AJAX MIST ZIJN "TRICKY DICKY Directeur bleek uiterst rare schutter te zijn Belangstelling voor Europees voetbal tanend Noor de Alphense kantonrechter Nieuwe aanval van Sowjet-Unie op Solzjenitsyn ARD EN Omzet Katwijkse KEESSIE veiling daalde Grotere export bloembollen Turks kabinet nodigt Dankert uit VOORAAN Hans Vultink serie van 300 Koerstips ttPScaa fi ALPHEN Uit het vreemde, langvormige pak, dat de grif fier bij het Alphense kantongerecht op de zitting van gisteren langzaam van papier ontdeed, kwam een groot formaat kogel buks tevoorschijn. De griffier stond er zo luchtigjes en losjes mee in handen dat de officier van justitie, mr. E. v. d. Schans met een wat benauwde glimlach informeerde of het ding wel ontladen was „want de griffier manoeuvreert ermee op een manier die in militaire dienst wel enige correctie zou behoe ven". Met die kogelbuks had een in de Acaciastraat wonende directeur van een naamloze vennootschap op oudejaarsnacht een aantal schoten schuin in de lucht afgevuurd om het nieuwe Jaar te begroeten. Het alom knetterende vuurwerk had hem ge ïnspireerd zelf ook wat lawaai te produceren. Vermoedelijk was de tevoren genuttigde reeks borrels ook e' i niet geringe inspiratiebron ge weest. De directeur (die wel op de zitting verscheen, maar voor zijn zaak voorkwam al weer was verdwe nen) bezat wel een vergunning voor even over acht de Kerkweg in Ter Aar over. Zij deed dat vermoedelijk zonder op het verkeer te letten en werd geschept door de auto van de eveneens in Ter Aar wonende eige naar van een brandstof- en expedi tiebedrijf. De vrouw overleed aan de daarbij opgelopen verwondingen. De man stond tereriht omdat hij ten tijde van het ongeluk niet de voor geschreven 50 km/u maar 80 km/u had gereden, zoals opmetingen van het remspoor hadden uitgewezen. De officier van Justitie meende dat het ongeluk mogelijk voorkomen had kunnen worden als de Juiste snelheid was aangehouden. Hij vroeg een boete van 150 gulden en voor waardelijke ontzegging van de rij bevoegdheid voor de duur van drie maanden met een proeftijd van twee jaar. De raadsman van verdach te zei dat het ongeluk zich had voor gedaan op een niet zo best verlich te plek en dat het slachtoffer boven dien nog donkere kleren had gedra gen. "Mijn cliënt is meteen gaan remmen, zodra hij de vrouw in het schijnsel van de koplampen waar nam". Naar zijn mening had het ongeluk ook plaatsgevonden bij een snelheid van 50 km/u, omdat de af stand tussen auto en de vrouw een voudig te kort was om nog iets te kunnen doen. De kantonrechter legde de man een boete op van 200 gulden, zonder ver dere bepalingen. dit wapen. In het proces- stond dat hij verwacht had dat de kogels wel ergens in het weiland zouden belanden. Maar zo was het niet gegaan. De kogels hadden zo hier en daar heel andere dingen dan gras geraakt. Van degenen die scha de van de schietpartij hadden onder vonden, verscheen alleen een in de Saturnusstraat wonende voorlich tingsfunctionaris voor het kantonge recht. De kogels waren in zijn wo ning door een ruit, overgordijnen en vitrage gegaan. Zijn schade bedroeg een kleine 200 gulden. De voorlich te "cfunctionaris en zijn vrouw had den oudejaar tot hun geluk niet th-is gevierd, anders zou de wilde schietpartij van de directeur wel licht ook nog slachtoffers hebben gekost. Door Ruud Paauw Een hoofdstuk apart was de opspo ring van de dader. Het schieten van de directeur was in het vuurwerk- gfr-mmel nauwelijks of in het geheel niet opgemerkt en de schade werd honderden meters verder aange richt. Kantonrechter mr. Kirchheiner was vol lof over het speurwerk dat de agenten Wagenmaker en Van Dam in deze zaak hadden verricht. Aan de hand van de kogelinslagen he-Men zij metingen gedaan en wa ren in de bomenbuurt uitgekomen. Toen zij eenmaal zo ver waren, was het vinden van de dader een be- tr- -kelijk gemakkelijke zaak. 