Prof. S. Pflirtner moet zijn colleges staken f Kwesties rond de moraaltheologie ■si Kerkdiensten Leiden en omgeving ■4-uiinuniüü ZATERDAG 10 DECS Vanwege zijn opvattingen over de sexualiteit heeft de generaal van de paters domini canen in Rome de bekende Duitse moraaltheoloog, dr. Stephan Pfürtner, die aan de Uni versiteit te Freiburg in Zwitserland doceert, zijn kerkelijke leeropdracht ontnomen. Nu Pfürtner deze leeropdracht kwijt is moet de regering van het kanton Freiburg op grond van een overeenkomst uit 1889 tussen de staat en de paters dominicanen, hem als hoogleraar ontslaan. Achter het optreden van de gene raal der dominicanen bleek het Va- ticaan te zitten. De hoogleraar te Freiburg had verkondigd dat, wan neer het over de sexualiteit gaat. dit een zaak is van eigen geweten. De grondrechten van de mens bracht hij hiermee in verband. Voor echtelijke geslachtsgemeenschap wilde hij niet zonder meer veroorde len. Op grond van een aantal stellin gen, die hij op dit punt openlijk had gepubliceerd, eiste het Vaticaan zijn herroeping. Toen de hoogleraar die tot de orde der dominicanen behoort dit weigerde, werd de generaal van de orde der dominicanen ingescha keld. Doch met zijn besluit is de zaak nog niet geëindigd. De regering van het kanton Freiburg moet hem nu ook nog ontslaan. Maar ook daarmee zal de zaak zo maar niet afgelopen zijn. Dat lazen we een paar dagen later. Een Zwit sers parlementslid heeft vragen ge steld over inmenging in Zwitserse aangelegenheden door Rome, zo op dezelfde manier als dat bij ons ge beurde na de benoeming van de bis schop in Rotterdam en de rol van de van 't kanton Freiburg heeft de bis schoppen van Zwitserland ingescha keld, maar deze zijn blijkbaar ook met de zaak verlegen. De meerder heid van hen heeft een verklaring uitgegeven, waarin het besluit van pater Fernandez, de generaal der dominicanen, geen bevredigende op lossing wordt genoemd. De profes soren van de theologische faculteit, waartoe prof. Pfürtner behoorde zijn ook al in het geweer gekomen: "Dat het onverenigbaar is met de huidi ge rechtsopvatting dat iemand ver oordeeld wordt, zonder dat hij zich heeft kunnen verdedigen". Zij willen dat deze rechtszekerheid in een nieuw contract tussen kerk en staat wordt ingebouwd. Bij heel deze zaak be merken we dat het in sterke mate gevoelig ligt wanneer het Vaticaan bij een Zwitserse zaak betrokken is. De meerderheid van de bevolking is protestant, maar de scheidslijnen tussen protestant en rooms-katho- liek volgen meestal precies de gren zen van de kantons. Het ene kanton is r.k., het andere protestants. Het kanton Freiburg is rooms-katholiek. Dat houdt in dat de hogeschool van oorpsrong ook in die hoek zit. Ze is gesticht in het reeds genoemde Jaar 1889 en de regering heeft toen blijkbaar de dominicanen in de arm genomen om haar hoogste leerinsti- tuut te bemannen, althans wat de theologische faculteit betreft. In de overeenstemming tussen rege ring en dominicanen is te lezen "dat de staat slechts die paters aan de universiteit benoemt, die van de or deleiding een kerkelijke zending heb ben". De generaal der dominicanen heeft nu blijkbaar die kerkelijke