M HENRY KISSINGER NIXONS METTERNICH a: IAG 14 DECEMBER 1972 EXTRA FAOIr. r Door Henk Leffelaar 1TPtheem< 1 ssinger WASHINGTON Vierendertig ar geleden toen hij met zijn -Êilie het dorp Furth in nazi- Btsland ontvluchtte, was Heinz Kissinger een 15-jarige emi- it, die als Jood de toegang was tzegd tot het plaatselijke gym- sium. In dat jaar, 1938, was hij van de 17.100 Duitsers die naar Verenigde Staten emigreerden, arm, anoniem. Dezelfde tger, inmiddels Henry, kan nu een onopgemerkt een landsgrens (ren wanneer de meest uitge- lide geheime voorzorgsmaatrege- zijn getroffen. i de Amerikaanse politieke ge- aiedenis van de afgelopen 50 jaar geen vergelijking te vinden met carrière, rol, en macht die dr. >nry Kissinger van zijn naturali se tot Amerikaans staatsburger 1943, toen hij nog een scholier New York, voortstuwde naar duizelingwekkende hoogten van super-diplomaat, geheim agent, le, presidentieel adviseur, on- rhandelaar, makelaar-in-macht, wwenverzamelaar, auteur het allemaal benamingen die op ssinger van toepassing zijn. Maar zijn spectaculaire opkomst et verschillen van het klassieke lerikaanse succesverhaal van intenjongens die krantenkoning dollars, maar met het gebruik n zijn hersens. :rs vader, Louis, was aar aan de middelbare meisjes- hooi in Furth een weinig op- llende man die zich nooit heeft nnen herstellen van de vernede- ïg, toen hem in 1933 de lesbe- egdheid door de nazi's werd ont- In Amerika, waar zijn diplo- 's niet werden erkend, berustte ln een baantje als klerk op een Dot kantoor. Om het karige ge komen bij te spijkeren begon ssingers moeder voor anderen te ken, en slaagde erin een winkel zetten die etenswaren levert or (meest Joodse) feesten en par en. De winkel bestaat nog steeds, is de naam veranderd uit res et voor Kissingers positie. Irijf eer? veel over gespeculeerd of .ze achtergrond van vernedering o or de nazi's, de gebroken oarrière n zijn vader, en de povere om- n ndigheden waarin hij in New !rk opgroeide, de drijfveren zijn ?eest van Kissingers fenomenale ..kt naar de top van de inter zonale politiek. Hij zelf heeft •over gezegd: „dat deel van mijn gd is geen sleutel tot wat dan Ik was niet bewust ongelukkig. is een mode geworden om al- psycho-analytisch te verklaren, lar ik kan Je verzekeren dat het t de politieke vervolgingen in t||L |n jeugd zijn die mijn leven be- ■"■^rsen". (niettemin kwamen twaalf oilieden van de Kissingers in itsland om, nog voordat Henry r 14 jaar was). I hij op het gymnasium in litsland een middelmatige leer tip was, ontpopte Kissinger zich F|| de middelbare school in New ik als een begaafde student, en hij na zijn eindexamen als instplichtige werd opgeroepen erd hij dan ook ingedeeld in een i van soldaten met hoge i.q.'s een speciale opleiding kregen klas werd opgeheven omdat ge- otesteerd werd tegen het „onde- ricratisch" aspect van soldaten die 7 or hun intelligentie een aparte handeling kregen). Kissingers ensttijd zette zijn toekomst op spoor dat hij ook zelf niet had wacht of voorzien. In het leger maakte hy kennis et de eerste van een reeks men- die onder de indruk kwamen d zijn intellect en die iedere 9 Be van zijn carrière op het Juiste enblik begeleidde. Deze eerste entor was dr. Fritz Kramer, een nturier die dienst had genomen soldaat en als taak had Ame rikaanse legerbases af te reizen en toespraken te houden over het el van de oorlog. Toen Kissinger i lezing had bijgewoond, schreef een briefje: ,3este soldaat Kra- er, ik hoorde gisteren uw toe- aaak. Dat is de manier waarop et