Jarig zijn met kerst Dubbel feest ider: 't went ds: niks aan de kerst- Dom ^vallen Extra glans In 't holst van de nacht je bed uit Puddinkje met hulst Net te vroeg Veel visite Iets heiligs Blij kerstkind DAG 23 DECEMBER 1972 'slfïfl v-rst'mL5 heeft iets aparts. Maar -f! ren zullen bijvoorbeeld de p-| 'of Pinksterdagen per se thuis doorbrengen, maar in de lat bet Jaar langzaam sterft, rt iedereen de huiselijke ge- ieid. In de donkere december- borrelt het lichte gevoel on- taanbaar op; het is de aange- stilte van de kerst die de je Idee "een klein beetje Ja- zijn" nog meer in de hand Een aangename gedachte, dat js de dagen nachten lijken en achten dagenlang duren (in enkele maand wordt er zoveel jffd als in december) zou Je 1e wereld blindelings toe- lüwen. jarige sfeer nietwaar hoe zit het nu als Je écht Ja mt op 25 of 26 december? Wat >nt het als Je van Je prille tot Je verkalkte ouderdom jopt met de betiteling "kerst ons enkele weken gele- -edane verzoek aan met Kerst- reborenen om zich daar eens te spreken, zijn vele reac- mkomen. Het was ons helaas mogelijk om allen aan het te laten. Een keur van erva- vindt u op deze pagina afge- In huize van Rheenen aan het Noordwijkse Picképlein 6 is het op tweede kerstdag dubbel feest want dan zijn zowel vader Freddy (30) als dochter Desiré (2) Jarig. Van feest vieren komt dan alleen niet zoveel, omdat de dancing Duna Deli, de in komstenbron van het gezin die dag is geopend. Het feest wordt daar om maar eerste kerstdag gevierd, en ook de dag na kerstmis, omdat de feliciterende vrienden en familie op allerlei tijdstippen plegen'binnen te vallen. Freddy: "Vroeger vond ik mijn verjaardag bar gezellig. De zaak was met kerstmis dicht en er kwamen wel zo'n dertig ooms en tantes op bezoek. Een heel huis vol". Zijn vrouw: "Drie jaar gele den werd het een erg bijzondere verjaardag. Ik was in verwachting en het kind zou begin januari wor den geboren. Hij had steeds gezegd, ik wil een dochter ik wil een doch ter. En ik dacht nog, verbeeld Je dat het een zoon wordt. Op zijn ver jaardag zaten we om half zes nog aan de champagne en diezelfde dag om half negen was de dochter er. Dat was dubbel feest". Van enig nadeel hebben noch Freddy noch Desiree ooit iets ondervonden op him verjaardag/kergtdgg. Het was altijd een vrolijke dolle boel. vind er inks aan om op twee- Tstdag Jarig te zijn", zegt ook Wijk (Calandstraat 43 Lei- haar vader (metaalbewerker), »fe op tweede kerstdag (voor isbe keer) zijn verjaardag zal kerstkinderen in één gezin, 'elefa niet vaa^ voor> maar mille Van Wijk kent meer cu- ïiten. Zo bezit ze ook nog een ilkind, dat nog maar drie officieel Jarig is geweest maar Édels al 13 Jaar in Leiden djkt. In al die Jaren dat hij djk niet Jarig is, viert hij zijn rtefeest maar op 28 februari, it is dan weer de dag waarop noeder een dagje ouder wordt. )uw Van Wijk is aan het vie- twee verjaardagen op één overigens wel gewend. Want werd geboren op de verjaar- in haar moeder. ongenoegen van Els met haar rtedatum spruit voornamelijk uit het feit dat vrienden en be kenden met de familie Van Wijk nooit precies weten waar ze aan toe zijn. "Het ene jaar is het thuis ontstellend druk en het andere Jaar denkt ledereen: "Zullen we nou wel gaan, want vorige keer konden we er ook al nauwelijks bij" en ver schijnt er vrijwel niemand". Wat ook niet altijd onplezierig is: het is een keer gebeurd dat Els voor de twee verjaardagen een fikse portie slagroomgebak in huis had gehaald, maar dat er bijna niemand kwam. Met als gevolg dat het gezin Van Wijk vijf dagen lang slagroomge bak heeft kunnen nuttigen. Een bui tenkansje, dat voor Els echter op geen stukken na opweegt tegen het feat dat op haar verjaardag door gaans veel van haar vrienden en vriendinnen ontbreken. "Want de meesten gaan een dag naar hun vriend, en de tweede dag willen ze