3ali aan vooravond nieuwe ijd )ok leger f an zweden met Opstandige iecruten Moskou stelt ketters voor keus: emigreren of Siberië m assale toeristenstroom in aantocht ONWIL OF POLITIEKE SABOTAGE? z&s** ir KREATIEF SENTRUM Colin Blunslone Hobo Slringband 3©^ ATERDAG 30 DECEMBER 1972 Spanningen DEN HAAG (ANP) Bali, land van de duizend tempels, iat aan de vooravond van diep-ingrijpende veranderingen. Na uwen van ongereptheid wordt dit Indonesische eiland open- legd voor massaal toerisme. Nog is het exclusief vakantie op ili te houden, maar over enkele jaren is een Bali-trip misschien zo normaal als een reis naar de Spaanse of Italiaanse kusten. lissen n de bewoners van Bali erop be- Bali een hotel. En naast de ontslui- ht dat hun eeuwenoude cultuur ting van het eiland door de lucht worden aangetast, dat Bali niet worden ook door Nederlandse rede- het eiland zal blijven dat het rijen, plannen uitgewerkt om crui- wenlang is geweest? De antropo- ses naar Bali te gaan organiseren, prof Ngoeras Bagoes, Balinees Vier Jaar geleden konden op Bali geboorte en verbonden aan de alleen kleine vliegtuigen landen, versiteit op Bali, ziet dat gevaar Toen werd al gewerkt aan landing- t. "Er zijn positieve aspecten, strips die de straalvliegtuigen zou- bevolking kan er economisch den kunnen ontvangen. Nu strijken van worden. Er zullen wel zij dagelijks gierend neer, terwijl de anderingen komen. Cultuuruitin- Indonesiërs alweer aan het werk- als kunstnijverheid en de dan- zijn om nog langere startbanen aan zullen wellicht worden aange- te leggen voor de kopist van de aan de toeristische eisen, maar grote jumbo-Jets. verstoring van het cultuurpa- n op Bali? Nee. dat zie ik niet", jongeren wordt driftig gebouwd aan de De toeristen die nu aankomen gaan uwe tijd. Voorde Jaren 1974/75 niet alleen naar het zeer dure en 0 -f et er een tiental luxeuze hotels luxe Bali Beach Hotel. Er zijn ook i verrezen. De Wereldbank steunt honderden Jongeren die Bali hebben project. Ook de KLM bouwt op uitgekozen omdat zij er voor heel De typisch Balinese tempels, binnenkort objecten voor massa-toer isme. weinig geld kunnen verblijven. Dat Uit de hele wereld komen de Jonge- eerst niet goed raad met die tegenwoordig naar Bali Ze zou- wachte jongereninvasie. Het hoofd den het liefst definitief afstand wil- van de immigratiedienst op Bali de len nemen van de Westerse maa- voor buitenlanders machtige Javaan schappij maar het Balinese paradijs Arsjad,' die ook voor visumverlening staat niet eeuwig voor hen open. beslist, zegt dat hij in het begin Het toeristenvisum geldt voor drie nogal te kampen had met kAAl 73 gebeurt in de Desa Koeta. de enige kampong in heel Indonesië waar buitenlanders mogen wonen. De Balinese bevolking van de Desa Koeta, tot in Amerika bekend en beroemd, vaart er wel bij. Zij ver- huren hun huizen aan de "young maanden, het kan enkele keren drugs verslaafde jongeren. "Er travellers", die met weinig comfort worden verlengd tot maximaal een re er bij die half of helemaal genoegen nemen. De Balinezen ver- jaar maar dat is al een uitzonde- waanzinnig op het strand zaten, dienen naar Indonesische opvat- ring. Meestal wordt de verlenging naakt, zonder geld. Hun paspoort tingen er goed aan en de Jongeren niet langer dan voor maximaal een hadden ze verscheurd en dan moest zitten er naar Westerse opvattingen halfjaar gegeven Degenen die over ik bij hun ambassade in Djakarta spotgoedkoop. Zij eten in de Desa. voldoende geld beschikken, gaan maar weer regelen dat ze werden De meesten worden er in het begin dan tijdelijk naar Singapore of opgehaald." De bevolking op Bah ziek van, sommigen krijgen ernstige naar Portugees Timor, vragen een kent het druggebruik niet en de maagstoornissen maar als het li- nieuwe visum aan het het lieve