?AAR APART IN PEYTON PLACE iobert logan lias inter TERUG NAAR P.P. Diane Hyland alias Susan Winter PAGINA 27 - Dominee rookt een king-size probeert later een Hol- gaartje, dat hem beter Jt, zegt hij. Robert Hogan it in de buurt van de domi- Winter, die het zo moeilijk met zijn vrouw Susan, en het zieleheil van de brandschone leden van zijn eente. lacht een bulderende lach ik hem dat in die bewoordin- vertel. Zijn huis past ook al lat beeld. Een naar de Holly- dse heuvels overgeplante En- plattelands pastorie. )pt", zegt hij, het huis heeft de buitenkant een compleet se stijl. Binnen niet hoor. ik dit huis alleen maar zag waar de makelaar bij was. is mijn droomhuis, dit een sfeer van Europa en gek op Europa". hem erop wijzen, dat dit tuchtig enthousiasme waar- 1 Jijnlijk de koopsom in voor ongunstige richting heeft oplopen, buldert opnieuw ■%|it lach. "Onzakelijk", roept hij HU "ik had mijn mond moeten iden, maar het was eruit voor rïMf het wist' Zo ben lk- Als ik 10usiast ben laat ik dat ook (gf 'nisme rzekei komen vier uur lang tot i 'eücie gesprekken. Naarmate jg'jjg uur vordert groeit het cynis- in zijn uitlatingen als we het M r de Amerikaanse samenle- 3 hebben. Robert Hogan is ■J«i serieus mens, een gewaar- I Uvl rd bestuurslid van de vak- d van acteurs, een serieus 35 jefenaar van zijn vak. Hij be- 01710- Kit veel tijd aan lessen om i talent bij te schaven en uit liepen. Ohëb een vak en u heeft een l We moeten beiden proberen vak naar beste vermogen uit C f) oefenen- Helaas kan ik dat t zeggen, dat iedereen in mijn die mening is toegedaan, rolletje voor een tv-film of is gauw aangenomen als geld maar goed is en een nmercial is gauw gemaakt, ncieraj, tiJd heb gehad Ik ben bezinning gekomen en doe Ju vak serieus". zijn er even stil van. Hij rpt zijn Peyton Place-domi- esblik in mijn richting en ft; "Had Je dat gedacht". Ja had je kunnen denken van minee Winter privé. Hij stapt van het onderwerp af en ïedt in de rol van rondleider in lit is mijn vrouw. Zij ligt nu 'en ziek op bed". Het is een ,j ïportret op linnen geschilderd. lusea t huis hangt vol met werken i mevrouw Hogan. Niet onver- Kostelijke doeken, zonder een ildelijke voorkeur voor een "1 ijl, noch voor onderwerpen. lis het even kan sleept zij mij r Florence waar we dan igenlang door de musea sjou- Vorig jaar heb ik voor het „pst gezegd: Ga maar, ik huur een fietsje en rij een hele rond. Zij kan uren bij een >ek stilstaan. We komen vast 1 naar Holland. Jullie Stat«§ibben namelijk ook een stel die ouWe grootmeesters la- doodgaan van de honger, is niet? is en f Een schuldbekentenis is hier pzijn plaats. De verwijten van [,aron zouden ongetwijfeld nog scherper woorden zijn gesteld. 5J is zestien Jaar getrouwd met i 11 baron: Een huwelijk, dat ge- i ij I legend is met drie kinderen. 1let woord Peyton Place is tot :n toe nog niet gevallen. We FA weten er toch aan geloven /Ln' Indt u niet Ja, daar ging het tenslotte 3i. Wel, laat eens zien. Ik heb li f met plezier aan meegedaan. B v let spelen met Diane was ge- ïeldig. Zij is tenslotte een van V E I) ie grootste actrices die wij heb- II LHien. Dat ia eigenlijk het enige lat ik er over kan zeggen. Ik laan l de rol met plezier gedaan, >mdat de werksfeer goed was ldsvce En wat moet Je verder van die Erg knap "Krankzinnig, krankzinnig, wat een ellende wat een problemen. Weet je, ik vind het erg knap dat de schrijvers van de tv-serie van het boek zijn afgeweken en er een dominees-echtpaar heb ben ingehaald. Ze zaten niet in het boek, dat weet je toch". Ja dat weten we, maar waarom was dat zo knap gevonden? "Wel, in die krankzinnige cor ruptie in burger moraal ge drenkte burcht van wantrouwen en misverstanden moest een zie- leherder verschijnen. En wat doen ze met die man, die laten ze helemaal passen in het beeld van PP. Hij krijgt