Gemeente: gymnastieklokaal, bewoners: peuter speelplaats "Het is een soort boksen tegen een veren kussen" Touwtrekken met Sassenheims gemeentebestuur VOOR EN TEGEN Meer bloemen in 1973 Westduitse journalist verbrandt zichzelf PAGINA 4 DINSDAG 2 JANUARI 1973 SASSENHEIM Alweer bijna twee jaar lang Jjvert een tien man en vrouw sterk actiecomité van bewoners uit de Sassen- heimse nieuwbouwwijk De Kooi (Kagerplein, Kagertuinen, Ka- gerdreef) voor de totstandko ming van een peuterspeelplaats aan het Kagerplein, één van de drie nog 'groene' terreintjes in de wijk. Een strijd, die zich tot nog toe bijna steeds buiten de publiciteit afspeelde. "Omdat", zegt het comité, "we steeds het geloof hebben gehad, dat we deze in onze ogen redelijke zaak op deze keurige manier konden afwikkelen. Met succes ook. Maar het is een soort boksen tegen een veren kussen. Je stoot, het veert in, maar er komt niets meer terug dan de oude vorm. Je aotie vindt bij het gemeente bestuur geen echt gehoor. De ge meente houdt een terrein dat een voor alle partijen bevredi gende oplossing kan bieden, de Essenlaan, buiten alle discus sies". zo'n vijftien jaar geleden voor de eerste keer op papier komen te staan. De tóén en ook later nog bij de realisering zo'n vijf jaar geleden, geldende standpun ten met betrekking tot de leef baarheid van een wijk met veel flatwoningen, zijn voor een niet onbelangrijk gedeelte achter haald. Een normale zaak, die onlangs ook door Sassenheims stedebouwkundige Weiter vol mondig werd toegegeven, toen de al geruime tijd leegstaande win kelgalerij in dezelfde Kooi ter sprake kwam. Achterhaald de wijk, wees 'n winkelgalerij i hebben en een i dacht er ook zo over, maar nu blijkt de snelle ontwikkeling dit te heb ben achterhaald". Datzelfde geldt, zegt nu al bij na twee jaar lang het actieco mité (bestaande uit de dames J. J. Bergman, M. D. v. d. Berg, M. Hoeve, M. E. H. Koot, M. L. A. Doing, C. Wiecherink en de heren B. J. M. Boek, P. N. van Hesteren, P. Zuijderwijck en E. Teunissen) ook met betrekking tot de speel- en leefruimte in de wijk. "Er is geen enkele voorzie ning voor de jongere kinderen. De speeltuin is voor kleintjes nauwelijks geschikt en het ijs baanterrein, de twee alternatie ven die steeds van gemeentewege uit worden gegeven, is veelal te nat. Er waren slechts drie zaad bakjes. Toen wij voor de eerste keer in deze wijk kwamen en er met gemeentemensen over spra ken, vroegen wij of er nog bloe men in zouden komen. Het leek allemaal meer op bloembakken dan op zandbakken, zo klein, terwijl de bakken in een tocht- hoek waren gesitueerd. Zonder zon ook. De bakken zijn dicht- Nauwelijks In de Sassenheimse gemeente raad, die uiteindelijk de plan nen voor de wijk-zonder-werke- lijke-voorzieningen goedkeurde, werd over dit soort zaken nau welijks gesproken. Slechts de al uit de raad verdwenen mevr. H. de Meijer-van Zon heeft er enkele keren en zonder tast baar resultaat op gewezen. Aan dat gebrek aan speel ruimte voor de (kleinere) kinde ren hoopte het actiecomité, voortgekomen uit de flatvereni ging, een einde te maken. Aan vankelijk prees het gemeentebe stuur het initiatief van het co mité. „De gemeente stelde het", zei men, „op prijs, dat er vanuit de wijk en de direct bij de zaak be trokken bewoners denkbeelden werden ontwikkeld. Maar het blijkt, dat je op alle ideeën die je naar voren brengt, niets meer hoort. Men zegt alleen: het kan niet. Soms blijkt dan later dat het wel weer gaat. De flatver eniging heeft diverse keren nul op het request