'Elke derde auto kan uit de bocht vliegen' DAF 66 SL osse hoofdsteunen voor iito's wel degelijk nuttig itpresai Uitbreiding Lada- modellen Uken goetlko 'COillf, :hokdempers palen mede DAG 23 DECEMBER 1972 «mi? veiligheid ie auto kan uit de bocht ïnj wits Journalist vatte zo heel eisi jitig het resultaat samen van ïr „bra «•en»11 aderzoek dat de ADAC (de se ANWB) heeft Ingesteld toestand van de schokdem- 60 ader de auto's. 225.000 reden bij het verlaten willekeurige parkeerplaaten testmachines. Het resultaat rbarmelijk. Bij bijna eenderde He auto's deugden de schok- rs niet. Er is geen enkele re- aan te nemen, dat een der- onderzoek in ons land gunsti- uitvallen... n griezelig gegeven, Wa- slechte schokdempers be- een gevaar op de weg. namelijk de taak van die tempers? Om de wielen op de houden en het slingeren OT) jt carrossierie tegen te gaan. iijie is dat woord "schokdemper" niet zo best. Vroeger sprak i "schokbreker", maar dat helemaal verkeerd. De ver- A CC olitie houdt het op "veerdem- dat lijkt er nog het meest toeffenheden op het wegdek opgevangen door de veren, schroef- hetzij bladveren. schokdempers is dan de te zor£en' dat de veer LCÜ' :dellijk na het verrichten van tundlj »erk weer in zijn oorspronke- terugkomt en het wiel weg kan drukken, en schokdempers vormen de verbinding tussen carrosserie elophanging. Een zeer levendi- rbinding Met tal van bewe- delen. Men mag wel aanne- ,t zo'n schokdemper per ki- vijfhonderd keer op en neer fatuurlijk geeft dat slijtage. carrosserie kan gaan slinge- wiel kan gaan springen. Wat •3 of De doorsnede van een schokdemper. Veel bewe gende delen. Vijfhonderd keer op en neer per kilo meter. Vijftien miljoen keer per 30.000 km. Dan zijn ze echt wél versleten en aan vervanging toe. veel gevaarlijker is. Onderzoekingen hebben uitgewezen, dat een wiel bij slechte schokdempers zelfs tot vijf tig procent in de lucht kan hangen. Het behoeft geen betoog, dat er dan van grip op de weg geen sprake kan zijn. 3 Als een schokdemper aan één kant slecht is kan men gemakkelijk van de weg raken. 4 De remweg wordt bijna anderhalf keer zo lang. Ook dat werd bij proeven geconstateerd. 5. Tenslotte bij een niet al te goed wegdek vliegt de wagen gemakkelijk uit de bocht. Men leest wel eens: "door onverklaarbare reden uit de bocht gevlogen", maar zelden is dan de schokdemper gecontroleerd. Deze ellendige karakteristiek van een slechte schokdemper bracht die Duitse journalist tot zijn korte con clusie: "Elke derde auto kan uit de bocht vliegen". En dan hebben we het nog niet eens over de extra slijtage gehad. Aan stuurkogels, banden, veren, kruiskoppeling, transmissie, en wel licht nog meer onderdelen. Het gaat vaak zo geleidelijk, dat de eigenaar van de auto het zelf niet merkt. Hij groeit met het gevaar mee, hij past ei zijn rijstijl onbewust bij aan. Op testdagen van Monroe is dat bij herhaling gebleken. Als er op advies van deskundigen nieuwe schokdem pers waren ondergezet, vroeg men zich verbaasd af: "Is dat nu mijn wagen?". Vaak blijkt hoe nodig zo'n controle is Bij Monroe propageert men zelfs, dat vervanging van de eerste schok dempers na 50.000 kilometer zeker tot het preventieve onderhoud aan de wagen zou moeten behoren. De ervaring heeft wijs gemaakt. De schokdempers-voor-eerste-montage zijn beslist de beste niet. Integen deel. In vakkringen spreekt men van "prij zenschokdempers". Op de fabriek heeft men al tevoren op de tekentafels uitgemaakt wat voor een soort schokdemper in die nieuwe auto moet komen. De karakteristiek (dempingswaarde bij gemiddeld ge wicht, snelheid en conditie in sa menhang met de veren) is al be paald. De prijs eigenlijk ook al en de fabriek, die wil leveren moet maar zorgen, dat met die prijs wordt uitgekomen. Dat kan, maar wel met wat minder chroom, met een sluitringetje minder en met een eerder vermoeid plaatveertje, waar anders een schroef veertje had kun nen zitten. Het resultaat is niet slecht, maar het had beter gekund. De slijtage gaat dan natuurlijk ook wat sneller. "Wij rekenen altijd, dat schokdem pers gemiddels 30 tot 40 duizend ki lometer meegaan. Er zijn er bij minder kilometers versleten, er zijn er ook, die het langer uithouden", zegt de heer A. J. Wits uit Leider dorp, territory manager van Monroe Nederland, speciaal belast met het bevorderen van de verkoop in ons land. Niet alleen uit commercieel oogpunt denkt hij nog