SPORT bbc Gerard Bakker zoekt opvolger Meer recreatie in vrije tijd Nat stars 1972 1973 Riethoven: Heb ik vijanden Danaïden: meisjes teveel! appie happie hi a.s.c. - postduiven LB EB KDAG 30 DECEMBER 1972 n di I clrii dai oegang: f 2,50 lanvang: 8 uur nh imesvoetbal 1 zonder sex (Amsterdam) )en Bosch) rg. Schoolbasketbal- iames hebben zich met „Dolle ■achtige" voortvarendheid een plaats veroverd in het voetbal- Ad Dusée, voorzitter van de ilssie damesvoetbal in Leiden -Jlaart die emancipatie: „De üust v. d, dames is te vergelijken die van de Junioren. Qua inzet c«eben de amateurs er een voorbeeld vmi Scylla hakte het afgelopen Jaar de "knoop" resoluut door. De club van voorzitter Frits Knoop besloot de voormalige bakkerij van de Coöpe ratie te kneden tot een waardig ta- feltennis-onderkomen, waarbij de sponsoring van Olga niet onwelkom was. Na enkele maanden leek het alsof een fee met een toverstaf door het eens zo kale gebouw was ge zweefd, zo opzienbarend was de ver andering. Een van de werkers van het "eerste en het late" uur was Ge rard Bakker, die duidelijk in de na dagen van zijn carrière als tafelten nisser vertoeft. "Ik denk aan stop pen, maar er zijn nog geen opvol gers. Bert Onnes is nog ouder dan ik en Anton Will van Zoelen breekt nog niet door. Ik trek me liever te rug wanneer ik weet dat Jongeren mijn plaats kunnen overnemen. Ik ga voor ledereen opzij, als het maar een sportman is. Er zijn wei kandi daten Bert, Karei en Peter van Schie, Wibó van Gennip. Ik hoop dat zij binnen enkele Jaren aan de top zullen staan. Het staat namelijk vast dat de volgende competitie de laat ste voor mij zal zijn. Gerard Bakker wil aan zijn wensenpakket ook ver langens toevoegen, die gericht zijn Gerard Bakker aan geheel sportminnend Leiden be treffen: "Ik zou graag willen zien dat alle topverenigingen één grote vereniging zouden vormen, waar door de mogelijkheden voor topspor ters veel groter worden. Ik denk b. v. aan Danaïden en aan de gewicht- heffers van De Spartaan, die weer kampioen zijn geworden. Net zoals in Duitsland gebeurt. Tenslotte hoop ik dat het Roodenburg goed gaat. Waarom Roodenburg? Ik vind het gewoon een leuk kluppie. Je hebt er wordt ook lekker geknokt". Piet Biegstraaten, die zijn vrije tijd zoveel mogelijk tracht te benutten om meer en betere sportgelegenheid in Leiden te stichten, bladert snel door het door zijn vrouw aangelegde „sportjaarboek" 1972 van Leiden ope ning Lugdunumpark, ingebruikname clubgebouwen van Swift en Sanocel Scylla, een nieuwe kantine voor De Danaïden, een proefveldje voor de rugbyers van DIOK in de Leidse Hout, de zuivering van het zwem bad De Zijl en tenslotte kleedruim ten voor Noorderkwartier en Unitas. „Zo alles bij elkaar ben ik tevreden als je ziet wat in deze moeilijke pe riode voor elkaar is gebracht. Na tuurlijk, er blijven altijd wensen. De overdekte banen, UVS hebben we niet kunnen helpen, Roodenburgs derde veld moet nog altijd worden verbeterd, het tennisveld van Room burg moet nog worden uitgebreid en als de Groenoordhal inderdaad een evenementenhal wordt dan zullen er extra sporthallen en zalen moeten verrijzen". Wensen, die wellicht in 1973 vervuld zullen worden. „Ook al zijn de financiëlemogelijk heden niet groot, er kan veel worden gerealiseerd Vooral omdat de sfeer in sportmin nend Leiden goed is. Er is een stuur- Piet Biegstraaten groep voor de korfballers, de con centraties in de hockey- en zwe n- wereld zijn een succes en ook de 17 Leidse voetbalverenigingen hebben zich aaneengesloten. In samenwer king van veel worden bereikt. Dat heeft het afgelopen Jaar overduH-. lijk bewezen". SPOTTEN 'PORTER heeft een woelig Jaar ach- rug. Een flink aantal vaste elftalspelers (Jan Leget, Aad SJoerd Teske en Leo Holl), noodgedwongen of vrijwillig :erpolder, waardoor de door een extra stimulans kreeg, de nood gedwongen was ook i de zaterdagafdeling Gerard Desar zegt: "Dat ïer pijnlijke affaire, die me |d hoog zit. Als vice-voorzit- ik zeer nauw bij die zaak We hadden