SCHOUTENS NIEUWE LEVEN Unieke kerst- trans- plant talie in Leids A.Z. luilnier" uit Amerika bracht )or patient een zonnig 1972 k geniet elke minuut ÏRDAG 30 DECEMBER 1972 EXTRA AAAAtllen weinig mensen zijn die met zo'n tevreden blik en terugkijken op het afgelopen jaar als Jan Schou- lLON it Dordrecht Eind 1971, nadat hij in het Leids Aca- oon 1! sch Ziekenhuis, een uit de Verenigde Staten over- )gen ,?uilnier" had ffekregen, begon voor hem een o leven. De periode voor die transplantatie ken- te zich door een langzaam verslechterende gezond- een bijzonder groot gewichtsverlies, een zeer streng en twee keer per week een gang naar het nier-dia- entrum om zijn bloed te laten zuiveren van allerlei ie stoffen. De laatste dagen van 1971 brachten voor hem nieuwe hoop. Na een luchtreis van ruim tienduizend kilometer arriveerde in het Leidse AZ een nier van 'n Amerikaanse donor. De transplantatie verliep vlot en zo kon Jan Schouten begin 1972 weer naar zijn huis in Dordrecht. Hoe het Jan Schouten dit jaar verging kunt u lezen in het onderstaand verhaal, dat door verslaggever Jan Prins werd opgetekend uit de mond van de man die door de artsen al ten dode was opgeschreven maar voor wie in 1972 een nieuw leven begon. In meun romen «*rm<r-u |>EN/DORDRECHT Jan Schouten maakt er iets tinders van. hij kan weer lachen. hard. En erg lang en uitbundig. Tijdens de eerste jaar- JON Hing in zijn tweede leven wil hij proberen niet meer te- denken aan de kwellende jaren die hij achter de rug want kort nadat een gelukkige Jan Schouten naar huis was terugge keerd werd er een vloeistof ontdekt die gekoelde nieren gedurende 72 uur in uitstekende conditie kan houden. Deze methode wordt nu al gemeen toegepast. Waarbij overi gens binnen Europa transporten over lange afstand zeer schaars zijn, gezien het geringe aanbod van nieren. De transplantatieteams lo pen vaak vele dagen werkeloos rond. ,,Ik geniet" Jan Schouten: „Ik leef na al die ellende en narigheid ontzaglijk fijn, geniet van iedere minuut. In oktober ben ik met de nierstichting vier dagen naar Oostenrijk geweest. Als Je dan al die mensen ziet die nog op een nier wachten, dan besef Je wel weer wat een geluksvogel ie bent." En over de dag waarop hem werd meegedeeld dat hij weer alles mocht eten: „Ik zie me nog in die winkel staan. Mijn vrouw is die eerste keer van tafel gelopen. Ze kon het niet meer aan zien. ik heb die eerste keer anderhalve kilo aardappelen gegeten, 3 karbonaden, een liter karnemelk en een bord vla. En na twee uur zei ik: ik zou nog best ergens trek in hebben..." Zijn nieuwe nier leidde er uiteinde lijk toe dat hij in zes maanden 25 kilo zwaarder werd. Wat hem veel plezier doet. Vandaar ook dat ge luksvogel Schouten schaterend aan kondigt dat hij het zich tijdens de komende jaarwisseling weer goed zal laten smaken. ll dat uiterst moeilijk gaan. Want de week tussen kerst en J~ heeft voor hem een bredere betekenis gekregen. jaar begon op eerste kerstdag zijn nieuwe leven. Dat was van de operatiezalen van het Academische Ziekenhuis in waar bekwame geneesheren een nieuwe nier in zijn im plantten. .^^ihouten had een barre lijdens chter de rug was door de eigenlijk al ten dode opge- pn. Hij zegt nu, dat hij meer ■■(an hij ooit heeft gedaan. En jet óók, trouwens, thans 25 kilo zwaarder dan ij een op streng dieet gestel- igkwijnende nierpatiënt was :ondere manier waarop hij de doormaakt, werd dan (roor een belangrijk deel door het tot zich nemen lerlijke hoeveelheden voedsel nee zijn gedrag nauw aansloot van anderen. awja :n tachtigste ansplanteren Pf>i len langzamerhand le. Schouten mQC 017 entachtigste. EL aft-as hij een buitengewoon ge- jn nieuwe nier maakte name- e krst een luchtreis van tiendui- eei :ilometer. De donor vjai routi- sinds 1966, "l Prins Bo i Holvast Alle gegevens over de weefselstruc turen van nierpatiënten in Neder land, Duitsland, België, Oostenrijk ec Zwitserland zijn er in een com puter opgeslagen, waardoor zeer snel bekend is voor wie een bepaal de vrijkomende nier geschikt is. De computergegevens wezen Schou ten als gelukkige man aan. Lot uit loterij „Een lot uit de loterij", zegt hij nu oprecht. Hij had de hoop opgegeven dat er voor hem nog op tijd een nier beschikbaar zou zijn. Hij had er namelijk een nodig van een zeldzame weefsel groep en bovendien is het aantal mensen dat er in toe stemt na hun dood een nier af te staan zeer beperkt: jaarlijks komen er in Nederland 45 nieren beschik baar, terwijl er 300 k 600 nodig zijn. Wat wil zeggen dat velen vroegtijdig sterven als er geen nier vrij is en ook het tweewekelijkse „doorspoelen" aan een kunstnier niet meer helpt. De heer Schouten: De Nederlanders moeten zich meer bewust worden dat ze in geval van overlijden ie mand anders met hun nier gelukkig kunnen maken, dat ze dan een