.EIDSCH DAGBLAD IULP IS OOK HIER NODIG Provincie voert enkele wegen in Leidse regio af vandaag Voorzitter Kamer van Koophandel Rijnland uit kritiek op economisch beleid van het rijk igeuner- iolist cht anken op oor 2 ton alles Vlieland IR. C. N. VAN DIS (79) OVERLEDEN DATSUN Goedkope boter voor aow-ers MEUBELFABRIEK OISTERWIJKjy richt 1 maart 1860 VRIJDAG 5 JANUARI 1973 No. 33907 eur: G. Koopman :edacteur: Han Mulder DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 27,45 per kwartaal (postabonnementen f 29,85)f 9,28 per maand (by vooruitbetaling)giro 57055, losse nummers f 0,35 Witte Singel 1, Leiden - Tel.: 25041, Redactie: 21507 l tot 20 uur, tel. 30500 (zat. 18 uur) >EN In zijn vanmiddag uitgesproken nieuwjaars- heeft voorzitter A. Koningsveld van de Kamer van ihandel en Fabrieken voor Rijnland kritiek geuit op de smische beleidsvisie van het rijk, die vooral neerkomt ;t stoppen van de meest in het oog lopende (niet nood- lijk grootste) gaten. [noorden des lands en Zuid- rg wordt extra hulp in het ;ioht gesteld, maar de Rijn- mek een aanzienlijk hogei jheidscijfer dan het noorden, ider meer onder de selectieve •ingheffing vallen. Minstens ralij'k vindt de Kamervoorzit- dat bij al deze noa's en wets- >n van de rijksoverheid de van lokale en provinciale len minimaal is geweest. lachte, dat de regionale pro- iek van de Rijnstreek adn- zou krijgen van de landelijke id, die toch het regionaal be- haar programma voert, is tot een illusie gebleken. Het ge- an perspectief voor een inte- opiossing doet, nu de hogere id zich uitsluitend blijft con- ren op een beleid ten gunste erig Nederland, sommigen hier n zich sterk te maken voor een nlijke aanpak. Incidenteel ieder voor dè,t deel van onze natiek dat hem of haar het dichtbij ligt. A De Goudse politie heeft i-jarige uit Roemenië afkom en in Hazerswoude woonach- zigeunerviolist G.S. aangehou- de laatste twee maanden en in Amsterdam, Rotterdam, Haag, Haarlem en Hilversum i opgelicht voor een bedrag ln totaal rond 200.000 gulden, ïgen om geld los te krijgen bij en in Voorschoten en Amstel- mislukten. sjra worden aangehouden dank een oplettende lokettiste van Goudse kantoor van de A.B.N., de politie waarschuwde, zy zag tiet paspoort waarmee hij zich imeerde om 38.000 op te nemen was. De beroemde violist kte er vooral een gewoonte van Hingen van artsen te gebrui- usicus, die al vanaf zyn zesde in Nederland woont was de sr van een Roemeens zigeuner- &st, dat in het verleden ook wel Hoffeesten heeft gemusiceerd, laatste Jaren was er weinig he istelling meer voor zijn muziek rdoor hy aan lager wal was lakt. Onlangs meldde hij daar- nog in de ,,Vuist" van Willem 'S. Komt het soms daardoor, zo vroeg voorzitter Koningsveld zich af, dat de verkeersweg die wordt bepleit, er niet komt, dat een hoger beroeps onderwijs waarop een gebied van 400 .€00 inwoners aanspraak maakt aan ons voorbij gaat, dat een ontwik keling van het gebied tussen Leiden en Alphen aan den Ryn niet van de grond komt? Onbenut De positieve componenten van onze regio, haar gunstige geografische lig ging, haai' aanwezige maar nog on voldoende uitgebouwde recreatiege bieden, het aanmerkehjk bestand van goed gekwalificeerde beroepsbevolking dreigen voor nog jaren onvoldoende benut te worden door het verwaar lozen van de infrastructuur. De kamervoorzitter constateerde met zorg, dat een regionaal econo misch beleid voor de