alle voelho- itstaan om uitbreiding van de ,tie te verwezenlijken, slaagden niet. Het is Jam- ,t wij niet in staat zijn ge- die zaterdagvoetballers op de te laten spelen. Velen ver en keerden UVS de rug toe. dat zij ons standpunt alsnog billijken en zullen terugkeren", deze tijd, waarin de belang voor voetbal tanend is, vie- lege plekken op de tribunes S extra op. Désar: "Het voet- op schaken gaan lijken echte Engelse situaties minder voordoen. Een du zijn: betere accommo- Ik geloof dat de wedstrijd veel moet worden aangeboden. Het niet alleen door het spel. In is het voetbal zeer aanval- toch komt er minder pu- Allereerst zal de service be- worden. Zelf zou ik naar -Nederland gaan. Tevoren kaart, maar mooi dat Ik heb de wedstrijd ge- cafeetje. Zoiets moet men vaak uithalen. Dan komen i niet meer". >tte een wens voor Leiden: dat het voetbal hier zich jspitsen. Ik blijf de wens hou- een onderscheid moet tussen prestatie- en recreatie- Er zouden bijvoorbeeld twee moeten komen waar het uit- om prestaties gaat. Een nbinatie bijvoorbeeld. Bij clubs kun Je dan lekker ADVERTENTIE MAVOND IN DE )RTHAL VAN 5E: ustrum wedstrijd LEIDEN Het sportjaar 1972 zaa als een der donkerste blad zijden aan het .archief van de tijd worden toegevoegd. De ge welddadigheden in München, met als absoluut dieptepunt de massale slachting op 't vlieg veld Fürstenfeldbruck, over schaduwden alle overige sport gebeurtenissen. Niet al te lang overigens, want korte tijd later hadden de lugubere opnamen uit en rond het Olympische dorp al weer plaats gemaakt voor platen vol uitbundige vreugde n.a.v. het voltooien van het groot slam door AJax: landskampioenschap, beker, Europa Cup en wereldkampi oenschap. Maar al zorgde AJax dan voor één lange reclame- spot voor het voetbal, het Ko ninkrijk van deze machtige sport brokkelde dn het afgelo pen Jaar beangstigend af. In het betaalde voetbad waar de sanering zo ver is doorgevoerd, maar ook In het amateurvoet bal waar juist gedacht wordt aan uitbreiding van het klasse- bestand. UVS zag een flink deel van zijn aanhang verdwijnen, eveneens Lugdunum, dat te licht werd bevonden voor de eerste klasse en ook de overige clubs (met uitzondering wel licht van kampioen ASC), moesten ervaren dat de voet balfan niet meer voor defensief spel (prestatievoetbal) de kou wil trotseren. Liever warmt hij zich aan de prestaties van Bo na Stars (1400 toeschouwers te gen Levi's en De Danaïden in de zaal. "Uithuilen en opnieuw beginnen", de vermaarde uit smijter van cabaretier Wim Kan is ditmaal dan ook voorna melijk gericht aan het adres van de voetballers. Met hen kij ken ook andere sportlieden, al dan niet in wrok, om naar 1972, maar vooral vooruit naar 1973. Met het vaste voornemen het volgend Jaar beter én sportiever te doen.... JAN PREENEN Incident voor BONA gelukje Van Zoetemelk tot Fransman "Voor m*j wordt de start Tan de Tour de France het hoogtepunt ïr 1973. Vlakbij R^jpwefcering en voor eigen pubhek lijkt me heerlijk". Dat zegt Joop Zoetemelk, die voor enige dagen zijn Franse woonplaats Ger- migny de LDveque heeft verlaten en tn zijn geboorteplaats Rtjpwetering tijdens de rawitaillering, die de kerst vakantie nu eenmaal voor de wiel renners is, inspiratie op doet voor het nieuwe wegseizoen. Niet dat Joop in de Franse kaboutergemeente niet met rust zou worden gelaten. Het kapitale huls midden tn de bossen van-Genmigny is niet langer een pel- grimsoord gers zoals i zijn Franse st© moeite ___r en hem aanduidden met '„zoetele- nek" en Zotemelk". 