zoutjes voor knabbel kenners. :,herpe reactie - .SSR na bommen gen op Hanoi Perfecte landing van laatste Apollo-trio Nixon wil pers stroomlijnen singer wilde 126 wijzigingen mi Labour eeft Austrabe nieuw politiek gezicht iO 20 DECEMBER 1972 (dvietnamese onderhandelaar Xoean Thuy: (AFP) De leider van ietnamese delegatie in Pa- Thuy, heeft meegedeeld Al adviseur Henry Kissinger I jeheime overleg 126 wjj- ,ilde aanbrengen in de in stand gekomen vredesre- xei dit op een persconfc irijs. ie aan talrijke gesprekken \7 ^er en de Noordvietname- onderhandelaar, Ie Due ui, verklaarde dat Kissin- •n punten van de over- geheel wilde wijzigen, hij dat Hanoi het Ameri- tel inzake een interna- PRifctrolecommissie ifi Zuid had verworpen, daar dit BUITENLAND tot de vorming van een bezettings leger zou leiden en aldus de soeve reiniteit van het land zou aantasten. Technisch De Noor dvietnamese delegatie op, de Vietnamonderhandelingen in Pa rijs ontkende dat de Noordvietname- se onderhandelaar Thuy zou hebben gezegd dat een reeks geheime be sprekingen met de Amerikanen zijn afgebroken. Volgens het Franse persbureau AFP had Thuy maandag gezegd dat een ronde van besprekingen met de Amerikaanse delegatieleider William, Porter voor onbepaalde tijd was af gebroken. Tot het houden van deze vergade ringen was vorige week besloten toen naast de geheime onderhandelingen tussen de Amerikaan Henry Kissin ger en de Noordvietnamees Le Due Tho overleg tussen medewerkers van beide onderhandelaars over techni sche bijzonderheden van een even tueel vredesaccoord nodig bleken te In de Noordvietnamese verkla ring werd gezegd dat Thuy niet over zijn overleg met Porter heeft gesproken. Een Amerikaanse woord voerder deelde mee dat voor zover hem bekend was zowel de vergade ring tussen Porter en Thuy als de Vietnamese vredesconferentie door gang zullen vinden. I /PEKING/HANOI (Reuter, AP, AFP, DPA, UPI) De Jnie heeft gisteren duidelijk blijk gegeven van haar ont- l over de Amerikaanse hervatting van de bombarde- mijnblokkade en beschietingen van Noord-Vietnam. •chter niet duidelijk in hoeverre Moskou het op een it de Verenigde Staten zou willen laten aankomen. Bij uk zou ze wel eens de pas gesloten handelsakkoorden 'BI ihington op het spel kunnen zetten. Wat gezien de te- nde ontwikkelingen in de Russische economie niet erg is. was een verklaring van 21 Ofte ambassadeur in Parijs, ijk afkomstig was uit rionen in het Kremlin van scherpte. Dat deze verkla- op zichzeif stond bleek uit katie van het Russische Tass dat "regerings- Moskou de toestand, ont- voortgezette aanvallen Vietnam, zeer ernstig aan eren waren", sen een onmiddellijk eindt uwe agressieve daden" en Ipe ondertekening' van een crd. De nieuwe aanvallen Sen Haiphong "kunnen 0 rden beschouwd als een druk uit te oefenen op de om deze te dwingen de voorwaarden voor een aanvaarden", aldus de lit van de VS om de aan- ervatten vormt 'n flagrante van de protesten die de leiders hebben geuit in net hun wens te zoeken O.a. raardbare oplossingen van dijen voor de nog bestaan- 1 'ijzing iste zou een vage vinger - onen zijn op mogelijke af- Nixon tijdens zyn bezoek u met de Russische leiders lakt. Ook Abrassimow liet iets dergelijks doorschemeren toen hij gisteren in Parijs stelde of men na de hervatting van de Amerikaanse bombardementen op Noord-Vietnam zich niet moest afvragen of de Ame rikanen wel oprecht waren geweest toen ze tijdens dat bezoek voor vrede pleitten. Nooit Op de vraag of de uitbreiding van de oorlog van invloed zal zijn op de Russisch - Amerikaanse betrekkingen antwoordde Abrassimow dat "escala tie" van een oorlog nooit een goed voorteken js voor de verbetering van betrekkingen tussen verschillende partijen. In welke mate