5 Fi Raadslid vraagt uitstel beslissing sporttarieven De kat op het spek „Maakt de maatschappij patiënten?" IJIS 1NNE- tUFT PEN Meer contact tussen besturen van gemeente en van universiteit GESLAAGD TONEEL VAN T.I.G. Geslaagd 18 DECEMBER 1972 LEIDEN In een stampvolle I guiten stonden nog tien den te wachten die niet ^binnen konden) is za- teach-in gehouden om te betuigen met alle die zich inzetten voor een ijg van de psychiatrie en hun ideeën door allerlei worden onderdrukt: door iestraf^j. ongelofelijke proces- t op poten gezette vernieu- vernielen. In het centrum - are'*l belangstelling stonden het Kerst; ^en het Socialistisch Pa- 'erfc gollektiv te Heidelberg en van het Medisch Opvoed- Bureau te Leiden. Uit en Frankrijk waren men- jgehomen om te vertellen itty acties die daar worden ge- >tavon{ jhiedenis van het Socialis- Ipatiënten Kollektiv ziet er, i oinengevat, als volgt uit: In uniek voor psychiatrie aan ische fakulteit van Hei del - irmen. een groep patiënten en Bychiaters in opstand tegen r waarop ze worden be- De patiënten willen niet ].Ti :onddood gemaakt worden teer in staat te zijn terug te dezelfde maatschappij die v°on» q psychiatrische ziekte heeft reekuf En^eie psychiaters gaan in het acceptatievermo- ir aan de bewustwording Vink van de patiënten werken. In 1969 wordt een nieuw hoofd van de poli kliniek benoemd, Kretz. Er ont staan conflicten wegens ver schil van inzicht. Een assistent wordt niet benoemd, een andere assistent wordt overgeplaatst. Een aantal patiënten begint zich van de problemen bewust te worden. Ze begrijpen, dat de manier waar op de kliniek fungeert een goede behandeling in de weg staat. Duide lijk wordit, dat alleen die mensen die geld hebben of die interessant zijn voor de wetenschap voor een behan deling in aanmerking komen. Enkele psychiaters zien in, dat al leen door een radikale verandering van de opzet en door consequent werken in therapiegroepen met zelf werkzaamheid van de patiënten, iets Uitbarsting In 1970 komt het conflict tot uit barsting. De arts Wolfgang Huber wordt wegens meningsverschil ontsla gen en veertig patiënten betuigen solidariteit. Zij worden uit de kli niek gezet. Eind februari bezetten deze patiënten de kamer van de di recteur en gaan in hongerstaking. Zij krijgen gedaan dat de universi teit een aantal ruimten beschikbaar stelt, financieel hulp biedt en genees middelen geeft. Huber kan, met zijn patiënten, doorgaan met de thera pieën. De universiteit verwacht, dat de patiënten wel snel zullen opge ven en geeft toch geen geld en me dicijnen. De patiënten komen weer in actie, eisen meer ruimte en betere voorzieningen. De groep heeft zich inmiddels SPK genoemd en is flink uitgebreid. Er komen onderzoeken door ex perts, en die vallen gunstig uit. Maar de medische faculteit stelt een tegenonderzoek in, dat een zeer on gunstig beeld geeft van het werk van de SPK. Nu gaat de minister zich er mee bemoeien, ziet staatsgevaar in het groepje mensen. Hij besluit tot ontruiming van het gebouw van de SPK, wat wordt opgehouden door rector Rendtorff. Een schietpartij tussen twee onbekend gebleven auto mobilisten in de buurt van het huis van Huber en zijn vrouw wordt ten slotte aanleiding voor een politieac tie. De leden van het SPK worden ge arresteerd en verhoord maar moe ten bij gebrek aan bewijs worden vrijgelaten. Nadat ze zelf hebben be sloten om de therapie-ruimtes te slui ten komt er een politie-overval met honden, machinegeweren en heli kopters. Elf leden worden aangehou den en geïsoleerd opgesloten van wie acht later weer naar huis mogen onder meldingsplicht. Het echt paar Huber, beiden psychiater, en Siegfried Hausner worden vastge houden, bijna een Jaar lang tot aan het proces dat nu gaande Is. Het proces heeft nogal wat veront waardiging gewekt. De rechter heeft vóór iemand verhoord was, zijn me ning al kenbaar gemaakt. De ver dediging heeft geen schijn van kans gehad om zioh voor te bereiden. Te genstanders van de Hubers, de Hei- delbergse psychiaters Kretz en von Bayer, verklaarden