WAS GELUK HEEL GEWOON fT De Kerstboom brandt ^$3 bij Ruteck's! Lekker kluiven op feiten en gebeurtenissen rond kerst '47 "*5 IUNCHROQM STATIONSWEG 11-17 U3DEN CASINO: "Mrs Minirlver", met Greer Garson. GREENWAY (Voorschoten)"De witte klippen van Dover" met Irene Dunn. De sport in de kerstweek van 1947. Uitslagen eerste klasse district I (al lemaal propere voetbalamateurs) AJax't Gooi 42, Neptunus-— Haarlem 0—4. RFC—De Volewije- kers 1—2, Xerxes—HDVS 2—2, VSV Zeeburgia 2—2. District II: DFC ADO 23, DOSStormvogels 3 3, Feijenoord—Blauw-Wit 2—0, DWSSparta 2—2, EDO—DHC 2— uvs UVS speelt in de tweede klasse B (staat vierde van onderen) en ver liest met 20 van het Haagse Quick. UVS krijgt klop, aldus net verslag "want er werden kansen ge mist die eigenlijk niet gemist had den mogen worden. Ook werd voor doel oneindig lang gecombi neerdVerder speelde UVS goed voetbal en het veldoverwicht was vooral voor rust beduidend. De zege lag toen voor het grijpenSloos en Verhoogt gaven afgemeten voor zetten. maar de beide Wolffen wis ten van de kansen geen gebruik te maken". Ach, UVS, wat is er toch verdraaid weinig veranderd in die 25 jaar ASC (met invallers voor Stol en De Troye) verslaat in de derde klasse Woerden met 2—0. "Verheugend na de vele nederlagen van de laat ste tijd". Een der doelpunten komt van de voet van Rietbergen "met een tactisch boogballetje". Keeper Ladan en Van Berge Henegouweö houden in de verdediging als leeu wen stand. I.ugdunum zegeviert met 21 over Lisse. Teeuwen moest het veld met spierkramp verlaten. Verhoeven en Commer scoren voor de Kikkers. Roodenburg speelt 3—3 tegen staartclub Florissant na bij rust tiog met 30 te hebben achterge staan. Chouffour en Van Dorp (2jt) treffen doel voor de Leidse ploeg. Het elftal van de Oud-Internatio nals, dat op Nieuwjaarsdag traditie getrouw tegen HFC uitkomt, wordt een dag voor kerst bekendgemaakt. Doel: Leo Halle (Go Ahead). Ach ter: Pienter (Be Quick) en Calden- hove (DWS). midden: Bas Paauwe (Feijenoord). Pelikaan (Longai, Stijger (Volewijckers). Voor: Wels (Unitas). Vente Neptunus i. Roozen en Kick Smit (Haarlem), Van Gel der (VUC). Even attentie, waarde sportmakkers. er wordt nog gevoet bald met vijf man in de voorhoede. En geen man minder Kerstmis-1947, een momentopname van een heel moeilijke tijd. Het Jaar ook, waarin Johan Cruijff 's geboren, maar daar hebben we dan nog geen benul van. Nog maar net achter ons ligt de krater die vijf oorlogsjaren in de vaderlandse gezapigheid heeft gesla gen. Voor ons uit strekt zich een on heilspellende toekomst, met het vrij wel zekere' verlies van Indië. Van groot rijk gaan we een onbetekenend vlekje op de wereldkaart worden. Voor de vele moraliserende onder wijzers die dit land bezit, zijn het ontgoochelende tijden. In afwachting van de ondergang gaat de Kerkcraad der Gereformer- de Kerk in Den Helder kort voor Kerstmis1947 al vast maar uit alle macht op de rem staan. De raad bepaalt dat "het lidmaatschap van verenigingen waarbij uitvoeringen met bals eindigen niet ln overeen stemming is met de Gereformeerde levenshouding". Dit land heeft godlof het belang van het kleine nimmer uit het oog verloren. Laten we eindigen met de laatste regels van het Woord van Bezin ning uit het kerstnummer van het L.D. van 25 Jaar terug: "God wil ons allen waarlijk kerst feest doen vieren in eeD godverge ten wereld" Het geldt nog altijd. ia: geen milieuvervuiling, klein beetje auto's op kunt nog heen en weer d>e Br eestraat, het gezin 's avonds gezellig rond de kinderen luisteren zelfs Vader, als katholiek stem kopzorg op de KVP want Gaay Fortman loopt dan teren, resultaatvoetbal is het kwar- l ld Paauw ening: lenkamp Uns 1 eik te Ellin tere( Eert ti ie zag de werkelijkheid er iHJk uit? Lang niet zo aar- i hele hoop artikelen zijn bon, zodat de kerst heel aoet worden gevierd. In het tehoekje van het Leidsch