WITTE KERST? EENS IN DE TIEN JAREN maar.maar. NIET LANG MEER EEN OPEN VRAAG I Het lijkt allemaal cl leuk Weer gratis reizen 2januaridagenopuw 65+kaart en op de nieuwe 60+dameskaart Dagje vrij? Maak'n NS-Snippertrip ZWereldWeer Wacht RDAG 23 DECEMBER 1972 Wetenschap en technologie door P. Bok i Bracknell Een belangrijke bijdrage tot de voorbereiding van de WWW-proJec- ten vormt ook een van de grootste computers ter wereld, een IBM Sy stem 360 model 195 in het Britse meteorologische instituut van Bracknell. Daar worden met behulp van een (vrij grof) computer-model het noordelijk halfrond (de verdeelt de wereld als een barriere in twee weersystemen, hoe wel die elkaar wel beïnvloeden) 72- uurs-voorspellingen gedaan. Voor het gebied van Groot Brittanie zijn voor een weersverwachting op mid dellange termijn tien-miljard bere keningen nodig, waarvoor duizenden rekenaars met papier en pen Jaren nodig zouden hebben. En dat is echt niet vlug genoeg voor een weersvoorspelling over drie etmalen! De Europese inbreng in de WWW kan nog worden uitgebreid met een geostationaire satelliet, de Meteosat, die een kwart van het aardopper vlak gaat onderzoeken in het zicht bare en infrarood spectrum. Deze satelliet wordt ontwikkeld door de ESRO, waaraan Nederland deel neemt en waarvan het technologi sche centrum ESTEC in Noordwijk is gevestigd. Het lijkt wel erg aantrekkelijk, verzekerd te zijn van bijvoorbeeld een witte kerst wanneer je daar je plannen op hebt gebouivd, maar is dat eigenlijk wel zo plezierig? Er zijn, naast vele voordelen zoals voor de agrarisch bedrijven, ook ernstige nadelen aan een betrouwbare weersverwachting op lange termijn verbonden. Terwijl de boer eruit kan opmaken, wanneer hij het beste kan oogsten, terwijl brandstofhandelaren zich in hun handen wrijven omdat zij pre cies die hoeveelheid hebben ingesla gen die zij gezien het karaktr van de komende winter zullen kunnen afzetten, maken alle mensen, die maar eventjes in de gelegenheid zijn om zelfs hun vakantieperiode uit te kiezen, dezelfde keuze. En verplichte groepsvakanties zoals bij ons in de bouwvakken, zullen zo ge kozen worden dat zij ook in die mooie periode vallen. Het gevolg is een overbezetting van de vakantieoorden, waardoor het verblijf daar niet alleen ongeniet baar wordt, maar bovendien een hopeloos gebrek aan logiesruimte in hotel, aan bungalows en aan staan plaatsen op kampeerterreinen zal ontstaan. Een nevengevolg is, dat hotels en pensions zeker bij ons waar het maar zelden een lange tijd achter een mooi weer is hun exploita tiekosten over een heel Jaar goed moeten maken In slechts enkele we ken: buiten de mooie perioden staan zij, althans voor toeristen, leeg. Dat betekent een aanzienlijke verhoging van de kosten van Uw verblijf. Of werkgevers bereid zijn, in de eerste plaats al hun mensen tegelijk met vakantie te laten gaan, en in de tweede plaats een looncompensa- tie te geven vanwege de extra kos ten als gevolg van een Juiste weers verwachting op lange termijn is op z'n zachtst genomen uiterst du bieus Er zijn nog meer nadelen, ernstiger zelfs. Wanneer men eenmaal dank zij een intensief wereldwijd obser vatiesysteem het weer-mechanisme beter gaat begrijpen, dan doemen ook de mogelijkheden op om effec tief in het weer-patroon in te grij pen. Nu al voert men evperimenten uit met het afzwakken van wervelstor men voordat die bewoonde streken bereiken. Effectieve methoden om onder bepaalde omstandigheden re genval te stimuleren in gebieden die van droogte te lijden hebben worden geleidelijk ontwikkeld In januari kunt u met NS op uw 65 kaart weer 2 dagen gratis reizen. En datzelfde aanbod geldt nu ook voor houdsters van de nieuwe 60dameskaart. Kies uit elke dinsdag, woensdag, donderdag en zaterdag m januari, behalve dinsdag 2 januari. Laat aan 't loket uw 65kaart of 60+dameskaart afstempelen en stap in. Voor 1ste klas oetaalt u maximaal 4.