[ohlbrugge geestelijk voor en velen leidsman nog Irand bij 'Lugdunum' had drie ur eerder bekend kunnen zijn 'fa bijna anderhalve eeuw «jjmjiiniiujj» Missionarissen blijven voorlopig in Oeganda Beroepingswerk PESSIMISME OVER AFLOOP VAN SYNODE Dof, dreinerig gevoel in uw hoofd? Irenegeloei door zusters Diaeonessenhuis niet begrepen Ds Bronsgeest (50) overleden EXTRALANGE TREIN VOOR VIETN AM- OPTOCHT (AG 5 JANUARI 1973 edikant van de Reformierte Gemeinte in Elberfeld, ds. G. D. Krummacher, was ful sdagavond 31 juli 1833 door ziekte verhinderd voor zijn gemeente te preken. In zijn i leidde de Nederlandse theoloog dr. Hermann Friedrich Kohlbrugge, die voor her- ran gezondheid in Godesberg was, de dienst. Het was het eerste contact tussen ai jrugge en Elberfeld, waar hij later bij na dertig jaar predikant zou zijn. (Van onze correspondent) ticaanse missie uit Oeganda nog niet is teruggekeerd, is men in Ro me toch blij over de ontvangst die meer dan 1000 westerse missiona rissen werkzaam en er is een ROME Hoewel de officiële Va- krachtige lokale kerk We zullen langzamerhand moeten beseffen en wij bestuurders van ordes en congregaties zijn ons dat al bewust de pauselijke vertegenwoordigers In ^at wij ons in sommige gebieden was nog wel niet zover want ugge keerde kort daarop Jederland terug en woonde itien Jaar in Utrecht voor in 1845 een beroep naar El- ontving. Hij nam het aan "evj >t zijn dood in 1875 daar pre- ,r( gebleven, itel erliet Kohlbrugge Nederland, wi< «logische wereld van ons ijn)i hem tot op vandaag niet Er zijn altijd in Neder- miéienden van Kohlbrugge ge- Se maakten in 1903, toen het r geleden was dat Kohlbrug- ti 1 Amsterdam werd geboren, 'n ar Elberfeld en op 15 augus- Kohlbrugges geboorte- »rd een grote groepsfoto ge- Die foto hangt nog steeds pastorie van ds. D. van ïervormd predikant in Om- Vant ds. van Heyst is ook end van Kohlbrugge. Hij is rale figuur in de Kring van n van Kohlbrugge, die in rd opgericht. Van het Kerk- de band tussen de aai!0 van Kohlbrugge onderhoudt Eindredacteur en dr. W. Aal- Den Haag redacteur, was Kohlbrugge en waarom na meer dan een eeuw ve- iikanten en leden van ver- ïe kerken nog zo? Vo] fl ap ïriict on1>rugge was de zoon van een )m i vader van Duitse afkomst hervormde moeder. Hij Amsterdam geboren. Na gestudeerd te hebben ij hulpprediker in de Her- Svangelisch-Lutherse van Amsterdam. Al spoe- hij in conflict met de no- ma van deze gemeente, omdat u|r predikant, ds. D. R. Uc- van afwijking van de lu- leer beschuldigde. Hij werd qqjj en trachtte lidmaat van de erv. Kerk te worden, het- T jjim niet lukte. Na het overlij- zijn vrouw vertrok hij in ar Godesberg om daar her- gezondheid te zoeken. Hij er in contact met de leden Reformierte Gemeinde van 1 en keerde daarna weer jj reder land terug. In Utrecht hij dertien jaar als ambte- ^rger totdat hij zich in 1846 voor het lidmaatschap van de hervormden van verschillende sig- Reformierte Gemeinde te Elberfeld natuur geplaatst. Het heeft veel in- aanmeldde. In deze gemeente leef den grote bezwaren tegen de pas in gang gevonden bij de Gereformeer de Bond, maar ook bij de Confes- gevoerde "Union" met de Lutherse sionele Vereniging en bovendien bij Kerk. Kohlbrugge liet zich als lid maat aannemen op voorwaarde dat hij de gemeente zou mogen vrij maken hen, die men vroeger rechts-ethisch noemde. Diezelfde groeperingen vind Je ook in onze Kring. Union. Daarin Men heeft het Getuigenis wel hij niet. Zo ontstond er in eens eenzijdig genoemd. Loopt de Kring niet het risico dat hij in zijn verzet tegen het activisme ook een zijdig gaat worden? Natuurlijk bestaat dat gevaar. Het is al eeuwen oud. De Heddel- bergse Catechismus wees er in de zestiende eeuw al op. Vraag 64 luidt Maakt deze leer bedoeld is de leer van de rechtvaardiging door 't geloof alleen niet zorgeloze en goddeloze mensen? Maar de cate chismus antwoordt met een radi caal