natuurlijk graag thuis zijn". Of ze haar verjaardag dan niet later zou kunnen vieren? Els: "Nou, Ja, Je kimt toch ook moeilijk zeggen: komen Jullie, ik ben vorig Jaar Ja rig geweest". Vader Van Wijk heeft dit soort problemen in zijn Jeugd niet zo meegemaakt. "Ik ben in de crisis jaren grootgebracht en toen maak ten ze van een verjaardag niet zo veel ophef alls tegenwoordig". Korpelshoek op 25 de- twaalf zal ditmaal haar *rdag op eerste kerstdag niet 3 in het huis Fazantstraat 24 an Zee waar ze in 1960 ■Q is. Ergere vindt 7» dat niet ïtig want de kans bestaat, niet zoveel bezoek komt. Als we opmerken, dat er misschien wel heel veel verjaardagvierdefns naar het nieuwe huis, Berkenpad 22 in het Rijnsburgse Frederiksoord zul len komen om haar te feliciteren., glimlacht ze en zegt: "Ja, dat is misschien wel zo!" Cora, de licht blonde haren tot ver over de schouders, werd eerste kerstdag 's middags om tien voor één geboren, 't Kerstdiner viel daar door wel in duigen. Moeder weet zich echter nog heel goed te her inneren, dat de kip haar 's avonds uitstekend heeft gesmaakt. Het kerstkind lacht maar een beetje. Daar weet ze natuurlijk niets van Wel, dat ze ieder jaar mag kiezen wat er gegeten wordt. Dat is dan een slaatje en kip met appelmoes en vruchten. Eén ding heeft Cora alibiJd min of meer vervelend gevonden. Het komt er spontaan uit: "Niet leuk was, dat ik nooit op de dag zelf op school kooi traoteren. 't Werd altijd na nieuwjaar en dan was ik toch niet meer Jarig". Er staat met Kerstmis ieder Jaar een kerstboom in de huiskamer. Va der Korpelshoek, die als koopvaar dijkapitein heeft gevaren en nu aan de wal in Rijnsburg werkt, zegt eerste kerstdag altijd tegen zijn dochter C^a: "Jij bent uit de kerstboom gevallen" en moeder: "Voor ons was Je een prachtig kerstgeschenk". Cora: "Op mijn verjaardag eten we altijd heel lekker. Erg prettig op deze dag Jarig te rijn. Het fij ne is ook, dat mijn vader en moe der en mijn broers en zuster veel meer tijd voor het feest iebben, dan op een gewone door-de-weekse dag. Het is toch immers een zon- noordijk-van Gogh, Rubensplantsoen 33 in Hillegom, urenlang gezellig praten en een flink deel daarvan over Kerstmis. Ze vindt het heer lijk om eerste kersbdag Jarig te rijn. "De kinderen en kleinkinderen ko men altijd al op kerstavond. We blijven op 'tot twaalf uur en dan worden de cadeautjes gegeven. Ik ben dan jarig en dat geeft een ex tra glans. We vieren eerste kerst dag heel gezellig mijn verjaardag". Dat "allemaal slapen" kan in het forse huis in de Hillegomse nieuw bouw. Vroeger was het gezin krap per behuisd, enkele Jaren in Lei derdorp en een groot deel van het huwelijksleven in de Laicise Was- straat. Heerlijk vindt mevr. Zaad- noordijk die Leidse tijd en ze komt nog altijd graag in de Sleutelstad, bij de kinderen in de Merenwijk en in de binnenstad. Haar wieg stond in het huis van een Rotterdams gemeenteraads lid (voor de CHU). Ze werd ge doopt in de Koninginnekerk en daar is ze ook getrouwd. "Jammer, dat ze die prachtige kerk hebben ge sloopt", zegt ze. Mevr. Zaadnoordijk heeft het druk met de kerst. Niet alleen van wege haar verjaardag, maar ook door haar werk voor de Christen Vrouwenbond. Ze heeft de kerstli turgie gemaakt en een kerstverhaal geschreven. "Er rijn zo weinig goe de kerstverhalen, die in deze tijd iets te zeggen hebben, dat ik er zelf één heb geschreven. Ik loop vaak met gedachten rond en tegen woordig schrijf ik ze op. Dat doe ik sinds ik een cursus publiciteit heb gevolgd. Echt schrijven kun Je het niet noemen". Zingen en pianospelen staan even eens op het hobbypalet van de Hil legomse. die vroeger gewoon on derwijzeres was en later op de Leidse Aalmark tschool gods dienstonderwijs gaf. Ria Noordhoek-Koeleman, met man en dochtertje wonend in een lief oud huisje aan de Rijn (Steek - terweg 106 in Alphen) werd