Malta weigert Britse cheque IOOP EN PESSIMISME lOOR VIETNAM-0VERLEG WEER ARRESTATIES NA STUDENTENON LUSTEN IN EGYPTE TJCLEAIR MATERIAAL IN HANDBAGAGE 1972 somber jaar voor persvrijheid vs Tien procent meer gevraagd voor waardevermindering pond Britse ambtenaren gaan in staking Vaders van grote gezinnen in Indonesië parasieten' STAKING FRANSE POST ySPAG 2 JANUARI 1973 {RICH (Reuter) Ook 1972 een Jaar van "verloren slagen" de vrijheid van de pers. Deze ibere mening is het internationa- >ersinstituut (IPI) toegedaan in jan het einde van het Jaar ver- aen overzicht over de persvrij- jn de wereld. Het overzicht is breven door Ernest Meyer, de ge directeur van het IPI, dat r dan 1.600 leden in 62 landen t Hij schrijft dat nauwelijks 20 ent van de 132 lidstaten van de nigde Naties echte persvrijheid de aantasting der vrijheid van ijnguiting die zich het afgelo- jaar heeft voorgedaan is het [korven van de moedigste en dat jt oprechte pers in Azië, die Philippijnen, ongetwijfeld de iigste", aldus Meyer. eert. zegt voort dat 'n onderzoek in ïerelddeel de algemene indruk dat de pers op de terugtocht Op de dag dat de pers zich er- neerlegt dat ze de Btrijd heeft verloren in een gestaag kleiner wordende vrije wereld zal haar enige vrijheid nog slechts daaruit bestaan dat ze mag kiezen onder welk bewind ze het liefst geknecht wordt". De IPI-directeur waarschuwt dat 't grootste gevaar ligt in het feit dat een groeiend aantal regeringen par lementariërs, burgers en zelfs som mige leden van de pers zich erbij gaan neerleggen dat aanvallen op de vrijheid van meningsuiting wettig en gerechtvaardigd zijn. "Aanvallen op de persvrijheid brengen de democra tie in gevaar. Het is daarom in het belang van de pers niet te wachten op nieuwe beperkingen op politiek, econimisch en Juridisch gebied maar te vechten voor een statuut dat een wettig veiligheidsminimum garan deert, welke politieke ontwikkelingen zich ook mogen voordoen", zo gaat het IPI-verslag verder. Het levert behalve het gebruikelij ke beeld o.a. de volgende commen taren op de situatie van de persvrij heid in enkele landen: Turkije: de rechtbanken houden zich bezig met het voorbereiden van honderden zaken tegen de pers en Journalisten. Griekenland: na vijf Jaar militair bestuur steunt de Griekse pel's de re gering zonder vragen te stellen. De enkele overgebleven zelfstandigen worden gedwongen de despotische voorschrif ten van de overheid te vol gen. Spanje: in de afgelopen twee Jaar zijn 133 bladen gestraft. Twaalf tijd schriften zijn door de regering en dertig andere door rechtbanken ge- oonfiskeerd. Zij werden ervan be schuldigd de oppositie aan te moedi gen. Portugal: de regering voerde in Ju ni nieuwe en hardere censuurmaat- regelen in. Frankrijkde maatregelen bij de O. R.T.F., de Franse radio- en televisie, overschaduwden alle andere perspe rikelen. Italië: de inval van de politie in de kantoren van het Milanese dag blad Corrière della Sera was voor zo ver bekend het eerste overheidsingrij pen van deze aard sinds het fascis tische regime. Verenigde Staten: de regering pro beert op verschillende manier via rechtbanken en met dreigementen in zake gerechtelijke stappen de pers vrijheid te belemmeren. Het lijkt er op dat zij de Journalisten bij hun speurwerk naar feiten angst wil in boezemen en het publiek kopschuw wil maken voor het contact met de pers. Het fundament van het bouwwerk van vrijheid van meningsuiting en de hierop rustende