gekregen bij het gemeentebestuur. Op het stukje grond bijvoorbeeld, bij de school aan het Kagerplein, kon nooit worden gespeeld. Dat zou de schoolkinderen afleiden. Nu wordt er plotseling een stuk schil, neergezet. Óp zich best aardig, zoals ook de klimboom op het door ons ge wenste stukje grond. Maar die dingen worden zomaar neerge zet. Er kan geen telefoontje van af dat dit gaat gebeuren, terwijl de heer Berntzen (de gemeente secretaris, red.) wel zo attent is om even te bellen wanneer een brief van ons niet in de ge meenteraad wordt behandeld." Er zijn méér voorbeelden van een niet altijd even plezierig verlopen contact tussen ge meentebestuur en „wijkvertegen- woordigers". Stoornissen, die het actiecomité (met uitzondering van mevrouw Hoeve zijn de le den pas zo'n 2 tot 3 jaar in Sas- senheim woonachtig) wijt aan een waarschijnlijk andere men taliteit in de grotendeels uit „import" bestaande nieuwbouw wijk De Kooi. Niet gewend „Het Sassenheimse college is het waarschijnlijk niet gewend, dat er ook mondige inwoners zijn. Dat ook anderen over za ken willen en kunnen nadenken. Men had kunnen weten, dat veel niet-Sassenheimers naar De Kooi zouden trekken, toen men de grond aan Euro-woningen uitgaf. Wij voelen ons als actie comité (er wordt gewerkt met de steun van 400 gezinnen) niet onmondig en wij zijn hier niet de enigen. Wij vragen in onze strijd om de peuterspeelplaats openheid. Is dat irreëel? Zijn we onredelijk? We hebben bijvoor beeld ook burgemeester Van Knobelsdorff gevraagd eens te komen luisteren wanneer 's avonds op het Kagerplein auto's worden gestart. Hij antwoordde dat hij ook in een onrustige om geving woonde en soms met wat jes in zijn oren liep. Maar dat is toch geen argu ment? Evenmin als het feit, dat het in andere delen van de ge meente nog slechter is gesteld met het woonklimaat. We heb ben toch kunnen leren van de fouten, die in andere gemeenten zijn gemaakt. Van een Bijlmer meer bijvoorbeeld. Moeten dat soort fouten-in-het-klein ook in Sassenheim worden gemaakt? Wij praten als actiecomité voor de gehele wijk. Het is een sociale zaak. Als flatbewoner moet je al je tuintje en je stukje straat missen. Je moet het met een ga lerij doen. Is het onredelijk om een compensatie voor dat gemis te vragen? Flatneurose is een overbekend begrip. Er zijn tal loze publikaties over." Half jaar Het actiecomité hoopt, zodra het geheel in de gemeenteraad zal komen er wordt reeds een half Jaar op gewacht dat in die raad open over alles zal wor den gesproken. „Als er binnen kort een voorstel van het Sas senheimse college aan de raad komt, zou het prettig zijn te we ten, waarom men dit en niet al de andere mogelijkheden heeft verkozen. Dan kunnen óók de raadsleden er een oordeel over vellen." De vraag, de roep om open heid sluit aan bij het pleidooi van Pim Hulsbergen en Hans Montfoort tijdens de algemene beschouwingen. Maar ook hun appèl leverde tot nog toe niets op. Een voorteken? SASSENHEIM Een nog onbebouwd stukje groen in de Sassenheimse nieuwbouwwijk De Kooi van 1840 m2 vormt de inzet van het „gevecht" tussen het tien man en vrouw sterke actiecomité van bewoners en de gemeente Sassen heim. Dat terrein, gelegen aan het Kagerplein/Kagerdreef heeft als bestemming „bijzondere bebouwing met een goot- hoogte van 4 meter" en is volgens de laatste gemeentelijke plannen voorbestemd voor de bouw van een (ruim 6 meter hoog) gymnastieklokaal Over de noodzakelijkheid van dat gymnastieklokaal wordt door niemand getwist („het zijn ook onze kinderen, die