'Tk heb met groot genoegen het proces verbaal gelezen", aldus mr. Kirch heiner, "het was een knap stukje werk". De officier van Justitie, mr. Van der Schans betreurde het dat de wet hem niet toeliet een hogere boete te vragen dan 30 gulden, "een boete die in geen enkel verband st"~f met het gepleegde feit". De kantonrechter vond de schietpar tij "een bijzonder nare zaak". Ook over het feit dat de verdachte ter zitting was weggelopen nog voor zijn zaak was voorgekomen, was hij be paald niet te spreken. De kanton rechter had zelfs nog even overwo gen om voorgeleiding van de man te gr' -ten. Mr. Kirchheiner veroordeelde de merkwaardige schutter tot 30 gul den. Buks en munitie werden in be slag genomen. De civiele vordering van de voorlichtingsfunctionaris werd toegewezen. Dodelijk ongeluk Op 6 september van dit Jaar stak een 84-jarige vrouw 's avonds om jetrussische voorlichtingsdienst op nieuw een felle aanval gedaan op de schrijver en Nobelprijswinnaar van 1972, Alexander Solzjenitsyn. Zijn roeping is volgens het kantoor van de voorlichtingsdienst in Parijs niet die van een auteur noch die van een historicus, "maar die van een hartstochtelijke querulant en poli tiek sensatieverwekker". Solzjenitsyn probeert te doen gelo ven, aldus het bulletin, dat de publi citeit rond zijn naam in het westen literair is en niet anti-Russisch, "wat ze in werkelijkheid wel is". Het verwijt hem dat hij de hele wereld de les wil lezen" vooral het patriarchaat van de Russisch-ortho- doxe kerk in Moskou. Solzjenitsyn heeft het patriarchaat kort geleden slaafsheid Jegens de staat verweten, ten koste van het geestelijk welzijn van de gelovigen. Het bulletin van de Russische voorlichtingsdienst hekelt in het bijzonder solzjenitsyns roman "14 bijzonder Solzjenitsyns roman "14 augustus", die vervelend" wordt KATWIJK AAN DEN RIJN De groenteveilings vereniging "Katwijk en Omstreken" hield gisteravond in de kantine van de veiling de na jaarsvergadering. De opkomst was zeer bevredigend, vooral als men be denkt dat er nog heel wat leden ver buiten Katwijk wonen. Het totale ledenbestand is op dit moment onge veer 492. Voorzitter P. C. Doets me moreerde, dat het afgelopen jaar fi nancieel erg moeilijk was geweest. Vergeleken bij het vorige jaar was de omzet met f 2,6 miljoen gedaald. Ook de kostenstijging is een zwaar punt en blijft het nog steeds Het bestuur stelde de ledenvergade ring voor om de rente over 1972 van de ledenlening van 4% zijnde een percentage gelijk aan de spaarrente, uit te doen keren vla de afrekening waarmee akkoord werd gegaan. De behandeling van de begroting 1973 voor de veiling en de peenwasse- rij leverden stof voor discussie. De contributie en assurantie-uitgaven werden wel wat aan de hoge kant bevonden. De heer Vaai Rijn had enige bezwa ren tegen het verhogen van de em ballage-prijs. Volgens hem zat daar wel een gevaar in, namelijk dat de tuinders, die enig risico durfden lo pen, hun weg naar de veiling achter wege zouden laten en zo deze kos ten zouden drukken. Na een toelich ting van de voorzitter, die het niet zo donker