staat neerslachtig: "De Ie is dermate ongunstig voorgenomen herstel van a rantsoen voorlopig moet uitgesteld". De regering arts: "in verband met de ftJke beperking van het 1 srbruik is het niet mogelijk ferbod voor personenauto's J. teg op te heffen". En de J" Acteur van het L.D. loopt iQfg,w hart de kerst binnen, ge- 'In hoofdartikel: "Kerstmis 'a het vrede-op-aarde ver- elkaar slecht. Neem om te Indonesië, waar onze Jon- schietschijf dienen voor opgezweepte benden, die naar enig gezag, laat ïen schijngezag als dat Zie naar India en Pa- -adjlwaar tussen Hindoes en t oo« !edanen> waar Joden en a dagelijks aanslagen wor- ^kegd en waar erger voor de staat, naar Indo-Chi- ga [ede op aarde [6egi üs XII. naar wie dan nog hand aan de oorschelp duisterd, zendt met Kerst- nieuwe encycliek de wereld i hij schrijft: "De nood Iers wordt vergroot en met rekening gebruikt" Hij be ft: "De oorzaak van alle kt de laatste tijd over ons ®en, is dat men zich van of van Jezus Christus heeft 1". Nee het gaat dan niet zo ïdiend wordt er ook ver- seinig Een dag voor Kerst- ten B en W. ln Alkemade :t-en op naar de betrekking atmaker bij de dienst van werken. 'Het loon be er gehuwden maximum ter week, voor ongehuwden Weet Je dat óók nog oudje? taeke ;erig itleke beeld is in 1947 heel Mijnen telijkei dan nu. Tenminste zo, want dat 'igt gewoon kullekoekerigfc informatie SJpelt Er is nog geen tv en waarop de radio de poli- dualiteit begeleidt, is treurig, om het maar heel mild te zeggen. En de kranten zijn veel te dun (papier wordt maar met mondjes maat gegeven) om meer dan het routine-nieuws te geven. Het gezag leeft nog op grote voet, dat wèl. Drees en Vorrink, dat is de PvdA (Pelle Mug zou toen waar schijnlijk al bij de deur geweigerd zijn door Evert Vermeer). Schouten beheerst de ARP, Tilanus hoeft de vinger maar te heffen en de CHU is stil, Romme regeert over de KVP als een leeuw over een stel welpen. En Oud en Stikker zijn Juist in de kerstweek bezig de WD in elkaar te spijkeren. Keurige heren, zou Je zo zeggen. Maar dat beeld verlaat je gauw als je de dan woedende In donesische kwestie onder het ver grootglas legt. Een zaak trouwens, waar iedereen in dit land zijn ten gels naar uitsteekt, want wij zijn gelukkig een volk van bemoeials. Wat staat er nu in de kerstweek van 1947 in de krant over Indië, zoals het dan nog heet. Heel wat. Het drama is in volle gang. De eer ste politionele actie (een raar woord voor doodgewoon oorlog) zit er al op. Premier Beel waarschuwt op 23 de cember 1947 de Republiek (Soekar- no, Hatta e.a.) voor de laatste maal. Ze moeten nu eens netjes hun mond houden en luisteren naar wat hun gezegd wordt. Voor hun eigen bestwil. Het L.D. schrijft in een hoofdarti kel zeer gebelgd dat het kabinet "nu al anderhalf Jaar ziende blind en horende doof is" en dat het nou maar eens uit moet zijn met de grootheidswaan van de Republiek, want die eist de hegemonie op" in het toekomstige verband van de Verenigde Staten van Indonesië" Om te besluiten met deze klaroen stoot: "Met of zonder Republiek, de Verenigde Staten van Indonesië zullen binnenkort worden verwezen lijkt en geen Veiligheidsraad zal dan nog kunnen scheiden hetgeen histo risch vergroeid is". Ach, Ja Vrijwel, terzelf dertij d zegt prof. Kraemers in Oud-Poelgeest: "De tegenstelling DjokJa—Batavia (In donesiëNederlands gezag) is het bewijs van onmacht in het mense lijk machtsvertoon omdat Bethle hem niet in het midden staat". Mr. De Wilde (ARP) heeft in het Witte Huis bij wijze van spreken de mitrailleur al weer in de hand: "We hadden naar DjokJa moeten oprukken om het broeinest daar uit tc roeien". Hadji Agoed Salim, Indonesië's grand old man, zegt in die dolle di plomatentaal die ons allen nog eens het leven zal kosten: "Het kan in de komende dagen vriezen of dooien. Indien het vriest zal het kraken en als het dooit zullen bin