"Kerkdiensten middelpunt" "Alleen een behangetje dat lukt niet meer gaan gastvrij open en vraag waarom. Ik had graag nog een nieuw behan getje gehad vóór kerst. Maar 't zilt er niet in. Sinterklaas was 'n dure alle zes 'n groot stuk en toen was ik meer dan driehonderd gulden kwijt en je wilt met kerst toch ook iets op tafel zetten. Maar dat behang zit me dwars. Kijk, daar heeft die kleine ze wijst op een brutaal blondje van nog geen drie een balpen geprobeerd. Een klap voor d'r kont natuurlijk, maar daar io Je behang niet mee gered. Trou wens, ik wacht eerst tot ik iets van de gemeente hoor over het plafond. Dat is helemaal gescheurd. Door Hans Melkert Foto's Jan Holvast Een flard van een gesprek achter één van die gastvrije deuren in de Haver- en Gortbuurt. Mevr. P. Lardé-Binnendijk (30) is aan het woord en daarmee kan ze goed overweg. Met haar man en zes kin deren woont ze in een z.g. hekjes- huis in de Derde Haverstraat. Hek jeshuizen zijn huizen van de ge meente en lang niet de slechtste in de buurt. Ze zijn klein, dat wel. Gebouwd in een tijd, dat gezinnen genoegen na rren mét een zolder om met zijn allen op te slapen. Genoegen moes ten nemen, net als nu trouwens, want ook de zes Jonge Lardé's sla pen op zolder. Met hulp heeft vader W. J. Lardé (41) er twee kamers van gemaakt: één voor de meisjes van 15 en 2 en één voor de vier Jongens er tussenin. De scheidings wand verdeelt ook het raam in tweeën. Het is krap, maar knus. Nel en Wim, de ouders, slapen be neden in de huiskamer van vier bij vier. Als ze naar bed gaan, moet de tafel opzij en het bed worden uit geklapt. Aan de ene kant van de kamer de trap naar boven en een kast, aan de andere kant een keu kentje. De keukentjes zijn hier zo klein, dat de wasmachines op het plaatsje staan, aan de straat. Bij de gashaard, gezellig brandend tegen de zelf betegelde schoorsteen, ligt een hond. Danny is een vrien delijk beest, zoals alle honden in deze wijk. De mensen zijn er vrien delijk en dus ook de huisdieren. Op de tafel staan bloemen. Het is ge zellig bij de Lardé's. Met kerst nog gezelliger, weet moe der Nel. Ze heeft de kerstboom al besteld. Wim somt de problemen op: "Kerstboom in de hoek van de televisie, televisie in de slaaphoek 's avonds opzij dus salontafel eruit en grote tafel in het midden". Dat laatste moet wel, want er wor den met kerst spelletjes gedaan. Nel somt op: "Sjoelen, dammen, Joke ren, alles kunnen de kinderen'. Ze is trots op haar zestal. "Eten kunnen ze ook. Tweeëneenhalf brood per dag is maar net genoeg. En kijk eens naar de pan aardap pels. Met kerst doe ik iets extra's, ook op tafel. Niet alleen takjes aan de muur, niet alleen ballen in de kerstboom hoor. Geen zesendertig rollades natuurlijk, maar toch iets lekkers". Het gezin kost veel geld. Het ls passen en meten met het salaris, dat Wim als suppoost in het Leger museum verdient, de uitkering van de WAO en de kinderbijslag (Nel: "De mensen zeggen altijd: Jij krijgt en hoop kinderbijslag, maar kijk alleen eens wat kleren voor de Jon gens kosten"). Toch hebben ze het beter dan twee Jaar geleden. Toen kwam Wim, die acht jaar goed ver diende in de havens "Ik kwam met tweehonderd gulden naar huis" zonder werk. Het gezin moest le ven van een percentage van het laatste loon en dat was niet zo hoog. „Ik moest rondkomen van even vijf honderd gulden in de maand. Ik ben gaan werken, eerst overdag, la ter 's avonds van zes tot negen. Ik heb werken geleerd vroeger, in de huishouding en in het ziekenhuis. Maar naast mijn eigen huis en ge zin ging het niet lang. Ik kon het niet volhouden." Wim