zag, werden beide begro tingen zonder stemmen aangenomen. De vraag werd ook nog gesteld of het mogelijk was de veiling op za terdag gesloten te houden. Dit is absoluut niet haalbaar, daar op deze dagen veelal Belgen de veiling bezoe ken. De bestuursverkiezing verliep vlot. De drie aftredende bestuursleden, W. S. Aanhane, W. Barahoorn en Nic. van de Meij Nzn. werden met meer derheid van stemmen herkozen. De voorzittersverkiezing had alleen ton doel de voorschriften na te komen. De heer Doets had zijn taak goed vervuld en wist steeds op diplomatie ke wijze, met een grap en een lach de zaak in goede banen te leiden. Marktberichten RIJNSBURG 15/12, bloemenvei ling. Per stuk: Alstroemeria 18; Ama ryllis 52; Anjers Am. 31; Anthurlum 182: Chrys gepl. Ns. 30; Idem jrc. 51; Euphorbia 43; Forsythia 77; Gerbera 52: Hyacinten met bol 48; Krokus 58; Lelie kelk 42; Idem tak 55; Rozen gr. bl. 33; Idem kl. bl. 22; Tulp m. bol 27; Kerstgoed 189; Div. snijbloemen 64; Idem Import 214; Anjers Am imp. 29; Gladiolen Imp. 30; Kerstgoed Imp. 214; Glad. Nanus 19. Per bos: Anjers tros 126; Blauwe druifjes 81; Chrys. tros nc. 151; Idem Irc. 214; Freesla 128; Hyacinten 101; Iris 261; Narcis kas 128; Idem Carlton 138; Snljgroen 106; Statlce 72; Tulpen 276; Idem 2de soort 130; Apeldoorn 333; Kerstgoed 57; Dlv. Snijbloemen 109; Idem Imp. 114; Anemonen Imp. 32; Anjers tros Imp. 228; Ranonkel Imp. 140; Snlj- groen Imp. 62; Kerstgoed Imp. 312. AALSMEER 15/12. bloemenvei ling: Anjers per stuk: William Sim 37 —54; Rose 35—46; White 36—47; GJ 2939; Dusty 2832; Charmeur 61 68; Arthur 3645; Keefer 4256; Or chid Beautv 31—34; Yellow 28—33; Tangerine 4050; Vertakt 2433. Ro zen gr. bl.: Baccara 80180; Bridal Pink 45—62: Carina 44—63; Carla 49 87; Coral Princess 3962; Dr. Ver- hage 60125; Geh. Dulsberg 65125; Ester Ofarlm 5168: Furore 90150; Nordla 4568; Peer Gynt 80140; Pink Sensation 5072; Roselandia 39 74; Sonla 68145; Sonora 3138; Suner Star 60—85; Tawny Gold 46— 67 White Master P. 70—100. Rozen k' bl.: Carol 3163: Coronet 3155: F"ergold 4589; Faberge 4055: Jack Frost. 3864; Marimba 3655: Mot.rea 40—78; Jr. Miss 40—60: Belinda 44— 75- Golden Belinda 5881; Prominent 35 —60; Red Garnette 3451; Roswy- tba 28—37: Snanlsh Sun 3151; RÜ- b'nette 4162; Zorlna 2843. Diverse b'^men: Amarvllls 4060; Alstroeme ria 4065; Calla 70130; Chrysanten m gr. 4572; Idem laarr. 280360; C""'nmenhioemen 155235; Eunhorbla fnigens 57—120; Freesia 240—440; F-^esla dubbel 415550: Gerbera 67 115; Gladiolen 270—460; Iris Pr. piaauw 290350; Iris overige 215 340- Lelies kelk 29—57: idem tak 150 ">90: Narcissen 80135: Nerlne 60 Tulpen 260360: Sn1i<rroen 80 170; Stepman 4 kop 90195; idem 2 kop 55135; Prunus triloba 60165; Forsythia 57—145. HTT.I.EGOM De grootste en oudste afdeling van de Kon. Alg. Ver. voor Bloembollencultuur hield vrijdagavond een ledenvergadering, waarbij afdelingsvoorzitter C. N. Veldhuyzen van Zanten een terug blik wierp over dit jaar. Vanaf ja nuari 1972 zijn de bloemenprijzen voor de tulp op de binnenlandse vei lingen en ae buitenlandse markten, vooral in de omringende landen, bij zonder teleurstellend geweest en brachten de bloemen dikwijls min der op dan de bol, waaruit zij ge trokken waren. De areaai-statistiek die in maart uitkwam benadrukte dat het areaal in tulpen een eenzijdiger aspect gaat krijgen. Men sprak deze zomer terecht van het Apeldoorn - pro b lee m Alle soorten tulpen zakten met die van Apeldoorn in prijs. Hyacinten liepen de hele zomer goed met prij zen, die voor de kweker acceptabel waren. De narcissenoogst was rede lijk. Ondanks de slechte bloemen markten. ae stugge verkoop, de pes simistische geluiden en de down- vakstemming werd voor 3 meer geëxporteerd. Voorzitter Veldhuyzen van Zanten droeg de voorzittershamer over aan Jan de Winter uit De Zilk en de secretaris-vakature H. Nieuwenhuis jr. werd vervuld door G. Hogervorst. De afdeling Hillegom wil eigen cor sowagens niet continueren en besloot aan de afd. Zilk f 1000.