burgemeester laat alleenstaanden in de kou staan Lezers schrijven Nota democratie onderwijs is uit Hulpverlening buitenlanders Kerst voor iedereen 19 HDAG 23 DECEMBER 1972 LEIDEN i heeft al een aardig poosje tuwe burgemeester. Nu kan I eens goed wezen voor een opperhoofd te Want het gezegde van: bezems vegen het schoonst" niets ontstaan. Maar de neester heeft een lelijke J heeft een hekel aan al- „Deze mensen met de feestdagen goed n", is zijn leuze. sluiten. Maar als een café-eigenaar op november voor de tweede maal een bekeuring krijgt voor te laat slui ten, waarom dan pas straffen 10 da gen voor de feestdagen en nog wel vijf zaken tegelijk? Waarom niet ge wacht met de straf tot Januari, zo dat wij alleenstaanden ook nog wat vertier hebben met de feestdagen. Of moeten wij omdat we toch maar al leen zijn maar om twaalf uur bed? Er is een café bij dat op oude jaarsavond voor alleenstaanden open wilde blijven Maar ja burgemees ter wat kan u dat schelen? U hebt uw gezin. Wij alleenstaanden wensen u toch prettige feestdagen toe. Al leen hopen wij dat uw gedachte eens de alleenstaanden, die u met de feestdagen in de kou hebt laten staan. Een alleenstaande, C. HOOGEBOOM, Timorstraat 2, Leiden. reden, dat hij Christus predikte. Nu betekent in een communistische gevangenis zitten meestal ook gemar teld worden. Wurmbrand is gemar teld! Zelfs in de onderaardse sterf kamer voor zieke gevangenen, "waar in hij twee Jaar heeft doorgebracht" bleven de messen en hete poken hem niet bespaard. In 1964 werd hij on der de algemene amnestie vrij gela ten. Christenen uit Noorwegen en de Ver.-Staten zijn toen met de r.istische autoriteiten in onderhande ling gegaan over Wurmbrands vrij lating uit Roemenië. De communis tische regering was er inmiddels toe overgegaan haar politieke gevange nen (zo worden de hun geloof gevangen zitten altijd ge noemd) te verkopen. De prijs van één gevangene was tweeduizend dollar. Wurmbrand kostte echter zevendui zend dollar! De beambte die tenslot te de toestemming voor zijn verkoop gaf, is hiervoor ter dood gebracht. Toen kon Richard Wurmbrand in mei van het jaar 1966 zijn getuige nis tegenover de Senaatscommissie voor Binnenlandse Veiligheid te Was hington afleggen. Bij die gelegen heid toonde hij ook de achttien die pe wonden die zijn lichaam, ten ge volge van de folteringen overdekken. Hiervoor is Richard Wurmbrand door de communistische regering van Roemenie ter dood veroordeeld. "We zullen Je eerst moreel kapot maken, altijd wel een gangster te vinden die bereid is Je te doden". Maar, het gaat hier niet om het leed aan één man toegebracht; of om iemand die recht voor zich zelf zoekt, het gaat hier om de stem duizenden! Niet alles achter het ijze ren gordijn maar ook Cuba en com munistisch China kent z'n strafkam pen, verdrukten, doden! De velen die het slachtoffer nistische terreur zijn geworden, waarschuwen ons voor het grote ge vaar, dat communisme heet. Dat dit geen overbodige waarschuwing is wordt hoe langer hoe duidelijker. We begrijpen maar al te goed wat Le nin in 1923 bedoelde toen hij zei: Eerst zullen we Oost-Europa in handen zien te krijgen, dan de mas- Azië en tenslotte zullen we de Verenigde Staten insluiten, die het laatste bastion van het kapitalisme zullen vormen. We zullen er niet voor hoeven te vechten, want het zal ons overrijpe vrucht in handen vallen. We moeten ons verzekeren van de medewerking van onderwij zers en leraren in de scholen en aan de universiteiten, van luchthartige predikanten, pacifisten en wereld hervormers, om zo een bepaalde geestesgesteldheid in de gedachten- gang van de kapitalistische Jeugd op te roepen, die hen er voor altijd van zal weerhouden, deel te nemen aan een bloedig conflict met de zaak van het communisme Steeds vaker wordt ons het commu nisme voorgespiegeld als ware het de weg tot vrede en rechtvaardig heid, hoe kunnen we iets verwachten van een systeem dat zich alleen met geweld kan handhaven? Cuba kent ongeveer 30.000 z.g. politieke gevan genen. In een uit een Cubaanse ge vangenis gesmokkeld