werd ziek, onderging een maagoperatie en werd arbeidsonge schikt. "Ik zat thuis, maar dat zin- de me helemaal niet. Je doet niks meer en Je ziet alles thuis. Dat gaat niet goed. Ik ben blij met mijn baantje in het museum. Het is niet zwaar alleen maar kijken en ik doe het graag". Ze hebben één voordeel, de Lardé's, een lage huur. Nog geen f25 in de maand. Ze zouden wel meer willen verwonen, maar ze willen niet weg uit de buurt. Ze hopen erop, i op een gegeven moment twetVe jeshuizen kunnen huren. "Dan ben we de ruimte. Dan ga ik t met verven en opknappen. 1 oge al wat afgeverfd, eerst in de straat, waar ik alle rotte plekqjk het huis met verf bedekte, hier", vertelt de vrouw des hulzejoi Waarom willen ze hier nietw kunnen het moeilijk onder w brengen. Wim woont hier zijn zesde en Nel sinds haar lijk. Ze kennen alles en iedj^ De kinderen zijn er vrij om t len. Dat zijn ongeveer de I denen. Daarom zijn ze er dat de buurt blijft bestaan. Een ster voor het kleine i__ het petiterige huis wijst erop a het kerstmis wordt. Drie ge ineP dagen, waarop ze geen voet I de deur zullen zetten. Ken huiselijk feest. Nel's levendig lachen bij voorbaat. Ze kan if ti a's doen, want de helft vs vakantiegeld is met kerst keerd. De andere helft komt vakantie. den Die brengen ze ook door buurt. Een dagje uit; nf meestal, daar blijft het bij. Dj van het geld is gewoon nodig andere dingen „En dan, ik ga niet in hok zitten. Als ik op vakanA g wil ik in een hotel en heft worden verzorgd. Anders blijf in mijn eigen kippenhok Nel lacht om haar eigen vo|0'' Lachen zal ze nooit verleren. Verschillend kerstfeest vieren Décor een waslijn met wat luiers. Iemand fluit heel toe passelijk een stuk jeugdsentiment weg: Little man, you had a bussy day (kleine man, je had een drukke dag). Die witte luiers steken af tegen de grauwe stenen van de huizen in het birmenstadswijkje, dat bijna veertig jaar geleden al ten dode werd opgeschreven. Maar in de kleine huizen wordt nog steeds geleefd, worden spruitjes schoon gemaakt, wordt liefgehad. En in de smalle straatjes spelen de gevolgjes van dat laatste. Trottoirs zijn er niet, hier en daar een stuk stoep. Gelukkig zijn flinke stukken straat met paaltjes af gesloten en hier is het knikkeren uit Gerard Cox' 1948 weer het belangrijkst geworden. De auto's veelal de auto's van een ander, die in de buurt moet zijn zijn te ruggedrongen. De wijk blijft morsig door de vele pakhuis- jes. Eindelijk wordt er iets aan gedaan, eindelijk is het be sluit gevallen, dat de Haver- en Gortbuurt tussen Leven- daal en Plantsoen in Leiden een woonwijk blijft en niet onder het bulldozergeweld moet vallen. De bewoners zijn er blij mee, want ze zijn aan hun wijk gehecht. Stap maar eens een willekeurige deur binnen de meeste staan of LEIDS GEZIN: GEZELLIG SPELLETJES IN HVIS(JE) Geruisloos verdwijnt de bijbel van de vergadertafel in de SGP-fracr.iek.amer en verontschul digt tweede kamerlid C. N. van Dis Jr. zich met de woorden: "Ik heb niet zo heel erg veel tijd want in deze periode, dat een nieuw kabinet aan de orde is. is er ontzettend veel werk te doen". Om dit aan te tonen draait hij zich een halve slag om er- wijst op een bureau, dat vol pa perassen ligt. Een zwart koffertje, dat op de punt van hetzelfde bu reau staat, zit eveneens stampvol papieren. Zonde Door Jan Wester laken Foto Wim Dijkman Zonder dralen antwoordt Alphenaar Van Dis op de vraag hoe hij Kerst- ruis gaat vieren: "Heel eenvoudig met als middelpunt het bijwonen van diverse kerkdiensten. We heb ben een zeer drukke tijd (verkiezin gen) achter de rug. De kerstdagen kunnen mooi worden benut om de lichamelijke- en geestelijke krach ten weer aan te vullen. Van het ge zinsleven komt meestal niet zo heel veel terecht, omdat er 's avonds nogal het één en ander te doen is. Kerst betekent voor mij beslist geen uitgaansfeest. Thuis staat een harmonium en daarvan zullen we deze dagen veel gebruik maken". Als u rustig in een luie stoel zit, denkt u dan ook wel eens aan die arme sloebers, die nauwelijks een normaal bestaan kunnen leiden? „Vanzelfsprekend denk ik daaraan", zegt Van Dis. 