— te geven voor corsowagen 1973. W. Blom zal de scheidende afdelingsvoorzitter opvolgen als hoofdbestuurslid der KA VB. De rondvraag was aanleiding voor het afdelingsbestuur zich in eigen kring te beraden over de exploitatie verordening bij bouw van kassen, waarvoor de gemeente Hillegom een percentage van 10 vraagt. Van de 64 stemmen werden er 60 op hem uitgebracht. Op de zaterda gen voor Kerst en nieuwjaar is de veiling Veel sabotage rond Saigon SAIGON (RTR) Het Zuidviet- namese opperbevel heeft melding gemaakt van toenemende terroris tische activiteit en sabotage-aansla- gen rondom Saigon. De Vietcong be vestigde dit met de verklaring dat de guerrilla-oorlogvoering in de on middellijke nabijheid van de Zuid- vietnamese hoofdstad "nieuw leven is ingeblazen". Doelwit van de hernieuwde ter reur en sabotage zijn militaire instal laties en olieterreinen ten noorden van Saigon. Donderdag werd Zuid- Vietnams grootste munitie-opslag plaats ten oosten van Saigon ge troffen. De Viectong werkt met Rus sische 122-mm-raketten. Het Amerikaanse opperbevel maak te gisteren bekend dat zijn B-52- bommenwerpers hun zwaarste bom bardementen op Noord-Vietnam sinds het begin van de oorlog heb ben uitgevoerd. Ze wierpen 1.500 ton aan bommen af op militaire doelen bij de haven van Dong Hoi. De Amerikaanse ambassadeur in Zuid-Vietnam Ellsworth Bunker, zocht gisterochtend president Ngu yen van Thieu op. Bijzonderheden over het besprokene zijn niet mee gedeeld. Waarnemers vermoeden dat het is gegaan over de afwijzing door het Witte Huis van Thieu's afzonder lijke kerstwapenstilstandsvoorstel en voorstel om krijgsgevangenen uit te wisselen. Het Zuidvietnamese ministerie van Buitenlandse Zaken deelde gisteren mee dat de Zuidvietnamese ambas sadeurs in Zuidoost-Azië naar Saigon zijn ontboden. Vermoed wordt dat ze instructies krijgen om de afwij zing door Saigon van het Ame- rikaans-Noordvietnamese vredesak koord toe te lichten en de afzonder lijke vredesvoorstellen van presi dent Thieu aan te bevelen. PARIJS (ANP) De Turkse re gering heeft het tweede kamerlid P. Dankert, die de laatste maanden in de Raad van Europa kritiek heeft geoefend op de wijze waarop in Tur kije de rechten van de mens wor den nageleefd, uitgenodigd voor een bezoek. Dankert Is bereid deze uitnodiging te aanvaarden vooropgesteld dat aan bepaalde voorwaarden wordt vol daan. Men zou zich kunnen voorstel len dat hij o.a. zal vragen te kun nen spreken met de mensen wier verklaringen over martelingen hij woensdag aan de Turkse minister van Buitenlandse Zaken, Haluek Ba- yelken, heeft voorgelegd. Bayuelken verklaarde later op een persconferentie dat alle klachten over marteling en mishandeling wor den onderzocht, maar dat alle tot nu toe ingediende klachten ongegrond zijn gebleken. (Dankert heeft in de Assemblee van de Raad van Europa verklaard over "zeer sterke aanwijzingen" te beschikken dat politieke gevange nen vrijwel systematisch worden gemarteld. Er zouden