Rijkssubsidie voor de Openbare Bibliotheek Voorschoten in gevaar aiiesaar NOG GEEN HUISVESTING GEVONDEN I™?, agenda Kerstboom is geen huisvuil Yernèdepark weer „bewoond" ONGEVALLEN OP LEIDSEWEG Echtpaar Zekveld 50 jaar getrouwd Burgerlijke stand C VRIJDAG 29 DECEMBER 1972 VOORSCHOTEN De Voorschotense openbare biblio theek zit in een zeer moeilijke situatie. Door het probleem van de huisvesting komt nu een opschorting van de rijks subsidie. VOORSCHOTEN - Op de Leidse- weg In Voorschoten gebeuren de meeste ongelukken, dit blijkt uit de cijfers over het eerste half Jaar van 1972. Op deze weg gebeurden 20 ongelukken waarbij een zwaargewon de en 5 lichtgewonden vielen. De Koningin Julianalaan staat op deze „zwarte lijst" tweede met 9 ongeval len <3 zwaar en 2 lichtgewonden). Op de Veurseweg gebeurde een onge luk minder n.l. 8 (1 zwaar gewonde). De Papelaan komt als vierde met 5 ongelukken. Drie ongelukken deden zich voor op de Schoolstraat (1 dode) verkeerslichten Raadhuislaan, Pape- laan-Donklaan (1 zwaar gewonde) Wijngaardenlaan-Juliana van Stol berglaan, Veurseweg-Papelaan Vink- weg 2 zwaar- 3 licht gewonden. Bij het samengaan van de Algeme ne en de R-K Bibliotheek in decem ber 1967 werd de bibliotheek voorlo pig gehuisvest in twee aparte gebou wen. De Jeugdbibliotheek kwam in het voormalige r.k. schoolgebouw aan de Veurseweg 18 en de biblio theek voor volwassenen in het voor malige schoolgebouw in de School straat 48. In Juli van dit Jaar ver kocht het r.k. Schoolbestuur het schoolgebouw aan de Veurseweg 18. •De nieuwe eigenaar Hoogvliet van het Cash en Carrybedrijf aan de Pa pelaan gaf de bibliotheek tot 1 okto ber de gelegenheid het pand te ver laten. Inmiddels is deze termijn verstreken. Het Cash en Carrybe drijf maakt officieel nog weinig moeilijkheden en ziet waarschijnlijk meer heil in een goede samenwer king met de plaatselijke overheid dan een botte uitzetting gevolgd door waarschijnlijk andere maat regelen op het gebied van het ver keer van de zijde van de gemeente Voorschoten. SUBSIDIE Het direkte gevaar voor het door draaien van de jeugdbibliotheek komt van de rijksoverheid. In de aanbiedingsbrief bij de gemeente begroting voor 1973 schrijven B ei W.: "Zowel het bestuur van de Stichting Openbare Bibliotheek Voorschoten als ons College heeft z»ch al herhaalde malen op deze pre caire situatie beraden. Een (tijdelij ke) oplossing werd tot dusver niet 'gevonden. Inmiddels heeft de rijksin spectie der Openbare Bibliotheken voor Zuid-Holland en Zeeland in een brief van 25 oktober 1972 in het voor uitzicht gesteld, dat als vóór 15 de cember 1972 geen aanvaardbare tus senoplossing is gevonden, zij zich genoodzaakt zal zien aan de Staats secretaris van Cultuur. Maatschap pelijk Werk en Recreatie te advjs*. ren over te gaan tot een opschorting van het rijkssubsidie." Hoewel B. en W. van Voorschoten in de aanbie dingsbrief gedateerd 16 november 1S72 vertrouwen een oplossing ge vonden te hebben, is inmiddels de datum van 15 december verstreken zonder een (nood)oplossing voor de huisvesting. Op de begroting voor 1973 is een bedrag van 300.000.