gedaan moet worden. Kan ik van dienst zijn? Soldaat Kissin- ir". Door Kramers bemiddeling werd Isslnger eerst als propagandist fflgesteld, later als tolk van de ^elhebber van de 84e Ameri- anse divisie, toen deze naar litsland werd gestuurd en in ■efeld werd gelegerd. De stad ver arde in de chaos van het zojuist capituleerde Duitsland de ü-bestuurders waren gevlucht, waren tienduizenden vluchtelin- er was gebrek aan voedsel en nesport. Kramers vertrouwen in ssinger moet grenzeloos zijn ge- iest, want door zijn toedoen werd Maat Kissinger, 20 Jaar oud en auwelijks van de schoolbanken, angesteld om de stad weer op "eten te zetten. (1923 tot hele provincie Bergsstrasse, inclu sief de bevoegdheid om, hoewel zelf nog steeds soldaat, alle arrestaties te laten verrichten die hij nodig achtte. De gevluchte Joodse emi grant werd als domicilie bovendien een kasteel ter beschikking gesteld. Na deze legendarische episode werd Kissinger, inmiddels tot ser geant gepromoveerd (dr. Kramer was luitenant geworden), opnieuw door toedoen van zijn mentor aan gesteld als inspecteur aan de op leidingsschool van de geheime dienst van het Europese opperbevel. Hier gaf Kissinger les, aan kolonels en majoors, in de techniek van het opsporen van nazi's. Na zijn demo bilisatie bleef hij nog een jaar als burger in dienst van het leger tegen het voor die tijd riante salaris van 36.000 gulden per Jaar. Maar Kissinger liet zich daar niet door inpalmen zijn doel was nog steeds een opleiding aan de beste Amerikaanse universiteit. Een Jaar later werd hij ingeschreven aan Harvard University, waar hij zijn tweede mentor vond, prof. William Yandell Elliott, die staatkunde do ceerde (en door progressievere stu denten als „afgedaan" werd be schouwd). In 1952 schreef Kissinger zijn doctoraalsscriptie (350 pagina's, waarover geklaagd werd door pro fessoren) over de filosofen Hegel, Spengler en Toynbee. Daarin komt een nu intrigerende passage voor: „Instinct is geen gids voor een poli tiek beleid Alle werkelijk grote prestaties in de geschieden^ zijn het resultaat geweest van dè verwerkelijking van principes en niet van een slimme waardering van politieke condities". Na zijn promotie kreeg de am bitieuze Jonge doctor een grote tegenslag te verduren hij werd afgewezen voor het professoraat aan Harvard, niet op grond van zijn academische papieren, maar omdat zijn autoritaire gedrag tegen de haren instreek van hoogleraren en studenten. Een aanbod van de universiteit van Chicago wees Kis singer van de hand, kennelijk over tuigd dat Harvard mettertijd van mening zou veranderen (in 1959 werd hij er inderdaad aangesteld als lector, in 1962 als professor). Maar vier Jaar voordat hij ten slotte als lector tot Harvard werd toege laten, deed zich een gelegenheid voor die de belangrijkste spring plank zou worden naar het Witte Huis. Dat was de vacature van ad junct-hoofdredacteur bij het ge zaghebbende tijdschrift Foreign Affairs, een publikatie van de par ticulier opgezette „Raad voor bui tenlandse politiek". Kissinger werd niet aangenomen, omdat de hoofd redacteur, H. F. Armstrong, Kissin gers schrijfstijl „enigszins stijf en te nadrukkelijk" vond, maar doorzijn sollicitatie werd hij op aanbeveling van onder anderen Arthur Schle- singer en McGeorge Bundy (die later verbonden waren aan dé staf van president John Kennedy) ge vraagd om rapporteur te worden van een van de studiegroepen van de raad die zich bezighield met het vraagstuk van de kernwapens. Het was Kissingers studierapport daarover, „kernwapens