Impasse in Vietnam: nu meer problemen dan ooit tevoren Heroinesmokkel in lijken uit Vietnam Apollo-trio op thuisreis Brits rapport: Palestijnen gemarteld FAMILIERUZIE IN BRUSSEL: 5 DODEN Marchais leider Franse CP Rhodesie krijgt apartheidswetten BALTIMORE (AP) Acht jaar lang zijn de lijken van Amerikaan se soldaten, die in Vietnam waren gesneuveld, gebruikt om heroïne de Verenigde Staten binnen te smok kelen. De heroïne w erd in Thailand voor een prijs van 1700 dollar per kilo gekocht, in de lijken van oor logsdoden genaaid en vervolgens voor 20.000 dollar per kilo in de Verenigde Staten verkocht. Deze bizarre in ingewikkelde zaak is '(oor militairen en douanebeamb te 'iit de doeken gedaan voor de federale rechtbank. De hoofdperso nen konden zich gemakkelijk in de oorlogzones van Vietnam bewegen. In de Verenigde Staten hadden zij handlangers in Baltimore en Was hington. Federale agenten hebben verder verklaard, dat vorige week maan dag op de luchtmachtbasis Andrews bij Washington een mislukte over val të gepleegd op een militair transportvliegtuig. De daders zoch ten op de lijken van oorlogsdoden naar heroïne. Tijdens die overval werd de 31 jaar oude Thomas E. Sutherland gearresteerd. Hij is de enige be klaagde in de zaak. Toen Sutherland werd aangehou den droeg hij het uniform van een sergeant en vertelde hij de autori teiten, dat hij 12 jaar in het leger was geweest. De autoriteiten zeggen echter, dat Sutherland nooit in dienst is geweest en dat zijn iden titeitsbewijs, zijn reispapieren en andere documenten vrijwel perfec te vervalsingen waren. Sutherland zal vrij kunnen ko men tegen betaling van een borg som van 50.000 dollar. Hij wordt vedracht van het gebruik van ver valste papieren. Michael E. Marr, de officier van justitie die de zaak onderzoekt heeft verklaard na een tip dat een mili tair vliegtuig met twee lijken en 62 passagiers aan boord onderweg was naar de luchtmachtbasis Dover in Delaware. Volgens de tip was in het lijk van een der dode soldaten 20 kg heroïne genaaid. Vermoed werd dat de lij ken werden vergezeld door twee personen, die zich als sergeants voordeden. Federale agenten gelastten het vliegtuig op de luchtmachtbasis An drews te landen. De passa giers mochten het vliegtuig verla ten. Het toestel werd geheel door zocht maar contrabende werd niet aangetroffen. Een patholoog onderzocht de lij ken maar vond geen heroïne, hoe wel een der lijken onlangs was dichtgenaaid. (Door c WASHINGTON ïn een uiteen zetting over het verloop van zijn on derhandelingen met de Noordvietna- mese delegatieleider Le Duc-tho heeft dr. Henry Kissinger gezegd dat de gesprekken geen overeenkomst Door Henk Leffelaar hebben opgeleverd die voldeed aan president Nixons formule voor een „rechtvaardige en blijvende" vrede in Vietnam. Hij beschuldigde Hanoi ervan steeds veranderingen in de overeenkomst te hebben geïntrodu ceerd die onaanvaardbaar voor Washington waren. Uit een door het Witte Huis afgegeven verklaring na Kissingers uiteenzetting blijkt dat president Nixon het Amerikaanse aandeel in de onderhandelingen nu als afgerond beschouwt. Dr. .Kissinger zei verder, dat de Amerikaanse regering het de Zuid- vietnamese president Thioe niet zou toestaan een overeenkomst met een veto te blokkeren. Washington zou in dat geval een aparte overeenkomst met Hanoi ondertekenen. Kissingers tverslag weerspiegelde duidelijk de frustraties en teleurstellingen van zijn lange reeks gesprekken in Parijs. Op de bijeenkomst In de perskamer van het Witte Huis toonde hij zich vermoeid