'Tk woon nu lekker rustig. Het plaatsje is te vergelijken met Ryp- wetering. Je hebt er alle geleren- heid ook om te trainen. Ik begin me al aardig Fransman te voelen". Dat neemt niet weg dat Joop ook graag eens in Leiden wil fietsen: "Ais Swift een wedstrijd organiseert kan het op mij erkenen. Als ik tenminste elders geen verplichtingen heb". "El ders" is om. Frankrijk waar Zoete melk de klassiekers Parijs-Roubaix en Parys-Nice zal rijden, België waar Joop zal starten in de Waalse Pijl en in Luik-Bastenaken-Luik, in Ne derland in de Amstel Gold Race, wel licht ook tn de Ronde van Spanje en natuurlijk in de Tour de France: '7k geloof er nog altijd in dat ik eens zal winnen Mferckx is steeds van aparte klasse geweest, maar ook hij moet eens verslagen kunnen worden. Joop Riethoven feliciteert Joop Zoetemelkin het midden Gerben Karstens Ik heb nu een betere ploeg dan toen ik bij Flandria reed. Geen individua listen meer, maar Jonge hardwerken de renners. Voor me zelf heeft het me veel vodoening gegeven dat ik dit jaar vijfde in de Tour ben gewor den. Goed, het was niet zo hoog als het Jaar daarvoor, maar ik heb wel ADVERTENTIE Vriendschappelijke voetbalwedstrijd Terrein De Kempenaerstraat. Swift is ook in 1972 regelmatig in het sportnieuws geweest. Niet in de laatste plaats door zijn gewichtige voorzitter Joop Riethoven, die enkele maanden terug de „twee-eenheid" plotseling leek te verbreken. Na enkele bewogen vergaderingen be sloot Riethoven echter toch in het zadel te blijven: „Het had een stuk van m'n leven geweest als ik me had teruggetrokken. Als Riethovens vin den wij Swift een soort familiebezit. Ik weet niet of ik buiten Swift had gekund". De Ren- en Tourvereniging plaatste zich echter ook in gunstige zin in de kijker: de opening van het clubhuis na 53 Jaar en de Leidato- prijs van duizend gulden als succes volste vereniging. Riethoven: "Als bestuurder heb je ook altijd ver langens. Streef Je steeds naar nieu we toppen. Daarom vind ik het erg fijn dat ik als organisator ben aan gesteld, die zich met de reclame van de Tour moet belasten in Nederland. Voor 1973 hoop ik dat Eddy Merckx in Lelden zal rijden voor het geeste lijk gehandicapte kind. Gerrie Müh- ren en Barry Hulshoff zijn het afge lopen Jaar al geweest. Zoiets vind ik nou geweldig hè. Zelf ben ik een Feyenoorder, maar als Je ziet hoe belangeloos zulke knapen meewer ken dan zou Je toch zelf AJax-sup porter worden? Verder hoop ik dat het al mijn vrienden en vijanden goed zal gaan. Of ik vijanden heb? Ik geloof het wel. Ik ga nogal impul sief te werk, wat niet door iedereen op prijs wordt gesteld. Maar al sta ik dan vaak in vuur en vlam, ik meen het niet zo". 'Topsport' in Groenoordhal De Groenoordhal heeft het afge lopen jaar in het teken gestaan van de sportgebeurtenissen, die niet door gingen: de Zesdaagseen de Europese indoorcampioenschappen. Toch is di recteur Ton Daey Ouwens niet onte vreden: „De Nederlandse indoorkam pioenschappen zijn een bijzonder succes geworden, al viel de belang stelling mij tegen. Ik hoop daarom dat de open Nederlandse kampioen schappen op 10 en 11 februari en de nationale kampioenschappen op 24 en 25 februari nou ook eens goed in de belangstelling komen. Deze nieu we sport verdient het. Ik vind het jammer dat de AV Holland niet zal meewerken. Een man als Rietbergen is een perfect organisator. Ik doe geen uitspraak wie gelijk of ongelijk heeft, maar ik zou het wel betreuren als Leiden de indoorwedstrijden in 1974 zou mislopen Het programma van de Groenoord hal vermeldt verder nog in 1973 de Universitaire kampioenschappen fn april, en de Nederlandse jeugdtenmis- kampioensehappen in december. ,Jk zou er graag nog een Zesdaagse bil willen hebben, maar de moeilijkheid is altijd, wie betaalt? Ik ben er van overtuigd dat Leiden om een groot sportevenement vraagt. Het 1s mis schien een utopie, maar het zou plezierig zijn als we zouden kunnen becshikken over een accommodatie, waardoor topsport mogelijk zou zijn. Je zou bijvoorbeeld een vloer moeten kunnen uitrollen, waardoor je een indooricorfbalinterland kan organise ren tussen Nederland en België. Of een centre court, zodat Je Tom Okker ook eens in Leiden kan laten spelen". ADVERTENTIE NIEUWJAARS RECEPTIE LFC Maandag 1 januari 1973 voor leden, donateurs en donatrices in de kan tine op het sportcomplex aan de Boshuizerkade van 15.30-17.00 uur. André de Jong Een Amerikaanse wagen in de kant rijden om informaties in te winnen over Amerikaanse