le- autoriteiten maakten zich aanvan- chaam eenmaal gewend is aan het ven kan weer van voren af aan be- kelijk zorgen dat de buitenlanders eten gaat het allemaal prima en glnnen. Maar het blijft tijdelijk. hun druggewoonten op de bevolking ook dat eten is spotgoedkoop. De Indonesische autoriteiten wisten zouden overbrengen. De komst van de "young travellers" leidde aanvankelijk tot spanningen op het eiland. Sommigen probeer den homosexuele contacten met Ba linese Jongens in de Desa Koeta te leggen, wat tot grote onlust aanlei ding gaf. De plaatselijke overheid moest ingrijpen. Maar volgens de heer Arsjad is het de laatse maan den aanzienlijk rustiger geworden. Het aantal druggebruikers is afge nomen, of zij roken nu onopvallend binnenshuis. Sinds eind augustus heeft de Balinese oyerheid ook het naaktzwemmen en naaktzonnen op het strand verboden. Er staan grote verbodsborden in het Engels langs de stranden. Dat is een vreemd gezicht, omdat nog steeds vrouwen met ontbloot boven lichaam rondwandelen. Maar sinds kort is het ook verboden hen te fo tograferen. En als aan het eind van de dag de Balinezen in het heldere water van de kali zich onbekom merd wassen, mogen de toeristen ook dat natuurtafereel niet versto ren door het maken van foto's en films. Onvermijdelijk komen nu op Bali oeroude en nieuwe culturen inten siever met elkaar in aanraking. Hoe die confrontatie zal verlopen, is niet te overzien. De Balinees zal zijn ui terste best doen het evenwicht te bewaren. Hij is er vanuit zijn hin doe-religie, vermengd met allerlei elementen van eigen animistische godsdiensten, sterk van doordrongen dat in alles een evenwichtsituatie moet ontstaan. Hij leeft in een we reld van geesten en goden, de reli gie is doortrokken van magie, ook van zwartekunst. en er is in zijn denkwijze een voortdurende strijd gaande tussen goed en kwaad, tus sen de goeden en geesten van het licht en van de duisternis. Altijd en overal moeten offers worden ge bracht. De meeste in de vorm van kleurige bloemen of rijstoffers. De kunstzinnige aard van de Balinezen weerspiegelt zich in de creatie,' van hun offers. Op de veranda vém de hotelkamers staan -iedere morgen bloemenoffertj es die het personeel er 's nachts neerzet om de goden er toe te bewegen de gast rust en vre de te schenken gedurende de tijd die hij in het hotel doorbrengt. Huur Een Nederlander die al Jaren op Bali werkt en er voor zichzelf en zijn gezin een huis heeft gehuurd, vertelt dat de Balinese eigenaar per se in het huurcontract vermeld wil de zien dat hij de vrijheid tot offe ren zou houden. En deze Balinees zorgt, afhankelijk van de maan stand, er voor dat er steeds offers op bepaalde plaatsen worden gelegd. Bij de putrand, om de geesten van de onderwereld gunstig te stemmen, onder de steren waar de nageboorte is begraven, omdat deze naar Bali nese overtuiging onverbrekelijk tot het lichaam behoort en in de noord oosthoek van de tuin waar een vast offerplaats staat voor de voor ouders. De Nederlander vindt het best. Hij zal deze offers niet versto- De religie eist veel van de Baline zen. Onafgebroken vinden er tem pelfeesten plaats, reinigingen, ini tiatie-riten en lijkverbrandingen die nodig zijn omdat pas na de ver branding de ziel haar vrijheid her krijgt. In alle ceremonien keert steeds het thema van het herstel van het verbroken evenwicht terug. Iedere Balinees is doordrongen van de noodzaak dat steeds naar even wicht moet worden gestreefd. Hij werkt er aan mee. al kost het hem zijn leven. In 1965/'66 toen in heel Indonesië communisten werden afgeslacht na de mislukte coup van 1965. werd op Bali een verschrikkelijk bloedbad aangericht. Het leger moest uitein delijk ingrijpen want de bewoners geraakten in een mysieke trance. Hoeveel slachtoffers vielen