zich reeds tweeduizend gevallen van marteling hebben voorgedaan). Voor hij naar Turkije gaat wil Dan kert zich laten voorlichten, o.a. door Amnesty International dat een diep gaand onderzoek heeft ingesteld naar martelingen, en door leden van de verboden Turkse arbeiders partij die zich in West-Europa be vinden. INZELL De rijders van de ISSL hebben gisteren op de baan van In zeil in een trainingswedstrijd hun krachten gemeten. Een vlag verving het startpistool en in plaats van elektronische tijdwaarneming werden chronometers gebruikt. Ard Schenk en Kees Verkerk toonden zich de snelsten op de 5000 meter. Schenk zegevierde in 7 min. 25,8 sec., Ver kerk kwam tot 7.30,1. De Noordhol lander was ook de snelste van de all round-rijders op de sprint. Hij had voor de 500 meter 40.9 sec. nodig. In de sprintersklasse zegevierde de Hn Linkovesi in 39,5 sec. De officieuze tijden zijn; sprintersklasse 500 meter; 1. Linkovesi (Piinl) 39.5 sec.; 2. Boer- jes (Zwe) 39,6; 3. Hanninen (Ftal) 40,6; 4. Blatchford (VS) 41.0. Sprintersklasse 1000 meter: 1. Boerjes en Eriksen (Noorw) 1-23.0; 3. Linkovesi 1.23.5; 4. Koenig (Zwe.) 1.24.9. Allroundklasse 500 meter: 1. Schenk (Ned) 40.9; 2. Groenvold (Noorw) 41.0; 3. Bols (Ned) 41.1; 4. Tveter (Noorw) 41.4; 5. Verheyen (Ned) 42:2; 6. Hoeglin (Zwe) 42.3; 7. Olsen (Noorw) 42.4; 8. Verkerk (Ned) 42.6. Allroundklasse 5000 meter: 1 Schenk 7.25.8; 2. Verkerk 7.30.1; 3. Groenvold 7.31.1; 4. Bols 7.34.0; 3. Verheyen 7.37.1; 6. Olsen 7.39.3; 7. Tveter 7.39.4; 8. Hoeglin 7.48.7. HOENSBROEK Hans Vultink heeft in de vierde ronde van het biljarttoemooi om het Nederlands kampioenschap anker kader 71/2 zijn Nederlands record-serie met een reeks van 300 geëvenaard. De eerste 280 caramboles werden door de Groenloër tegen Sundquest grandioos goed gespeeld. Maar vlak voor het einde begon het haast ma thematische mechanisme haperingen te vertonen. Niettemin werd de re- cordevenaring een feit. De opmars van Vultink was op de tweede dag van het kampioenschap het opmer kelijkst. De groothandelaar in horeca-artikelen ging op de ranglijst Willy Steures voorbij en kwam daar door aardig in de buurt van Bessems, die na twee dagen aan kop gaat. De uitslagen van de vierde ronde zün: Vultink 300 3 300 300 Sundquest 7 3 7 2,33 Van Leur 300 3 211 100 Op 17 juni 1972 schreef Ik tn deze rubriek dat AJax Dick van Dijk nog zou gaan missen. Nu, na de nederlaag tegen Sparta en het nederlaagje tegen NAC, ziet het er inderdaad naar uit dat de Ajax-voorhoede een nuchtere kansenbenutter (en een even nuchtere kansenmisser overigens) als Dick van Dijk best had kunnen gebruiken. Cruyff en Jan Mulder nog geblesseerd, Keizer geschorst, Sjaak Swart niet helemaal de oude meer (een uiterst dubbelzinnige woordspe ling, zoals u ziet) en Johnny Rep en Arnold Mühren door ge brek aan ervaring blijkbaar nog niet „rijp" genoeg voor de ere divisie. Althans voor AJax, want er lopen natuurlijk nog een stuk of 60 spelers in de eredivisie rond bij wie de optelsom: (talent plus ervaring) toch nog duidelijk la ger uitvalt dan bij Rep en Arnold Mühren. Door Nico Scheepmaker Hoe dan ook, „Tricky Dickie" zou zeer van pas gekomen zijn, de laatste weken. Een half Jaar geleden schreef ik over Dick van Dijk; „Hij is het type om daar (in Frankrijk) voor de volle 100 procent te slagen. Het moet al heel gek lopen, wil hij daar geen topscorer worden". Welnu, na 18 wedstrijden (de helft van de competitie is dus al achter de rug) staat Dick van