er gebruik van gaan maken", zeg gen de comité-leden). Wel over de situering op dat stukje grond. „Omdat", aldus het actiecomité, „er andere moge lijkheden zijn. En voor de grond en voor de plaats van het gymnastieklokaal". Het actiecomité, zowel bestaande uit vertegenwoordigers van de bewo ners van de aan het Kagerplein ge legen flatwoningen (geen speelruimte voor peuters, geen onderlinge ont moetingsplaats) als van bewoners de de Kagertuinen (voorstanders peuterspeelplaats én tegenstanders van de bebouwing van het nu nog open stuk groen in de wijk), onder neemt sinds 1971 reeds pogingen bij het gemeentebestuur om voorzienin gen te krijgen voor de kleinere kin deren. In oktober 11 volgde de handteke ningenactie (van 400 zinnen; praktisch 100%) quête ondier artsen, wijkverpleegsters, maatschappelijk werksters en fysiotherapeuten, die zich allen uitspraken voor de aanleg van een peuterspeelplaate op het ter rein begrensd door Kagerplein, Ka- gerdreef en Kagertuinen. Een speel plaats, die gezien de aanwezigheid van rond 300 kinderen in de leeftijd van 0 tot 6 Jaar als zeer gewenst moest worden beschouwd. Veel te weinig Vanaf dat ogenblik is er veel en tegelijk weinig gebeurd. In december 1971 verzochten vertegenwoordigers van het comité het college van B. en W. tot verwezenlijking van de plannen (er werden schetstekentagen voor het terreintje aangeboden), te meer omdat het terreintje nog het enige centraal gelegen, niet door water of drukke verkeersweg be grensde perceel van behoorlijke op pervlakte was, dat dich bij de flats lag en toch voldoende zon ontving. Het terreintje, met een terrein aan de Kagerdreef dat inmiddels bestemd is voor de bouw van een zeslokalige basisschool en een terrein aan de Essenlaan de enige nog groene per celen in de nieuwbouwwijk van ruim 2000 inwoners, was echter óók in de gemeentelijke molen terecht geko men. In maart 1972 lékte uit, dat er wellicht twee woningen op zouden komen (mede met het oog op finan ciering van een op het resterende ge deelte aan te leggen peuterspeel plaate) en eind 1972 volgde de mede deling (informeel), dat inon m2 van het terrein mogelijk een gymnastieklokaal (Sassenheim telt met 13.400 inwoners twee gymnas tiekzalen; ruim de helft van het wet telijke verplichte aantal lessen wordt niet gegevenzou komen. Het actiecomité startte onmiddel lijk een actie. Affiches verschenen met „Spelen is hier een noodzaak". Er volgde op 12 Juli een tweede ge sprek met het Sassenheimse college, waarbij het actiecomité met de sug gestie kwam de gymnastiekzaal te bouwen op het andere nog „groene" terrein aan de Essenlaan. Als voorlo per eventueel van een multifunctio neel (wijk)gebouw. Er volgden brie ven aan de raadsleden, een hoorzit ting (zonder uitnodiging aan de flat bewoners van het Kagerplein), waar op de verslechtering van de leefbaar heid van de wijk en vooral voor de flabewoners als gevolg van de even tuele bouw van een gymnastieklokaal op die plaats (Kagerplein) naar voren kwam en opnieuw de suggestie voor een multifunctioneel gebouw aan de Essenlaan, waarvan het gym nastieklokaal de voorloper zou moe ten zijn. Stads 17 november tenslotte ligt er een schrijven bij het gemeen tebestuur, dat waarschijnlijk op 23 nte Sassenheim plantte een 'klimboom' voor de jeugd in De Kooi. Mevrouw Koot de boom'Het is allemaal erg -fijn, maar het gaat zonder overleg. En dat is weer jam- (Foto Jan Holvast) januari tijdens de eerstkomende ver gadering van de gemeenteraad ter sprake komt, na reeds enkele malen eerder van