zending ingetrokken, met het gevolg dat de regering van Freiburg haast niet anders kan doen dan de be trokken hoogleraar ontslaan. Doch de regering van Freiburg zit er blijkbaar toch mee verlegen en ze heeft het oordeel van de gezamelijke r.k. Zwitserse bisschoppen ge vraagd. Ze heeft dit des te gretiger gedaan, omdat in het parlement reeds de vraag was gesteld of hier geen sprake is van een "ontoelaat bare buitenlandse inmenging". Merkwaardig dat eveneens de vori ge week een zelfde soort zaak uit België in het nieuws kwam, hoewel deze reeds -lang sleepte. In Leuven doceert kanunnik De Locht over ..pastorale gezinszorg". Hij behoort dus ook, evenals zijn collega te Frei burg, tot de moraal-theologen. "In januari van dit jaar" - aldus het be richt dat we lazen - "werd professor De Locht in Mechelen gedaagd voor de vierschaar van Franstalige bis schoppen om verantwoording af te leggen over zijn werk als nationaal aalmoezenier van het Cefa". (Cen trum pastorale gezinszorg) Het ging om zijn niet te dulden opvattingen over huwelijk, scheiding, geboorte regeling enz. Dit ligt dus geheel op hetzelfde terrein als in Freiburg, ook al heeft Rome er dan niet direct mee te maken. Verondersteld wordt echter dat dit indirect wel het geval zal zijn. Van kanunnik De Locht zijn er geen stellingen waarop men hem kan aanpakken, maar des te meer onderstellingen, denkbeelden en ver klaringen die men hem toeschrijft. "Ik geloof dat het goed is dat men weet wat er gebeurt en dat men er zich van bewust wordt, dat het kli maat dat op het ogenblik in de kerk heerst, noch evangelisch is, noch zelfs maar getuigt van eerbied voor de menselijke persoonlijkheid." Al dus een verklaring van De Locht. Uit het verdere verhaal dat we lazen werd duidelijk dat het hier gaat om de toepassing van de richtlijnen van het tweede Vaticaans concilie. Ka nunnik De Locht meent dat zij die tegenover hem staan "voor het me rendeel de gevangenen (zijn) van een systeem, van een verouderde op vatting van gezag en van medever antwoordelijkheid in de kerk". "Waar ik mij tegen verweer is het systeem." De beide gevallen in Freiburg en Leuven liggen niet gelijk, maar bij beide gaat het om een universiteit waar de R.K. Kerk als zodanig heel wat in de melk heeft te brokkelen en bij beide gaat het om de moraal theologie De oude universiteiten zijn bijna alle voortgekomen uit de kerk. In de 12e eeuw was er een zucht naar kennis. Men begeerde wijsheid op te doen. De scholen hier voor waren meestal verbonden aan een domkerk (bisschoppelijke kerk) of aan een klooster. De wetenschap was grotendeels het monopolie van de kerk. Daar had men bibliotheken. In de kloosters heeft men zich nog al beijverd boeken over te schrij ven. Juist in deze tijd zien we ook de opkomst van de steden en daarmee van een burgerij die naast de geeste lijkheid ook haar wetenschap zocht te vermeerderen. In 1179 gebood het Lateraanconcilie dat iedere dam- kerk een meester moest houden die lessen kon geven. Zo ontstond er ook in kloosters de mogelijkheid tot stu die. De universiteit van Parijs, een van de beroemdste uit de middeleeu wen, is ontstaan uit de school van de Parijse