Huber voor een fanatieke psychopaat. Het merk waardige is dat deze hele zaak zich afspeelt voor een "sondergericht". Deze politieke rechtbanken zijn in 1933, na de machtsovername door de nazi's, opgericht om tot snelle ver oordelingen te komen. Er zijn inmid dels straffen van vijfeneenhalf jaar tegen de Hubers en drie Jaar tegen Hausner geeist. De verdachten heb ben, uit protest tegen de vorm van proces, geweigerd om langer in de rechtszaal aanwezig te zijn. De overeenkomst met het Leidse Medisch Opvoedkundig Bureau die zaterdag weer naar voren werd ge bracht, is de rol die de universiteit heeft gespeeld: alleen patiënten die vruchten afwerpen (hetzij op finan cieel hetzij op wetenschappelijk ge bied) komen voor behandeling in aanmerking. Ook de Leidse psychia- er Teuns werd met zijn solidaire staf door juristen achtervolgd. Alleen kunnen in Nederland geen argumen ten als "staatsgevaarlijk" worden aangevoerd zodat de zaak, die van morgen in Den Haag speelde, om "locaalvredebreuk" (bezetting) ging. Monddood Alexander Polak, die het Patiënten- Kollektief in Rotterdam vertegen woordigt, maakte duidelijk dat het om één ding gaat en dat is de pa- tienten uit hun monddode situatie te halen. "Laten de psychiaters hun diagnose uit de waas van Latijnse termen halen zodat de patient weet het gaat en ook kan zeggen wat voor behandeling hij wel of niet wil hebben. Doet de arts alles in het belang van de patiënten als hij hem eerst al zijn rechten ontneemt met als eni ge bescherming het tuchtrecht, waar de patiënt niet eens mag komen? De patiënten in Heidelberg eisten zoveel kennis, dat ze zelf konden be oordelen hoe de behandeling moest gebeuren. Het is belachelijk, dat iemand die in de maatschappij zoveel ellende tegenkomt, in een kliniek pasklaar wordt gemaakt om weer te rug te keren in de ellende en zo heen er weer te blijven Iepen tussen kli niek en maatschappij tot je van na righeid chronisch patiënt wordt. De hele maatschappij is erop ge richt om Je arbeidstempo zo op te voeren, dat op je 65ste alle energie eruit is gestampt. Ik word er dood ziek van. Iedereen wordt er doodziek van. En daarom komen we in psy chiatrische klinieken terecht, om daar onder behandeling van medicij nen te worden gesteld en te dienen voor een proefschrift", aldus Polak. Vaderlijk Psvchiater Jan Foudraine. ook in de Burcht aanwezig, kon het niet .langer aanhoren. Vaderlijk sprak hij de woorden, dat actie goed was. maar dat de werkelijkheid in de gaten moest worden gehouden. De bewering dat psychiaters 300.000 gulden per jaar verdienen vond hij onjuist, dat kon niet meer zijn dan 60.000 en nog iets erbij. Om te be wijzen dat het zo rot nog niet is in de psychiatrie voerde hij een ex-pa tiënte ten tonele, die verklaarde dat ze erg goede dingen had ondervonden van ps-chiaters. Sjef Teuns en Bertus Turk, die hoofdrollen hebben gespeeld (spelen) in het MOB-drama, hadden een flinke dosis kritiek op de hou ding van de universiteit en van de inspecteur voor de GeesteUjke Volks gezondheid. Het duidelijkst in zijn uitlatingen was 'n vertegenwoordiger van het Heidelbergse SPK, die uit riep dat we ons eens moesten realise ren dat mensen in psychiatrische kli nieken gewoon als honden worden be handeld. „Je bent nog minder dan een hond. Je wordt met dertig in een kamer gezet, Je mag je mond niet meer opendoen. Je bent gek. dus je hoeft ook mets te zeggen". Informatie genoeg van alle kanten, ook uit Lyon waar op het ogenblik hevige actie wordt gevoerd door pa tiënten uit de psychiatrische kliniek (voor een groot deel kritische arbei ders die voor gek werden verklaard). Resultaat van de teach-in in de Burcht: een solidariteitstelegram aan het SPK, een flinke uitbrei ding van de projektgroep Endegeest. (PvdA-fractievoorzitter Van Aken. ook van de partij, liet zich overigens uiterst vaag uit over het verzoek om zich als grootste partij extra in te zetten voor het op de juiste manier fungeren van deze kliniek). En na tuurlijk weer ontzettend veel men sen meer die zich gaan inzetten