ndrea's liefste wens: nogmaals VN' Bommen op Gods akker gevallen rug van Verenigde Naties naar raad van Oegstgeest Laatste itje i;oor ^Llize EARTH AND FIRE FRANCISCUS- BAND NIEUW Onderwijs aan buiten landse arbeiders Irie maanden intensief te heb- rergaderd in de Verenigde Naties gevaardigde van de Nederlandse renorganisaties, zat Andrea van Ster 34, getrouwd, 2 ren de dag na haar terug- er op haar (vrijgehouden) •zetel in de gemeenteraad van g;eest. Ze moet van vergaderen heb het in New York bez jke tijd gevonden, t ei lelijke politiek interesseert met Jó veel, dat ik meteen vertelt Andrea, ^efljfcteeds niet „bij", zelfs niet olva an tal slaapperioden van twaalf „Het tijdsverschil heeft .jrugweg parten gespeeld. En dan de drukte thuis. Erg leuk, 't vol met bloemen, taarten, a heeft geen drie maanden 1 t gehad. Ze heeft erg veel |mg vergaderd en het lunchen tussendoor waren ook werken. „Ik heb dat allemaal arukkelyk ervaren, 's Morgens ug dering van de Nederlandse dele- nadat Je eerst alle telegrammen had gelezen. Je hebt geen /at zich op diplomatiek terrein lal afspeelt. Daarna 's morgens 1! s middags vergadering van commissie. Doorgaan tot in LÖ uond en op het laatst tot in de want ons werk moest worden :haai,nd vóór de sluiting van deze blee van de Verenigde Naties". heeft zich voor een groot beziggehouden met ontwikke- imenwerking. Belangrijk deel instelling van een 'el ^secretariaat en waar dat moet Andrea: „Ik voelde aan, dat ■ijjtwikkelingslanden erbij willen daarom was het geen ver- >or me, dat ze het milieu- ariaat opeisten". Met grote zaken als deze heeft ze zich als lid van de Nederlandse dele gatie beziggehouden. „Maar ook met kleinere dingen, hoor, zoals de inter nationale universiteit. Ik heb daar een stuk over geschreven en na aan vaarding daarvan kon Nederland zijn stem niet meer onthouden, zoals in het verleden is gebeurd. Ik heb veel steun gehad van het „thuis front". Onno (haar man) deed het één en ander en de Leidse universi teit reageerde erg positief". Andrea heeft wel de indruk ge kregen, dat ze „inbreng" heeft ge had in het werk van de Nederlandse delegatie. Ze heeft dat geconcludeerd uit gesprekken en uitlatingen, o.a. van de Nederlandse ambassadeur. Daarom is haar liefste wens voor het komende Jaar: een tweede periode Door Hans Melkert van drie maanden te worden uitge zonden. „In principe ben ik daarvoor ge vraagd, maar de Nederlandse vrou wenorganisaties moeten dat nog be slissen. En ik ook natuurlijk. Voor mezelf zeg ik direct Ja, want ik vind, dat ik iets moet afmaken. De eerste periode heb ik misschien te vaak mijn mond gehouden in delegatie en comngissie. Maar ik was niet voldoen de ingewerkt. Als ik iets zeg, wil ik sterk staan en niet meteen bij de eerste aanval opzij kunnen worden geschoven". Natuurlijk heeft ze haar gezin ge mist, maar ze heeft eigenlijk geen tijd gehad om er uitgebreid aan te denken. „Op een gegeven moment realiseerde ik me dat iedereen foto's had en liet zien van verwanten. Ik had ze niet bij me geen behoefte aan maar heb ze toen wel laten sturen. Meer voor de algemene lijn dan voor mezelf". De beslissing of ze nog en keer gaat wordt mede genomen door haar twee kinderen (lagere school en kleu terschool). Er is nog niet officieel over gesproken, maar man en kinde ren hebben zich niet tegen verklaard. „Ach nee", zegt Onno, scheikundige bij de Leidse universiteit, „het is al lemaal best gegaan al