Dijk's club Nice bovenaan en Dick van Dijk is Frankrijks top scorer met 15 doelpunten. Op de Europese topscorerslijst staat hij momenteel op de derde plaats, achter Gerd Müller (19) en Eu- sebio (18). Zijn naaste Franse concurrent is Skoblar van Mar seille met 13 doelpunten. Skoblar was vorig seizoen Europees top scorer. Van twee een één; Of ik ben met de helm geboren, of Dick van Dijk is inderdaad bij Ajax onderschat zoals ik al tijd heb gevonden. Telstar-publiek Ik was twee keer kort achter een bij Telstar. Eerst bij Tel- star-Sparta voor de competitie daarna bij Telstar-FC Twente voor de beker. In het ene geval speelde Telstar dus tegen num mer vier op de ranglijst, in het andere geval tegen nummer drie op de ranglijst. Je zou zo den ken: alle reden voor een goed bezet huis, maar het tegendeel bleek het geval. Bij Telstar- Sparta kwamen (volgens Voet bal International althans) 5000 mensen kijken, bij Telstar-FC Twente slechts 2000, terwijl het er twee maanden eerder by de competitiewedstrijd Telstar- FC Twente (0—2) nog 6000 waren. Ook Telstar-FC Den Haag trok weinig belangstelling, terwyi eer der in 't seizoen wedstryden als Telstar-FC Amsterdam half augustus) en Testar-NAC (eind september) toch nog 9000 en 6000 toeschouwers trokken. Wie heeft nu ongelijk: de IJmuidenaar of Velsenaar die wegblijft omdat Telstar „onaantrekkelijk" voet bal is gaan spelen, of Telstar dat zich erover beklaagt dat het in de steek gelaten wordt door zijn supporters? Laten we eerst het laatste geval bekyken. IJmuiden is natuur lijk maar een betrekkelijk klein stadje, Beverwyk ook, idem dito met een sterretje voor Velsen, maar de agglomeratie Velsen- Beverwijk telde op 1 Januari 19 toch nog altijd 137.884 inwoners, dat is een toeschouwerspoten- tieel dat twee keer zo groot is als dat van Deventer, bijna drie keer zo groot als dat van Alk maar en maar weinig kleiner, dan dat van Maastricht en Bre da, terwyl 't toeschouwerspoten- tieel van Telstar (Velsen-Be- verwijk) zelfs anderhalf maal zo groot is als dat van Den Bosch. Wat zien we echter in de voet- balgids van John Frederikstadt? Telstar kreeg vorig seizoen ge middeld 6840 toeschouwers in zijn 17 thuiswedstrijden, tegen FC Den Bosch 11.870 en NAC 8820, terwijl NAC en FC Den Bosch toch onder Telstar eindig den in de competititie. Daar zit een zekere onlogica in. Wat dat betreft hebben de wegblijvende agglomeranten van IJmuiden- Beverwijk-Velsen dus ongelijk. Trouwens, zij hebben mijns in ziens sowieso ongelijk, omdat zij in staat worden gesteld in hun onmiddellijke omgeving voetbal te zien van een kwaliteit, die momenteel nergens ter we reld wordt overtroffen, al thans voor zover het het gemid delde peil van de voetbalagglome ratie Ajax-Feyenoord, FC Twen te, Sparta en MVV betreft. Twisten Daar staat tegenover dat de klant in principe altijd gelijk heeft als hij iets niet koopt of ergens wegblijft. Je kan erover twisten of he t Juist of on juist is wanneer kiesgerechtig den weigeren gebruik te maken van hun recht om te kiezen, maar het is (in metafysische zin) natuurlijk altijd Juist als iemand geen zin heeft om voor 4,50 op een staanplaats of voor 12,50 op een overdekte zitplaats te gaan kijken naar het onderspit delven van Tel star. Te meer niet, omdat Je bij Telstar inderdaad de indruk krijgt (althans dat kreeg ik bij die laatste twee thuiswedstrij den) dat dit „onderspit delven" een soort actieve handeling is en geen lijdzaakm ondergaan van een onontkoombaar