Oude vijf' praten vandaag Ver aantal geschilpunten oe verwerk je die schok? 127.- GS* Spaarbekken in het IJsselmeer Weer gratis reizen 7iegel (VVD) 'gematigd optimistisch' nterweekend jerland Echtpaar door kolendamp overleden twee 65+januaridagen nu ook voor dames 60+ Citroentje op LP Autobestuurder (70) zag agenten niet Terug naar de hel van Prinsenbeek )AG 3 JANUARI 1973 BINNENLAND PAGINA 7 ADVERTENTIE s HAAG In de woning van Ruppert m Wassenaar kabinetsinformateur vanochtend begonnen aan jsprek met de vijf partijen van de oude regerings- p, KVP, ARP, CHU, VVD en DS'70. De afgelopen heeft informateur Ruppert de geschilpunten tussen ide vijf" diepgaand bestudeerd en heeft daarover ig met de partijen van gedachten gewisseld a zal hij laten weten ïogelijkheden ziet in een de oude coalitie. De li- -ievoorzitter Wiegel toon- bij het begin van het ge matigd optimistisch over pp herstel. Iseer dat optimisme op de ng van de brieven die de tere fractievoorzitters aan pur Ruppert hebben ge il-aldus Wiegel. "Na lezing n pj de indruk achtergeble- het zeer wel mogelijk moet iet eens te worden". 5 een vergadering met zijn -gisteravond, nam Wiegel de ■"mde punten door, die in de TEfcan de andere fractievoor- )t uitdrukking zijn gekomen, jen zijn volgens Wiegel po- vetint, ook op het punt van fciebestrijding. Op de vraag een kabinetsformatie in ADVERTENTIE ek zelf wat het winterse lantfand voor u kan enen. Proef de sfeer en t van het prachtige tllandschap met zijn Sneeuwde wouden. __jdig verzorgd, dus inch s, maaltijden en reis: van elk station. rek op de vrijdagen 12,19 januari, 2,9,16 en in bruari en 2 maart, t informatie in de brochure met NS" op de yC1 i irdelig uit met NS zijn ogen zou kunnen duren ant woordde Wiegel gisteravond: "Ik denk dat wij het in een week of drie met elkaar eens kunnen wor den". Als breekpunt voor de VVD-fraotie voerde de liberale fractievoorzitter de invoering van het districtenstel sel aan, een punt dat een vrij hoge prioriteit heeft in het confessionele kamp. Inmiddels heeft mr. P. Beugels, lid van de KVP-partiJraad, "grote bon- Je in de KVP voorspelt", ais de besprekingen over het herstel van het vijf partijenkabinet tot succes zouden leiden. Men zal hiermee "n belangrijk deel van de KVP op het spel zetten, zo zei mr. Beugels gis teravond in een vraaggesprek in de radiorubriek "Den Haag vandaag". "De partijraad van de KVP heeft op 2 december afgerekend met de VVD. Daar kan geen twij fel over bestaan", aldus mr. Beu gels. Een nieuw samengaan met de VVD zal betekenen dat mr. Beu gels de KVP vaarwel gaat zeggen. Dat geldt ook voor tientallen ande ren, aldus het KVP-paitijraadslid. Gratis reizen Kies in januari de dinsdig, woensdag, donderdag of zaterdag die u past. Dinsdag 2 januari niet. Laat uw kaart afstempelen aan het loket en stap inl Reis zover u wilt. Voor de le klas maximaal f 4.- bijbetalen. Wat kost die kaart? Jaarkaart 65 of Dames 60 f 50.- 3 maandskaart 65 of Dames 60 f 20.- Echtpaar-jaarkaart 65 f 75.- 3 maandskaart idem f 30.- Uw vrouw mag jonger zijn. Hoe krijgt u die kaart? Een bewijs waaruit uw leeftijd blijkt (paspoort, voor echtparen trouwboekje) en een pasfoto of eerder gebruikt NS-identiteitsbewijs meebrengen. Het loket doet de rest Wat doet u ermee? Reizen zoveel u wilt tegen halve enkele reisprijs. En soms gratis... voordelig uit met NS Op de foto v.l.n.r. Ronnie BiermanLex Goudsmit, mevrouw Asser, de echtgenote van de zieke Eli Asser, Joop Stokkermans, Bert Paige(zittend) Leen Jongewaard, Elsje de Wijn Piet Römer en Truus Spyck. BLOEMEND AAL CANP) In het IJsselmeer zal tussen Enkhuizen en het noordoosten van de toekomstige Markerwaard een spaarbekken wor den gemaakt van 5000 hectare. Dit zei GORINCHEM (ANP) In het plaatsje Hellouw ten oosten van Gorinchem zijn in de nacht van maandag op dinsdag de 66-Jarige heer Van Apeldoorn en zijn 64-Jarige vrouw door kolendamp-vergiftiging om het leven gekomen. Dinsdagochtend zette de melkboer toen niet werd opengedaan een fles melk op de stoep, een buurvrouw, die het vreemd vond dat de fles bleef staan, ontdekte dat de man en de vrouw dood op hun stoelen zaten. Een citroentje met suiker ging er gistermiddag in het Amsterdamse Klein Bellevue