'IEN PUZZELNOOTJES OOR DONKERE DAGEN KRYPTOGRAM FOTO WOORD ARDESPRONG RUISWOORDRAADSEL Rekenkundig oud-nieuw ZUL \w "500 JOLDEN :i)OR JAARS PUZZEL 1 JZZEL 2 A U 5 1 R E H N E D A E E 1 R A H T 5 D 1 A 1 R N R R M N L A C E E D Z N C M F E T 1 D E R H O N 1 V 1 f G E L A R G V E O R E A H O V 2 H E A O E L. G V E O E E H R E L E A D R L T N E D D L F A 1 A 1 V D O T JZZEL 4 riA iAG 23 DECEMBER 1972 De traditie getrouw bieden wij U op twee pagina's een tiental puzzels aan, om ontspanning binnenshuis te hebben in de vele vrije en donkere dagen rond kerst en jaarwisseling. Er zijn enkele harde noten bij, die niet zo gemakkelijk gekraakt kunnen worden, maar ook eenvoudige opgaven, zodat niet alleen bollebozen, maar ook „gewone" mensen aan hun trekken kunnen komen. Het zijn tien puzzels van geheel verschillende aard, zodat men een keus naar voorkeur kan makenof zo U wilt de krachten beproeven op alle opgaven, of het nu Uw lievelingspuzzels zijn of niet. Wij loven per puzzel 13 prijzen uitnamelijk: eerste prijs f 100, tweede prijs f 50, derde prijs 25, vijf prijzen van f 10, vijf prijzen van f 5, Dat is tezamen per puzzel f250,In totadl voor de tien puzzels zijn dat 130 prijzen van totaal f 2500, U mag van net zoveel puzzels een oplossing inzenden als U wilt. Er worden geen prijzen voor zoveel mogelijk goede oplossingen uit geloofd, alleen prijzen per puzzel. Samengesteld door P. Bok Uw inzending moet wel aan de volgende voorwaarden voldoen om mee te kunnen dingen naar de prijzen. 1. Inzendingen moeten in het "bezit zijn van de redactie, Witte Singel 1 te Leiden uiterlijk maandag 8 januari te 13 uur. 2. Op iedere brief of briefkaart met oplossingen moeten naam en adres van de inzender duidelijk zijn vermeld. 3. Buiten op iedere enveloppe of briefkaart moeten vermeld staan „Kerstprijsvraag" en de nummers van de puzzels waarvan op lossingen zijn ingezonden. 4. Geen andere zaken bij de oplossingen voegen, uitgezonderd even tuele commentaren op de prijsvraag. Denkt U goed om het naleven van deze voorschriften, anders kun nen wij U beslist geen prijs toekennen. Overigens zal aan niemand meer dan één prijs worden toegekend. Tenslotte: veel geluk en vooralveel plezier en niet teveel tanden knarsen! Uit bijgaande acht ongebruikelijke foto's van vrij gebruikelijke zaken kunt U een voor deze prijsvraag toepasselijk woord construeren. In iedere foto staat links onderin een cijfer. Dat duidt op de zoveelste let ter die U moet nemen van het juis te woord als omschrijving van wat die foto uitbeeldt. In de volgorde van de foto's vormen die letters het bedoelde woord. Eet is niet voldoende, als oplossing alleen dit woord van acht letters te vermelden. U moet alle acht foto's met de juiste naam omschrijven. nd diagram van acht maal is een uitspraak van j journalist en letterkundi- }Börne (1786 - 1837) vervat vrijheid. Men kan die rugvinden door middel van de "paardesprong" van het schaak spel, waarbij alle vakjes moeten worden doorlopen en geen vakje meer dan éénmaal. Iemand die deze paardesprong niet kent zal in zijn omgeving wel iemand vinden die hem dit kan vertellen. Op deze plaats slechts een korte uiteenzet ting. Het is de sprong van één vak- Je naar een vakje dat er een recht (horizontaal of verticaal) en één diagonaal van af ligt. Bijvoorbeeld in de opgave van de T rechts onder in naar de L op de tweedr rij van onder en derde kolom van rechts of naar de E op de derde rij van on der en de tweede kolom van rechts. Wij zeggen U niet waar U moet be ginnen, maar het is wel in een van de hoekpunten. Hoe luidt deze uitspraak over de vrijheid? raai rbodig gewicht t ladders m van bijbelse stad idvat ïkbaar >ts in West-Rusland