is niet bekend. Voor een Westerling onbe grijpelijk, voor een Balinees volko men verklaarbaar, staken lange rij en Balinese communisten zich in witte gewaden en gingen vrijwillig de executies tegemoet. Vrijwillig omdat op Bali als vaststaand werd aangenomen, ook door henzelf, dat zij het evenwicht hadden verstoord en de toorn van de goden niet was uitgebleven. ADVERTENTIE I DAMESMODE in exclusief jonge ttij!... BREESTRAAT I08°-II2 LEIDEN STOCKHOLM De generale staf van het Zweedse leger IDE eft onlangs een rapport het licht doen zien waarin zij probeert n te tonen dat er sprake is van doelbewuste sabotage in het reedse leger. Doorgesneden remleidingen, zand in de benzine- mpen, sabotage op vliegtuigen, vernielingen van veldverlich- igen en radarantennes, diefstal van telefoonkabels, los- ^Ischroefde wielmoeren, water in benzinetanken en een poging brandstichting zijn als sabotagegevallen genoemd in het pport van de Zweedse generale staf. Overlegorgaan De Zweedse dienstplichtigen heb ben op compagnieniveau overlegor- gaaien, waar met de officieren over praktische zaken gepraat kan wor den. Het kader is daarbij natuurlijk gebonden aan allerlei voorschrif ten en als zo'n overlegorgaan overgeno men wordt door „radioalen" dan worden de gesprekken erg moeilijk. Vain de kant van de dienstplichtigen wordt steeds gewezen op een gebrek aan demooratie binnen de Zweedse krijgsmacht. Ook worden langzaam aan-acties en sit-down-stakingen ge organiseerd. Voor dit soort tactiek bestaan bro chures die door een groot aantal linkse organisaties wordt Uitgege ven. Voorts kennen de Zweedse dienstplichtigen eens per Jaar een soort dienspüchtigenparlement. Tij dens die vergadering worden allerlei moties van de troepen behandeld, waarover dan met de legerleiding gepraat wordt. In het voorjaar ont dekten de dienstplichtigen echter dat er drie veiligheidsofficieren van de generale staf op hun bijeenkomst aanwezig waren, met de bedoeling te spioneren. De officieren werden de zaal uitgegooid en de Zweedse om budsman van Justitie bemoeide zich ermee. Die kwam tot de conclusie dat de veiligheidsdienst zich zeld zaam onhandig had gedragen en bo vendien waarschijnlijk buiten haar boekje was gegaan, maar dat was niet helemaal te bewijzen. Van de kant van de organisaties die een kritische instelling tegenover het leger bezitten, wordt ten ene ma le ontkend dat zij zich met directe sabotage bezighouden hoewel men toegeeft een politieke rol binnen het leger te willen spelen. Het lijkt er dan ook meer op dat de Zweedse ge nerale staf zonder daarvoor bewij zen te hebben, probeert politieke agitatie te koppelen aan directe sa botage, terwijl het veel waarschijn lijker is te veronderstellen dat de opgesomde ,ysabotage-hanidelingen" voortkomen uit gewone onwil of lamlendigheid van de Zweedse dienstplichtigen, die daarbij meestal niet weloverwogen te werk gaan en soms hun handelen met wat politie ke kreten proberen te motiveren. En dat aan de andere kant de zogeheten harde politieke kern zich beperkt tot het bedrijven van propaganda vaak in de vorm van soldatenbladen en stencils en het stellen van kritische vragen aan het kader. Daar komt dan nog bij dat het Zweedse leger, door de voortduren de kritiek, waaraan het de laatste Jaren is blootgesteld, door onder meer interpellerende politieke par tijen - vooral de sociaal-democraten en de communisten zijn actief - en ook gezien de voorgestelde bezuini gingen op het defensiebudget, nogal zenuwachtig reageert. De legerlei ding uit dan ook de laatste tijd regel matig haar bezorgdheden over de haars inziens dalende effectiviteit van de militaire activiteiten. Zweden en Finland, twee neutrale mogendheden tussen NAVO en Warschau-pact. Het Zweedse leger heeft een geweldig ap paraat opgebouwd