lovacs en Glanville, apEden en Schenk.. haal'n kerstkado voor uw zomervakantie Sirtouropa* Feyenoord op de rand van verlies bij Zwart Wit: 1-1 Incident tijdens schaakwedstrijd fee voetbal moet meer „flair" krijgen Als AirtourNespanda u adviseert: Wat doet u dan? 122 DECEMBER 1972 SPORT PAGINA 13 'AM Feyenoord, »t de herstelde Israel, La- Geilman, en de Israë- Kalderon, heeft gister- ind een wel zeer matige tie geleverd tegen de za ag-amateurclub Zwart Wit Met de uitslag van 11 mocht de stadionclub zelfs nog tevreden zijn, want de zwart witte tegenstanders telden zo veel inzet tegenover zo veel dat zjj na rust zelfs een voorsprong kon den nemen via Viergever. Pas 81ste minuut maakte :eo de Jong gelijk. De voornaamste fout van jyenoord was dat het weiger- ie zich voldoende te concentre ren, al was het dan maar een "oefenpartijtje", dat voorname lijk bedoeld was om Rinus Is raël weer wat wedstrijdgevoel te doen krijgen. De (gelegen heids) equipe van trainer Hap- pel volhardde in tempoloos breedtespel. De enkele keren dat Ladinsky, Schoenma ker, De Jong of Kristensen doorbraken, strandden zij op de uitblinkende doelman Lolkema. Hij en aanvaller Ferry Termors, die zich zeer handig toonde bij de vele uitvallen van Zwart Wit, oogstten de meeste bijval van de 1500 toe schouwers op het sportpark De Vaan. Feyenoord speelde in de vol gende c Geilman, Vos, Israël, Schnei der, Van Duivenbode, Boskamp Schoenmaker, Kalderon, La dinsky, De Jong en Kristensen. Uitgeschakeld Gisteren is in Las Palmas op de Canarische Eilanden het jeugdtoernooi, dat al bijna ver regend scheen, toch nog begon nen. Het Nederlands UEFA-elf- tal werd in de eerste de beste wedstrijd uitgeschakeld door een nederlaag met 12 te gen Las Palmas. Nederland komt in de strijd om de derde plaats uit tegen Schotland. De stand in de ont moeting West Duitsland Schotland was na de reglemen taire speeltijd gelijk: 1—1. Strafschoppen moesten toen beslissen. De Schotten misten de eerste drie, terwijl de West duitsers ze allemaal benutten. Nederland nam tegen Las Palmas in de 8ste minuut een voorsprong van 10 door een doelpunt van Verheyen. Toen kort na rust Frijssen echter een goede mogelijkheid op 20 onbenut liet, kwamen de eilandbewoners sterk terug. Vier minuten voor tijd maakte Pareira 11 en dertig secon den voor tijd zorgde dezelfde speler voor 12, nadat doelman Verhart in eerste in stantie met een knappe reactie de bal had gestopt. Niet beschikbaar De spelers van Bay er n München zijn niet beschikbaar voor het elftal van de zes oor spronkelijke leden van de Europese Gemeenschap, dat op 3 Januari a.s. in het Wembley Stadion van Londen aantreedt tegen een team van Engeland, Ierland en Denemarken. Van Bayern München dat op 2 Ja nuari een wedstrijd speelt te gen 1 FC Nürnberg waren Mai- er, Beckenbauer en Müller uit genodigd. Philidor IV speelt onder protest over ADVERTENTIE ZATERDAG A.S. voetbalwedstrijd Quick Boys-Tehfar B Aanvang 2.30 uur n.m. Sportpark Nieuw Zuid, Katwijk LEIDEN Daar het bestuur van de Leidse Schaakbond het hoger beroep, dat Philidor aantekende te gen de beslissing van de competitie- leider, heeft afgewezen, moest Phi lidor IV voor de tweede maal tegen Leiderdorp I aantreden. Aangezien Philidor het niet eens is met de gang van zaken, werd genoemde wed strijd onder protest gespeeld. Ook in deze match deed zich een incident voor. Ondanks drie waarschuwingen van de wedstrijdleider gleven een Philidor-speler en een Leider dorper doorgaan met analyseren van hun reeds geëindigde partij te mid den van door tijdnood geplaagde scha kers. Toen de wedstrijdleider het bord naar andere regionen wilde ver plaatsen. gaf de Leiderdorper een ruk aan het bord. zodat de stukken over de tafel vlogen. Uiteraard werd deze onruststoker onmiddellijk door de wedstrijdleider uit de zaal ver wijderd, doch het kwaad was reeds e Raider de succesvolste trainer die ooit Nederlandse voetbal- terste vier zetten, terwijl hij voor [trad, is een van de vier trainers die Brian Glanville in chartte George waarschijnlijk een iay Times van harte aanbeveelt om het Britse voetbal op het mlddenveld ma to te geven. Na eerst op zijn oude vertrouwde wijze heeft natuurlijk CraUff, geeft breken van het Engelse voetbal te hebben gewezen Glanville toe, dus wat Kovacs ook lamina", weinig fantasie, om kort te gaan) wijst Glan- doet (training van algemene fysieke ie deur die via de Europese Gemeenschappelijke Markt conditie omturnen tot gespeciaii- mrdt voor buitenlandse managers. Onze trainers heb- seerde,,fyaieke ?