de Russische verontwaardiging le rijmen valt met een onthulling van het Cambodjaanse staatshoofd in ballingschap Prins No rodom Sihanoek zal nog moeten blij ken. Sihanoek zei in de Chinese stad Tientsin dat de Russische hulp aan Noord-Vietnam de laatste tijd aan merkelijk was verminderd en nog slechts druppelsgewijs binnenkwam. Hij weigerde zijn bron te noemen, maar achtte deze zeer betrouwbaar. Waarnemers in Peking zochten de motieven voor de verminderde Rus sische hulp in twee redenen: Mos kou meenae dat een vrede in Indo china op handen was of wilde druk op Hanoi uitoefenen. Prins Sihanoek zelf geloofde dat het Kremlin de si tuatie in Zuidoost-Azië wilde stabili seren op dezelfde wijze als dat in het Midden-Oosten het geval was. Dilemma In ieder geval is het duidelijk dat de nieuwe Vietnamese crisis de Rus sische leiders confronteert met een politiek dilemma dat ongetwijfeld een hoofdrol zal spelen bij de feestelijke bijeenkomst morgen in Moskou van communistische leiders van alle lan den ter gelegenheid van de viering van het vijftig-jarige bestaan van de Sowjet-Unie. In de Russische hoofd stad gelooft men dat de Sowjet-lei- ders echter zullen trachten tijd te winnen niet alleen voor het taxeren van de gevolgen van het besluit van het Witte Huis, maar ook om te kij ken hoe krachtig de reactie van Chi na zal zijn. Als Peking besluit zijn wat soepeler houding tegenover Nixon op te geven zou ook de Sowjet-Unie wat aan matiging kunnen inboeten. Maar zelfs als zij daartoe niet bereid zijn zullen de Russische leiders mor gen geconfronteerd worden met de eisen en verlangens van hun Indo- ohinese bondgenoten. Deens protest bij Washington KOPENHAGEN (UPI) De Deen se premier Anker Jörgensen heeft gisteren verklaard dat Denemarken een officieel protest by de VS zal indienen tegen hervatting van de bombardementen op Noord-Vietnam. De premier zei, dat volgens hem de VS zich uit Indo-China moeten te rugtrekken. De bemanning van de Apollo-17 verkeerde in opgewekte stemming toen zij de helikopter verliet waamee zij na de landing van hun ruimtecabine naar de Ticonderoga werden gebracht. Van links naar rechtscommandant Eugene Cernan, Ronald Evans (boven) en de geoloog Harrison Schmitt. ADVERTENTIE Terug naar Malawi De onge veer 19.000 Jehova's getuigen die drie maanden geleden uit hun land, Ma lawi, waren gevlucht zyn begonnen met daarheen terug te keren. Zij wa ren in het buurtland Zambia opge vangen en ondergebracht in een groot kamp ten oosten van Loesaka. De terugreis naar Malawi wordt ge maakt met autobussen en vrachtwa gens. Arrestatie Op het eiland Saba is niet de rk. bisschop gearresteerd, zoals eerdere berichten meldden, maar wel een Nederlandse geestelij ke wiens naam wordt gegeven als pater Piasef. De Nederlander was aangehouden en opgesloten omdat zijn werkvergunning was verlopen. De Nederlandse ambassade te Koea- la Loempoer zou zijn paspoort heb ben. Op 2 december waren drie an dere r.k. geestelijken in Saba geares- teerd, maar zij werden losgelaten en kwamen maandag te Hongkong aan. In Saba, deelden zij mee, was ..vrijheid van godsdienst" geen be- tro'—-baar begrip meer. (Door onze ruimtevaartmedewerker) De laatste Amerikaanse ruimte vaarders die in deze eeuw op de maan hebben rondgelopen, zijn gis teravond perfect geland in de Stille Oceaan, ongeveer 600 km ten zuid westen van Samoa. Dit geschiedde minder dan twee kilometer van het bergingsschip, het vliegkampmoeder schip Ticonderoga. Ook tijdens de kritieke landingsoperatie, die hoge eisen stelde aan de astronauten Cernan, Schmitt en Evens, bleven zij lachend commentaar geven op wat er gaande was. De capsule drong de dampkring in met een snelheid van ongeveer 40.000 km per uur en werd door de