pers is echter zo goed als onaangetast gebleven. La tijns-Amerika: in het afgelopen Jaar zijn de problemen van de pers op alarmerende wijze toegenomen. Rap porten uit afzonderlijke landen en een algemeen onderzoek op het hele continent door de Interamerikaanse Persassociatie hebben aan het licht gebracht dat alleen in Columbia, Costa Rica, Porto Rico, Salvador en Venezuela en op een zestiental eilan den in de Antillen de pers als vrij kan worden beschouwd. Afrika Afrika: ondanks dat 1972 een Jaar is geweest waarin het merendeel van de pers in Afrika onder druk stond, is steeds weer de veerkracht, vaak moed en een groeiend professionalis me van de Afrikaanse Journalisten gedemonstreerd. De ernstigste bedreiging van de persvrijheid in Afrika is de ontstel lende teruggang in het aantal dag bladen. Tien jaar geleden waren er op het gehele continent 220 tot 250 dagbladen. Op 't ogenblik zijn het er nauwelijks 175, waarbij in tropisch Afrika de zwaarste verliezen zijn ge leden. UGON/PARIJS/PEKING en een van Hanoi's voornaamste di- iter, DPA, AP, AFP) Met plomaten aldaar, heeft gisteren tot ve hoop oi5 een regeling van het Journalisten gezegd dat de V.S. het liet in Vietnam door middel van in oktober uitgewerkte ontwerp-ak- rhandelingen zijn de oorlogvoe- koord zonder veranderingen zal partijen het nieuwe Jaar inge- moeten tekenen. Het Amerikaanse opperbevel in Dit is door Hanoi steeds sinds ok- on heeft echter bekendgemaakt tober gezegd, ook nadat van Ameri kaanse zijde was verklaard dat er nog een serie besprekingen aan moesten worden gewijd. de bombardementen op Noord- nam na een pauze van 36 uur in and met nieuwjaar, om zes uur •Mend Nederlandse tijd zijn at. elke doelen werden aangevallen niet vermeld, maar het is aan ■men dat ze onder de twintigste dtegraad lagen. •esident Richard Nixon beperkte ombardementen op Noord-Viet- vorige week na een „blitz" van ilf dagen in december, tot doe- inder de twintigste breedtegraad, jidaag zouden de Amerikaanse Noordvietnamese onderhande experts, bijeenkomen om de vol le ronde van het geheim overleg Strijd Op het strijdtoneel hielden de troe pen van beide kanten zich over het algemeen aan de vuurpauze van 24 uur rond de Jaarwisseling. Hier en daar vonden wel wat schermutselin gen plaats, doch die waren van wei nig betekenis. De partijen beschul digen elkaar ervan het bestand ge schonden te hebben. Straten Vier Amerikaanse krijgsgevange nen hebben zondag in Hanoi tegen over Franse Journalisten verklaard een wapenstilstand in Vietnam ZiJ in de Noordvietnamese hoofd- te bereiden. stad woonwijken hebben gezien die onafhankelijke Franse dagblad zo met de grond gelijk zijn gemaakt Monde toonde zich gisteren al dat dit onmogelijk door teruggeval- Imistisch over de kansen op snel- len luchtdoelraiketten of vergissin gen gebeurd kan zijn. De krijgsgevangenen, onder wie drie bemanningsleden van neergeschoten B-52 bommenwerpers, vertelden dat hun superieuren de doelen als mili tair hadden voorgesteld. Met verba zing reageerden ze op de medede ling dat volgens het Pentagon de berichten over de verwoesting van civiele objecten van propagandisti sche aard zijn en dat eventuele schade weieens veroorzaakt zou kunnen zijn door het terugvallen van luchtdoelraketten. °ssen bij de te hervatten vre- esprekingen in Parijs. Het blad st dat de Amerikanen binnen al te lange tijd de bombarde- °n ten noorden van de 20ste dtegraad zullen hervatten. Ie hevige interventies