tronauten van Apollo 17 voldongen feit aar voor rugreis I Gebrekkige talenkennis speelt Leburton parten nitt en Cernans laatste tocht kleine teleurstelling Saigon VOOr een Toneelprijs voor Madeleine Renaud DE RECHTER IN PRAAG Marmeren sf inx in Corinthe gevonden 'PROPAGANDA VAN MPLA' Russische geleerde van pas beroofd Heinrich Heine- prijs voor Carl Zuckmayer Pak'n Sok voor een zacht prijsje. q 14 DECEMBER 1972 BUITENLAND N (Reuter) De astronauten van de ApoHo vanochtend 06.35 uur (Ned. tijd) hun derde en antocht beëindigd. Cernan en Schmitt hebben in i dan 21 uur buiten hun maanlander „Challen- rebracht en zijn waarschijnlijk de laatste Ameri- «est die deze eeuw voet op de maan hebben ge- atste stapte Cernan in de maanlander, die van- 23.56 uur van de maan zal vertrekken voor het us met de „America", waar ze hun collega Evans grien. te maan tocht stond een krater "Van Sterg" op ia. De verwachtingen nauten waren hoogge- men ook hier ver- fkleurige grond aan te deskundigen is ontstaan door water die verklaring juist is enen dat de maan niet is en dat er mogelijk et binnenste van de indst van de oranje krater Shorty wordt in het belangwekkendste deze Apolloreis be- inderzoek van de krater leverde een teleurstel- tan en Schmibt moesten tt deze krater waar een enorme meteoriet dem is rerzamelden de twee as- ik tijdens hun laatste ote hoeveelheid stenen waar in Houston met wordt gewacht. Maar siasme over de interes- ngen heerst in het ook somberheid over tinde van de bemande "Het is erg, erg droe- men juist te leren waar ijn op de maan", zo zei leidende geoloog van van het 1600 meter hoge ïassief liepen Cernan en ijke handen en gerafelde m op bij pogingen een en grote rots af te hak- lig vond Cernan een van af gevallen was. 51 of hier voor ons al een meest", zei Schmitt. Schmitt toog ook tejj- rde uitstapje zo enthou- werk dat de vluchtlei- en toe moest afrem- ïeb een plek gevonden staan", riep Schmitt ter- oorgeschreven foto's van massief maakte. "Laat ar weer aan heit werk hij zijn foor de og kunnen zien kreeg eet een standje van Hous- liet weten dat hij het voor zijn ogen kon hou- adere keer zei hij dat er loeg was, terwijl Houston androng omdat ze al op ima achterlagen. °t vezamelen van bodem enden ook weer weten experimenten op het De astronauten laten in Taurus Littrow een auto- mderzoekstation achter, voorgangers dat bij an- •plaatsen hebben gedaan, te astronauten van de onthulden ook een pla- het opschrift „Moge de Tede waarin wij kwamen d worden in het leven van ienshedd". Is ondertekend door Cer- dtt, Evans en president staat ook nog op „hier vol lens zijn eerste onderzoe- maan, december 1972 ■kst is omgeven met kaar- aarde en de maan. Voor plaquette onthulde ging I de Amerikaanse vlag tuurde een speciale groet 'ten uit 79 landen die in Apollo-vlucht volgen. Hij mitt een heel eigenaardig had gevonden met veel kleuren en dat dit ge- i zou worden onder de door de studenten worden als symbool van sieving". Schmitt wilde aan herinneren dat in het &urus Littrow de voltooiing fste evolutionaire ruimte- de mens heeft meegemaakt, toe geen belangrijker bij- de Apollo aan de geschie den Iedereen zou hier erg toeten zijn". sen Apollo-17 rond de maan n drie lichtflitsen waarge- ai geen verklaring voor is. a8 de eerste, by de krater Hij zag „een speldeprik" Vroeg of Houston schokgol- ftregistreerd. De seismome- ferden toen echter heftig Nap van de derde trap en HILVERSUM (ANP) Apollo 14- astronaut Edgar Mitchell komt van avond op uitnodiging van de NOS- radio naar Nederland om als speciale gast in de studio in Hilversum mee te werken aan de laatste van een reeks van vijf nachtuitzendingen, die de NOS-radio deze en vorige week heeft gewijd aan de vlucht van de Apollo 17. In de laatste uitzending die om 23.45 uur begint en tot vrijdagmor gen 7.00 uur (op Hilversum I) zal duren, zullen onder meer recht streekse reportages vanuit het vluchtleidingscentrum