OLLO ZELFS KRITISCH KEKEN GROOT SUCCES Zes landings\ luchten djfugblik op grootste avontuur van de mensheid amropiersonfund' esten het ordeel Apollo-nummer 11 12 14 15 16 17 CLEMENTINES 9 Ij 20 DECEMBER 1972 ADVERTENTIE (Door onze redacteur wetenschappen P. Bok) jlste avontuur van de mensheid in haar tweemiljoen historie, de excursies op een ander hemellichaam dan het Amerikaanse Apollo-maanproject heeft zo'n slor- wljard gulden gekost. |iiet eerlijk zijn zich af te vragen, of de bijna 450 kg ken, die naar de aarde zijn gebracht, dit astronomische jrjftl waard zijn geweest. In de eerste plaats hebben de ™^delaars veel meer gedaan dan materiaal verzamelen, tweede plaats zijn voor het Apollo-project technieken gqild, die naderhand ook bruikbaar bleken voor ander ]appelijk onderzoek op aarde, voor de geneeskunde, Industrie etc. lllll|off of „fall-out" wie weet er een kernachtige Ne- uitdrukking voor? is enorm geweest. Zo groot zelfs, iten van het project door baten op andere terreinen Ldgemaakt zijn. nvoldoende r plaatse Efre cyfers is het profijt van •project nimmer te becij- b &1 omdat wetenschappe ren zich uiterst moeilijk in geld. Maar ook kisch effect van andere Vesteringen laat zich niet pjfers vaststellen, zoals bv. van een nieuwe verkeers- tientallen of honderden ta heeft het Apollo-project lurig door werkloosheid Amerika aan hcmderddui- verschaft. Op van de voorbereiding der Iten vonden niet minder wege de rit dit laatste inderdaad is gaan doen. Het Apollo-project werd aanzienlijk ingekrompen omdat er geen geld meer voor was. Voorname lijk omdat de VS schrikbarend veel geld nodig had voorde oorlog in Vietnam. De ironie van het noodlot wil, dat deze oorlog ten einde loopt op het moment, dat de laatste Apollo van de maan naar de aarde terug keerde Er is echter al teveel van het tech nisch apparaat van de NASA afge broken en er zijn al teveel specialis ten met Jarenlange ervaring afge stoten om onder deze omstandighe den het programma toch volgens de Amerikanen direct bij de oorspronkelijke onbekorte versie uit Voor de laatste maal stapten gisteren de "bemanningsleden van een Amerikaans ruimtevaartuig uit de in zee drijvende cabine in de rubberboot op de voorgrond. Deze foto werd ge nomen op het ogenblik, dat commandant Eugene Cernan als laatste overstapte. In de rubberboot op de voorgrond Harri son Schmitt (links) en Ronadd Evans, die beiden voorlopig de voorlopig laatste reis naar de maan hebben meegemaakt. op Kaap Kennedy of in- Ingeschakelde industrieën dit project. jingen" ook dan, wanneer men (ren tegen elkaar afweegt, vraag kunnen opwer- fceze financiële inspanning |bjke activiteiten niet beter objecten gericht hadden torden dan op de verre, bijvoorbeeld op de legio J&blemen die om een oplos- ifuwen. Ifische is, dat men halver- op de maan geweest. De ruimte-op leiding van de andere tien is wegge gooid geld geweest. Bovendien heb ben zij een „normale" carrière op aarde misgelopen, omdat zij jaren- te "voeren," nu" de Vietnamkosten in de naaste toekomst aanzienlijk ver- v"u' minderen. Deze relatie tussen vredelievend maan-onderzoek en oorlogsproble men op aarde doet aan nog iets an ders denken. Zou men alle kosten van Apollo omslaan op het naar de aarde mee gebrachte maan-materiaal, dan zou dit 2,5 miljoen gulden per gram schappelijke kennis „slechts" zijn ge- hebben gekost. Dat lijkt belachelijk. wicht zflver- Maar wist u wel, dat de eerste gram- Helaas is door de bezuinigmen dit men verrijkt uranium en plutonium •&oud" slechts tot de laatste vlucht voor de eerste atoombommen het beperkt gebleven, dus voor een van honderdvoudige daarvan gekost heb- twaalf maanwandelaars in plaats voordien daarover opgeld doende theorieën gelijk gekregen. De ouderdom van de maan is de finitief vast komen te staan op circa 4,6 miljard jaar, ongeveer gelijk aan die van de aarde, hoewel uit de aller oudste periode geen gesteenten