- uitgetrokken voor huisvesting bi bliotheek. "Dit bedrag is met een natte vinger vastgesteld", zegt de wethouder van financiën Iestra. die o.a. meedeelde dat de gemeente naarstig aan het zoeken is. Het op gaan van de openbare mavo in de Rembrandtscholengemeenschap in Leiden leek een oplossing. Helaas voor de bibliotheek heeft de gemeen te Leiden het schoolgebouw bij het Cultureel Centrum gehuurd voor de vestiging van de dependance van de Leidse Scholengemeenschap, waar door de meest ideale huisvesting bij het Cultureel Centrum een droom kasteel is geworden. De zaak huisvesting openbare bi bliotheek "speelt" al Jaren in de Voorschotense gemeenteraad. Een van de mogelijkheden enige Jaren te rug was het Ambachtshuis op de Voorstraat. De volledige restauratie van dit ambachtshuis loopt in de miljoenen (ongeveer 3.— miljoen), zodat restauratie voorlopig een droom blijft en alleen de eerste fase ad 400.000,- indien er niet te veel tegenwind van hogerhand komt kan in 1973 aangevangen worden. De ze eerste fase omvat niet veel meer dan aanwijzing van de architect en afronding van de plannen. Ook de voormalige rJc. kleuter school St. Laurentius aan de Leidse- weg blijkt niet de ideale oplossing te zijn, indien althans de gemeente ei genaar kan worden van dit schoolge bouw. Deze verouderde school biedt naast te weinig ruimte, zeer weinig comfort en de "licht-inlaten" (ra men) zijn te klein. TOPHIT Hoewel niemand verwacht dat tij dens de jaarwisseling de bibliotheca resse en haar assistenten met al de boeken op straat gezet zal worden, is de nood zeer hoog gestegen en kan men verwachten dat tijdens de begrotingsbehandelingen in Januari de bibliotheek een "tophit" zal wor den omdat er "enig muziek" zit in de aktiviteiten, die nagelaten zijn om voor een tijdige oplossing te zorgen. WARMOND Voor Abraham Zek veld (75) en Jacoba Hendrika de Bruin (74) was vier Januari 1923 één van de hoogtepunten in hun le ven. Op deze dag traden zij in Nieuw- veen in het huwelijk zodat zij op 4 Januari hun gouden huwelijksfeest vieren. Direct na hun huwelijk vestigden de bruidegom en zijn bruid zich in Warmond. Uit het huwelijk werden drie kinderen geboren die met ze ven kleinkinderen de familie comple teren. De gezondheid van het gou den echtpaar laat niets te wensen over zodat zij nog kunnen genieten van een mooie levensavond. Hun le ven is echter niet altijd over rozen gegaan. Vooral de crisisjaren waren voor het gezin, als voor vele anderen moeilijke Jaren. Voor de bruidegom, van beroep timmerman, was er praktisch geen werk te vinden, ook al was hij een goed vakman. Als men even met de bruidegom praat is het niet zo zeer de lage uitkering die hij als werkzoekende ontving, maar volgens hem was het vooral de toen geldende werkloosheidsrege ling waaraan hij zich bijzonder er gerde. In de praktijk werd deze re geling in vele gevallen op willekeu rige wijze uitgevoerd. In Jaren was vooral zijn vrouw een grote steun voor het gezin. Toen hij op een avond thuis kwam herkende hij zijn woning niet meer want op stel en sprong had zijn vrouw, om de in komsten wat te verhogen, de voor kamer verhuurd aan een Hongaars echtpaar dat er natuurlijk hun eigen levenstijl op nahield. Het eerste wat hem trof was een kakelende pa pegaai. Door lang en hard werken is het bruidspaar echter in staat geweest Voorschoten Geboren: Claudia R E., d. v. E. A. M. Proost en S A E. L. Tonkes, Marjo H., d. v. H. K J Hamming en C J Slort. Yolanda Y. d. v. G. R. Bolleurs en M. W. Y. van Hooff. Martine H., d. v. C. A. Middel burg en C. J. P van Deutekom kinderen te geven zodat deze, tot grote doening van de ouders kunnen te zien op een geslaagd leven. Om zijn drukke werkzaamheden na® bruidegom ook nog deel aan het turele leven in deze gemeente was hij Jaren lang werkend lidi de muziekvereniging