'De kerken doen daar ook het nodige aan. Maar als ik de gelegenheid zou hebben, zou ik rechtstreeks de hand reiken. Meest al heb ik daarvoor geen tijd, daar om steun ik instanties, die veel voor deze mensen doen, indirect". Hebt u nooit overwogen om tijdens de kerstdagen zo iemand bij u in huis te halen? Van Dis haalt de bril van zijn neus, zoekt naarstig naar een zak doek begint driftig te poetsen en denkt intussen duidelijk na welk antwoord hij zal geven. Deze vraag "overvalt" hem en zeer behoedzaam probeert hij zijn zinnen te formule ren: "In het verleden heb ik wel eens een verzoek van een voogdij - vereniging gehad, die vroeg een kind bij mij te mogen onderbren gen. Daar ben ik niet tegen maar ik zou me heel weinig met de Jon gen of het meisje kunnen bezighou den vanwege de drukke werkkring. Alles zou dus op de schouders van mijn vrouw terechtkomen. We heb ben een groot gezin (zeven kinde ren), die met de kerst allemaal thuis zijn. Eerlijk gezegd heb ik hierbij verder nooit stilgestaan". Kunt u de politiek tijdens de feest dagen naast u neerleggen? "Ik geloof niet, dat me dit helemaal zal lukken", lacht hij. "Met een land in nood ben Je altijd wel be zig. Ik zal deze situatie echter nooit los zien van het evangelie. Het zal een soort mediteren zijn, waarbij ik hoop, dat de mensen, die recht streeks bij de vorming van een nieuw kabinet betrokker zijn, vee) wijsheid van „boven" krijgen. Alles moet in het werk worden gesteld om een regering te krijgen waarmee te werken valt. Een land zonder kabinet wordt een bende". Scherp valt hij uit: "Ik hoop niet dat we een socialistische regering krijgen. De richting van de Tien Geboden zie ik niet gewaarborgd in het socialisme. Men wil duidelijk de kant van het neo-marxisme op. Wanneer dit zou doorgaan, zitten we in een chaos. Er zal een zeer sterke man aan het bewind moeten nemen. Voor mij is het een onjuiste zaak als we van 'defensie" gaan afknabbelen en van dit geld andere komen om het roer in handen te zaken opknappen". Roe moet volgens u de weg naar een betere samenleving worden ge vonden? "Allemaal zijn we van dezelfde lap gescheurd", vervolgt Van Dis. 'Er kan niet worden gesteld, dat de één beter is dan de ander. Iedereen staat op hetzelfde grondvlak. En dat kan best tot een goed gesprek leiden. We kunnen wel maatschap pijkritiek hebben, maar de fout van de mens is, dat hij egoïst is. Als we rreer oog voor de ander zouden hebben, krijg Je een aanzet tot een betere samenleving. Dit zal echt niet tot polarisatie leiden". Hebt u een „boodschap" voor de mensen? Geen moment denkt Van Dis na en zegt tenslotte: "Wanneer ons volk weer teruggaat naar de bronnen van de bijbel en komt tot erkennen, dat hij van God is afgeweken, dan is er verwachting. Wie Hem verlaat heeft smart op smart te vrezen". Vrede op aarde is een zaak, die niet betrek king heeft op een uiterlijke vrede maar van vrede met God, die alle verstand te boven gaat". Alphens kamerlid Van Dis jr.geestelijke en lichamelijke krachten aanvullen

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 22