westelijke Rijn streek in het ontwerp gemeenschap pelijke regeling voor het gewest Lei den niet expliciet als één van de ta ken wordt genoemd. Samenvattend concludeerde hy, dat allerwege sprake is van crisis- beleid. Dit geldt in het byzonder voor het economische hart van het district, de stad Leiden, met als ge volg enkele decennia achterstallig on derhoud. Zie verder pagina Leiden. HONDS- WARME BEDJES van schuimrubber, met een afneem bare, wasbare hoes van textiel (v.a. 12,95), skay (v.a. 15,75) of van bont (v.a. 19,50) Inklapbare honden-stretchers. Rieten- manden in alle soorten ?n maten, in een enorme keuze; oplo pend naar grootte v.a. 7,95. Lekkere warme kussen, dekentjes, winter- en regenjasjes Geef Uw lievelingshond in de koude maanden een eigen-, tochtvrye-, warme plaats. U slaagt beslist by heeft Nieuwe Rijn 50 Tfn 2 08 24 (0 17 10) DEN HAAG Gedeputeerde Sta ten vragen Provinciale Staten door vaststelling van het secundair we genplan 1973 een aantal wegen af te voeren van het wegenplan 1968. Een groot aantal van deze wegen is pla nologisch niet meer gewenst. De handhaving van de Leidse Baan vindt volgens GS haar oorzaak in de inhoud van de aanvaarde motie, dat de verdere aanleg voor lopig moet worden gestaakt. Het zuidelyk gedeelte van de Duinweg is gehandhaafd, omdat het bestuurlyk niet aanvaardbaar is een weg af te voeren nu de gemeente Wassenaar revisie heeft gevraagd van het ko ninklijk besluit over het bestem mingsplan, waarby deze weg betrok ken is. Afgevoerd worden o.m. het gedeelte van de Leidse Baan van ryksweg 11 naar Leiden, een gedeelte van de provinciale weg van de kust naar Alphen tussen de weg langs het Aar kanaal en rtfksweg 3 en het wegvak ln Alphen ten westen van Gouwsluis van de weg ZwammerdamAlphen. Door nieuwe tracés worden ver vangen om. de Rynsburgerweg— Zwarteweg in Noordiwyk en Noord- wykerhout, de gehele weg De Zilk Hillegom en de gehele weg Leid- sohendamVoorschoten. Naar aanleiding van bezwaar schriften v CHTE VORST ar bewolkt met op veel plaat- list. in het algemeen weinig Overwegend lichte vorst met raturen van min. 1 tot min. 6 (opgemaakt te 12.40 uur) 6 JANUARI p: 8.47 uur; onder: 16.45 uur. op: 9.40 uur; onder: 18.58 u. ater te Katwijk te 4.23 en te uur; laagwater te 0.16 en te DEN HAAG Ir. C. N. van Dis het vroegere tweede-kamerlid voor de Staatkundig Gereformeerde Partij is vanmorgen overleden. Hij is 79 Jaar geworden. In 1971 is zijn plaats in de Tweede Kamer ingenomen door zijn zoon. De „oude" Van Dis ver huisde naar de Eerste Kamer. Ir. Van Dis is in totaal 32 Jaar lid geweest van de Tweede Kamer; van 1929 tot 1936 en van 1946 tot 1971. Hij verwierf vooral bekendheid door zijn felle aanklachten tegen de „zedenverwildering" die hij na de Tweede Wereldoorlog op eens zag opbloeien. Ook sprak hij steeds afkeurend over „roomse invloeden" de Verenigde Na ties, de inenting tegen ziekten, de to lerantie ten opzichte van homosexue- ien en andere modernisten. De heer Van Dis was commandeur in de or de van Oranje Nassau. FIAT 600 L type '73 Heden gearriveerd. Prijs inol. BTW f5127,— of: aanbetaling f1345, restant in: 12 mnd. f 367,per maand 18 mnd. f 255,per maand 24 mnd. f200,— per maand 30 mnd. f167,per maand 36 mnd. f144,— per maand. Korevaargarage N.V. Showroom: Korevaarstraat 19 Leiden. Tel.: 01710—42146* Donderdagavond - koopavond. AUTO HEEMSKERK- Officieel DATSUN- DEALER LEIDEN ROELOFARENDSVEEN