[k ben niet dezelfde man DDR krijgt erkenning niet zo gemakkelijk n left iklc d merkwaardige levensloop van ronauten na hun tocht in de ruimte Controverse rond Franse communist Omstandigheden niet geschikt Geen terugkeer vaste koers pond sterling Het verleden spreekt woordje mee in vogelvlucht 'xtMlljlf in vogelvlucht Geen compromis iG 16 DECEMBER 1972 Cernan en Jack Schmitt ze zijn de "Johnny en Rijk" J it van het dozijn mannen, dat op de maan heeft rond en jeld en -gereden. Eén en al jodelahiti, grappen en grol- mo; D uitgebreid liedjes repertoire en dartele sprongen. Hij- ran de pret. Twee jongens in een speelgoedsupermarkt, jjles gratis is: "Oh hee, oh hee, man, man, man, dit is dit is absoluut spectaculair Nu zijn ze, samen met •eiiigb rans, weer op weg naar huis. Ze zien de maan kleiner en de aarde groter. van eren van t ook erwiji toefenj )nnen iet de en a e en ►jks veilig geland zijn, wordt aanse volkslied gespeeld en jullen ze bejubeld worden. nog meer dan in juli trio Armstrong, Aldrin en Omdat ze voorlopig? maanreizigers zijn. En met de rijkst beladen teruggekomen zijn; zelfs aan boord. Terug naar de toen? wan io bet arme zuiden van de ondigt James Irwin als le nt van de Baptisten het God. Dezelfde Irwin, die jllo-15 295 uur en 16 minu- isd heeft en eind Juli vorig jen met David Scott op de [t rondgelopen, werd op 7 augustus 1971, weer veilig op aarde was, verklaard zoals de astro- óór hem. Jim Irwin echter de wijd openstaande deu- de grote industrieën, de me die voor het opscheppen la- chèques die men al voor n ono [geschreven had in ruil voor dig woord over een bepaald ande IJBLIJ ijn de woestijn in. „Ik ben geraakt door de van het maanlandschap, de aanwezigheid van God heeft hij verklaard. En: opeens dat God mij geroe- terug, liet zich scheiden van ouw, zei NASA vaarwel en aragnost. Met de wetenschap fun Verziendheid en gedachteno- Thans kan men hem in Houston vinden in een kliniek voor verslaaf den aan verdovende middelen, waar hij hulp biedt. Hij zit uren aan de telefoon voor „mensen in nood". En onlangs kon men hem op een foto zien met een Yogi-priester. Want hij houdt zich ook intensief met transcedentale meditatie bezig. Alan L. Bean was in november 1969 (Apollo-12) op weg naar de maan en heeft daar samen met Charles Conrad zijn voetstappen achtergela ten. Later heeft hij geschreven: „Als Je in de ruimte vliegt, doe Je ervaringen op, die voor niet veel anderen mensen te verkrijgen zijn. Ik kreeg het gevoel dat ik mijn ge dachten over de zin van ruimte vaart en over enkele fundamentele waarheden van het menselijk leven. God en de eeuwigheid nader zou moeten uitwerken. Heengegaan als technocraten, teruggekeerd als filo sofen, daar lijkt het op. God schynt toch boven te wonen. Alhoewel allemaal een beetje aan getikt, zijn er bij de astronauten toch ook, die eenmaal terug op de aarde, daarop weer met beide voe ten zijn gaan staan. Neil Arm strong, de eerste man op de maan, is professor aan de universiteit van Cincinnati (Ook gescheiden overi gens, binnen een Jaar, na zijn maanreis, net als nog drie ruimte vaarders). Edward Aldrin, die na hem het maanoppervlak betrad, is teruggegaan naar de luchtmacht. (Nadat hij opgeknapt was van een zenuwinstorting, die het gevolg was van de wekenlange zegetoernee, die hij met Armstrong en Collins moest maken). Frank Borman van Apollo-8 is vi ce-president van een luchtvaart maatschappij. PARIJS (RTR/AFP) De Franse communistische partij heeft gisteren haar adjunct-se cretaris, Georges Marchais, in bescherming genomen tegen be schuldigingen van Gaullistische zijde dat hij in de Tweede We reldoorlog vrijwillig voor de Duitsers heeft gewerkt. De beschuldiging twee Jaar geleden voor het eerst uitge sproken werd geuit door Pierre Clostermann. Marchais' Gaullistische tegenstander in de parlementsverkiezingen van vol gend Jaar. Clostermann zei in een radio interview