domkerk en twee klooster scholen. Tot op de dag van vandaag bewaren sommige universiteiten de sporen van hun oosprong en daartoe behoort ook de hogeschool van Leu ven en, al is ze dan pas in de vori ge eeuw ontstaan, ook die van Frei burg. Leuven werd in 1425 gesticht door paus Martinus V en hertog Jan van Brabant. Ze is blijven voortbe staan tot 1797, toen ze door de Fran se revolutionairen werd afgeschaft. Na de Belgische omwenteling sticht ten de bisschoppen een katholieke universiteit, die in 1835 weer naar Leuven werd overgeplaatst en de voortzetting moest zijn van de oude hogeschool der 15de eeuw. Leuven staat nog altijd onder het beheer van de Belgische bisschoppen. De rector magnificus wordt door hen benoemd en deze is, meen ik, altijd een geestelijke. Conflicten Het is tegenwoordig geen gemak kelijke zaak beheerder te zijn van 'n universiteit en nog moeilijker wordt dit wanneer een kerk verantwoorde lijk moet zijn voor het onderwijs dat er gegeven wordt of voor een ge deelte daarvan zoals dat in Freiburg blijkbaar het geval is. In Nijmegen heeft men, evenals dat bij de V.U. in Amsterdam het geval is, een stichting geschapen, de Sint-Radboud Stichting, van welke de universiteit uitgaat. Dit geeft in ieder geval meer kans op enigszins soepele ver houdingen. Heel moeilijk wordt het wanneer de instanties van het Vati caan er ook nog tussen zitten en gaan decreteren wat er wel en wat er niet gedoceerd mag worden. In Rome wordt nog altijd 't standpunt gehul digd dat men daar precies kan be palen wat toelaatbaar is. Wat er te Freiburg en toch ook in Leuven aan de hand is, is in wezen hetzelfde als waarmee Ons Middelbaar Onderwijs zit met haar cursus voor r.k. middel bare scholen. Zowel aan de ene als aan de andere kant gaat men uit van de besluiten van het tweede Va ticaans concilie, maar uiteindelijk blijken de curie-instanties alleen ,te weten hoe deze gelezen moeten wor den en dat, terwijl ze kennelijk de vrucht van een compromis zijn. De vraag is hoe lang dit vol te houden is. Er komen steeds meer conflic ten. Spanningen Zowel in Freiburg als in Leuven gaat het om de moraal-theologie. Dat is het stuk van de theologie, dat zich bezig houdt met het chris telijk leven, voor zover dit een vrije beslissing is van de mens op de heilsroeping van God. De kerk ver kondigt die heilsroeping. Het protes tantisme heeft er in den beginne voor gewaakt die vrije beslissing als antwoord van ieder mens als in een wetboek vast te leggen. Rome heeft zijn moraaltheologie. Nu meenden we dat dit een stuk verleden tijd was en dat zal ver moedelijk ook wel zo zijn, maar in Rome is men zover nog niet. Van daar dat er op dit punt nog al wat De pest van onze moderne tiji T Wanneer het hodco het ver- doen. Wannee? er ereen» k. Wanneer het heden het leden wordt, dan zijn dagen heel wat waarover men toen niet kon be schikken met alle gevolgen v&o dien. Men is zelfs tegenwoordig in staat om datgene wat als een gevaar op Je af komt vroeg tijdig te voorkomen, zodat de huidige mens voor veel ellende gespaard wordt. Het vreemde is echter dat men de ene ramp wel kan afwenden maar dat er dan weer direct een andere voor