een karakter, waarin genoeg zwakheden zitten om in het normale PP-proble- menpatroon te kunnen mee draaien en bovendien laten ze hem meteen al binnenstappen met een probleem in de vorm van een vrouw die aan de drank is. Zo brengen ze straks ook nog een zwart gezin in die samenle ving. Gewoon als gezin. Geen zwarte chauffeur of zoiets, maar een gezin. Dat is toch knap". Plank mis bent laaiend enthousiast over de serie, bemerk ik? "Dat wil zeggen, ik vind het knap gedaan allemaal. Probeer eens zoveel jaar lang, zoveel problemen uit te diepen, te schrijven, in beeld te brengen. Knap. De meeste kritiek slaat de plank mis. Nie mand heeft ooit beweerd, dat PP is gemaakt met de preten tie dat dit nu het summum is van Amerikaans drama. Het is zoals de tv, die voornamelijk overdag voor de huisvrouwen wordt uitgezonden)die zoveel niveau had, dat het een avond serie werd. De nieuwe PP is veel minder en is een echte soap opera en wordt ook overdag uit gezonden". Geeft het de miljoenen kijkers op de andere continenten wei een beeld van een stukje Ameri ka? Robert denkt diep na schenkt eerst thee, omdat hij dat een lastige zaak vindt, zo zegt hij "Kijk All in the family (de door Amerikaanse samenleving kan worden aangewreven. De proble men, de karakters zijn univer seel, en dat bewijst ook het suc ces van de serie over heel de wereld. Iedereen kan zich identi ficeren met de karakters. Ieder een heeft wel een serpent, een huichelaar of een brave borst in zijn omgeving. Er is geen held want in ieder PP-karakter zit een weeffoutje. Ook in de domi- Door Peter d'Hamecoiirt de VPRO uitgezonden Ameri kaanse serie rond de familie van Archie Bunker) geeft een beeld he, heel duidelijk. Ik herken dat zelf, ik kom uit zo'n milieu. PP heeft te maken met burgermo raal in zijn grote algemeenheid. Ik geloof niet dat dat typisch de Religieus Nu we toch weer bij de dominee zijn gekomen. Is Robert Hogan religieus? "Niet praktiserend. Ik ben ka tholiek groot gebracht, maar ik kreeg steeds meer moeite met wat een God zo'n 1900 jaar gele den hier heeft lopen vertellen. Mijn oudste zoon kwam laatst met de mededeling thuis dat hij atheist is. Hij gelooft heilig in de wetenschap. Ik heb hem aan geraden de bijbel toch maar te bestuderen en de tien geboden eens na te lezen. Die'zijn zo gek nog niet tenslotte". De tijd dat in de VS en overal in de wereld gebeden werd voor het zieleheil van do minee Winter begint zo langza merhand voorbij te raken. De serie loopt overal zo'n beetje af. "Dat is een periode erg hevig geweest hoor, dat ik allemaal brieven kreeg van mensen die mij goede raad geven bij het op het rechte pad houden van de verderfelijke creaturen van PP. Er werd gebeden dat ik met mijzelf ook nog in het reine zou weten te komen". Maakt dat niet angstig als Je weet, dat mensen zich zo inleven in een tv-spel? "Nee, Je denkt er wel vaak aan, maar ach, het is niet zo slecht als mensen ergens aan denken. Men identificeert zich nu een maal graag met tv-karakters. Ik geloof, dat dat vooral bij die grote categorie mensen sterk is, lie niet helemaal gelukkig zijn met het bereikte maatschappe lijk resultaat in het leven. Nooit iets bijzonders mee maken. De tv helpt die mensen eigenlijk een beetje. Grootste probleem De wijn heeft inmiddels goed gesmaakt. Na vier uur meldt zich de Jongste telg uit het gezin Hogan, een meisje. Zij eist snoep, dat door haar vader wordt geweigerd, hetgeen een ernstige gezagscrisis in het gezin tot gevolg heeft. Na overleg be sluiten beide partijen, dat limo nade een goed alternatief is. 