erhaling van'Müuchen' in angkok omen Luitenant Mark Phillips: een vriend van Prinses Anne goede Oorlog onvermijdelijk, aldus president Sadat ilestijnse terroristen in vliegtuig naar Cairo gedood Het Kremlin scheldt licht-veroordeelden hun straffen kwijt Rebellen BUITENLAND RLElf van ^OK (AFP, UPI, Reuter) Zes Israëlische burgers in ,^ncd die gisteren door vier Arabische terroristen gegijzeld fte'iyjzijn vandaag vrijgelaten toen de terroristen in gezelschap Egyptische ambassadeur in Bangkok in een vliegtuig i>eciri n met bestemming Cairo. [^[gijzelaars vier diplomaten en de vrouwen van twee de ii werden van de luchthaven van Bangkok naar onbe- 1112 lestemming teruggebracht. Zij waren passagiers geweest *®teus waarin de terroristen, Thaise ministers en de Egyp- nM imbassadeur in Thailand, Moestafa El-Essawy, van de ide naar het 24 kilometer ten noorden van Bangkok ge- liegveld waren gebracht, n of :teHj lating van de gijzelaars be- in aanmerking nemende, goed liet einde van een gespan- maakten. „Het behoeft geen betoog, dat dit een lange dag en een lange nacht zijn geweest", verklaarde me vrouw Meir. Ze bedankte de regering van Thailand voor haar aanpak van de zaak en voegde er aan toe: „Het ontbreekt ons aan voldoende fantasie om ons te kunnen voorstel len, dat de vier terroristen in Cairo als helden zullen worden ontvangen". Minister Eban zei, dat men in Is raël pas in de goede afloop van het drama in Bangkok kon geloven toen men het telefonisch van de gijze laars zelf vernam. Hij zei dat de op luchting te groter was „waar voor gaande drama's van soortgelijke aard dikwijls anders afgelopen zijn". Mevrouw Meir prees het on middellijk in actie komen van de re gering van Thailand nadat de over val op de ambassade was begonnen. De wijze van aanpak kon volgens haar dienen als voorbeeld voor an dere regeringen die met eenzelfde probleem geconfronteerd zouden kunnen worden. aar na, dat gisteren omstreeks 1 deiaguur begon toen vier ge- erug mannen de Israëlische am- oor iin Bangkok binnendrongen an 3|ien met het doden van zes als Israël geen 36 Arabi- Indere terroristen in zijn ge- ussen vrijliet. Er volgden 1 gespannen onderhandelin- 3 3e loop waarvan de comman- der lelijk besloten het aanbod /an 'vrijgeleide naar het buiten- aanvaarden, in ruil voor het tn van de Israëlische gijze- het vliegveld van Bangkok terroristen drie machine drie handgranaten en twee if aan de autoriteiten, gijzelaars in de bus naar eld stapten zagen ze er afgetobt uit. Ze waren vastgehouden, aan handen gebonden. Hun vier bela- tot de Zwarte-Septem- ïg, betrokken bij het dra- ünchen tijdens de Olympi- m, dat minder goed afliep If Israëlische atleten, vijf i's en een Westduitse poli- t leven kostte. Volk beledigd Een van de gijzelaars, de 30-Ja- rige Ruth Hadas, is afkomstig uit In donesië. Zij emigreerde op driejarige leeftijd uit het toenmalige Neder- lands-Indië naar Israël en is ge trouwd met de eerste secretaris van van premier Golda Meir. Zij de Israëlische ambassade in Bangkok ;ter van Buitenlandse Zaken Nisin Hadas. Ook hij behoorde tot de zes gijzelaars. Na verloop van tijd werden de commando's vriendelijker, aldus deelde mevr. Hadas naderhand mede. Een van de bevrijde Israëlische gijzelaars, mevrouw Ruth Hadas (rechts) bracht op Thailand- se wijze een groet aan generaal Praphas Charoe sathien (links) toen zij met haar echtgenoot en vier andere gegijzelden in vrijheid was gesteld. De gijzelaars meenden dat dit door vrouw Hadas. gebeurtenissen van buiten