voor vernieuwingen in de psychiatrie tgee«t lEN Het Minnehuis in de makersstraat blijft open. De het Minnehuis en van ivormde Diaconie hebben be de bewoners van het Minne- daar willen blijven wonen, a de gelegenheid te stellen, rover de Gemeentelijke Ge- agavoD jjjUge en Gezondheids Dienst ming is, dat bewoners gezond im naar Lorentzhof te de betrokkenen daar or voelen, zal het bestuur van ihof besluiten hen op te ne- lageli ,vj standpunt is ingenomen naar ling van de ongerustheid onder oners over hun toekomst, 'gjl erband met de brandonveilig- het gebouw zal geprobeerd overblijvende bewoners op «denverdieping te huisvesten, gesprek met de commandant Leidse brandweer is gebleken, bezwaar tegen bestaat. [aand« vrim wensen kenbaar hebben gemaakt. Een voorstel, voor te leggen aan de beide raden, zal worden voor bereid. C. Meerpoel plotseling overleden rstconcerten stad en streek DEN /ROELOFARENDSVEEN lat de bejaarden in Huize St. Roelofarendsveen geno- «bben van .een kerstconcert, id door de plaatselijke ge- zangvereniging „Vox Laeta" n v. d. Meer, in samenwer- it het blokfluitensemble van se muziekschool o.l.v. Piet wordt morgen in Leiden dit •meert gegeven in de Lo- iftacfcskerk. De begeleiding wordt [d door Huub Buurman, ter- 1 tot n ft geheel staat onder leiding ia van der Meer. Een herha- dit concert wordt gegeven nderdag in de dekenale kerk petering. Laeta geeft woensdag een :rt in samenwerking met de „Liefde voor Harmonie", belfKrK van Jacobus de Meerde- Wetering. bij de ADVERTENTIE KERSTTOPPERS van Uw Drankenadviseur Worico VERMOUTH Mica RUM nu tl Wéon V.S.O.P. nu ollenj^au Bellevue 1967 BORDEAUX nu ROSÉ Superieur f 3,50 f 9,75 f 11,75 f 2,85 JENEVER, extra zacht f 9,35 fles SHERRY .medium dry" nu f 8,95 M is slechts een greep uit onze enorme sortering kwaliteitsdranken. STEENSTR 8 TEL 21361 HERENSTR 6-TEL. 30069 HAARLSTR 204 TEL 21611 LEIDEN In het St. Antonius Clubhuis werd zaterdagavond door de toneelvereniging „Tot Ieders Ge noegen" een opvoering gegeven van het toneelstuk „De Kat op het spek" (The cat on the fiddle") van de hand van John Dole. Het is bij ama- teurtoneelvereniginggen langzamer hand usance geworden de keuze te laten vallen op „de klucht". Dit heeft enkele in het oog lopende voordelen, die ook bij deze voorstelling, door de regisseur Jacques Boom begeleid, erg sterk naar voren kwamen. Zo is er bijvoorbeeld het element van de parodie en de „eeuwige misverstanden," die dit soort toneel stukken tot een succes maken. Het 'enige, wat men als regisseur dan nog nodig heeft, is een hoofdrolspeler, die de eigenschap bezit zijn tekst op komische wijze over te brengen. Bij het toneelstuk „De Kat op het spek" was er niet één bepaalde hoofdrol speler, hoewel Wim Beekman, die de rol van David Obbott speelde, vaak door zijn dominerende spelbeleving gedachten in deze richting opriep. Een andere belangrike speelster in het stuk was Ellie Kuiper, die het meise Maria speelde. Het lukte haar vaak aardig het Italiaanse accent door te laten klinken en in haar dia logen met David was ze op haar best. De taxi-chauffeur-postbode-politie- agent Frans Kamphues had een wat aarzelende start, maar herstelde zich bijzonder goed in het „politie- gedeelte". Vooral zijn binnenkomst met mevrouw Scott (Kate's moeder, gespeeld door Mijni Boom) droeg iets ongecompliceerds in zich, dat Juist in deze passage met een goede intonatie tot uitdrukking werd ge bracht. Een soort „deus ex machina" werd gestalte gegeven door Alida Kuit, de „zuster van het volle licht". Deze, door Anneke Jansen gespeelde vrouw, kwam binnen en verdween uit het moment van handeling op de meest vreemde momenten. Een cli max was wel het betreden van de badkamer, waarin David Abbott zich op dat moment bevond. Hoe Alida Kuit vervolgens met de kamerjas van David weer uit de badkamer tevoorschijn kon komen, zal altijd wel een raadsel blijven. Het blijft echter wel bevreemdend, dat Dole het nodig heeft geacht een „vrolijke noot" zonder wezenlijke binding met het gegeven van de