4etlehem rie keer erstmis zijn Kunstkaarsen die onbetaalbaar Hofmeester Spies is eigenlijk een monnik iem (sinds de zesdaagse juni-oorlog Israëlisch) circa inwoners, voornamelijk christenen) zal wel het stadje ter wereld zijn waar ze, in één kerk, drie kerst- 'ormige kerk is eigendom rrieks-Orthodoxen, maar de itholieken en Armeense bezitten er bepaalde ge rechten. Vier rijen van vierenveertig monolietzui- door het schip en zetten in het koor. Grieken, Ar en Rooms-Katholieken heb- een aparte ingang naar de Grot" onder het hoofdal- zilveren ster op de mar- wijst in deze grot de waar Jezus geboren zou i muren zijn met mar gin deze Geboortekerk wordt Ikerst gevierd: is-katholieken op 25 Armenen op 19 Januari, ter gelegenheid van de het licht duizenden pel- Betlehem komen, is het een maand lang kerstfeest tad Je dat er alles aan doet voordelig mogelijk voor de komen. Vanzelfsprekend winkeltjes en eethuisjes om deze maand niet al- de mooiste maar ook tot de land van het Jaar te ma- lukt heel aardig. Met souvenirwinkels doen uit zaken. ■katholieken hebben in de Geboortekerk geen rech- ze hebben wèl toegang. via hun tegen de zuidzijde van de basiliek gebouwde St.-Jeromekloos- ter en de kerk van de Heilige Ca- therlna, tot de Heilige Grot. De nachtmis wordt opgedragen ln de eigen kerk die te klein is om ale kerkgangers te herbergen. Wie geen kaartje heeft kunnen bemachtigen, kan de plechtige mis buiten op het kerkplein via een enorm TV-scherm volgen. Onder de toeristen en pelgrims die naar Betlehem zijn getrokken be vinden zich honderden hippie-achti- ge Jongeren die met hun lange ha ren en baarden de puntjes op de i zetten van dit wel zeer bijbelse de cor. Op de hoeken van de pittoreske straatjes van Betlehem zingen ze, zittend in een kring, oude en nieu we kerstliederen zichzelf op de gi taar begeleidend. Na de nachtmis legt een kleine processie van r.-k.-vips, geestelijken en genodigden, de korte maar smal le weg af van de eigen kerk naar de Heilige Grot, waar het kindje Jezus, een schitterende, levensgrote pop, op de zilveren ster wordt ge legd, op de plek dus waar Jezus ge boren zou zijn. Ei wordt gezongen en gebeden. Daarna gaat het weer terug naar de Catherinakerk, waar de pop in een kribbe wordt gelegd die daar blijft staan tot Driekoningen (6 Ja nuari). Kerstmis 2 De tweede kerst van Betlehem wordt op 6 en 7 Januari gevierd door de Grieken, de Kopten (de christenen van Egypte) en de Sy- LEEUWARDEN Er is maar één woord van toepassing op de manier, waarop Hofmeester Spies uit Leeu warden zijn vrije tijd opbrandt: monnikenwerk. Zeven dagen in de week zit hij met gekromde rug en werkt aan zijn kaarsen. Paaskaarsen van halve manshoogte, die hij „versiert" op een manier, die al heel lang gele den overal in Europa is losgelaten. Omdat het zelfs voor de kloosterlin gen niet meer was te doen. Door Thom Olink Zeven oogverblindende kaarsen staan nu in een speciale vitrine in de Friese flatkamer. Sierkaarsen vol symboliek en met reliëfs en kleuren, die van toewijding en deemoed spreken. Een enkele paaskaars brandt ruim 3600 uur van des makers leven op. En toch stond hij eens op het punt zijn produkt weer te smelten en wat anders te gaan doen. Godzijdank greep men in en nu de erkenning voor zijn ongehoorde werk algemeen wordt, kan Hof meester Spies niet meer ophouden. Als de drie ideeën, die hij nu met zich meedraagt verwezenlijkt zullen zijn, mag men zeker drie Jaarkalen ders in de prullenbak gooien. Het smelten, krabben en schilderen vraagt een geduld, dat bijna niet meer van de mensen is. De man, die zijn geld verdient op de basis Leeuwarden zegt dan ook eerlijk: „Er zijn momenten geweest, dat ik heb zitten snikken aan tafel. Dan kon ik niet meer." BETALEN En zoals aan alle mensen, die mid dels hun opvallende hobby roem hebben vergaard, moet ook aan de heer F. J. F. Spies (41) worden ge vraagd hoe hij aan deze complete vulling van zijn vrije tijd is geko- Een geschonken paaskaars hij was enkele Jaren hulpkoster bracht hem op de idee. Waarom niet versieren? „Alle grote kaarsen, ook de belang rijkste zijn tegenwoordig wit. Niets meer. Een enkele heeft dan nog iets van een opschrift, maar zelfs in de grootste kathedralen zal men tever geefs zoeken naar de prachtige kaarsen met reliëf en kleur, die er vroeger zijn geweest. Ook voor de rijke roomse kerk is dit soort zaken niet meer te betalen. De heer Spies volgde onlangs het spoor helemaal terug en dacht ten minste in Israël nog voorbeelden van deze oude kunstvorm te vinden. Groot was zijn teleurstelling, dat er niet eens flinke grote kaarsen wa ren te zien, maar stukken plastic buis met een houdertje bovenin, pas gemaakt voor een kleine kaars. An derzijds moet hij toegeven dat het werk niet te betalen is. „Ik verkoop mijn kaarsen aan nie mand. Ik heb aanbiedingen genoeg gekregen. Maar wie kan dat beta len. Laten we eens een gulden per uur rekenen. Dan kom ik per kaars al op bijna