deel. Bij Telstar-FC Twente moest ik aldoor denken aan TROS- Sport, waarin Juniortjes van kleine plaatselijke clubs straf schoppen nemen op een doel dat door Nico van Zoghei verdedigd wordt. Je denkt: die Jongens krijgen er nooit een bal in bij die lange, wat ze ook proberen de praktijk wijst af en toe het tegendeel uit, soms verdwijnt de bal toch in de hoek, maar de twijfel blijft bestaan of Van Zoghei zo'n schot bW gehou zou hebben als het om de nens" was gegaan. Op een soortgelijke ma voetbalt Telstar. Men valt 1 door aan (zowel tegen Spi als tegen FC Twente). scl« en kopballen „geselen" op bedaarde manier lat en u ballen vliegen rakelings ov« naast, maar ondanks dat ki Je zelden of nooit het gevoel er ooit een bal, al was maar per ongeluk, in het zou kunnen gaan in plaats ernaast, tegen de lat of in, handen van de keeper merkt ook dat dit fatum 1 lammend werkte op de Telsl spelers. Epi Drost heeft na afloop Telstar—FC Twente (0-2) zegd, dat Telstar-midvoor I* van Kooten met al die bal die hij „teruglegt" op zijn despelers voor FC Twente waard zou zijn, omdat de tS tenaren er dan ettelijke zoui hebben in geknald. Maar bij star legde Van Kooten keer een bal terug op de a aanstormende rechtsbad Dnessen, die beide keren plaats van doldriest op het'de te rammen, de bal weer zelfzuchtig" voortrok. Dat uiteraard niets met onzelfzuci ry tigheid te maken, maar m ]jc angst, gebrek aan zelfvertro- wen. Het was het verplaa van een probleem op een ment dat het niet verplaat had moeten worden. 2000 Baliekluivers Op zichzelf is het allem« niets ongewoons, zo'n period kan ieder elftal treffen, en 1 periode kan langer of korte duren. Het overkwam bijvooi beeld AJax een zeer korte riode, namelijk gedurende hï strafschop-schieten tegen NAC De illusie dat de bal langs Ji de Jong in hte net zou kunne worden geschoten, was zow uit de hersens als uit de bene van de AJacieden weggevloeii Maar wat mij wel als tamelijt ongewoon trof, was dat merkbare wisselwerking staat tussen Telstar en het puS1 bliek, wat die machteloosheil pr betreft. Men gelooft er niy, meer in. he Als Telstar op de tonen varip opgewonden stieren vechtersmo ziek het veld betreedt, kan e ir nauwelijks een hoeraatje al Het is alsof enkele duizendw1 baliekluivers (volgens Van Di lp le is een baliekluiver iemani die over de brugleuning hangl|fr een platboomd vaartuig voorbij zien komen en dat voor kennis- p< geving aannemen. Bij Telstar-he Sparta was een jongetje dal lei even moed putte uit een misluk te actie van Kees van Kooten. Over 50 Jaar hoef ik niet met- voor u te beschrijven wat hij riep en hoe hij het riep, want dan gaat elke kracht vergezeld 1 van een reepje geluidsband mei ih de belangrijkste geluiden van di afgelopen dag, maar ik zal h« nu toch even proberen. Hij begon enthousiast: „Kees van Kooten, Kees van Kooten". Zijn derde Kees van Kooten klonk ineens al minde: geiinspireerd, een beetje uitge blust, en toen klonk als laatste noodkreet: „Kees van Kote' tegelijk kwaad en wanhopig, zoals vroeger de Juf de lastige Keessie van Kooten in de klas voor de zoveelste keer tot 1 orde riep. Ach Ja. Telstar is t_ club te aardig, te sympathiek, en speelt ook te ordentelijk, voor de eredivisie verloren - mogen gaan. Maar er zal toch eerst in het veld iets moeten g beuren, wil de aanhang op tribune weer „goesting" krij gen in Teltar. Stand na twee dagen: 1. Bessems 8 1 2. Vultink 3. Steures 4. Van Leur 5. Sundquest 6. Ryvers 7. Van Ny natten 8 Dekker 