Pleidooi Consumentenbond voor één tandartsentarief NiUfYAfiS i a. *r i Jaarwisseling rustig verlopen Prins Bernhard: paar de tijger Tarieven in Randstad hoger dan elders Tweemaal aardschok in buurt Nijmegen \loeilijkheden met Scheveningse kotter- rissers opgelost Afgelopen jaar was koud en vrij droog mm Serie branden luidt het nieuwe jaar 111 5 >'v v ;yi Buit 13 mille bij overval AUeen Kampense politie gebruikte traangas PINSDAG 2 JANUARI 1973 BINNENLAND PAGINA 7 DEN HAAG (ANP) De Consumentenbond heeft zich zijn maandblad uitgesproken voor richtlijnen voor de tarieven van de tandartsen, zoals die reeds bestaan voor huisartsen en specialisten. Voor dezelfde tandartsbehande ling worden nu sterk verschillende prijzen berekend. De tarieven van de tandartsen in de Randstad liggen over het geheel genomen hoger dan die van hun col lega's in andere delen van ons land. Particulieren betalen gemiddeld twee ëneenhalf maal zoveel voor een tand artsbehandeling als ziekenfondspa tiënten. Tot deze conclusies is de Consu mentenbond gekomen na vergelijking van de door leden toegezonden reke ningen van vijfhonderd tandartsen. Fe bond vindt het gewenst dat de ptiënt weet waar hij aan toe is. Daarom moet de Maatschappij tot üevordering van de Tandheelkunde andelijke richtlijnen opstellen en de andartsen moeten hun rekeningen aan de hand hiervan specificeren. MORGES (RTR) Prins Bern- lard heeft de wereld opgeroepen In- iia, Nepal er Bangla Desj te helpen lij hun inspanningen de tijger voor dreigende uitroeiing te behoeden. De prins zegt dit in een nieuw- arsboodschap die hij zondag in Ijn hoedanigheid van voorzitter van et Wereldnatuurfonds heeft uitge- Deze organisatie probeert 'n ailjoen dollar bijeen te brengen de tijger te redden. Men schat lat op het Indische subcontinent Informatie over het tandartsbezoek verkreeg de Consumentenbond door middel van een enquête onder een doorsnee van de Nederlandse bevol king. Hieruit bleek dat slechts 45 pro cent van de mensen regelmatig naar de tandarts gaat. Onder hen zijn naar verhouding veel Jongeren en welgestelden. Van de regelmatige tandartsen bezoeken is 90 procent te vreden. Verder bleek uit deze enquête dat 17 procent van de particuliere patiënten en 58 procent van de Zie kenfondspatiënten meer dan een kwartier in de waohtkamer van de tandarts doorbrengt. Van degenen die een afspraak hebben, moet 15 pro cent, en van degenenn die op het spreekuur komen 76 procent meer dan een kwartier wachten. NIJMEGEN (ANP) In Nijme- en en omgeving, waar zich zater- agochtend vroeg een zwakke aard- eving heeft voorgedaan, zijn zon- agmorgen bij de politie acht tot telefoontje* binnengekomen van sen, die meldden weer een aard- chok, zij het lichter dan zaterdag, 1 hebben gevoeld. Het KNMI in De Bilt heeft zon- agmorgen, na door de Nijmeegse olitie op de hoogte te zijn gebracht ijn seismogrammen nauwkeurig agegaan, maar heeft van een aard- thok niets geconstateerd. De men- die de Nijmeegse politie heb- opgebeld, waren zeer positief hun mededelingen. Omstreeks negen uur kwam een po- itieman van de binnenplaats van et Nijmeegse hoofdbureau het bu- eau binnen met de mededeling at hij buiten zojuist een aardschok ad gevoeld. De man werd door ijn collega's uitgelachten, maar di st daarna kwamen de eerste tele- oontjes binnen, die het verhaal van i politieman bevestigden. Zoals ge- igd seismografen van het KNMI ïbben de telefoontjes niet kunnen ivestigen. De trillingen van zaterdagochtend ]n waarschijnlijk veroorzaakt door n kleine verschuiving in de diepe- aardlagen, aldus het KNMI. DEN HAAG (ANP) Moeilijkhe- aangesloten b\j het OVB (Onhafhan- over arbeidsvoorwaarden op de kelijk Verbond van Bedrijfsorganisa- theveningse kottervloot, die zich de ties). atste week van het oude jaar heb- Zaterdag is zij door de ledenverga- a voorgedaan, lijken voorlopig op- deringen der beide organisaties goed- ;,'0st. Afgesproken werd, dat de 15 gekeurd, in afwachting van de defi nitieve redactie waar de heren Ver baan en Koning zich de eerste week van het nieuwe Jaar aan zullen zet- iiepen tellende vloot vandaag zou kiezen. Tussen kerst en oude- *»r heeft zij grotendeels binnengaats tegen. Behalve in de strubbelingen dit ook zijn oorzaken in minder ^stige weersverwachtingen en in ptonten: er wordt in deze week zullen vormen, waaruit enige sociale "«stal niet druk gevist. voorzieningen kunnen worden bekos- fe voorlopige overeenstemming is tigd. Dit zal buiten het GAK (Ge- fildag tot stand gekomen tussen de meenschappelijk Administratie Kan- DE BILT Het afgelopen jaar 1972 moet tot de koude jaren worden gerekend. De ge middelde temperatuur te De Bilt bedroeg 8.8 graden celcius tegen 9.3 graden normaal. Het was het koudste Jaar sedert 1965. Januari was de koudste, juli de warmste maand van het Jaar. Vooral het tijdvak van april tot en met oktober leverde veel Koud weer op, slechts on derbroken door een tijdvak mei 'cht zomerweer dat van 16 tot en met 21 Juli duurde. In De Bilt kwamen in het gehele Jaar dan ook slechts negen zomerse dagen voor tegen 22 normaal: het aantal vorstdagen bedroeg daar 61 tegen 70 normaal. Gemiddeld over het gehele land genomen is 695 millimeter neerslag gevallen tegen 744 mi- limeter normaal in een schrik keljaar. Het was op een na het droog ste Jaar sedert 1959, het Jaar 1971 had 589 millimeter als landgemiddelde opgeleverd. Het minst droog was het in de pro vincie Groningen, maar ook daar is de normale hoeveelheid neerslag niet geheel bereikt. Het droogst bleef het op de Waddeneilanden. De natste maand van het jaar was Juli, de droogste was december, ditmaal op een na droogste december van de laatste veertig Jaar. De zon scheen in De Bilt 1496 uur tegen 1575 uur normaal. In het oosten van het land is niet meer dan 1375 uur zon geregis treerd, aan de kust daarente- gen ongeveer 200 uur meer. Bij zonder zonnig waren ditmaal maart en december, ook de herfstmaanden brachten meer zon dan normaal. De winter maanden Januari en februari waren daarentegen opvallend somber. nog slechts ongeveer tweeduizend tijgers over een groot gebied ver spreid leven. Voor de Tweede We reldoorlog waren er nog circa 40.000. Naar schatting bestaan er over de hele wereld nog slechts vijfduizend exemplaren van deze diersoort. Bisdom wacht met besluit over kerk in Eindhoven EINDHOVEN (ANP) De bis schop van Den Bosch zal waarschijn lijk wiet voor vrijdag of zaterdag be slissen over het compromis-voorstel voor het conflict rond de sluiting van de Lambertuskerk in Eindhoven. Zo is gisteren van de zijde van het bis dom meegedeeld. Het bestuur van het bisdom wil de komende dagen eerst de opvattingen horen van de Stichting dekenaat Eindhoven en het bestuur van de nieuwe parochie Ges tel-zuid. Het compromisvoorstel van een commissie van goede diensten houdt in dat het bisdom het besluit tot sluiting van de kerk opschort tot een beslissing komt uit Rome op het be roep van het oude kerkbestuur van de Lambertuskerk. Het is nu nog niet te zeggen of het kort geding van het oude kerkbe stuur tegen het bisdom op 9 januari door zal gaan. Het ziet er naar uit, dat de raadsman van het bisdom, mr. Witlox, die op 4 januari terug komt van vakantie, uitstel zal vragen om meer tijd te krijgen voor de voor