teweeg was gebracht. Wat buiten gebeurde ber heeft in Israël grote verbittering was dat de Th aal anders de ongenode gewekt en zal ongetwijfeld de dds- gasten duidelijk maakten, dat zij het cussie over herinvoering van de dood- Thaise volk hadden beledigd door straf voor Arabische terroris- de plechtige installatie van de kroon prins met geweld te verstoren, en hun aanboden het land vrijelijk te verlaten, als zij de gijzelaars vrijlie ten. "Zonder de koning hadden wij- het niet overleefd", meende me ten weer op gang brengen. Na moord op de Israëlische sportlieden in München gingen er stemmen or voor herinvoering van de doodstraf, maar de regering verklaarde zich hier tegen. CAIRO (Reuter, UPI) Presi dent Anwar Sadat van Egypte heeft verklaard, dat de strijd de enige weg naar de toekomst is. Hij heeft zijn regering gevraagd plannen op te stellen voor het geval de oorlog met Israël wordt hervat. Sadats rede voor een bij zondere zitting van het parle ment werd rechtstreeks door ra dio en televisie uitgezonden. „Het ogenblik is gekomen onszelf en anderen te vertellen, dat niets ons zal tegenhouden. Geen macht kan ons intimideren en geen vijand kan ons angst aanjagen. Ik heb de rege ring gevraagd zich voor te bereiden op de mogelijkheid van het uitbre- keen van gevechten", zo zei Sadat onder luid applaus van de afgevaar digden. Hfj kreeg ook warm applaus toen hij aankondigde, dat hij besloten had vrije discussie toe te staan, zoals is gebleken uit de tot dusver ongeken de kritiek die het parlement eerder deze maand uitoefende op het rege ringsbeleid. „Er zijn twee mogelijkheden. Of we sluiten de deuren of we doen ze open en leven in vrijheid. Ik ben tot het laaatste besloten, omdat lk geloof dat de enige garantie voor vrijheid de vrijheid zelf is". Hij noemde ook „de Corruptie In een rapport van de commissie Knapp, die--belast is, met het onderzoek naar corruptie over de Newyorkse politie, worden enkele hoge politiefunctionarissen er van beschuldigd geschenken aange nomen te hebben. Lagere politieman nen zouden lijken beroofd hebben, handelaars in verdovende middelen hebben beschermd en mogelijk zelfs moorden gepleegd hebben. recente discussies onder studenten", een verwijzing naar de botsingen tus sen pro- en anti-regeringsgezinde studenten van de universiteit van Caïro. Sadat zei dat de studenten de ze discussies zonder vrees moeten kunnen voortzetten. „We moeten daar niet bang voor zijn. Laat ze maar discussiëren", zed hij. De Egyptische president waar schuwde, dat hij krachtige maatrege len zou nemen tegen iedereen die sectarische onlusten aanwakkert tussen de Mohammedaanse gemeen schap en de Koptische christenen. Hij veroordeelde de brandstichting in huizen van Kopten in Chanka, bij Caïro, enige tijd geleden. Ook zou hij niet toestaan dat verdeeldheid wordt gezaaid onder de Jeugd, of dat een polarisatie de krachten van het volk verbrokkelt, „onder de voorwendse len van de avonturiers van links en de reactionairen van rechts". De VS verweet hij dat ze van Is raël een wapen-arsenaal maken en „een bruggehoofd van terreur tegen onze natie". Wij houden vast aan de Arabisch-Russische vriendschap, die van groot belang is voor onze strijd, hoewel we wel rekening moeten hou den met de omstandigheden en de beperkingen van onze vrienden, aldus "Met opzet geramd" De IJs landse kustwacht heeft gisteren meegedeeld dat de Britse trawler Brucella uit Hull "met opzet" een IJslandse patrouilleboot heeft ge ramd. De schade is niet groot. Het incident