- per dag bij. Buiten de gratis reisdagen reist u met één van deze reductiekaarten met maar liefst 50% korting op enkele- reis-kaartjcs. Een jaarkaart 60 of 65 kost f 50.- per persoon; een 65 jaarkaart voor een echtpaar f 75.-. Een 3-maandskaart 60 of 65 kost f 20.-; een 3-maandskaart 65+ voor een echtpaar f 30.-. kopen, elke 65-plusser 65+kaart (zijn echtger jonger zijn] Breng uw NS-identiteitsbewijs of pasfotofs) èn een bewijs waaruit uw leeftijd blijkt (paspoort of, voor echtparen, trouwboekje) mee. Vraag de folder aan 't loket. voordelig uit met NS 12 Fijne Snippertrips staan er voor u op 't programma. Niets vooraf te boeken! Gewoon naar 't slation gaan en zo'n voordelig trein-toegangbil jet nemen. B.v. naar Amsterdam, Den Haag of Rotterdam. Naar Gouda, Leiden of Hoorn en Enkhuizen. Naar 't Evoluon in Eindhoven of naar 't Spoorwegmuseum in Utrecht. En wie 't allemaal al kent, kan nu ook naar het Lips Autotron in Drunen. voordelig uit met NS Waartoe leidt dat op den duur? Vermoedelijk naar weersbeheersing, dwz de mogelijkheid om met tech nische ingrepen het weer op ieder gewenst tijdstip op iedere plaats op aarde binnen zekere grenzen het gewenste type te geven: zon of re gen. sneeuw, hagel, wind of storm of windstilte, warmte of kou, etc etc etc. Dan pas beginnen de moeilijkheden goed. Wie moet uitmaken, welk weertype op welk moment voor wel ke streek gewenst is en uitgekozen wordt? De enige Juiste oplossing zou zijn, het weer mondiaal te re gelen, maar dan moet dat zo gebeu ren dat niet ten bate van een groot grondgebied met veel bewoners klei nere gebieden met minder mensen benadeeld worden. Het is haast on vermijdelijk, dat hieruit wereldwijde conflicten zullen voorkomen, en op z'n minst rancuneuze gevoelens van bepaalde beroepsgroepen, bevolkin gen van kleinere gebieden, en veler lei andersoortige groeperingen. Ei genlijk moeten we, bij doordenken van deze problematiek, maar blij zijn dat althans het weer nog een "eigen leven leidt" en niet door de mens wordt "gefabriceerd". Een extra dreiging van weersbe heersing is, dat deze techniek ook als oorlogswapen misbruikt zou kunnen worden. Wanneer men het weer leert be heersen. is het mogelijk het toe komstige vijandelijke gebied kort voor een verrassingsaanval lam te slaan door stormen, wolkbreuken, ongewone bittere koude of verzen gende warmte, zelfs door levensge vaarlijke zonnestraling door beïn vloeding van de ionosfeer. Nee, wanneer we dat allemaal zo overdenken, moeten we blij zijn, dat we vooralsnog (zolang de mens heid zo verdeeld en egocentrisch is) op de vraag "een witte kerst?" het antwoord schuldig moeten blijven. WIJ gaan naar Vorden. Dank U, wij hopen het ook. [sprekend is dit voorbeeld kans op een witte kerst wil- i» genomen. Er zijn veel be- zaken, waarvoor een eurige weersvoorspelling op termijn van het grootste t zijn, bv de vraag, wat de ■ste perioden zijn voor zaaien, land bewerken, bemaling, e andere ondernemingen het weer een grote rol Het is dan ook niet toevallig, n, zeelui en molenaars er is eeuwen zo hun eigen me- >p na houden, waarbij in- i bijgeloof (vaak niet hele- sngegrond) een grote rol spe- ge methode echter, om een weersvoorspelling te krijgen ie wiskundige of numerieke ie met behulp van computers n situatie van de er in een zeer groot gebied bepaald tijdstip in een zeer verleden en het ogenblik van üling zelf, dus van de optre- veranderingen onder bepaalde digheden, kan men oorzake- erbanden leggen tussen aller- Beheerst men eenmaal ihniek en beschikt men over vens van moment tot moment steeds veranderen, en dus ook de effecten, die enige nieuwe verande ring waar dan ook uitoefent. Hoe nauwkeuriger het "model" is, dwz naarmate er meer gegevens over meer plaatsen in zijn verwerkt, des te nauwkeuriger kunnen de voorspellingen zijn over wat er in de naaste en verdere toekomst zal gebeuren. Gecompliceerd Het probleem van weersvoorspellin gen is uitermate ingewikkeld. Niet alleen plaatselijke wijzigingen in de atmosfeer door allerlei kleinere fac toren spelen daarin een rol, maar ook de draaiing van de aarde, waardoor telkens een ander deel van de atmosfeer door de zon wordt verwarmd, de draaiing van de aarde om de zon, waardoor de zonnestra len onder een varierende hoek de atmosfeer, de bodem en het water der oceanen verwarmen, de wisse lende stand van de maan waardoor de getijden onaf gebróken verande ren en de grote warm- en koud-wa- terstromen in de oceanen beïnvloe den etc. De sterkste invloeden oe fent de zon uit, die grote hoeveel heden water laat verdampen uit de wereldzeeën en elders atmosferische omstandigheden schept waardoor waterdamp als regen, sneeuw of ha gel weer op aarde terecht komt. Twintig procent De hedendaagse lokale weersver wachtingen op korte termijn komen tot stand door de verwerking van meet-gegevens over een zo uitge strekt mogelijk gebied. Zij zijn af komstig van weerschepen, koopvaar dijschepen, meetstations op het vas teland, weer-ballons en satellieten. Die geven echter nog veel te schaarse gegevens over de atmosfeer boven slechts twintig procent van het aardoppervlak. Voor een hanteerbaar computer model is dat veel te weinig. De WWW wil het huidige potentieel van informatie-bronnen derhalve sterk uitbreiden. Met behulp van een computer-mo del dat opgebouwd zou kunnen wor den door zo'n wereldnet kan men twee dingen bereiken. In de eerste plaats worden de weersverwachtin gen beter gefundeerd dus zuiverder, maar in de tweede plaats kan men dan beter het mechanisme van het weer leren begrijpen. Experimenteel kan men dan allerlei "reglementen" vaststellen, waaraan de ontwikke lde gegevens, dan wordt het i het gedrag van de atmos- sr nauwkeurig te voorspellen en ook langere termijn, r zijn echter ontelbare dui- gegevens over plaatselijke met betrekking tot lucht- (vochtigheidsgraad, tempera fromingen, atmosferische sa iling (luchtvervuiling!), wol- ming etc. nodig. L mter-model de Verenigde Naties is de Wea/ther Watch (Wereld Pacht) of kortweg WWW in ren geroepen. Deze WWW 1978 zo ver te zijn met i van voorbereidingen, dat mputer-model van de gehele aosfeer in stand kan worden Een computermodel of aodel, dat in een computer is in wordt bijgewerkt, is Qenvatting van alle gegevens, i bepaald probleem van 'kopl^n. gecombineerd met ken- alle primare, secundaire en effecten, die een verande- een van de ontelbare facto- ndere factoren uitoefent, is dat al moeilijk ge- komt nog, bij een van de atmosferi- over de gehele die samenvattende gege- Hoe vaak komt (in ons land) een "witte kerst" voor? Betrekkelijk weinig. Het begrip "witte kerst" is natuur lijk wat vaag. Heeft het op een van de kerstdagen ge sneeuwd in het noorden van het land, is dat dan 'n witte kerst? Die twijfelgevallen staan ook in onderstaande op somming. Daardoor komt die opsomming wat ongunstiger uit, dan de frequentie van wat men echt een duidelijke "witte kerst" zou kunnen noemen. Die frequentie wordt door het KMNI in De Bilt gesteld op eens per tien jaar. Mocht er derhalve een witte kerst zijn, geniet er dan van, want zelfs wanneer U honderd wordt zult u het redelijker wijze niet meer dan tienmaal in uw lange leven meemaken. In de huidige eeuw kwamen witte kerstdagen in de ruimste zin van het woord voor in 1906, 1917, 1923, 1938 (een zeer lange tussenperiode derhalve), 1940, 1950, 1962 (beide laatstgenoemde jaren fantastisch), 1963, 1964 en 1970 (alleen in het noorden van het land). ling van het weer zich blijkaar houdt, en