de deur staat, waar men weer de grootste moeite mee heeft om die het hoofd te bieden. Vier-, vijfhonderd jaar of misschien nog wel langer ge leden kende de mensheid de verschrikking van een vreselijke ziekte, die nog slechts spora disch voor komt in achtergeble- Woord van Bezinning ven gebieden: de pest. Als deze ergens was uitgebroken, ging het in de meest letterlijke be tekenis van het woord als een lopend vuurtje door de omge ving. Bij de eerste verschijnse len ontstond er dan onder de mensen al een verschrikkelijke angst die maar al te vaak, als de omvang van de ziekte gro ter werd, oversloeg in een grote paniek. En verklaarbaar want bij bosjes, met duizenden stier wen en kinderen. Als een torna do greep de ziekte, de pijn, de dood om zich heen. Uit de geschiedenis zijn vele van deze epidemieën bekend. Het is begrijpelijk dat er onder deze omstandigheden veel on heilsprofeten opstonden en deze verschijnselen te baat namen om him gedachten over mens en wereld, zijn zondig gedrag en de straf van God daarvoor, door middel van deze ziekten aan het volk door te geven. Het ls evenzeer begrijpelijk dat de mensen in die dagen, in hun onmacht iets aan deze ver schijnselen te doen, hun toe vlucht gingen nemen tot half magische middelen. Men leefde heel dicht by de dood en men meende dat de ondergang van de wereld wel zeer nabij was. In de film „Het zevende zegel" van Ingmar Bergman kan men veel beelden zien die iets van dit alles duidelijk maken. Pest, maar ook hongersnood en hon ger waren toen voor heel de wereld en dus voor iedereen, rijk en arm, Jong en oud, ge leerd of dom, even grote ver schrikkingen. Déze kwalen heeft de huidige mens zo ongeveer wel onder de knie. Hoewel ziekte en lijden niet helemaal weg te halen zijn, heeft men ze toch voor een groot deel wel onder controle. Honger en oorlog zijn niet lan ger meer als vanzelfsprekend alsof we er niets aan kunnen dotn. Wanneer er er gen» h« gor is, dan voeli onze zich verantwoordelijk hieni zal aSe» ZAT! a doi »m h«l oeëin JF Eveneeer wordt werk gesteld om ee voorkomen en zo woedt probeert mee lossing voor te zoek zo spoedig mogelijk gen. Wat ons bedreigt probet! we het hoofd te bieden en i bij voorbaat al de kop in drukken. We proberen de p. te bedwingen in welke vorm zich ook presenteert. Tot Je oog valt op de stat, tieken van de verkeersslaü offers: het aantal veiminkfc het aantal doden. Dagelij komt het tot ons via allet media. Het menselijk verki en de techniek die daarbij hanteerd wordt is even hi €I iedere dag is het raak. R ft'en. zend gaat de dood rond v« |oor kelings gaat hij bij. Om ons heen sterven mensen, ik zou haast wil!. w' zeggen, als ratten.. De pest. t; inam moderne tijd. De kun |gg( schijnt te worden: niet het zi ken van een menselijke relatf" niet het proberen om stee ancje] meer contact te leggen en maken met andere mens D ma het onderzoeken in Ki Langs elkaar heen schieten. Maatschappelijke voorschr ten. wetenschap en technii veiligheidsmaatregelen maar van zeer betrekkeljjl waarde. Het gaat hier echt elf niet en het mag hier ook m hc buiten de mens om gaan. j vooruitgang van de mens c uit het „onoverzichtelijke bn