Alkemadelaan 1 Telefoon 01713—2866 Leidse PAK-fractie en de werkgroep milieubeheer van de Leidse universi teit zeggen gedeputeerde staten ojm.: de westelyke randweg van de Gouwestreek is niet opgenomen, omdat er gedurende de werkings- tyd van het plan niet voldoende behoefte zal bestaan; de doortrekking naar Katwijk van de weg LeidenValkenburg wordt niet als een provinciale taak ge zien; eventuele aanleg van het gedeelte by Leiden van de Leidse Baan wordt als een taak voor de lokale overheid gezien; een keus moet worden gemaakt welke weg het eerst zal worden aangelegd tussen Leiden en Al phen: de provmcialeweg 6 of de ryksweg 11, waarby vaststaat, dat de aanleg van de provincialeweg ten noorden van Leiden uit mi lieuoverwegingen gewenst is (i.v.m. onaanvaardbare belasting bebouwde kom). BRUSSEL (AP) In een poging de enorme botervoorraden van de EEG te doen slinken zullen de le den der gemeenschap worden toegestaan aow-ers en mensen, die uitkeringen ondervinden van de bijstandswet boter te verkopen tegen belangrijk verlaagde prij zen. Maar per persoon mag dan maar een halve kilo per maand worden gekocht. De zes .,oude" EEG-landen heb ben thans een botervoorraad van ongeveer 350.000 ton, de drie nieuwe leden (Engeland, Ierland, en Denemarken) hebben onge veer 100.000 ton in de koelhuizen. Eerder werd de boter gesleten aan legerinstellingen en koekfa brikanten. LEIDEN Een felle uitslaande brand heeft het clubgebouw van Lugdunum in de Kikkerpolder vannacht tussen twee uur en half zes vrijwel geheel verwoest. Om vijf uur kreeg de brandweer het bericht dat het gebouw in lichter laaie stond. Naar ivordt aangeno men is de bi-and echter reeds drie uur eerder uitgebroken. De klok in de kantine waarvan het dak omlaag is gestort, wees tien over twee aan. Door de dichte mist werd de brand echter pas om vijf uur voor de omwonenden Diaconessenziekenhuiszicht baar. Een half uur nadat de Leidse brandweer met ladderwagen en middeldrukwagen was uitgerukt kon het „brand meester" worden gegeven. De kantine met bijbeho rende commissie- en bestuurska mer ivas pas sinds juni 1972 in gebruik. Veertien maanden is aan de tot standkoming ervan gewerkt. Dank zij zelfwerkzaamheid heeft Lug dunum op de totale kosten (f 250.000) naar schatting ruim een ton kunnen besparen. Het is de tweede keer in een tijds bestek van 'n jaar dat de voetbal vereniging met brand is gecon fronteerd. Vorig jaar brandden op het complex aan de Haarlemmer trekvaart de kleedruimten uit. Lugdunum is tegen brand verze kerd. De oorzaak van de brand is niet bekend. Gisteravond viel als ge volg van het doorslaan van de stoppen het licht uit op het Lug- dunum-complex, waardoor onder meer de training geen doorgang kon vinden. Directie-secretaris Hazenberg van de Stedelijke Lichtfabrieken' ,£)e politie heeft het verband tussen het doorslaan van de stoppen en de brand uit gegoten. Waarschijnlijk is het doorslaan te wijten aan overbe lasting". Eén van de brandweerlieden werd licht gewond. Zie verder pagina 11. (Foto Jan Holvast) Onderzoek naar vuile lucht bij Rijpwetering DEN HAAG Het koolmonoxide - en koolwaterstofgehalte van de lucht langs Ryksweg 4 (AmsterdamDen Haag) bij Rypwetering is te laag. Dat is gebleken uit de eerste metingen van Rykswaterstaat in een onderzoek naar de luchtverontreiniging op en langs autosnelwegen. Wel kwamen er flinke concentraties stikstofverbin dingen voor, wat