)ok geharde mannen waren kluts kwijt inkomensverschil vindt lasis al in het onderwijs Van minuut tot minuut TTerug naar de hel van Prinsenbeek E. H. Limborgh: Attentie! Oudejaarsavond 20 uur Weer gratis reizen 2januaridagenopuw 65+kaart en op de nieuwe 60+dameskaart Mgr. Gijsen benoemt nieuwe secretaris IJDAG 29 DECEMBER 1972 janceverplegers, brandweerlie- politiemensen zijn wel iets d. Maar soms kan de realiteit lokkend zijn, dat ook zij door sos lijken te worden bedolven, int L. Hoedemaker, een erva- ilitieman die in de eerste uren ramp de leiding had, windt i doekjes om: „Ook de ge- mannen waren hier echt de kluts kwijt". Enkelen van Iders en slachtoffers vertellen maanden na de ramp un eerste emoties en reakties helse chaos van vuur, mist lammer van stervende mensen, loe Je als Je zo'n ravage van tde en geblakerde WTakken links en rechts het erbarme- ekerm van mensen in doods- loort? BBjfc ir Henk van Gils (25) uit iwaluwe die vlak voordat zijn y m achteren werd gegrepen er ijn collega Vennerio Looi uit ringen en daardoor aan een dood ontsnapt, zegt: il wilden we nog zo graag: aden gewoon niets doen. Je ienslotte geen ijzer met han- eken. De gewonden zaten in kken bekneld. Om hen te be- i was er gereedschap nodig. at dus totaal machteloos en A een benauwende ervaring. Je at Je nodig bent, dat Je men- kunnen redden, maar Je r gelaten bij dat dat niet ik is. Je realiseert je op dat 05.54: Kettingbotsing begint. In de volgende minuten rijden 61 voertui gen in de mist op elkaar, vliegen tankauto's in brand en vinden 13 mensen de dood. Gewonden en ster venden zitten bekneld in de wrak ken. Het wachten is op ambulances en kraanwagens. Overlevenden ren nen in paniek handenwringend heen en weer in de mist. 05.59: Twee surveillancewagens van de Bredase politie komen ter plaat se en melden: „Ernstige aanrijding in dichte mist". 06.03: Eerste ambulance (Kuster - mans) arriveert bij de ramp. 06.04 Porsche A-17 van Rijkspolitie arriveert en waarschuwt overige verkeer met fakkels. 06.07: Verpleger Kusterraans meldt aan GGD: „Groot alarm, stuur meer ambulances". 06.10: Rijkspolitiemannen van Et- ten-Leur en Prinsenbeek arriveren. 06.24: Brandweer Breda arriveert. 0630 Adjudant Hoedemaker van RP-staf district Breda neemt lei ding van reddingswerkzaamheden ter plaatse over. 06.45: 19 ambulances aanwezig voor afvoer gewonden. 07.15 Adjudant Hoedemaker aan meldkamer RP Breda: „Alle gewon den afgevoerd. Voldoende materieel en personeel aanwezig". 07.36: Brandweer geeft sein: „Brand meester". 07.40: Luitenant B. A. Lutken neemt leiding ter plaatse over. 08.10: H. J. Bogers (leider ruim werk) ontvangt bericht, dat 17e kraan is aangekomen. 09.00: Luitenant B. A. Lutken krijgt melding: „Er zijn personen gesigna leerd die zich verdacht ophouden. Vermoedelijk rovers". 10.15: Lege tankauto van fa. Gebr. Broere uit Dordrecht arriveert om ontplofbare lading van verongelukte tankauto over te pompen. 13.55: Beide schrijf ploegen van rijkspolitie (10 man), die ongeval registreren en in kaart brengen, ge reed met hun werk ter plaatse. 17.00: In verband met omleiding ontstaat tijdens spitsuren tussen 17.00 en 18.30 een file van ongeveer acht km. 18.15: Brandweerploeg Breda rukt in. 20.30: Bogers meldt: „Alle wrakken afgevoerd". Rijkswaterstaat begint met asfalte ring van nieuwe laag wegdek. 02.15: Heijermans (RWS) meldt: „Beide rijbanen weer vrij. Verkeer kan normaal doorgang vinden". 02.30: Wegomlegging opgeheven. 