dat de adjunct-secre taris van de communistische party niet aan de verkiezingen mee kon doen als werd beves tigd dat hij in de Tweede We reldoorlog vrijwillig in de Mes- serschmitt-fabrieken in Duits land was gaan werken. Hooggeplaatste partij woord voerders noemden Clostermanns opmerkingen „uitingen van een anti-communistische haatcam pagne". „In be-m wordt ™ze party aangevallen", zei Pierre Duclos. lid van het politieke bureau van de Franse communistische par tij. „Wij weten dat hem als privé-persoon en militant com munist niets verweten kan wor den", voegde hij eraan toe. Toen de oorspronkelijke be schuldiging tegen Marchais werd geuit door de dissidente communist Charles Tillon, ant woordde de partij dat Marchais door de Duitsers werd gedwon gen voor hen te werken en dat hij in mei 1943 naar Frankrijk ontsnapte. Naar verwachting zal Mar chais zondag officieel tot secre taris-generaal van de Franse communistische partij worden gekozen. Daarmee zal het par tycongres worden afgesloten. Marchais heeft de party ge leld sinds secretaris-generaal Waldeck Rochet drie jaar ge leden ernstig ziek werd. and na zijn landing heeft an die roeping daadwerkelijk ingS(jgegeven. Men kent hem nu Canmissionaris". kt van het „ruimte-effect". Vermist 8n de astronauten komt te- delfde man, die hij was moment van het aftellen ilange ruimtereis, er, voor wie Apollo een to- vanfcmekeer in hun leven werd. D. Mitchell (Apollo-14), die uari 1971 op de maan was, Uit het oog verloren. Waar Maar van de 32 mannen, die tot en met Apollo-16 in het Amerikaanse ruimtevaartproject de lucht ingin gen, zijn er betrekkelijk veel die door NASA als „vermist" worden opgegeven. Don Eisele.Het NASA-handboek geeft geen antwoord. Afgevoerd, verblijfplaats onbekend. Walter M. Schirra (Apollo-7) schijnt ergens bij de NASA „adviseur" te zijn. Ja mes A. Lovell (Apollo-8, de „kerst- vlucht" om de maan): zoek. Wil liam Anders, zijn vriend, idem. James A. McDivitt, David R. Scott; voor NASA bestaan ze niet meer. Richting maan gegaan, teruggeko men en daarna weer gelijk wegge weest. Sommige astronauten zijn ene# om na de maan, nu ook de roet die oplossing in het niets „ge- !]ke geest te gaan verkennen, ragnostiek, zo meent Ed Mit- De 24-jarige Britse PTT-amtenares Barbara Vaug han zit hier temidden van de nu reeds zeer grote stroom kerstpost in het Londense hoofdpostkantoor. De Britse PTT heeft meer dan 100.000 parttimers aangenomen om de verwachte stroom van honderdmiljoen kerststukken te verwerken. BONN "DDR krijgt rekening gepresenteerd". "Erkenning is geen geschenkartikel". Dat is de strekking van beschouwin gen in vele Duitse dagbladen. Het basisverdrag tussen beide Duitse staten, dat op 21 december wordt ondertekend, maakt voor de Westerse landen de weg vrij tot erkenning van de Oostduitse staat. Dit betekent tevens, dat die landen in Oost-Berlijn financiële eisen op tafel kunnen leggen: schade loosstelling voor onteigende bedrijven (zoals Unilever en Shell), maar ook geheel andere kategorie voor het leed, oost-Beriyn"nog wel "t7°onderhan- LONDEN Het pond sterling krijgt voor de toetreding van Enge land tot de Europese Gemeenschap op 1 januari zijn vaste koers niet terug. Dat heeft de Britse minister van Financiën, Anthony Barber,, geantwoord op een schriftelijke vruag uit het parlement op de sinds juni "zwevende" koers van het pond voor de toetreding weer een vaste pariteit wordt. Naar het oor deel van minister Barber zijn de omstandigheden nog niet geschikt voor terugkeer naar een vaste wis selkoers met een bepaalde schom melruimte aan weerszijden daar van. De Britse regering blijft voor nemens een vaste pariteit te her stellen zodra de omstandigheden dat toelaten. De verklaring van de minister is een bevestiging van het vermoeden in financiële kringen dat de koers van het pond sterling wellicht blijft "zweven" tot maart. Voortdurend heeft de Britse