Er blinkt geen goud meer in Hollywood a »ii De geluks zoekers komen maar er is geen werk... C&R centrum van de 460 vierkante mijlen, die Los Angeles liggen de gebieden, waaraan de wereld nog steeds de gouden droom verbindt. Hollywood, Beverly Hills, Bel die als een magneet werken op hen die menen dat zit te wachten op een nieuwe ster in de showbusiness, Marylin Monroe of een nieuwe Gary Grant, komen, 1500 volwassenen vestigen zich per week als in het gebied van Los Angeles, velen daarvan zoe- omgevïng op van Sunset Boulevard of Hollywood Boule- aders die leiden naar de plaatsen waar de wegen bestraat heten. geen van die 1500 nieuwkomers haalt een voetdruk in tegel voor het Chinese Theater van Hollywood of zien in de tegels, waarmee de trottoires van Holly- toestaat de vervuilingsdeken te doorboren. "Als hebben", zegt hij, "het spitsuur is voorbij, de auto's dan kunt u het zien liggen Hollywood, Beverly Hills Air". We hebben dat geluk niet. zijn belegd. blikt hoog boven de verkeerscongesties in de richting van de heuvels waar de smog voren heeft hij mij een op gegeven, die hem een droef stemt. Eens het meest blanke stadsgebied Hollywood. Een ge- je voor Je plezier poli- is in nog geen tien tot een misdadige -- kaart van Californië, ieder Jaar nieuwe records bijgeschreven. waren er in ons LA-ge- J Ëpnderd moorden, waarvan jgeii, fötig in de Hollywood-area. "Hertien mannen kozen zelf en tweehonderdéénen- Totaal 538 zelf- Slaappillen en vuurwapens i favoriete attributen voor van deze aardkluit. Door fbgskracht van ijlings inge- politie-functionarissen of werkers werden 1380 mensen hanteren van deze midde- ibracht. Zij bleven in leven 0? nicht: "Als u en uw collega's ophielden met het schrij- ndert et het sterdom en de sterren, iom van Beverly Hills en de die wacht voor Iemand die L de Hollywood studio's maakt, pbiijjons heipen". "Hm schuldig. De functio- Ipt opnieuw naar de statis- voor hem. "Dacht u", zegt de verdubbelling van het Peter d Hamecourt aantal roofovervallen in drie Jaar tot 1240 per Jaar zonder reden ge beurt. Of dat het aantal inbraken in Hollywood dat straks het trieste record van zesduizend per Jaar zal halen nergens op duidt". Hij verwacht het antwoord niet van cnze kant maar legt uit wat er met dat mooie gebied aan de hand is. Het gebied, waar de weelde in prot serige huizen is gestoken, waar grammofoonplatenindustrie zich aaneenrijgt en de grote studio's van Universal, Paramount, NBC, CNS grote musea lijken van film en tv-industrie. "Negen procent van de drie miljoen bewoners van dit gebied is werke loos. Dat percentage stijgt nog steeds. Een van de takken van in dustrie waar die werkeloosheid groot is, is de film en tv-industrie. De gelukzoekers komen, maar er is geen werk. Films worden niet meer hier gemaakt, maar op locatie in Spanje, Italië of Portugal in ieder geval daar waar het goedkoper is. De vakbonden van acteurs en van restaurant Dino's Lodge: eigenaar Dean Martin. de figuranten nemen niemand meer op. U kunt de gevolgen wel raden", zegt hij, maar hij vult ze zelf in. Prostitutie "De prostitutie neemt veel vrouwen op, de handel in pornografie, naakt poseren en zo, u begrijpt m© wel. bloeit en de zwendelaars, die thea terschooltjes oprichten zijn een voordurende zorg. Mensen worden verleid 200 dollar te betalen en denken daarmee de garantie te hebben gekocht voor film of tv-suc- ces. Meestal blijken de schooltjes niet te bestaan als de 200 dollar is overgemaakt. Het zijn natuurlijk gemakkelijke slachtoffers. U be grijpt toch wel, dat een meisje dat haar dorp in Pensylvenia verlaat en zegt: Ik ga naar Hollywood. Ik wil een ster worden. Dat het moeilijk is na een jaar terug te gaan naar Je dorp en te zeggen, ik ben geen ster geworden". Het klinkt allemaal zo voor de hand liggend. En een politie-func- tionaris is ten slotte een onverdach te bron. Argwaan komt even om de hoek kijken als hij ook de negers eu de homofielen ten tonele voert. Hij noemt cijfers, die er op duiden dat de eens zo blanke "artistieke metropool" de laatste drie Jaar is overspoeld met negers en dat rond de brede Hollywood boulevards de grootste concentratie homofielen in Californië is gehuisvest. En alweer zegt hij. "U begrijpt, dat dat de misdaad natuurlijk met sprongen doet stijgen". We proberen het te begrijpen. Maar werpen nog tegen, dat de tv indu strie wellicht ook een beetje bij draagt aan de verhoging van de criminaliteit, die voor heel de Ver enigde Staten geldt. "Daarin heeft u gelijk. Wij hebben zoveel geweld op tv, men zou een verband kunnen