34] a JO. AVUrUOVUi» JV, 1| it Je beperkingen. Wel hebben ik een vrouw die ge- de berm zat een eindje begracht, bij al die brandende vandaan. Ze was helemaal in res, en riep alsmaar om haar alaitJe- dat lag dood in haar platge drukte wagen. De vrouw had ver wondingen aan haar hals en die hebben we zo goed en kwaad als dat ging verbonden. Verder liepen we stomweg wat rond. De klappen en al dat geschreeuw van mensen in nood hoor Je, maar je beseft op dat moment eigenlijk niet wat er allemaal precies aan de hand is", aldus Henk van Gils. Ontzettend „Het wachten op geneeskundige hulp duurt op zo'n moment ontzet tend lang, maar in feite kwam de Op 25 augustus vond op ]ksweg 16 - tussen Rotterdam Breda, ter hoogte van Prin- ibeek - de ernstigste ver- Bal trsramp plaats die ons land -dit heeft gekend. o een kettingbotsing van 61 tuigen in dichte mist, wer- 13 doden en 23 gewonden af- [ateriële schade; tussen de 15 miljoen gulden, ninste 265 mensen van de GGD, Brandweer en takelwagens waren meer 2.000 uren onafgebroken >m de eerste hulp te penen. p maanden na deze ontzet- de ramp brachten wij - in werking met het rijkspo- I eblad R.P.-magazine - een dtal helpers van het eerste uur bijeen, om zich gezamelijk te bezinnen op een aantal vra gen die zijn gebleven en die ie dere automobilist direkt raken. Want een "Prinsenbeek" kan zich - vooral in deze donkere en drukke dagen opnieuw voordoen. In. vijf exclusieve reportages zullen redders en geredden hun emoties en ervaringen van die afgrijselijke 25ste augustus 1972 vertellen. Wij hopen, samen met de Rijkspolitie, dat deze repprtage een steentje bijdraagt tot meer verkeersveiligheid op de weg. Wanneer hierdoor slechts één mensenleven gespaard zou blij ven heeft het reeds aan zijn doel beantwoordt: want wat is er kostbaarder dan een mensenle- eerste ambulance al wij snel". Dat was de ambulance van verpleger C. J. M. Kustermans (30). Hij vertelt: „Ik wist op dat moment echt niet, waar Ik het eerst moest beginnen. Van alle kanten kwamen mensen naar Je toe, om Je bij slachtoffers te roepen. Overal was Je nodig een enorme chaos van schreeuwen de en kermende mensen in de mist en overal wrakken van auto's, waarvan sommigen brandden. Niemand wist eigenlijk wat je het eerst moest doen. Ik ben maar ge woon ergens begonnen, samen met politiemensen, later ook met de hulp van chauffeurs. We hebben nog drie mensen uit de wrakken kunnen halen. Eerst een mevrouw met een behoorlijke verwonding aan haar hals; die hebben we aan de kant van de weg gelegd. Toen een man die met zijn been vast zat en veel pijn had. En een vrachtwa genchauffeur met een verbrijzelde knie, die ook bekneld zat. Ook hem hebben we eruit gehaald. Gewonden Terwijl broeder Kustermans zijn eerste gewonden helpt, arriveert de Jonge wachtmeester J. J. A. Mus- kens (22) van de rijkspolitiepost Prinsenbeek in zijn KSA. Het is of hij droomt: „Heel die sfeer van die mist met vuurgloed en kreten van mensen, is niet te beschrijven. Je dreigt even in paniek te raken, maar daar heb Je geen tijd voor, want je ziet medemensen in nood en Je begint te vechten voor ham leven. Samen met de anderen". De brandweerploeg van Breda rijdt na aankomst meteen naar een enorme vuurzuil. Daarbij staat een tankwagen en explosie daarvan kan nog velen het leven kosten. Met persgasmaskers op en persluchtap- paratuur in aanslag banen de man nen zich een weg. Een hogedruk- sfcraal redt de levens van een man en een kindje. Brandmeester P. H. Timmermans (45): ,M die auto's zaten in elkaar, verwrongen als proppen papier. Twee mensen konden we redden, de anderen waren al overleden. Je staat machteloos. Zo'n ravage en zo'n menselijke ellende heb ik in al mijn brandweerjaren nog niet ge zien. Gelukkig heb Je geen tijd om daarover na te denken. Je moet handelen. Zelfs voor de geharde man nen was dit te veel jrote angst Mij grote angst die tankwa- komt H. J. Bogers met de eerste lega Bogers, die ter plaatse goed gens! Die tankwagens! Tot mijn takelwagen bij de ramp. „Ik wist schrik zag ik vier, vijf van die ko lossen bij elkaar staan. De ene, waarvan één compartiment in brand stond, zijn we direkt gaan koelen en koelen en koelen, wel en kele uren met meerdere lagedruk- stralen, om een ontploffing te voor komen. Want anders was de ramp nog veel groter geweest. bekend ls. Van concurrentie is bij deze catastrofe die zelfs ervaren bergers doet verbleken, geen spoor. Die avond om half negen na 14 onafgebroken zwoegen meldt niet waar ik het eerst moest begin nen. Van alle kanten werd geroe pen. Op aanwijzing van de politie -i beter overzicht van de chaos had. ben ik begonnen enkele Bogers: „Alle wrakken afgevoerd „^....cen uit ..