regering aangevoerd dat het herstel van de vaste wissel koers moet wachten tot het ge schikte moment is aangebroken. Een van de redenen van het uit) op gebrand is volwaardig lid van de is waarschijnlijk dat de nieuwe pa- volkerengemeenschap te worden, dan riteit zal worden vastgesteld aan de hand van te verwachten voor uitgang bij het streven naar Euro pese monetaire hervorming. Dat stadium zal pas zijn bereikt als op 1 januari drie nieuwe lidstaten Engeland, Denemarken en Ierland tot de EEG toetreden De huidige koers van het oud sterling ten opzichte van de do lar komt in feite nvereen met een de valuatie van tien procent. De koors schommelingen zijn zeer gering Een buitenlandse bankier merkte bijv. op dat "het pond sterling vreemd genoeg in Jaren niet zo vast in koers is geweest als na het besluit de koers van het pond te laten zweven". Jonge Zwitser veroordeeld tot chemische castratie Of. daarvan inderdaad sprake zal Amerikaanse persbureau Associated zijn lijdt sterke twijfel. Over de kelijke verplichtingen als gevolg van de onteigeningen zal misschien met dat het nationaal-socialisme aan zijn slachtoffers heeft toege bracht. inreis bezig gehouden maar 14 verhevigde zijn belang- u 9 11 nostiek zal de mensen wereldwijd tot grotere intuïtieve micatie te komen. Cernan, die in mei 1969 omlopen om de maakte en er nu met Apol- ook geland is, staat als een atriot bekend. Voor zijn ver- Bonn onthoudt zich van commen taar. Dat ligt voor de hand. Want ruim twintig Jaar heeft de Bondsre publiek zich steeds als de enige wet telijke Duitse staat beschouwd. Van Oost-Duitsland kon het Westen geen schadeloosstelling verlangen, een voudig omdat de DDR volken rechtelijk „niet bestond", lukkig", voor anderen is het een Weliswaar is sinds 1961 het Jaar, koude douche. Ze zei Charles Con- waarin de eerste regering Brandt- rad (Apollo-12) recentelijk: „Opeens Scheel aantrad een „politiek van maken de grietjes geen handstand- realiteiten" ingeluid, die er tenslotte Jes meer als Je ergens binnen komt toe heeft geleid, dat in het basis lopen. verdrag Bonn de DDR als staat fei- Allan B. Shepard was op 5 mei 1961 telijk erkent. Maar al doet de doctri- de eerste, die de ruimte inging, een ne van het „alleenvertegenwoordi- kogelbaan van 15 minuten met zijn gingsrecht" praktisch geen opgeld Mercury-Redstone-3. Haast tien meer, principieel is zij toch niet ge- Oost-Berlijn indienen is dat hun zaak, waarmee Bonn geen bemoeiing heeft of kan hebben. De Westduitse dagbladen stellen intussen niet zonder voldoening vast. dat Oost-Berlijn thans ook de reke ning van het verleden gepresen teerd krijgt. De DDR heeft altijd be nadrukt, dat zij met Hitier- Duits land niets anders gemeen heeft dan wat aardrijkskundige toevalligheden. ZIJ houdt zich daarom niet aanspra kelijk voor de schade, die het na tionaal-socialisme veroorzaakt heeft. Aan die opvatting, aldus veel com mentaren, behoeven de Westelijke delen zijn. Maar aan de morele ver plichtingen die ook de DDR ten op zichte van Hitiers slachtoffers heeft, zal zij zich stellig willen onttrekken. Zij zal zich daarbij vooral bedie nen van het oude argument, dat de Oostduitse staat eens en voor altijd heeft afgerekend met het fascisme binnen haar grenzen. Een man als Wiesenthal heeft er al op gewezen dat vele nazi's wel degelijk op hoge posten in de DDR zijn aangesteld. Maar zelfs als Oost-Berlijn gelijk zou hebben, zou het zich niet aan zijn verantwoor- Press en American Broadcasting Company, wordt volgens welinge lichte kringen in New York, Ameri- ka's nieuwe ambassadeur bij de Verenigde Naties. Hij volgt George Bush op die maandag is benoemd tot voorzitter van het landelijke co mité van de Republikeinse partij. De 54-jarige Scali, die door ABC werd vrijgemaakt om als medewer ker van president Nixon aan de staf van het Witte Huis te worden toe gevoegd, wordt de derde ex-Journa list die de functie