Warmonds P fare. Stil zitten is er ook nu vod bruidegom niet bij. want beh tuinieren is vooral vissen zijn hobby. Aan de Jachthaven 't is voor hem een apart plaats;, reserveerd en kan men hem "dj lijks zien zitten om te trachten visje te verschalken. Op 4 jan van vier tot half zes zal het brui paar een receptie houden in 't 1 punt. Vrijdag Frederik Hendrikplantsoen 25 derdorp Gespreksavond BahaTs, Breestraat 19 Soc. Twentwel kamerbewoners en alleenstaanden 12 uur nam. Morsweg 10 Spreekuur Advies t V. ach ;dsc Breestraat 19 Jongensclub N|j« d€ ?ct. linge Mierennest, 8 Zaterdag Geversstraat 65 Oegstgeest Jeugd iaL vanaf 16 Jaar 8—1 uur nam. ^iats Breestraat 19 Informatleruimi Breestraat 19 Soos Twentwel Breestraat 19 Soos Mirakel, 8-1 dienst Zevendedagsadventisten ir) Morsweg 114 Leidse Jeugd Scha» ral 1 Ondertrouwd: H. Verschoor en 1 i: G. C. M. J. Kleinhaus Haasteren, W. J. A. vi G. Rietmulder Zondag M. Adrfchem, i E. M. Zuljderduin, Voort en J. M. Abcouwer. P. J. M. Beckers en I. Heijs, E. Middelweg 19c Kindervoorsti poppentheater Miniatuur, 2.30 Dinsdag Morsweg 40 Spreekuur VOORSCHOTEN Het Vemède. park blijft een moeilijk punt in Vooraohoten. Raadslid Italianer heeft B en W. enige vragen gesteld over een brief die Is vereonden aan de bewoners van het Vemèdepark. In deze brief staat dat de sanering van het Vemèdepark nog wel geruime tijd zal duren, zelfs als overeen stemming kan worden bereikt met het ministerie van Volkshuisvesting. Meer concrete plannen moeten wor den opgesteld en goedgekeurd. Onder deze omstandigheden zegt Italianer. wordt de vraag steeds dwingender ot het. met de nog steeds bestaande woningnood voor een groot aantal van de minst draag- krachtigen. wel verantwoord is om Burgerlijke Stand van Leiden GEBOREN Martan dr. v. W. G. Noppen en M. T van Sollnge. Hllde Neeltje Katheri- ne dr. v. J. M. C. Klok en M. A. Be- lien. Johanna Petronella dr. v. F. C. Buils en J. P. Zuiderduin, Dennis zn. v A. E. Klippel en M. Kapaan. Pa door te gaan met de tot nu toe door B. en W. gevolgde politiek om op zich zelf nog bewoonbare huizen na vertrek van de bewoners dicht te timmeren in plaats van opnieuw aan een woningzoekende toe te wijzen. Italianer vraagt of B. en W. nieuwe bewoners in vrijkomende huizen wil toe laten. B. en W. zegt dat recente gesprek ken met vertegenwoordigers van het ministerie van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening hebben geleerd, dat rond etnd januari 1973 een prin cipiële beslissing over de vraag, of al dan niet tot opknappen dan wei tot afbraak en herbouw moet wor den overgegaan, kan worden geno- In verband hiermee zijn B. en W. van plan leegkomende woningen die op zich zelf nog bewoonbaar zijn en waarvan mag worden aangenomen, dat zij voorlopig nog bewoonbaar blij ven, opnieuw te laten bewonen. VOORSCHOTEN In Voorscho ten wordt een kerstboom niet onder huisvuil gerekend. De inwoner van Voorschoten die op legale wijze zijn gebruikte kerstboom het huis uit wil krijgen moet de jeugd inschakelen. Woensdagavond is er op een ter- reintje in Adegeest gelegenheid de boom te laten verbranden. Een hele opgave voor de bewoners uit de wij ken Boschgeest, Noord-Hofland en Vlietwijk. De Voorschotense gemeentelijke reinigingsdienst heeft per officiële publikatie de „klanten" meegedeeld dat de kerstbomen niet met de ge wone huisvuilophaaldienst meegege ven kunnen worden. Zoals bekend geacht mag worden heeft Voorscho ten evenals andere gemeenten geen „ongewone huisvuilophaaldienst" en de grofvuildienst rijdt in Voorscho ten niet „vanwege de feestdagen". De conclusie van dit al: De ge meentelijke reinigingsdienst vraagt in 1973 niet alleen f84.