'Mijn grootste probleem", zegt flobert Hogan, "hoe voed ik mijn kinderen op". Diane Hyland en Robert Hogan hebben beiden niet zulke beste herinneringen aan Peyton Place. Voor allebei was het jaar, nadat in de Verenigde Staten de serie van het scherm verdween, een jaar zonder werk. Zij speelden het dominees-echtpaar Winter, dat gehandicapt door eigen proble men het zieleheil van de gemeen teleden van Peyton Place was toe vertrouwd. Diane haatte op het eind het karakter van Susan en het pu bliek met haar. Voor Diane be tekende het, dat tv- en filmregis seurs haar onder die omstandig heden niet konden gebruiken. Robert was te nadrukkelijk tn beeld geweest als dominee en werd ook voorlopig op non-actief gezet. Eerste kerstdag zijn zij weer te zien in de dubbele Peyton Place, die de AVRO die avond uitzendt. De kijkers die zich ongerust beginnen af te vragen hoe het straks met Peyton Place gaat, kunnen we gerust stellen. Neder land kan theoretisch nog tot vol gend jaar augustus voort met de voorraad die de AVRO nog heeft liggen van de oude Peyton Place. Tegen die tijd zal men zo'n 300 afleveringen bij de Amerika nen achter zijn, want zij hebben inmiddels al vele afleveringen van de nieuwe „Return to Peyton Place"-serie achter de rug. Troost kan misschien zijn, dat tot en met aflevering 170 alles nog bij het oude is gebleven Na een Peyton Place-loos tijd perk van drie jaar heeft men bij NBC in Hollywood de pen weer ter hand genomen. De decors zijn weer overeind gehaald en de be kende karakters zijn weer in het gelid gesteld. Het Amerikaanse publiek vroeg om Peyton Place en heeft dat gekregen. Natuurlijk is de serie aangepast aan de tijd. Geen moord en dood slag meer om een buitenechtelijk kind zoals in de oude serie, maar ditmaal het voortwoekerende kwaad, van de geestverruimende middelen. Allison, inderdaad terugge keerd, is de verloedering nabij en in handen van een meedogenloze dealer, die in zijn eentje de hele maatschappij aan het ondermij nen is. Voor velen van de oude P.P. was dit allemaal te veel en liet men de eer aan andere ac teurs en actrices. Drie vertrouwde figuren zijn gebleven: Eli Carson heeft in Frank Furgeson nog steeds een enthousiast vertolker, Pat Morrow kon niet loskomen van Rita en Eveline Scott heeft een contract voor het leven gesloten met Ada Jacks. In Amerika is de serie nu hele maal gericht op de huisvrouw die na het middaguur even wil uitblazenProducer van de serie „Return to PP" is George Paris. De organisatie is volgens hem heel eenvoudig. ,J>agelijks is er precies dertig minuten, plus de commercials, op het scherm. Don Wallace schrijft de grote lijn twee scriptschrijvers leveren de dia loog zes weken vooruit en Paris en Gail Gobi houden oog op het eindresultaat. Belangrijk is, dat het program ma is voor moeders en kinderen, die dagelijks met problemen als bijv. druggebruik worden gecon fronteerd. Voor dat onderwerp hebben we Allison gekozen als slachtoffer". Toch moeten we PP volgens Paris in de eerste plaats en als amusement. Drugs als amusement? „Het gaat ons om de karakters van de mensen. Karakters die in welke stad dan ook bestaan. We richten ons in deze PP's eigenlijk hele maal niet op het uitdiepen van karakters. Het is alleen maar een blik op een gezelschap mensen met voor het merendeel „highly moral" karakters, die fouten maken." Het „instant-recept" voor een PP-aflevering is gauw verteld: dertig minuten camera-repetitie, dertig minuten kleding en make up, dertig minuten camera-repe titie, dertig minuten opnamen en klaar is PP. Tot slot nog een „geheimpje": Betty ruilt in „Return to PP' Rod ney weer in tegen Steven, omdat ze zwanger van hem it. Daar waar bordjes waarschu wen tegen vallend gesteente en de weg een laatste krampachtige bocht naar boven gaat, daar staat een blauw in carré-vorm gebouwd huis. Middenin de carré een zwembad met voldoende zonneruimte rondom. Aan de buitenzijde van de carré een ter ras voor vergezichten. Recht vooruit het in smog gehulde Los Angeles down-town, het smerig ste deel, rechts in de uitlopers van de smogslierten en een grondnevel