mee naar de aarde zijn gebracht. Nader moet nog de opwindende vondst van Schmitt tijdens de laat ste landingsvlucht worden geanaly seerd, die kan wijzen op een eertijds voorkomen van water in de maan, namelijk oranje-bruin-achtige stof in een kratertje. Bovendien moeten instrument-waarnemingen, verricht zowel door de maanwandelaars als vanuit het om de maan cirkelende moederschip hierover nog uitsluitsel geven. Het lijkt er op, dat de vondst van Schmitt wijst op water in de maan, en dat zou zowel wetenschap pelijk als voor de praktijk voor het verdere maanonderzoek en exploita tie van de maan van uitzonderlijk groot belang zijn. „Definitief" Enkele malen hebben wij het woord „definitief" laten vallen. In zeker opzicht moet dat men een kor reltje zout worden genomen. In to taal werden tijdens de zes maanlan dingen lopend en rijdend nog geen honderd kilometer afgelegd en werd langs die routes op slechts spora dische punten bodemonderzoek ver richt en materiaal verzameld. Het is de vraag, wat men voor „definitiefs" over de aarde zou kunnen zeggen, wanneer twee mensen van zes pun ten uit onder zeer moeilijke omstan digheden excursies van in totaal niet meer dan honderd kilometer zouden maken en slechts hier en daar grondmonsters zouden nemen en me tingen zouden verrichten. De zo ver worven „kennis" omtrent de aarde zou minder zijn dan hetgeen in de grijze oudheid omtrent de wieg der mensheid al bekend was! Toch nr. 18? Het is niet onmogelijk, dat het we tenschappelijk studiesmateriaal om trent de maan nog zal worden aange vuld in het kader van het Apollo- programma. Misschien wordt er nog een Apollo-18 gelanceerd, maar dan onbemand in een baan over de maan- polen en zonder een landing, maar wel met een terugkeer naar de aarde van het wetenschappelijk instrumen tarium. Deze Apollo kan, doordat Achter uw Amro-Pierson Fund staan deAmroBanken Pierson, Heldring Pierson. Vertrouwd idee. solide vermogensbeheer *Het huisfonds van de Amsterdam-Rotterdam Bank en Pierson, Heldring&Piersoa geen mensen en geen maanlander be hoeven te worden meegenomen, niet minder dan 15 ton wetenschappelijke apparatuur vervoeren tegen slechts een halve con bij een bemande lan dingsvlucht. De "remote-sensings- techmiek" is langzamerhand zo uit gebreid en verfijnd, dat men door een dergelijke vlucht een schat aan gege vens kan verzamelen over zaken, waarover een bemande vlucht toch geen uitsluitsel kan geven. Dieptepunten Het Apollo-project heeft afge zien van de bezuinigingen twee tragische dieptepunten gekend. In de eerste plaats de dood van de ruimte vaarders Grlssom, White en Chaffee die om het leven kwamen by een brand in de capsule op Kaap Ken nedy tydens de generale repetitie voor de eerste bemande Apollo-vlucht in januari 1967 en ten tweede de schipbreuk in de ruimte op weg naar de maan van de Apollo-13 in april 1970. De drie bemanningsleden Lo ve 11, Haise en Schwigert konden toen pas na 87 uur in levensgevaar te hebben verkeerd veilig op aarde lan den. Dit laatste drama werd in zo- verre een triomf, dat de menselijke sche mogeiykheid van verovering van inventiviteit en flexibiliteit het ble- de ruimte werd aangetoond; ken te kunnen winnen van technisch 4. technieken werden ontwikkeld, die hun vruchten op ander terrein allang hebben afgeworpen en in de naaste toekomst nog veel waardevoller zul len biyken dan men nu over het algemeen vermoedt. Overigens zyn de voor het maan- project ontwikkelde Apollo-capsule en lanceer-raket Sat urn us nu niet aan de dyk gezet. Belde zullen nog hun diensten bewyzen by de vestiging en bemanning van het semipermanent ruimtestation Skylab in komend voorjaar. Dat zal bemand worden door elkaar afwisselende ploegen Amerikanen voor resp. 28, 56 en nog maals 56 dagen, die door Apollo's en Saturnusraketten worden aan- en af gevoerd. Bovendien zullen Apollo en Saturn us worden Ingeschakeld voor de gezamenlijke Russisch-Ameri