gebeurde bij de oostkust van IJsland, waar ongeveer 36 Brit se vaartuigen aan het vissen zijn bin nen de 50-miJlszone. Op ongeveer dezelfde plaats vernielde woensdag een IJslandse patrouilleboot de net ten van de treiler Benella uit Huil, eigendom van dezelfde maatschap pij als de Brucella. MANILLA (UPI) Het hoofd van de Philippijnse strijdkrachten, gene raal Romeo Espino, heeft bekendge maakt, dat Philippijnse troepen een geheime opleidingsbasis hebben ver woest en veertig verzetslieden heb ben gedood in het zuiden van de Phi- lippijnen. De aanval op het oefen kamp, 800 km ten zuiden van de hoofdstad Manilla was het begin van een actie ter herovering van dorpen, die volgens de generaal beheerst worden door in het buitenland opge leide voorstanders van afscheiding en met communisten verbonden mos lims. Op de Jordaanse televisie werd in Deze actie van de Zwarte Septem- de Hebreeuwse uitzendingen de be zetting van de Israëlische ambassa de in Bangkok streng veroordeeld "Het doel heiligt niet de midde len", aldus de Jordaanse nieuws lezer, „en wij hopen dat het niet, ge lijk in München, op een bloedvergie ten zal uitlopen". Jordanië was het enige Arabische land dat indertijd de moord op de Israëlische Olympiërs officieel veroordeelde. Politieke waarnemers zien hierin een verwijzing naar de aarzeling van Moskou om hoog-ontwikkelde aan valswapens te leveren aan Egypte. Sadat zei ook, dat Egypte zich in samenwerking met Syrië en Libië, de partners in de Arabische federatie, zal voorbereiden op een langdurige strijd tegen Israël. Een nieuw diplo matiek initiatief van Egypte zal erop gericht zijn dat de wereld, en in het bflzonder de grote mogendheden, htm verantwoordelijkheden op zich ne men. Sadat kondigde de oprichting aan van een nationaal comité voor de oorlog, waaronder de oorlogscomités van de afzonderlijke provincies zul len resorteeren. Dergelijke comités waren er ook onder wijlen president Nasser, maar die zijn later in de ver getelheid geraakt. MOSKOU (AFP, DPA) Het pre sidium van de Opperste Sow Jet heeft gisteren een gedeeltelijke amnestie afgekondigd ter gelegenheid vaD het 50-Jarig bestaan van de Sowjet- Unle. De amnestie geldt voor ver oordeelden die door ijverige arbeid hebben getoond dat zij hun leven aan het beteren zijn, zo meldt het Russische persbureau Tass. De kwijtschelding van straffen heeft betrekking op mensen die tot minder dan vijf Jaar gevangenis zijn veroordeeld en geen recidivis ten zijn. Voorts op mensen die in dienst van de Sowjet-Unie hebben gestreden en onderscheidingen heb ben ontvangen, voor vrouwen die kinderen onder de 17 Jaar hebben, voor zwangere vrouwen en mensen die op het ogenblik van het misdrijf TWEE DODEN IN IERLAND BELFAST (Reuter, UPI) In de Ierse steden Belturbet op zestien ki lometer van de grens met Noord-Ier - land en in Clones op 3 kilometer van die grens, zijn gisteravond in geparkeerde auto's bommen ontploft, In Balturbet kostte dit aan een man en een vrouw het leven. Tenminste vier personen liepen verwondingen op. De explosie in Clones richtte al leen schade aan veel winkels aan. De ontploffingen waren de eerste in de Ierse republiek sinds 1 decem ber, toen in de hoofdstad Dublin twee auto's in de lucht vlogen. Daarbij kwamen eveneens twee mensen om het leven en werden er 127 gewond. De Ierse politie vermoedt dat de aan slagen het werk zijn van protestant se extremisten uit Noord-Ierland die wraak zouden hebben genomen voor IRA-bomaanslagen in hun land. Asiel gevraagd De