®dltie'ver?!^ con' t. i„j„ v- j centratie op snelheid en kracht)zon- iet verleden het voetbal aan de wereld gegeven (hij der Cruljff het onmoeeJ1Jk: m ogan m Oostenrijk en Hongarije, Garbutt in Italië, Hay- het Ajax-patroon slaafs na te vol deden, hij had ook Jack Reynolds en Bob Glendenning gen. Toch zou „de loutere waarde van de verrassing" van zo'n nieuwe tactiek veel profijt opleveren, meent Glanville, omdat het geruime tijd zou duren voordat de andere clubs een passende tegentaotiek zouden hebben 'Uitgedokterd. land kunnen noemen), daarom zou het logisch zijn als ild" nu omgekeerd zijn trainers aan ons afstaat, nu ons door de rest van de wereld is overvleugeld, zegt Glan- Door Nico Scheepmaker mdse trainers kunnen «ën aandragen, gaat hij ®t op AJax, dat op zijn Roemeen Kovacs en- S~CÏÏheU Z" ste kenner van het Engelse voetbal, Nederlander Mie els aan maar van aile Engelse sportjourna listen ook de grootste kenner van het, Nederlandse voetbal tot de andere coaches die het Britse voetbal zou den kunnen „verfrissen en radicali seren", rekent hij Helenio Herrera (Roma), Gustavo Giagnoni (Torino) en Mario Lobo Zagalo (Braziliaans team en Flamingo) Happel was daarnaast irijker, die Feyenoord als lerlandse club een Euro- rorgde. Last but not least taivilte „Fahrdronk", de origine, die het Neder- 1 traint, waarmee de zijn bewondeirng voor Nederlandse voetbal ge- i een coach met ver acht en flexibiliteit (zegt besefte dat htf [een kon overtreffen door euzer training en een tac- seerd op meer onderne- Onderdeel van dat laat- aanvallende Ausputzer terwijl hij de verdedigers de aan te vallen en zijn op het middenveld crea- ipelen. „Michels", denk ik lees, maar Glanville ziet er toaral de hand van Ko- ihij is niet alleen de groot- Ideale man Stefan Kovacs (die niet veel zin heeft als manager van het nationale elftal naar Boekarest terug te keren, aldus Glanville), zou de ideale man zijn om bijvoorbeeld Arsenal te her vormen, meent Brian Glanville, die het al helemaal voor zich ziet. Geor ge Graham zou door de kleine Roe meen bevorderd worden tot „Swee per", zodat hij profijt zou kunnen trekken van de ruimte en tijd die deze plaats de speler schenkt. Arse nals „boender", halfspeler Storey, Petersburg de feestelijkheden zou Kovacs vermoedelijk in de ach- Jaap Eden wint de eerste drie af standen en is wereldkampioen. Groot se huldiging, telegram van H. M. de Koningin, en vele toespraken in wij len café Brinkmann op de Grote Markt in Haarlem. Het artikel in het weekblad "Nederlandsche Sport" besluit met de volgende regels "Waar men komt en waar men gaat, overal zweeft "Eden" over de lip pen, doch voor hoelang? Voor zolang Edens chocoladetabletten, Edens sigaren en Jaap Eden-bitter en de ijs club "Jaap Eden" aan de Jan GiJ- zenvaart bij Zandvoort nog zullen be- Het grappige van de zaak is dat de overgespeelde match ongeveer de- die de naam van Ard Schenk dra- zelfde uitslag zal opleveren als de gem Logisch omdat hij pas sinds eeTst !espeelde. namelijk een zege Maar Jaap voor philidor. Voorlopig Is de stand in de afgebroken partijen, die uiteespeeld zullen worden, zit voor Philidor an derhalf punt. zodat een 5%-4z zege voor Philidor binnen bereik ligt. Voor de eerste uitslag zorgden Braggaar en Goedhart, die na een grote rullpartij tot remise beslo- in het Evans-gam- bier de kwaliteit onder behoud van aanval. Even later was het mat in alle varianten. De koningsaan- SSLT" r1893 £n n°1 V°?