en soms defensief tegenover de vragen die na afloop van zijn ver klaring werden gesteld. Zijn uiteenzetting ging tegen een met Le Duc-tho gemaakte afspraak in om geen bijzonderheden over de onderhandelingen openbaar te ma ken, maar Kissinger zei dat presi dent Nixon daartoe besloten had om dat hij geen „spelletje" wilde spelen met het Amerikaanse volk. Taalkundig De problemen bij de onderhande lingen waren volgens Kissinger in de eerste plaats vooral van taalkun dige aard - veranderingen in de tekst van de overeenkomst bleken door de Noordvietnamezen wel in de En gelse tekst te zijn aangebracht,maar niet in de Vietnamese. In de twee de plaats was er een diepgaand me ningsverschil over de opzet van de internationale macht die toezicht zou moeten houden op een wapenstil stand. Washington voorzag in een onafhankelijk werkzame macht van PARIJS (AFP/UPI) Op het congres van de Franse communis tische partij dat in Parijs is gehou den, is Georges Marchais gisteren gekozen tot secretaris-generaal van de partij. Hij volgt Waldeck Roche op die al maanden ziek is. De unanieme verkiezing van Mar chais was geheel volgens de ver wachting, omdat de 52-Jarige Mar chais, voormalig metaalarbeider en vakbondsleider, al sinds eind 1969 optrad als partijleider. Zijn voorgan ger, Waldeck Rochet, die al drie Jaar ernstig ziek is, werd zondag door de 1.200 afgevaardigden t:t erevoorzit ter benoemd. Marchais zei tot het verjongde partij-congres de ge middelde leeftijd van de afgevaar digden is 33 dat er „wezenlijk nieuwe dingen gebeuren in het land" Hij voorspelde dat het eenheidsfront dat de socialisten, linkse radicalen en communisten hebben gesloten voor de verkiezingen, tot een stem busoverwinning zal leiden. Een opiniepeiling in het recht se dagblad 'L'aurore vanochtend toont een achteruitgang voor de gaullisten en hun bondgenoten van drie procent, vergeleken met de pei ling van dit blad van twee weken geleden. Volgens L'Aurore krijgen de Gaullisten 39 procent van de stem men en het Volksfront 44 procent. De „hervormingspartij" van Jean Jacques Servan-Schreiber, een cen trumpartij die de oppositie zal kie zen als het Volksfront aan de rege ring komt, steeg van 14 naar 17 pro cent. ongeveer 5.000 man Hanoi dacht echter aan niet meer dan 250 man, van wie het merendeel dan ook nog op het hoofdkwartier gestatio neerd zou blijven. Bovendien zou Hanoi deze macht geen eigen ma terieel of verbindingen willen geven, en reizen naar plaatsen van een inbreuk op de wapenstilstand zou den onder escorte moeten worden ge maakt. Enkele dagen voordat de laatste ronde van de gesprekken werd beëin digd werd de zekerheid van een over eenkomst zo groot geacht, dat presi dent Nixon Kissingers assistent, ge neraal Alexander Haig, uit Parijs naar Washington liet komen. Maar geen 48 uur later zonden de Noord vietnamezen weer de ene kwestie na de andere aan de orde hebben gesteld. „Ik weet niet welke beslis singen in Hanoi werden genomen, anaar vanaf dat ogenblik hadden de onderhandelingen steeds het ka rakter van een overeenkomst die net binnen ons bereik was, maar die dan steeds weer net buiten ons bereik bleef wanneer we hem probeerden te grijpen". Dubieus Onmiddellijk na Kissingers uiteen zetting rezen in Amerikaanse politie ke kringen kritische vragen over de oorzaken van de vastgelopen onder handelingen. Uit Kissingers verslag blijkt, hoewel hij vermeed er de na druk op te leggen, dat het de Ame rikanen waren die nadat de voorlo pige overeenkomst eind oktober was bereikt, er nog belangrijke ver