van de B- tommenwerpers in het noorden er aan herinneren dat de poli van Washington nog steeds niet iet grote keerpunt neergelegd swaar in het ontwerpakkoord oktober is aangeland. In Viet- zelf is de toekomst niet bepaald ststePend. De heer Nixon heeft deel alleen maar de luchtaanval- Doven de 20ste breedtegraad la- staken. De blokkade is niet opge- Kostbaar De periode van twaalf dagen waarin de Amerikaanse luchtmacht grote gaten in Hanoi en Haiphong sloeg zijn de kostbaarste van de he le oorlog genoemd, zowel wat men senlevens als materiaal betreft. Het Noordvietnamezen hebben te aantal slachtoffers onder de burger- ïen gegeven een straffe houding bevolking was zeer groot. De mee- te nem°n bil de onderhandelin- dogenloze bombardementen ontke- die men met de V.S. gaat her- tenden een golf van protest over de SAMOET PRAKARN (Reuter) nen. Vo Van-Soem, de algemeen hele wereld. De secretaris-generaal van de We- fdelegeerde van Hanoi in Parijs Het Amerikaanse opperbevel schat reldraad van Kerken, dr. Philip Pot- dat bijna tachtig leden van vlieg- ter, heeft de Verenigde Staten en de tuigbemanningen in Noord-Vietnam Sowjet-Unie er in Thailand van be- krijgsgevangen zijn gemaakt. Min- schuldigd dat ze de wereld in twee stens 26 Amerikaanse vliegtuigen, invloedssferen hebben verdeeld en waaronder 15 achtmotorige B-52 betrokken zijn geweest bij alle tra bommenwerpers, gingen verloren. gische conflictsituaties van de laat- De Noordvietnamezen zeggen 79 ste Jaren, vliegtuigen te hebben neergescho- „Geen natie, hoe klein of onbete- HANOI Amerikaanse krijgsgevangen vliegers in de Noordvietnamese hoofdstad wordt een kerst- en nieuwjaarsboodschap voorgelezen die hen werd overgebracht door Amerikaanse bezoe kers van de platgebombardeerde stad. Vandaag heeft een van de krijgsgevangen piloten luitenant Miehal Martini via een interview met radio Hanoi een beroep op Amerikaanse piloten gedaan geen bevelen uit te voeren die ille gaal of immoreel" zijn. Martini herinnerde zijn collega's er aan dat elke beroepsofficier plichten heeft bij het aannemen van een order. LONDEN Malta heeft het be drag van 3,5 miljoen pond, door Enge land overgemaakt als kwartaal Dacht voor de Britse bases op het eiland geweigerd. De Bank van Malta wilde op nieuwjaarsdag in Londen een des betreffende cheque van de Bank van Engeland al niet accepteren. Premier Mintoff van Malta wil 10 procent meer hebben dan oorspron kelijk na eindeloos gepraat werd afgesproken, omdat het Engelse pond voor die waarde intussen is gezakt. In het verdrag tussen de Britten en de regering van Malta wordt over devaluatie echter niet gesproken. Mintoff beroept zich echter op een belofte, die hij zou hebben opgevan gen uit de mond van de Britse mi nister van Defensie. Lord Carring- ton. zijn gesprekspartner in de on derhandelingen. De Britse lord zou deze belofte voor de ondertekening hebben gedaan, aldus Dom Mintoff. In Engeland wil men van derge lijke eventuele mondelinge toezeggin gen niets weten en de houding is hier duidelijk dat de Britten opnieuw het eiland zullen verlaten en nu voor goed, als Mintoff zijn eis van een „huurverhoging" van 10 procent zou doorzetten. Wanneer een nieuw be vel van vertrek van de zijde van de Maltezer regering zou komen, zouden de Britten staan op een voorberei dingstijd van 60 dagen. De ervarin gen die werden opgedaan met de eva cuatie in het voorjaar van 1971 ma ken het echter in feite mogelijk de evacuatie