best in. Vele beken den van radio en tv waren gekomen om met een toepasselijk borreltje de elpee ten doop te houden van het KRO-tv-programma„ Citroentje met suiker". Als volleerde barkee pers schonken Piet Römer (in de serie Mees) en Leen Jongewaard (in Citroentje is hij Manie) de ci troentjes uit. Leen wou wel even kwijt dat dit geen wonder is omdat hij voor hij in de showbizz beland de van beroep barkeeper was. De geestelijke vader van „Citroentje met suiker", de sterschrijver van de KRO, Eli Asser kon op de bijeen komst niet aanwezig zijn. Hij bleek door griep geveld te zijn maar zijn vrouw Eefje nam zijn werk over en overhandigde de elpee's aan de spe lers en speelsters uit Citroentje. Op de elpee staan de dertien liedjes uit de steeds gewaardeerde en beke ken serie. Een tweede elpee staat op stapel maar daar zal men nog even op moeten wachten. De gehele cast uit Citroentje was aanwezig op de doopplechtigheid, die platenmaatschappij Phonogram, combineerde met een nieuwjaarsre ceptie. Elsje de Wijn, Piet Römer, Leen Jongewaard, Lex Goudsmit, Ronnie Bierman en Truce Speyk moesten allemaal aan de citroen Je never. Viermaal stopteken genegeerd UTRECHT Enorm gevaarlijk". Zo kwalificeerde de president van de Utrechtse rechtbank, mr. M. B. van de Werk, het feit dat de ze ventigjarige P. T. uit Soesterberg achter het stuur van zijn auto ivas gaan zitten terwijl zijn rijbewijs ivas verlopen en hij wist dat hij opnieuw moest worden gekeurd omdat zijn ogen zeer slecht waren. Zó slecht waren zijn ogendat de politie viermaal vergeefs probeer de hem te stoppen zonder dat de man zelfs de agenten had gezien. De officier van justitie eiste tweehonderd gulden boete. Uitspraak op 16 januari. de heer C. Sprey, directeur van het Provinciaal Waterleidingbedrijf Noord Holland (PWN) gisteren in zijn Jaaroverzicht. Voor 1980 zal daarvan een derde, 1600 hectare, klaar moeten zijn. Hier mee vervalt de gedachte een voor- raadbekken te maken in de St-arn- meerpolder bij De Rijp. Er zal een dubbele leiding van ongeveer 60 ki lometer worden aangelegd om het water naar de duinen ten noorden van Wijk aan Zee te brengen. Daar begint men binnenkort met de bouw van een nieuw pompstation, dat het grootste van het PWN wordt. Het ge heel vergt in de komende Jaren een investering van 425 miljoen gulden. De heer Sprey zei verder dat de PWN de tarieven in de komende Ja ren verder moet verhogen. Ook deel de hij mee dat men in Huizen bezig is met het aanboren van de laatste bron in de provincie Noord-Holland. Deze zal een capaciteit krijgen van 1 miljoen kubieke meter water per Jaar. -rde mannen raakten hier [aal van de kaart", signa- judant L. Hoedemaker van staf Breda, die in de van de ramp de leiding mlpverlening had. Maar de reaktie kwam pas later, fers en redders vertellen, die nachtmerrie verwerkt puw Elly vertelt: „Hoewel is, heeft het ongeluk veel )p hem gemaakt. Zeker de lagen, 's Zaterdags erna U naar zijn baas om iets te wlitie, !84pn va jghulpve 8# Iers 't di, 21) halen. Maar hij durfde niet met de auto. We hadden nog een Renault die we eigenlijk nooit meer gebruik ten. Henk liep daar maar: „zal ik wel, zal ik niet". Na een paar uur had hij zoveel moed om in het oude ding te rijden. Henk van Gils: „Heel langzaam en heel voorzichtig ben ik in de tweede versnelling via binnenweggetjes naar het kantoor van de baas gere den. Op een gegeven moment kreeg ik daardoor weer voldoende zeker heid. Toen was ik er doorheen. Maar bij mezelf had ik daarvoor het besluit al genomen: „Ik rijd nooit weer". Toen het op dde landweggetjes goed ging kreeg ik mijn zelfvertrouwen terug. Dat was maar goed ook. An ders zou ik misschien wekenlang van de kaart zijn geweest. Je kunt Je groot houden, maar zoiets ergs werkt toch diep in, Ook al probeer Je Je ertegen te pantseren. Ook de helpers-van-het-eers te-uur hebben moeite gehad de nachtmer rie te verwerken. M. J. Bogers (39), eigenaar van het takel- en bergingsbedrijf Bogers te Breda en „geboren" in dit vak, is echt wel iets gewend. Toch zegt hij van Prinsenbeek ..Deze ramp heeft een enorme in druk op mij gemaakt. Na eerst 20 uren aan één stuk bezig te zijn ge weest met de wrakken, ben ik ook nog die zaterdag en zondag er