in Houston worden gegeven over het vertrek van de Apollo 17 van de maan. Astronaut Mitchell, die in 1971 piloot was van de maanlander van de Apollo 14, zal in deze uitzending het vertrek van de Apollo 17 nader toelichten. Ver der zal hij over zijn eigen ervaringen vertellen en een terugblik geven op het Apollo-project van de NASA. Ook zal Mitchell vragen van luiste raars beantwoorden. Tijdens de nachtuitzendingen van de NOS-radio hebben gemiddeld 300 tot 400 luisteraars per nacht bij de NOS gereageerd met vragen en op merkingen over de ruimtevaart in het algemeen en de vlucht van de Apollo 17 in het bijzonder. SAIGON (AFP) De Amerika nen zullen het bestandsakkoord over Vietnam ondertekenen, of de Zuidivietnamese regering wil of niet. De bijzonderheden zijn al geregeld en Saigon is voor een voldongen feit geplaatst. Dit zou president Thieu dinsdag hebben gezegd tot leden van zijn kabinet en een vijftigtal parlementsleden op een bijeen komst in het paleis Doc Lap. "Als wij niet tekenen moeten we het verder maar zelf zien op te knap pen", zeggen de Amerikanen. In dat geval is het over twee maanden afgelopen. Tekenen wij wel dan is 't direct afgelopen". President Thieu zou daarop de aanwezigen hebben gevraagd "een besluit te nemen". Hij beloofde zich eraan te zullen houden, hoe het ook uit zou vallen. Naar onze protesten zal niet meer worden geluisterd, aldus Thieu die ook zou hebben gezegd dat zijn voornaamste eis terugtrekking, van de Noordvietnamese troepen uit Zuid-Vietnam was verworpen. In een munitieopslagplaats op on geveer 10 km ten zuidoosten van de Zuid Vietnamese hoofdstad Saigon, heeft zich vanochtend een reeks ontploffingen voorgedaan, zo heb ben militaire functionarissen mee gedeeld. Door de explosies sneuvelden in Saigon een groot aantal ruiten. Volgens militaire zegslieden was de enorme reeks ontploffingen aan gesticht door twee commando's van de Vietcong. Het zyn de hevigste ex plosies in het gebied van Saigon, sinds het begin van het nieuwe of fensief in maart van dit jaar. Dui zenden tonnen zware bommen, gra naten en napalm zijn verloren ge gaan. De opslagplaats bij Cat Lai is de belangrijkste bevoorradings plaats voor het militaire district Saigon. Astronaut Cernan hakt uiterst moeizaam een schil fertje van een groot rotsblok af tijdens d>e derde en laatste maamtocht BRUSSEL (GPD) Koning Boudewijn Walen die op school wat Nederlands zijn gebrekkige kennis van het Ne- heeft de 57-Jarige Waalse socialist Edmond Leburton belast met de geleerd hebben, maar het na him •eindexamen onmiddellijk verieren vorming van een regering. Leburton, omdat iedere Vlaming, die met een een van de twee voorzitters van de gen omgeving nooit nodig hebben en Waalse socialistische partij - de an- omdat iedere die met een om een kleinere schokgolf uit de curven te voorschijn te halen, zou men een langdurig eliminatieproces met behulp van een computer moeten toepassen. Nadat Schmitt en Cernan al op de maan waren geland waren zag Ro nald Evans in de „America" ook twee lichtflitsen een by de krater Coper nicus en een by de Mare Oriëntale. Seismometers hebben in die gebie den niets ongewoons opgetekend. De geleerden sluiten mogeiyke inslag van met van een van beide landstalen, kleine meteorieten niet geheel uit, al en in dit geval het Nederlands, dere is de Vlaming Van Eynde was de kandidaat van de socialisti sche partij voor het formateurschap. Gistermiddag sprak het socialisti sche partijbestuur zijn vertrouwen in Leburton uit. Leburton heeft zich tot dusver ei genlijk nog niet bereid verklaard on derhandelingen te beginnen. Mar tens, de Jonge voorzitter van de Vlaamse Christelijke Volkspartij, heeft namelijk gezegd Leburton te willen aanvaarden als formateur, maar de nieuwe premier moet vol gens hem iemand zijn die twee landstalen, het Nederlands en het Frans, perfect beheerst. Hij mag derlands vermoedelijk zullen moeten laten varen. Zij