van van het moderne verkeer S«en komen tot een menswaardi 'aoefd omgang met elkaar, óók i snaai autosnelwegen, voorrangswe? wel 1 en rotondes kan alleen t orgel stand komen door de menta en het gedragspatroon v, •individuele mens. All« w op doordat iedere weggebrulke iedere automobilist rekeniij wil houden met het feit dat! niet alleen op de weg is en d voorzichtigheid de mei verantwoordelijke en enige Jui te vorm van naastenliefde alleen door deze mentalite n01 aan te kweken, kan de pest vi5"' de moderne tijd ovenvonnt a' worden. Meer dan door het geven vsi &aQS( het rechterhandje of het spit at da ken met twee woorden moeteihijr kinderen hier opgevoed wordt boerde tot medemenselijkheid. Dat i niet behoeven te leven in et wereld waar de pest nog ni iflevei uit verdwenen is. Met een vi 20 1 natie op een oud gezegde ia j men kunnen stellen: Zoals cjal ouden rijden, zullen de kindert ongelukken vermijden. Als met Kerstmis en vooral met i Jaarwisseling eens waar v.er kunnen worden Pater H. v. Eeuwyk o.f.n Pastor Leiden Zuid-Wesf „Ja ®r„. conflicten komen en deze zullen de laatste niet zijn. Als er één ter rein is waar de kerk altijd heeft ge zeten tussen God en mens, dan is het hier. De moraal-theologie be strijkt eigenlijk hetzelfde terrein als het Vaticaan wat men in Rome ziet als de leiden' de taak van de kerk. In et! van kerkelijke veranderingen schuivingen is het het terreii de moraal waar men altijd spanningen kan verwachten I delen S. M. J. Hulslj speelt Hoogmade Herv. Gem. 10 u. ds. P. Schoonenboom, R.K. Kerk (zat. 7 Kerk St. Agatha Parochie Mis. Dependance 5 7.00 Kerk Petrakerk ds. Wisse. Geref. ds. lerhuis 7.00 1 LEIDEN Hervormde Gemeente Hooglandse Kerk 10.00 u. Ds. E. M. Pannekoek, 11.45 u. Oecumenische studentendienst, 5.00 u. Ds. A. J. de Jong. Marekerk 1G.30 u. ds. G. C. Post. Maranathakerk 10.00 u. Ds. H. J. van Achterberg der Keur (donderd. 7.30 u. bandrecor- derdienst). Kerk van Jezus Christus van de Heiligen der laatste dagen (Steensch. 6) 10.30 en 5 uur. Jehova's Getuigen (Hogewoerd 175) 2.30 uur Vestestraat 39/40 uur voor middag en 3 uur nam. Pinkstergemeente (Oude Rijn 3) 3 u.) 10. 11 Poelpolder (zat. av. u.> Maria Parochie (zat. av u. 10.30, 12 en 5.30 u. R.n. «ngeiue- waarders Parochie (zat av. 7.00 u.) 7.30 8.30 Maranathakerk 9.30 u. Ds. v. d. Lin Jeugddienst. Ned. Prot. Bond Kerkdam) 10.30 u. ds. D. A. Willibrordui Bethlehemkerk 10.00 u. Ds. J. de evang. J. Zijlstra. Vit. *-• Bevrijdingskerk 9.00 u. Goedhart te Voorburg. Vredeskerk 10.00 u. Ds. A. J. 11.__12.15 t iamplag. Ver. vrije. Hervormden (aula Asser- evang. J. Zijlstra (dlnsd. 8 g. J. Zijlstra. RK Kerk H. Antonius (zat. av. 7 en 7 uur. Hartebrug (zat. av. 7 uur) 8, 9 10 steinstraat 9.30 i nifaciuskerk (zat. 7 u.) 8.30, 10 (met Latijnse koorzang) en 11.30 u. Pred. J. Seijsener. R.K. Plus X kerk (zat. Wm Katwijk aan Zee. Óntmoetingskerk 10 u. Ds. M. Heymans, 6.30 u. Ds. A. Makkenze. School Narcisstraat 10.30 u. Interker kelikje Evangelisatiedienst, medewer king door leerlingen van de school Narcisstraat. Geref. Kerk A. Hanenburg. Rem. Geref. Gemeen te geen opgaaf ontvangen. Chr. Geref. school) 10 u. ds. J. Malgo