DEVIEZEN ,aatste Nederlandse kerstfeest in Davos Welzijn achtergebleven bij welvaart Protest tegen executie Recordomzet kerstartikelen RL ZATERDAG 23 DECEMBER 1972 janbelt aan de poort van het fiands Sanatorium staat voor gesloten deur. Een muur van fce scepsis verwelkomt hem. geneesheer-directeur dr. P. a heeft een onverbiddellijke uitgevaardigd: géén buiten- der heeft meer toegang tot sanatorium. eie kerstdagen heeft een wal icbterdocht en vrees zich opge- tussen de inwoners van de en de buitenwereld. ilijk is de uitdrukking „Neder- Sanatorium" een wanbegrip, is het te spreken over het acentrum Eugeniea in Davos, feitelijke sanatorium, het heel vroeger allemaal om is-gelukkig-ter ziele. neer zijn het, nu de tubercu- frijwel is uitgebannen de tbc- nun heil zoeken in Da- naar de psychisch veel kwets- Ier groep van astma-patiënten, niet alleen genezing verlangen aandoening van hun adem- gsorganen, maar ook geestelijk Dciaal steun en hulp nodig heb- zljn het, die in feite nu de itoffers zijn van een besluit, hen letterlijk in de kou zet. Op q dit Jaar bereikte Davos brief van het hoofdbestuur in Haag waarin het voorgenomen werd aangekondigd, bijvoorbeeld een hoteldirectie dergelijke beslissing niet rwacht zijn gekomen, want de jjtatieverliezen van Eugenia onrustbarend. Was er in 1964 tekort van bijna 3,5 ton, in werd al met een half miljoen gerekend, terwijl er nauw- uitzicht is op een herstel van ide financiële verhoudinen. koek is op", zei het bestuur in En al kon en wil de itting" van Eugenia het nauwe- geloven nog steeds niet )0 Ulimee werd het einde aangekon- an het levenswerk van de tar Peter Plantenga, die 75 sleden een kleine kliniek in stichtte om behoeftige land den van de welhaast zekere tu- silose-dood te redden. Planten- kliniek was indertijd van de primitieve soort: een tot ho- igerichte alpenhut. Eén kachel het hele huis verwarmen, er ook op moest worden ge- Er waren geen waterclosets behielp zich met petroleum- icbting. Witte dood archaïsche periode, die de dramatische sbrdjte gen de dood", werd in 1943 een ein- jemaatot, toen na tal van finan- moeilijkheden het nu nog be nde gebouw gereed kwam, dat ïiddellijk na de oorlog de stroom tbc-lijders kon opvangen, die slachtoffer waren geworden van zetting. Vijf gebouwen toen zelfs in gebruik: het hoofdgebouw (waarin nu de faakliniek is gevestid) plus het imalige gebouw Eugenia, en Jmaast drie hotels: Foei, Beek- i Angleterre, dat tot „Ju- s omgedoopt. zieke een langzaam maar zeker dood. Dat alles gebeurde twintig Jaar voordat Robert Koch de tuberkelba cil determineerde en het einde in luidde van een gevreesde volksziek te. In het Davos-van-nu is een tb-pa tiënt (gelukkig) een zeldzaam ver schijnsel. Geleidelijk aan is daarom het sanatorium in Davos gaan over schakelen op de behandeling van zieken met andere bronchiale aan doeningen, omdat bekend was dat patiënten met astmatische aanleg hier in de ijle, zuivere lucht him benauwdheid kwijt raakten en zon der ernstige klachten konden leven. Dit gegeven was een tiental jaren geleden voor het sanatorium aanlei ding een therapeutisch experiment op te zetten ten behoeve van ast- mapatdëwben. Het groeide uit tot een volwaardige astmakliniek, waar bij alle zorg is gericht op de ast- ma-patient: met werkplaats en groepsactiviteiten, zoals sport. „De arbeid in de kliniek beoogt de depressie, de apathie, de agressie en de infantiliteit te cureren, en de astmapatiënt op te voeden tot een volwassene". Aldus het standpunt van de thans nog aan de kliniek verbonden orthopedagoog J. van Zuiverden, die de psychische con flicten kenmerkend acht voor met name Jeugdige patiënten. Deze astma-therapie veranderde de