Sowjet-russi- sche schrijver Andre Sinjawski, die wegens zijn kritische geschirften tot mei 1971 gedurende zes Jaar in een werkkamp werd opgesloten, heeft de Franse regering verzocht naar Frankrijk te mogen emigreren. De Sowjet-russische regering heeft hem tot dusver echter nog geen toestem ming verleend Rusland te verlaten. Doodstraf voor dieven Gisteren zijn in Kameroen eenentwintig die ven ter dood veroordeeld. Zij hadden zich schuldig gemaakt «mn diefstal met geweldpleging en waren daarbij gewapend geweest. Malta krijgt geen hogere Britse pacht LONDEN (Reuter, UPI) Enge land is niet van plan Malta meer pacht te betalen voor het gebruik van de militaire bases op het ei land. De andere NAVO-landen moe ten elk voor zich maar hun stand punt bepalen. Dit heeft de Britse mi nister van Defensie Lord Carring- ton gisteren op een persconferentie meegedeeld. Krachtens een in maart JJ. na moeizame onderhandelingen gesloten overeenkomst betalen Engeland en zijn NAVO-partners Malta Jaarlijks 14 miljoen pond voor de bases. Het aandeel van Engeland bedraagt 5,25 min. De socialistische premier van Malta Dom Mintoff verlangt met ingang van het nieuwe Jaar tien pro cent meer wegens de waardevermin dering van het zwevende pond ster ling üi de afgelopen maanden. In het parlement in Valetta verklaar de hij woensdag dat zijn eis voor 1 Januari moet worden ingewilligd en dat anders de Britse troepen voor 31 maart moeten vertrekken. nog geen 17 Jaar waren Ook man nen boven de 60 en vrouwen boven de 55 krijge»- amnestie tenzij ze ai eerder tot dvangarbeidstraffen ver oordeeld waren De amnestie geldt niet voor mensen die zljr veroor deeld voor gevaarlijke misdrijven tegen de staat en voor ernstige ge wone misdrijven. Evenmin voor ge vangenen dif al eens van een am nestie hebben geprofiteerd en voor mensen die al meer dan twee keer zijn veroordeeld. De Joodse hoogleraar Benjamin LiewitsJ, een internationaal bekende Russische geleerde op het gebied van de elektro-chemie. neef giste ren tegenover Journalisten ir> Mos kou zijn erkentelijkheid uitgespro ken voor een beroep dat 3.000 weten schapsbeoefenaars uit de Verenigde Staten, Engeland en andere landen op de Sowjetrussische leiders heb ben gedaan >m zijn emigratie naar Israël te bevorderen. Prof. LiewitsJ zei dat hij overigens nog geen antwoord had ontvangen op zijn aanvraag voor een uitreis- iergunning die hij op 28 maart van dit Jaar had ingediend. Sindsdien had zijn gezin te lijden van „allerlei kwellingen". In september J.l. nam een groep Britse geleerden het ini tiatief tezamen met collega's uit an dere landen een beroep te doen op de Sowjetrussische leiders en het hoofd van de Academie van Weten schappen, KeldisJ, om de 55-Jarige prof LiewitsJ toestemming te geven naar Israël te gaan. De Joodse hoogleraar noemde de hulp van zijn buitenlandse collega's van groot be lang, niet alleen voor hem maar ook voor andoren die in gelijke om standigheden verkeren. Argentijnse admiraal b. d. doodgeschoten BUENOS AIRES (Reuter) Op de 59-Jarige Argentijnse admiraal bui ten dienst Emilio Berisso is giste ren een aanslag gepleegd toen hij een supermarkt in de Argentijnse hoofdstad verliet. Berisso, die pas vo rige week met pensioen ging, werd door drie kogels getroffen. Spoedig na aankomst in een ziekenhuis over leed hij. Volgens ooggetuigen is de dader van de aanslag een grote blonde man, die wist te ontkomen. Hij had twee medeplichtigen. Uit politiekringen in Buenos Aires is vernomen, dat kortgeleden een bomaanslag is gepleegd op de woning van Berisso. ADVERTENTIE Tips [veer CudT lenJVicMW1 1) Garnalencocktaii 1 dl. room, 2 dln. tomatenketchup, 3 dln. mayonaise. J1 dl. sherry of cognac, zout en krulden naar smaak. Per coupe 15 20 garnalen.j J 2) Mosselen-saté f± 10 gekookte mosselen aany l saté-stokje rijgen en irf i dampend frituurvet dompelen. Opdienen met saté-saus. I 3) Paling snack Crackers beleggen met plakjes gefileerde paling. Eventueel gameren l met schijfje augurk. 