sneller uit te voeren. Anderen Behalve de 3,5 miljoen pond ster ling van de Britten krijgt Dom Min toff ook nog 8,3 miljoen van andere NAVO-landen, hoewel de Britten in feite het enige en tegelijkertijd tra- LONDEN (Reuter) De grootste Britse ambtenarenbond heeft op nieuwjaarsdag besloten tot een ont- wriohtingscampagne uit protest tegen de bevriezing van salarissen door de overheid. Deze en volgende maand zullen in sommige regeringsdeparte menten selectieve stakingen van een week worden gehouden. De 200.000 leden van de bond zijn volgens secretaris-generaal Kendall „werkelijk woest" over het afbreken van een eerder bereikte overeen komst die ze met ingang van het nieuwe Jaar gemiddeld vijf pond per week meer zou hebben bezorgd. De stakingen kunnen de sociale uitke ringen verstoren en ook de invoering van de b.t.w. in het voorjaar be moeilijken. ditionele garnizoen od Malta uitma ken. De afspraken die Mintoff met de NAVO-bondgenoot heeft relden voor zeven jaar Terwijl de Britten voet bi) stuk houden, is de Italiaanse regering van premier Andreotti kennelijk van plan. met het oog op haar speciale positie van Italië in het Middelland- sezeegebied aan de extra eisen van premier Mintoff gevolg te geven en meer te gaan betalen boven de ge zamenlijke NAVO-afspraken. type B-52. Oud-strijders loordpartij in Keulen Een 30- Amerikaanse schilder heeft riag in Keulen met een aantal «tillende wapens drie mensen word en een vierde ernstige ver dingen toegebracht, zo deelt politie mee. De man werd in btenis genomen kort nadat hij moeder, zijn stiefzuster en een ie vrouw op bloedige wijze had Een honderdtal Canadese oud- naakt. De in Duitsland geboren strijders die in Korea gevochten "i die in 1961 Amerikaans hebben, hebben bekendgemaakt dat "«burger werd, ging na zijn ar- ze in Noord-Vietnam willen gaan itie tekeer tegen de oorlog in Viet werken voor de herbouw van scho en wilde tegen de politie alleen len, ziekenhuizen en woningen die Is spreken. Hij beweerde dat hij door de oorlog vernield zijn. ifamllie „een rustplaats in de he- De oudstrijders hebben zich vere- |"had willen geven en zag zich- nigd in een comité onder de naam sis de Messias. "Canadees comité van oudstrijders uit de Koreaanse oorlog". Executies in onderwereld In Usje" kostte hem leven Op de Vorige week stuurden ze uit protest New York zijn zondagavond de lij- van een afgelegen ravijn in tegen de Amerikaanse bombarde- üornië is het lijk van een 21- menten boven de twintigste breedte- e student gevonden, die door graad hun decoraties terug aan de mede-studenten in de woestijn gouverneur-generaal van Canada, achtergelaten. De student, Fred Roland Mich en er. «nen, werd al negen dagen ver- In Australië hebben de bonden Een van de drie studenten zei, van havenpersoneel besloten de boy- Bronner de omgeving waarin cot van Amerikaanse schepen voort fiem had achter gelaten goed te zetten. Een vakbondswoordvoer- 'le en dat er geen reden was ge- der deelde mee dat de boycot zal Blank racisme Eban ziet kans voor Suezkanaal JERUSALEM De Israëlische minister van Buitenlandse Zaken, Abba Eban heeft verklaard dat in de komende maanden nieuwe pogingen zullen worden gedaan om Israël en de Arabische landen tot een vredesregeling te brengen. Jk voorzie dat vroeg in het jaar pogingen zullen worden ondernomen om de mogelijkheid te onderzoeken voor een gedeeltelijke regeling", zei Eban. „Ik ben er zeker van dat dit zal gebeuren maar wat