Goochelaar Geraldini zit al kwart eeuw in het vak Ongunstig jaar middenstand FLORA: OMZET MET RUIM 9 MILJOEN GESTEGEN Leidse Katwijker graag gezien in showprogramma's Kettingbotsing door dikke rook Burgemeester op Nieuwjaarsreceptie: Goed jaar voor boomkwekerijen in Boskoop Oud-directeur Gemeente werken van Waddinxveen overleden Niet meer ar beidsplaatsen door gebouw Morssingel VRIJDAG 5 JANUAÏ KATWIJK AAN ZEE Wanneer ik de goochelaar Geraldini ergens in Katwijk tegenkom of in een zaak ontmoet ben ik er altijd bedacht op, dat hij iets met me zal uithalen. M'n porte monnee of portefeuille ontfutselen, m'n horloge met een snelle beweging van mijn arm halen of, zoals ik hem jaren geleden bij een toeschouwer eens op de „bühne" zag doen, me onder stroom zetten. Zo'n vaart loopt het natuurlijk niet. Geraldini haalt buiten het toneel wel eens grappen uit, maar dan moet hij in een heel goede bui zijn en zich op zijn gemak voelen in het gezelschap waarin hij vertoeft. Hij is nu al vijf en twintig jaar beroepsartiest. In binnen- en buitenland trad hij op en ook was hij enige malen op de televisie te zien. Hier en in Duits land. Eind februari komt hij weer op het beeldscherm. In de Gert- en Hermien-show van de TROS. Door Cees Combee Foto Jaap van Duijn Met de nu al weer vijftien Jaar in Katwijk aan Zee aan de Buitensluis straat wonende geboren en getogen Leidenaar kan men een gezellige boom opzetten. Over zijn vak en over vele andere zaken. Zit hij een maal op zijn praatstoel dan kan men er zeker van zijn, dat hij een belang rijk deel van de tijd in beslag neemt. Het is een gezelligheidsmens. We ontmoetten hem gistermorgen in "De Zwaan" en hebben met het zicht op zee en onder het genot van een Wiener melange enige uren over vroeger en nu met hem zitten praten. Geraldini, zo zal men wel begre pen hebben, is zijn artiestennaam In werkelijkheid heet hij Gerald Trouwee. Onder die naam staat hij in het Leidse geboorteregister. Als we hem vragen hoe oud hij eigenlijk is, zegt hij: "Laat dat maar achter wege. Het doet er immers niet toe. Bovendien is mijn leeftijd erg moei lijk te raden. Ze "kleunen" bijna al lemaal mis. 'k Ben nog geen vijftig. ALPHEN AAN DEN RIJN Een hevige rookontwikkeling, die werd veroorzaakt door verbranding van plastic, oud papier en ander af val, waardoor het zicht tot een mi nimum werd beperkt, is gisteren de oorzaak van een kettingbotsing geweest. Een bejaarde (zeventig Jaar) be woner V" een pand aan de Steek- terweg verbrandde achter zijn schuur dit afval. Een vrachtwagen bestuurder, die het rookgordijn tij dig ontdekte, minderde vaart om zo veilig mogelijk door de "mist" te komen. Zes personenauto's, die achter hem reden, hadden te laat in de gaten wat er aan de hand was met gevolg, dat de zeven wagens als een soort harmonica in elkaar scho ven. Het mag een wonder heten, dat zich bij deze aanrijding geen per- soonliike ■'gevallen oordeden. De materiële schade v.as namelijk aanzienlijk. Het verkeer, zowel uit Bodegraven als uit de richting Al phen, ondervond enige vertraging. Dit is overigens al weer de ne gende botsing, di» zich in dit nog prille nieuwe Jaar «in Alphen voor doet. Vorig Jaar reikte men in to taal tot net beneden de achthon derd aanrijdingen. Maar toen had men zo goed als niet te k*'m met gladde wegen. Die periode moet thans nog aanbreken Dat is genoeg. Meer zeg ik niet". Reeds als kind Als kind al was Gerald "weg" van goochelaars. Hij wilde