de Stille Oceaan, links de heuvels. "En daar, daar achter die heuvel woont Robert", zegt Susan uit Peyton Place en ze wijst in de richting van het huis van domi nee Winter, haar Peyton Place echtgenote, die zij het leven zo zuur maakte. Beiden zijn goed bevriend. De rol van Susan is voor Diana Hyland al weer drie jaar geleden. Ze heeft Peyton Place zo snel mo gelijk willen vergeten in haar huis op de heuvel, op de grens van Beverly Hills. Door de telefoon had ze gezegd. "Je rijdt maar naar boven tot Je niet verder kunt". Ze was vergeten de zijwegen te noemen en dat is lastig zoeken. Zij is minder gepolijst dan op tv. Ze heeft niets van het bur gerlijke alledag gezicht van Su san. Ze zegt gevleid te zijn met mijn verzoek om een interview. "Ik wil dat het Nederlandse pu bliek weet, dat ik een totaal an dere vrouw ben dan Susan in Peyton Place" Karakter Ze haat Susan. Ze haat het ka rakter uit Peyton Place zo erg, dat zij de zaak het liefst wil vergeten. Waarom, een rol is toch maar een rol, zeg je dan. Voor Susan maakt Diana Hy land een uitzondering. Het do mineesechtpaar kwam in het oorspronkelijk boek helemaal niet voor, maar er is wel meer in de lange termijnserie, dat niet strookt met de oorspronke lijkheid. De schrijvers wilden een dominee in het stadje van burger moraal om de zieleroerse- len fijner te kunnen uitdiepen. Maar ook de dominee moest zijn zwakheden hebben natuurlijk. Die rol was toebedeeld aan Dia na Hyland. Zij werd de drank zuchtige maar niettemin toch van een gezond gevoel voor hu mor voorziene domineesvrouw. Diane graaft terug in haar her innering. De dag dat zij moest beslissen wel of niet in het laat ste Jaar Peyton Place mee te lo pen. In dat krankzinnige stadje Er was een aanbieding voor een filmrol in Italië, dat ook niet onaantrekkelijk leek. Ten slotte werd zij toch de duurstbetaalde actrice van Peyton Place. Via film en toneel (Veel Tennessee Williams op Broadway) was men die hoge gage aan haar ver plicht. Psychopate Maar wat was er nou met dat karakter aan de hand? Diana "Dat karakter veranderde hele maal. Die vrouw was een psy chopate zonder enige aanleiding. Het werd helemaal te gek toen men een slot aan de serie wilde maken. Er is helemaal geen slot. Op een gegeven mo ment worden dokter Rossi en ik in de gevangenis gestopt. Ik heb zomaar iemand vermoord. Zon der dat ooit een aanleiding daarvoor is gebleken". Heb je daar dan niks van ge zegd? Diana: "Ja natuurlijk. Ik zei dat kan toch helemaal niet. Dat hele mens wordt veranderd. Zij zei den: doe nou maar, want we moeten er een eind aan maken. Maar ik was nijdig". Juist in die tijd gaf zij een interview aan een Amerikaans tv-blad, waar aan zij dit verhaal deed. "Maar. zo zegt Diana, "de zaak werd daarin totaal verdraaid. Het kwam er uit alsof ik niets van Peyton Place moest hebben en dat is beslist niet waar. Ik zal nooit de mensen in het openbaar aanvallen, waarmee ik zo lang met zoveel plezier heb samen gewerkt". Het interview werd een rel en sindsdien is zij huiverig voor ie der interview. Maar hoe zat het nu werkelijk. Vond Je Peyton Place nu het einde of niet? Diana: "Het is nu drie Jaar ge leden. Ik kan nu wel zeggen, dat ik het misschien niet zo gewel dig vond, maar het werken was leuk en ik had mijn woord gege ven mee te doen tot het eind. Vooral werken met Robert Ho gan was geweldig. Er is een goe de vriendschap uitgegroeid. Geen werk En financieel? Diana: "In dat opzicht was het zeker goed voor me, maar verder ben ik niet veel wijzer geworden V erband Het haar voorgespiegelde ka rakter van Susan trok haar aan, maar aangezien de Peyton Pla- ce-schrijvers maar enkele weken vooruitliepen op het dramatisch gebeuren kan het gebeuren dat zo'n karakter langzaam veran dert en dat het zelfs tot dingen wordt aangezet waarvan het lo gisch verband met