heel wat vruchtbare arbeid te kunnen verzet- Een tekening van wat kan gebeuren met slechte schokbrekers. De auto breekt uit bij het remmen, maar er zijn nog veel meer (beroerde) mogelijkheden. ten. Ook uit het oogpunt van ver keersveiligheid Want de schokdem per noemt hij „een vergeten pro- dukt". Hoewel men rustig kan stel len, dat een schokdemper bijna even snel versleten is als een auto band, wordt er nog niet de helft van het aantal verkocht. Er ligt dus nog een aanzienlijke markt bloot. De moeilijkheid is echter, dat de controle vaak lastig is. De testma chines, die aan de markt zijn, vindt de heer Wits niet ideaal. Vering en spanning banden worden teveel in het resultaat van de test opgeno men. Hij houdt het liever op con stateren van bandenslij tage, slijta- gevlekken op de rubber stoppen (die er op wijzen, dat carrosserie met de as in aanraking komt) zulke te kenen acht hij betrouwbaarder aan wijzingen. En natuurlijk de hand methode van induwen en laten op komen, maar hij geeft meteen wel glimlachend toe, dat Je daar toch ook ervaring in moet hebben en dat het verschil maakt of er sprake is van een pendelas, van MacPher- son-veren en nog meer. Neen, het lijkt verstandiger het aan de vak- over te laten. Daarom richt Monroe ook hier en daar stations in. Zoals we ook al bedrijven kennen, die zich geheel op de banden hebben gericht, ko men er nog ook bedrijven, die zich volkomen op de schokdempers rich ten. Het is duidelijk: het vergeten produkt is niet vergeten meer. inclusie ANWB en Consumentenbond: INWB en de Consumentenbond een gezamenlijk onderzoek conclusie gekomen, dat losse isteunen voor auto's wel dege- ïan nut zijn, mits zij op de hoogte worden afgesteld, aatste is van belang, omdat bij Toeven is gebleken dat te laag ïlde hoofdsteunen niet de ge- veiligheid geven. Een goed itste hoofdsteun kan in vele voorkomen dat hij een Jding letsel aan de halswervels en verkleint bovendien de hersenletsel, zo menen beide iisaties. De ANWB en de Consumentenbond onderzochten negen losse hoofdsteu nen die een herkenbaar merk voer den en die op praktisch elke auto stoel kunnen worden gemonteerd. Hoofdsteunen, die goed aan de ge stelde eisen voldeden waren de De- mury Secure Matic, de Almotex SKV 22 en de Kamei 1-5315, waar van de eerste bij stoelen met een lage rugleuning de voorkeur ver dient. De speciaal voor de Volkwsagen Ke ver gefabriceerde hoofdsteun kwam voor dit type als beste uit de bus. De prijzen voor deze accessoires lie pen uiteen van 15 gulden tot 112,50 gulden. Het volledige verslag van het on derzoek wordt o.a. gepubliceerd in de „Autokampioen" en in de consu mentengids van Januari. DEZE PAGINA IS SAMENGESTELD DOOR KOOS POST Een record bij Ford Amsterdam. De miljoenste Cortina van de band binnen twee jaar. Directeur Peddemors droeg deze miljoenste over aan de heer Kappeyne (rechts) als geschenk voor de Ne derlandse Hart Stichting. De Italiaans-Russische fabriek van Lada-automobielen in Togliatti aan de Wolga in de Sowjet-Unie heeft het produktieprogramma uitgebreid met een stationcar. Dit model heeft vier zijdeuren en een opklapbare achterdeur. De afwerking is geheel gelijk aan de Lada-sedans (die zo heel sterk op de Fiat 124 lijken) en de prijs is tot 1 Januari aanstaande vastgesteld op 8415, Inclusief btw. De sedan kost nog steeds 7800. De eerste stationcars zijn reeds bin nen bij importeur Gremi in Gro ningen. plannen, die DAF de laatste aden in de publiciteit heeft ge- igen er niet om. De Ne- autofabriek ziet temidden de sterke concurrentie voldoende illjkheden voor een fikse uit- Öng. Zo zal haar capaciteit in Limburgse Bom aanzienlijk fn vergroot. Voor een deel is optimisme, dat aan deze uit ing ten grondslag ligt, geba- op de nieuwe wagen, die on- werd uitgebracht: de DAF 66. hten en speculaties over een auto - die dan waarschijn- de DAF 77 zou moeten worden - rvoor, dat de stekels in hoven recht omhoog gingen, heeft al die geruchten driftig doofpot geduwd. Men was er ïüjk ontstemd over en wilde er 25 niets over zeggen. Geen Ja, ook geen neen. Nu is het heel akkelijk om over rook en vuur m praten, maar ook even Juist 't te constateren, dat DAF na lik ook aan de toekomst werkt i ook wel, want rustig n eer val- naast het bestaande en flinkjes azen zou betekenen, dat er al- tielemaa; geen toekomst zou Dus wordt er ook in Eindho- achter de potdichte schermen stig aan andere