basketballers. Dat is liet vertiaal van Bona Stars-voor zitter André de Jong, die op weg naar zijn woning in Zoeterwoude plotseling zo .geïnspireerd" raakte dat hij een voor hem uit rijdende wagen met een Amerikaans kente- kenniummer op .krachtige" wijze tot stoppen dwong. De chauffeur nam het „incident" gemoedelijk op. Toe vallig bleek hij een insider in de bas ketbalwereld. Enkele weken later stonden Bill Moody en Wayne Den ham in Leiden en behoefde het in middels door de „Stichting Sportpro- motion" gesteunde Bona Stars niet langer door Amsterdamse en Haar lemse ploegen in zijn (over)hemd worden gezet. De Jong nu: „Het is ©en vreselijk zwaar jaar geweest. De buitenwe reld zegt, leuk, die yankees erbij, het gaat geweldig, maar achter de scher men was het wel wat anders. Het zag er zelfs voor de komst van die Ame rikanen zeer somber uit. Tenslotte hebben we gekozen voor de sponse ring en ik moet zeggen dat die keuze Juist is geweest. Ik hoop zelfs dit seizoen nog op een vierde plaats". Niettemin blijven er genoeg wensen: „Het liefst zou ik het trio Pieter van Tuyl—Paul Ruysenaars—Jaap Maas- sen weer terug willen hebben, al zie ik dat nog niet zo zitten. Hun terug keer zou echter wel welkom zijn, om dat de jeugd nog niet doorbreekt Ook zou ik graag gegevens willen uitwisselen met andere verenigingen in Lelden die „gesponsord" worden. Helaas wordt daar nogal geheimzin nig over gedaan. De buitenlanders zou ik graag ingepast willen zien in de lesschema's van de scholen Nu zwerven zij door de hele stad" afloop van de wedstrijden rustig kunt het liefst had ik de Wat heb Je i De Danaïden heeft lange tijd stevige greep op het Leidse sportpu- napraten, bliek gehad. De korfballers vielen kleedaccommodatie verbeterd In de micro-competitie pas door de zien. Dat is mijn grootste wens mand in de duels tegen het Amster- het volgend Jaar. Ik durf te stellen Je 's winters hebt getraind? Je door de opbouw beter wordt. De i damse Archipel. Voorts Gerard Bos zegt: "Het nadeel daar van is dat de spelers lui worden, tuiteraard is het prettig om een goede kantine te hebben waar Je na dat de kleedgelegenheid kan niet lang blijven zitten, want dan vat je kou. Ik weet dat Danai- De Da- den er genoeg aan heeft gedaan, wachtingen voor de toekomst rijn trouwens toch hoog gespannen Drie meisjes van 15/16 Jaar spelen al in toe is het helaas nog het tweede team. de jeugd brengt regelmatig kampioenen voort. Al- r verwachten. Ik Over de prestaties, op het veld, is leen is het Jammer dat het tekort tegenstanders te Bos positiever: "In de mierocompe- aan Jongens zo groot is dat vele meis- nemen. Iedereen is op de trai- aanwezig en dan is het bepaald gezelligheidsclubje. Er wordt volle overgave getraind. Aan het ran het seizoen hadden we ver dat heel wat teams zich zou- terugtrekken wanneer de winter aal in zicht zou komen. Wel, i heeft afgeschreven". Maar de dames dan ook in voet- saue geaccepteerd, Dusée is niet maal tevreden: „Mijn grootste dat vooral veel Jongere (jes zich geroepen zouden voelen sport te gaan beoefenen, r de Jeugdcompetitie meld den zich maar twee verenigingen. UDO en Weteringse Girls. Natuur lijk, medisch gezien zegt men dat da mes al op hun 15e met seniorenvoet bal moeten beginnen en dat zij kun nen doorgaan tot hun 25e jaar. Maar je hebt toch ook heren, die tot hun 65e nog spelen". Geen specifiek Ju niorenvoetbal dus, wel een groot aantal evenementen in 1973: „In mei zullen de kampioen van de zondag en van de zaterdag tegen elkaar spe len voor het algemeen kampioen schap. In dezelfde maand spelen de kampioenen van Rotterdam, Dor drecht, Groningen, Den Haag en Lei den tegen elkaar voor het kampioen schap van het district West 2. Daar na zal eventueel nog worden gespeeld om het landskampioenschap". Voldoende redenen voor Dusée om vast te stellen: „Het damesvoetbal is volledig geaccepteerd. De mensen ko men niet meer om naar de sex te kijken, maar echt om het voetbal".

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 13