het zelf ook gaan doen. Met wat boekjes over goochelkunst betrad hij het pad, dat eens zou leiden tot zijn beroep. De jonge Trouwee moest echter een vak leren van zijn ouders. Het werd in strumentmaker. Als zodanig werkte hij bij de Leidse Stedelijke Lichtfa brieken. In die tijd trad hij in zijn vrije tijd op als amateur-goochelaar. Dajt leverde hem meer dan een aar dig zakcentje op. Op een dag werd hij bij de directeur geroepen. Gerald kon een vaste aanstelling krijgen bij de SJL.F. onder voorwaarde, dat hij niet meer zou optreden. Gerald Trouwee: "Het was voor mij dus kiezen of delen. Nu, die keus was bepaald niet moeilijk. Tc Voelde veel meer voor het vrije beroep dan voor een baan met vaste arbeidstij den. Dus als beroepsartiest het to neel op. En geen vaste baan bij de S.L.P. Dat ging in die tijd gemakke lijker dan nu. Wanneer Je een paar nummers had, dan had Je volop werk. Nou, en die had ik. 'k Heb er nooit spijt van gehad. Ook thans nog niet, nu het in het artiestenvak heus geen rozegeur en maneschijn meer is". Geraldini, die nu op de kop af een kwarteeuw voor zijn beroep op de planken staat, stelt nadrukkelijk, dat er de laatste vijf Jaar lang zo veel werk niet meer is voor artiesten als vroeger. Kort na de oorlog was er iedere avond wel werk te vinden en zo tot 1966 stond men zeker nog vier of vijf avonden op het toneel. Wan neer het er nu twee of drie zijn, dan mag men de hand dicht knijpen. Op onze vraag hoe dat nu komt, antwoordt de Katwijkse goochelaar: "Vroeger had bijna ieder bedrijf een personeelsvereniging, die één of twee keer per Jaar een gezellige avond organiseerde. Dat is reeds lang het geval niet meer. Bovendien zijn die bedrijfssluitingen en terug gang van de resultaten ook niet be- vordelijk. In de goeie tijd kreeg zo'n vereniging steeds een behoorlijke bijdrage van de directie. Dat is er nu vaak niet meer bij. Uit eigen zak zo'n avond bekostigen is haast niet niet mogelijk. Vooral niet als men een behoorlijk gezelschap contrac teert. Daarom is het voor beroepsar tiesten heel moeilijk zich te handha ven. Velen hebben een baan moeten zoeken of trekken van de W.W.". Geraldini lachend: "In de Gert en Hermien-show voor de T.R.O.S., waarvoor de Leidse bloemsierkunste- naars Niek en Charles van der Voort de versiering van het toneel - een magnifieke voorjaarstuin - ver zorgden, kom ik met een muzikaal nummer, dat zich in een keuken af speelt en waarbij ik borden, fluitke tel en wat al niet meer als instru menten gebruikt. Ik heb vroeger nog als muzikale clown gewerkt. Natuur lijk breng ik wat anders dan m'n ge wone repertoire. Dat kan ik ge woonweg niet doen, want dan zeggen straks de kijkers in de zalen waar ik optreed: Da's me ook wat, dat nummer heb ik al op de t.v. gezien". vloed. Erg fijn vindt hij het bijvoor beeld om in het zuiden van het land op te treden. Dat komt nogal eens een keer voor. Ook in Leiden en de Duin- en Bollenstreek is het prettig werken. Een vurige wens van Ge rald Trouwee - ook voor zijn mede vakgenoten - is, dat het tij spoedig zal keren, zodat er weer voldoende werk aan de winkel is. Net zoals een jaar of vijf, zes geleden! De in Katwijk, aan Zee wo nende goochelaar Geraldi ni staat al 25 jaar als be roepsartiest op de planken. Er is echter niet meer zo veel werk aan de winkel als een jaar of vijf, zes geleden. Eind februari kan men hem in de Gert- en Hermien-show op de tv zien. Niet eenvoudig Voor de kinderen Hoewel