het vooraf gaande nummer aantoonbaar is. "En dat heb ik meegemaakt", zegt Diana. Ze schept een ge- sprekssfeer, waarin je het idee krijgt met een vriendin te pra ten die je in jaren niet hebt ge zien. Zij praat en doet tegelijk iets. Of giechelt erbij, of loopt weg om iets te zoeken, of laat de poes een kunstje doen. Dwaalt van het onderwerp af en begint over de smog, vraagt of Peyton Place in Nederland po pulair is. place, omdat geen etai Jaar lang wilde gastoptredens in films. Het publiek Net zo erg als lk laatst zelf haatte ik destijds voor gekozen, was het voor mijn carrie- Diana is een van de top-actrices van de VS dus werk is er altijd voor haar. Zij is ook niet via kommer en ellende bij die top gekomen. In het met kranten dichtegeplakte Cleveland in de staat Ohio verscheen op een dag een fotograaf van de weekend bijlage van één van de Newyork- se kranten. Hij was op zoek uaar goedogende meisjes voor de rubriek "het meisje van de week" of een titel met eenzelfde strekking. Zeventienjarige Diana viel op in haar stadje en de fotograaf kon niet om haar heen. De foto verscheen. En het Dorus Day-ty pe. dat zij in die dagen (zestien jaar geleden was sprak enkele theater-agenten in New York aan. Samen met een kordate tante trok zij naar New York. "Dat kind heeft talent",zeiden de mensen van het vak en zo werd Diana ondergebracht in een meisjespensionaat en leerde snel wat zij leren moest. Zij had ta lent. Het boek met theaterkritieken uit haar zestienjarige carrlre ligt toevallig bij de hand. Als ik daarom glimlach, zegt ze: „Echt hoor. toevallig. Ik ben niet ge trouwd met mijn vak. Ik denk eigenlijk veel te weinig over mij zelf als actrice na". En zij kruipt naast mij op de bank als we de meest succesrijke kritie ken door nemen. B-lijst Als het boek is dichtgeslagen rolt ze zich weer op in haar ei gen stoel. En onthult: "Men vraagt zich af waarom ik niet meer doe. Ik weet het eigenlijk zelf niet. Een ding weet ik wel. dat de organisatie bij de tv in ons land hopeloos verkeerd is. De networks (de drie grote lande lijke kanalen) regeren de business. Er gaat een grap, dat op de bu reaus van de networks twee lij sten met acteurs en actrices cir culeren. Een A en een B-lijst. Als je Je druk maakt sta Je op de A-lijst, die VS altijd bij de hand schijnt te liggen als er aantrekkelijke rollen verdeeld moeten worden en het echte ta len. dat zich niet zo druk maakt staat op de B-lijst, die heel goed opgeborgen schijnt". Op welke lijst staat Diana? "Door mijn eigen schuld op de B-lijst denk ik en een beetje door toedoen van Susan uit Pey ton Place". Miskraam Het leven is haar tot op heden gemakkelijk afgegaan. "Vlinder achtig makkelijk", zegt zij. En dat verheugende gebeuren brengt haar wel eens op de veel ge hoorde vraag waartoe zijn wij op aarde? Een vraag waarop al leen de katechismus een woord weet en Diana zegt: "Aangezien ik niet het type ben van alle maal naar de kerk op zondag zoek ik het zelf maar zo'n beetje uit". Ik heb pas een miskraam gehad. Dat geeft Je even een tik We proberen het gewoon op nieuw". Zoals ze ook haar carriere zeil zo'n beetje heeft uitgeknobbeld Wie tv-fanaticus is en een scherp geheugen heeft voor tv- hits uit het verleden ziet bij het bestuderen van de foto wellicht in Diana de eerste vrouw waar op dr. Kildare ook op het Ne derlandse scherm hopeloos ver liefd werd. Als we vernomen hebben dat Diana in Cleveland nog Gent heet, maar het showvak naar Hyland als familienaam meegal Dat het herstellen van antieke tafels en stoelen haar hobby is dan werpen we ons op een stuk kaas, slaan het notitie-bloc dicht en genieten van de opgetogen heid van Diana Hyland. Inderdaad deze vrouw heeft wei nig van de Susan die u en ik kennen uit de problemenwereld van Peyton Place.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 27