duurde het wel lang". Er was hulp in huis en het huishouden heeft dus wel "gelopen". Andrea blijft erbij, dat een vrouw, die uitgezonden kan worden, toch enigszins bevoorrecht moet zijn. „De vergoeding is echt niet voldoende om de hulp thuis te betalen. Je hebt die vergoeding eigenlijk nodig om alles in New York bij te houden, te lobbyen en eens een weekend eruit te gaan (zoals ik bijv. tweemaal naar Was hington). Doe je dat niet, dan blijft er wel iets over. Dat is nog niet ge noeg, zeker niet als je geen man hebt met een baan dichtbij huis, waart>iJ het gemakkelijk is even in te sprin gen als dat nodig is". Dat laatste zit haar hoog en zal zeker deel uitmaken van haar ver slag aan de vrouwenorganisaties. Ze is al druk bezig met het schrijven van verhalen voor bladen en het voorbereiden van spreekbeurten by verenigingen. "Daar gaat de winter wel mee heen", zegt ze. KLOKKEN Friese staart en Stoeltjes. Zaanse- en Sallanders. Echte antieke Franse en Comtoise klokken, enz. Uw specialist met vak-service v. d. Water Haarlemmerstr. 181 - Leiden Andrea van Belle (links) in de vergadering van de Verenigde Naties. Ze zit naast Nederlands permanente vertegenwoordiger Robbert Fack. Rechts delegatieleider Norbert Schmelzer, minis- laSHHBHi Buitenlandse Zaken. .De samenweking in dit diploma tieke milieu is uitstekend. Ik heb er veel bewondering voor ge kregen", zegt Andrea. JOSt- Elize Beij (28) op. Met het post- de zijn. Tien jaar lang heeft brieven en pakjes in brie- acht Jaar i was ze de enige vrou- postbode in Leiden. Het natuurlijke altyd een verade- m tussen al die verkreu- postbodebi'oeken opeens paar goedgevormde vrouwe achter het postbodekarre- zien lopen, maar Elize er toch mee op. "Ik ga nnenkort achter het loket zit- vertelt ze terwijl ze haar itbtste ritje loopt. "Tien jaar leden ben ik vol enthousiasme dit werk begonnen omdat »'n vier jaar in een mode elier had gezeten. Ik wilde werken. Dat heb ik nu jaar gedaan, als postbode de kwitantiedienst. De af lopen jaren heb ik m'n mulo ihaald op de avondcursus en kan ik de PTT-cursus voor cettnste volgen. Ik geloof dat beter is als ik op deze ma- voor m'n toekomst zorg". Foto Jan Holvast 025 £ui«! ten Gods zegen, majesteit Onze Koningin sprak over de „waarheid" in haar kerstrede van dit Jaar. Hoe Juist zei ze dat en hoe sprak ze zich daarin uit over haar privé-leven. Zy die zich niet kunnen verweren vanwege hun ambt. door God toegewezen, zijn hierin mach teloos. Echt menselijk sprak onze vorstin, hoe ryk zyn wy met haar en het vorstenhuis. Na december 1972 dan het Jaar 1973, wat staat ons nu weer te wach ten? De waarheid zoeken en trach ten te blijven vinden of meedoen met schijn en onwerkelijkheid? In de bezettingsjaren u hier onder de Duit sers, wij in Indonesië onder de Jap pen en daarna de nare „bersiap" periode, was alleen onze koningin ons symbool van vryheid en verte genwoordigster van de rechten van de mens. En nu 1972, de waarheid is i LEZERS SCHRIJVEN Na al dat gepraat en gedemon- streer over het bombarderen van Noord-Vietnam, wil ik, als tegen pool van al dat negativisme, er iets positiefs tegenover stellen. De nieuws media namelijk hebben ons doen kennisnemen van het feit dat onze vrienden, de Amerikanen in citeer de heer Hilterman eerste kerstdag géén gewone-, napalm- of andere vrij onschuldige bommen hebben doen neerkomen op militaire objecten van Noord-Vietnam. Ter verduidelijking: ik schryf