°ef" oog in evenwicht (4-41 amateur. Het verschil zal wel zijn dat die fabrikanten in de vorige eeuw Jaap Edens naam exploiteer den, zonder hem daarvoor iets te vergoeden, terwij) dat tegenwoordig niet meer mogelijk zou zijn. Blijkbaar werkte hij ook in zijn begintijd al sterk op de verbeel dingskracht van de Nederlanders, ten- Freeke want in 1891 bij de wereldkampioen schappen werd Jaap Eden (met een derde plaats op de halve mijl) toch men dal werd na enig analvsewerk door Philidor verloren gegeven de beide hangDartHen het volgond°: Barendse staat duldelllk bater t^n Pool. terwijl Hendriksen en Van der Leek Jr. een eindspel m«t 'wr ^n ongelijke kleur overhielden De gedetailleerde uitslagen lulden - J. Barendse Philidor IV)— J. Pool (Leiderdorp I) x-x, A. J. Hendrik sen— P. C. v. d. Leek Jr. x-x, J Paj- cinW. G. Demmenda1 0-1, E ,">- naarP. Dirkse W P Brag gaarW. Goedhart tfc-M:, E. T aster - veld— S. Wels 0-1, J. v. Kuilenburg P. Zwetsloot 0-1. H. L Kuiper - J. P. F v. Oudshoorn 1-0 H M Snoek - R, Willighagen 1-0 C ^^ke - P J. Klein 1-0. Intussen heeft Katwijk net hoger beroep tegen het arbitrage-oordeel over een hamgpartij uit de match Voorschoten II— Katwijk 1 inge trokken, daar de Katwijkers enige matwendingen over het hoofd zer.i vn hadden. De eindstand van deze wed strijd blijft derhalve een 5*4-4H overwinning voor Voorschoten II ADVE° "ivm A.s. zaterdagmiddag 2.30 uur RCL - LUODUNI 1 Sportpark De Bloemerd. ruimschoots overvleugeld door zijn val van de eer. half uw te laat ar- leermeester Klaas Pander, die in 1891 op de vier afstanden (halve mijl, een mijl, twee mijl en vijf mijl) steeds tweede werd achter riverende Oosterveld liep vast. Op de andere vleugel nam Wels het initia tief. brak door de linies heen en won (!%-!%). Snoek kwam na een Logisch Jaap Eden Bij „Madame Tussaud", de was senbeeldenverzameling in de Amster damse Kalverstraat, is een vertrek ingeruimd voor prullaria, boeken, platen, merken die allemaal op Rembrandt betrekking hebben. Wat daarbij opvalt is, dat zoveel firma's dankbaar gebruik maakten van Rembrandts naam, of van de af beeldingen van schilderijen die hij maakte. Sigarendoosjes, koektrom meltjes, noem maar op. De camera zwenkt nu af van „Madame Tussaud" naar het boek „van Jaap Eden tot Ard Schenk," geschreven door Klaas Peereboom. 't Boek Is zowel heel leesbaar als In formatief, zoals het voor schaats sport betaamt, want schaatsen is zo als u weet een cijfersport bij uit stek. Wat die leesbare hoofdstukken betreft verwijs ik graag naar de hoofdstukken over Jaap Eden, de Ard Schenk van de 19e eeuw. Als hij op 10 februari 1896 in Sint- U ziet het, zelfs voordat Jaap Eden, in 1893 in Amsterdam voor de eerste maal wereldkampioen werd, droegen chocoladetabletten, sigaren en sterke drank (en zelfs een ijs- club) al zijn naam. We leven tegen woordig In de "eeuw van de recla me", maar ik ken geen chocolade repen, geen sigaren en geen Jenever reldkampipen Donogoue, en in 1890, onregelmatige opening in het mid denspel „overwegend" te staan. Een fout van Willighagen betekende het einde. Kuiper en Van Oudshoorn gin gen beiden in de aanval. Toen de aanval van laatstgenoemde op niets uitliep, was het direct uit (3%-lü). Molenaar en Dirkse brachten een ge sloten Siciliaan op het bord. Een af wikkeling naar een eindspel met on gelijke lopers leidde uiteraard tot remise. Van Kuilenburg zag tegen Zwetsloot in slechte positie op de zelfs de twee korstste afstanden won en op de twee mijl tweede werd. Was het daarom in 1893 niet meer reden voor bijvoorbeeld Pander-siga ren dan voor Jaap Eden-sigaren, vroeg ik me af. Opeens besefte ik, als niet-roker, dat er Pander-si gaartj es bestaan ik belde Hajenius, de hofleverancier in Amsterdam op, om te vragen of de Pander-sigaar tjes hun naam aan Klaas Pander te danken hadden. U bedoelt de Panter- sigaartjes, vroeg meneer Hajenius. Alweer een mooie vondst de bodem laatste zet zijn vlag