Wereld- rimeur 1M fog steeds scheldkanonnades voor kattenprof mbeh Ë- DECEMBER 1972 iboog nsdag 19 december zorgt de KLM voor een wereldprimeur: de 5- male luchtvaartmaatschappij zal dan als eerste maatschappij M rereld de driemotorige DC-10-30 in operationeel gebruik die dag maakt de DC-10-30 „Ludwig van Beethoven" zijn eerste VEo lucht naar New York. bedoeling is, dat deze tiende generatie Douglastoestellen, die LM-opstelling plaats bieden aan 269 passagiers, samen met de j ig-747 Jumbo (353 passagiers) gedurende het winterseizoen de srnej maal daagse vluchten op New York gaan uitvoeren. 2. ter gaat de DC-10 ook vliegen op andere bestemmingen van de datlantische route (Chicago, Montreal), zodat de Boeings begin Orl md jaar als de volgende DC-10, de „Frederic Francois Chopin" lenst is genomen kan worden ingezet op de diensten naar het Oosten en Melbourne. 5 - De Ludwig van Beethoven" stijgt op voor een trainings- vlucht vanaf het vliegveld van de Douglas-fabrieken in Long Beach. De motoren „fluisteren" nog niet, maar het lawaai is, in vergelijking met de andere toestellen van deze afmetingen, aanzienlijk minder geworden. de overdracht van de „Ludwig van Beethoven" door de onnel-Douglasfabrieken in Long Beach, Californië, aan I's vice-president ir. F. Besancon, die met enkele plechtig- n op het gigantische fabriekcomplex gepaard ging, kon men toespraken verscheidene malen de uitdrukking „historisch lent" horen klinken. Opmerkelijk is natuurlijk, dat de KLM et zijn 53 jaar de oudste luchtvaartmaatschappij ter wereld enige maatschappij is, die alle Douglas-modellen heeft ogen, van de één tot de tien-dertig. De historie zal echter i bewijzen of die overdracht op 21 november van dit jaar se d r de stralende Californische zon inderdaad een historisch lent is geweest. het antwoord bevestigend luiden, dan zal dit te danken twee factoren: DC-10-30, op de Jumbo na pootste passagiersvliegtuig ter schoner en minder la- andere straalpassagiers- tuigen. gezamenlijk met drie ande- Batschappijen dit toestel in te en uit te rusben, heeft de de kans geschapen uit de soms tbarend rode cijfers van de te Jaren te raken. met het eerste en belangrijkste te beginnen: voor het eerst is laagd een vliegtuig de afmetingen van de DC-10 Ibereik 9654 km, met 269 pas- Door Peter Struwe sagiers op bovendek, in staat om 131.38 m3 vracht in de „buik" te vervoeren, cabine 6.10 meter breed, kan negen personen naast elkaar goed plaats bieden met twee gang paden ertussen) minder te laten „bulderen". De meeste grote straalpassagiers- vliegtuigen zijn uitgerust met Pratt Whitney motoren. De oorspron kelijke DC-10 is dat ook. De aange paste versie „dertig" heeft echter drie General Electric motoren, één achter op de romp, Juist voor het staartstuk en onder elke vleugel een. Deze drie motoren maken bij start en landing vijftig procent minder lawaai dan de vier motoren van de kleinere DC-8-63 (200 passa giers). Dit betekent nog niet direct dat de reus zich fluisterend in de lucht verheft, maar wel, dat General Electric er in is geslaagd de steeds maar weer omhoog kruipende la- waai-curve van het luchtvervoer een flinke duw naar beneden te ge- Geen rook Bovendien is de rookontwikkeling vrijwel verdwenen. De zwarte rook slierten, die de motoren van opstij gende straalvliegtuigen uitstoten en die soms minutenlang in de lucht blijven hangen, zal men bij