bereiding. Tennis Yvette Woldringh en Annelies Prins hebben zaterdag in de Rijnhal in Arnhem beslag gelegd op de Nederlandse Jeugdtitels tennis in de categorieën t/m 16 en t/m 18 Jaar. Bij de Jongens gingen de kampioenschappen naar Theo Gor ter en Frank Koning. Wielrennen De Nederlandse wielrenner Gertie Wildeboer heeft zondag in Grimbergen (België) ge zegevierd in een veldrit over 25 ki lometer. Wildeboer maakte een tijd van een uur en 5 minuten .Tweede en derde waren de Belgen Lode van den Bosch (op 40 sec) en Edouard Lievens (op 55 sec). Direct het nieuwe jaar beginnen met een contrast. In Scheveningen gingen enkele dapperen voor (te traditionele nieuwjaarsduik te water in de buurt van de Scheveningse Pier. In Mon- nickendam schoot een fotograaf dit jiud-hollands-aandoende" plaatje van schaatsers op de Gouwzee. DEN HAAG talloze kerstboombranden die in het afgelopen weekeinde zijn ontstoken ter verhoging van de feestvreugde rond de Jaarwisseling zijn ook op diverse plaatsen branden geweest met een minder vreugdevolle opzet. Maandagmorgen omstreeks half twaalf brak brand uit in de boerderij van de heer G. Besselink in Drempt, waarschijnlijk doordat een zoontje van de familie met vuur had ge speeld. De brandweer kon niet voor komen dat de gehele boerderij in as werd gelegd. Het vee kon worden ge red. De schade loopt in de tiendui zenden guldens. Rond de klokslag van twaalf uur, die de wisseling van 1972 op 1973 in luidde, i6 in Nijmegen hotel-café „De Hertog' 'in het centrum van de stad in vlammen opgegaan. Een felle uitslaande brand zorgde ervoor dat in anderhalf uur het gehele pand uitbrandde. De brand ontstond om streeks half twaalf in het café op de benedenste verdieping. De gasten van het hotel konden nog net bijtijds het hotel verlaten. De schade wordt op vier ton geschat. Een felle brand heeft op de nieuw jaarsmorgen het café met vereni gingszaal van de heer P. Gubbels in het Limurgse dorpje EU (gem. Hun- sell) geheel in de as gelegd. De brand werd omstreeks 5 uur ontdekt door de eigenaar, die zijn vrouw en drie kinderen ternauwernood in vei ligheid kon brengen. Door het niet- functioneren van de brandsirene, ar riveerde de brandweer te laat ohi de zaak nog te kunnen redden. De oor zaak van de brand is nog niet be kend. De schade wordt geschat op ongeveer f. 200.000,-. Zondagavond is vermoedelijk door kortsluiting brand uitgebroken in de grote schuur van het veehouderij bedrijf van de heer A. G. Logtenberg in de buurtschap Vemde onder Epe Gld In de schuur bevond zich een tiental dieren die op tijd konden worden gered. De grote schuur brandde geheel uit. De brandweer van Epe slaagde erin de vlak naast de schuur staande boerderij met rie ten dak te behouden. De schade be draagt enkele tienduizenden guldens. Het bedrijf is eigendom van baron L. C. van der Feite te Epe. Toen de brandweer met het blussen van de schuur bezig was, werd brand gemeld in de garage van wasserij „De Ach terste Molen" te Wissel, eveneens onder Epe. Het vuur woedde hier in een grote houten garage, waarin vier bestelwagens stonden. Deze zijn zon dag niet gebruikt en daarom wordt brandstichting vermoed. Nauwelijks terug van deze brand werd een uit slaande brand gemeld in een zomer huisje eveneens in de buurtschap Wissel. In Standaardbuiten zijn vannacht bü een brand in een kippenfokkerij 2000 kippen omgekomen. In de vlam men gingen ook 15.000 eieren verlo ren. Drieduizend kippen ontsprongen de dans. De brandweer vermoedt dat kortsluiting in de nachtverlichting oorzaak van de brand is geweest. UTRECHT (ANP) Een onbe kende met een pistool gewapende man heeft