<taar te trekken. Kort daarop kwamen er gelukkig meer Volgende aflevering: "Is mijn takelwagens". Hoewel er veel grotere bergingsbe- ADVERTENTIE liet bereiken van een centraal loon- en prijsakkoord, lijk geworden doordat de regering verlangens van de weging (die onder andere op onderwijsterrein lagen) gde, is de basis gelegd voor een samenhangend in- nsbeleid. frm is (nog) niet nauwkeurig gedefinieerd, maaT heel kan men stellen dat zo n beleid rechtvaardiger in- nsverhoudingen en het ideaal van gelijke kansen voor sen binnen bereik moet brengen! Burgi ers een rechtvaardige inkomens- ig ongetwijfeld een belang- &ak, maar het is duidelijk de zaken in de kem wil ken terechtkomt bij het on- De ongelijkheid in kansen wanneer de kinderen de binnen gaan. Kinderen uit oger gewaardeerde milieus dan al vaak een voorsprong op kinderen uit gezinnen ge sociale status. Er moet dit terrein nog heel wat ge- Hoe omvangrijk en proble- die opgaaf is blijkt uit het schenen boek van ir. E. H. getiteld „Geen perspec- de ongeschoolde werkende er ende jongeren borgh heeft in de zomer van fige Jaar als afsbudeerop- to het kader van zijn oplei- bedrijfskundig ingenieur Technische Hogeschool :en onderzoek ingesteld situatie van werkende Jon- Ue deelnemen aan opleiding dhg. en van werkende Jeugd, leen enkel opzicht een f-iding krijgt. Ongunstiger grote bedrijven, als bijrijder, pomp bediende, inpakker, schoonmaker e.d. School vinden ze niet zo be langrijk. De Jongens zijn vaak so ciaal geïsoleerd, toekomstplannen hebben ze niet. Het beste kenmerk voor dze groep is anonimiteit. ADVERTENTIE De resultaten van dit veldonderzoek zijn veelzeggend. De conclusie van Limborgh: De Jongens, die deelne men aan vorming en opleiding, ko men veelal uit gezinnen met een lage sociale statois. Zij werken voor een belangrijk deel in de grote me taalbedrijven in Hengelo (O.), die de Jongens aanmoedigen om deel te nemen aan opleidingen. Zij hebben een afgeronde vooropleiding, de la gere technische school. In het alge meen hebben ze een hekel aan school maar belangrijk vinden ze de school wel. De opleiding wordt ge zien als een investering voor de toekomst en die opstelling geeft aanleiding tot toekomstplannen en -verwachtingen. Veel ongunstiger is de situatie van de andere groep werkende Jongeren die het zonder opleiding of vor ming doen. Zij komen vaak uit ge zinnen met een zeer lage sociale status, die soms maatschappelijk achtergebleven zijn. De nadruk in de materialistisch ingestelde omge ving ligt op het loon. Vaak dragen deze Jongeren bij in de gezinsin komsten. Na een vaak langdurig verblijf op de lagere school misluk ten ze in de vervolgopleiding, de l.ts. Ze werken, stelt Limborgh, als ongeschoolde in kleine en middel De laatste treinen vertrekken omstreeks Nederlandse) |SpoorwegenJ Met deze resultaten voor ogen is het niet zo verwonderlijk dat. ir. Limborgh pleit voor een groot scheepse aanpak, een totaal-benade ring. Naast de pedagogische begelei ding binnen het bedrijf, maatrege len ten aanzien van leerprogram ma's en onderwijsbenaderingen van de school moet er een begeleiding zijn naar het gezinsmilieu. Lim borgh ziet hierin een rol voor de sociale geneeskunde. Voorwoord De onderzoekresultaten stemmen dr. H. F. Mulder, onder wiens leiding het onderzoek ls uitgevoerd en die een voorwoord voor de publikatie schreef, niet optimistisch. Van de door de regering voorgenomen uit breiding van de leerplicht tot acht tien Jaar in de Jaren tot 1980 ver wacht hij geen