neen. Zij zegt: het is onmoge lijk, dat wie Christus door een waarachtig geloof ds ingeplant, geen vruchten der dankbaarheid voort brengt. Vraag en antwoord 64 van de catechismus leven ook sterk in onze Kring. U zei, dat in de Kring verschei- sl847 in Elberfeld een opzichzelf staande gemeente, die ter onder scheiding van de andere Nieder- landische Reformierte Gemeinde werd genoemd. Actiegroepen Wat mij zo boeit in de theologie en in de preken van Kohlbrugge, zegt ds. Van Heyst, is zijn bijbel se beschouwing over de heiliging in Christus. Dat vind ik een heel belangrijk aspect. Ook voor de pre diking van vandaag. In onze tijd dreigt het gevaar van activisme. Denkt U maar eens aan allerlei ac tiegroepen. De mensen willen zelf allerlei dingen verbeteren. Maar de bijbel zegt, dat Christus ons tot wijsheid, rechtvaardigheid, heiliging en verlossing is geworden. Dat is dene "richtingen" in de Ned. Herv. een heilzaam correctief op de acti- Kerk elkaar vinden. Maar loopt hij vistische tendensen van vandaag. Kerk elkaar vinden. Maar loopt hij Behalve op de heiligmaking heeft geen risico zelf weer een soort van Kohlbrugge ook 9terk de nadruk richting te worden? gelegd op de rechtvaardiging. De rechtvaardiging van de godde loze door het geloof alleen was vol gens hem het kerndogma van de reformatie. Hij heeft een synthese tot stand gebracht tussen de theolo gie van Luther en die van Calvijn. Zelf heeft hij gezegd, dat het bes te van Luther en Calvijn in zijn hart weerklank had gevonden. Deze gedachten vindt men ook heel sterk in het Getuigenis, dat de onlangs overleden hoogleraar prof. Geen richting We willen beslist geen richting zijn. We willen bij elkaar brengen wat volgens de belijdenis bij elkaar behoort. De 250 k 300 leden, die on ze Kring telt, komen trouwens uit verschillende kerken. Het zijn wel in hoofdzaak hervormden, maar evengoed gereformeerden, dhr. ge reformeerden, leden van de Geref. Gemeenten, luthersen, vrij-evange- Kampala krijgen. Mgr. Gantin van het curiedepartement Propaganda Fide zegt in een tussentijds rap port, dat hij bevredigende bespre kingen heeft gevoerd met de rege ringsambtenaren in Oeganda. Hij heeft de verzekering gekregen, dat missionarissen in Oeganda kunnen blijven zolang him papieren in or de zijn en dat vindt het Vaticaan al heel wat. Maar oversten van missionerende ordes hier in Rome zijn minder op timistisch. Zij geloven de uitlatin gen van generaal Amin aan derden, dat alle missionarissen op den duur Oeganda zullen moeten verlaten. De Nederlandse generaal voor de sociëteit voor de Afrikaanse missie hier, de heer H. Monte is van me ning dat het de missionarissen in de nabije toekomst moeilijk zal worden gemaakt om die papleren in orde te krijgen. Hun paspoort en visa, zo meent hij, zullen niet wor den verlengd. "Je kunt het missio narissen, zusters en broeders op vele manieren moeilijk maken. Het was voor de missie van het Vatd- oaan natuurlijk een goede ont vangst. Dat ligt helemaal in de Afri kaanse traditie opgesloten. Maar 't leidt geen twijfel dat generaal Amin zijn plannen door wil zetten om in Oeganda verder te gaan met zo weinig mogelijk Europeanen". "En", zo vervolgt de heer Mon te, "Oeganda kan het op katholiek terrein vrij goed aan. Er zijn daar Dr. Hermann Friedrich Kohlbrugge je" ek°- 1 V!» leea dr .G. C. van Niftrik met enkele lischen stc. Het Kerkblaadje, dat andere hervormden heeft opgesteld. Voelt u zich aan dat stuk ver want? Ja. Ik behoorde oo-k tot de pre dikanten die onmiddellijk nadat het Getuigenis verschenen was, daar aan openlijk adhesie hebben be- aan het begin van deze eeuw de kerkbode was van de Hervormde Gemeente van Waspik en Raajns- donikveer, waar geestverwanten vén Kohlbrugge, dr. J. C. S. Locher (later in Leiden) en ds. J. C. V. Meischke predikant waren, heeft 1300 abonnees en die zijn ook lid tuigd. En ik ben mede-onderteke- van diverse kerken. Het