de DC-10-30 vergeefs zoeken. Wat het tweede punt betreft, in 1957 beslo ten de maatschappijen SAS (Scan dinavian Aiirlines System, de geza menlijke Zweeds-Noors-Deense maatschappij) en Swissair tot ver gaande samenwerking wat betreft inkoop en onderhoud van vliegtui gen. In 1968 voegde de KLM zich bij dit gezelschap en toen de Fran se lijndienstenmaatschappij UTA zich in 1970 eveneens bij deze groep aansloot, was de KSSU (KLM, SAS, Swissair, UTA) geboren. In 1969 begon het gesprek tussen deze groep en Douglas, een een ge sprek dat resulteerde in de uitwer king van de DC-10, model 30. De KSSU heeft nu bestellingen en op ties lopen tot een totaal van 36 toe stellen. Hiervan heeft de KLM 6 definitieve bestellingen gedaan, vier opties genomen en twee bestellingen overgedaan aan de nauw met KLM samenwerkende Venezolaanse maat schappij VIASA. het interieur i KSSU-configura- n de stoelen) 84 dan de maatschappijen, Taakverdeling Het voordeel van de KSSU-groep is nu, dat de leden tot een taakverde ling zijn gekomen wat betreft het onderhoud van de nieuwe vliegtui gen. Zo zal bijvoorbeeld de KLM de motoren van de KSSU-toestellen in onderhoud nemen en Swissair de toestellen zelf. Daartoe was het nodig, dat de vier maatschappijen kozen voor de zelf de uitvoering van de DC-10-30, zo dat, door de zelfde indeling van cockpit en cabine, het onderhoud gemakkelijk wordt en ook het vlie gend personeel van de aangesloten maatschappijen „blindelings" op de verschillende machines kan vliegen. Alleen het uiterlijk van de toestel len zoals de beschildering en de aankleding verschillen. De DC-10 kan tie (opstelling a passagiers minder Boeing-747 Jumbo. Aangezien alle waaronder KLM, die de Noordat- lantische route vliegen, met Jumbo's verlies lijden, omdat de toestellen vaak nog niet half vol de overtocht maken, is het duidelijk, dat de klei nere DC-10 voordelen biedt boven de enorme Boeing. Het zijn beide „widebodies": vliegtuigen met een zeer brede romp, waardoor het ge makkelijker is die romp in secties te verdelen, zodat het cabineperso neel sectie na sectie kan bedienen, hetgeen de efficienty en de snelheid ten goede 'komt. In een afgewerkte sectie kan dan de filmvoorstelling beginnen en dat geeft dan weer de nodige afleiding op de eentonige overtocht, die zo'n acht uur duurt. De passagiers zijn gedurende de bijna twee Jaar, dat de Jumbo nu vliegt, hiermee verwend en het is dus niet meer mogelijk, terug te schakelen op de „lange acht", de DC-8-63, waarmee voor de „wide- Body"-periode alle intercontinentale vluchten werden gemaakt. Deze ma chine immers kent een dergelijke In één van de montagehallen van McDonnell Douglas wordt de laatste hand ge legd aan een lange serie DC-10's. De motor achterop de romp is reeds gemonteerd, de motoren in de vleugels moeten nog worden aange bracht. indeling niet, is langer en smaller en het cabinepersoneel moet er werken in één gangpad, in plaats van de twee paden in de wide-bo dies. De DC-10 toestellen zullen dus een wat hoger rendement opbrengen dan de veelal te grote Jumbo's. KSSU heeft gekozen voor de DC-10 waarin de „galleys" (letterlijk kom buizen, beter bekend als „pantries" en te vergelijken met kleine keu kentje op het bovendek staan Martinair daarentegen heeft een DC-10-30 besteld waarin de pantries op het benedendek staan. Dat bete kent dat deze chartermaatschappij met het toestel, dat