doelstellingen van het sanatorium ingrijpend. Was de tbc-patiënt ie mand die in feite bedlegerig was en betrekkelijk weinig verpleeghulp be hoefde de astmapatiëmt eist naast medische zorg ook een inten sieve psychische en sociale begelei ding. Deze personeels intensieve therapie, ver weg van het moederland, is zo zwaar op het budget gaan drukken, dat de jaarlijkse verliezen niet meer waren op te brengen. Tot zover lijkt de geschiedenis van Davos een normaal verhaal. Maar er is méér. Want zou het bij elke ver eniging zo zijn, dat de leden zélf uiteindelijk mog< sluiten van een brokje historie in den vreemde bij dit sanatorium dat toch per slot van rekening tot stand is gebracht door de liefdadigheid en inzet van velen, hebben de leden uiteindelijk niets meer te vertellen. Want door eeen ingewikkeld en voor de buitenwereld ondoorzichtig spel zijn in de ach terliggende Jaren alle De huidige Plantenga heeft in Haagse kringen een achtenswaardi ge reputatie. Niemand wil hem van enig gemanlpuleer verdenken, maar waarom dan al die geheimzinnig heid? Vanwaar zijn autoritaire hou ding en gemanoeuvreer om de leden in feite onmondig te maken? Waar om dat schuilwerk van stichtingen en n.v.'s zonder enige openheid? Mensen, die hem kennen, opperen dat hij zich beschouwt als de gees telijke erfgenaam van het levens werk van zijn in 1956 overleden oom. Dat hij zich ergerde aan de exploitatieverliezen die tot een roemloos slothoofdstuk van het „fa miliebedrijf" zouden leiden. En dat hij, vóór de plechtige viering van het 75-Jarig bestaan, een eind aan een in zijn ogen uitzichtloos voortbestaan van Davos wilde ma ken. Inmiddels heeft deze M. P. Plan tenga zich in een hautain stilzwij gen teruggetrokken. Een buitenge wone ledenvergadering van fervente diep-ongeruste Davos- supporters in het Haagse Congresgebouw liep op zijn stilzwijgen stuk. Als pure re gent weerstond hij inspraak. De historische nationale loterij ten bate van het astmacentrum na hem eerst aangevraagd te hebben lopen, toen een wakkergeschudde minister van Agt inzicht verlangde in de financiële situatie van „Da- Hoe zeer hij het Nederlandse volk want waren zij het niet die het sanatorium met hun gaven koester den? in een hoek schoof, bleek toen hij wilde dat een nieuwe stichting onder de naam Hulpfonds Volksgezondheid moest worden op gericht, om de astma-inzameling te bundelen. Hij liet oproep aan de le den voor een vergadering plaatsen, als een onaanzienlijke kleine adver tentie in een, volgens de „statuten", veelgelezen avondblad in Rotterdam, Amsterdam en Den Haag. Het werd de NRC, die over hooguit 60.000 le zers beschikt. Er bleken op de vergadering zes man van het bestuur aanwezig, en niemand van de leden geen won der dat zijn wil weer de doorslag ülle stalen bedden, die balkons op werden gerold, her- rden toen vierhonderd patiënten. record aantal tbc-patiënten, genezing zocht in het Zwitserse ■(gebergte. Juist Davos? Volgens itselljke overlevering berust de Jekking van Davos „heilzame jj iaat op een toeval. Het viel in midden van de 19e eeuw een tserse arts op, dat Davosers die het laagland gingen werken en r door ongunstige omstandighe- tuberculose opliepen, na terug hun geboorteland bijna al- genazen. Een omstandigheid, i die jaren een medische zeld- nheid was. Tuberculose, in de tsmond toen nog „tering" ge- betekende voor vrijwel elke de „Aktiengesellschaft Sanatorium Davos", gevestigd in Zwitserland. Volgens niet weersproken geruchten zouden de aandelen daarvan weer zijn ondergebracht in de Baseier Verein. Dit is een zusterorganisatie in Zwitserland, die via belasting technische achterwegen er voor zou moeten zorgdragen, dat niet al te veel van de