wrijving en later door parachutes afgeremd. Nog geen minuut na het tijdstip van het draaiboek van de vlucht viel de Apollo-17 om 20.25 uur in de Oceaan. De bergingsoperatie nam vrij veel tijd in beslag. Pas drie kwartier na de landing werd de eerste astronaut uit de capsule in een helikopter ge hesen. Dat was de geoloog Schmitt. Korte tijd daarna volgden Evans en Cernan, waarna de helikopter naar het bergingsschip terugvloog. Daar wachtte de maanreizigers een tradi tionele ontvangst, die een extra plechtig tintje kreeg omdat dit in elk geval voor deze eeuw de laatste landing van maanreizigers van Ame rika was. Deze maanvlucht heeft de Ameri kanen een bijzonder grote voorsprong op de Russen gegeven. De Russen hebben overigens in pers, televisie en ook via telegrammen van regerings leiders aan de Amerikaanse presi dent hun bewondering voor de Ame rikaanse prestatie te kennen gegeven. Intussen heeft de Sowjet-Unie de Amerikanen een volledig verslag ver strekt van de lijkschouwing op de drie ruimtevaarders die op 29 Juni 1971 in hun Sojoez-11 waren omge komen. Deze drie Russen, Dobrowol- ski, Wolkow en Petsajew hadden een recordvlucht van 570 uur en 23 mi nuten gemaakt toen zij bij de lan ding omkwamen. Dr. Charles Berry van de NASA verklaarde, dat Mos kou het rapport in mei van dit Jaar heeft gegeven tijdens de vergadering van deskundigen op biologisch en ruimtevaart-medisch gebied van bei de landen. Er staat in dat de drie ruimte vaarders gestorven zijn aan zuurstof gebrek tengevolge van éen snelle de compressie van hun cabine. Oorzaak daarvan was dat het luik van het landingsdeel opensprong op het ogenblik van de ontkoppeling van de rest van de Sojoez. Daardoor ont stond geen explosieve maar wel een zeer snelle decompressie. De druk in de cabine viel zeer snel terug van één atmosfeer (776 mm) tot 7 mm kwikdruk. Vijf tot zeven seconden later waren de mannen dood, aldus dr. Berry. „Het feit, dat de Russen ons deze bijzonderheden over de dood van him ruimtevaarders hebben verschaft be tekent een grote stap voorwaarts in de samenwerking op het gebied van de ruimtevaart tussen beide landen", zei hij. In juni 1975 komt er een ge meenschappelijke Russisch - Ameri kaanse ruimtevlucht waarbij Ameri kaanse ruimtevaarders in de Sojoez en de Russische in de Apollo zullen overstappen. „Wij sturen onze jon gens daarboven er niet op af zonder al het noodzakelijke van de Sojoez te weten", aldus Berry. Op de vraag wat de oorzaak was van de moeilijke aanpassing aan de zwaartekracht die bepaalde Rus sische ruimtevaarders gehad hebben, antwoordde dr. Berry te vermoeden dat twee fundamentele verschillen tussen de Sojoez en de Apollo hier een rol spelen. Ten eerste de atmos feer. De Apollo gebruikt zuivere zuurstof onder lage druk terwijl in de Sojoez een mengsel van stikstof en zuurstof onder normale druk aan wezig is. De tweede oorzaak is vol gens hem veel belangrijker. In de ruimte draait de Sojoez voortdurend om zijn as om de zonnecellen aan de buitenkant geregeld aan het zonlicht bloot te stellen. De ruimtevaarders wentelen dus voortdurend. Dat is aan boord van een Apollo niet nodig. Die draaien slechts twee maal per uur om hun lengte-as, dus uiterst Per T-ford door de Sahara Een groep Jonge enthousiasten uit Gent en Antwerpen wil nog deze maand een rit door de Sahara gaan maken met een T-Ford van 53 jaar oud, een \*n de vermaarde „tin lizzies". Ze hebben de wagen in top-vorm ge kregen na er in totaal 500 uur aan te hebben gewerkt. De hoogste snel heid van de oude wagen is 65 kilo meter per uur. Men wil van Adrar in Algerije naar Gao in Mali rijden, en terug. De totale afstand bedraagt 3.000 kilometer. Achter de oude auto zal een moderne vracht-woonwagen meerijden