eind volgend jaar zal worden afgeleverd, 345 pas sagiers zal kunnen vervoeren. Im mers, op de plaatsen waar de KSSU-toestellen pantries hebben staan, stelt Martinair stoelen op. V racht nedendek naar boven vervoerd en daar door het cabinepersoneel ver- dei getransporteerd. Voordeel: meer passagiers Nadeel: minder luimte op het benedendek voor vracht. Het vrachtvervoer is voor de KSSU-groep zo belangrijk, dat zij liever minder passagiers vervoert op de Noordatlantische route krijgen zij toch geen „volle bak", terwijl Martinairs DC-10 naar de Spaanse zomerbestemmingen bijvoorbeeld ge makkelijk vol zal komen en meer vracht. Dit is vooral voor de KLM belangrijk. deze maatschappij neemt als vrachtvervoerder op de wereldmarkt de zevende plaats in. Overigens: de DC-10 van Martinair kan in tien uur worden omgebouwd tot een volledige vrachtmachine. Ook Martinair <voor 49 r; eigendom van de Nederlandse Scheepvaart Unie, voor 25 van de KLM en voor de rest van diverse banken) zal zijn DC-10-30 laten onderhou den door de KSSU-groep. De KLM zal de komende zomer de dan afgeleverde DC-10 toestellen ook op de chartermarkt naar de di verse vakantiebestemmingen inzet ten. Op 15 april heeft FIT-vliegrei- zen de primeur. Dan vertrekt de eerste DC-10-30 met vakantiegan gers die bij FIT hebben geboekt naar het Griekse eiland Rhodos. IJMEGEN „Veel huisartsen hebben mijn waarschuwing begrepen. Sommigen Jen zelfs een bordje in hun wachtkamer: Zwangere vrouwen en jonge moe- kunnen beter geen kat in huis nemen. Kijk, daar ben ik blij mee", sn jaar nadat de Nijmeegse hoogleraar prof. dr. J. van der Veen Nederlandse kat- ïefhebbers in rep en roer bracht met zijn publikatie over de kat als overbrenger van oplasmosis ontvangt hij nog steeds scheld- en dreigbrieven. De laatste is nog "i week oud en luidt zo Vuile kattenmoordenaar, dat noemt zich pofessor, maar je bent nog erger dan Van Moosdijk. Ze moesten je vierendelen, gore syfilislijder, ellendeling, schoft, ga je naar de kerk ook soms? De dood aan jou, stom element, rottetelefoneren moesten een doodtrap kan je krijgen". «n gepast lachje bergt prot. der Veen dit staaltje (uiter- anonieme) proza weer op in bffliddels lijvige map „negatieve Ruim driehonderd stuks, *0 nog „fraaier" dan de ander, 'ïreep uit de post die de hoog- op zijn deurmat vond: Je nou nog steeds stuk ellen- Wanneer geef Je Jezelf nu eens Injectie?" (brief uit Rotter- id beul moeten worden in van professor. Maar u krijgt takken wel thuis. We zullen u *eten te vinden", (brief uit *sum). bommen in de oorlog zijn ver- terechtgekomen. Ze hadden op Jouw kop moeten vallen" (brief van een oma uit Rotterdam). Een briefkaart uit Emmen: „Het is u zeker te doen om goedkoop kat ten te krijgen voor proeven. Ja, u doet het om brood op de plank te krijgen. Nou, ik hoop dat u er van daag of morgen in stikt. Het mag ook in een kippepootje zijn, of in een stukje saté". Een Amsterdammer stuurde een prentbriefkaart van een poes met uitgeprikte ogen: „Ik hoop dat u dit dier eens tegen komt. En u on der zijn poten vertrapt. U wordt in de gaten gehouden". Een Rotterdammer: .Kreng, gekke kerel, hoe haal Je het in Je kop om te zeggen dat katten besmettelijk zijn? Je bent zelf besmettelijk. Poe zen zijn niet vies, m met hun geslachtsziekten lui- We zullen u een verdere bloemle zing besparen. Prof. Van der Veen. „Dit is nog niks, ze hebben wel