tootje d sduur -W rtuig het middaguur iwelijke chef :lijk toonbeeld van kracht ijngestalte van de maan inhouds als gewichtsmaat it term kelijk Jong iemand stang Fries stadje dik en spekkerig persoonlijk voornaamwoord titel bloem reeds speculatie veel stootwerktuig dier hal van woning bak schatten heldere versterkte woning traag voortgaand Verticaal 1. vaste grond 2. hoge stand 3. prul 4. twee opeenvolgende kers 5. afstammeling 7. overzedig 8. kerkelijke richting 9. insect 10. bijbelse figuur 11. tamelijk 12. zeediertje 13. zelf (latijn) 15. kameraden 17. marokkaanse hoodftooi 18. gemakszuchtig 21. communicatiemiddel 23. vorm van neerslag 26. bewaarplaats voor vis 27. Europees land 28. toernooi 29. opstootje 31. oorlogswapen 34. flink 36. hatelijke opmerking 37. bijna 39. nieuw als voorvoegsel 43. aanlegplaats 44. springt terug 45. nieuwigheid 46. uitstalruimte 48. bijwoord 50. huishoudelijk artikel 52. bijbelse figuur 53. grondstof voor sieraden 56. Rus uit bepaalde streek 58. dier 60. veel 61. deel van de dag 63. keuringsinstituut voor elektri sche artikelen 65. staatsorganisatie voor communi catie 67. naam voor Ierland 69. onderrichting 71. snelle trein 73. deel van de bijbel 74. antwoord een deel van de cijfers vervangen kensom reconstrueren? Er is slechts door letters, slechts enkele cijfers 7 één oplossing mogelijk. Een O als 2 en 7 3 ter gelegenheid van deze linker cijfer van een getal (behalve Jaarwisseling op hun Juiste plaats in de rest die uiteraard O be- laten staan en de rest van de cij- draagt) is niet toegestaan, fers door stippen vervangen. Gelijke letters stellen steeds gelijke cijfers, Het is voldoende om als oplossing en ongelijke letters ongelijke cijfers de cijfer-vertaling van het woord voor. Kimt U de oorspronkelijke re- JAARWISSELING te geven. WISSELING JAAR DAAR ISSELING Horizontaal 1. verkeerd geraden als Je een grondstof voor de bakkerij op een afstand plaatst 4. heleboel van U ontspant de spie- 7. binnen krijgen via meerdere Oos tenrijkse riviertjes 9. in een zwart Zwitsers kanton kunnen mannen hun water kwijt 11. eerder dan een houding is in ie der geval een gunstige positie be reikt 14. minste aantal dat nog iets is 15. heeft dit meisje het tegendeel van een verwaande houding? 16. echtgenoot reeds gelijkmatig 18. wentelde in Drente bij een hun- nebed 20. Je zou het niet zeggen, n deze orde is het omgekeerde van de gewapende macht 21. weet dit dierengeluid in Afrikaans land 22. vrijgevige vis 24. lamme schroef is gek 26. als Je rieten pakt en een bf dooreen schudt komen er sierv< uit tevoorschijn 28. advies op afstand is gemeen 30. Irene en Pax 31. standaardmaat vis is gewoon 32. ontspannend door juist een slot te maken aan de siësta. 1. Romeins getal in een lidwoord fladdert door de tuin 2. slechts één van 7 stroomt inder daad 3. dit meisje is een door elkaar ge gooid heilig uur 4. Romeins duizendtal eieren; dat klopt, want dan doen alle vogeltjes hun best 5. grondig hemellichaam 6. smart is enkele malen 68 cm lan ger dan een lidwoord 8. informatie na verzoek 10. benedenste zijde zit bedolven onder oud Brussels textlelwerk 12. over de trapbekleding gaat een laaghartig figuur 13. merkwaardig dat iedereen korter is dan eenzaam 17. 45 flessen wijn aan een scheeps- ketting 19. deponeer een voegwoord en een lidwoord bij elkaar en er ontstaat een mythe 20. wielen die iets weg krabben 23. haarkrullen van een medeklin- 25. Engelse minnaar tooit de hoorn ker zijn verleidelijk 27. gooi een denkbeeld en een me deklinker door elkaar en we zijn het stuk voor stuk 29. spreekwoordelijk glad dier 30. Romeinse 5 is ons nummer 29.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 29