mi litaire objecten omdat het nimmer voorkwam, of zal komen, dat de moet dit meemaken. Wat mankeren wij toch, vooral hier in Nederland? Alles mooi georganiseerd en met de waarheid wordt er nog steeds ge sold. Wij hebben hier alles, van de wieg tot het graf geregeld en nog ontziet men elkaar niet. Beseffen we het leed uit de stem van haar, die ons regeert dan niet, spaar haar ui*, eeu zieft-euiiui» ui wainaciuiga- ««Ik getroffen wordt, suffen deze ob- toegegeven dat er zo nu en dan dit vernam ik van deskundigen een bom haar doel mist doordat het nogal veel waait en evenals als „spiritus spirut vult" de wind blaast ook waar hij wil. Nou, dan vil zo'n bommetje nog wel eens af wij - ken van haar doel. Bovendien: zo er al eens opzette- ziekenhuis of waterkerings- gordyn is het knudde. Is zoiets nooit mogelijk „Gods zegen majesteit sterkte in 1973". E. G. MEIJER, Potgieterlaan 56, Hazerswoude-Ryndijk. jecten heus wel gewemeld hebben het afweergeschut. (De Journalisten van naam, die in Noord-Vietnam vertoeven weten ook niet alles!) Maar terug naar het Amerikaanse besluit géén bommen op eerste kerst dag. Ik neem aan dat de gemoederen van alle kabaaimakers nu wel wat geluwd zyn, na dit nobele, menslie- ADVERTENTIE PRESENTATIE '72 zaterdag 30 december 1972 - 21.00 uur rijnstreekhal te alphen aan den rijn f5,en cjp: f3, vende besluit geen bommen te gooien op de dag van Christus' geboorte. Het blykt toch maar weer eens te meer dat er toch ook nog wel diep religieuze gevoelens sluimeren in de ziel van hen die geroepen zijn onward. Christian soldiers we have got a call om, op z'n minst geno men, het gelaat te redden van de beschaafde wereld. Min of meer terzijde: nog vrijdag 22 december, las ik in de Telegraaf een tirade van Willem Brandt die glashelder deed uitkomen dat pro gramma's, zoals de VPRO vaak biedt, rechtstreeks ter verdoemenis leiden. En dit is het waarvan ik. evenals v., uren wakker lig en n van zo'n bombardement Je hier en daar. Dat we in een bezeten wereld leven en het bovendien nog weten ook, was al vóór Huizinga bekend, dus: toch maar rustig gaan slapen en de bom men op Gods akkers laten vallen? ADR. HOLLEBEEK. P. de la Courtstraat 48, Lelden. LEIDEN Op de zaterdagen 6 en 13 Januari houdt het majoretten-, tamboer- en trompetterkorps „Fran- ciscusband Leiden" zijn Jaarlijkse donateursavonden in het „Antonius- clubhuis". De band is aan alle kanten ver nieuwd. zowel in uniform, muziek als show. Ook de twee majorettengroe- pen, bijna 50 meisjes, hebben in dit jaar een dusdanige verandering on dergaan dat ze qua show haast niet meer te herkennen zyn. Na het optreden van de band. aan vang 8 uur 's avonds, volgt een to neelstuk en de avond wordt besloten met dansen tot 2.00 uur. Het bal wordt geopend door de „First Blue Ladies". ezel r,jk. werkelijkheid wordt. In de eerste plaats wordt er, behalve incidentele gevallen, nauwelijks vakonderwijs ge volgd door buitenlanders. Er is geen mogelijkheid. In een tiental plaatsen In Nederland zijn of werden wel las cursussen gegeven aan groepen bui tenlanders, maar dit betrof alleen maar een praktische opleiding. Het „diploma" heeft de aantekening „zonder theorie", hetgeen in feite weinig van het diploma heel laat. Voorzover ik weet, is nu voor het eerst een lascursus gestart, waart)ij een groep buitenlanders zowel prak tijd als theorie leert. Deze cursus draait sinds september van dit Jaar in de technische school