man. vrouw of kind de kans geven opnieuw te leven." Waarna hij af en toe duidelijk aangedaan verhaalt van de grau we tijd voor zijn wedergeboorte. Hij is lange tijd kerngezond ge weest. Werkte keihard. Te hard? Zag tot het mis ging meer dan een miljoen kilometer onder zijn vracht auto doorgaan. Tijdens een sner pend koude overnachting in die auto begon zijn lijdensweg. Hij liep een dubbele nierontsteking op, die niet meer wilde herstellen. ns Gobuis ui an gelijke leeftijd, die zeve- voordat Schoutens le- &rd gered verongelukte in Ca- Idende nier kon de luchtreis ienduizend kilometer maken een uitvinding van de uit afkomstig Amerikaanse dr. Belzer. Hij had een at ontwikkeld dat nieren 72 goede conditie kan worden len. Een belangrijke verbete- opzichte van de gebruike- onderkoelingsmethode die inging binnen acht uur ver- inment ilzer wilde met de interconti- transplantatie aantonen dat enkele nier meer verloren t te gaan als er in de directe ing geen ontvanger is. aeest exclusieve transport to chiedenis van de geneeskunde van dr. Belzer naar Neder- eiden door zijn goede relaties iet transplantatieteam In Lei- naar ook omdat daar het ze- ntrum zit van Eurotransplant. Engstig ziek Anderhalf Jaar geleden, nadat hij zes weken zeer ernstig ziek was, be sloten de artsen zijn aangetaste nieren te verwijderen. Ze waren doodziek, wogen twee kilo per stuk, terwijl het normale gewicht enkele onsjes bedraagt. Vanaf dat moment was Schouten, zoals 1700 anderen in Nederland, aangewezen op een kunstnier. Dat wil zeggen: twee keer per week een nacht in het ziekenhuis om het bloed langs het dialyse-apparaat te laten leiden, zodat het van giftige stoffen kan worden gereinigd. Een systeem, dat alleen in combinatie met een streng dieet kan voldoen. Schouten: „Ik was mager als een lat. Geen vlees, geen ei, geen fruit. Honderdvijftig gram aardappelen. Weet Je dat m'n grootste plezier was aan dat apparaat te liggen? Want dan mocht Je een bordje zoute soep hebben!" Het ontberen van gif reinigende nie ren bezorgde hem regelmatig een ondragelijke jeuk; wat bij veel nierpatiënten voorkomt. Schouten: bet is nauwelijks te beschrijven hoe zielig je Je dan voelt. Ik liep vaak 's nachts over straat om zo moe te worden dat ik misschien als een blok zou slapen, niet meer gek zou worden van die jeuk. Ik heb bij et- Dieptepunt Toen vorig Jaar kerstmis naderde bereikte zijn moedeloosheid een dieptepunt: „Ik kreeg een kerstpak ket. Allemaal etenswaren. Niets mocht ik er van hebben. Ik heb er tien minuten wezenloos naar zitten staren." Op kerstavond moet hij Ij lings naar een Dordts ziekenhuis omdat een van de voor de door spoeling in zijn lichaam aange brachte slangetjes verstopt was ge raakt. Zijn droefenis over het vooruitzicht de kerst ln een ziekenhuisbed te moeten doorbrengen werd daar snel aanzienlijk beperkt door de mede deling van één van de artsen: „Er is een kansje dat er een nier voor Je komt. Maar maak Je niet blij. Hij moet van heel ver komen." Donderdagsnachts om twaalf uur werden de nieren weggenomen bij de verongelukte Amerikaan. Er was m de directe omgeving van Los An gelos maar één ontvanger, waardoor dr. Belzer rap opdraafde met zijn bij toeval tot standgekomen uitvin ding om de nier naar Nederland te brengen. Met de KLM Dr. Belzer vergezelde de nier eerst to. een Amerikaans vliegtuig naar Kennedy Airport in New York, waar een KLM-vliegtuig speciaal voor de nier was vastgehouden. Patiënt Schouten was inmiddels overgebracht naar Leiden. Tot za terdagsmiddags twaalf uur verkeer de hij in angstige onzekerheid: „Ik lag maar te wachten, in een heel klein kamertje. Ik vroeg op een gegeven moment aan de dokter of ik een sigaretje mocht roken. Dat was goed. Toen hij de deur uitliep zei hij zoge naamd onverschillig: „O Ja, voor ik het vergeet. Die nier past uitste kend". Een uur later was de operatie to volle gang. Drie urn- lang werkten de doktoren Hans Dleke, Johan Terpstra, Maurits Kalff en Leo v. d Putte aan de bekroning van een uniek staaltje van internationale medische samenwerking. Schouten: „Pas toen ik was bijge komen en met zo'n bestelwagentje naar de verpleegzaal werd gebracht hoorde ik van de chauffeur mijn r'er helemaal uit Californlë was ge komen." „De volgende dag, tweede kerstdag, kwam dokter Belzer bij me op bezoek. Ik heb hem heel hartelijk bedankt." Plasmavloeistof Dokter Belzer vertelde hem ook iets over het apparaat dat het langduri ge niertransport had mogelijk ge maakt en waarin de nier voortdu rend wordt overgoten met plasma vloeistof. waardoor de natuurlijke omstandigheden zoveel mogelijk worden nagebootst. Na de operatie ontstand er interna tionaal grote belangstelling voor de vinding van dr. Belzer. Toch be staat er nog steeds maar één van,

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 23