iekenliuis is niet meer schikt voor kraamvrouw" Onderzoek naar discriminatie van Surinamers er jaar geeist voor edeplichtigheid moord Ruppert puzzelt in t weekeinde ^ouwencirts B. M. de Planque: Minister Van Agt: in Muiden Drs. Joekes (VVD) kreeg voedsel vergiftiging SURINAMERS BIJ POLITIE AMSTERDAM Extra subsidie voor Gewestelijk Orkest Z.-Holland drie procent voerd compensatie ambtenaren Sitenleden willen a Msn uitspraak doen t gewestvorming Ministerieel onderzoek GEERTSEMA KRIJG T DE If EST ERBIJ BINNEN ZES JAAR OVER SCHOT ARTSEN Boerma bezorgd over graanvoorraad mist isje 16 DECEMBER 1972 BINNENLAND DEN HAAG Vijf ministeries gaan onderzoeken of de munitiefabriek De Kruithoorn in Muiden is te hand haven. Het kabinet heeft dit vrijdag besloten. Het gaat om de ministerie van Economische Zaken, Binnenland se Zaken, Sociale Zaken, Volkge zondheid en Defensie. De officier van Jus- de rechtbank in Zutphen ^en vier jaar gevangenis- tftrek van voorarrest ge- de 31-jarige leerling-ver- 'oke van D. uit Deventer Medeplichtigheid aan de k haar eohtgenoot de vee- 1- Poppe uit Wesepe (O.) tat'-ht van 19 op 20 maari werd de veehandelaar ?er fiets onderweg was woning, door de minnaar ^htgenote met wie hij in lag. met een auto kn De minnaar, de De- j] H S. werd hiervoor eino tat tien jaar gevangenis- tordeeld. Joke van D. stond nu terecht om dat zij de moord op haar man uit gelokt zou hebben De als getuige gedagvaarde minnaar verklaarde voor de rechtbank dat Jake hem nooit had opgejut om Poppe om te brengen Dit plan zou geopperd zijr door zijn inmiddels tot drie jaar gevangenisstraf wegens medeplich tigheid veroordeelde zwager Johnny T. uit Holten. Joke's raadsman zei dat zijn cliente er nooit op uit was geweest om mannen de kastanjes voor haar uit het vuur te laten halen. .Daar voor is zy te zacht", aldus de raads man mr. A. W. A. M. Fievez Bo vendien, stelde hy, is zij te intelli gent om te geloven in zo'n stom plan als het doodrijden met een auto Ook mr. Fievez meende dat de Hol- tenaar Jonnny T. de bron van het kwaad geweest was. Hij zou onder meer tegen S. gezegd hebben „waarom maak je die vent niet kapot". De raadsman schilderde hoe de veehandelaar geestelijk en lichame lijk achteruithplde, niet meer werkte en schulden maakte. Minnaar S. leefde steeds in angst dat Joke iets zou overkomen. In die sfeer kwam hij tot de moord, nadat hij er zeker al twintig keer eerder op uit ge gaan was zonder tot de daad te komen, aldus de raadsman. DEN HAAG Tweede- Kamer lid drs. Th. J. Joekes (VVD) is na een voedselvergiftiging opgenomen in het ziekenhuis Bronovo. Aanvan kelijk was er gevaar voor zijn le ven, maar dit is thans geweken. huisartsen, gynaecoloog en vroed vrouw een gemeenschappelijk systeem opzetten zal een vaste staf van gedi plomeerde kraamverpleegsters moe ten hebben. Het centrum dient los van het ziekenhuis te staan, maar wel vlak erbij, zodat gebruik kan worden gemaakt van bijvoorbeeld het laboratorium en de röntgenkamer van het ziekenhuis en eventueel ook van de operatiekamer. De heer De Planque concludeert, dat er een verantwoorde reorganisatie van de verloskunde tot stand moet komen voordat de chaos totaal is. Te lange tenen dienen ten spoedigste te worden ingekort, zegt hij, ze heb ben de verloskunde al teveel schade berokkend. AMSTERDAM In de nabije toe komst zullen Surinamers deel gaan uitmaken van de geüniformeerde po litic in Amsterdam. Dit besluit is genomen in een ge sprek tussen burgemeester Samkal- öen. de gevolmachtigd minister van Suriname