vallen (4-3). Het ingeslagen. pionneneindspel van Jajcin en Dem- TE OUD' 99 BOEDAPEST (AP» De Hongaarse kunstrijdster op de schaats Zsuzsi Almassy ze ve rnaai nationaal kampioene heef' gisteren bekendgemaakt dat n de wedstrijdsport eraan zal ge ven daar zij zich "te oud" voel de om zich aan te passen aan de nieuwe wedstrijdregels. Ze is helemaal 22 Zsuzsi Almassy werd derde op de wereldkampioenschap pen van 1969, tweede op de Europese kampioenschappen van 1971 en vijfde op de Olym pische Winterspelen van 1972. In de verplichte figuren was zij altijd een groot uitblinkster Kovacs coach met verbeeldingskracht' schouwt die voor de buitenlandse gasten zijn aangericht, heeft Jaap Eden, 22 jaar oud, in het vooraf gaande weekeind juist alle afstan den voor het wereldkampioenschap gewonnen. Hij is voor de derde maal wereldkampioen op de schaats, en tweevoudig wereldkampioen wielren nen. Op dat moment in Sint-Pe tersburg, bijna 77 Jaar geleden, weet Jaap Eden dat hij een soortge lijke stap heeft gedaan als Ard Schenk dit Jaar deed: hij heeft namelijk een contract getekend met de Humber-Dunlop-combinatie dat hem, behalve de opbrengst van zijn startgeld en prijzen als beroepswiel renner, een Jaargeld van 5000 gul den zal opleveren. Een bedrag waar menige beroepswielrenner vandaag de dag tevreden mee zou zijn laat staan driekwart eeuw geleden. Maar waar het me nu om gaat is, dat Klaas Peereboom vermeldt dat al drie Jaar eerder, in 1893 dus, de heer W. H. Voet te Haarlem op de gedachte kwam een nieuw merk sigaren in de handel te brengen, dat hij „Jaap Eden" noemde. Kistjes si garen van de heer W. H. Voet bevat ten allemaal een foto van Jaap Eden en een handtekening van de schaats- vorst op het dekpapier. Aldus Klaas Peereboom. De naam Jaap Eden misstond die sigaren overigens niet, want als Jaap Eden voor een trai ningsstage naar Hamar is gestuurd, schrijft Pim Muiier: „hij heeft goed geoefend, maar hij leeft niet be daard genoeg en loopt de hele dag met een sigaar in zyn hoofd" Klaas Peereboom citeert vervol gens het authentieke verslag van het eerste wereldkampioenschap schaat sen dat (in 1893) in Amsterdam werd gehouden. Het dooide 2 2,5 graad Reaumur (een graad of drie Cel sius), het orkest van de heer Haun luisterde de feestelijkheid op, en de deelnemers kwamen uit Hamar, Oud- kerk, Stockholm,- Apeldoorn, Lelden, Utrecht, Hamburg, Deventer, Chris tiana, Leeuwarden, Hoogkarspel (J. J. Eden), Haarlem, Amsterdam, Lo- chem, Zaandam en opnieuw uit Lei den, te weten de heer M. M. die lie ver anoniem wilde blijven, en dat zo zorgvuldig doorvoerde dat hij de eer ste dag ook niet aan de start ver scheen. Halen. En wel onmiddellijk. Maar waarom adviseert Airtour Nespanda nu in hemelsnaam een reisgids van Airtouropa. Ze zijn toch niet gek geworden? Dat niet. Maar Airtour Nespanda werkt hecht samefti met één van de grootste Europese reisorganisaties: Touropa.En door die samen werking is de nieuwe reisgids ontstaan. Spannend, hoor .Veel reizen staan er in. Ach, noem het maar gerust een vakantieboek. Zo veelzijdig en uitgebreid, is 't. En om alle verwarring te voorkomen heet Airtour Nespanda nu Airtouropa. Da's simpel. Wat u daar voor koopt? Wel.u boekt voortaan bij een grote Europese organisatie. De voordelen spreken voor zich. De vertrouwde service bleef, er kwamen meer bestemmingen en... Ach, ga uw kerstkado even halen. Het Airtouropa vakantie boek. Dan weet u alles. Kijk u een reis riik. Da's heel eenvoudig, als u het Airtouropa vakantieboek in handen heeft.Want daarin staat, naast vele reizen, ideeën en tips, een aardige prijsvraag. Lost u die goed op, dan hebt u kans op een gratis reis naar Spanje of een koffer vol handige vakantieartikelen. Iedere week worden vier prijzen uitgeloot. Aardig nietwaar?Uw kerst kado - het Airtouropa vakantie boek-voor uw zomervakantie kunt u afhalen bij de bekende boekingskantoren. 'n advies van Airtour Nespanda

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 13