Geraldini ook belangrijk minder engagementen heeft dan vroeger kan hij zich nog redelijk handhaven. In de decembermaand heeft hij het behoorlijk druk gehad. Dat komt omdat hij naast zijn komi sche goochelnummers en zijn mu zikale act nog in staat is een ander half uur durend kinderprogramma geheel alleen te vullen. Het is voor Jongeren van vier tot acht Jaar. Naast vele groten heeft Geraldini op de vaderlandse toneelpodiums ge staan: Willy Alberti, Corrie Brok ken, Willeke Alberti, The Excep tions, The Cats en in de shows waar mee Gert en Hermien het land door trekken. Ook nu nog. Voorts treedt hij nogal eens op in het Duitse grensgebied. Eenmaal was de Leidse Katwijker te zien op de Duitse t.v. in de show van Peter Frankenfeld. ,,'t Is niet eenvoudig artiest te zijn. Het publiek verlangt, dat je al tijd in een goede bui bent en dat Je de nummers steeds optimaal brengt. We hebben ook onze ups en downs. Net als ieder ander mens. Ze denken ook, dat Je kapitalen verdient. Reken echter dat er heel wat afmoet. Soms moet Je op een dag vier- tot vijfhonderd kilometer rijden voor een half uur optreden. Naar Duits land zelfs 650 km. Dan moet Je toch ergens een stukje eten. Ik kom 's nachts altijd naar huis terug. Waar ik ook ben", zegt Geraldini, die in het TR.O.S.-programma aan de vleugel begeleid zal worden door de Leidse pianist en accordeonist Henny Langeveld, eens wereldkam pioen accordeon Geraldini houdt van zijn vak. De ene avond gaat het beter dan de an dere. Vaak ligt dat ook aan het pu bliek. Als dat een beetje meewerkt zit de stemming er zo in. Door die stemming wordt de artiest ook bein- DEN HAAG (ANP) De economi sche ontwikkeling van het midden- en kleinbedrijf is in 1972 duidelijk on gunstiger dan in 1971, terwijl de ver wachtingen voor 1973 evenmin roos kleurig zijn. Aldus een vandaag voor publikatie vrijgegeven economische verkenning van het Economisch In stituut voor het Midden- en Kleinbe drijf. In deze verkenning geeft het insti tuut een voorwaardelijke globale prognose. Alle statistische gegevens over 1972 lopen ongeveer een kwar taal achter bij de werkelijke gege vens. De ramingen voor 1973 worden sterk bepaald door het voor dat jaar te verwachten sociaal-economische beleid. Het instituut geeft dan ook geen uitspraak over de (verwachte) ontwikkeling in afzonderlijke bran ches. De geldomzetten vertonen over het algemeen weliswaar flinke toe nemingen, maar die moeten vooral worden toegeschreven aan de sterke prijsstijgingen. Tegenover die om zetstijgingen staan echter aanzienlij ke kostenstijgingen. Het gevolg is dat de groei van het ge middelde ondernemingsinkomen sterk achterblijft bij de groei van het ge middelde inkomen per hoofd van de bevolking. Het gemiddelde onderne mingsinkomen zal in 1972 en in 1973 nauwelijks voldoende compensatie bieden voor de stijging van het con sumptieprijspeil. Het instituut heeft zich voor de ra ming van het stijgingspercentage van het consumptieprijspeil in 1973 gebaseerd op de zeven procent uit de macro-economische verkenning van het Centrale Planbureau in sep tember Jl. BOSKOOP Het gemeentebestuur van Boskoop hield gisteren in de raadzaal de nieuwjaarsreceptie. Van 's avonds half acht tot half negen werd het personeel ontvangen en vanaf half negen was er gelegenheid voor de burgerij haar wensen aan te bieden. Van half acht tot half negen wes het personeel van de secretarie-ge- meentebednjven-gemeentewerken, de Rijkspolitie, de