aan de Boer- haavelaan in Leiden. Als verder hoopvol initiatief vermelden we nog Gouda, waar een groep buitenlanders land- en tuinbouwonderwijs gegeven wordt. Het vakonderwijs waarover we tot nu toe spraken, is in de eerste plaats gericht op de terugkeer van de cur sist naar zyn eigen land, na een ver blijf van een aantal Jaren hier. Twee andere vormen van onderwijs aan buitenlanders hebben hetzelfde doel: onderwijs in de moedertaal aan vol wassen buitenlanders, en onderwijs aan kinderen van buitenlanders in hun moedertaal. Naast deze vormen van ondenvijs gericht op terugkeer, bestaat er een grote behoefte aan onderwijs, dat be_ oogt de aanpassing van de buiten lander in Nederland te bevorderen: integratie-onderwijs. Hierbij denken we aan cursussen Nederlands, zowel voor vojwassenen als voor kinderen. Allereerst onderwijs in de moeder taal aan volwassenen: hiermee wordt bedoeld anderwijs over de taal en in wijdere zin over de cultuur van het moederland. Dergelijk onderwijs aan volwassenen wordt slechts zelden ge geven. In Leiden bestaat zo'n cursus, we kelijks gegeven in het Casa op de Doezastraat. Daar krijgen analfabe te Marokkanen Arabische les van een landgenoot. Onderwijs in de taal en cultuur van het moederland voor kinderen van gastarbeiders moet gegeven worden naast het gewone Nederlandse onder wijs, dat zij verplicht zijn te volgen. Vooral de ouders blijken veel waarde te hechten aan het .nationale" on derwijs voor hun kinderen. In het IJmondgebied wordt aan enkele scho len dit soort „nationaal" onderwijs gegeven, meestal in de vorm van bij lessen. In Lelden wonen erg weinig gastarbeidersgezinnen met kinderen. Nationaal onderwijs aan buitenlandse kinderen bestaat hier nog niet. Bij het zogenaamde „integratie- onderwijs" zijn de Nederlandse cur sussen erg bekend. Er bestaan in Ne derland op talloze plaatsen dergelijke cursussen met uiteenlopend lesmate riaal. In Leiden en omgeving bestaan cursussen in Alphen, Bodegraven, Gouda, Katwijk, Moordrecht, Stol wijk en in Leiden zelf. De cursus in Leiden bestaat al drie Jaar en wordt elke zaterdag van 2 tot 4 uur gegeven in de Barbaraschool op het Leven daal. Er wordt gebruik gemaakt van een cursus, die door de werkgroep Leiden zelf is samengesteld. Men was ge noodzaakt zelf voor materiaal te zor gen, omdat bestaande cursussen vooral inhoudelijk totaal niet waren afgestemd op de cursisten: zij zijn in dit geval arbeiders, volwassenen én buitenlanders. Praktisch alle be- best aande cursussen gaan n.l. uit van Nederlandse kinderen uit nette milieus, waarin dierentuinen worden bezocht en gelogeerd wordt op de boerderij van oom Piet. Mocht u uit dit overzicht de indruk krijgen dat het nog niet zo slecht ge steld is met het onderwijs aan gast arbeiders, dan dient u echter wel een paar zaken te bedenken: in Leiden wordt met al deze vor men van onderwijs misschien net 10 tot 15 procent van alle buitenlanders bereikt; het technisch onderwijs is slechts zeer recent van de grond gekomen en een van de belangrijkste mogelijkhe den. de Centra voor Vakopleiding van Volwassenen (CVV's) staan in de praktijk niet open voor buitenlanders, die niet zeer goed het Nederlands be heersen; afstemming van onderwijs hier op concrete projecten in het moederland voor terugkerende gastarbeiders be staat nog nergens. JAN LUCASSEN Werkgroep Buitenlandse Arbeiders Leiden

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 3