artikel staat: Christenen en andere gevangenen worden met geweld onder een ijskou_ de douche gehouden en daarna on der een hete. Dan worden zij be strooid met zwavel die de huid ver brandt. Anderen worden verpletterd onder bulldozers. In 1927 schreef Mao een artikel, getiteld: "Verslag van de studie over de boerenbeweging in de provincie Hunan". Daarin schrijft hij onder raeer: "Revoluties komen niet tot stand met witte handschoenen aan De vijand moet niet alleen neerge slagen worden. Hij moet neerge smeten worden en onder onze voeten vertrapt. In ieder dorp moeten we gedurende een korte tijd een sfeer van terreur scheppen". Wat Mao on- der een korte tijd verstaat duurt nu al vijftig Jaar. Kompleet met zots kappen, mishandelingen en openba re terechtstellingen. Mao is bereid de helft van de Chinese bevolking in een atoom-oorlog op te offeren. Hoe kunnen wij iets verwachten van een leer, wiens profeten zulke duivelse uitspraken doen? Lenin heeft ééns gezegd: „Mar xisme is materialisme en staat dus meedogenloos tegenover de gods dienst". Toch liegt Richard Wurmbrand volgens Van den Heuvel en de zij nen, wanneer hij over de communis tische Christenvervolgingen spreekt. En liegt Wurmbrand dan niet, ziet hij de dingen toch wel zeer éénzijdig. Maar, heeft ds. A. H. v. d. Heuvel al een doodvonnis van de communis ten op zak? Moet hij wanneer hij iets publiceert de mensen waar schuwen dat, wanneer men niets meer van hem hoort het vonnis met succes ten uitvoer is gebracht? De bewijzen dat Wurmbrand de waarheid spreekt zijn er, dat hij liegt nog steeds niet Wat zegt Richard Wurmbrand zelf van deze reacties? In één van zijn boeken schrijft hij: „Zelfs wanneer U zou denken dat ik, na al hetgeen ik heb doorgemaakt, lijd aan een vervolgingswaanzin, dan moet U zich afvragen wat toch die verschrikke lijke macht van het communisme is die maakt dat zijn burgers aan zulke complexen gaan lijden. Wat voor macht is het. die mensen uit Oost- Duitsland zelfs een kind doet mee nemen door de prikkeldraad versper ring, met het risiko dat ze met hun hele gezin dood geschoten worden?". Tot zover Richard Wurmbrand in één van zijn boeken. Het communsime is levensgevaar lijk. Niet alleen voor zijn tegenstan ders, maar ook voor zijn eigen idea listen. Marx schreef: Voor de mens is de mens het opperwezen". Zou een mens die zich zelf als een god be schouwt, het van zijn broeder dul den dat hij óók een god is? De naam Richard Wurmbrand staat voor die vele naamlozen die ón danks vervolgingen en verdrukkin gen belijden de vrijgekochtenen des Heeren te zijn! En dat is nu net wat de communisten zo irriteert want, zij haten alles wat met ware vrijheid te maken heeft. Het com munisme wil bezitten. Het staat allemaal in schrille te genstelling tot de romantische kerst- roes waarin we ons op het ogenblik weer bevinden. Maar deze zoete ro mantiek heeft dan ook weinig met het ware kerstfeest te maken. Jezus Christus kwam niet in een wereld vol romantiek maar in een we reld, zoals die zich op de voorpagi na van uw krant presenteert, zo als het t.v. Journaal ons laat zien. Een wereld die Hem haat! Men ontvangt Hem niet met open armen! Aan dié haat is Hij dan ook ge storven opdat wij in plaats van die haat zijn liefde kunnen ontvangen. De terreurdaad die daar aan vooraf ging had plaats op „Golgotha". Hier worden géén uitzonderingen gemaakt, Christus wil iedereen in Zijn liefde betrekken. Ook de communisten heeft Hij lief! J. KOL Boshuizerkade 86 Leiden. Kerstconcert Als één van de mooiste K en O's kerstconcerten herinner ik mij dat van 1969. Her promenadeorkest con certeerde toen onder directie van Gijsbert Nieuwland met medewer king van het Radiokoor en Aafje Heynis. Vrijwel ledereen was toen opgetogen over het gebodene. Deze stemming meende ik ook zaterdag J.L waar te nemen, na afloop van het kerstconcert ditmaal met medewerking van het Antwerps Philharmonisch Orkest en het Ant werps PhilharmoMisch Koor en last but not least van de pianist Marinus Flipse, het geheel onder leiding van Eduard Flipse. Ik ben