met de rest van het ge zelschap dat in totaal 18 personen bevat. Verzet tegen postzegel Een or ganisatie van verzetsstrijders uit de Tweede Wereldoorlog heeft geprotes teerd tegen de uitgifte door de Bel gische posterijen van een postzegel ter herdenking van de Vlaamse schrijver Felix Timmermans, vooral bekend door zijn „Pallieter"-serie, heidhad. schrijver Felix Timmermans, vooral bekend door zijn „Pallieter"-serie, maar die ook een pro-Duitse gezind heid had. langzaam, om het ruimtevaartuig wat gelijkmatiger door de zon te la ten verwarmen. ADVERTENTIE Lekkere zoutjes. Apart van smaak. Apart van vorm. Altijd luchtig en krokant. Echt iets om deze maand gezellig mee voor de dag te komen. En u kunt afwisselen zoveel u wilt. Er is Nibb-it Mixed, Cocktail,Rings, Junior, Paprika, Extra en Pikanto's. voorknabbelkenners WASHINGTON (Reuter) In de Verenigde Staten is verzet gerezen tegen een regeringsplan om te ko men tot een „evenwichtige" nieuws voorziening. Het is de bedoeling van het Witte Huis via een wetsvoor stel plaatselijke televisiestations te verplichten hun eigen nieuwspro gramma te verzorgen over omstre den kwesties. Op deze wijze zou een tegenwicht ontstaan voor de lande lijke omroeporganisaties, waar,an voorai de achtergrondprogramma een doorn in het oog zijn van de Republikeinse autoriteiten. Onder leiding van vice-president Spiro Ag- new betichten zij de omroeporgani saties er van dat zij er een linkse visie op na houden die niet repre sentatief is voor wat de gemiddelde Amerikaan denkt. Volgens het regeringsplan zouden de lokale televisiestations hun ver gunning verliezen als zij niet een eigen nieuwsdienst verzorgen. De landelijke omroeporganisaties die stations over het gehele land heb ben, hebben geen machtiging van de overheid nodig. De denkbeelden van het Witte Huis werden gisteravond door Clay Whitehead, het hoofd van de afde ling telecomrr unicaties van Nixons staf, ontvouwd op een bijeenkomst Minachting van beroepsjournalisten in Was hington. De uit Californië afkomstige af gevaardigde Jerome Waldie noem de het plan direct "het duidelijkste teken dat de regering wenst dat het publiek alleen het nieuws hoort dat haar welgevallig is". Hij pleitte voor hoorzittingen van de Juridische commissie van het Huis van afge vaardigden zodra het congres op 3 januari zijn zitting begint. Volgens Whitehead zou een plaatselijke televisiezendgemachtig de moeten aantonen dat hij in rede lijke mate controversiële kwesties van verschillende kanten heeft la ten belichten, wil hij zijn machti ging verlengd krijgen. De chef van het bureau in Was üngton van de Los Angeles Times John Lawrence, werd gisteren in Washington opgepakt Hij mocht na twee uur weer heengaan. Lawrence had geweigerd geluids banden af te geven van een vraag gesprek met iemand die iets te ma ken had met het installeren van af- luisterapparaten in het hoofdkwar tier van het nationale comité der Democratische Partij De Journalist werd gearresteerd wegens „minachting van het hof". Zijn zaak komt woensdag voor. Die dag zal er ook worden beslist over de twee verslaggevers van de Times d*n een vraaggesprek hadden gehad met Alfred C. Baldwin Deze is vol gens de regering een belangrijke getuige in het proces van de zeven mannen die op 17 Juni van dit Jaar de afluisterapparatuur zouden hebben geïnstalleerd in het hoofd kantoor, dat gevestigd was in het flatgebouw Watergate (Ti (Van onze correspondent) CANBERRADe snelheid waarmee de nieuwe Australische premier al lerlei radicale hervormingen door voert heeft een krant hier gebracht tot de kop: „Wie heeft nog honderd dagen nodig na de honderd uur van Whitlam?" Het is nog maar twee weken gele den dat Whitlam zijn Labourpartij voor het eerst in 