reserve politie en de brandweer volledig aanwezig. Burge meester Van Dedem zei dat ae Nieuwjaarsreceptie een traditie was was geworden. „Op dit moment moe ten we ons al verdiepen in hetgeen het jaar 1973 in petto heeft. In 1972 hebben velen van ons droefenis ge had wegens verlies maar ook velen vreugde over nieuw leven. Ieder heeft in 1972 grote gebeurtenissen op zijn WADDINXVEEN In de nacht van 3 op 4 januari jongstleden over leed in het Van Iterson-ziekenhuis te Gouda op 68-Jarige leeftijd de heer A. C. Kraneveld, oud-direc teur van de Dienst van Openbare Werken en Bedrijven van de ge meente Waddinxveen. Na werkzaam te zijn geweest bij de Provinciale Waterstaat, bij de Dienst Gemeentewerken te Leiden en gedurende 12 Jaar bij de Rijks waterstaat trad de heer Kraneveld op 1 april 1943 in dienst van de ge meente Waddinxveen als gemeen te-architect, welke functie ingaan de 1 Januari 1962 werd gewijzigd In directeur van de Dienst- van Open bare Werken en Bedrijven. Naast de vele werkzaamheden, die naar aanleiding van de enor me groei van de gemeente Wad dinxveen door de Dienst van Open bare Werken onder zijn leiding moesten worden verricht waar bij hij van zichzelf het uiterste eis te maakte de heer Kraneveld zich zeer verdienstelijk door zijn belangrijk aandeel tn het in 1968 verschenen rapport van de Commis sie "Verwarming Tuinbouwgebied Waddinxveen" en door de onder zijn leiding totstandgekomen om schakeling van stadsgas op aard gas. Ook zijn werkzaamheden aan de totstandkoming van het openlucht zwembad in het Sportpark "De Sniep", die werden gehonoreerd door de zonneweide de naam "Kra neveld" te geven, mogen zeer ze ker niet onvermeld blijven. De heer Kraneveld, die op 1 Ju li 1969 zijn functie als directeur van de Dienst van Openbare Wer ken en Bedrijven wegens het be reiken van de pensioengerechtigde leeftijd beëindigde, richtte tijdens zijn schooljaren op de Goudse HBS hij werd in Gouda geboren de HBS-vereniging, waarvan hij ere lid was, op. Tevens was hij erelid van de Goudse Tennisvereniging "Be Quick". De nagedachtenis aan een zeer verdienstelijk en geacht medewerker, zoals de heer A. C. Kraneveld zich heeft doen kennen, zal voor hen, die onder zijn leiding hebben mogen werken, en voor hen die hem goed kennen, een lichtend voorbeeld zijn. De crematie zal plaatsvinden dins dagmiddag aanstaande. manier gewaardeerd. Voor de was de reis naar de maan het hc punt, voor de ander de Olymj Spelen etc. Het gemeentelijk g ren heeft ons echter allen bei houden. In het jaarboekje 1973 welk u straks aangeboden krijgt u nog een resume lezen. Het 1972 was voor de boomkweker! bijzonder goed jaar. Dit resi houdt ook verband met de ra verbetering in de wereld. Er wezenlijk probleem voor Boskoc zal een synthese gevonden m worden in de ontwikkeling (o.a sluiting) van de boomkwekerij behoud van het typische karakte ons mooie dorp. We hebben ook tepunten gehad hierbij herinn u de tegenslag met de ballon ov< zwembad, maar gelukkig kon het einde van het jaar een u overkapping worden aangebrach de jeugd in Boskoop gaat het Er zijn geen rellen of opstootje weest. De jeugd is gelukkig zo dat zfj voor dergelijke zaken tijd hebben Een bijzonder co ment wil ik maken aan de hui ophaaldienst. Met 2 man en chauffeur hebben zij in het a pen jaar 3.000 ton huisvuil opgei Voor het jaar 1973 ligt er veel i te wachten en ik hoop dal sfeer van samenhorigheid onze op een goeae wijze zullen