er van over tuigd dat voor velen met mij het een vreugde was de kennismaking met deze uitnemende dirigent te hernieuwen. Als geen ander weet hij het contact met de zaal te leggen. In het verleden heeft hij bewezen zijn muziek als het ware te verko pen. Zo ook zaterdagavond. Een donderend applaus na afloop, waar hij zeker wel 5 maal terug geroepen werd, kon dan ook niet uitblijven. Ik geloof dat men K en O dankbaar mag zijn. erhof lallen potbe :ell|k«T uncfae rlidae LEIDEN B en W van Leiden hebben gisteren een nota over de democratisering van het onderwijs doen verschijnen. Zij geven daarin, in overigens zeer bloemrijke taal, een overzicht van wat er de laatste halve onderwijsontwikkeling en democratisering op landelijk en plaatselijk gebied is gebeurd. Ook wordt in enkele punten uiteengezet, het het begeleidingsproject S.A.D. (School Advies Dienst) Leiden voor scholen met relatief veel leerlingen uit achtergebleven milieus eruit ziet. Over de interne democratie in het kleuteronderwijs zegt de nota: „De kleuters, zich in de spraak nog oefe nende, oordelen wel over leidsters en opgedragen bezigheden, maar de in spraakbehoefte kwelt hen niet". De ouders van de kleuters hebben via de wettelijke voorgeschreven ouder commissie en door de eventueel in te stellen ouderraad, de nodige in spraak. In het lager onderwijs willen b en w de leerlingen wel wat meer eigen verantwoordelijkheid geven. „Er laten zich experimenten denken, vooral met de wat ouderen, die een eigen beperkte verantwoordelijkheid geven. Het bevoegd gezag", aldus deze nota over democratie, „zal deze experi menten wel willen bevorderen, maar niet forceren". Over het voortgezet onderwijs zegt de nota: „In het overleg omtrent verbetering van studieresultaten worden zij, met de oudere, betrokken in een leerlingenraad, waar zij de hen rakende schoolzaken kunnen be- spreken". Een verwijdering van school zou daar bijvoorbeeld in kunnen worden besproken. Het is wel de bedoeling, dat de schoolleiding en docenten een leer plan opstellen dat na advies van rijksinspectie en adviseur ongewij zigd wordt aanvaard. De inspraak van de leerlingen is daarbij niet groot. De nota geeft ook nog wat infor matie over de werkzaamheden van de onderwijsraadsman en over de Gemeenschappelijke schoolraad, die in 1969 is ingesteld. Door het verbete ren van de communicatie tussen school en onders worden de volgende suggesties gedaan: enquête, klasse ouderavonden en een documentatie centrum ter bevordering van de zelf- waakzaamheid. ADVERTENTIE i den Vanwege de te verwachten toeloop bezoekers tussen Kerstmis en Nieuwjaar or - De i is eert de educatieve dienst van het Rijks- 6 '.einn voor Volkenkunde op 27, 28 en 29 decem- sST een aantal activiteiten voor de bezoekers. tel. ^VERTONINGEN fnsdag 27 december om 10 uur: Bali om 14 uur: j*r, Land van de lange dag (Eskimos) ■wij fier dag 28 december om 10 uur: De Zonnecirkel (Indianen van N.-Amerika) om 14 uur: Feest en schoonheid in Japan dag 29 december om 10 uur: Matjemosk (Een houtsnijder uit Nieuw-Guinea) n 14 uur: Kunstnijverheid uit Mexico, de hand van een korte toelichting kunnen aoor jezoekers desgewenst na afloop van de fïlm- Marf stelling een bezoek brengen aan de desbe- Ar""°°^ende afdeling van het museum. zelf-beoefenen van niet-westerse creatieve technieken in het atelier van het museum (per keer een bepaalde techniek) alle dagen: 's morgens: 10 u. tot 11.30 u., 's middags: 14 u. tot 15.30 u. Om resp. 10 en 14 uur verzamelen bij het atelier. Rondleidingen over de tentoonstelling F ai-la (zei len in de Zuidzee) met daaropaansluitend een film over het maken van en het zeilen met boten in de Zuidzee (op foto): alle dagen om 11.30 en 15.30 uur. Zélf spelen op de Javaanse gamelan, na vooraf gaande inleiding over aard en vorm van de Ja vaanse gamelan-muziek: alle dagen om 11.30 en 15.30 uur. Speciaal -programma voor de jeugd van 8 t/m 11 jaar. Vertelling van het Indische Ramayana-ver- haal, waarna kinderen zelf o.l.v. medewerkers van de educatieve dienst het verhaal met behulp van