financiën naar de fis cus vloeiden. Achthonderd Maar de achthonderd aandelen a 1000 gulden zijn aan toonder. En het bestuur van de vereniging, dat zich ook in de besturen van het netwerk van even-stichtingen heeft genesteld, weigert openheid. Beschikt zij nog over de aandelen, die bij de verkoop van het sanato rium, elk ruim 20.000 gulden zouden opbrengen? Of is er gemanipuleerd en zullen straks volkomen onbeken den met het geld gaan strijken? De man, die op alle vragen ant woord zou kunnen geven is de Haagse advocaat en procureur mr. M. P. Plantenga, diens achter naam, is een naam die steeds weer in de historie opduikt. Peter Plan tenga was de oprichter, diens broer mr. P. Plantenga, advocaat te Am sterdam, werd ook bestuurslid en zijn zoon, mr. M. P. Plantenga, die dertig Jaren secretaris-penningmees ter was, is thans de centrale figuur in het „familiebedrijf" Davos. Tijdens het traditionele kerstfeest van de koninklijke familie in de marechausseekazerne van Soestdijk reikte prins Bern- hard (over prinses Beatrix heen) prins Willem-Alexander de hand. gaf. Een commissie van goede diensten, ingesteld in augustus door de bui tengewone ledenvergadering, is nu bezig de exploitatie van Davos te onderzoeken. Accountants vorsen momenteel minutieus naar de fi- anciële achtergronden. Maar mr. Plantenga heeft al verklaard: als men te latig wordt „verhuizen" we als stichting naar ZwitserlandIs dat de houding van een goed re gent? In Davos heeft inmiddels ook de naam Plantenga „toegeslagen". Ge neesheer-directeur Zuidema heeft zijn sanatorium, waarin hij niet al leen zijn energie maar ook al zijn kennis heeft gestopt, hermetisch voor de buitenwereld moeten afslui ten. Geen buitenstaander, zeker geen Journalist, heeft er toegang. Alle festiviteiten rond het 75-jarlg bestaan zijn afgelast, het kerstdiner dat vroeger honderden mensen aan „den dis" bracht is verleden tijd. Het dertigtal patiënten dat over is gebleven vorig Jaar waren het er nog ruim zeventig mag zich met zorgvuldig op hun antecedenten on derzochte familieleden ophouden. Dóar houdt het, mat alle vrijheid, dan ook mee op. Maar er pronkt ook nu, zoals alle 75 Jaren, een kerstboom in de eet zaal van „hét sanatorium". En wéér zal op oudejaarsavond sprankelend vuurwerk uit de besneeuwde tuin worden afgestoken. Misschien wel het laatste Sneeuw De eerste sneeuw heeft Davos met een milde deken bedekt. De vlokken zijn al vroeg gevallen, begin novem ber. En voor het vijfenzeventigste jaar ligt, wat men het „Nederlands Sanatorium" noemt onde reen dikke witte vacht verscholen. Het is alsof de sneeuw in deze kerstdagen rust en vrede geeft, want de winter duurt hier maan den. Pas wanneer de bergbeken gaan aanzwellen en het smeltwater in de goten gutst pas dan zal duidelijk zijn of er na deze kerst nog een volgende zal komen. Een angstige, benauwende onzeker heid beheerst de schaarse bewoners van het sanatorium, dat zich als een lelijk stuk geel pleisterwerk, waarin tientallen balkons zich troosteloos aaneenrijgen, verheft te gen de Zwitserse bergen. Soms, in de „goede" Jaren waren het er wel tachtig, en langer nog geleden in de eerste naoorlogse Jaren wel vierhon derd patiënten die er „kuurden", nu verblijven er nog maar enkele tien tallen Nederlanders, die zich vruch teloos afvragen waar in hemels naam him toekomst zal liggen. Het Nederlands Sanatorium gaat dicht! Nog steeds lijkt het besluit van de „Vereniging tot Behartiging van de Belangen der Nederlandse Longlijders" onherroepelijk, al is dan onder druk de sluitingsdatum van midden winter 1 Januari naar het vroege voorjaar van 1 april 1973 verschoven. Vóór dat on heilspellend naderende moment moet een „Commissie