23 Jaar naar een overwinning leidde. Zonder zelfs af te wachten tot het ingewikkelde Australische kiessysteem hem de vorming van een kabinet mogeliik maakte, is Whitlam al begonnen, slechts gesteund door zijn twe?de man, Lance Barnard. En de meeste Australiërs tonen zich enthousiast Mensen van allerlei politieke plui mage zijn er trots op dat Whitlam met zijn besluit tot terugtrekking van de Australische troepen uit Zuid-Vietnam, kans gezien heeft de stem van de nieuwe regering inter nationaal te laten horen. Zij zün blij met de prompte reactie van de Amerikaanse anti-oorlogsdemon stranten, die buiten de regeringsge bouwen in Washington een bord hebben opgericht met de woorden „Volg Australië uit Vietnam". De maatregelen van Whitlam om vatten een verbazingwekkend groot terrein. Hij schijnt eerst naar het paspoortendossier te hebben gegre pen om vervolgens <a) het Australische paspoort in te trekken, dat zijn voorgangers hadden togekend aan de Rhodesische verte genwoordiger in Zuid-Afrik a en fb) eindelijk het Australische pas poort terug te geven aan de pro-Chi nese, communistische Journalistieke veteraan Wilfred Burchett. De eerste Australische ambassadeur in Peking wordt dr. Stephen Fitzge rald, de 34-Jarige academicus, die ontslag nam uit de diplomatieke dienst uit protest tegen Australië's anti-China-politiek. In het Australië van premier Whit lam zijn op basis van ras geselec teerde Zuidafrikaanse sportploegen niet langer welkom en van nu af aan zal Australië met het A fro-Azia tische blok stemmen over anti- rascistische resoluties. En de rege ring zal de verdragen tegen ver spreiding van kernwapens en over controle op wapens op de zeebodem bekrachtigen. Op binnenlands gebied is de politie ke verandering even drastisch. Nieuwe wetten zullen de oorspron kelijke bevolking rechten op land verschaffen, die haar tot nu toe zijn onthouden: in de toekomst zul len buitenstaanders niet meer kun nen huren in de stammengebieden van deze „aborigines". En aborigi- ne-kinderen op regeringsschol en zullen worden aangemoedigd om vast te houden aan stamgebruiken en folklore van hun volk. Ook de vrouwen zullen profiteren van Whitlam opkomst. Afgelopen vrijdag heeft de Commissie van Arbi trage het ^rincipe van gelijke beta ling voor de vrouw aanvaard. Op het moment krijgt slechts ongeveer achttien procent van de werkende Australische vrouwen hetzelfde loon als mannen in overeenkomstige functies. Hoewel de reactie op de start van Whitlam over het geheel genomen opmerkelijk gunstig zijn, zijn er en kele klachten. Sommige „Wrinklies" de „gerimpelden" zoals de Jonge Australiërs de oudere generatie aanduiden) vinden de snelheid waarmee de nieuwe regering werkt „onwaardig" en „dictatoriaal". De beslissing om de lijst van koninklij ke onderscheidingen af te schaffen (met nieuwjaar en op de veilaarrHg van '-oningin Elizabeth) werd „on beschaamd" genoemd. Volgens sommigen is het leger gede- moraliseerd door het afschaffen van de dienstplicht en de vrijlating van dienstweigeraars, die zelfs schade vergoeding kunnen krijgen. Maar in een land waar meer dan de helft van de bevolking nog geen dertig jaar oud is en goed Af wijs heeft genoten, wordt premier Whitlams doen en laten met steeds luider applaus begroet. Nieuw kabinet CANBERRA De nieuwe Aus- ralische premier, Gough Whitlann, heeft gisteravond pas de 27 leden van zijn kabinet kunnen benoemen. Zelf xal hij Buitenlandse Zaken >e- aeren De plaatsvervangende premier, .ance Barnard, zal minister van defensie zijn en zal voorts belast -ijn met de leiding van de ieparte- nenten van Leger Marine Lucht macht en Bevoorrading die vroeger allen afzonderlijke ministers hadden.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 9