klucht, te moeten introduceren. Dat dit in thrillers en dergelijke manifestaties wordt inge last, verklaart zichzelf, een doorbe- tig, komisch gegeven onderbroken Campora kandidaat Het lande lijk congres van de Argentijnse rechtvaardigheidspartij heeft Hec tor Campora bij acclamatie aan gewezen als kandidaat voor het pre sidentschap. Dit gebeurde nadat de 77-jarige ex-dictator Peron vanuit Paraguay opnieuw had laten weten dat hij geen kandidaat wilde zijn. Campora is zijn naaste medewerker. Minder radio-activiteit Verge leken met het vorig jaar is de ra dio-actieve neerslag in de lucht en het regenwater van Engeland voor de helft minder geworden zo zegt de Britse Commissie voor kernenergie in een gisteren in Londen gepubli ceerde verklaring. De commissie schrijft deze gunstige ontwikkeling toe aan de vermindering van de Chinese en Franse kernwapen proeven. Zcrmatt contra auto's De 3000 inwoners van het Zwitserse toeris tenplaatsje Zermatt hebben zondag in een referendum besloten him dorp vrij van autoverkeer te hou den. Ze verwierpen een voorstel om de verharde weg, die van de stad Visp in het Rhonedal naar de Al pen van Wallis loopt, door te trek ken naar Zermatt. De weg eindigt nu op een lager punt in het dal, waarin Zefmatt op een hoogte van 1620 meter is gelegen. De duizen den toeristen voor Zermatt blijven dus aangewezen op het bergtreintje dat Zermatt met Visp verbindt, ken, c.q. onderbreken van de span ning. In deze klucht werd een luch- door een extra-komisch effect. Het is slechts de verdienste van Anneke Jansen, dat haar aandeel niet als „overcompleet" overkwam. Een kritische kanttekening is ech ter toch onvermijdelijk. Het souffle ren liet namelijk veel te wensen over. Enerzijds werd ingesproken als de spelers even een rustpauze in hun tekst inlasten, hetgeen erg sto rend werkt, en anderzijds werd veel te luid ingesproken. Hierdoor *kon men soms midden in de zaal twee maal dezelfde zin horen. Dit moet met oefening en veel. goede wil te verhelpen zijn. Het accent moet dan vooral gelegd worden op het niet te vroeg inspreken. Vaak zijn rust pauzes in een gesproken tekst van meer betekenis dan het voorafgaan de of nog te volgen verbale gedeelte. Samenvattend kan men terugkij ken op een geslaagde toneelavond met leuke en originele vondsten. De avond werd afgerond door de Rhytm Strings" die voor de dans muziek zorgde. A C. KOEKEBAKKER JR. LEIDEN Een sfeervol beeld van de molenwandel- toeht, die zaterdag weer op het programma stond van de Leidse VW. Velen meldden zich om de tocht langs de Leidse molens te maken. Hier komt een groepje van de Groene Ma- redijk (links de wipmolen, rechts de houtzaagmolen van Mulder. (Foto Jan Holvast) ADVERTENTIE HORLOGES De mooiste en de ruimste keuze, in de allerbeste merken. SEIKO - ETERNA - CERTINA CITIZEN - PRISMA - LASITA JUNGHANS - EWE - ANCRE Voor f39,50 heeft U bij ons al een echt Anker Uurwerk, schokvrij, onbr. veer. Door eigen ateliers, de beste vakservice. Uw horloger v. d. Water Haarlemmerstraat 181 - Leiden LEIDEN Het college van bur gemeester en wethouders van Lel den en het college van bestuur van de Leidse universiteit hebben ge sproken over de wenselijkheid het onderlinge contact tussen de be stuursorganen van gemeente en universiteit uit te breiden. Besloten werd minstens viermaal per Jaar een contactbijeenkomst van de dagelijkse besturen te hou den. Aan deze bijeenkomsten zal worden deelgenomen door de bur gemeester en de voorzitter van het college van bestuur en, afhankelijk van de te bespreken onderwerpen, de meest betrokken wethouders en bestuursleden. Tevens zullen steeds aanwezig zijn de gemeentesecretaris en de secretaris van de universiteit. De vergaderingen zullen een in formatief karakter hebben. Zo wel van de zijde van de gemeente als van de universiteit kunnen naar eigen inzicht punten, die van wederzijds belang worden ge acht, ter discussie worden gesteld. Gezien de voor beide colleges gel dende collegiale wijze van besluit vorming kunnen in de contactbij eenkomsten geen