— in plaats van f48,— in 1972 per Jaar, haalt niet alleen maar éénmaal per week vuil op in 1973, maar vraagt daar naast om „hand- en spandiensten" van de lieve Voorschotense Jeugd om bomen aan te slepen. Er zullen echt wel veel bomen ge sleept worden naar de kerstbomen- brandplaats in Adegeest. Vele vaders weten uit de praktijk dat van een gesleepte kerstboom reeds na vijf honderd meter alleen de dikke stam overblijft, de rest blijft achter op de straat. Maar dat is een zorg voor de gemeentelijke Beplantingsdienst en niet voor de gemeentelijke Reini gingsdienst. Joop Peeters Kerstboom verbranding in Waimond WARMOND De Warmondse kerstbomen kunnen op 2 januari 's avonds om 7.00 uur aan de Haven worden verbrand. De kinderen, die een kerstboom aandragen krijgen een traktatie. Bouwmeester 68 jr. jr., A. stad Bridgeclub LEIDERDORP De Leider- dorpse jeugd heeft zich in de kerstvakantie tot nu toe niet hoeven vervelen. In de Scheppingskerk en in een van de clubhuizen was gele genheid genoeg om creatief bezig te zijn. Op deze foto (Jan Hotuast) ivoi\dt inge spannen genoerkt met hamer, spijkers en inkt. Het moest natuurlijk allemaal klaar voor oudejaars-avond. Breestraat 19 Sociëteit handteaipten, 25 uur nan Rijnsburgerweg 163 Alg. Bureau levens- en gezinsvragen, 7.30—8.80 Volmolengracht 19 Welfarewl Rode Kruis. 2.30—5 uur nam. Hooigracht 38 Spreekuur stid train huisvesting werkende Jongeren. 7J Diamantplein 27 Gespreksavond Wijkcentrum Driftstraat 49 Sp kier socale 10.30-J Uiterstegracht 25 Postdulvet toonstelling Het Oosten, 1-8 uur Stadhuis Openbare ^vergadert Stadhuis Nieuwjaarsreceptie gJlilijkl meentebes tuur. 8-9.30 uur n Doktersdiensten daaniatotzondagnacht 24.00 u fjkverplegir i 1 januari zuster Burf Leiden. Tel. 01710-32098. Leiderdorp 30, 31 december nuari dokter Hennik, Maurit* tel. 01710-33686. Voorschoten 2520, wijkverpleegster Gez Wijngaarden®! >e Oegstgeest 1 januari dokter Lljtweg 1. tel. 54500. Warmond Dokter Bots, Aalberselaan 3, Voorhout, tel. 0: 11393 en wijkverpleging zuster bengen, Kagerplein 308, Sassenlt tel. 02522—11463. Apotheken Onder redaktie van RONNY VINK telefoon 25260 de Doeza apotheek. Doezastraat 21313. De apotheek Leiderdorp apotheek Oegstgeest WilhelmlW tel. 53274. Wetswinkeltje Juridisch advlesDureau rechtskundige bijstand. Adres Leids Volkshuls Apothfl dijk 33 Openingstijden: dageltjk ve maandag) en donderdaga* 7-9 uur Gezinsverzorging Aanvragen hulp oejaarden I insburgerwep i gracht 246a Spreekuur i woensdag 9.3 P Alto- n? 75 Jr. echtg. van L. Spreil. H. J. M. van Winden 3 weken meisje. J. A. van der Zeeuw 86 Jr. man, J. Mieloo 74 Jr. geh. gew. met E. Groen, A. Metz GETROUWD H. C. Starrenburg en A. E. Houps. C. N. Elburg en A. M. A. van der Post, E. G. Looij en J. A. M. J van der Poel. K van den Broek en A. Blok. M. A. Stapper en T. M. de Kort. H. A. van Gellecum en W. C. Hillebrand, L. G. Halewijn en G. L. Lolkes de Beer. W. N. Blok en J. van Polanen. C. A. J. M. Drlessen en D. Spinder. N. J. M. de Tombe en E C. D. M. Stikkelorum. E. Scholten en S. A. Bolhuis, G. Meijers en J. Nieuwenburg, I. van Duuren en J. E. Dool. C. M. Timmermans en A. M. Kok. P. J. J. Toussaint en Blijle- B. C. Ouds- Zachtjes an Mevrouw De Meijer van de Rijn en Schiekade wordt