om die neutraliteit te waarborgen. Roest op vliegtuig Het veronge lukken van een Vanguard-passagiers vliegtuig van British Euroopean Air ways bij Gent op 2 oktober vorig Jaar is te wijten aan ernstige roest- vorming op de druk cabine aan de staart van het vliegtuig. Tijdens de vlucht scheurde de wand van de ca bine en braken staartstukken af, waardoor het toestel onbestuurbaar werd, aldus een rapport dat het Brit se ministerie van Handel en Indus trie heeft uitgebracht over het on geluk, dat aan alle 63 inzittenden het leven kostte. is open op OUDEJAARSAVOND van 23.00—03.00 uur met een NACHTCONCERT van ex leadzanger van de Zombies. Entree f 5,—% 5 JANUARI speelt de Entree f 5,—w BREESTRAAT 66 - LEIOEN TELEFOON 34154. een aanslag op een elektricitedtslel- ding voorbereidde. Hij werd in 1970 tot drie maanden gevangenisstraf veroordeeld. Waar de Zweedse generaals zich echter het meest zorgen over rna- 1970, 47 in 1971, terwijl in de ken zijn de ondermijnende activitel- zes maanden van dit Jaar 35 ten van zogeheten linkse groeperin- en werden geconstateerd. In gen binnen de Zweedse kazernes. Ze dus 128 gevallen over de af- wijzen hierbij op het feit. dat een •n vierenhalf Jaar. Maar 't op- groot aantal groeperingen aan de icelijke is, dat slechts een geval linker kant van het politieke spec- sabotage daadwerkelijk be we- trum de laatste Jaren haar leden niet meer aanraadt hun dienstplicht te weigeren, maar ze in plaats daar van aanmoedigt propaganda en agi tatie binnen het leger te bedrijven. Een doelbewuste, fanatieke harde kern ondermijnt het werk van het leger, aldus het rapport. schuldigen worden anarchis- i marxisten-leninisten van ver tillende herkomst aangewezen. Zweedse leger is aan het tellen .gen en men komt tot zes geval- sabotage in 1968, vijf in 1 kon worden. Een dienstplichtige, geen lid van een politieke gaf toe uit politieke mo- gehandeld te hebben, toen hij c .0nó®9s Hl— ""ESS"-», yjUJÖj, IWJU KWW"' Beroepingswerk NED. HERV. KERK Bedankt voor Sprang G. Broere te Harde. GEREF. KERKEN Beroepen te 's Gravendeel, J. F. Put te Scharendijke. Aangenomen naar Amerongen J. D. übels te Akkrum die bedankte voor Appelscha. Benoemd tot bijstand in het pasto raat te Barendrecht A. van Es eme ritus predikant te Dubbeldam. CHR. GEREF. KERKEN Beroepen te Almelo A. W. Drechs- ler te Den Haag-zuid. GEREF .GEMEENTEN Beroepen te Hellevoetsluis J. Baa- yens te Tricht-Geldermalsen. DOOPSGEZINDE GEMEENTE Benoemd tot predikant buitenge wone werkzaamheden bij het Menno Simonsz Huis te Amsterdam mej. ds. M. C. Stubbe te LJmuiden. (Van ome correspondente) WENEN (GPD) "Stalin zal eens in de wereldgeschiedenis als de grootste tiran van alle tijden te boek staan. Zijn terreur is er ger geweest dan die van Hitier. In de jaren '30 is Sowjet-Rusland overspoeld door rivieren van bloed. Er zijn dagen geweest dat er alleen al in de gevangenissen van Moskou vele duizenden men sen werden vermoord". Dat is de kern van het beroemde boek Oorzaak en gevolg van het Sta linisme" van de Russische geron- toloog Zjorès Medwedjew, die de zer dagen op bevel van de Sow- jetrussische autoriteiten de wijk naar het westen moest De thans 47-Jarige Zjorès Medwed jew wordt samen met zijn tweeling broer Roy als een van de leiders van het ondergronds verzet in de Sowjet-Unie beschouwd. Beiden zijn lid geweest van de partij tot ze er uit werden gegooid. Beiden beschou wen zich ook nu, na hun lange lij densweg door gevangenissen en psy chiatrische inrichtingen, nog steeds als marxisten. Hun kritiek richt zich niet op het communisme als zodanig, maar alleen op de defor matie ervan door de Sowjetrussi- sche-leiders. Tien Jaar lang hebben ze in de Illegale pers, de „Samiz- dat", de permanente verkrachting van de democratische grondrechten in