kaanse bemande ruimtevlucht in de zomer van 1975. Maar inmiddels hebben bijvoor - beeld ruim 500 lanceertechnicl van Kaap Kennedy de dag na lancering van de Apollo-17 hun laatste salaris- envelopje van de NASA gekregen.... Niettemin kan men, het gehele pro ject overziende, vaststellen dat het is geslaagd omdat: 1. het prestige-doel werd bereikt; 2. wetenschappeiyk belangrijke resul taten werden en nog zullen worden geboekt; 3. de technische, fysieke en peychl- noodlot, en dat het Apollo-systeem als geheel zelfs aan de hoogste, niet voorziene eisen voldeed. Belde tegenslagen, de brand en de schipbreuk, hebben tot vertragingen geleid, maar het doel dat president John Kennedy zich stelde in 1961, kort na de eerste menseiyke ruimte- vlucht van de Rus Gagarin, om een Amerikaan op de maan te zetten en veilig thuis te brengen in de Jaren zestig werd royaal gehaald. In ieder geval moet worden gecon stateerd, dat de gigantische bedragen voor positieve doeleinden zyn besteed, dit in tegenstelling tot de 'bespaarde* bedragen, die gestoken werden in na palm en fragmentatiebommen voor Vietnam. Ernstiger dan dit veriies is het ver lies aan wetenschappelijke oogst van de zes maanlandingen. Schmitt heeft bewezen, dat een wetenschapsman op de maan zyn gewicht in goud waard is, een testpiloot met enige weten- ben? tend in de ruimte met be- I? tot de bemande ruimte- een vergeiyking tussen en Rusland is thans Icizieniyk in het voordeel Westen en dit voordeel vergroot tydens het ge- Jtpollo-programma. Dit is lalet uitsluitend een af- og van een Amerikaanse fclteit, die ongetwyfeld he inaar ook van de vershil- kcenten, die Amerikanen fsen bewust hebben ge- «nerika op de bemande en W op de onbemande ruim- fttóa heeft thans 9501 uur ■minuten man-uren ruim- fring, opgedaan in 27 be- vluchten, de Russen f4307 uur 51 minuten, ver- ln 18 vluchten. Tijdens plo-programma, dat met lï 7 van start ging in ok- |*8, boekte Amerika in elf 7506 uur 64 minuten waarvan 4556 uur 33 in de maanlandings- en de rest in vier oefen en een schipbreuk- §3 de Apollo-13. In die ed Rusland in tien be luchten veel minder ervaring op, namelijk u 22 minuten, hoewel i tweemansvlucht en een ►tsvlucht by waren, die langduriger waren dan lAiu 'rlkaanse vlucht ook. Naai zond Amerika 59 Puiten naar de ruimte, van verschillende. Sommigen 1 twee, drie of viermaal P*rd. Voor Rusland zyn Jutallen resp. 32 en 25. Effecten Op zichzelf is het al tragisch, dat vredelievende ruimte-exploratie be snoeid moest worden voor aards oor logsgeweld, nog erger wordt dit wan neer men de effecten daarvan be rekent. De NASA-bezuinigingen beliepen in totaal 1,5 miljard gulden. Dat is nog lang geen twee procent van de totale kosten. Bovendien kostten zy honderdduizenden hun werk. Maar het resultaat was ernstiger. Drie landingen de geprogrammeerde tien werden geschrapt en doordat de Apollo-13 in de ruimte schipbreuk leed werden er maar zes van de tien uitgevoerd. Dat is een reductie van veertig procent tegen een bezuini ging van nog geen twee procent! Daarby komt nog, dat de vervallen vluchten van de Apollo's 18, 19 en 20 (ook nr. 17 heeft nog aan een zyden draadje gehangen) de meeste vruch ten zouden hebben afgeworpen op wetenschappeiyk gebied, dus het meest „rendabel" geweest zouden zyn. Men Is er namelijk pas (fce) geleideiyk toe overgegaan van uit proberen en verfynen van technie ken naar een hoofdaccent op het wetenschappeiyk onderzoek waar voor het project, afgezien van pres- tige-overwegingen om eerder dan de Russen te zyn, voornamelijk was op- van vier van de achttien, en by een eerdere en ruimere inschakeling van wetenschapsmensen zes of zeven van de achttien. Dat achttien slaat op het feit, dat nummer dertien toch schipbreuk had geleden. Men kan dit ook in getallen uit drukken. In totaal hebben twaalf maanwandelaars (telkens twee aan twee) 80 uur en 8 minuten excursies over de maan