geboren op 25 december 1953 in Ter Aar. "Mijn vader was er erg verrukt over dat ik een kerstkind was. Hij dacht dat het iets zeldzaams was. Maar toen hij bij de pastoor kwam zei die: Je bent vandaag de derde al. Overigens wel merkwaardig, drie kerstkinderen, allemaal meisjes, in zo'n klein plaatsje". Die verrukking van pa werd en wordt nog altijd niet door Ria ge deeld. "Nee, ik heb er nooit veel plezier aan beleefd. Hoe zal ik het zeggen, je bent niet zo jarig als normaal. Er kwam maar weinig vi site. Als kind kon je nooit een par tijtje houden, want de andere kin deren bleven thuis bij hun ouders. Daar was het immers ook feest. Je ouders hebben 's ochtends wel even belangstelling voor Je, maair ja hoe gaat dat met Kerstmis. Ze hebben het druk met eten en al die dingen. Je raakt een beetje vergeten in de kerstsfeer". Ria Noordhoek heeft rich als Jong meisje ook wel eens boos ge maakt met Kerstmis. Ze kan er nu wel om glimlachen. "Ik kom uit een gezin van negen kinderen en als Je jarig was dan mocht Je bij ons thuis altijd kiezen wat Je eten wil de. Ik was dol op poffertjes en pan nekoeken maar die bakte mijn moeder niet met Kerstmis. En daarna werd het meestal vergeten. Als kind van 6-7-8 Jaar ben ik daar vaak erg kwaad over geweest". Er was nog iets dat Ria Noord- hoek als kerstkind niet zo plezierig vond. "Met Kerstmis gingen we thuis altijd naar de Nachtmis. Dat was in mijn kinderjaren om drie uur, later om zes uur 's ochtends als ik het me goed herinner. We liepen dan naar de kerk, een wan deling van een kwartier. Mteestal koud weer, natuurlijk. Ik heb toen onderweg wel eens gezegd: "baar ben Je dan Jarig voor, om in het holst van de nacht Je bed uit te moeten". Maar die ervaringen werden weer ruimschoots goedgemaakt door een belevenis nog niet zó lang geledein "We zaten op 24 december zo rond middernacht in de kerk. Toen de klok geslagen had, kreeg ik een hand van een vriendin en een zoen van mijn aanstaande man. Zo maar in de kerk. Ik kreeg zó*n hoofd. (50) Nare issenst raat 38, Sassen- heim. "Het is zo gezellig, iedereen is vrij en heeft tijd om even langs te komen. Sommigen vergeten dan wel Je te feliciteren en zeggen alleen gelukkig kerstfeest, maar ach dat is toch niet ergIk houd van veel mensen om me heen, laat ze maar een uurtje komen hoor". "Ik heb het altijd een extra feest gevonden om met Kerstmis Jarig te Post-Elringa, Ook als klein meisje toen ze nog Minke Elzinga heette, heeft ze ge noten van de aandacht die ze als kerstkind kreeg. Dat ze die belang stelling met haar tweelingzuster Doetje moest delen deerde haar niet. Mevrouw Post: "Kijk, vroeger was het allemaal niet zo overdadig, ik kom uit een bakkersgezin van 14 kinderen waarvan drie tweelin gen en het was een hele toer om de eindjes aan elkaar te knopen. Ais Je een eigen puddinkje met *n hulsttakje kreeg, (mijn moeder zei dan altijd: "Zo dat is voor onze kerstkindjes") was Je de koning te rijk. Ook als we naar de kerstvie ring van de zondagsschool gingen (de familie Post is gereformeerd) stonden we daar als kerstkinderen ook dubbel in de belangstelling. Iedereen wilde naast ons zitten om dat we Jarig waren". Het ver jaarspartijtje voor vrien dinnen viel voor Minke en Doetje Elringa tweede kerstdag in het wa ter. "Dat kregen we later. Twee keer het middelpunt dus en dat wil Je als kind toch erg graag". Het verjaardagsfeest met Kerst mis leende zich later ook tot een verlovings-gebeuren. "Oh, dat kan ik me nog goed herinneren, zegt mevrouw Post met een zijdelingse blik op haar echtgenoot. "Ik had hem de sleutel van ons huis gege ven, om kwart over zeven toen Ik nog bezig was de kaarsjes aan te steken stond hij al in huis. We heb ben ons toen, terwijl vader en moe der nog op bed lagen, in de voor kamer verloofd. Kijk, dat zijn din gen die me altijd bij zullen blij- "Ja, het doet me wel