4) Hartig hapje Dun gesneden plakjes gerookte makreel of bokking op sneetje wit brood. Garneren met .streepje tomatenketchup. (Van onze correspondent) heeft de prinses er veel plezier ln. LONDEN (GPD) Toen Prinses Ik denk dat ze enkele van de wrede Japanse minister van Buitenlandse Zaken Masayoshi Ohira hildert eigenhandig de lettertekens „Ambassade van Japan" het bord dat de Japanse ambassade zal sieren, welke 10 ja ilari 1972 in de Chinese hoofdstad Peking zal worden geopend, iermee onderschrijft de bewindsman nog eens het grote be ng dat Japan aan de betrekkingen met China hecht. Anne voor de eerste maal aan een vossenjacht deelnam, doorbrak ze een hoftraditie van een halve eeuw. De ene helft van de Engelsen Juichte haar besluit toe, de andere keurde het in de felste bewoordingen af. Maar daarop deed ze het weer en de protesten werden gelatener. En nu is ze al voor de vierde keer in successie op de vossenjacht gegaan. De voorzitter van de Britse vereni ging tegen wrede sporten verklaarde als een geslagen vos: „Kennelijk karaktertrekken van haad voorvade ren geërfd heeft". Prinses Anne's oom, de dit Jaar overleden Hertog van Windsor, was de laatste telg uit het Britse vorsten huis die als Prins van Wales openlijk op de vossenjacht durfde te gaan, een van de oudste en schilder achtigste sporten in Groot-Brittan- nië, waarvan de afbeelding op koek trommeldeksels en pickwickiaanse taferelen over de hele wereld zijn verspreid. Kort voor zijn dood ver klaarde de hertog nog in een inter view met de BBC-televisie hoezeer het hem speet dat er in de vossen jacht de klad gekomen was, althans wat zijn eigen familie betrof. Prinses Anne heeft „de eer" nu weer gered en haar vossenjagen heeft de twee vorige keren een nieuw aspect gekregen, omdat ze bij die gelegenheden onafgebroken aan de zijde verkeerde van een officier van de Dragon Guards, de Olympische medaillewinnaar Mark Phillips. De laatste maanden was de prinses her haaldelijk ln gezelschap van de lui tenant waargenomen. En tussen twee vossenjachten in logeerde de prinses bovendien ten huize van de ouders van Mark Phillips, die naar goede traditie een eeuwenoude boerderij bewonen, en wel in Great Somerford Wiltshire. De eerste keer in het gezelschap van haar luitenant waren de Jagers in hun kleurrijke kostuums niet in staat om voor de prinses ook maar één vos te verschalken. De tweede keer (dat was voor Anne de vi<"-de keer in haar leven) daagde er ten slotte een vos op die zich na enig Jagen in een losliggende rioolpijp verstopte. H°t duurde enige tijd voor de deskundigen h- beest eruit hadden gekregen alvorens de vos werd doodgeschoten. Het was een „schone" dood zonder bloedverg ten, aldus de officiële berichten De prin ses hield rich b'>"«»"-'1®n op "ch- tergrond. met luitenant Phillips... Dit is de enige troost voor de voor zitter van de Vereniging tegen de wrede sporten, en het houdt voor de Br'fse kranten ln het komende Jaar een belofte in op een ander Jacht terrein

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 9