daardoor nauwkeuriger kunnen bepalen, hoe het weer zich in een bepaald gebied onder gege ven omstandigheden zal ontwikke len. Lange termijn Op den duur is dat niet alleen van belang voor de "weersverwachting van vanavond tot morgenavond" zoals wij die van De Bilt altijd ver nemen, maar ook voor verwachtin gen op lange termijn: nauwkeuriger kennis omtrent wat er op korte ter mijn al gebeuren, maakt het moge lijk het computer-model op een na bije toekomst in te stellen en ook daaruit weer conclusies te trekken. De WWW wil in 1978 een meet-net over de gehele wereld voltooid heb ben, in samenwerking met de GARP of Global Atmospheric Re search Program, welke organisatie belast is met de technische uitvoe ring van het project, dat vooral ge richt is op verwachtingen op lange re termijn. De technische uitrusting moet bestaan uit o.m. zes weersatel- lieten, duizenden automatische meetstations over de gehele aarde vooral op de oceanen en in de woestijnen waarboven het weer over het algemeen "gemaakt" wordt, ra darstations, meetapparatuur in ver keersvliegtuigen en op koopvaardij schepen, en dagelijks duizenden weerballons. De gegevens zouden moeten worden verwerkt in drie grote computercentra in Washing ton, Moskou en Melbourne, van waaruit gedetailleerde weersver wachtingen verzonden kunnen wor den naar alle landen ter aarde. Die landen zouden dan met behulp van eigen plaatsslijke waarnemingen, eventueel ook verwerkt in compu ters. de verwachtingen nog kunnen verfijnen naar plaats en tijd. Func tioneert zo'n systeem goed, dan kan ook voor een moeilijk weersgebied als Nederland, dat vaak op de grens van twee weertypes ligt, nauwkeurig het weer worden vóórspeld. Stu di epr o j ec ten Op het ogenblik worden al verschil lende projecten in bepaalde gebie den uitgevoerd om een studie te maken van de wisselwerking van velerlei factoren die het weer beïn vloeden. Ook Europa zal een inbreng hebben in het WWW-programma. Thans reeds verleent de weersatelliet EOLE-1, ook wel de Cooperative Application Satellite (CAS) ge naamd, die op 16 augustus 1971 in een baan om de aarde is gebracht. Deze EOLE maakt een studie van de ingewikkelde luchtcirculaties bo ven het zuidelijk halfrond. De sa telliet werkt ondermeer samen met achthonderd weerballons van CNES, het Franse Centre National dTStude Spatiale, die dagelijks worden opge laten en op een bepaalde hoogte drijven. Op een radiosignaal van EOLE seinen de ballons het resul taat van him waarnemingen die in een boordrecorder zijn opgeslagen naar de EOLE die ze in het geheu gen van een boordcomputer opslaat om ze later naar grondstations door te geven. Het is voor dit project van belang, dat alleen gegevens worden doorgeseind uit een gebied tussen dertig en zestig graden zui derbreedte. Een ballon die afdrijft buiten dit gebied krijgt dan ook een radiosignaal van EOLE, waarop in de ballon een springlading tot ont- jjgen we een witte kerst? Het lijkt nu niet >rg belangrijke vraag in een wereld waar- •dinale vraagstukken in grote getale om 'egiiorrang dringen. Maar toch interesseert mensen wel. Bijvoorbeeld degenen, die raag een deel van hun snipperdagen offe- m rond de kerst en jaarwisseling een vakantie te genieten, een huisje willen pakweg in Vorden om er de stille pracht dergaan van bos, velden en kleine boerde rijtjes in een stralende witte wintertooi. Die wintergenieters moeten al een tijdje te voren hun plannen klaar hebben, een gok wa gen en het risico lopen, dat zij een dag of tien zitten weg te kwijnen in een klein optrekje, omringd door een kille miezerige motregen doordrenkt bos. Want het antwoord op de die wij stelden is niet tevoren te geven. Nog niet, want het zal niet lang meer duren of dat is wel het geval!

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 23