van permanent vertegenwoordiger bij de Verenigde Naties bekleedt. Zijn voorgangers waren Henry Cabot Lodge, die aan de New York Herald Tribune ver bonden was geweest en Russell Wig gins, die voormalig hoofdredacteur van de Washington Post was. Lodge delijkheden voor de gevolgen van het werd aangesteld door president AARGAU (AFP) Een recht bank in de Zwitserse plaats Aargau heeft een 25-Jarige Zwitser die reeds driemaal schuldig was bevonden aan seksuele misdrijven Jegens kinderen, veroordeeld tot 'chemische castra tie". Als hij zich niet aan deze be handeling onderwerpt, moet hij een gevangenisstraf van een Jaar uitzit ten. De rechtbank kwam tot haar oor deel, nadat psychiaters van de uni versiteitskliniek van Bern hadden verklaard dat er geen verbetering in het geval van de verdachte was te verwachten. Onder toezicht van een specialist zal hij worden behandeld met cypro- t.ero-acetaat, een middel dat de sek suele driften onderdrukt. Het mid del is ontwikkeld door een farmaceu tische onderneming in Berlijn en wordt in de vorm van pillen of injec ties wekelijks toegediend. :t hij verklaard, dat hij to februari '71, ging hij mg destijds niet zag „als man, die op de maan maar „als de eerste Ameri- die de Amerikaanse vlag terwijl de hele wereld hem a". lien dat Cernan er thans, op huis, anders over denkt. Thomas Stafford het onder b heeft gebracht. „Je kijkt ■eer naar de wereld als een taan, maar als een méns", 'erkómt Je wat", zei Mitchell. Duke (Apollo-16) vulde dat net de herinnering: „Ik was L"igd door de zekerheid dat lige was van Gods alomte- heel losgelaten. met Apollo-14 naar de maan. Hij is Dat is ook onmogelijk zolang Bonn de enige dollarmiljonair van de de tweedeling van Duitsland voor on- astronauten, niet het filosofische aanvaardbaar houdt. In de inleidende type, ook niet zo erg geliefd bij zijn tekst van het basisverdrag is nog collega's. NASA heeft hem nu niet steeds sprake van „een nationaal meer nodig. Of andersom. probleem", waarover de bondsrepu- NASA heeft ook Alfred Worden bliek en de DDR wezenlijk verschil- niet meer nodig. Worden, die bij lende opvattingen koesteren. ApoIlo-15 de „Endeavor"' om de .West-Duitsland kortom heeft maan deed cirkelen, terwijl benden zicb altijd als de erfgenaam van het hem David Scott en James Irwin in Duitse rijk beschouwd en was bereid de kraters wroetten, is naar een in- voor die pretentie te betalen. Met houdloze functie weggewerkt bij miljarden marken heeft het aan zijn omdat men hem en zijn morele verplichtingen, vooral ook ten betrapte op het opzichte van nazi-slachtoffers, vol- ,maan-enveloppen". daan. Als nu echter Westerse mo- NASA, twee collega') smokkelen van uv,_ Ahred Worden, ooit eens ook zo'n Wdigheid. Het was de meest V00rBespannen beton gehakte IJpende ervaring in mijn le- suPerrr>an, is nu dichter geworden. Verzen Vóór zijn reis naar de maan had hij zich om poëzie nauwelijks be- gendheden bepaalde rekeningen in HELSINKI (DPA) Zonder alweer. De beleving van iets kommerd. Maar thans duiken er overeenstemming te hebben be- 7Ü opeens verzen van hem op, die met maansteen neer gekrast lijken. v n Apollo-9 in maart Zoals (in vrije vertaling) «n ruimtewandeling van een "^fttor, 225 kilometer van de aar- oh, ik kan Californië riep hij opgetogen uit toen P het balkonnetje van maan- ..Spider" stond, Jongensach- Jolig. oas later kwam dit besef: „Ik op dat moment volledig Identiteit als Amerikaans f*paut, ik voelde me een deel „Wat zijn astronauten? Wat ben ik? Held, piloot, ontdekkingsreiziger, verliefd Op mezelf en op mijn werk, reikt over het toekomstig werkpro gram is de bijeenkomst in Helsinki ter voorbereiding van een Europese veiligheidsconferentie voor vier we ken verdaagd. Tijdens de 20ste zit ting gisteren zagen de gedelegeerden uit 34 landen geen kans een com promis te bewerkstelligen over het aangeven van de bevoegdheden voor de commissies