anderingen in wilden aanbrengen. De ze veranderingen betroffen eisen van de Zuidvietnamese president Thioe, waar Washington het mee eens was. Het lijkt onvermijdelijk dat deze veranderingen ook de positie van Hanoi deed wijzigen, zodat het op zijn minst dubieus moet worden ge acht of Noord-Vietnam ervan beschul digd kan worden een overeenkomst te saboteren. Een tweede vraag die Kissingers verslag opwerpt is hoe Washington zich de situatie in Vietnam voorstelt wanneer een overeenkomst alleen door de Amerikanen en Noord-Viet- namezen wordt ondertekend. Hoe kan in dat geval, bijvoorbeeld een gehandhaafd worden, Saigon vrij is om de oor log voort te zetten en hoe denkt Washington een internationale troe penmacht in Zuid-Vietnam te sta tioneren, wanneer president Thioe zich daartegen verzet? Problemen Dr. Kissinger zei hierop dat het 'n vraagstuk was dat nog niet aan de orde was gekomen, en dat hij hoop te dat men zich daarmee ook niet bezig zou behoeven te houden. Niet temin is het duidelijk dat een apar te Washington-Hanoi overeenkomst allerminst het einde van de oorlog en het begin van de vrede zou zijn, en dat er meer problemen zullen ont staan dan er opgelost zijn. De Amerikaanse kritiek richt zich ook op de verklaring die dr. Henry Kissinger eind oktober aflegde en waarbij hij sprak van een vrede die "op handen" was, wat in het licht van de stand van zaken na twee maanden een voorbarige analyse bleek te zijn. Kissinger heeft ont kend dat deze verklaring geïnspi reerd werd door de presidentver kiezingen die nog twee weken daar na plaats vonden, maar verschil lende senatoren hebben nu ernstige bezwaren geuit tegen deze manipu latie van de Amerikaanse publieke opinie. De senatoren Thomas Eagleton en Jacob Javitts zeiden dat zij zeer te leurgesteld waTen over Kissingers Jongste verslag, hoewel niet gedes illusioneerd. Eagleton beschuldigde Kissinger ervan dat hij in oktober een stemming van euforie had ge creëerd, die niet kon nalaten de ver kiezingen te beïnvloeden. Hij wan hoopte niet aan een overeenkomst, zei Eagleton, maar hij vreesde dat er nog veel tijd mee gemoeid zou zijn. Intussen is generaal Alexander Haig. Kissingers assistent, gisteren naar Zuidoost-Azie vertrokken, waar hij bezoeken zal brengen aan Zuid- Vietnam, Cambodja, Laos en Thai land om de regeringen in te lichten over de onderhandelingen. Vermoe delijk zal hij opnieuw pressie op pre sident Thioe uitoefenen om de over eenkomst te accepteren, want in het huidige stadium blijft Thioe het grootste obstakel voor een spoedige overeenkomst. LONDEN (AP) In het kader van de terreur-campagne tegen de Palestijnen in het in de juni- oorlog van 1967 bezette Arabi sche gebied heeft Israël 'n groot aantal Palestijnse gevangenen gemarteld. Dit wordt gezegd in een rapport van de Britse Unie van Liberale Studen ten (ULS). In het rapport van de ULS, een onderafdeling van de jeugd beweging van de Britse Liberale Partij, wordt gezegd dat de 'ont stellende behandeling van de Pa lestijnse Arabieren volledig aan de kaak gesteld dient te worden. Volgens de ULS zijn sinds het conflict van 1967 4.000 Pales tijnen gevangen gezet en wor den 10.000 Palestijnen zonder enige vorm van proces in „ad ministratieve hechtenis" gehou den. Israël heeft verklaard dat het sinds 1967 enkele honderden Pa lestijnse guerrillastrijders ge vangen heeft gezet. In het rap port, getiteld „politieke gevange nen en mensenrechten in Israël wordt gezegd dat de Palestijnen hebben terug te keren naar hun "vaderland" binnen de in 1964 opgerichte