i groene make-up tuis- ,_niddel t lit ndia In 1980 veel korter wachten door kassa computer Exotische vruchten sap _m_ plaats van alcohol iTERDAG 23 DECEMBER 1972 VROUW Hoe voorkomt u brancl tijdens de feestdagen DEN HAAG Uit statistieken blijkt dat in december de meeste ongelukken in huis ge beuren. Gammele keukentrap jes die het uitgerekend bij het optuigen van de kerstboom be geven, omvallende kaarsen en frituurpannen waarin plotseling de vlam slaat hebben al voor heel wat narigheid gezorgd. En omdat de brandweerlieden uit eindelijk al hun handen vol hebben aan het bestrijden van de gebruikelijke brandjes zijn de veiligheidsfunctionarissen van het Nationaal Brandpre ventie Instituut bepaald zeer ongelukkig met een tweetal pas verschenen boekjes waarin het zelf maken van kaarsen wordt gepropageerd. En zij niet alleen. Want de boekjes "Kaarsen maken" van Lena Nessle verschenen bij Cantecleer en "Zelf kaarsen maken" van A. Collings ver schenen bij Zomer en Keuning zijn niet alleen twee gevaarlij ke maar ook twee totaal over bodige publikaties omdat ze zelfs de meest creatieve doe- het-zelvers geen enkel voordeel bieden. Ten eerste is het levensgevaar lijk om een pan kokende pa raffine in één of andere moei lijke vorm over te gieten om dat bij morsen de meest af schuwelijke brandwonden kan krijgen. Ten tweede is de paraffine, stearine of bijenwas die men als grondstof nodig heeft nogal duur. En de pitten moeilijk verkrijgbaar. En ten derde branden zelf ge maakte kaarsen bijna nooit goed omdat men bij het gieten te veel fouten kan maken. De warenhuizen, drogisten en kaarsenboetieks bieden boven dien voor weinig geld zo veel keus uit de meest originele kaarsen dat het niet de moeite loont om zelf kaarsen te ma ken. Het Nationaal Brandpreventie Instituut heeft voor de komen de feestdagen nog en aantal praktische tips gegeven. 1. Als een vlam in een pan met olie slaat draai dan on middellijk het gas uit en leg direkt een deksel of een dweil op de pan. Het vuur dooft dan vanzelf. De dweil mag alleen niet van kunststof zijn. 2. Wanneer u bezig bent met frituren en de bel of de tele foon gaat draai dan eerst het gas uit voordat u de keuken verlaat. 3. Zet nooit een pan met ko kende olie voor het gemak even in de tuin of op het bal kon want wanneer u per onge luk een paar druppels morst loopt u kans om de meest ver schrikkelijke brandwonden te krijgen. 4. Wanneer er in een kerst boom met elektriscn brand ontstaat trek uu.i de stekker uit het str of draai de hoofdschakr'a 6. En denk er vooral oui d, een brand die door kortsluitin is ontstaan nooit met wate. geblust mag worden voordat de stroom is uitgeschakeld. 6. Controleer regelmatig ol uw kinderen van hun zakgeld niet ,r.ieV:;:m uurwerk hebben ge kocht. Ieder jaar worden er weer kinderen door tiet spelen t met vuurwerk voorgoed blind aangegeven oude prijzen in nieuwe te corrigeren. Lange duur Op de lange duur brengen de kas- computers echter wel hun geld op want uit onderzoekingen in Ameri ka blijkt dat de kassières zich bij het afrekenen van honderd bood- SCHIEDAM Attente gastvrouwen zitten met de feestdagen altijd met het probleem dat ze de automobilis ten onder hun gasten beslist geen dienst bewijzen als ze tijdens hun party's en dineetjes de alcohol rij kelijk laten vloeien. In Nederland is het maximale bloe- dalcoholpercentage op 0,5 promille gesteld. Dat bereikt men al door op een avondje zo'n drie, vier borrels te drinken. Maar factoren zoals vermoeidheid en een lege maag spe len ook een rol want soms kunnen twee glaasjes cognac al verkeerd Het vorige jaar werd tijdens de kerstdagen in het hele land door de politie een verscherpte controle op alcoholmisbruik gehouden. En het ligt voor de hand dat de politie ook de komende feestdagen de automo bilisten weer scherp in de gaten zal houden. Wanneer