wat een kerstkind te zijn", zegt mevr. De Ridder-Ravenshorst (33) uit de J. de Veerstraat 43 in Noordwijk. (Ze is de echtgenote van de trainer van SJC). "Ik vind me zelf dan ejqfyt wel Jarig, hoor. En dat is al tijd zo geweest, ook toen Ik nog een kind was. Mijn oudere hebben er steeds rekening mee gehouden dat het behalve Kerstmis óók mijn ver jaardag was". De meest markante ervaring van mevr. De Ridder (moeder van een zoon en twee dochters) met Kerstmis deed rich in 1959 voor. "Het was 24 decem ber en ik lag in het Academisch Ziekenhuis voor de geboorte van ons eerste kind. Het was al tegen twaalven 's avonds en er stond een heel stel artsen en zusters om me heen. Sommigen zelfs met het hor loge in de hand. Ze riepen: "Dat wordt een kerstkind, mevrouw". Ik zei: nou, dat ben ik niet van plan, dat hoeft van mij helemaal niet. Want Ja, als moeder denk Je al wat verder. Dan is zo'n kind op de zelfde dag jarig als jezelf. In het begin hindert dat niet zo, maar la ter als zo'n kind trouwt, dan krijg je een situatie die niet zo leuk is. Nou, mijn zoon kwam precies een minuut voor twaalf "Het is niet onvriendelijk be doeld, maar als je maar niet te lang blijft, want anders weten wij niet waar de andere mensen moe ten zitten". Deze goede raad kre gen tot voor kort familie en kennis- sen van Leni Kamerman-Sterren burg (Witte de Withstraat 2 in Lis- se) als rij haar op tweede kerstdag kwamen gelukwensen met haar verjaardag. Dat waren er dan ook nog al wat. Op zo'n vrije dag komt heel de familie, waaronder velen uit Brabant opzetten. "Ze maken er een gezellig dagje van en willen nog wel wat te eten hebben en o wee als Je dan wat tekort komt. Geen winkel is open". Van mans kant is er zo'n dag met elf broers en zusters ook wel wat te verwach- 'tenDit Jaar riet levenslustige Leni (42) (moeder van twee kinde ren) het voor het eerst wat minder somber in. Een week geleden ver liet rij met haar gezin het "poppe- woninkje aan de Julianastraat in Jacob Bruinsma (Jozef Israël - straat 62. Lisse) is een levenslustige boekhouder, aan wie Je de 37 Jaar dat hij door dit aardse leven wan delt. nauwelijks afziet. Zijn huis heeft zich in de loop van zijn tien jaar durende huwelijk (op II de cember was het zo ver) gevuld met drie PTT-ere in spe. die elkaar voortdurend toespreken via een huistelefoon. Ze verstrekken dui delijke mededelingen omtrent het op ruimen van een doos die niet meer wordt gebruikt. Jacob Bruinsma vindt rijn verjaar dag nu iets wanhopigs. Luister maar: "Vroeger was mijn verjaar dag erg aantrekkelijk. Dan was het dubbel feest met die kerstboom er bij. Maar later ga Je merken dat je altijd gebonden bent. Verjaarda gen rijn in elke familie iets heiligs, die sla Je niet zo gemakkelijk over. Constant visite dus. Ook van men sen die eigenlijk veel liever zouden willen thuisblijven op die dag. Mijn verjaardag duurt ook meestal drie dagen. De visite komt niet alleen op ieerste kerstdag, maar ook op de zondag ervoor of op tweede kerst dag. Mijn vrouw werkt die dagen keihard. Een intiem kerstetentje behoort, dus nooit tot de mogelijk heden, om maar niet te spreken van een korte wintervakantie" Wat Bruinsma elk Jaar weer merkt: "Mijn moeder vindt het eindeloos dat ik een kerstkind ben. Ze is er nog steeds laaiend enthou siast over. Een bevalling tegen kerst was dan ook iets geweldigs. Ze heeft een paar uur liggen wach ten onder kerstklokgelui Lisse en huist nu in een comfor tabeler woning. Zeker dertig men sen zullen Leni op tweede kerstdag wel weer de hand komen drukken. Toch heeft ze nog wel bedenkingen hoewel dat thans met opgroeien de kinderen weer wat minder wordt om kerstkind te zijn. Het is niet leuk, zo zegt rij, om steeds op een feestdag jarig te zijn, al staat er dan ook een kerstboom met ballen en veel sterrengeflonker in de ka mer. In plaats van uit te gaan, moet