Joodse staat. Volgens de ULS hebben de Israëliërs 800 Palestijnen uit de bezette gebieden gedeporteerd, en 11.000 Palestijnen verdreven of uit hun huizen gezet. Ook zouden de Israëliërs 16.000 Pa lestijnse woningen hebben ver nietigd. De USL beschuldigde de Isra ëliërs ervan dat zij gevangenen martelen door hen te dwingen zich voor lange periodes uit te kleden, door hen elektrische schokken toe te dienen en hen met sigaretten brandwonden toe te brengen. Volgens het rapport zijn lestijnse gevangenen in Israël geslagen, gedurend. lange pe rioden aan hun handen opge hangen en tijdens koude nach ten met koud water overgoten. In *t rapport wordt gezegd dat het bewijsmateriaal voor beschuldigingen afkomstig van de in Jeruzalem gevestigde raëlische Liga voor de Rechten van de Mens, de Verenigde Na ties, 't Internationale Rode Kruis, de Britse pers en Am nesty International. „De openlijke politieke repres sie die bestaat in de door Israël bestuurde bezette gebieden kan worden aangetoond aan de hand van de geschiedenis van zi van Palestijnse Arabieren zich hebben verzet tegen het re gezicht van het zionisme", zo wordt gezegd in de inleiding tot het rapport. Een Israëlische woordvoerder heeft de bewerin gen "belachelijk" genoemd, door ons bestuurde gebieden zijn vrij toegankelijk voor alle bui ten landse journalisten en mand die daar is geweest heeft ook zulke dwaasheden beweerd' aldus Naftali Lavie, woordvoer der van 't Israëlische ministerie van Defensie. Een andere Israë lische functionaris zei: „Het is waar, wij hebben Arabieren ge arresteerd, gedeporteerd, maar dat zijn.er maar enkele geweest, en wij hebben huizen opg zen. Maar de in dat rapport ge geven cijfers zijn op onzinnige wijze overdreven en de verhalen over martelingen zijn gewoon ongegrond". PARIJS De Franse schrijver Jean Genet aan het hoofd van een demonstratie in Parijs tegen de gewelddadige dood van een Algerijnse arbeider, Mohammed Diab. (Van onze ruimtevaartmedewerker) LEIDEN (GPD) Het Apollo-moe derschip is met Cerman, Schmitt en Evans op de thuisreis naar de aar de voor een landing dinsdagavond in, de Pacific met de rijkste buit ooit van de maan meegebracht: ruim 150 kilogram maanmateriaal, duizenden foto's en de kostbaarste resultaten van ander wetenschappelijk onder zoek. Er is tot dusverre slechts één probleem: een zoekgeraakte schaar, die waarschijnlijk ergens in een ver- Portugal geeft de dood van Manganhela toe BEIRA (AFP) Het Portugese bestuur in Mozambique heeft beves tigd dat het hoofd van de Presbyte riaanse Kerk in Mozambique, domi nee Zedequias Manganhela, een week geleden in de gevangenis is overleden. Volgens deze bekendma king heeft de dominee zelfmoord gepleegd. De directie van de Macha- vagevangenis had bij zijn lijk een brief gevonden waarin de dominee zijn besluit om zelfmoord te plegen meedeelde. Het hooggerechtshof in Lorenzo Marques heeft een onderzoek inge steld naar de dood van Manganhela, aldus de bekendmaking. De Wereld raad van Kerken in Genève maakte vorige week bekend dat de dominee zelfmoord had gepleegd als gevolg van een half Jaar eenzame opsluiting en ondervraging. Met dominee Man ganhela werden in juni 1972 nog een dertigtal leidende ffiguren van de Presbyteriaanse kerk van Mozam bique aangehouden. borgen hoekje achter een instrumen tenpaneel moet rondzweven en die beslist voor de landingsoperatie ge vonden moet zijn. Want bij die ope ratie kan het ding, dat dan ineens weer een vrij groot gewicht krijgt, als een projectiel door de capsule schieten. De Apollo