een politieman bij een wegcontrole een automobilist van alcoholmisbruik verdenkt dan is deze verplicht om zich aan een ademtest en eventueel zelfs aan een bloedproef te onderwerpen. Is het alcoholpercentage door het drinken van gemiddeld meer dan vier bor rels hoger dan 0.5 promille dan heeft weggebruiker zich schuldig gemaakt aan een misdrijf waarop een maximale straf staat van drie maanden gevangenis en vijf Jaar ontzegging van de rijbevoegdheid. De verantwoordelijkheid daarvoor ligt voor een belangrijk deel bij de gastvrouw want zij moet er voor zorgen dat er voor automobilisten na maximaal drie, vier borrels ge noeg alternatieve drankjes zijn. Omdat frisdranken op den duur ook zo gaan vervelen is het wel een leuk idee om van uw kerstavond- feestje een „jungle-party" te ma ken. door alle mogelijke exotische vruchtendranken in plaats van al cohol te serveren. Jungle-party Er bestaat ook in Nederland de mogelijkheid om een jungle-party maar wie dat niet wil kan het te veel weghalen met een vochtig wat je. De prijs van Kajal is 17,50. Een ander nogal spectaculair pro- dukt van Harriet Hubbert Ayer dat sindskort in de handel is. is de Face Lift Base, een gekleurde foun dation die zowel een verzorgingscre- me, masker en gekleurde basis tege lijk is. Het plezierige van de creme is dat rimpeltjes en andere oneffen heden worden gladgestreken en fraai gecamoufleerd. Maar veel vrouwen zullen het wel vervelend vinden dat de creme door de ver menging van verschillende schoon- heidsprodukten nogal snel schift. Dat doet aan de kwaliteit van de creme niets af maar het is wel een reuze geklieder om de Face Lift Base voor het gebruik iedere keer weer even goed te mengen. Het zou plezierig zijn als Harriet Hubbard Ayer daar Iets aan zou kunnen doen. Een pot Face Lift Base komt op 58,- en is nogal zuinig in het gebruik te organiseren doordat sindskort verschillende exotische vruchtensap pen uit de oerwouden van Peru worden geïmporteerd. In het sub-tropische Amazonegebied aan de voet van het Andesgebergte werd een paar jaar geleden door een paar avonturiers bij de Jungle- nederzettimg Chanchamayo een vruchtensap-fabriek gebouwd. Aan vankelijk werd het fabriekje be voorraad met exotische wilde vruch ten die de plaatselijke Inca-India nen in het oerwoud vonden. Maar om uiteindelijk niet al te veel aan het toeval overgeleverd te zijn, leg de men in de direkte omgeving van de fabriek hele plantages van wilde vruchtenbomen aan. Populair De meest populaire sappen die de fabriek op het ogenblik produceert zijn die van: Maracuya of passievrucht. Het is de meest gezonde vrucht ter wereld want 1 maracuya bevat 32 maal meer vitamine A, 6 maal meer vita mine B 2 en 112 maal meer vitami ne B 5 dan een sinaasappel en 4 maal zo veel vitamine C als in een appel. Het sap van een maracuya heeft een zodanig kalmerende wer king dat uit een wetenschappeljik onderzoek in de Verenigde Staten is gebleken dat het zonder enig gevaar uitstekend als een milde slaapdrank dienst kan doen. Het sterk aromati sche vruchtensap heeft iets van li- me-vruchten, grapefruit en sinaas appel en laat zich goed mixen met een scheutje port. Maar men mag deze sap nooit op de nuchtere maag drinken. De Guave of Indiaanse woudpeer bevat tien maal zo veel vitamine C als één sinaasappel. Het vruchten sap smaakt naar abrikoos maar is nog iets fijner en men kan het des noods serveren met een scheutje cognac. Mangosap smaakt als een cock tail van zuidvruchten met een toets van verse kruiden. Het vevat veel vitamine A en B2. Men kan de Groene oogschaduw, mascara en eyeliner mag dan dit najaar meer dan ooit in de mode zijn, professor dr. Stresemann, directeur van het Westduitse Instituut voor Onderzoek naar Allergische Ziekten is er niet zo gelukkig mee. Volgens hem ko men allergische reaoties bij het