je steeds mensen ontvangen. De dag voor het feest ontvangen Leni en haar man geen gasten, want dan is het een dag voor het gezin, waarbij het toch altijd weer zorgen voor de dag van morgen blijft. Vader Kamerman, die zijn dagelijks brood in de bollenwereld verdient, komt er even bij als er 'n vreemde man bij rijn vrouw op be zoek is. De reparatie aan zijn bromfiets wordt even onderbroken. Het ijs is echter spoedig gébroken, als hij het doel van onze komst be grepen heeft. Nog even komt Leni op haar verjaardag terug. Als kind had zij er wel vrede mee om op -tweede kerstdag Jarig te zijn. Er kwamen veel mensen (met cadeautjes) en er was altijd een kerstboom in haar geboorteplaats, het Brabantse Andel. Aan deze pagina werkten meeHenriëtte van der Hoe ven, Ronny Vink, Sam Plat- teel, Hans Melkert, Bert van Dommelen, Cees Com bee, Ruud paauw, en Paul de Tombe. Foto's; Jan Holvast, Jaap van Duijn en Wim Dijkman. De klokken van de r.k. kerk in Katwijk aan den Rijn begonnen in de kerstnacht van 1959 te beleren voor de nachtmis toen Hans Barn- hoorn zich aanmeldde. Het was tien over half drie toen hij het levens licht zag. Hans viert dus eerste kerstdag rijn dertiende verjaardag. Hij vindt het wat fijn een kerst kindje te zijn. Hans Barnhoorn heef t niets dan prettige herinneringen aan rijn verjaardagen op Kerstmis. Hij zegt: 't Is dan altijd z'n allen thuis. De kerstboom brandt en er komt heel veel visite. Moe der zorgt ieder Jaar weer voor een kersttaart met kaarsjes. Natuurlijk krijg ik ook veel cadeaus. Nu heb ik een voetbalspel en een postze gelalbum gevraagd". Er is eerste kerstdag van 's mor gens vroeg tot 's avonds laat feest vreugde in huize Prinses Margriet- Hier dan ook een kerstmiskind En u vraagt mij of ik dat prettig vind. Nu u mag het dan-direct wed ho ren. Ik was liever op een andere dag Verder vertel ik er hier dan van Als peuter snap Je daar nog niet zo veel van Maar als meisje, zo van een Jaar of ach t b ik toen reeds al vaak gedacht Het is echt niet fijn Op tweede kerstdag Jarig te rijn Op die dag was altijd 's mor gens ons werk Eerst 20 minuten Jopen naar de altijd Gingen we 't zondagsschoolfeest Ik had het toen al gauw bekeken Daar was mijn verjaardag al aar dig mee versleten Dan dacht ik, als ik groot ben is het vast wel fijn Om met Kerstmis Jarig te rijn Maar nee, nu na verloop van zo'n 50 Jaar Is dat toch ook nog lang niet waar Wat m<v>t er voor de kerst veel boodschappen worden gehaald. En in december veel dure dingen betaald Wat denkt u van zo'n Die Je met keret geluk komen wensen. Aan alles moet Je van tevoren Want Je wil Je gasten toch het een en ander schenken. Heel veel mensen rijn er met Kerstmis vrij Heel veel mensen zijn er met de kerst ook blij Maar ook heel veel mensen, 't Is zeker waar Zakken met de kerst haast als 'n pudding in elkaar Mevr. J. van Iterson-Noort Katwijkerweg 29a Valkenburg (Z.H.) laan 8 in Katwijk aan den Rijn. Moeder Barnhoorn heeft het altijd heel erg leuk gevonden, dat één van haar kinderen een kerstkind was en begrijpelijk maakt ze van deze dag ieder Jaar een extra feest dag. Zou Je niet liever op 22 of 27 de cember Jarig zijn? vragen we Hans. Het antwoord laat niet lang op rich wachten: "Neen, want dan zou het zeker niet zo gezellig zijn. Ik blijf iop mijn verjaardag altijd lekker thuis. Ook als het vriest of als er sneeuw ligt". Eén keer heeft Hans Barnhoorn hij was zes Jaar het niet zo prettig gehad op rijn verjaardag. Hij lag op "zijn" feest dag riek in bed. Veel cadeaus maar ermee spelen was er niet bij. Dat heugt Hans nog als de dag van gis teren. Leren doet Hans graag. Hij rit in de eerste brugklas van de Chr. Scholengemeesnchap Atheneum-Ha vo aan de Prins Frederikdreef. Als het maar even kan wil hij, net als rijn oudste broer (17), gaan stude ren.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 21