van Goede Diensten" uitmaken: óf definitief dicht óf openblijven. Maar hoe? Wie in deze winterse dagen in Da vos rondzwerft wordt het vreemd temoede. Want Jaar na Jaar ver dwijnen er in dit van oudsher we gens zijn „klimatische lage" be roemde kurort, de sanatoria. Van een imposant Duits Heil Instituut zijn de blinden in oktober definitief gesloten. De dokters zijn vertrok- UTRECHT (ANP) Het Welzij nsberaad '72, bestaande uit negen landelijke welzijnsorganisaties, heeft in een brief aan de kabinetsinformateur en fractievoorzit ters van de politieke partijen in Eerste en Tweede Kamer erop aangedrongen garanties voor het welzijnsbeleid op te nemen in het komende regeringsprogramma. Harde verlangens van de organi saties zijn: erkenning dat het welzijnsbeleid een kernfunctie voor het regerings beleid is, handhaving van het stijgingsper centage voor de begrotingen van Cultuur, Recreatie, Maatschappelijk Werk en van Volksgezondheid en Milieuhygiëne op het stijgingspercen- tage van de totale rijksbegroting. een gecoördineerde kaderwetge ving voor de welzijnszorg binnen twee Jaar, tot stand brengen van een instru ment waarmee de regering die kader wetgeving inderdaad binnen twee Jaar tot stand kan brengen. Hierbij wordt gedacht aan een re geringscommissaris die als opdracht moet krijgen gecoördineerde wel zij nswetgeving te ontwerpen. De negen organisaties hebben uit gerekend dat de rijksbegroting voor 1973 met 15,1 procent is gestegen in vergelijking met de begroting van 1972. Trekt men van dit percentage tien procent geldontwaarding af. dan blijft 5,1 procent reële stijging over. Maar de begroting van CRM is reëel met 1,4 procent gsetegen en die van Volksgezondheid en Milieuhygiëne is met 4,3 procent reëel eedaald. aldus de negen organisaties, In de brief wordt ook opgemerkt dat het welzijn in hoge mate afhan kelijk is van subsidies, waaraan het bezwaar kleeft dat deze zonder meer kunnen worden ingetrokken, terwijl tegen die maatregelen geen enkele vorm van beroep mogelijk is. Het gemis aan garanties bedreigt de con tinuïteit van het werk van de negen organisaties en kan lelden tot af braak van het door hen verrichte welzijnswerk, zo staat in de brlel. Als voorbeelden van een willekeu rige intrekking of vermindering van subsidies worden genoemd muziek scholen, de ople'dingsactdviteten voor leugdlge sportbeoefenaren, de maat schappelijke dienstv Tinning en maat schappelijke gezondheidszorg In bre dere zin en de agrarisch-sociale voor- ichting. De negen organisaties zijn: de Nationale Raad voor Maatschappelijk Welzijn, de Stichting Samenwerken de Landelijke. Kruisverenigingen het Nationaal Centrum voor Geestelijke Volksgezondheid, de Nederlandse Jeugdgemeenschap, het Nederlands ^'ilt.ureel Contact, het Nederlands Centrum voor Volksontwikkeling het Nationaal Overleg voor Gewestelijke Cultuur, de Nat'->™«1«» "sportfederatie en de Stichting Receatie. Maar ook hij is een realist. Want in Davos is sinds een haar een bouwsrtop van kracht, en dót terwijl telkenjare de wintersport duizen den gasten méér naar dit ideale oord doet trekken. En met een der gelijke „hausse" in het toerisme is elk gebouw hier hoe „altmo- disch" ook een welkom object voor de hotellerie, die zich uitbreidingsplannen geremd voelt. Is het een wonder dat makelaars na mens de gemeente voor bijvoorbeeld het gruwelijke „zusterhuis" van het sanatorium alleen al een miljoen zWitserse franken hebben geboden? Voor het sanatorium een gigan tisch gebouw midden in het hart van Davos ligt de waarde rond twintig miljoen franken (18 miljoen gulden). En voor het renoveren tot een hotel zijn geen bouwstopveror deningen van kracht.De Club Méditerannee schijnt