vier duizend gulden. De kaarsen zijn gemaakt van bijen was „zuiver als de ziel des he ren". Het is moeilijk daaraan te ko men. Hofmeester Spies krijgt zo nu en dan stukken kaars, die hij om smelt, een enkele keer een brok zui vere bijenwas en op dit moment draait een monnik in Egmont voor hem een kaars met een doorsnede van tenminste tachtig centimeter! „Ik vraag wel eens of ik mag ko men kijken. Het antwoord is altijd beleefd en het komt neer op: liever niet. En zo is het in de fabrieken t ook. Altijd een waas van geheim zinnigheid. Als deze „Friese monnik" ooit had geweten, waar hij zeven acht Jaar geleden mee begon? „Ik weet het niet, ik had toch naar iets anders gezocht. Ik kan nu niet meer ophouden." BLADGOUD Wie hem beziet tijdens de arbeid breekt het zweet uit. Maandenlang krast hij met een fij ne naald kringeltjes was weg uit de plaat die voor hem ligt. Oneffenhe den worden weggesmolten met een lucifer. Zijn verbruik aan lucifers is ontzagwekkend. Kilo's per Jaar. Houdt hij de vlam iets te dicht of te lang boven de gevoelige wasplaat dan smelten de fijne uitsparingen dicht of ontstaat er een gat, dat nooit meer te repareren is. Het gevolg: alles overnieuw en zo gaat regelmatig arbeid van weken of maanden te loor. De fijne „opgehoogde gedeeltes" creëert hij door een druppel was op de plaat te laten vallen. Gaat dat mis, dan wordt er ook opnieuw be gonnen. Dan komt de kleur. Gekleurde was; zelf bereid uit zuivere bijenwas met een kleurstof. Ook gebruikt deze „martelaar" zuiver bladgoud. In de hand vormt hij de delen, die weer bovenop het reliëf komen. Bloemen, een staf, een mijter, let ters. En als dan de plaat helemaal af is, wacht een volgende afgrond. Dan moet de plaat in de zon of bo ven de verwarming zo worden ver warmd dat hij buigzaam is. Want het geheel moet om de kaars wor den gevouwen, waarna de naden en randen worden „aangesmolten". Tij dens dat overbrengen is de plaat al eens verongelukt; hij brak of De lezer weet langzamerhand wat dat betekent. Jawel! De imponerende brokken huisvlijt zijn onbetaalbaar. Slechtstwee staan elders dan in Leeuwarden: een in Arnhem en een in de kathe draal van Antwerpen. De laatste kaars heeft als versiering een ge brandschilderd raam. GOTIEK „Daar ben ik nu weer mee bezig. Uit allerlei boeken heb ik voorbeel den gehaald van gothische bouw kunst en de verschillende delen heb ik samengetrokken tot een raam. Deze kaars wordt mooier dan de vorige, die in Antwerpen staan. Ik heb de kleur al helemaal in ge dachten. Het wordt tevens de groot ste kaars, die hofmeester Spies ooit maakte. Tachtig centimeter omtrek. De mon nik in Egmont wijdt er zijn dagen Het prachtwerk van man uit LJou- wert heeft inmiddels erkenning ge vonden, televisiecamera's volgden hem een half uur in zijn bewegin gen, en de kerkelijke overheid zou best beslag willen leggen op zijn kaarsen. „Voor niets gaat de zon op" zegt de maker eenvoudig. Hij heeft voor zijn Franclscus van Asissi, zijn Lam Gods, zijn Bonefa- tius, de Petrus-kaars en de Madon na moeten bloeden. Na een zondag met uren van zes tot twaalf uur 's nachts branden zijn ogen. „Ik heb er oogdruppels voor gekregen". Dezelfde dokter leverde ook de hoofdpijnpoeders. En wat vinden de militairen op vliegbasis Leeuwarden van zijn hob ble, die Je nauwelijks meer zo kunt noemen? „Prachtig, prachtig. Maar kun Je niet eens een vliegtuig van was voor ons maken. ilsch Orthodoxen. Allen hebben ze hun eigen diensten met eigen strak protocol, zó strak dat geen enkel programmapunt mag uitlopen. Zou dat wel gebeuren dan zou de chaos compleet en ruzies onvermijdelijk zijn. Slechts een streng gehand haafde dienstregeling voorkomt in cidenten. Desondanuks gebeurt het wel dat er iets „mis" gaat. Van tijd tot tijd slaat men elkaar met kan delaars en andere liturgische voor werpen om de oren. 's Middags is het helemaal dringen in de tjokvolle Geboortekerk, die dan toegankelijk is voor zowel Grieken, Kopten als Syrisch Ortho doxen. Hun zo verschillende gebe den en gezangen vermengen zich dan tot een irreële maar impone rende kakafonie. Laat in de nacht van de zevende januari beginnen de diensten opnieuw. Kerstmis 3 In de vroege ochtend van de ne gentiende januari begint, wéér in de Geboortekerk, de plechtige kerstvie ring van de Armenen. De Heilige Grot is de dag tevoren al „versierd" met speciale kaarsen, prachtige ta pijten en ikonen. De diensten en processies nemen uren in beslag maar moeten op een bepaalde tijd 's middags afgelopen zijn, omdat de Heilige Grot dan weer, ontdaan van Armeense luister, leeg moet worden opgeleverd aan de Grieks Orthodoxen en Katholieken om er hun erediensten te houden. Geen kerk ter wereld wordt zo in tensief gebruikt als de Geboorteba siliek van Betlehem. Met name tus sen half december en 20 Januari wanneer dit sinds '67 Israëlische stadje het centrum is van maar liefst drie kerstfeesten.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 25