44.44 36.36 130 30.00 211 24.00 40 13.55 80 13.42 131 12.76 34 8.48 HILVERSUM, 17 DECEMBER - 1.30 Aix Rousseliereprijs: Kim Nardin- olant, Klingsor G, Karate, Komiek Olivier - Egyptian Sueprys: Ka- tanja, Kwant, Kind Buitenzorg, Kairoean - Amyotprys: Impish Ha nover, Koentje Dartel, Jaslo, Inn Sprookjeshof - Fideelprys, 1ste afd.: Josje du Maire E, Jo Roodnoot, Ja- riolaine, Kitty H - Wintersprint- kampioenschap: For Ever, Unimel B, Daimler, Gunnar Dear - Unimel B- prijs I: Janco v. d Lente, Harro Bond, Ivo D, Joris Six - Dart Ha- noverprijs: Giovanni, Habanera. Gratie Norton, Galatea - Unimel B- prijs, 2de afd.: Immortelle, Judy, Hendrien Z, Ivonne O - Lyonprjjs: Hideaway, Junibes B, Indien, Hans Fideelprys II: José Hollandia, King Wesuandia, Juweel Brewer, Ineke. DEN HAAG In de meeste Euro pese landen is de publieke belang stelling voor voetbalwedstrijden sterk teruggelopen, een tendens, die ook in Nederland goed merkbaar is. Al leen in het zuiden met name in Italië, Spanje en Portugal hebben de clubs geen reden tot klagen over de toeschouwersaantallen. Talrijke voetbalclubs verkeren in grote financiële moeilijkheden. Niet alleen door de kleinere recettes, maar ook door de sterk gestegen loonkos ten en transferbedragen. Hierdoor staan in verscheidene landen de klei nere clubs voor een onafwendbaar bankroet, waardoor de poorten van de stadions moeten dicht blijven. In veel gevallen worden dezelfde oorzaken genoemd voor de vermin derde belangstelling van het publiek. Er zijn teveel wedstrijden (ook op de televisie), doelpunten worden zeldzamer door een meer verdedigen de spelopvatting, het is tamelijk kost baar om de duels geregeld bij te wo nen, concurrentie van andere vrije tijdsbestedingen en de opkomst van de auto, die men meer gebruikt voor gezinsuitstapjes. Volgens Milovan Ciric, trainer van het Joegoslavische nationale team, is er weinig kans op dat men het accent meer op de aanval gaat verleg gen. "Door defensief te spelen is er minder kans op verlies", zegt hij. „Zo raken de trainers niet zo snel hun baantjes kwijt". Ciric ziet een duidelijke oorzaak van de achteruit gang in de kwaliteit van het voetbal spel. „Vroeger zag Je overal op straat Jongens met de bal spelen. Daar is nu haast nergens meer ruimte voor. Ze krijgen hoogstens nog op school voetbal". In Rusland zijn vergeleken met het vorige seizoen 500.000 personen min der naar de wedstrijden in de eerste Winst HYS tegen Luik DEN HAAG HYS V< heeft gisteravond voor de Coup ternational met 71 gewonnen Luik, via de tussenstanden 2-1 1, 1—1. Het duel, bijgewoond 2200 toeschouwers gold tevens de nationale competitie. De ting tussen Raak en HYS werd week uitgesteld. A.s. vrijdag, 25 cember, zendt de NOS in klem derde periode van de wedstrijd Voor de nationale competitie bovendien gisteren gespeeld de« strijd tussen Tilburg Trappers Thialf. Tilburg Trappers won 13—3. In Nijmegen verloor Natii le Nederlanden Nijmegen van ke Eaters met 4—9. divisie komen kijken. Merkw# genoeg zijn de cijfers voor du# de tweede divisie in totaal 300.000 toeschouwers Zeer precair is de situatie in 1 garije, dat in de vijftiger Jaren' het nationale elftal overal grote cessen oogstte. Nu heeft men dieptepunt bereikt. In 't seizoen -1972 kwamen gemiddeld 6.140 sen naar de 240 wedstrijden k eerste divisie, men verwacht slechts gemiddeld 2.000 mensen, aantal dat in Nederland herhasï lyk voorkomt by amateurduels.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 10