nenkort de bloemen zichtbaar wor den". Luitenant-admiraal Helfrich spreekt tot het Nationaal Jongeren Verbond: "Opnieuw prediken som mige paedagogen en intellectuelen "Indië los van Holland" en dat die leus ons verarmde land tot een bankroet brengt en het volk hier en ginds tot de bedelstaf brengt, ziet men blijkbaar niet in. Weer dreigt een weerbaarheidsverwaarlozing De communisten streven er naar ons volk tot slaven te maken. Streeft gij naar paraatheid en weerbaarheid". Maar nu genoeg over de politiek. De krant meldt verder dat de MiJ- nenopruimingsdienst van de Ko ninklijke Marine (MOD) "die sinds 1945 in de voormalige Zeevaart school in Leiden zijn zetel had, zijn gevaarlijke werk vrijwel heeft vol tooid. In totaal zijn in 2% Jaar meer dan 600.000 explosieven opge ruimd. Op het strand werden er van de 8.000 gelegde strandmijnen er 6900 gevonden en opgeruimd. De MOD had 900 man in dienst. Twaalf kwamen in die 2% Jaar om het leven bij de gevaarlijke werk zaamheden, percentagegewijs het laagste in Europa. De meeste onge lukken gebeurden door overmoedig heid. Aanvankelijk werden Duitse krijgsgevangenen voor dit werk ge bruikt, doch daar de Duitsers zich nooit hadden voorbereid op het wegnemen van de mijnen zij legden ze en zagen niet om bleek dit een fiasco". De Mijn- en Munitie Opruimings dienst (MMOD, zeker de roomska- tholieke tak van de MOD) heeft iets eerder eveneens zijn werk ge staakt. "Sinds mei1945", zo meldt de krant", heeft de MMOD 1.370.000 mijnen uit onze bodem gehaald. Daarbij vielen 50 doden te betreu ren en 60 gewonden, van wie de helft Invalide zal blijven. Van de 3000 Duitsers die werden ingezet voor dit werk, kwamen er 150 om het leven, 175 werden zwaar en 143 lichtgewond". (Vraag na 25 Jaar: waarom kon de MOD niet èn de MMOD wèl met Duitsers werken?) Bonnen In Nederland1947 zijn nog zeer veel artikelen "op de bon". In het LD is een speciaal hoekje gereser veerd om klaarheid te brengen in dat gedoe met die bonnen. Een paar dagen voor Kerstmis staat er weer zo'n gaaf onbegrijpelijk be richt: "De uitreiking van bonkaar ten K 802, ftlsmede tabaks-, versna peringen- en gemengde kaarten, schoenenbonnen en toeslagkaartjes aan Jonge en a.s. Moeders (Ja hoor, het stond met een hoofdletter), zal aan niet-zelfverzorgers te Leiden plaats hebben van af heden tot 2 Januari in het kantoor aan de Steenschuur. Medegebracht dienen te worden stamkaarten, inwisse lingsbonnen van de lopende bon kaarten, eventueel inlegvellen voo*- schoenbonnen en controlekaart Moeders voor toeslagkaarten". "De navolgende bonnen kunnen op 24 december worden gebruikt: 079 Algemeen: 2000 gram brood, 074 Reserve: 800 gram brood, 078 Re serve: 400 gram brood, 579 Alge meen: 800 gram brood, 574 Reserve 400 gram brood. Voorts zijn aange wezen de bonnen Tabak U 01 en U 03 voor het kopen van twee rant soenen tabak of sigaretten". (Wat sigaretten betreft was alleen het merk Consi voorhanden en dat moet volgens deskundigen "verbij sterend smerig" zijn geweest). Hoe karig het met Kerstmis-1947 toe ging, bewijst wel dit berichtje: "Met chocolade bedekte of samen gestelde biscuits worden alleen ver kocht op versnapering- of suiker bon. De bovenbedoelde biscuits zijn niet verkrijgbaar op de na 1 Janua ri aan te wijzen keuzebon voor ge bak". Maar er is ook opbeurend nieuws "Tweede kerstdag vlees in de res taurants". Zo luidt de kop boven een berichtje. "Bepaald is dat 26 december 1947 niet als vleesloze dag zal worden beschouwd". Dat is dus mooi, maar wie nu denkt dat hij in een restaurant remloos de mik kan volslaan, heeft het mis, want: "De omvang van de maaltijden (aantal gangen e.d.) op de feestdagen en rond de Jaarwisseling blijft gebon den aan de voorschriften". De regering kondigt verder een prijsverlaging aan (zo was de rege ring toen wel)„Toiletzeep van 90 gram per stuk van 25 naar 24 cent waspoeder (250 