de agenda te zijn afge voerd. Eigen plan Het Sassenheimse college komt dan zo goed als zeker met het eigen plan: de bouw van een gymnastiekzaal op een stuk grond van rond 1000 m2 en de resterende grond te bestemmen voor de door de bewoners gewenste peuterspeelplaats. Omdat, zegt men, het algemeen belang de bouw van een gymnastieklokaal rechtvaardigt. Alternatieven als bouw van het lo kaal op een andere plaats (eventueel buiten de Kooi) zouden inmiddels zijn afgewezen. Het actiecomité: „Wij bestrijden de noodzaak van een gymnastieklo kaal beslist niet. Alleen zijn wij het niet eens met de plaats. Waar-om wordt de Essenlaan door het ge meentebestuur buiten iedere discussie gehouden? Omdat dat terrein straks als een soort buffer moet dienen, wanneer er geen andere terreinen voor bijzondere bebouwing meer vrij zijn? Voor het terrein aan de Essen laan is een gemeenschapscentrum gepland. Te stichten door de geza menlijke kerken. Laat het gymnas tieklokaal er dan een aanzet van zijn. Er zijn in Nederland voldoende voor beelden van hoe dat kan. Er is in de Kooi op het ogenblik niets. Het hoeft niet direct een compleet project te zijn. Het kan gefaseerd worden in bijvoorbeeld een 5- of 10-jarenplan. Plaats je de gymnastieklokaal aan de Essenlaan dan hou je dit project niet tegen. Dat gebeurt wel als je de gym nastiekzaal aan het Kagerplein bouwt. Dan zijn de mogelijkheden voor een ruime peuterspeelplaats SASSENHEIM In het tot nog toe gevoerde papieren gevecht tussen "het actiecomité en het Sassenheimse coll eg eto es tuur zijn veel argumenten voor en tegen aangevoerd. Hieronder een greep: Voor een speelparkje op het gehele terrein (actiecomité) door de aanleg van een speelpark wordt hec nu nog gedeeltelijk open karakter van het Kagerplein behou den; volgens de moderne opvattingen van "ruimte-spelen-ontspanning" heeft vooral de flat recht op een heel terrein (zie Jantje Beton-prof. Bla dergroen) binnen de geldende bepalingen (goothoog'te 4 meter) van het bestem mingsplan kan er voorlopig niets zin nigs gebouwd worden; door middel van de in 1972 ge voerde acties etc. heeft de wijk toch duidelijk gemaakt dat ze het gehele park graag wil; op ongeveer 300 kinderen is een totale oppervlakte van 1840 m2 geen overbodige luxe om op een verant woorde wijze energie kwijt te raken; een goede speelgelegenheid zal veel vernielingsdrang kunnen voor komen; kinderen zullen zich beter kunnen ontwikkelen als zij in de eerste le vensjaren goed hebben kunnen spe len (dit kan in ieder geval nooit op een rechte galerij) Kinderen spelen veiliger op de begane grond met het oog op KJlinnnen over balustraden, onbeveiligde brandtrappen en een smal stuk keihard beton (bovendien is het officieel verboden om op de galerij te spelen) ouders, alleenstaanden, bejaarden en anderen kunnen door middel van dit parkje beter de gelegenheid krij gen om met elkaar in contact te ko men) iets wat bij flatbouw een nood zaak is) het parkje zal het groenbestanü in de wijk. vooral voor de Kager- pletabewoners omhooghalen. De Ka gerdreef zal een prettiger aanzien krijgen. Tegen een gymnastieklokaal op het terrein (actiecomité) volgens de bepalingen in het uit- breidings- en bestemmingsplan is het nooit de bedoeling geweest een hoog gebouw (boven 4 meter) te plaatsen. Door de hoge bouw en grote gevel vlakken zal een gymnastieklokaal de toegang tot het Kagerplein benauwd maken. Het zal tevens de bewoners van het Kagerplein een gevoel geven opgesloten te zitten. Het Kageroleta heeft er dan tevens weer