die straks het eigen lijke werk moeten gaan verrichten. De Franse delegatie, zo verluidde uit conferentiekringen, stond er nadrukkelijk op dat opdrachten aan Ofschoon het nog een paar maan den duurt voordat de Fransen naar de stembus gaan, beginnen de poli tieke groeperingen zich steeds dui- deiyker op te stellen. Tussen nu en begin maart zullen de combinaties, die dan met elkaar slag zullen leve ren om de gunst van de kiezers, zich nog scherper gaan aftekenen dan nu al het geval is. Ter linkerzyde heeft zich namely k reeds een unie van een drietal partyen gevormd, bestaande uit socialisten, communis ten en linkse radicalen. Hoe sterk die thans al uit de bus komt, bleek kortgeleden in de Noordfranse ge meente Beauvais, waar links met de winst ging stryken en binnen dat linkse front de socialisten veel ster ker tevoorschyn traden dan de com munisten. Dit laatste was nogal op- merkelyk, omdat de socialisten, in waarin de communisten in sterke mate vertegenwoordigd zouden zyn, de banden met de EEG in het ge drang kunnen komen en de moge- ïykheid van een omvangryke kapi- taalvlucht allerminst denkbeeldig is. Intussen zit „rechts" evenmin stil, ondanks de vermoeidheidsverschyn- selen by de UDR (gaullisten). En Elndeiyk is het dan zover: de legercommandanten van India en Pakistan zyn het te langen leste eens geworden over het verloop van de grens tussen beide landen in Kasj mier. Dit gebied, ruim zes maal zo zouden de gaullisten, wier reputatie groot als Nederland en bewoond door door talryke schandalen ernstig ls nog geen vier miljoen mensen, is voor tweecjercie deel in handen van India en wordt voor de rest beheerd door Pakistan. Het begin van het drama- Kasjmier speelde zich een kwart coalitieparty als de Onafhankeiyke eeuw geleden af, toen de grotendeels inderdaad ln aanzieniyke mate aanhang verliezen, dan heeft de rechtse kiezer nog altyd de mo gelijkheid zyn stem te geven aan een Republikeinen (RI) onder leiding van de begaafde minister van Eco nomie en Financiën Valéry Giscard d'Estaing, of aan de CDP (Centre Democratie et Progrès). Vooral de figuur van Giscard moet niet onder tegenstelling tot de strak geleide schat worden. Hy is niet alleen een aanhangers van Moskou, niet over zeer ambitieuze, maar ook een uiterst islamietische bevolking in opstand kwam tegen de maharadja, die als hindoe aansluiting by India voorstond. Een Jaar later werd er, op initiatief van de Ver. Naties, een wapenstilstand gesloten, die tot de er een akkoord uit de bus kwam. Men bleef „hangen" op een belache- lyk klein gebied van enkele vlerkante kilometers. In Simla was overeen gekomen, dat de beide partyen op 15 september J.l. zouden beginnen met terugtrekken van de troepen, maar die datum werd steeds ver schoven totdat het op 11 december J.l. dan toch zover was, dat een defi nitieve regeling ondertekend kon worden. Nu Ja, „definitieve regeling" is eigenbjk het Juiste woord niet. Want wat nu bereikt is betreft al leen de gevolgen van de recente stryd. Maar daarmee is de kwestie- Kasjmier op zichzelf nog niet uit de wereld. Zowel India als Pakistan zul len voortgaan met het besturen van de door hen bezette delen van Kasj mier, maar Pakistan blyft aanspraak maken op het gehéle gebied. hierboven aangeduide verdeling van daérover zullen tenslotte „werkelyk- Daarbuiten of hier beneden, V Iedereen en alles, dat beneden aanvaard; het was mijn geboor- commissies al in de voorbereidings- Schweickart was Apollo Voorlopig gaat er geen mens meer naar de maan. Wél staan er nu al 26 astronauten (kandidaats en vete ranen) te trappelen om er straks bij te mogen zijn, als de eerste 3ffeer op aarde was, wist hij: groep op 30 april 1973 naar boven Sowjet-Unie opnieuw dat ze aan de- 511 !