te Amsterd. R.K. Kerk tuinbouwschool (zat. av. 7 u.) 10.30 u. Rijpweterlng R.K. Kerk 7.30, 9 R.K. Kerk H. Joseph "VilL u. Goe4 derkerk zat. 5 u. 8.30, IVoubrugge Herv. Gemeeiiti 9.30 l 6.30 u. Ds. Huizebosch (Jeugddienst). Zevenhoven Herv. Gem. Ds. Oostenburg te Rijnsaterwoudt ;-ned. koorzang) 11.45 Ned. koorzang Wüst. Volle Evangeliegemeente (Kiti- Mgr. Bekkerschool, Van Lierestr t> u. Katwijk aan Zee Herv. Gemeen - e Nieuwe Kerk 10 u. ds. A. Vink, 6 1. Ds. J. Catsburg. Oude Kerk 10 u. straat IJ 10.30 u. Ds. A. Vos, Ber- Egllse Wallone 10.30 u. Pasteur D. Ribs. Academisch Ziekenhuis 10.00 u. Ds. J. E. Brederveld. Dlaconessenhuls 10.30 u. Prof. Dr M. de Jonge. Oecumenische Werkplaats (Rapenburg 10) 11.15 u. Samenkomst. Jeugdkapel Vred eer W. A. Ruiter. Jeugdkapel "De Goede Herder" 10.30 Kerken Meren- Den Dikken. Geref. Gemeen- 7re^ro'0n Vroegindewey, 'ithusker_ Ds. Jac. de Vos. Pniël- Koelman. Ichthuskerk Leonardus (zat. av. 7 uur) 9, 10.45, 2 en 7 uur. Petruskerk (zat. av. 7 uur) 9, 10.30 Lodewijkskerk (zat. av. 7 u.) 9 10.30 1 en 6.30 uur. Jozefkerk (zat. av. 7 uur) 8.30, 9.30, 10.00 1 Mej. A. Burggraaf. Gemeenschap van wijk) 10 u. oecumenische dienst The English and il Church (Oud Ka terwoudseslngel 50) Hortensius. Gereformeerde kerk Zulderkerk Carol Service r (Lammenschansweg 1 ie heer J. Brouwer Kaï 1. leesd. woensdag 7.30 u. ds. Venvij te H. Ido Ambacht). Bodegraven Hervormde Gemeente stererschool lO Dorpskerk 10 u. ds. G. J. van Emb- den, 6.30 u. ds. W. Balke. Salvatorkerk 10 u. ds. W. Balke 6.30 u. ds. J .H. Cirkel: Bethlehemkerk 9.J ".30 u. ds. Joh Rijn). Geref. J. F. Schoep, 5 d. Wel (Hattumi 7.00 Applausdienst. Nleuwerbrug 10.00 nee B. f. Kerk 1 4.15 u. ds. R. Zijlstra. Geref. Gem. 10 en 6.30 u. Leesdienst. Evang. Luth. kerk 9 u. ds. D. Pobuda. Evangelisa tiekring: 10 u. Eredienst. 6.45 u. Vic- Prin- ds. C. van den Bergh Zeehospitium (Longkliniek): 8.45 uur Ds. C. Treure. Wijkgebouw "De Hoek- Ds. F. Pijlman 5 Triumfatorkerk 10 1 ds. Th. Hoff. Geref. Kerk 5 u. Ds. Kronemeljer. Petrakerk (Surlnamestraa) 10 Dr. Vlljn, 6 uur Ds. De Heer. Oude Vestkerk 10 uur: Rs. Bov berg, 5 uur Dr. Vlijm. Beloftekerk 'Robijnstraat) 10 Ds. N. Korenhoff, Heemstede, 5 ds. Voordouw te IJsselinonde. Ge- t0ry-Trió Vergadering van Gelovigen, ref. Kerk 10 ner te Wade. 9.30 u. Dienst des Woords, 7.15 U. Ds. SUu' i Aardam 9 en 18 u. Bovenberg (Dienst 1 belangstel- Ds. Verdoorn, Bruunstraat lenden). Jeugdhuis 10 Heerlen. Bevrijdingskerk (Aerent Bruu 10.30 uur De. Kronemeljer, Ds. Hortensius. Huize "Groenhoven" 10 uur Ds De Heer. Gezinsdiensten "Jeugdhaven" 10 u, "De Mirt" Dhr. De Jong. 10 uur: "Het Mierennest" Mej. Ov/èl. Gerf. Kerk (vrilgem.) 10 en 5 uur ds. W. Wicrlnga. Chr. O*ref. Kerk 10 bel, emer. pred. te Rott« Geref. Gem. 10 en 4.10 uur ds. R. Boogaard. Baptlstengem. (Oude Rijn 8) 10 u ds. van Mameren. Evang. Luth. Gem. 10.15 u pater drs. A. Vreeburg. ALPHEN AAN DEN RIJN Herv. Gem. Adventskerk Julianastraat 10 u. H Rem. Doopsgezinde Oena. 10 ds. (Steenschuut 6) 10.30 ses Marljkestraat 10 u. ds. M. Fokke- ma m.m.v. Cock de Jeu Trompet 6.3C u. ds. D. van Vliet te Waddinxveen. G.B. Gebouw Nabij Van Lennepstraat 10 u. Jeugdkapel de heer C. Otto. Zaal Opstandingskerk Prinses Marijkestr. 