een tocht gat bij; een gymnastiekzaal zal weer extra lawaai veroorzaken in de vorm van bezoek met brommers, auto's, geroep op 1000 DEN HAAG Voor vrywel alle bloemsoorten zullen de productie cijfers dit Jaar gaan sty gen. Ten minste als de prognoses van de bloe menveilingen en het Produktschap voor siergewassen uitkomen. De grootste stygingen geven de anjers en de fresia's te zien met respectievelijk 15 en 12 procent, Jaarrondchrysan ten, gerbera's en rozen liggen allen rond tien procent. De tulpenproduk- tie zal stygen met zes procent. Voor Rijnsburg, waar ongeveer 40 procent van de totale produktie kan worden gelokaliseerd, ligt het uitbreidings percentage op ongeveer 4. Vorig seizoen was de stijging nog 45 procent, maar dat bUjkt ten op zichte van de afgelopen Jaren een duidehjke uitsclüeter. NOORDWIJK "Ga maar doen wat Je van plan was, dan zie je zelf waarvoor Je het allemaal ge daan hebt". Zo ongeveer nodigde de directrice van de Noordwijkse rheu- makliniek Sole Mio, zr H. A. van der MeiJ, Qen aantal leden van de Zaalvoetbalvereniging Van Rooyen, de heer C. van Rooyen, voorzitter Leen Korbee van de (veld) voetbal vers hg Noordwijk en w^^'ider T4 Jansen uit datgene te doen wa" or ze '^morgen geko men waren: de door de snelste groenteboer van West Europa Jaap Augustinus formidabel opgemaakte fruitkisten uitdelen aan de patiënten én het personeel van Sole Mio. Dat werd gefinancierd uit de ba ten van de wedstrijd die Van Rooyen onlangs speelde tegen we reldkampioen AJax. Hoeveel dat nou precies was is minder belangrijk, wel van importantie is wat de orga nisatoren ervoor loskregen. *-'gus- tinus en Van Rooyen deponeerden zoveel fruit in zeventig kisten, dat een opstelling van alle kisten best een reclameplaatje van Westlands Glorie had kunnen zijn. En dat ging allemaal In de verschillende zalen. Niet alleen dit overigens. Des middags leverde mede-sponsor Jan van der Berg van de automatiek een forse hoeveelheid oliebollen af en nadat het patiëntenbestand weer op volle sterkte is gebracht (velen zijn met de feestdagen naar huis ge gaan) komen van Jaap Augustinus nog eens vijf kisten sinaasappelen. Jansen zei het voor de vuist weg waarmee de zaalvoetbalsport (waar van de heer Van Rooyen met zijn team de grondlegger is) heeft bewe zen niet alleen positief te werken voor de passieve recreanten op de tribune." (Foto Jan Holvast) In Djakarta DJAKARTA (AFP) De 31-Jarige Westduitse journalist Falk Streit heeft zich zaterdagavond by het na tionale monument in de Indonesi sche hoofdstad Djakarta door zelf verbranding van het leven beroofd, aldus deelde de Westduitse ambas sade vandaag mee. Bij het lijk van Streit - die vorige week uit zijn standplaats Hong Kong in Djakarta was aangekomen - lag een briefje met de tekst: "Een le ven zonder hoop in een wereld zonder liefde eindigt door middel van een gebaar zonder betekenis". Een Indonesische militair heeft nog vergeefs getracht de vlammen waarin Streit was gehuld, te doven. Voetbal Tottenham Hotspur heeft zich zaterdag geplaatst voor de finales van het toernooi om de Lea gue Cup, de minst belangrijke van de twee Engelse voetbalbekers. De Spur* speelden op eigen terrein na verlenging met 22 gelijk tegen Wolverhampton Wanderers. Na ne gentig minuten was de stand 12. etc. Het Kagerplein is toch al gel: rig door de trechtervormige bouw op het terein zou oorspronkelijk een school komen. Door verschuiving van de reeds bestaande bouw werd' het terein te klein voor de sohool- bouw. Voigens de geruchten en halen zouden