zaterdagavond de filiaal houder van een supermarkt aan de Pluvierlaan In Vinkeveen overvallen en daarbij bijna dertien mille buit gemaakt. De overval gebeurde, toen de fi liaalhouder, de 27-jarige G. J. Kooi, om kwart over zeven de zaak had afgesloten en Juist in zijn auto wilde stappen. Een gemaskerde man dwong hem toen onder bedreiging met een pi stool een casette met de dagopbreng sten bijna twaalf mille in contan ten en duizend gulden aan cheques af te geven. Vervolgens ging de overvaller er in een auto vandoor, na eerst nog de filiaalhouder het contactsleuteltje van diens auto af handig te hebben gemaakt. DEN HAAG De Jaarwisseling is in de grote steden van ons land vrij rustig verlopen. Zowel in Rotterdam, Den Haag als Amsterdam moest de politie zo nu en dan wel ingrijpen, maar nergens kwam het tot excessen. Zeer onrustig was de oudejaarsnacht wel in Kampen. In het centrum en het oude stadsdeel Brunnepie gooiden Jongelui en ouderen met straatstenen, metalen voorwerpen, putdeksels en flessen met benzine naar politie- pen A. C. Verbaan, secretaris Kustvissersvereniging „Samen ging", en de heer J. Koning, voor- r van de Bond van Zeevarenden, geëist. toor) om gebeuren, hoewel de Bond van Zeevarenden aanvankelijk wel inschakeling van deze instelling had Papagaaien gestolen uit Blijdorp ROTTERDAM (ANP) Voor de diergaarde Blijdorp in Rot terdam is het nieuwe jaar slecht begonnen. Tijdens de feestelijkheden rond de jaar wisseling zijn enkele mensen het giraffenhuis van de dierentuin binnengedrongen en namen daar twee rode ara's, een blauwe ara en twee kakatoes weg. Twee ara's, die in de rui waren heb ben de inbrekers laten zitten. De oppasser trof maandag morgen een kapotte toegangs deur van het giraffenhuis aan. De dieven hadden getracht de deur te forceren. Toen dit niet lukte sloegen ze de ruit van de deur in. De dieren hebben een handelswaarde van f350 k f400 per stuk. auto's. Ook een deel van de beplan tingen moest het ontgelden. Verder sneuvelden er vele ruiten. Tijdens de ongeregeldheden, die tot vier uur in de ochtend hebben ge duurd, heeft de politie bij het uit voeren van vele charges gebruik ge maakt van traangas. Achttien men sen werden aangehouden, van wie er vijftien een proces-verbaal kregen. In Rotterdam moést de politie op treden tegen soms wat al te baldadige feestgangers. Zo werden met stenen ruiten van trams vernield en blok keerden Jongelui op sommige plaat sen In de stad de wegen met ver- keershekken en -borden. Ook werden op diverse plaatsen grote hoeveelhe den afgedankte kerstbomen ver brand. De verbrandingen gingen soms gepaard met kleine vechtpartij en tussen groepen opgeschoten Jon gelui. De gemeentereiniging van Amster dam heeft op oudejaarsdag assisten tie moeten inroepen van de politie, omdat jongeren de kerstboomtrans porten naar de vuilnisstortplaatsen trachtten te stagneren. Afgezien van een groot aantal kerstboomverbran dingen en een aantal vechtpartijen, bleef het tijdens de Jaarwisseling in de hoofdstad rustig. Nog rustiger was het in Den Haag. Nergens kwam het tot ernstige on geregeldheden. De brandweer kreeg in de eerste drie uur van 1973 dertig branden te verwerken, iets minder dan vorig jaar. Van twee brandweer auto's werden ruiten met stenen in gegooid. Twee grotere branden woed den in een leegstaande school aan de Hoefkade en een slooppand aan het Westeinde, Bij de eerste brand gingen decorstukken verloren. In Amsterdam bleef de viering in de oudejaarsnacht vrijwel averal beperkt tot het maken van vuren met kerstbomen en ander afval op kruispunten

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 7