10 u. Jeugdkapel de heer Hartwlgsen. Martha-Stichting "Rijnstroom" 10.30 u Kreatieve Kerstdienst m.m.v. Aan Vermaak trompet Simon Stelling or gel en een mime groep. Oudshoorn- seweg 10 uur ds. R. Oort. Herv. Slons- kerk Hooftstraat 9.30 u. ds. J. J. de Heer Rante Pao. 6.30 u. ds. A. van Ellk te Gouda. De Goede Herderkerk Ten Harmsenstraat 10.30 uur ds. G de Ruiter. Ridderveld "De Bron" Trou- badourweg Benedenkerk 9 u. ds. S. W. Verploeg. 5 u. ds. N. J. M. Hoogen dijk mjn.v. Lekenspelgroep. Gereform Kerk. Maranathakerk Raadhuisstraat (donderd. 8 uur) "Geref. Gem Jr. Nederland iKonings- kerk) 11.80 en 5.30 u. leesdienst. Zendingswerk MlddTnnchtseroep. Zoeterwoudsesingel 21, 6 u. dhr. Van Noord De Goede Herderkerk 9 G. de Ruiter, 10.30 u. ds. G. de «ui ter Herv. Dienst. 6.30 u. ds. Fr. de Jong De Bron Ridderveld Troubadntirw 10.30 u. ds. J. Vos. 6.30 u. ds. A. Boi man. Geref. Kerk (vrijgemaakt) 10.31 ds. Schipaanboord (R'dam) Boskoop Herv. Gem. 9.30 u. ds. W. L. Heijmans, 6.30 u. ds. T. H. Oos- tenbrug. Geref. Kerk 9.30 en 5 u. ds. C. van der Tas, Maranathaschool 11 u ds. C. van der Tas. Chr. Geref. kerk 3.30 u leesdienst Geref. Gem. 9.30 en 6 u. ds. C. Bac, Vrijz. Prot. 10 u. In Rem. kerk d eheer P. v. d. Laar se. Pinkstergemeente 9.30 u. samenk. in Concordia. Verg. van gelovigen 9.30 en 5.00 u. samenkomst in lokaal Nieuw straat 27. Betel 19.30 en 6 u. de heer J Modderkolk. R.K. Kerk (dorp) (za- terdagav. 7.00 u) 8.45. 10 en 11.30 u. Ontmoetingscentrum Snbdelwijk (za terdagmiddag 5.30 u.) 10.30 u. Hazerswoude Herv. Gem. 9.30 u. Ds. G. H. van Kooten te Delft. 6.30 u. Os. P. A. Lefeber te Alphen aan den Rijn. Geref. Kerk 10 u. ds. Brink, 6 u ds. Swierts. R.K. St. Bernardusk. Rllndijk (zat. 7 u) 9.30 en 11 u. R.K St. Michaelkerk Rijndijk (zat. 7 uur) 3 en 11.30 uur. R.K. Kerk der Engel bewaarders Dorp (zat. 7 uur) 8, 10 ?n 11.30. Hillegom Herv. Gemeente 10 u. Ds. F. L. Boonstra 7.00 u. Drs. J. Zwart. Geref kerk 10 u. Ds. P. H. W Pouwels 5.00 u. Voorlichtingsdienst Or' J. J. Versluys over "Euthanasie' Chr. Geref. Kerk 10 en 5 u. drs. G. O. v. d. Kamp (HA) .oor» K. St. Martinuskerk (zat. 7 u.) 8.30 0. 11 30 u. 12.45 5.30 en 7 U. St. Jozef- 8.30, 10, ll.fij Ds. A. Wink. Volle Evangeliegemeen te Katwijk Voorstraat 100. 9.45 u. Soe- fi-beweging. Universe! (kerk voor al len). Sportlaan Katwijk 3 uur bijeen komst voor belangstellenden 4 uur: Universele eredienst. Koudekerk Herv. Gemeente 10 u. dhr. C. Stroo. 7 u. ds. Quak te Vianen Geref. Kerk 10 u. ds. Swierts, 5u. ds. Nieuwveen Herv. Gem. 9.30 u. ds. E. Bouman te Doorn 6.30 u. Ds. J. Kaai. Geref. Kerk 9.30 en 7 u. ds. J. Maaskant te Leiden. R.K. Kerk (zat. 7 u.) 9, 10.45 en 5 u. Nieuw Vennep Herv. Gem. 9.30 Goverts, 7 u. dhr. jddienst) Geref. K Vijngaarden, 4.30 u. G. den Heeten, Chr. Geref. Gemeen te 9.30 en 3 u. ds. W. de Graaf. R.K. Kerk (zat. av. 7 u.) 9, 11 en 7.30 u. Noordwijk Binnen Herv. Gemeen- J. Bijleveld, R.K. Kerk (zat. av. 7 u.) 8, 9.30, 11 en 12 u. Noordwijk aan Zee Herv. Gem. 10 u. ds. L. A. Lapré (De Rank) 5 u. ds. D. Keuning (Sole Mlo) 9.30 u. ds. Keuning. Geref. Kerk 10 e Elgersma. J'"~ "eref. evi ds. G. Boer, 7 Serk (zat.av. 7 u.) y.au, n en i u NoordwJJkerhout Herv. Gem. 10 (in Ontmoeting) gecombineerde Jeugd en open deurdienst ds. Bovenberg (zat. 7.30 u.) 7. Valkenburg Herv. Gemeente 10 Dienaarkerk (zat, 8.30, 10. 