gram) van 22 naar 2j cent, bleekwater (literfles) van 25 naar 24 cent, schoensmeer (doos je) van 23 naar 22 cent, Carbiet wordt omstreeks 6% goedkoper. beendermeel 2%, vismeel 10%. De maximumprijs voor fietsbanden gaat ook omlaag, toerbuitenbanden van f 3,85 naar f 3,60, binnenbanden van f 1,50 naar f 1,35". Of je een emmer leeggooit. Maar er zijn altijd mensen die meer willen dan de regering hun per rantsoen heeft toebedacht. Uit Oegstgeest komt dit bericht: „De po litie alhier heeft terzake van clan destiene slachting van vier schapen aangehouden een Rijnsburger en een Oegstgeestenaar. Het schuurtje waarin deze schapen waren ge slacht, toonde een walgelijk schouwspel. De vloer bestond ui» bagger en bloed, waarop het vlees op een oude Jas lag uitgestapeld Afval en ingewanden lagen even verder, evenals een hoop mest. Het vlees was bestemd voorde kerstdagen". En dat in het keurige Oegstgeest. De kruideniers zien het Jaar 1948 met angst en beven tegemoet. "Er is in kruidenierskringen ontevreden heid en teleurstelling over het be sluit om artikelen als koek en be schuit weer op de bon te brengen. Het kruideniersbedrijf is al lang nauwelijks winstgevend meer en in gewijden voorspellen voor het ko mende jaar een lange reeks van faillissementen. Met een gemiddelde winstmarge van 17 tot 13 pot. heeft geen enkele kruidenier het breed". Schraalhans is keukenmeester ln 1947. Er is veel wat Je noemt nette armoe. Maar Mansholt ziet het al lemaal heel anders. Een dag voor Kerstmis-1947 houdt hij in Leeu warden een rede die doet vermoe den dat hij al in 1972 leeft. "Ons volk ziet het gevaar van de huidige situatie niet voldoende in. De con sumptie van minder essentiële goe deren is veel te groot. Hierdoor ontstaat een uiterst gevaarlijke schijnwelvaart en op deze wijze lo pen we recht naar de catastrofe". In welk decennium Je ook leeft, de s in de maneschijn der herinnering schoner dan het in het der werkelijkheid ooit is geweest", schreef Peter Sirius al 1 geleden. Hoe frappant waar die stelling is, merk -je pas goed volgeladen met jeugdsentiment bladert in de krakten jaar geleden, rond Kerstmis 1947. Zo op het oog en in het (heugen is het allemaal nog zo rozegeurachtig („Toen was l gewoon"). Jenever De Duitsers hebben het met Kerst mis anno 1947 ook niet lollig, getuige dit bericht: "De Berlijners hebben gisteren voor het eerst sinds de be zetting koffie ontvangen. Deze kof fie genoeg voor twee of drie kopjes, behoorde tot een speciale kersttoe wijzing, die ook vijf klontjes suiker twee eetlepels Jam, vijf snoepjes en vier biscuits inhield. Vrouwen en kinderen kregen en dubbele toewij zing, mannen onder de vijftig kre gen een blikje waarin deze toewij zing was verpakt met een fles Jene ver, terwijl de mannen boven de vijftig een blik plus een fles wijn kregen". In de advertenties vind Je iets terug van de kerstsfeer die er in Leiden moet hebben geheerst. In de Lei- sche Schouwburg "drie kerstdagen" de opvoering van "Het Gouden Haantje" (Café met damesbedie ning) een kraker, hoor, als Je de wervende taal van de bewuste ad vertentie ziet: "Een lachkramp van twee uur met zeven dagen napijn. Daveren zullen de muren van de Schouwburg". Stadsgehoorzaal, twee de kerstdag: "Kilima Hawaiins. hoort de geliefde successen: Nacht ever Java, Onder de Tropische Maan, Zing mij een lied van het eiland. Verder daverende attracties. Alfredo, Peter Piekos e.v.a. Prijzen f 1.00 en f 2.50". Wat draait er Kersmis1947 in de Leidse bioscopen (enkele hebben zelfs vijf voorstellingen per dag) REX: "De Opschepper", met de ko miek Joe Brown. LUXOR: "Zwevende gratie" met Sonja Henie. LIDO: "Mammy" met het zangwon- der Bobby Breen. TRIANON: „George verovert de vloot" met George Formby. mens is altijd al op weg geweest naar een ramp en dat zal nog heel lang zo blijven.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 19