zullen dan achter een positie hebben opgebouwd die hen in staat stelt met het oog op het regeringsprogramma van de so cialisten concessies te vragen in ruil voor het premierschap van Lebur ton. Leburton wordt als een voorstander beschouwd van een drieledige re gering steunend op katholieken so cialisten en liberalen. Voor de intre de van liberalen in de regering zal hij echter allereerst in zijn eigen partij tegenstand hebben te over winnen. Waal In contact komt, aich van het Frans bedient. Tegen de eis dat een premier van belde landstalen een actieve kennis moet hebben, is het partij bestuur met kracht opgekomen. In het begin van de Jaren '30 heeft een Belgische wetgever nu eenmaal voor de eentaligheid gekozen, in Vlaanderen het Nederlands, in Wal lonië het Frans. Niemand kan dus verplicht geacht worden de ande re landstaal te kennen. Geheel over tuigend is deze redenering natuur- t"i/~vt"1T7"T^tvt haat» ««.w xuxui. meuren i_>e 33- lijk niet. Wie zich met de landspo- |-£f Ip.K h V1 II 1 |-C jarige Sowjetrussische geleerde Wa- lltiek bezighoudt, mag geacht wor- -I_JAV.J_J1. 1 v \_J v/11 lerie Ohalidze. die momenta*] ensh- zou het verschynsel ook kunnen wy- zen op het ontsnappen van gassen uit het inwendige van de maan. Een derde, meer sceptische theorie is, dat het hier gaat om een optische illusie, veroorzaakt door zware deel tjes kosmische straling die het net vlies van de ruimtevaarder treffen. Alle Apollo-ruimtevaarders hebben gemeld dat zy dergelijke lichtflitsen zien wanneer zy tydens de vlucht hun ogen sluiten of wanneer het duister is in de cabine. PARIJS (DPA) De Franse to neel- en filmspeelster Madeleine Re naud is gisteren onderscheiden met de grote nationale toneelprys. Deze onderscheiding is een van de vier nationale kunstpryzen ten bedrage van elk 10.000 frank (circa 6.500 gul den), die het Franse ministerie van Cultuur Jaariyks beschikbaar stelt. De prys voor literatuur ging naar de romanschrijver en criticus Henri slechts een passieve kennis hebben. Leburton heeft een Vlaamse moe der. Hij verstaat Nederlands, maar hij spreekt het bijzonder slecht. Hij is een typisch voorbeeld van zo vele Nieuwe bombrieven Scotland Yard heeft woensdag Joodse par ticulieren en organisaties gewaar schuwd dat er een nieuwe golf van bombrieven wordt verwacht. De waarschuwing volgde op de ontdek king in Singapore van twee bom men van een nieuw type. De bom men waren verpakt in pakketjes die dagboeken bevatten. Zij waren gericht aan Joden in West-Duitsland. Mevrouw de voorzitter De nieuwe Westduiitse Bondsdag is gis teren in Bonn geopend met de ver kiezing van de 53-Jarige socialiste Annjemarie Rengei tot voorzitter Mevrouw Renger, die als eerste vrouw de Bondsdag voorzit, werd gekozen met 438 tegen 45 stemmen, zy volgt Von Hassel op die een van de vier vice-presidenten zal zijn. Martelen in Turkije Het Neder landse tweede-kamerlid P. Dankert (PvdA) heeft de Turkse minister van Buitenlandse Zaken gisteren in Parijs vragen gesteld over het sy- den de twee talen te beheersen. Geen Waal zal het accepteren door een premier in het Nederlands te worden toegesproken of in erbar- meiyk Frans. Zo zachtjes aan is toch wel de tijd gekomen dat de Vlamingen zich op hetzelfde stand punt kunnen stellen. De hele rel heeft vermoedelijk een andere achtergrond. De socialisten eisen het formateurschap en het ambt van eerste minister voor zich op omdat ze de sterkste partij zeg gen te zijn. Zij constateren namelijk het feit dat de Frans-sprekende vleugel van de Christelijke Volks partij en de Nederlands-sprekende vleugel zo verdeeld zijn over tal van vraagstukken, dat deze niet meer als één partij kunnen worden beschouwd. De beide vleugels zijn tot dusver zelfs niet in staat geble ken een gemeenschappelijke voor zitter te benoemen. De katholieken die tegen deze re denering weinig kunnen inbrengen, proberen nu een socialistische pre mier om andere overwegingen on