het resultaat zal zijn, weet ik niet". De voorlopige regeling die zou gaan over het Suezkanaal is een idee van de Verenigde Staten. De initiatieven uit Washington ten deze hebben tot nu toe weinig succes gehad. ten, waaronder 34 toestellen van het kenend ook, is ontkomen of kan ont komen aan de bloedige klauwen van de grote mogendheden," aldus Pot ter. Hij noemde „blank racisme" een van de bijzonder hevige vormen van politieke en economische con flictsituaties van onze tijd. Het christelijke geweten, zei hij, is uitgedaagd door het vasthoudende en onbuigzame karakter van on rechtvaardige regeringsstelsels, die 't volk geen andere weg dan die van het geweld overgelaten hebben. ken gevonden van drie mannen die op onderwereldwijze van het leven waren beroofd. Twee van de slacht offers werd temidden van onkruid DJAKARTA (AFP) Vaders van grote gezinnen in Indonesië zijn pa rasieten, verklaarde in een nieuw jaarsboodschap de gouverneur-gene raal van Djakarta en omstreken, All Sadikin. Het moet tot de samenleving in Indonesië doordringen, zei hij dat drie kinderen voldoende zijn. Ook mevrouw Tien Soeharto, echt genote van de president van Indone sië en zelf moeder van zes kinderen, heeft opgeroepen tot vermindering van het kindertal in het land. Zou men op de bestaande voet doorgaan, zei ze, dan groeit de hui dige bevolking van 118 miljoen zielen tegen het jaar 2000 uit tot 288 mil joen. Volgens haar betreurt de re gering dat het Indonesische volk zich zo weinig van gezinsplanning aan trekt. Het merendeel van de Indonesiërs wenst twaalf kinderen, aldus me vrouw Soeharto, om er zeker van te zijn dat de oude dag van de ouders door een paar kinderen verzekerd wordt. Het is erg moeilijk ze ervan te overtuigen dat het vasthouden aan deze opvatting leidt tot gebrek voor een steeds groter aantal mensen. CAIRO (AFP, Reuter) Rond de Jaarwisseling in Egypte is een tweede golf van arrestaties verricht Dit is van welingelichte zijde verno men. Er zouden nu in totaal circa 120 personen in arrest zijn, onder wie 90 tot 95 studenten uit diverse in het stadsdeel Bronx gevonden. Ze steden, drie Journalisten, twee ad om te denken dat hij niet op gelegenheid naar huis had kun- terugkeren. Bronner werd vol- hem beschouwd als een betwe- •die een lesje nodig had". duren tot de VS een vredesverdrag met Noord-Vietnam hebben onder tekend. Tot de boycot was besloten uit protest tegen de bombardemen ten op Noord-Vietnam. waren allebei tweemaal in het ach terhoofd en minstens een keer in het lichaam geschoten. Uit de afdruk ken van banden was op te maken dat ze uit een auto zijn gegooid. De ogen van een van de vermoorde mannen waren uitgestoken. Volgens de politie symboliseerde dit de on- denvereldboodcshap dat hjj „teveel gezien" heeft. tegen de regering zijn gaan keren. Het merendeel van de arrestanten zal waarschijnlijk spoedig in vrijheid worden gesteld, zo meent men. Op Nieuwjaarsdag hielden onge veer 2.000 studenten in de grote hal van de universiteit van Caïro een zitdemonstratie uit protest tegen de arrestaties. Het was de derde dag achtereen dat er betoogd werd. Twee weken geleden braken aan de uni versiteit conflicten uit tussen pro- en In de omgeving van de regering anti-regeringsgroepen. Moeilijkheden verluidt dat de reeks arrestaties niet zijn ook gemeld van de universiteit het voorspel vormt tot een "heksen- van Alexandrië. Het kabinet wijd- jacht" maar meer als waarschu- de het afgelopen weekeinde