werd, na de voltooiing van de 75-ste omwenteling om de maan, in de richting van de aarde gestoten door de hoofdraket twee mi nuten en 24 seconden te laten bran den. Deze operatie begon om 00.33 uur in de nacht van zaterdag op zondag, toen de Apollo zich achter de maan bevond en geen radiocon tact met de aarde had. De snelheid werd daardoor met 3342 kilometer per uur verhoogd. Voldoende om aan de aantrekkingskracht van de maan te ontsnappen. Bij het te voorschijn komen van achter de maan, toen de hoogte on geveer 650 kilometer bedroeg, lieten de astronauten televisiebeelden van de maan zien, voor het eerst ook van fce toen nog vanuit de capsule zichtbare achterzijde van de maan, met onder meer de enorme krater Tsjoilkowski. Deze krater is ver noemd naar de grote Russische ra ket- en ruimtevaartpionier (1857- 1935) na voor het eerst fotogrn fisch waargenomen te zijn door de Russisch onbemande Loena-3 in oktober 1959. In de unieke televisie-uitzending uit de Apollo duidden de astronaten ook de landingsplaatsen van de voor gaande Apollo's aan, die samen met een gedeelte van de achterkant van de maan op 'n televisiescherm zicht baar waren. Zondagavond omstreeks half negen heeft Evans nog een ruimtewandeling van 44 minuten ge maakt om foto's en filmoassettes te halen uit het dienstcompartiment van het Apollo-moederschip welk dienstcompartiment voor de landing op de aarde wordt afgestoten. De verbinding toestond uit een acht me ter lange „levenslijn". Arrestatie IRA- Leider in Dublin niet gelukt DUBLIN (UPI/Reuter) De Ierse politie heeft gisteravond geprobeerd de tweede man van het „Provio- sionl' Ira David O'Connell, te arres teren, maar hij slaagde er in te ont komen. Volgens zijn vrouw kwam de poli tie een hotel in Dublin binnen waar O'Connell juist als voorzitter was op getreden bij de oprichting van een nieuwe vereniging voor burgerrech ten, die actie wil voeren tegen de anti-IRA-wet van de Ierse regering. Een 24-jarige, gewezen cafébe- diende uit Belfast is zondag gedood verfd als de opvolger van de zich thans in de gevangenis bevindende en naar verluidt uit de gunst zijnde Sean Macstiofain, de stafchef van het „provisionele" IRA. Uit kringen, die nauwe betrekkin gen onderhouden met de „Provisio nals" is vernomen, dat Gerry Adams, die de afgelopen vier maan den commandant is geweest van de brigade van het IRA in Belfast, de waarschijnlijkste kandidaat is voor de opvolging van Macstiofain. Sinds Adams het „bevelhebberschap" voert over de IRA-afdeling in Belfast heeft hij nagenoeg een einde ge maakte aan lukrake bomaanvallen op civiele doelen in de stad. De laatste weken zijn de „Provisionals'' begonnen zich op militaire doelen in geheel Noord-Ier land te concentre ren. SALISBURY (Reuter) Het Rho- desische parlement heeft tijdens de vorige week afgesloten zitting van vier weken een ingrijpende reeks wetten op de rassenscheiding goed gekeurd, die verder gaan dan de wet geving die sinds de eenzijdige onaf hankelijkheidsverklaring van 1965 is ingevoerd. Volgens premier Smith zijn de nieuwe wetten niet meer dan een uitwerking van de grondwet van 1969. Zijn tegenstanders noemen de wetten discriminerend en vergelijken ze met de apartheidswetten in Zuid- Afrika. De afgelopen weken heeft het par lement ingestemd met de invoering van een pasjeswet, die de Afrikanen verplicht te allen tijde 'n indentiteits- bewijs bij zich te hebben. Ook zijn er beperkingen opgelegd aan reizen van Afrikanen naar het buitenland. Een amendement op de "landlo- perswet", dat de Rhodesische