al belangstel ling te hebben, en ook andere gega digden hebben de oren gespitst. Ze wijzen op gerenommeerde hotels als „Derby" met de Kerst voor een tweepersoonskamer 1500 gulden per week volpension), en op „Schweizer- hof", op het „Waldhotel" en op BeLlevue" allemaal vroegere sa natoria, die tot hotel getransfor meerd zijn. Strikt zakelijk zou het besluit van het Da vos-bestuur om het Neder lands sanatorium te .liquideren", geen „onhandig" besluit genoemd mogen worden. Maar gaat het dan alléén om zake lijke belangen? Is een patiënt die genezing vindt in het hooggebergte dan alléén een geldsobjeot? Heeft hij geen recht op een toevlucht soord wanneer Nederlandse artsen ten einde raad zijn? En ook rijst de vraag: waar blijven straks de miljoenen, die het Neder landse volk in de loop der Jaren heeft opgebracht om „hun" .sanato rium in Davos in stand te helpen houden.En als de commissie straks wegens een niet sluitend te maken explotatie adviseert, mogen dan de leden van de vereniging meebeslissen welke bestemming de het gebouw krijgt. een gesloten deur: een ang- Ontvoering Joe M. Dealey. di recteur van het dagblad Dallas yr- ning News" heeft gisteren een los geld van 250 000 dollar betaald voor de vrijlating van zijn schoondochter, die twee dagen geleden werd ont voerd, zo heeft een redacteur van het blad bekend gemaakt. De vrouw werd na betaling van het losgeld ongedeerd vrijgelaten. Beroep afgewezen Het hoogge rechtshof van Polen heeft het be roep afgewezen van twee broers die afgelopen zomer resp. tot de dood straf en 25 Jaar gevangenisstraf wa ren veroordeeld wegens een aanslag met kneedbommen op een Instituut voor hoger onderwijs in de stad Opole. Amnesty International heeft onlangs in een telegram aan par tijsecretaris Edward Gierek om ver zachting van de vonnissen gevraagd. Voor reisdeviezen en alle verzekeringen LEIDSE II SPAARBANK AMSTERDAM (ANP) Het Neder lands Palestinacomité heeft in een telegram aan de Jordaanse regering geprotesteerd tegen de voortdurende executies van Palestijnse commando's in de centrale gevangenis van Am man. Het comité deed dit naar aan leiding van de berichten over de op handen zijnde executie van 36 Pale- stijnen. In het telegram wordt aan gedrongen op vrijlating van honder den Palestij nen die nog op hun te rechtstelling wachten. DEN HAAG (ANP) Hoewel vrijwel alle kerstartikelen (zo als kerstbomen en kaarsen) dit jaar duurder zijn geworden in vergelijking met vorig jaar, kan toch worden gesproken van een recordomzet. Naar schatting zal de Neder landse bevolking in deze tijd van het jaar bijna 70 miljoen gulden besteden voor de aan schaffing van keistartikelen (ruim 14 miljoen voor kerstarti kelen, 28 miljoen voor kerst bomen en meer dan 25 miljoen voor kaarsen). Een woordvoerder van de NV Koninklijke Stearine Kaarsen fabriek Gouda-Apollo, dochter van Unilever/Emery NV, ver klaarde dat de indruk bestaat, dat de tendens van hogere kaar- senomzetten op de totale Neder landse markt zich voortzet "Aangenomen kan worden, dat er jaarlijks van een toeneming van ruim 5 procent sprake is", aldus de woordvoerder, die voor al vraag naar witte, gotische Stearine (kandelaar)kaars con stateert. De gekleurde (favoriet zijn oranje en paars) en dikke kaarsen liggen goed in de markt, maar toch is ook het kerstrood nog erg populair. Een andere grote Nederlandse kaarsenleverancier is de NV Kaarsenfabriek gebr. Bolsius in Schijndel Verkoooleider A. J. van der Eerden: "Er wordt erg goed verkocht, vooral in de duurdere soorten. Ik geloof dat de kaars hoe langer hoe meer gebruiksartikel is geworden. Ondanks de gestegen prijzen is er tot nu toe ruim 15 procent meer verkocht". De firma Peha