krantje, naar geweest van de Open Brief, die ruim vijf jaar geleden werd ge publiceerd en die in wezen en in hoofdzaak hetzelfde wilde uitdra- de hele wereld over, 't wordt gelezen in Zwitserland, Duitsland, (vooral in de graafschap Benthedm) Canada, de Ver. Staten. Australië, gen als het Getuigenis. Achter het Zuid-Afrika enz. Ondanks alle ver- Getuigenis hebben zich orthodoxe schillen voelen wij ons één. Dat ervaren we ook op de conferenties, die we eens per jaar houden in Utrecht, de stad waar Kohlbrugge heeft gestudeerd en gewoond. Deze bijeenkomsten, aldus ds. Van Heyst, verheugen zich in een groei ende belangstelling. Onze confe rentie van vorig jaar werd door cir ca 400 mensen bezocht. De invloed van Kohlbrugge neemt nog steeds toe. Bijna anderhalve eeuw geleden kon Kohlbrugge in Nederland geen gemeente vinden. De Ned. Her vormde Kerk en de Hersteld Evangelisch-Lutherse Kerk weerden hem van hun kansels. Hij zal zelf niet hebben vermoed, dat hij an derhalve eeuw later voor honder den predikanten en gemeenteleden in Nederland nog een geestelijk leidsman zou zijn. DRS. N. SCHEPS. Geref. Kerken (vrijgemaakt) Beroepen te Ermelo en Schild wol- de: M. H. Sliggers te A vereest. Bedankt voor Terneuzen: M. Heemskerk te Meppel. Geref. Gemeenten Beroepen te Oostkapelle: G. Zij- derveld te Middelburg te Enschede NteuwdOTD en Werkendam: .T Mol wer(J t^amA „m ^mlaiwlngm van het tweede Vaticaanse concilie te realiseren, zijn in tegenstelling tot die van het Nederlandse pastorale concilie, door Rome goedgekeurd. in Afrika en andere delen van de wereld moeten gaan terugtrekken, ook al om de plaatselijke kerk te stimuleren onze taak over te ne- Maar het Vaticaan deelt de mening van de overste van missio nerende congregaties maar half. Het hoopt met officiële missies nog iets te bereiken. Een ogenschijnlij ke oplossing bevredigt wel, hoewel slechts weinigen hier werkelijk tne- nen dat zij duurzaam zal zijn. In Würzburg is gisteren de derde voltallige vergadering van de ge meenschappelijke synode van de r.k. bisdommen in West-Duitsland begonnen. De progressieve groeperingen in de RK Kerk van de Bondsrepubliek zijn pessimistisch gestemd wat het resultaat van de synode betreft. Zij hebben al laten weten, dat de be spreking van omstreden onderwer pen als de toekomst van de gehuwde priester, de seksualiteit, de weige ring om gescheiden mannen en vrou wen die hertrouwd zijn, de sacra menten toe te dienen, door de bis schoppen die het recht van veto heb ben, onmogelijk zal worden ge maakt. Het Vaticaan zou zelfs be denkingen hebben tegen het voorstel om leken te laten preken. Rome zou het recht om leken tot de preekstoel toe te laten, in eigen hand willen houden. De statuten van de West- GerefGemeenten in Nederland Beroepen te Terneuzen: A. Wink te Veenendaal. ADVERTENTIE Neem bij de eerste griepverschijnselen Chefarine 4. Chefarine 4 bevat één pijnstillend, één koortswerend,één opwekkend en één maagbeschermend middeL Samen helpen zij sneL Zéér sneL Bij pijn en griep. van pagina 1 Aangenomen wordt dat de brand in het clubgebouw van Lugdunum van omstreeks twee uur is begonnen. De klok boven de smeulende overblijfselen van entaris wees vanmorgen tien over twee aan. Tien minuten eerder brak in het zus van het Diaconessenziekenhuis lichte paniek uit toen het geluid van een sirene boord. Niet op de hoogte van de inbraakbeveiliging bij Lugdunum, waarvan de imodatie door de dichte mist bovendien vannacht niet zichtbaar was, inspecteerden ters het ziekenhuis. uur later werd de braudweer o-<jieerd, die met een ladderwa- gr< i middeldrukspuit uitrukte, iw tandmeester v. d. Berg: "Zou iniet zo hevig zijn geweest dan we zeker nog iets kunnen Dan hadden de zusters ook wat er aan de hand was. Nu voor ons alleen nog een kwes tie van afblussen. Alleen de kleed kamers liepen nog enigszins gevaar, maar die hebben we goed afge schermd". Toen de brand