een spe- wtag bedoeld ls voor kringen die clale bijeenkomst aan de onrust on- zich de afgelopen tijd steeds feller der de studenten. vocaten en enkele leden van de Mo hammedaanse Broederschap. Met uitzondering van laatstgenoemden, zouden alle arrestanten afkomstig zijn uit linkse kringen. ^IHINGTON (UPI) Het is ze- al ee"~naal voorgekomen dat een gekaapt Amerikaans pas- iersvliegtuig een hoeveelheid nu- materia in Cuba arriveer de voldoende was voor de ver vaardiging van een atoombom. Dit meldt het tijdschrift "Washington Monthly" in zijn eerste editie in 1973. De kapers noch de Cubaanse autoriteit n hadden er een verraoe- den van wat de Amerikaanse Com missie voor Atoomenergie in het ba- voerd. In het binnenland gaan ze ge- veiligheidsdienst van de atoomcom- woor lijnvluchten mee. Het ma- missie, dr. Russel Wischow, zon heb- teria-1 wordt dan niet eens in specia- ben gezegd dat hij op de hoogte Volgens het blad gebeurt het tere- le geheime ruimten ondergebracht waa geweest van de Incidenten maar vMr de rSitbank zullen m^en ver" geld dat partijen verrijkt uranium ma- ---dwijnt eenvoudig met kot- er verder niets over wUde zeggen, voor<le rechtbank zullen moeten ver- en plutonium onbewaakt door de fers en golf tassen in het bagage- omdat het een zaak van nationale lucht en over de weg worden ver- ruim. Een voormalige chef van de veüigheid betrof. Het Libanese blad Al Moharrer dat nauwe betrekkingen onderhoudt met de Palestijnse guerrilla-organisaties, meldt dat de vier Palestijnen die donderdag de Israëlische ambas sade in Bangkok bezetten, voor een Palestijnse guerrilla-rechtbank te recht moeten staan omdat zij zich niet aan hun instructies hebben ge houden. Volgens het blad hadden de vier Palestijnen opdracht gekregen "het gebouw van de Israëlische ambassa de met alle mensen die zich daar be vonden, op te blazen en zich dan aan de autoriteiten van Thailand over te geven als de regering van Israël zou weigeren de eis in te wil ligen om 36 in Israël gevangen zit tende Arabische commandostrijders vrij te laten". Alleen in het uiterste geval, aldus het blad, hadden de vier uit Thai land mogen vertrekken maar dan met hun gijzelaars. Al Moharrer zegt voorts dat de vier Palestijnen schijnen zodra zij op hun basis te ruggekeerd zijn. Waar die basis is, wordt niet onthuld. PARIJS (Reuter) De postsor- teerders in Frankrijk zijn met een reeks prikstakingen in het hele land begonnen om kracht bij te zetten aan hun eis voor een minimum-salaris van 1.000 fr. (circa 640 gulden) per maand. De actie zal zes dagen duren. Vak bondsfunctionarissen zeiden dat Pa rijs en omgeving het meest te lijden zullen krijgen van de staking en dat de brieven wel met tien dagen ver traging oezorgd kunnen worden. Ook de 200.000 bankbedienden in het land staken. Zij willen een be paald minimum-salaris en betere veiligheidsmaatregelen. Ze zijn vrij dag met hun stakingsactie begonnen. Autobus in bergrivier Een auto bus met leden van een amateur- voetbalclub is zondag in Chili van een brug gereden en in een vijftien meter diepe bergrivier gestort. Der tig van de 38 inzittenden zijn daar bij om het leven gekomen. Volgens de politie verloor de 31-Jarige chauf feur van de bus op het brugdek de macht over zijn stuur en reed bij het dorp San Fernando in de rivier de Chimbarongo. De chauffeur en zeven Inzittenden overleefden het on geval met lichte verwondingen.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 9