dr. J. Polanen en hoofd commissaris P. A. de Jong. Dit drietal heeft tevens gesproken over de mogelijkheden Surinaamse politiefunctionarissen in Amsterdam te detacheren en hoger Surinaams personeel in Amsterdam stage te la ten loDen. DEN HAAG De provincie Zuid- Holland zal in 1973 een extra subsi die van 200.000 gulden verlenen aan het Gewestelijk Orkest voor Zuid- Holland. Het voorstel van Gedeputeerde Sta ten werd gistermiddag met 43 stem men voor en 16 tegen door Provincia le Staten aangenomen. Minister Engels (CRM) had in november laten weten, dat het rijk voor éénmaal een bijdrage van twee ton zou geven om de financiële te korten van het orkest te dekken, mits de provincie zou zorgen dat het orkest in 1973 kon voortbestaan. Het Gewestelijk Orkest heeft' nu voor 1973 uitzicht op een provinciale subsidie van f 760.000 gulden, en een subsidie van 150.000 gulden van Zuidhollandse gemeenten. Met de twee ton extra, kan het orkest zonder problemen in 1973 vooruit. Bij discussie over ongeval overleden SCHIJNDEL De zestigjarige J. Evers uit Schijndel is gister middag in zijn woonplaats na een aanrijding overleden hoe wel hjj er geen schrammetje aan had overgehouden. Hij zakte na een discussie over de schuld vraag plotseling ineen. Een arts constateerde een hartverlam ming. De man was bij het oversteken van een voorrangskruising in zijn driewielige auto geraakt door een andere auto, die op de voorrangsweg reed. Roger Moore tot dusver beter bekend als The Saint uit de gelijknamige televisieserie toeft op het ogenblik op Jamaicawaar opnamen worden gemaakt voor een nieuwe James Bondfilm. Hij bevindt zich daar kennelijk in aanhankelijk gezelschap. itsb ®H(ANPi Het meisje dat jg&g als vermist werd op- zij verdween donderdag- de ouderlijke woning in Jam is terecht. Zij werd bij de grenspost in j igehouden door de mare- haar uit een auto met haalde. Straaten (12) was in dam, haar woonplaats van sinds donderdag werd wr enkele Italianen in een en de grens mee over vertelde zij. In Zwitser- op een parkeerplaats de ntvluchten. Later kon zij nerikanen mee terug liften !o. Gisteravond werd zij werd. DEN "IlAAG De vijf centrales van overheidspersoneel zijn van daag akkoord gegaan met een ver hoging van de ambtenaren-salaris sen met drie procent als compen satie voor prijsstijgingen in de twee de helft van dit jaar. In een brief aan de minister raad hebben de ambtenarenbonden bezwaren gemaakt tegen de voorge nomen bezuinigingen in de ambte- narensector, zoals verhoging van de pensioenpremie. Als er geen echt „open" overleg komt vinden de bon den dat pas een volgend kabinet over deze zaak moet beslissen. - er infoimatie geivenst IAG Een meerderheid met de gewestvorming voor ogen Uege van Provinciale Sta- staat. !uid-Holland voelt er Statenlid Hoek van Dyke (PvdA), om zich uit te spreken één van de tegenstemmers, merkte sdeling in en de omvang op dat het moeilijk is om gewesten taken toe te bedelen zolang nog niet vaststaat hoe groot die gewesten zullen worden. Hij diende een motie in, waarin b- werd gesteld dat het voor de ontwik keling in het westen van het land bering van gistermid- noodzakelijk is dat op korte termijn 44 stemmen voor en bestuurlijke eenheden van meer motie van statenlid dan lokale betekenis tot stand wor- KVP) aangenomen waarin den gebracht. Zijn motie, waarin ook werd aan gedrongen op een spoedige bepaling van taken en bevoegdheden werd met 25 voor en 37 stemmen tegen verworpen. Gedeputeerde Staten zullen zich aanstaande woensdag beraden over