ge bruik van groene oog-make-up va ker voor dan wanneer men regel matig oogschaduw, eye-liner en mascara in een andere tint aan- brangt. De directeur van de huidkliniek van Minden prof. dr. Kurt Salfeld kwam na een onderzoek van oog- make-up van Arden, Astor, Avon, Betrix, Clinique, Coty, Estee Lauder, Lane, Payot en Rubinstein tot de zelfde conclusie, aldus het Duitse consumentenblad D.M. drank iets pittiger maken door Ier een scheutje sherry of jon? - ?ne- ver aan toe te voegen. De papaya of boom-m. is even vitaminerijk als een sinaasap pel. Het sap bevordert de spijsverte ring en men kan de verfijnde smaak iets ophalen met een scheu tje gin, anisette of ouzo. Lulo is een heldere exotische vruchtenschap die wat o p meloen lijkt. Er zit veel vitamine A en C in en men kan lulo mixen met gin. En tenslotte is er nog cocon a met een wat geheimzinnige smaak die het meest lijkt op perzik. Hei sap van deze vrucht bevat veel vi tamine A—BI en B5 en men kan de drank desnoods serve ren met een scheutje rum. wodka of gin Als men de Peruaanse vruchtensap pen met een scheutje alcohol als cocktail gaat serveren dan kunnen automobilisten in plaats van drie borrels zo'n zes tot acht glazen van deze drank drinken alvorens zij met maximaal toelaatbare alcoholper centage bereiken. Nadeel Het enige nadeel van de exotische Peruaanse vruchtensappen is alleen dat de blikjes die 21.5 centiliter be vatten en onder de naam Selva op de markt worden gebracht nogal duur zijn. De Bijenkorf is met 85 cent per blikje het goedkoopst. Bij sommige delicatesse- en reformza ken is men vreemd genoeg een kwartje meer kwijt. De blikjes be vatten echter nogal sterk geconcen treerd vruchtensap zodat het geen bezwaar is om de exotische dranken met soda. tonic of spuitwater aan te lengen. De importeur, de in Schiedam ge vestigde Handelsondernemnig Den Boer B.V. is tot dusver uiterst spaarzaam in het maken van er.ige publiciteit geweest. Met als g(/roig dat de Peruaanse vruchtensappen in ons land nog vrijwel onbekend zijn. Maar bij de blikjes wordt wel een foldertje met mixrecepten gele verd. schappel wel dertien keer vergissen. Een de foute aanslagen zijn in ver reweg de meeste gevallen in het nadeel van de winkelier. Een ander voordeel is dat een auto matisch kasregister een ponsbandje maakt van alle artikelen die op een dag worden verkocht. De ponsband jes van alle filialen kunnen 's- nachts naar het hoofdkantoor van het kruideniers- of warenhuiscon cern worden verstuurd waar de ge gevens de volgende ochtend door een centrale computer worden ver werkt. De inkopers van het bedrijf weten dan direkt welke artikelen moeten worden bijbesteld. W oolworth En het Amerikaanse warenhuiscon cern Woolworth is al tot de conclu sie gekomen dat geautomatiseerde Dedrijven waar vrijwel nooit een artikel uitverkocht is een veel hoge re omzet maken dan bedrijven waar de produkten niet tijdig worden aangevuld. In de Verenigde Staten worden door NCR, Firden, Litton en Pit- ney-Bowes al ongeveer 100.000 elek tronische kasregisters per Jaar afge leverd maar men verwacht dat dit aantal snel zal toenemen omdat nu ook IBM, General Electric en RCA hebben aangekondigd dat zij kas- computers zullen gaan maken. En insiders voorzien dat niet alleen in de Verenigde Staten maar ook in Europa de grootste supermarktcon cerns voor 1980 op het totaal nieu we afrekeningsysteem zullen over schakelen. In Europa is het Westduitse waren huis Kaufhof in Frankfurt tot dus ver het eerste bedrijf dat met elek tronische kassa's werkt. Niet alleen de direktie maar ook het winkelen de publiek is bijzonder tevreden. -HERTOGENBOSCH Over '■n jaar of acht zullen de lange Khttijden bij de kassa's van su- trmarkteji tot het verleden be uren. Het kruideniersconcern De ruyter verwacht n.l. dat de zelfbedieningszaken voor met elektronische