beslissingen wor den genomen. Voorts is van gedachten gewisseld over de vraag, op welke wijze vorm zou kunnen worden gegeven aan contact tussen de gemeenteraad van Leiden en de Leidse universiteit, waartoe enkele leden van die raden LEIDEN In het psychiatrisch ziekenhuis Endegeest zijn ge slaagd voor het diploma ziekenver pleging B de dames: Y. Baden-Wil- kes, H. J. ter Beest, C. Bosschers, C. S. M. Buiks-Tegelbosch, J. G. Dijkwel, C. H. Erades, M. C. B. Knaap, W. v. d. Nifterik, B. J. Rose- leur-Blok, B. G. M. Terhürne, G. W. v. d. Veldt, N. Zwanenburg en de heren A.A. A. Benda, J. G. Drop, Th. G. M. van Beuningen, P. Theyn, C. Uittenbogaard en J. A. ten Voor de. Post en kerst LEIDEN Op eerste en tweede kerstdag zullen de postinrichtingen in Leiden en omgeving zijn gesloten. Op de zaterdag daarvoor <23 december) zal het hoofdkantoor aan de Gere- straat zoals andere zaterdagen zijn, geopend van 9.00 tot 12.00 uur. Op deze dag zal tevens een normale be stelling worden uitgevoerd. Het pu bliek wordt verzocht spoedeisende drukwerken, zoals rouwcirculaires, aankondigingen van geboorte of huwelijk e.d. niet in de brievenbus sen te deponeren, doch deze onder, toelichting aan één van de loketten van de postkantoren af te geven. Ook bij grote hoeveelheden kerst- nieuw- in de Petruskerk Jaarswensen verdient het aanbeve- houden, ling deze aan de kantoren af te ge ven, waardoor de verwerking enigs zins kan worden bespoedigd. LEIDEN In zijn woning aan de Lammenschansweg is gisteren plotseling overleden de heer C. A. F. M. Meerpoel. ondervoorzitter van de Kamer van Koophandel en Fa brieken voor Rijnland. De heer Meerpoel (65), die grote belangstelling aan de dag legde voor de talrijke sectoren van het mid denstandsleven, werd in 1951 be noemd tot lid van de Kamer van Koophandel en vervulde sinds ve le Jaren de functie van ondervoor zitter van de Kamer. In zijn kwali teit van voorzitter van de midden standscommissie van de Kamer heeft hij in de loop der jaren tal van rapporten uitgebracht en adviezen opgesteld, die alle getuigen van een diep inzicht van de middenstandspro- blematiek. Daarnaast ging zijn spe ciale aandacht uit naar het onder wijs en de activiteiten van de werken de jongeren. Bij een ^camenuitrei- king in vele scholen was hij de man, die de aanmoedigings- of prestatie- prijs van de Kamer aan een cursist ter hand stelde. De heer Meerpoel, die ook in de kring van de R.K. Mid denstandsbond een bekende figuur was, werd indertijd begiftigd met het ere-kruis Pro Ecclesia et Pontifice. wordt woensdagochtend om elf uur uitvaartmis ge- i 12.15 uur de bijzetting van het stoffelijk over schot in het familiegraf op „RhiJn- hof" zal plaatsvinden. LEIDEN De agenda van de be grotingsvergadering van vandaag en morgen vermeldt het voorstel inza ke het vaststellen van een verorde ning tot wijziging van de verorde ning veemarktgelden. In dit voor stel wordt overwogen de tarieven voor het gebruik van de Groenoordhal voor sportdoeleinden aan te passen aan die voor het gebruik aan de 5 Mei-hal. De agenda van de raad van be heer van de Sportstichting van een vergadering morgen vermeldt o.m. wijziging tarieven van sportaccom modaties. Het ziet er naar uit dat geen enkel gemeenteraadslid deze vergadering zal kunnen bijwonen i. v.m. aanwezigheid in de raadsver gadering, zo schrijft het P.v.d.A.- raadslid Kwik aan B. en W. Op deze wijze is er voor betrok kenen geen mogelijkheid inbreng te hebben in de discussies m.b.t. de sporttarieven. Volgens Kwik zijn er ongetwijfeld vraagpunten m.b.t. de tariefsverhogingen. Bv. met betrek king tot het gelijktrekken van de sporttarieven van de Groenoordhal aan die van de Vijf Mei-hal kan de vraag rijzen of een accommodatie als de Groenoordha' wel een verge lijk kan hebben me de accommo- modatie van de sporthal aan de Bos- huizerlaan. Volgens het raadslid, zou het wen selijk zijn besluitvorming m.b.t. de sporttarieven op te schorten tot de begrotingsvergaderingen eind Janua ri.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 3