druk mee geweest. Daarna, die maandag middag, was ik helemaal van de kaart. Toen heb ik de motorfiets gepakt en heb ik half Nederland afgereden om af te reageren. En om weer in het verkeer te durven. Want eerst kon ik geen auto meer zien.". Verpleger Kustermans (30). die niet de eerste GG-ambulance ter plaatse was en 16 uren dienst deed, waarvan 10 uren bij de ramp, zegt: „De reaktie komt pas later. In het weekend na de ramp ben ik er een hele tijd mee bezig geweest. Je laat alles weer de revue passeren. Je vraagt Jezelf af: „Heb ik het nou wel goed gedaan?" En die beelden laten Je niet los." "Verpleger A. W. Timmers (34), die 14 uren onafgebroken dienst deed, waarvan acht uren rampwerk, vult aan: „Ja, Je gaat Je later afvragen: „Heb ik het goed gedaan? Had het anders gekimd?" Diezelfde avond kwam de reaktie bij mij al. Dan komen al die beelden voor Je van die mensen die Je dood in de auto aantrof. En van het Lelijke Eendje, dat opgevouwen lag onder een vrachtwagen. En een paar dagen later kwam de na-reaktie. Toen be leefde ik het hele drama nog eens opnieuw en Je vraagt Je weer af: „Had ik niet- meer kunnen doen? Had het beter gekund?" Wachtmeester H. J. A. Muskens (22), die als een van de eerste poli tiemensen aanwezig was en 16 uren achtereen werkte, kan het nog maar moeilijk onder woorden bren gen wat hij doormaakte: „Ik ben door deze ramp enorm bewogen ge weest. Ik heb me afgezonderd en in stilte heb ik het uitgevochten met mezelf. Ik heb er daarna niet veel last meer van gehad. Heel die sfeer, van die mist met vuur en kreten van mensen, is niet te beschrijven Er waren ook vrachtwagenchauf feurs die zo hevig geëmotioneerd waren dat ze niets konden doen." Brandmeester P. H. Timmermans (45) is een oude rot bij de beroeps brandweer van Breda. Hij houdt er van om een fikse brand te bevech- Berger H. J. Bogers (39) afreageren op motor ten, maar dit hoeft van hem nooit meer, zegt hij vier maanden later nog: „Zon ravage en zo'n menselij ke ellende had ik nog nooit gezien. Vreselijk! We hebben ons best ge- dtan om te redden wat er te red den viel. Door hogedrukstralen kon den we alleen een man en een kindje redden. Verder stonden we machteloos. Toen ik later alles nog eens langs ging, zag lk eensklaps een verkoold hoofdje een vrachtwagen uitkomen. Dat bleek van een jongetje te zijn. Toen ik in de cabine ging kijken, zag ik de vader ernaast, een ver koold, skelet. Dat heeft me erg aangegrepen. Dagen lang heb ik met dat afschu welijke beeld rondgelopen." Brandmeester Timmermans deed 34 uren onafgebroken dienst, waarvan 12 uren bij de ramp. „Je kunt er niet mee rond blijven lopen. Je moet verder", zegt mon teur Henk van Gils (25), maanden na de ramp. Moet hij zakelijk over de toedracht vertellen, dan levert hem dat geen problemen op. Haalt hij evenwel de situatie ter plekke weer voor ogen, dan komen de emoties wel weer boven. En die wil hij het liefst onderdrukken. Op 25 augustus vond op Rijksweg 16 - tussen Rotterdam en Breda, ter hoogte van Prin senbeek - de ernstigste ver- keersramp plaats die ons land ooit heeft gekend. een kettingbotsing van 61 voertuigen ln dichte mist, wer den 13 doden en 23 gewonden af gevoerd. Materiële schade: tussen de 12 en 15 miljoen gulden. Tenminste 265 mensen van de politie. GGD, Brandweer en van takelwagens waren meer dan 2.000 uren onafgebroken in de weer om de eerste hulp te verlenen. Vier maanden na deze ontzet tende ramp brachten wij - ln -"""•nwerking met het rijkspo litieblad R.P.-magazine - een aantal helpers van het eerste uur bijeen, om zich gezamelijk te bezinnen op een aantal vra gen die eijn gebleven en die ie dere automobilist direkt raken. Want een "Prinsenbeek" kan zich - vooral in deze donkere en drukke dagen opnieuw voordoen. In vijf exclusieve reportages zullen redders en geredden hun emoties en ervaringen van die afgrijselijke 25ste augustus 1972 vertellen. Wij hopen, samen mc' de Rijkspolitie, dat deze reportage een steentje bijdraagt tot meer verkeersveiligheid op de weg. Wanneer t-door slechts één mensenleven gespaard zou blij ven heeft het reeds aan zijn doel beantwoordt: want wat la er kostbaarder dan een mensenle-

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 7