kasregis- frs zullen worden uitgerust. De wsières hoeven dan niets an- trs meer te doen dan van alle ^tikelen kleine ponskaarten te tnnijderen en die in de kassa- wiputer te stoppen. In een frac- J van een seconde is daarna het 'J )taalbedrag bekend. Fouten zijn w dit revolutionaire afreke- mgssysteern uitgesloten. En een I ider voordeel is dat de kassa- •mputers meteen de voorraad- iministratie bij kunnen houder uardoor alle artikelen tijdig wk innen worden bijbesteld. :elende huisvrouwen zullen in geautomatiseerde supermarkten fijwel nooit meer tot de onplezieri- ontdekking komen dat hun favo- fete pakje soep of de rollen be- it zijn uitverkocht, kar de aanschaf van kassa-com- uters is voor de grootwinkelbedrij- n zeer kostbare investe- Door de steeds stilgende prij- hebben de grote zelfbedienings- J. alleen iets aan elektroni- foe kasregisters die in staat zijn eventuele op de ponskaarten Het uren lange wachten aan de kassa zal met de komst van de kassa-com puter verleden tijd zijn ge worden. De Inca-indianen aan het werk bij een van de super-moderne machines in de vruchtensap-fabriek. AMSTERDAM Wat kunnen vrou wen doen om met de kerst zo voor delig mogelijk voor de dag te ko men? Iedere mode-ontwerper en ie dere cosmetica-fabrikant heeft er een ander antwoord op. Maar de Nederlandse top-mannequins Tanya Trijbels, Dewi Moerman en Hen- riëtte Slot maken er nelemaal geen probleem van. Zij zullen de komen de feestdagen benutten om gewoon zichzelf te zijn. Tanya, Dewi en Henriëtte die het hele Jaar hun boterham verdienen door adembenemend „mooi" te zijn vinden, dat zij persoonlijk als vrouw bij mannen toch meer sukses hebben als ze heel eenvoudig en zo natuurlijk mogelijk opgemaakt zijn. Henriëtte was een jaar geleden de eerste mannequin die de verblufde mede-ontwerpers koeltjes meedeelde dat zij er niets meer voor voelde om valse wimpers te dragen. En de afgelopen zomer was het Tanya die onverbiddelijk een einde aan de piuikenrage maakte. „Mijn eigen haar werd zo plakkerig en onhan delbaar omdat ik voor het showen altijd maar een pruik droeg, dat ik er ineens genoeg van kreeg", aldus Tanya. En ze verscheen de afgelo pen weken zelfs zonder haarstukjes op het plankier. Ze had die ook niet nodig want ze houdt haar haar zelf in de krul met Carmen-rollers". Tanya, Dewi en Henriëtte zult u privé nooit overdadig opgemaakt te genkomen. Tanya al zestien Jaar in het vak, wil persoonlijk best aan de mode meedoen zolang de mode maar bij haar past. Voor haar geen schoenen met torenhoge plateau- zoelen en ook geen roodbruine lip penstift. Eenvoudig omdat zij dat voor zich zelf niet mooi vindt. In Frankrijk, Engeland en Italië voelen bekende fotomodellen en mannequins op het ogenblik ook het meest voor een „natural look". En gelukkig houden de cosmeticafa- brikanten daar nu ook wel een beetje rekening mee. Neem Harriet Hubbard Ayer een Franse dochteronderneming van Unilever bijvoorbeeld. Het bedrijf heeft naast diverse soorten oogscha duw een eye-liner een oogverzor- gingsprodukt op de markt gebracht dat in India al eeuwenlang als huismiddeltje wordt gebruikt om de cgen tegen bacteriën te beschermen. De zwarte z.g. kohlpasta waarin di verse soorten kruidensappen zijn verwerkt kreeg de naam Kajal en wordt ook door Nederlandse oogart sen, die over het algemeen beslist geen voorstanders van oogmake-up zijn. van harte aanbevolen. Kajal beschermt en kalmeert door rokeri ge ruimten geïrriteerde ogen, geeft ze extra glans, zuivert het oogvocht en maakt het oogwit sterker. De kruidenpasta moet op de rand van het ooglid worden aangebracht. Door een paar keer met de oogle den te knipperen vermengt het zich met het oogvocht en vormt het een beschermend laagje op het oog. Het de ogen donkere contouren

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 27