onder meer duidt op een redeiyke verbranding in de pas serende automotoren. Tevens werden by Rypwetering on. derzoekingen gedaan door het Insti tuut voor Plantenziektekundig onder zoek uit Wageningen. zy bekeken de Invloed van uitlaatgassen op bepaal de plantensoorten. Het onderzoek kostte 70.000 gulden. Minister Engels van CRM heeft de VPRO berispt om de tweede Barend Servet-show. Hij heeft de omroep laten weten dat hij de uitzending gevaar vindt op- leveren „voor de openbare orde en de goede zeden, zoals die in het koninkrijk worden ver staan". Helemaal los ervan of men de show inderdaad onder de maaksels van slechte smaak moet rangschikken, is er reden om weinig gelukkig te zijn met de procedure. In 'n rechtsstaat als de onze moet een vertegen woordiger van de uitvoerende macht zeer zorgvuldig zijn met corrigerende maatregelen. Daar is de rechter voor. De grondwet artikel 7 waarborgt de persvrijheid. Wie zich tekort voelt door een publika- tie, kan naar de rechter lopen. Correctie achteraf. Er is ook 'n tuchtcollege voor de journalis tiek dat klachten behandelt en in openbaarheid uitspraak doet. Bij radio en televisie zijn de waar borgen van de vrije meningsui ting mede door een wankele Omroepwet veel minder. In het geval van de Servet-show hadden zowel particulieren als overheid naar de rechter kun nen gaan. indien men zich in derdaad gekwetst voelde en de grenzen overschreden waande. De huidige Omroepwet geeft de corrigerende bevoegdheid ech ter aan de minister zelf. Het betekent dat behandeling van conflicten afhangt van de willekeur, mentaliteit en ge wicht van de minister van het ogenblik. Bevoegdheden om in te grijpen behoren bij de onaf hankelijke rechter te berusten en niet bij de uitvoerende over heid. Daarom en om nog wel wat andere redenen moet de Omroepwet nodig op de helling. En dat kan dan voorlopig het laatste woord zijn over een kwestie die onze drassige wei den weer danig in beroering bracht. Verontrusting Opnieuw heeft de voorzitter van de Kamer van Koophandel in dit gebied zijn verontrusting uitgesproken over de economi sche situatie. Hij c\eed dat in zijn nieuwjaarsrede, als gebrui kelijk een werkstuk met uitvoe rige volzinnen en veel moeilijke woorden. Onüangis zsi dezelfde man het veel duidelijker met een ieder aansprekende woordkeus. Daar voor verontschuldigde hii zich nu min of meer door zijn op merking. dat zijn gebruikelijke beheersing in woordkeus hem toen de baas werd. Het is jam mer, dat mensen als deze zich gedwongen voelen om met een variatie op Wlm Kan hun verontrusting van een papiertje te lezen. NÉ Oisterwijkse Massief eikehouten dekenkis-, ten, maar ook wandkasten, tafels, TV-kasten, hoekkasten, broodkasten, stoelen, bankstellen, bijzettafels, e.d. ziet u in de gezellige sfeer van onze toonzalen. toonzaal :BerKel Rodenrijs Noordeindsowog 116 tel. 01891-4670 Maandag t/m zaterdag 9 tot 18 uur Vrijdag tot 21 uur ruime parkeergelegenheid Vrije toegang 20 PAGINA'S Barbra en Bas: ondanks Ameri kaanse ervaring puur Nederlands. PAGINA 5 Schoonmaak in het ministerie van Onderwijs en Wetenschappen. PAGINA 7 Egyptische studenten hopen op steun bevolking. PAGINA 9 Theoloog Kohlbrugge na ander halve eeuw nog geestelyk leids man. PAGINA 11 Met Pluimgraaf! kwamen de klanten terug naar Quick Boys. PAGINA 13 Keramische contrasten in Boy mans. PAGINA 19

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 1