gemaakt. Dat is over het gehele project genomen in kos ten het lieve bedrag van f155.000 per manper seconde! Moesten daarvoor dan niet de meest geëigen de krachten worden ingezet, met na me wetenschapsmensen? Nog Jaren De wetenschappelijke resultaten van het Apollo-project zyn overigens niet in geld te waarderen, zoals dat by geen enkel zuiver wetenschappe iyk onderzoek het geval is. Boven dien zyn de wetenschappelijke vruch ten tot dusver wel geplukt, maar nog nauwelyks geproefd. Nog jarenlang zullen honderden geologen (of hino- logen), chemici, fysici, kosmologen, medici en andere geleerden het maanmateriaal, ontelbare duizenden foto's en filmopnamen, biologisch materiaal, medische gegevens e.d. bestuderen en vooral ook vele Jaren discussiëren over de interpretatie, die men aan dit rijke materiaal moet geven. De Apollo-maanlandingen mogen dan met een plons van de Apollo-17 tn de Pacific zyn geëindigd, het Les van Schmitt piojwv aua ztuutuug gau/o uog uwgv De ernstigste kritiek, die men op tyd verder op wetenschappeiyk ni- de uitvoering van het Apollo-project veau. kan hebben, is het vrijwel uitsluitend aanwyzen van technici zoals test piloten, straaljager-piloten en ande- Er zyn slechts enkele voorlopige wetenschappeiyke conolusies te trek ken. In de eerste plaats is wel defi- re niet-wetenschappeiyke beman- nitief aangetoond, dat de maan nooit Moederschip Maanschip Columbia Eagle Yankee Clipper Intrepid Kitty Hawk Antares Endeavor Falcon Casper Orion America Maanlanders: Vlucht-cdt. Lander-cdt. Armstrong Aldrin Conrad Bean Shepard Mitchell Scott Irwin Young Duke Cernan Apollo-cdt. Collins Gordon Roosa Worden Mattingly Evans Periode vlucht 16—24.7.69 14—24.11.69 31.1—9.2.71 26.7—7.8.71 16—27.4.72 7—19.12.72 Duur vluchturen/min. 195/18 244/36 216/02 295/12 265/51 301/52 Datum maanlanding 20.7.69 19.11.69 5.2.71 30.7.71 21.4.72 11.12.72 Plaats maanlanding: Graden/minuten Naam gebied 0.6 N-23.5 O Zee der Rust 3.2 Z-23.4 W Zee d. Stormen 3.8 Z-17.6 W Fra Mauro 26.9 N-3.0 0 Hadley-Rille 9.0 Z-15.5 0 Descartes 20.2 N-30.8 0 T aurus-Littro w Verblijf op maan (uren/min.) 21/36 31/31 33/31 66/54 72/01 74/59 Duur excursies (uren/min.) 2/24 7/29 9/23 18/33 20/14 22/05 Afgelegd op maan (km) 0.25 2.0 3.3 27.9 27.1 35/7 Gewicht meegenomen stenen (kg) 20.7 34.1 42.8 76.6 110.8 150.4 Omwentelingen om maan 30 45 34 74 62 75 ADVERTENTIE ningsleden. zy hebebn hun werk voortreffeiyk gedaan, ook naar ca paciteit op wetenschappeiyk gebied die door stoomcursussen werd ver kregen. Maar elf van de twaalf maanwandelaars waren niet primair wetenschapsman, terwyi het weten schappeiyke onderzoek toch eigeniyk hehoofddoel was. Het vruchtbare werk van de be- van de aarde is geweest. Vele geologen huldigden tot voor kort de theorie, dat de maan door een of andere kosmische oorzaak uit de aarde was losgeslagen en daar de Paolfic, plaats van terugkeer van de maanreizigers, als litteken had ach tergelaten. De bodemgesteldheid van de maan en wat men te weten is gekomen over haar interne sfcruc- roeps-geoloog Schmitt tydens de tuur biykt in flagrante strijd met vlucht van de Apollo-17 moet ook de deze theorie te zyn. leiding van het Apollo-project wel tot nadenken hebben gestemd De NASA had aanvankelijk elf wetenschapsmensen ln het astronau ten-team opgenomen voor het maan- project. Daarvan is er slechts één Voorts is vastgesteld, dat het pok dalige gezicht van de maan zowel door vulkanische activiteit, maar waarsch''nlijk vooral door tnslagen van meteorieten is ontstaan. In zo verre hebben aanhangers van alle r WWers U ^7251 a^H cUw(yiller-allercBeSte kguze 1 MALSE ROSBIEF 1 500 1 gram «f njj GeWlfl t/m 23 december gebraden rollade 100 pw» 1 achterham 4 09 Wgrm 1 casselerrib 119 I000r»m X Uvin DOYENNE IH (OMH E een fijne handpeer 1» 1.2# dt alle andere VIVO-as.-sd mandarijnen 1 neta lt)o| ca.lkilo JL*

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 11