mogelijk te maken. Dit neemt na tuurlijk niet weg dat zij hun bezwa ren tegen Leburton op grond van PRAAG (AFP) Gisteren is voor de rechtbank in Praag een proces be gonnen dat zijn weerga niet heeft. De beklaagden die door het open baar ministerie worden aangeduid als „gevaar voor het openbaar wel zijn" zijn een twaalftal boeken en geschriften die in beslaggenomen werden ten huize van intellectuelen uit de tijd van de „Praagse lente" van ex-partijleider Alexander Doebtsjek. De eigenaars, de filosoof Karei Ko- sik, de Journalist Jiri Lederer, en Ru- dolf Slansky, zoon van de vroegere partijsecretaris, eisen de teruggave van de boeken en documenten. Na het requisitoir van de ambtenaar van het openbaar ministerie en de tegenwerpingen van Kosik, Lederer en Slansky te hebben aangehoord, ATHENE. Agrigento (AFP. AP) Een Griekse boer heeft niet ver van het marktplein van het oude Co rinthe een „glimlachend marmeren sfinx" uit de 7-de eeuw gevonden, aldus is gisteren bekendgemaakt door de Amerikaanse School voor klas sieke studies. De sfinx, die in uitstekende condi tie verkeert, werd door prof. G. Wil liams van genoemde Amerikaanse school, die ter plaatste opgravingen verricht, beschouwd „als één der voornaamste vondsten van de laat ste tijd". Prof. Williams gelooft dat de sfinx destijds van de Griekse hoofdstad van die tijd naar het oude Corinthe werd gebracht. De archeologische waarde van de sfinx is onmetelijk en er zal voor deze vondst ongetwijfeld in de hele wereld grote belangstelling be staan", voegde hij eraan toe. In de oude „tempel-vallei" van het Italiaanse Agrigento is een felle strijd ontstaan tussen het gemeente bestuur en speculanten in onroeren de goederen. De vallei, een gebied van bijzonder schoonheid met ruïnes van tempels ter ere van Zeus en Castor en Pollux, trekt sedert Jaren duizen den toeristen en de laatste tijd ook bouwers van luxueuze villa's, die aan de voet van de Dorische zuilen als paddestoelen uit de grond verrij zen. Burgemeester Ciotta, onder de indruk van de huidige ontwikkeling en zich baserend op een wet die het bouwen in archologische gebieden verbiedt, heeft deze week 184 bevelen tot het afbreken van villa's gete kend. De eigenaars krijgen zestig da gen om hun bezit met de grond ge lijk te laten maken. PRETORIA (Reuter) Het hoofd kwartier van de Zuidafrikaanse strijdkrachten heeft gisteren het bied van een tak in de natuurkunde, bericht tegengesproken, dat in An- Piloten dreigen met staking MEXICO (Reuter) De inter nationale Federatie van piloten (Ifalpa) heeft een buitengewone vergadering in Mexico besloten met het dreigement in staking t2 gaan als de vliegtuigkapingen voortduren. „Toekomstige misdaden van luchtpi- raberij kunnen worden beantwoord met een internationale stopzetting van de vluchten door leden van de Ifalpa, waarbij om medewerking van andere vervoersbanden zal wor den verzocht," aldus het communi qué van de Ifalpa, waarbij rond 50.000 piloten van luchtvaartmaat schappijen uit 65 landen zijn aan gesloten. Ook wordt een boycot overwogen van landen die een toe vlucht bieden aan kapers. De Ifalpa heeft in Juni van dit jaar het lucht vervoer al eens grotendeels verlamd door een staking uit protest tegen de kapingen. Het uitroeien van de luchtpiraterij is volgens de Ifalpa in de eerste plaats een taak van de re geringen. NEW YORK (Reuter) De 33- lerie Chalidze, die momenteel gast colleges geeft in de Verenigde Sta ten, is gisteren beroofd van zyn staatsburgerschap wegens "optreden in stryd met de eer van een SowJ et- burger", zo deelde een woordvoerder gisteren in New York mee. Een vertegenwoordiger van de Sowjetrussische ambassade in Was hington nam dr. Chalidze in zyn ho telkamer in New York zyn paspoort af. Het desbetreffende besluit was dinsdag genomen door het presidium van de opperste Sowjet. Chalidze is deskundig op het ge- Hy heeft colleges gegeven in New York en Washington sinds hy op 