er vervolgens op bouwd worden; dagwinkels, een p je, twee woningen, een gymzaal. Hier uit bbjkt toch duidelijk dat het ter rein voor een gymzaal is gekozen en nooit bestemd; de bewoners van de omliggende woningen wordt onrecht aangedaan door een bepaling in het bestem- mingsplan waarbij 4 meter gootboog- te wordt veranderd in 6.50 m. Er zul len zeker bezwaarschriften worden ingediend als het plan doorgang zal vinden B. en W. bekijken de zaak te veei als een economisch-stedebouwkundigl object: de wijk daarentegen hanteert' meer maatschappelijke argumenten, B. en W. accepteren geen alterna tief door bijv. het terrein aan de Es senlaan beschikbaar te stellen. Da' terrein moet vrij blijv- bekends in de toekomst. Misschie is dat onbekende iets wel zo klein dat makkelijk op het terrein aai Kagerplein kan komen; volgens B. en W. bestond de voor een gymzaal in de Kooi 10 jaar. Er zijn nu nog 2 terreine die een zodanige bouw toelaten: terrein voor de te bouwen zesklassig^ basisschool en het terrein aan de senlaan. Waarom dan toch het Ka gerplein? Als door de bezwaren uit dL wijk, de bouw van een gymzaal aar het Kagerplein niet door mocht gaanfc komt hy in Wasbeek of Teijlingerk (aldus B. en W.). Dus dan opeenje geen gymzaal in de wijk (hoewel dezfli al 10 jaar is gewenst) en er twee terfe reinen voor beschikbaar zyn. ij; Tegen de plannen van het actieF comité (B. en W. in een gesprek op* 1 november)I® het terrein aan de Essenlaan iL ongeschikt als plaats voor een gymL uastieiklakaal en moet buiten de disL cussies blijven; L vraagtekens achter de behoef tf aan een gemeenschapshuis. De be|_ staande katholieke 'en protestants" christelijke gemeensohapshuizeL kunnen nauwelijks worden geëxpiol teerd; ook de inspecteur van het basiq onderwijs heeft zich aan het Kagerpiein uitgesproke voor de bouw van lokaal; het door het comité geclaimde tei reintje zal toch een openbare bi bouwingsbestemming behouden; het is de bedoeling, dat jongi zinnen t.z.t. van de Kooi naar Tei[e lingen doorstromen. Mogelijkheden (van B. drie situatieschetsen voor de bou van een gymnastiekzaal aan het K gerplein, waarbij ongeveer 1000 als speelpark gereserveerd zal den. Het huidige rozenperk en 1 gelde stuk (970 m2) kunnen als serve" achter de hand worden g« houden; als omwonende bijv. op grond geluidsoverlast bezwaar zouden ken tegen het gebruik van de gyn zaal in de avonduren dan zal de za 's avonds gesloten blijven, Pikeur Flip Knijnenburg heeft op oudejaarsdag in Hilversum zijn laatste ron de gereden. Hij neemt af scheid van de actieve draf- sport. Flip is tachtig jaar. Schaatsen Henk Portengen uit Diemen heeft maandagmiddag op de kunstijsbaan Thialf in Heeren veen een 100 rondenwedstrijd ge wonnen. In een massale eindsprint toonde Portengen zich de rapste. Voor hem en nog negen anderen werd een tijd genoteerd van 1.04.43 Kandelaars van altaar gestolen ALPHEN AAN DEN RIJN lange lijst van inbraken is op laatste moment van 1972 nog met twee diefstallen uitgebreid, koster van de rooms-katholieke ke aan het Noordeinde in Aarlandl veen meldde de politie, dat t koperen kandelaars van het alts zijn gestolen. 0 Zaalhandbal De Nederlani zaalhandbalkampioen bij de her< Sittardia, heeft zich geplaatst de kwartfinales van het toernooi cT de Europese beker. Sittardia verslijt zaterdag in Salzburg de Oostenrijfey se titelhouder UHC met 19—18 (ltoi 9). Enkele weken geleden hadden fa Limburgers de eerste wedstrijd re«fa gewonnen met 117. fa

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 4