f|( fien beslissing over ge- tag voorbarig is zolang: fcultaat van de studie laad voor de Territoriale over een herverka- taken tussen rijk, pro- gemeenten niet bekend ii gewesten zolang it is verkregen in de her- l van taken en bevoegd- de verschillende be- wststaat wat de wetgever hun standpunt in deze kwestie. weid over te gaan wanneer aan hun verzoek niet wordt voldaan. „Dat geweld zal ik natuurlijk niet aanvaarden. Niet omdat het Surina mers betreft, maar ik aanvaard dit van niemand. Dat neemt niet weg dat ik de ergernis van deze mede- Nederlanders heel goed kan begrij pen. Ik heb wel begrip voor de ge voelens die deze mensen bezielen en ik geloof ook wel dat er discrimina tie voorkomt, juist in bars en cafés. Onze wetgeving voorziet daar echter in. We kennen in Nederland al een jaar of drie het uitvoeringsverdrag van de wet tot uitbanning van alle vormen van rassendiscriminatie", al dus een eerste commentaar van de minister. (ANP) Het algemene ziekenhuis, dat zich een niet meer te stuiten stroomversnelling van en specialisatie is niet meer de plaats voor het beoefenen van de verloskunde in Nederlandse DEN HAAG Minister Geertsema Binnenlandse Zaken) krygt de za ken betreffende Suriname en de An tillen (De West) in zijn portefeuille. Hy neemt ze per 1 januari over van ir. P. J. Lardinois, de huidige minis ter van landbouw, die lid wordt van de Europese Commissie. Landbouw en visserij worden overgenomen door minister Boersma (.ook Sociale Za ken). waarschijnlijk te danken aan het uni forme systeem waarmee men daar werkt, een systeem, waarbij de pre natale begeleiding ook vanuit de kli niek geschiedt, zodat met moderne hulpmiddelen onregelmatigheden eer der worden opgespoord. In Nederland wordt de verloskunde nog teveel beoefend in „eenmans- bedrijfsjes", zegt hij. Huisarts, vroed vrouw en gynaecoloog werken volgens de heer De Planque vaak „op ont stellende wijze" langs elkaar heen. De thuisbevalling roept steeds meer problemen op, zowel vanwege woon situatie als door het tekort aan per soneel bij de kraamcentra. De heer De Planque tekent hierbij ook aan, dat het kind „kostbaar" is gewor den aangezien het bewust wordt ver wekt. De onzekerheid van de aan staande moeder is daardoor mogelijk toegenomen. In veel algemene ziekenhuizen is de kraamafdeling volgens dokter De Planque een vergaarbak van alles wat met verloskunde te maken heeft. Er liggen „gezonde" kraamvrouwen zowel als moeders die net een ope ratie (keizersnede) achter de rug hebben. Een verloskundig centrum waarin Gisteren heeft fotograaf Uwe Ltysiepen een foto-afdruk van 120 m2 aan de gevel van zijn huis op de hoek Herengracht/ Reguliersgracht bevestigd. De opzet van de fotograaf is met de 12 bij 10 meter grote foto de Amsterdammers bewuster te maken van hun milieu. De foto, die een deel van een raffina derij weergeeft, staat in schril contrast met de oude grachten huizen. DEN HAAG Kabinetsinforma- SCHIPHOL (ANP» Minister Van Agt van Justitie heeft tijdens zijn bezoek aan Suriname en de Ne derlandse Antillen zijn Surinaamse ambtgenoot Ahdin toegezegd een on derzoek te zullen laten instellen naar de discriminatie van rijksgenoten in Nederland, met name jegens Suri naamse verdachten door de politie. Dit heeft de minister gisteren na zijn aankomst uit de West op Schiphol meegedeeld. „Dit onderzoek is ge opperd door de Surinaamse regering. Het kostte mij geen enkele moeite dit toe te zeggen, omdat ik dat on derzoek toch zou hebben laten in stellen als ik daarvoor geen verzoek had gehad", aldus