re gering machtigt werkloze Afrikanen buiten de steden te houden, is een ander instrument om het gaan en staat van de Afrikanen te kunnen controleren en reguleren. Stappen op weg naar de apartheid zijn voorts de wet die de regering het recht geeft in postkantoren af- Toestand Chris Barnard volgens broer ernstig JOHANNESBURG (DPA) Ma- rius Barnard, de broer van de be roemde Zuidafrikaanse hartchirurg professor Chris Barnard, heeft in een vraaggesprek met de Zuidafri kaanse Sunday Times verklaard dat de verwondingen die de hartchirurg woensdag bij een auto-ongeluk op liep, veel ernstiger zijn dan aanvan kelijk is bekendgemaakt. Het staat nog niet vast, aldus Marius Barnard of mijn broer, als hij na maanden hersteld is, in staat zal zijn weer uren lang aan de operatietafel te staan. Marius Barnard zei dat men het pu bliek aanvankelijk opzettelijk onkun dig heeft gelaten van de ernstige verwondingen die zijn broer heeft op gelopen. Professor Chris Barnard en zijn vrouw zijn woensdag in Kaap stad door een bestelwagen aangere den. Mevrouw Barnard raakte slechts licht gewond. zonderlij ke voorzieningen in te rit ten voor blank en zwart en det|T geving die oprichting van lijke provinciale parlementen de Afrikanen beoogt. ADVERTENTIE BRUSSEL (ANP) Bij een schietpartij in de Brusselse binnen stad, in de nacht van zaterdag op zondag, zijn vijf doden gevallen. Een 38-jarige man, Clement de Roo- ver, schoot na een familietwist zijn vrouw en twee van zijn dochters dood. Nadat de man ook een voorbij ganger twee kogels in het hoofd ge jaagd had, schoot hij zichzelf dood. Zijn derde dochter werd eerder door een kogel in de borst getroffen. Zij is er ernstig aan toe, maar men hoopt haar leven te kunnen redden. Het drama speelde zich af in de Brusselse Broekstraat. Clement de Roover, zijn 37-jarige vrouw, hun drie dochters en een zoon waren een avondje uit geweest ter gelegenheid van de verjaardag van de moeder. Na het cafébezoek keken de kinde ren eerst thuis nog wat naar de tele visie. Daarna gingen ze naar bed. In het café hadden man en vrouw al wat onenigheid gehad en na het naar bed gaan van de kinderen laai de die twist weer op. Er onstond een hevige ruzie. Toen de vijftienjarige dochter, Marianne uit bed kwam en haar vechtende ouders probeerde te scheiden, werd de man zo kwaad dat hij een 22-mm karabijn pakte, en in het wilde weg begon te schieten. Het drama heeft alles bij elkaar zo' drie kwartier geduurd. De politie, moest om toegang tot het huis te krijgen de deur inslaan. Bij het bin nengaan van de woning maakte de politie gebruik van traangasgrana ten. Op het moment dat zij het huis binnendrong, maakte de man een eind aan zijn leven door zich een ko gel door het hoofd te jagen. In de woning vond de politie slechts 10-jarige zoon Pierre ongedeerd. Tijdens de schietpartij moet de 16- jarige dochter Patricia naar buiten gelopen zijn. De man opende vanuit een raam het vuur op het meisje dat in de borst getroffen werd. Twee voorbijgangers die haar hulp wilden verlenen, werden ook onder vuur ge nomen. Voor enkele centen méér per glas geniet U van de allerbeste Hollandse Cognac. DE KUYPER VIEUJ met de originele, uit Frank rijk: geïmporteerde Brand) Tot eind december 1971 DE KUYPER PRIJSVRAAG Fl. 25.000.- AAN PRIJZEN ALLE DE KUYPER-AR TLKElti zijn voorzien van een zegeltje Uw slijter verstrekt U graag toni' enige verplichting de kanskaarlfö die U nodig hebt. Noem duidelijk het merk DE KUYPER wanneer u drank bestff

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 4