vervi LEIDEN De raadscomn1 voor economische zaken is gis het voor de werkvoorziening in het voor de werdvoorziening in den helemaal niet uitmaakt of Vastgoed een kantoorgebouw aa Morssingel neerzet. Het gebouw i 25 meter hoog moet worden met: schieters naar veertig meter, ruimte bieden voor duizend arbi plaatsen. De gemeente heeft e al verklaard 66 procent van de te te willen huren terwijl de van Arbeid en het GAK voor de rige ruimte belangstelling hebb, Alle in Leiden gevestigde inst gen. Desalniettemin weigert goed in te gaan op onderhandel op basis van erfpacht. Zij w grond alleen kopen. Volgens raadsbesluit over de erfpacht za leen tot verkoop worden overgf als het belang van de gemeent<: niet-verkoop schade lijdt. Oud worde, wat is dat LEIDEN Oud worden, is dat? Hoe voelt het om 1 twee maanden gepensionef fl worden? Waar kunnen die Jaarden terecht als ze knoop zitten? Wij willen binnenkort eee gina gaan besteden aan worden". Daarom zoudei graag praten met gepensio den en mensen die op het staan gepensioneerd te wc j Belt u even 01710-25260 (F, Vink of Henriëtte van der ven) of schrijft u ons een je. RIJNSBURG De Rijnsburgse bloemenveiling „Flora" heeft in 1972 ruim negen miljoen meer omgezet dan in 1971 en bereikte daarmee een totaal van bijna tachtig miljoen gulden. Op de tweede werkdag van het nieuwe jaar kon procuratiehouder en hoofd van de boekhouding van de veilingvereniging Karei An- holts (39) dit verblijdende nieuws aan bestuur en leden doorge ven. Nog nooit in de bijna zestigjarige geschiedenis van „Flora" was het veilingresultaat zo snel bekend. Dat is te danken aan de computer, waarover reeds enige tijd wordt beschikt en waar van thans blijkt dat het een goede beslissing is geweest deze aan te schaffen. Het is daardoor ook mogelijk dagelijks een over zicht van de omzet te geven. Iets wat door de leden en iedereen die betrokken is bij het Rijnsburgse veilinggebeuren zeer op prijs wordt gesteld. Anholts, een zeer rustige figuur en een man die op het boekhoud kundige erf zijn mannetje weet te etaan. is woonachtig in Oegstgeest en vanaf 1 augustus 1965 in dienst bij "Flora". In die nu bijna acht laar heeft hij het boekhoudkundi ge systeem helemaal omgewerkt en aangepast aan de eisen van deze tijd. Toen hij kwam geschiedde al het cdjferwenk nog met de hand. Zijn eerste daad was over te scha kelen op de mechanische admini stratie en daarna deed op zijn ad vies de computer haar intrede. Het gehele verloop van de veiling, be ginnende bij de klokken tot aan de eindafrekening, wordt nu door dit "brein" vastgelegd en rond ge maakt. De kopers weten bijna on middellijk na de koop wat ze moe ten betalen en de kwekers, wat de door hen aangevoerde partijen heb ben opgebracht. 'Sneller kan het niet. Overzichten Zegt Karei Anholts nadrukkelijk: 'Tedere dag komen er dagoverzich ten en ook maken we steeds een weekoverzicht voor iedere aanvoer der. Deze gaan de daarop volgende maandag naar de Coöperatieve Rai- feisenbank in Rijnsburg, waar snel wordt gezorgd dat de kwekers het bedrag op him rekening krijgen ge stort. Wat de kopers kopen wordt per dag afgerekend. Het bedrag is zo af te lezen van de computer. Ge deeltelijk geschiedt die betaling per kas en gedeeltelijk met cheques. Van de grote exporteurs hebben we een bahkmachtiging gekregen, zodat deze bedragen eveneens dagelijks via de bank worden afgerekend. Achterstand in éde administratie hebben we nooit. We zijn iedere