handpoppen gaan uitbeelden. Tenslotte ver toning van een film met een Indiase versie van het Ramayana door acteurs uit Bombay. Aan de programma's (behalve de filmvoorstellin gen) kunnen per keer 20 personen deelnemen. De portiers geven hiervoor op de dag van de mani festaties kaartjes af. GEMEENTE LEIDEN Uitnodiging Nieuwjaarsreceptie Gemeentebestuur Dinsdag 2 januari 1973 wordt van 20.0021.30 uur in de Bur- gerzaal van het Stadhuis een openbare nieuwjaarsreceptie gehouden voor alle burgers van Leiden en voor vertegenwoor digers van Leidse instellingen en organisaties. Aan belangstellenden wordt verzocht gebruik te maken van de ingang aan de Breestraat. De uitnodiging geschiedt uitsluitend langs deze weg. Burgemeester en Wethouders van Leiden, de Burgemeester, A. J. VIS de Secretaris, J. VAN DE POEL. Op het moment, dat in Nederland grotere aantal- bi uitenlandse arbeiders werden id Tokken, zo rond de Jaren zes- gon het punt van de sociale rlening aan deze groep ster- spreken dan ervóór. Vanzelf- nd zijn de proplemen die zij i weg ontmoeten van omvang- ?gvoóiftrd- Ze keimei1 de taal niet, de wegen niet naar de verschil- instanties en ervaren onbegrip m roordelen. den de hulpverlening dus niet was op een zo grote groep met deels specifieke pro- lag hier een leemte. In s toen, zoals gewoonlijk uit /an het particulier initiatief del zorg aktie ondernomen om «mte in de bestaande hulpver- op te vullen. Er werden uren gehouden en een ontmoe- atrum kwam van de grond «ft in 1964 geleid tot de op- ig van de Stichting Bijstand ,wenff kndse Werknemers, in welks t ook het bedrijfsleven en de Mp-n waren verteer^nm/wdlgd. iiand zijn op dezelfde basis het land verschillende stichtingen opgericht. Ook in de re gio Alphen,waaronder Leiden valt. bestaat zo'n stichting. Vreemd is het, dat het initiatief niet is gekomen vanuit de regering en 't bedrijfsleven. De buitenlanders zijn gekomen om onze economie op te vij zelen. Logisch is het dan dat b.v. C.R.M. vooral gesteund door de on dernemers vanaf het begin zorgt, voor een goede opvang en begelei ding. De vakbeweging, vanouds een be langenorganisatie voor de arbeiders dus ook voor deze arbeiders, is in het verleden ook in gebreke geble ven. Twee soorten belangen behar tiging kan men globaal bij de vakbe weging onderscheiden, enerzijds di- rekte belangenbehartiging o.a. loon strijd en hulp bij problemen rond de arbeidssituatie; anderzijds indirekte belangenverdediging welke tot uiting komen in de bemoeienissen rond de woningbouwpolitiek, milieu, vorming, etc. Ook de belangen van de buitenlandse arbeiders moeten ver dedigd worden door de vakbonden, door deze sroen actief te werven. Aangezien de wervingsaanvraag mede met goedkeuring van de dis trictsbestuurders van de bonden plaats vindt en vond kunnen de bon den mede verantwoordelijk worden genoemd voor hun komst. Maar toen het er op aankwam een aktieve po litiek te voeren om Turken, Marok kanen, Tunesiers, etc. lid te maken van hun organisatie, bleek dat in eens niet vlotjes te kunnen en te stui ten op veel „technische" bezwaren. Eén van de bezwaren was dat de be stuurders het niet aan hun leden kon den verkopen om te voorzien in ex tra faciliteiten binnen hun apparaat. De buitenlanders werden gezien als vijanden omdat vooral de Marokka nen en Turken niet meededen aan stakingen en "hen de baantjes afpik ten". Steeds beter echter zijn de Nederlandse arbeiders gaan besef fen dat de buitenlanders werken op plaatsen waar geen Nederlanders willen werken, omdat het te vies of te gevaarlijk is; ook dat het aan trekken van deze arbeidskrachten op de lonen drukt, maar dat de onder nemers zich al wel bewust zijn van bovengenoemde faktoren. Mede onder invloed van aktiegroe- pen en buitenlanders zelf zijn door het kader van o.a. het N.V.V. in de loop der Jaren wel wat aktivitei- ten verricht. Er zijn o.a. voorlich tingsbijeenkomsten geweest, artike len over het fenomeen gastarbeid se arbeidersbeweging. In de praktijk van de hulpverlening ligt het zwaartepunt bij die perso nen die direkt te maken