ei* wel moedeloos van. Ze probeert nu al tijden lang de automobilisten ervan te overtuigen dat ze in het belang van de kinderen niet met een noodgang over het slechtewegdak moeten razen. Maar het lukt niet. De gemeente heeft in middels een mooi bord geplaatst met het opschrift (even uit het raam kij ken, we kunnen het vanaf de redaktie zo zien staan) „Hee, denk aan ons!!! Dank U!" Daarnaast staat een wat angstig kijkend meisje geschilderd. Maar het bord baat nauwelijks. Mevrouw De Meijer: „Het zijn vooral de studenten die in him eenden ont zettend hard naar hun studentenflat rijden. Ze rijden als gekken, het is levensgevaarlijk voor de kinderen". Vandaar. Lieve automobilisten, zachtjes an. Niet alleen op de Rijn en Schiekade, maar overal waar kin deren kunnen spelen. Opknappen Brand IV Schreven we gisteren, dat er in Leiden geen gezamenlijke kerstbo- menbrand meer op touw wordt ge zet door de gemeente, vandaag ho ren we weer, dat een groep bewoners in zuid-west weel een mooie brand organiseren. Op initiatief van speel tuinverenigingen Zuid-West en Prin ses Beatrix wordt op twee Januari om zeven uur de brand gestoken in alle kerstbomen die naar het veldje aan de Schubertlaan worden ge bracht. De brandweer, erg enthousi- PvdA-raadslid Waal (die overigens wel eens mag leren typen, zijn ge schreven epistels zijn moeilijk te le zen) heeft aan B. en W. gevraagd waarom de gemeente nooit aanma ningen aan zichzelf stuurt om de ge meentelijke woningen op te knappen. De gemeente is namelijk verplicht om dergelijke brieven te sturen aan huiseigenaren die de door hen ver huurde huizen laten ondergaan aan verwaarlozing. De bewoners van de gemeentelijke woningen weten maar al te goed dat de gemeente ook niet zo'n vlotterd is met het opknappen en vragen daarom aan de gemeente om een aanmaning. Ingewikkeld, maar het klopt wel. Waal stelt nog veel meer vragen over opknappen, aanschrijvingen en de uitbreiding van 't bureau bouw en woningtoe zicht. Overigens zal de opknapkwestie in de raadsvergadering van 8 Januari aan de orde komen. Kozijntje Release Wanhopig Een wanhopige advertentie in de Katwijkse Post: Twintig gulden beloning voor degene die een krant uit 1969 kan opstureen waarin stond dat het artikel dat de man het hoofd van het gezin is, geschrapt is uit het burgerlijk wetboek. Brieven onder De kozijnen van het Stedelijk Gym nasium aan de Fruinlaan zijn niet van erg beste makelij. Volgens een gemeentelijk stuk is het ijzer in het beton (het zijn betonnen kozijnen) niet diep genoeg gestort, waardoor scheuren zijn ontstaan, die weer heb ben gezorgd voor roestvorming op datzelfde ijzer. Klein constructie foutje, maar het kost wel 44.400 gul den. Een gevolg van dat roesten was weer, dat ook de stalen ramen gingen roesten en om dat te vernieuwen moet een som van 32.600 gulden op tafel worden gelegd. Totaal 77.000 gulden. Of we even een krediet op tafel willen leggen, en dat moet wel wil het hele gebouw niet door roest worden aangetast. Hulpverleningsdienst Release:! SOS-dienst SOS-Telefonische Hul (01710)—25202 Voor alle c. lijkheden verkeren bereikbaar werkdag van acht uur n.m. tot uur vun. doorlopend in het weekei d.w.z. van vrijdag acht u maandag acht uur v.m. I.v.m. Jaafwissling to>t Pieterskerk Choorsteeg Clubhui den Vroolijcke Arke, knutselwerkpl Koord-studio Koord-studio, gewoon huis fone mensen met gewone en ie vragen. Hooigracht 52a,

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 2