dag bij. Fijn, dat het bestuur des tijds op mijn adviesbesloot tot aan koop van een computer. Het spaart veel tijd en geld. Toen ik kwam wa ren er bij een omzet van rond de f25 miljoen negentien mensen op de administratie en nu dertien. Die zes zijn op natuurlijke wijze afge vloeid". Anholts heeft voor hij bij "Flo ra" in dienst trad twaalf jaar ge werkt bij de Katwijkse haring rede rij A. den Duik. Hij bezocht de vis- afslagen van IJmuiden en Katwijk en was daardoor heel goed bekend met het veilingwezen. Het vroeg opstaan om zes uur 's morgens zit hij al bij "Flora" achter zijn bu reau was voor hem eveneens geen vreemde zaak. Dat alles heeft zeker een rol gespeeld toen het "Flora"-bestuur hem tot hoofd van de boekhouding aanstelde. Voor het eerst is "Flora" het af gelopen jaar overgeschakeld op een administratie lopende van 1 janua ri tot en met 31 december. Dat heeft wel wat werk meegebracht. Tot en met 1971 liep het boekjaar altijd van 1 okt. tot en met 30 sept. Dat is ontstaan omdat de maanden ok tober en november altijd zeer rusti ge waren voor de Rijnsburgse kwe kers en voor veiling. Er was wei- ngi aanvoer, zodat de administratie volop de gelegenheid had de balans op te maken. Nu met de grotere sortering herfstbloemen en de im port, die bij "Flora" wordt verhan deld .is dat anders geworden. Boekhoudkundig is deze omschake ling van groot belang. Vooral met betrekking tot de opgaven voor de belastingen en het Frodukitschap van siergewassen. Deze instanties houden rekening met een boekjaar van 1 Januari tot en met 31 decem ber. Het gevolg was, dat Anholts en zijn medewerkers (sters) steeds 'n oud kwartaal moesten aftrekken, van de eindrekening en een nieuw moesten bijtellen om aan een ka lenderjaar te komen. Dat veroor zaakte nogal wat administratieve romslomp. Het enige nadeel ls nu, dat Anholts de balans moet maken in een zeer drukke veilingtijd maar ook daar valt wel overheen te ko men. De termijn waar binnen na afloop van een boekjaar de algeme ne ledenvergadering moet worden gehouden is verlengd van drie tot zes maanden. Dus er is even tijd om de zaak boekhoudkundig rond te maken. Het eindtotaal over 1972 bedroeg, wat de omzet betreft, f79.766.444,70 tegen f70.555.981,77 in 1971. Er werd dus een meeromzet geboekt van f9.210.462,93 of 13,05 prooent. Dat had meer kunnen zijn ais de tul- penprijzen vorig Jaar niet zo ongun stig waren geweest en er bij de teelt geen stroppen waren geleden Op de maanden april en Juni na werd desondanks toch maandelijks een hogere omzet bereikt. In april 1972 was de omzet f7.482.547,19 te gen f8.170.841,41 in dezelfde maand van 1971, dus f 688.294,22 minder. Voor Juni waren deze cijfers, peotlevelük f5.161.224,74, f 5.673. en f511.825,08. Belangrijke omzf gingen gaven te zie n mei f5.630.302,69 in 1971 nr f7.943. in 1972 (41,09%) augustus f3.921.885,42 nr f5.254.237.33 procent), augustus van f3.921.15 naar f5.254.237,33 (33.97%) en vember van f 2.914.100.25 f 3.822.084.33 (31.16%). Anholts tenslotte: "Met die omzet van ruim f 9 miljoen zi] dik tevreden. Momenteel wordf voor de bloemen goede prijzen taald, zodat de kwekers zeker hun trek komen. Voor hen is hopen, dat in dit nu begonnen bloemen-trekseizoen de prijzen op dit niveau zullen handhave 'l dat er zich geen tegenslagen 7 voordoen bij de groei van hef8 was. Dan ls misschien voor dit een hogere stijging niet uitgeslo"

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 4