de minister op de luchthaven. „Mijn indruk is dat de Surinaamse regering evenmin enthousiast is over de ontwikkeling die zich de laatste Jaren heeft voltrokken en ook vindt dat de overkomst van Surinamers naar Nederland zonder dat hun toe komst behoorlijk geregeld is, geen goede zaak is. Zeker niet wanneer het gaat om grote aantallen minder jarigen. Eenvoudig is dit niet te re gelen", aldus minister Van Agt. Er is gesproken over de noodzaak om de samenwerking tussen de kin derbescherming in Suriname en Ne derland aanzienlijk te verbeteren. „Er zou al heel wat verbeteren als de gegevens wat sneller worden uit gewisseld. Wanneer het geheel wat minder ambtelijk en minder moei zaam zou verlopen dan nu het ge val is. Ik heb de indruk dat er vaak een vacuum bestaat tussen de op vang in Suriname en de opvang in Nederland", vertelde de minister. Minister Van Agt was nog niet op de hoogte van een telegram dat naar hem onderweg is van Surinaamse en Antilliaanse actiegroepen in Ne derland. Daarin wordt geëist dat de minister binnen twee weken maat regelen moet nemen om bareigenaars te bewegen kleurlingen toe te laten, hetgeen volgens de actiegroepen dik wijls wordt geweigerd. De actiegroe pen zouden gedreigd hebben tot ge- Prof. Borst: AMSTERDAM Binnen zes Jaar zal er in Nederland een overschot aan artsen zijn. Dat verwacht de Am sterdamse hoogleraar prof. dr. J. G. Borst. In een artikel in het Nederlands Tijdschrift voor Geneeskunde raadt prof. Borst iedereen, die niet beslist de geneeskunde wil gaan beoefenen, aan, een andere loopbaan te kiezen. B. M. De Planpue beschouwing in „Me- waarin hij pleit voor verloskundige centra vroedvrouw amenwerken. hoge percentage thuis- heeft Nederland tot na de ereldoorlog tot verbazing landen de beste cijfers Siaar op het ogenblik zijn en in de Scandinavische Tsjechoslowakije, vrouw haar baby thuis dan die in Nederland, In de grote steden nog ft van de vrouwen thuis DO! heer De Planque zijn de sultaten in andere landen teur dr. M. Ruppert puzzelt dit weekeinde over de vraag of een ge sprek tussen PvdA-fractieleider Den Uyl en diens KVP-collega An dries- sen nog zin heeft. Maandagmorgen zal hij zijn visie bekend maken. Gisteren hebben Den Uyl en An- dreissen in het diepste geheim aan de informateur laten weten wat zij zich van een dergelijk gesprek voorstel len. Het uitgangspunt van de KVP- ev is, dat het moet gaan over de vorming van een meerderheidskabi- ret waar ook ARP en CHU aan meedoen. Den Uyls bod betreft het linkse minderheidskabinet van PvdA, D"66 en PPR dat van de KVP enige arm slag in het parlement zou moeten krijgen. ROME (DPA) De Nede directeur-generaal van de VN nisatie voor de landbouw en selvoorziening (FAO), dr. A. H. Boer ma, is ernstig bezorgd over de om vang van de wereld reserves aan voedingsmiddelen, in het bijzonder op graangebied. In Rome verklaarde hij gisteren dat de reserves door grote aankopen van de Sowjet-Unie en China sterk ver minderd zijn. Als er zich nog meer grote tegenslagen op oogstgebied zouden voordoen, zoals onlangs in India. Indonesië, de Filippijnen en Argentinië, zouden de geïndustria liseerde landen onvoldoende kunnen helpen. De voorraden graan zouden nog slechts toereikend zijn voor nor male noodgevallen. Dr. Boerma zei dat de FAO er voor al voor ijvert dat de technische ca paciteit van de landen van de "der de wereld" zodanig toeneemt dat zij minder afhankelijk worden van de reserves van de industriële mo gendheden.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 7