na een half uur "onder controle" was bleken naast de klok, alleen de stoelen in de bestuurs kamer door het vuur gespaard te zijn. den veertien maanden aan hebben gewerkt is in één keer verwoest. We worden wel weer door pech achter volgd. Eerst de kleedkamers aan de Haarlemmertrekvaart. Nu dit". Secretaris Hennie Doove noemde de brand een ramp voor Lugdunum: "We konden er amper Iets uitbrengen De haard van de brand lag dan ook toen we daar vannacht stonden. Wat Sdunum heeft op de bouw 'iet vannacht afgebrande iuis nog een schuld van de vijftigduizend gul- Met een goed lopende ine hadden de 'kikkers' •opt dit bedrag in twee te kunnen afbetalen. Om na aan de bouw van een E dekte tribune te gaan gten. or sportvrienden, die het alleen bij troostwoorden n laten, volgt hier het lummer van de Lugdu- 1 penningmeester: 418523. niet daar. V. d. Berg: "We nemen aan dat de brand in de keukenbar is begonnen. Daar heeft het vuur het hevigst gewoed. Wat de oorzaak is weten we niet. Het dak is ingestort. Er is niets meer te zien". Vast staat in elk geval wel dat gisteravond het Lugdunumcompjex plotseling in duis- was er ook te zeggen? De opvang voor je l^den ben je kwijt. Willen we het clubleven niet verliezen dan zul len we opnieuw moeten beginnen". Tenslotte was daar vannacht in de Kikkerpolder de chef van de kantine commissie, de heer De Roo, die ook vanmorgen met betraande ogen de ter werd gehuld als gevolg van het nablussingswerkzaamheden gadesloeg: doorslaan van stoppen, waardoor on- der meer de trainingsverlichting uit viel. Twee keer eerder reeds is Lug dunum met dat euvel geconfronteerd. „In en in triest" Een gedeelte van het Lugdunum- bestuur kreeg het tragische nieuwe vannacht telefonisch meegedeeld. Voorzitter Breedeveld: "Het was een in en in triest gezicht. Waar onze le Die nazorg werd in de ochtenduren geleid door bevelvoerder Harteveld, die zakelijk constateerde: "De brand, hoe vreselijk die ook voor Lugdunum mag zijn, heeft op ons weinig of geen indruk gemaakt. We konden de brand direct insluiten. Gebeurt zoiets in de stad dan heb je veel meer materiaal nodig. Het is maar goed dat de kleed kamers op ruime afstand stonden". HILLEGOM 'LEIDEN Na een langdurige ziekte is gisteren in het Diaeonessenhuis overleden d6. J. Bronsgeest, hervormd predikant in Hillegom. Ds. Bronsgeest, die in Leiden werd geboren, werd slechts vijftig Jaar. Na zijn studie was hij korte tijd als vicaris werkzaam in Den Haag. Op 7 september 1957 aanvaardde hij in Hansweert <Z> de evangeliebediening in de Ned. Herv. Kerk. In 1963 kwam ds. Bronsgeest naar Hillegom, waar hij bevestigd werd door zijn broer, die toen predikant was in Nieuw Ven nep. Bij zijn Intrede in de Hille- gomse gemeente sprak hij over het tekstwoord "Mijn God zal in al uw behoeften naar zijn rijkdom voor zien in Christus Jezus (Phil. 4:19). In verband met dit overlijden be staat zondagavond van 7 tot 8 uur in de Herv. Kerk aan het Kerkplein te Hillegom gelegenheid tot condo leren. Maandag om 2 uur werd in deze kerk een rouwdienst gehouden waarna de teraardebestelling van 't stoffelijk overschot plaatsvindt op de begraafplaats aan de Wllhelmi- nalaan. Een overzicht van de ravagehet dak in de kan tine is neergekomen op de smeulende restanten van wat eens de bar was. (Foto Jan Holvast) LEIDEN De Brede Vietnam- beweging Leiden heeft ervoor ge zorgd dat er een extra lange trein wordt ingezet naar Utrecht, zodat alle Leidenaars die morgenmiddag willen meedemonstreren in de gro te anti-oorlogsoptocht, een plaatsje kunnen vinden. De trein vertrekt om 12.22 uur vanaf het station Lei den. Voor verdere informatie over de demonstratie in Utrecht, die om één uur begint, kunt u de pagina Binnenland raadplegen. Het comité Jongeren voor Vietnam in Amsterdam verkoopt treinkaartjes tegen gereduceerd tarief voor de tocht naar en van Utrecht

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 11