hebben verschenen in de bondsbladen en met het werk, zoals kwesties betref spreekuren gehouden. Te weinig ech- fende kinderbijslag, ziekte, ontslag, ter om te spreken van een reëele in- etc. Op het ogenblik zijn het voor tegratie van de buitenlandse arbei- namelijk twee instanties die zich be- der in de georganiseerde Nederland- zig houden met de hulpverlening LEIDEN Zoals elk jaar organi seert de stichting Johan Maasbach Wereldzending een kerstfeest voor iedereen, dat gehouden zal worden op Eerste Kerstdag in de Stadsge hoorzaal, 's middags om 3 uur. Er is samenzang van kersliede ren, kinderdeklamatie en in de pau ze een traktatie. Voor ieder kind is er nog een extra verrassing. Dit Jaar zal er een bijzondere aan leiding zijn dit kerstfeest de bezoe ken daar de organisatoren bericht hebben gekregen dat de Amerikaan se gospelgroep „The Orreels" het kerstfeest zal opluisteren met zang en muziek. "The Orrells" uit Nash ville Tennessee, in Nederland mis schien nog onbekend, is een groep die in de V.S. haar sporen op het gebied van gospelmuziek verdiend heeft. Tientallen grammofoonplaten met liederen als: "The coming of the Lord could be today" (De komst van de Heer zou vandaag kunnen zijn), "There's enough of God's love" (Er is genoeg van Gods liefde) en "How great Thou art" (Hoe groot zijt Gij), vinden vooral onder Jonge ren aftrek. aan de buitenlanders n.l. de stichtin gen en de vakbonden. En men kan, voor zover zij aktief zijn, spreken van een onduidelijke taakverdeling tussen deze twee organen. Volgens ons zou het zo moeten zijn dat de buitenlander met problemen die vrij direct met de werksituatie te maken hebben terecht kan bil de vakbonden terwijl zaken in de sfeer van culturele vorming en ontwikke ling, taalonderwijs en sociale bege leiding ter hand worden genomen door de stichtingen, natuurlijk wel met inspraak van de betrokken groep. Evenals dat bij de vakbonden zou moeten gebeuren. Overigens moet de stichting de functie vervul len van doorverwijzer en lastige vlieg t.o.v. de instanties als arbeids- buro, gak, etc in die zin dat de indi viduele hulpverlening in de toe komst zoveel mogelijk gaat gebeu ren door de bestaande Nederlandse instellingen die daarop berekend zijn (tolken, vertalen van stukken). De vakbonden hebben in Leiden deelgenomen aan de in 1970 opgerich te huisvestingscommissie buiten landse werknemers. Zij hebben toen de wens uitgesproken voor een bete Naast de Orrells verwacht men te vens de Amerikaanse wereldevange list, Paul Olson uit Minneapolis. Minnesota. ADVERTENTIE KLOKKEN Friese Staart en Stoeltjes. Zaanse- en Sallanders. Echte antieke Franse en Comtoise klokken, enz. Uw specialist met vak-service v. d. WATER Haarlem merstr. 181 - Leiden Beroenini?svverk NED. HERV. KERK Aangenomen naar Joure: A. Mak- kenzie, te Katwijk aan den Rijn. Bedankt voor Maarssen: Jac. van Dijk te Monster; voor Blauwkapel- Groenekan: J. Jongerden te Wijk bü Heusden; voor Nunspeet: E. Kempe naar te Werkendam. re huisvesting alhier. Verder heeft het N.V.V. een spreekuur voor bui tenlanders. Bij ons bestaat de indruk dat over 't algemeen de vakbonden weinig werk verzet hebben om leden te werven en wat hieruit volgt: extra voorzieningen te treffen voor een adequate opvang. Van de andere kant is het zo dat de Marokkaanse en Turkse arbeiders moeilijk te be wegen zijn om zich te organiseren. Dit hangt samen met het feit dat in Marokko en Turkije de vakbonden onderdrukt worden door de dictatu ren zodat de leden van deze organi saties gevaar lopen. Ook speelt de factor mee dat ze direkt resultaat willen zien van het geld (ongeveer 10 gulden) dat ze "investeren". De Werkgroep Buitenlandse Arbei ders vindt dat een vakorganisatie be langrijk is voor deze groep arbei ders temeer vanwege hun grotere kwetsbaarheid. Daarom zal zij in de toekomst proberen, zoveel mogelijk met arbeiders die reeds lid zijn. de anderen te overtuigen van h*»t nut ge organiscerd te zijn. CHARLES CL ONRAAD Werkgroep Buitenlandse Arbei ders

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 3