11.30 en 6 u. R.K. Kerf burg (zat. 7 u.). 8.45, 10.30, 12 ds. Th. Hoff. Voorhout Herv. Gem. 10 u. dl A. H. v. d. Kloot theologisch cand. Geref. Kerk 10 en 6.30 u. Griffioen te Woerden. Rem. meerde Gem. 10 u. ds. E. L, gaertz. R.K. Kerk (zat. 7 t 1.45 EN 5.30 1 Voorschoten Hervormde Gem. Dorpskerk 10 hef '3111 tuurta sa a I Drent de rtje" d. Geest Hulp Heil 10 u. Ds. O. V. Henkei Rijn dijk 10 u. ds. v. d. Schoot. De Werf 10 u. Jongerendienst. Geref. Kerk 9 «i 10.30 u. Ds. P. Reedijk 5 u. Ds. O. Brouwer uit Vlaardingen. Aula Noor» Hofland 9.45 i Laurentius u. Moeder Gods (zat. 7 u.) 8, 10 11.30 Waddinxveen Herv. Gem. Brug- Oegstgeest Herv. Gem. (Groene Geref. Kerk. Hoofdstraatkerk 10 i se-Ravestein 6.30 u. as. f. noune Scheppingskerk 9.30 en 11 u. ds. j Geense (H.A.). 5 u. ds. G. van Loe nen (H.A.). R.K. Kerk Gaarmeestei straat (zat. av. 7.30 u.) 9. 10.30 en 1 Leiniulden Herv. Gem. 10 u. J. Koole te Wer'- Oosterkerk 9.30 (Gemeentecentrum) 10.30 u. prof. J. P; Honnef. dr. H. J. Heering, 10.30 u. (Jeugdkerk) ds. J. Irik. 5 u. ds. J. Th. Heemskerk Geref. Kerk 10 u. ds. Heemskerk 5 u. zie Gem. centr. Geref. Kerk (vrij- gem.) 8.30 en 3 u. ds. J. de Wolff. Ge ref. Kerk (vrijgem. bulten verb.) 8.45 en 3 u. ds. M. R. v. d Berg RK Kerk (zat av. 7 u.) 9. 11.?' Geref. Kerk Kruiskerk 10 u. ds. b. Koekkoek 5 u. Ds. D. J. Modderaar. Óntmoetingskerk 10 Ds. D. J. Mod deraar. 6.00 u. Ds. B. Koekkoek. Chr. Afgesch. gem. 9.30 en 5 u. Ds. A. P. Verloop. Oud Ger. Gem. in Ned. Zuid kade 158. 10 gj Haagse Schouw (zj*t. 7 JJ-) Rem. Geref. Gem. 10 steraerK y.au u. as. o. oeacuiu j-,. Ter Aar 7 u. ds. Jos G. Los. R.K. 9.30, 1 gen (Rijnlandslyceum) 7.30 U. evang. 7 u^pstrvictorkèjk "f J. v. d. Velden. Pauluskerk 10 u. Ds. P. J. van Malssen van Lel den 7.00 'i D». J. v. d. Velden Geref .Kerk 10 ee. 8 u Dr. chr. Geref. Kerl I. Biesma. Geref. Ds. D. Hakkenberg (Donderdag 7.30 u. DS. M. 1. van «ci der van Enkhulzen. Geref. Kerk (vrij gemaakt) 10 en 4.30 u. ds. G. Hagens van Bussum. Geref. Kerk (vrijgem e u. Ds. J. J. Warmond Herv. Gem. 10 1 A- J- den Tonkelaar (H.A.) 7 Rinpmcmaarri (zat 7 u 8. 10 3.00 u. Leesdiensten (donderüagavona Bioemswaara (zav. 1 u.j o, Leesdlenst> Aktie Kruistochten J. Czlrla. Rem. Geref. Gem. 10 u. ds. A. W. Cramer te Leldschendam. RK Kerk de Meerkreuk (zat. 7 u.) 7.48 9.15 en 11 u. Rljnsaterwoude Herv. Gem. 9.30 en 7 u. d». A. de Leeuw te Boskoop. Chr. Geref. Kerk 9.30 en 2.16 u. ds. G. Bouw te 3chevenlngen. R.K. Kerk (zat. 7 u.) 7.30, 9.30 en 11.18 u. Rijnsburg Herv. Gemeente (Gro te Kerk) 9.30 u. da. I. J. Wisse 5 u. Tonkelaar R.K. Kerk (zat. iv. 7 u.) 8. 10 en 11.30 u. Wassenaar Herv. Gem. Dorpsk. u. Jeugdkerk, Dr. Th. C. Frede- Vollebregt, Rotterdam. Gebouw Sha lom 10 u. Jeugdkapel (12-14 Jaar) Dey- Het interieur van de vormde Nieuwe Kerk Katwijk aan Zee. (Foto Jan Holv*

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 4