modellen ge- nerd. Wac er zal uitkomen kun- we slechts gissen. Logisch, dat ons niet wijzer maakt, iopig blijft de 66 het vlagge- 'Je. En daar behoeft men zich «t niet voor te schamen. De het "pienterste pookje", de Varlo- matic. Een gezegende uitvinding. Handel vooruit: vooruit rijden, han del achteruit: achteruit rijden. Gas- ge ven en wegwezen. Handiger kan het niet. Dat alles inclusief bij de verkoopprijs van deze 66 SL: 8995. Voor 500 gulden minder kan men al een gewone Luxe krijgen, maar dan moet men met wat min der luxe genoegen nemen. Tja, en als men dan incalculeert, dat er een automaat op zit, dan kan men moeilijk meer volhouden, dat dit ruime DAF-Je duur is in verhou ding tot de concurrentie. De prestaties mogen er ook zijn. Een pittig motortje van 1108 cc met een maximum-vermogen van 47 DIN-pk. De fabriek zegt, dat dit goed is voor een topsnelheid van om en nabij de 135 kilometer, wat oplossing voor de klachten over weg- ligging, die er in het verleden nog wel eens te horen zijn geweest. In tegendeel, zo'n De Dion-constructle vindt men haast niet in wagens van deze klasse. Maar het is wel een constructie, die erg goed vol doet. Hoe pittig men deze 66 ook de bocht in Jaagt, de achterkant breekt niet weg. En ook bij ver schillende belasting is er nauwelijks sprake van verschil in besturing. Een uiterst comfortabel auto is deze DAF 66 en bovendien door die ver beterde constructie aan de achter zijde ook absoluut veiliger. Het is begrijpelijk, dat DAF een beetje trots is op deze verbetering. "DAF is daarmee de eerste, die in zijn klasse dit type as toepast, zoals DAF ook de pionier is en blijft voor automatische transmissie zon- eerste kennismaking enige tijd gele den was ons al goed bevallen, een langduriger ontmoeting heeft de goede indruk van toen alleen maar bevestigd. We zeiden het toen al: aan het ui terlijk is niet zoveel veranderd. Een wat nieuw gestyleerde neus en voorspatborden en daar blijft het bij. Het lijkt iets forser, maar er ls aan de afmetingen ten opzichte van de 44 en 55 niets gewijzigd. Hoefde voor ons ook niet. Een in het stads verkeer handig wagentje, prettig wendbaar en lekker bestuurbaar, maar toch met voldoende comfort om ook op langere afstanden goed te voldoen. Heerlijk royale deuren, zodat de mensen, die achterin moe ten zitten, niet in allerlei vreemde kronkels behoeven te draaien om binnen te komen. En als ze een maal zitten is er geen fakirzit nodig om de benen kwijt te raken. Geen overdaad, maar wel voldoende ruimte voor de "onderdanen". De stoelen zowel als de achterbank zijn uitstekend van zit. Ook bij een wat langduriger verblijf in het goed afge werkte carrosserietje was er van vermoeidheid geen sprake. DAF is wel wat aan het dokteren geweest aan het dashboard. In de SL, die wij hebben gereden is er wat (namaak) hout bijgekomen Maar hoe aantrekkelijk op zichzelf ook, voor ons is toch het belang rijkste, dat Je alle gegevens goed kunt zien (en dat laat niets te wensen over) en dat Je de benodig de knopjes gemakkelijk kunt berei ken. Ook daarover niets te klagen Bij een pookje behoeft men niet te komen, want DAF blijt zweren bij wel kan kloppen, want de naald op onze snelheidsmeter bleef op onge veer 140 staan. En dat Je bij zulke snelheden nog een benzineverbruik van zo'n 1 op 10 haalt, dan bete kent dat, dat Je anders rijdend heel wat meer kilometers uit de tank van 42 liter kan halen. Maar dat zijn allemaal bijzonderhe den, die de trouwe DAF-riJdera van het verleden niet nieuw in de oren zullen klinken. Want de grootste verrassing van dit wagentje ligt niet aan de oppervlakte. Men heeft er zelfs de Variomatic iets voor moeten aanpassen, maar het ls toch gelukt er een De Dion-achteras on der aan te brengen. Geen goedkope der meerprijs", constateert de fa briek heel tevreden. Een tevreden heid, waarmee wij na een langduri ger verblijf in deze 66 wel kunnen instemmen. Deze DAF is echt een makkelijk hanteerbaar stadswagentje en een redelijk comfortabele reisauto Een beetje windgevoelig, soms een tik keltje lawaaiig, maar dat reikt ner gens tot onaanvaardbare omstan digheden. De prijs wordt - gezien de concurrentie langzamerhand ook redelijk, zeker als men de gemakke lijke Variomatic in de beschouwing betrekt. Jammer alleen, dat er geen verwarming van de achterruit af kon. Een onmisbaar accessoire.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 25