leggen. Alleen, dat verband is nooit aangetoond. Drie dagen voordat op 12 november de bekende vlietuigka- ping naar Cuba werd gepleegd (een toestel van Southern Airlines dat meer dan dertig uur bedreigd werd) was er een film over vliegtuigka ping op tv uitgezonden. De kapers gingen op precies dezelfde wijze te werk. Toeval?" Het is een vraagteken, waarachter hij stellig geen bevestiging ver wacht. De tv-industrie krijgt voort durend bezoek van de hoogste poli- tie-Ghef in LA. Er wordt gepraat hoe de tv mee kan werken aan de bestrijding van de misdaad. "Poli- tie-series zijn om te lachen", meent onze woordvoerder. "Er is maar één goede serie en dat is Adam 12". De serie handelt over de politie in Los Angelos. Alle scripts worden door de afdeling pers en publicitei van de politie in Los Angeles van te voren doorgenomen en zonodig aangepast. Bonny and Clyde "De tv mag nooit de indruk wekken dat Bonny and Clyde goede mensen waren. En dat gebeurt nogal eens". En als we het woord drugs uit zijn mond hebben vernomen als een van De brede Hollywood Bou levard huisvest de grootste concentratie homofielen in Californië. de vijanden waartegen het korps waarvan hij deel uitmaakt niet kan vechten, dan stappen we op. We hebben het idee, dat we in ander half uur tijd alle problemen van Los Angeles in het algemeen, e n Hollywood in het bijzonder, hebben doorgenomen en voorzien van voor de hand liggende verklaringen. Bij de uitgang van het politiebu reau worden we nog gefouilleerd. Bij het binnenkomen werd ons kof fertje overhoop gehaald. "Geen bommen meneer?" "Nee, geen bom men meneer". We rijden Sunset weer af richting Hollywood. De avond is gevallen. Langs de kant staan mannen met zaklantaarns te beduiden dat op de parkeerplaats die met de lantaarn wordt aan gewezen iets te beleven valt. De mannen zijn negers, de attracties zijn vrouwen van gemengd ras. Tip pelen is verboden en onze politie functionaris geeft ons de raad geen sexuele genoegens te zoeken langs die weg, want; "Meestal eindigt zo'n avontuur met een klap op Je hoofd, omdat wel Je geld wordt geëist, maar geen levering van sexuele genoegens tegenover staat. En onze zegsman zei ook nog; "U kunt best gelijk hebben, dat de tv schuld heeft aan de stijging van de criminaliteit. Behalve het geweld, wordt aan veel mensen dag en nacht via hét scherm een wereld getoond, die de hunne niet is. Grote auto's en weelderige huizen, die in commercials worden aangeprijst, maar voor een groot percentage van de bevolking onbereikbaar is. Mis daad is een manier om toch die verworvenheden van onze maat schappij in bezit te krijgen". Die verklaring lijkt ons wat aanne melijker voor de problemen die ook Hollywood teisteren. Maar ondanks dat, het is waar, dat de serveersters in bars en restaurants de gasten kunnen verhalen over filmrolletjes of tv-rolletjes, die zij ooit hebben gespeeld of ooit nog hopen te spe len. Het is waar dat de werkeloos heid onder de acteurs en figuratie groot is. Het is waar dat zelfs in Beverly Hills en Bel Air werkeloos heidsuitkeringen van vijfenzeventig dollar per week in veelvoud werd uitgekeerd. Het is waar dat acteurs voor bijrollen uit hun vak niet meer dan drieduizend dollar per Jaar maken en de rest verdienen in een tankstation. Zoals John Sarnom een Jongeman die wij ontmoeten bij de persverto ning van de film "Limbo"' een Uni- versal-produktie. Sarno vertelt al gecontracteerd te zijn voor twee films. Hij is gewild, want vorig Jaar kreeg hij een Golden Globe nomi nation en een Oscar nomination voor zijn bijval in de 20th Century Fox film "Seven minutes". Geen prijs, maar wel genoemd en dat helpt een stuk in Je carrière. De contracten zijn waardeloos, want er ij geen geld om de films te maken, vertelt hij. Gerucht De film Limbo waarnaar we zitten te kijken had niet gemaakt hoeven tp worden. Het onderwerp is vrou wen van Vietnamese krijgsgevange nen en hun problemen. Het gerucht wil. dat de film is vastgehouden tot na de presidentsverkiezingen, omdat zij Nixon's positie zou schaden. John Sarno is alleen m aar boos. Voor zo'n draak van een film wordt geld uitgegeven en ik wacht met twee contracten op zak". Het goud van Hollywood is vervan gen door de niet al te harde dollar van de zakenlieden van de Oost kust. En in de denkwijze die deze captains of industrie erop na hou den past niet de wereld, waarin Marylin Monroe opgroeide. John Sarno zal daarmee moeten leren le ven. Voor stuntmannen is er nog altijd employ in Hollyioood, CLOTHIERS men-sJ

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 19