*n niet dezelfde man. Nie- gaat om aan het „Sky-lab" te bou- ze zienswijze op dit moment geen lvan ons is dat". wen. steun kan verlenen. - f' Schweickart werd gewaar En om terloops wijsbegeerte en poë- Op 15 Januari wordt de bijeen- néér is dan technologie al- zie nieuwe diepten te geven. komst in de Finse hoofdstad voort- Het „ruimte-effect". gezet. indrukwekkende party-organi satie beschikken. Overigens dient er wel de aandacht op gevestigd te wor den, dat de Franse socialisten meer links gericht zyn dan byv. Labour in Engeland of de party van Brandt in West-Duitsland. Toch levert Beauvais het bewys, dat de Fransen ook als ze links staan, de voorkeur geven aan het socialistische alterna tief boven de communisten. Die mijlpaal. Tot die vlucht in i. F 1969 was hij zeer toegewijd l-man geweest. Maar toen hij ft- uur en 46 minuten ruimte- ronde moeten worden verdeeld. Ze 'aatsten worden gewantrouwd: „het socialistisch konyn wordt straks ver door de communistische ondervond daarbij de steun van westerse en neutrale landen als West-Duitsland, Portugal Oosten rijk, Zweden, Nederland en Luxem burg. Daartegenover stelde cobra", wordt van „rechts" gezegd. Ook vele Fransen, die van mening zyn dat het tyd wordt na vyftien Jaar gaullistisch regime tot aflossing van de wacht over te gaan, schynen dat gevaar in te zien en daaraan uiting te geven, wel niet ln het open baar maar dan toch wel aan de stem bus. Bovendien beseffen velen ter linkerzyde, dat door een regering, bekwame politicus, wiens naam bovendien nog nimmer in enig schan daal genoemd is. Als alternatieve figuur voor allen die rechts willen stemmen, maar ontevreden zyn over de gaullisten, zal hy zeker stemmen weten te trekken. Daarby komt, dat de vrees voor een „Volksfront" de gemiddelde, tameiyk conservatieve Fransman zo sterk in het bloed zit. dat ook daarom de kansen van „links" onder leiding van Mitterrand niet by voorbaat als beslissend wor den aangeslagen. En verder kan ook de onlangs opgerichte „Hervormings beweging" onder aanvoering van Lecanuet en Servan-Schreiber zeker van invloed zyn, omdat die Juist in het „midden" een aanzienlyk deel van de aarzelende kiezers kan aan trekken. Zo zyn er dus allerlei mo gelijkheden, die tot verrassingen kunnen leidën. Al me tal staat Frankryk dus weer eens voor een dit gebied leidde. Tien Jaar later ïyfde India zijn deel als staat by de federatie in. In 1965 brak er weer eens een oorlog uit, die tenslotte, met de vrede van Tasjkent .althans tydeiyk een bevredigend einde leek te heb ben gevonden. Totdat de oorlog van een Jaar geleden opnieuw een zee van spanningen veroorzaakte tussen India en Pakistan. Gelukkig kwa men, een half Jaar na het beëindigen van de vyandeiykheden en het ont staan van BangladesJ, de Indiase premier mevrouw Indira Gandhi en de Pakistaanse president Bhoetto in Simla byeen om de gevolgen van de amputatie van Oost-Pakistan te be spreken en een regeling te treffen voor de 800 kilometer lange grensiyn tussen hun landen. Daaronder viel ook Kasjmier, waar de oude verhou dingen door het oprukken van de Indiërs scheef waren komen te lig gen. Het heeft vele maanden moei zaam onderhandelen gekost voordat definitieve" besprekingen gevoerd moeten worden, tenzy Pakistan de voorkeur geeft aan een nieuwe oor log tegen India. Intussen zyn er nog tal van andere problemen tussen beide landen, die om een oplossing vragen: de terugkeer van krygsge- vangenen, Pakistans erkenning van BangladesJ, het lot van honderd duizenden Bihari's en Bengalen, het herstel van le diplomatieke betrek kingen en het eventueel sluiten van een niet-aanvalsverdrag Dit alles vraagt om een nieuwe ontmoeting tussen mevrouw Gandhl en president Bhoetto, dus om een „nieuwe Simla- conferentie", al behoeft die niet noodzakeiyk in die stad gehouden te worden. Maar intussen ls dan toch bereikt, dat een belangryk onder werp van het eerste gesprek werke- ïykheid is geworden, waarmee de spanning tussen deze landen althans voor een deel verminderd is. Rl.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 9