in Sneek levert ieder Jaar miljoenen kerstarti kelen. Nlaar het oordeel van pro curatiehouder J. van der Kuur is er dit Jaar zeker niet minder gekocht. Slingers, kandelaars en engelenhaar vinden gretig af trek, maar ook de glasgoederen (zoals glazen ballen), geïmpor teerd uit de Oosteuropese lan den, bljjken veel gevraagd. Er is ook nog steeds belangstelling voor de zogenaamde sneeuw- spuitbus, die dit jaar is aange vuld met de spuiters tegen val lende dennenaalden. "De kerstboom is in verhou ding tot vorig Jaar een stuk duurder geworden. Een redelijke boom kost bijna zeven gulden Met name de inkooporijzen zijn gestegen. Maar dat komt voor namelijk door de grotere vraag waaraan op korte termijn niet zal kunnen worden voldaan Toch worden ieder Jaar weer grotere hoeveelheden kerstbo men (in de vorm van fijnspar ren) geïmporteerd uit België, Luxemburg en West-Duitsland." H. J. Gerritsen, hoofd van de afdeling plantsoen- en boomza den van de Heidemaatschappij Nederland B.V. is ervan over tuigd. dat het tekort aan kerst bomen in Nederland ook een ge volg is van de weinig aantrek kelijke teelt ervan. Hij stelt "dat het weinig zin heeft om, zoals sommige actiecomité's advi seerden, dit jaar in verband met de stormramp in november min der kerstbomen te gaan kopen. De ontbossing is gewoon nodig om een goed bos te verkrijgen, maar het moet wel bos bouwtech nisch gebeuren". Volkomen zinloos vindt hij de genen, die uit „milieubewuste overwegingen" kerstbomen met wortelkluit kopen, zodat deze dan na de kerstdagen weer de grond in kunnen. „Welke goede bedoelingen men er ook mee heeft, het kan niet anders dan een leuk volksvermaak worden genoemd. Dit is volkomen zinloos en bovendien zijn deze kluitden nen orJc veel duurder", aldus Gerritsen. Hij oppert, dat dege nen, die dan toch iets meer geld voor een kerstboom willen uit geven, veel beter een fonds kun nen stichten van dit extra geld. De Heidemaatschappij kan al voor circa f 4.000 per hectare een bos aanleggen, dat wel milieu- waarde heeft. Een dergelijk fonds zou zeker levensvatbaar zijn, zo meent hij. En tenslotte worden in deze dagen ook optimistische geluiden vernomen uit horecakringen. De belangstelling om op één van de komende feestdagen buitenshuls te gaan eten, is in vergelijking met vorig jaar toegenomen. Veel restaurants in Nederland zijn voor hun kerstdiners al volge boekt. ken, de verpleegsters afgereisd, en de patiënten.De weinigen die er nog verbleven zijn teruggekeerd om in eigen land herstel te zoeken. Want je komt er niet onderuit, hier in Davos, het tijdperk van het „Luftkurort" en de genezing in het hooggebergte lijkt voorbij. Nu de gevreesde tbc de tering sinds ruim een tiental Jaren is uitgeban nen, hebben Belgen en Duitsers, en zelfs de Zwitsers hun sanatoria op gedoekt. De kosten werden veel te hoog, zéker voor astmapatiënten met hun extra psychische en sociale begeleiding, die veel personeel, dus geld vergt. Geenszins Dat nu ook de Nederlanders voor een dergelijk onherroepelijke beslis sing staan verwondert de gemeente Davos geenszins. In vijfentwintig jaar tijds heeft zich in het „Kur"- gebeuren een omwenteling voltrok ken. Kwam in 1947 nog tachtig pro cent van de gasten naar Davos om te kuren dit Jaar, 25 jaar later zijn de verhoudingen volledig omge keerd. Nog slechts twintig procent zoekt genezing van zijn longkwalen, de overigen zoeken er de recreatie van een zomer- of wintervakentle, waarbij de stijging van het aantal wintersportgasten f rappant is. „Ik hoop dat het Niederlandisches sanatorium blijft, zegt WV-dörecteur Waldburger. „Het is hier in Davos tot een begrip geworden".

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 7