23 november in de Verenigde Staten aankwam als gast van de universi- gola twee Zuidafrikaanse militairen om het leven zouden zijn gekomen. Volgens bedoeld bericht uit Brazza ville, de hoofdstad van de republiek teiten van New York en Georgetown. Kongo, hadden Angolese guerrilla- Hy zou op 23 december naar de Sow jet-Unie zyn teruggekeerd. Chalidze is een onverholen criticus van de Sowjetrussische regering. In september ondertekende hy een smeekschrift aan het Kremlin waar- strijders een helikopter neergescho ten waarin zich behalve de twee Zuidafrikanen drie Portugese offi cieren bevonden. De inzittenden had den weliswaar allen het ongeluk over- leefd, maar zij waren later doodge- in werd gepleit voor amnestie voor 5Choten door de plaatselijke bevolking politieke gevangenen en afschaffing van de doodstraf. Chalidze oefende vorige week in Washington kritiek op verdaagde de rechter het proces na zyn regering uit wegens haai' beleid kort beraad tot nader datum, om jegens de Joden. Hy bevestigde dat deskundigen een uitgebreide studie hy voor zyn activiteiten door de van de inhoud van de boeken en do- Russische geheime politie was ge- cumenten te kunnen laten maken. waarschuwd. Het Zuidafrikaanse militaire hoofd kwartier noemde het bericht „zon der enige grond van waarheid" en een „typisch voorbeeld van de koude- oorlogsprogapanda van de „Volks beweging voor de bevrijding van An gola" (MPLA)". stemstisch martelen van gevange- de beeldende kunst werden respec- tieveiyk verleend aan de componist André Jolivet en de kunstschilder Raoul Ubac. Een 23-Jarige Tsjechische stu dent heeft bekend dat hij de dief is van een schilderij van Rembrandt en van Jan van Goyen. De doeken verdwenen vorig Jaar uit een mu seum in Tours in Frankrijk en do ken onlangs op in West-Berlijn. De student werd vorige maand op de Westberlijnse luchthaven Tempel hof aangehouden. Het ging hier om Rembrandts 'Vlucht van de heilige familie naar Egypte' en Van Goyens 'Zeegezicht' Eén kwart De algemene verga dering der Verenigde Naties heeft gisteren met 81 tegen 27 stemmen besloten om het Amerikaanse aan deel in de begroting van de volke renorganisatie van 31/12 procent te verlagen tot 25 procent. nen em schending van de rechten van de mens. Indien deze vragen niet bevredigend worden beant woord zal Turkije, evenals enkele Jaren geleden Griekenland, wellicht over enige tijd uit de Raad van Europa worden gestoten. DÜSSELDORF (AFP) In tegen, woordigheid van president Heine- mann van West-Duitsl&nd is gisteren de eerste Heinrich Heineprys van de stad Düsseldorf uitgereikt aan de schryver Carl Zuckmayer. De prys werd namens Zuckmayer, die ziek is, door professor Kurt Bitel in ontvangst genomen. Staking in Brussel gaat nog voort BRUSSEL (ANP) Dr. S. Mans- holt, voorzitter van de Europese com missie, heeft gisteren een beroep op het stakende Europese personeel ge daan om in afwachting van een uit spraak ven het Europese Hof ln Lu xemburg, weer aan het weric te gaan. Het verbindingscomité tussen vak- bonds- en beroepsorganisaties van het Europees personeel heeft gister middag echter besloten, dat er geen sprake is van opschorting van de staking. Vanmiddag zou er voor de stakers een informatievergadering gehouden worden en daar zal men verder zien. Mansholt heeft de voormannen van de stakers er gisteren officieel van op de hoogte gesteld dat de commissie had besloten bij het Eu ropese Hof in Luxemburg beroep in te stellen tegen de, afgelopen zater dagochtend door de Europese nrnis- terraad genomen beslissing inzake de bezoldiging van het personeel. ADVERTENTIE Als je al voor 3,95 een juweel van een sok kunt kopen, waarom zou je dan met jubeltenen blijven lopen? Pak 'n Sok is een nieuwe kwaliteitssok. In 23 kleuren. Stijlvol, sterk en verpakt in een keurig doosje. En op de gekste plaatsen verkrijgbaar. Classy f 3,95. Trendy f 4,50.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 9