hun vaderland aan de kaak ge steld en gestreden voor bevrijding van de politieke terreur. ZJores en Roy zijn zoons van de bekende bolsjewiek Medwedjew, die op bevel van Stalin in 1937 werd gearresteerd en in 1941 in een ko lenmijn aan de poolcirkel aan hon ger en uitputting bezweek. Zijn zoon ZJores werd genoemd naar de in 1914 vermoorde Franse pacifist Jean Jaurés. ZJores is als geneticus directeur geweest van het laborato rium voor stralenbiologie in Ob- minsk. Meer dan 100 wetenschappe lijke publikaties staan op zijn naam. Door zijn laatste boek, geti teld „Wie is gek geworden?", dat hij samen met zijn broer Roy over de hel in de Russische psychiatri sche klinieken heeft geschreven, is hij voorgoed in ongenade gevallen. Opschudding Toen er in Juli van dit jaar in Kiew een internationaal congres voor gerontologen werd gehouden, wekte het feit dat de vermaarde Russische gerontoloog ZJores Med wedjew daar niet aanwezig was grote opschudding. De geheime poli tie had hem de deelneming verbo den wegens zijn ondergrondse agi taties. ZJores Medwedjew nam daarop vakantie, reisde privé naar Kiew en wilde met een geleende entreekaart de congreszaal betreden toen hij door de geheime politie werd gegrepen. In het hoofdbureau van politie in Kiew werd hij urenlang verhoord, waarna hij door een agent naar Moskou werd teruggebracht. Nog dezelfde dag werd via buitenlandse correspondenten in de Russische hoofdstad het gehele verhoor in het Westen bekendgemaakt. Dankzij zijn internationale faam schijnt de politie niet veel meer te gen ZJores Medwedjew te durven ondernemen. Dat is vermoedelijk de reden waarom hij kortgeleden ver lof heeft gekregen voor een Jaar naar Engeland te gaan. In feite komt dit neer op verbanning. Nie mand in de Russische hoofdstad re kent erop dat hij nog ooit terug zal kunnen komen. Al in de afgelopen maanden heeft een aantal bekende dissidenten van de politie de keus gekregen óf naar het Westen te emigreren of naar Siberië te ver dwijnen. De fysicus Tchalidse zit thans in Amerika, evenals de dichter Joslp Brodskij; de schilder Joeri Titow is in Rome, de cineast Stein, de orien talist Glasow en de dichter Jesse- ni-Wolpin konden eveneens de Sow- Jet-Unie verlaten. Dit is de nieuwste strategie van de Russische politie om het ondergronds verzet de kop in te drukken. De oppositie wordt op deze manier van zijn intellectue le leiders beroofd, hetgeen op de minder bekende achterblijvenden een demoraliserend effect heeft. En de Sowjetrussische leiders behoeven zich niet door processen of opslui tingen in werkkampen of psychia trische inrichtingen te compromitte- Uit partij-archief In de publikaties van deze ZJores Medwedjew komen talloze feiten en documenten voor, die uit de nog steeds gesloten archieven van de partij afkomstig moeten zijn. Hij noemt de namen van meer dan 700 partij- en regeringsbonzen, die op persoonlijk bevel van Stalin zijn vermoord. HIJ beschrijft de marte lingen, begaan aan tientallen groot heden als prof. Roebin (de eco noom), mevr. Lakoba (bestuurslid van de partij in Agazië) en Nadjes- da Mandelstamm (de vrouw van de bekende dichter). „In de kerker van onze politie zijn meer communisten vermoord dan er In drie Jaar revo lutie en in vijftig Jaar ondergrondse strijd van het wereldcommunisme zijn gesneuveld", zegt ZJores Med wedjew in een van zijn publikaties. In Moskou is men ervan overtuigd, dat er onder de dertien partij-in stantie, althans één bekend politicus is die hem tot nu toe heeft gedekt. Aan die geheimzinnige figuur heeft hij vermoedelijk ook zijn „emigra tie" naar Engeland te danken. Men kan benieuwd zijn naar de onthul lingen die hij, als hij eenmaal tn vrijheid is, nog voor de wereld in petto heelt.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 29