er gere dingen naar m'n hoofd geslin gerd, vooral door de telefoon. Met name in het begin, toen het alle maal net in de kranten had ge staan. Maar ook nu nog bellen ze op. Nog steeds leg ik voor het sla pen gaan. de hoorn naast het toe stel". Echt bedreigd heeft „de kattenprof" zich nooit gevoeld. „Ach", analy seert hij klinisch, de rever van z'n smetteloos witte laboratoriumj as Prof. dr. J. van der Veen glad strijkend, „de ernstigste be dreigingen zijn zo pathologisch dat je ze niet serieus hoeft te nemen. Ik heb dan ook nooit overwogen om politiebescherming aan te vragen, zoals minister Van Agt deed toen er sprake van was dat de drie van Breda vrij zouden komen. Ik geloof dat het zo is: op het moment dat zulke psychopaten hun briefje heb ben geschreven of hun telefoontje hebben gepleegd, zijn ze het groot ste deel van hun agressie al weer kwijt". Op enkele „volhouders" na die meer dan één epistel nodig hebben om hun gram te halen. „Voorts is me opgevallen dat de stroom negatieve reacties weer oplaait na bepaalde gebeurtenissen die de mensen emo tioneel zeer aangrijpen, zoals het overlijden van bekende Nederlan ders als Cals en Godfried Bomans na „München" ook". Als bewijs van deze stelling voer voor psychiaters en sociologen gaat de map weer open. Prof. Van der Veen grasduint even en komt met deze briefkaart uit Rotterdam op de proppen: „Schoft Van Veen. Ben Je nog niet doodgeschoten? Jij had beter kun nen gaan dan die mensen in Mün chen. Neem wat cyaankali, dan ls de wereld ten minste van één psy chopaat verlost". Maar er waren ook positieve reac ties, zij het aanzienlijk minder in getal. Een moeder van een imbeciel kindje schreef: „Elke vinding die er toe bijdraagt dat er minder achterlijke kinderen worden geboren is prachtig. Wij weten wat het is". Om af te rekenen met het fabeltje dat prof. Van der Veen poezen haat, laat hij zich gaarne fotogra feren tegen de achtergrond van een door ons meegebrachte poesenpos ter. „Ik houd van dieren, dus ook van katten". Wat niet wegneemt dat de Nij meegse hoogleraar zijn waarschu wing die een Jaar geleden zoveel opschudding teweeg bracht thans, met zo mogelijk nog meer nadruk, herhaalt: „De poes vormt een ge vaar voor de zwangere vrouw en Jonge kinderen". Prof. Van der Veen: „Besmetting door toxoplasmose is er de oorzaak van dat er jaarlijks zo'n 200 zwaar gehandicapte kinderen worden ge- boren. Maar zelfs al was het maar 1 kind per jaar. dan nog zou ik waarschuwen". Hij draagt nieuw bewijsmateriaal aan. „Een onderzoek op twee ei landjes in de Stille Oceaan heeft uitgewezen dat op het ene eiland wèl en op het andere géén infecties door besmetting met toxoplasmose voorkwamen. Op het eiland waar het niet voorkwam waren geen kat ten". Prof. Van Veen is wel van mening dat sommige kranten te „panieke rig" hebben geciteerd uit zijn arti kel in het Tijdschrift voor Genees kunde. „Als men het niet zo sensa tioneel had gebracht, met wat min der vette koppen, waren er niet zo veel katten naar de gaskamer ge bracht. Want dat ls nooit mijn be doeling geweest". De veel geplaagde hoogleraar meent dat de kranten in dit soort taken wat voorzichtiger te werk dienen te gaan. „Misschien is het zinvol dat ze bij berichten die angstreacties teweeg kunnen brengen eerst hun medische medewerker raadplegen", aldus prof. Van der Veen

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 15