wezenlijke oplossing van wat hij een ernstig maatschap pelijk probleem noemt: de treuzelen de emancipatie van de massa. Daar bij gaat het vooral om onafhanke lijkheid, zelf bepalen waar men wil staan in deze maatschappij, kritisch betrokken zijn bij de steeds snellere ontwikkelingen. Onderwijs met een school- en maatschappijcomponent (het z.g. participatieonderwijs), zoals wordt voorgesteld voor de streekcentra voor vorming van werkende Jeugd, lost niets op, zo meent hij. Verlen ging van de leerplicht en verrui ming van onders- en vormingsfaci liteiten, hoezeer ook toe te Juichen, ziet hij vooral als brave, sleutelen de, op aanpassing gerichte onder wijsvernieuwingen. Zij vormen hooguit een voorwaarde voor de start in de richting van een recht vaardige samenleving. Uiteindelijk doel van de onderwijsvernieuwing moet de hervorming van de maat schappij zijn. Pas dan zal men in bedrijf en maatschappij als volledig mens kunnen functioneren. Het boek van Limborgh biedt een helder inzicht in de problematiek van de werkende Jongeren, ook op wat langere termijn gezien. „Geen perspectief voor de onge schoolde werkende jeugd?" door ir. E. H. Limborgh - Uitg. Swets en Zeitlinger B.V., Lisse Prijs f 13,—. In januari kunt u met NS op uw 65 kaart weer 2 dagen gratis reizen. En datzelfde aanbod geldt nu ook voor houdsters van ae nieuwe 60dameskaart. Kies uit elke dinsdag, zaterdag m januari, behalve dinsdag 2 januari. Laat aan 't loket uw 65 kaart of 60 dameskaart afstempelen en stap in. Voor 1ste klas betaalt u maximaal 4.- per dag bij. Buiten de gratis reisdagen reist u met één van deze reductiekaarten met maar liefst 50% korting op enkele- reis-kaartjes. Een jaarkaart 60 of 65 kost f 50.- per persoon; een 65 jaarkaart voor een echtpaar f 75.-. Een 3-maandskaart 60 of 65 kost 20.-; een 3-maandskaart 65 voor een echtpaar f 30.-. Elke vrouw tussen 60 en 65 jaar kan een 60 dameskaart kopen, elke 65-plusser een 65 kaart (zijn echtgenote mag jonger zijn). Breng uw NS-identiteitsbewijs of pasfotoCs) én een bewijs waaruit uw leeftijd blijkt (paspoort of, voor echtparen, trouwboekje) mee. Vraag de folder aan 't loket. voordelig uit met NS ROERMOND (ANP) Na het ontslag, op verzoek van de heer J. Hendrix ala secretaris van het Bis dom Roermond, heeft bisschop Gij sen gisteren drs. P. L. J. Moolen, de nieuwe secretaris van het bisdom, op diens verzoek en op verzoek vaü het curatorium, ter beschikking ge steld van de hogeschool voor theolo ge en pastoraat te Heerlen. Hij zal de functie van hoofd van het secre tariaat van deze hogeschool gaan ver vullen. Tot opvolger van drs. Moolen heeft de bisschop tot algemeen seoretaris en kanselier van het bisdom be noemd drs. G. N ïLHabets in Heer len. Drs. Habets is in 1966 priester geweest. Hij kreeg een studieopdracht studeerde achtereenvolgens aan de universiteiten van Nijmegen, We nen en Bonn en hoopt de komende zomer deze studie af te sluiten met een promotie aan de theologische fa culteit van Bonn. In verband hiermee en in band met zijn leraarschap aan 't bis schoppelijke college te Sittard zal hij zijn functie als secretaris van het bisdom pas medio 1973 ten volle, gaan vervullen. Kapelaan P. Frant- zen zal, als opvolger van de ontsla gen personeelsfunctionarissen Van Kempen en Korsten, zijn functie per 1 Januari gaan vervullen. Volgens deken Jochems van Heerlen, lid van t kapittel van t Bisdom Roer mond, zijn de nieuwe algemeen-se cretaris en kanselier van het bisdom, drs G. N. H. Habets en perschef, J. Spanjaard, door mgr. Gijsen gisteren benoemd zonder overleg te plegen met het kapittel, het orgaan waarmee de vroegere bisschoppen altijd overleg pleegden in dergelijke zaken. Deken Jochems bestempelde zo wel de nieuwe algemeen-secre taris en kanselier als de nieuwbe noemde perschef als „van behou dende signatuur".

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 7