en buiten landse politiek", dat de aandacht trok van de toenmalige vice-presi dent Richard Nixon, die hem een bewonderend briefje schreef. Maar het zou nog tien Jaar duren voor dat de twee mannen elkaar, in 1967, zouden ontmoeten. Rockefeller Het was gouverneur Nelson Rockefeller van New York die Kis singer zijn eerste smaak van de Amerikaanse politiek gaf en hem aantrok als adviseur in zijn ver kiezingscampagne voor het presi dentschap van 1968. Na de verplet terende nederlaag van senator Barry Goldwater als de republi keinse witte-huiskandidaat in 1964, lag de party wyd open voor nieuwe aSpirant-kandidaten. Rockefeller, die het in 1960 ook al tegen Richard Nixon had moeten afleggen, was meer dan ooit besloten zich de be noeming deze keer niet te laten ontglippen. Wie voor Nixon was, was tegen Rockefeller. Henry Kis singer was een felle Rockefeller- partizaan. Hy had zich na Nixons nederlaag in 1960 ^er beschikking gesteld van president John Ken nedy, maar de relatie was onge- makkeiyk. Kennedy vertrouwde zyn perschef Pierre Salinger later toe dat hy Kissingers intellect dui- deiyk boven maat vond, maar dat hy diens „langademige colleges" niet kon verdragen. Kissinger voel de zich van zyn kant niet thuis in de optimistische sfeer van Ken nedy's New Frontier en verschilde bovendien van mening met Ken nedy over Generaal De Gaulle. Voor president Lyndon Johnson maakte Kissinger een studiereis naar Vietnam in gezelschap van de toenmalige minister van Defensie Clark Clifford, maar ook tydens het Johnson-bewind kwam hy niet aan bod. Nu was het 1968, en Kis singer besloot zyn toekomst op het spel te zetten voor Rockefeller. In de verhitte stryd die aan het Re publikeinse partycongres vooraf ging zou Kissinger zich toen over Rockefellers rivaal, Richard Nixon, hebben uitgelaten als iemand die op „Wat voor een brein heeft Rocke feller?" werd Kissinger gevraagd door een verslaggever. „Hy heeft tweederangs hersens, maar een eersteklas intuïtie waar het mensen betreft". „En wat voor hersens heeft u zelf?" vroeg de verslaggever. „Ik heb eersteklas hersens, maar een derderangs intuïtie voor men sen", zei Kissinger. Dat deze gepubliceerde dialoog plaatsvond tydens Rockefellers ver- zyn best „middelmatig was in de politiek en beneden de middelmaat in denken". Kissinger heeft die uitspraak sindsdien ontkend. In ieder geval zou hy nog geen drie Jaar later over Nixon zeggen: „Het is makkeiyk met de president sa men te werken. Hy is erg welle vend, systematisch, goed georgani seerd en hy heeft nog nooit zyn zelfbeheersing verloren". Als Nixon volgens Kissingers idee geen intel lectueel is, Rockefeller was het blykbaar ook niet. kiezingscampagne maakte Kissin ger niet geliefder by zyn medewer kers. Hand Het Jaar daarvoor, in 1967, tien Jaar nadat Richard Nixon een be wonderend briefje had geschreven aan Kissinger naar aanleiding van diens studie over de rol van kern wapens ln de buitenlandse politiek, schudden beide mannen elkaar voor het eerst de hand. De gelegenheid was een diner ten huize van Claire Hoog bezoek Booth Luce, de echtgenote vin de uitgever-eigenaar van het Time- Life-concern. Gezien de ophinden zynde stryd tussen Rockefelfer en Nixon was de ontmoeting oi zyn best vriendschappeiyk koel. Niemand was dan ook meei ver baasd dan Kissinger toen hj na Nixons overwinning op Hibert Humphrey in 1968 door de a s. pre sident werd gevraagd de leidiig op zich te nemen van de Nationale Veiligheidsraad, één van de be- langrykste organen van het Vitte Huis. Rockefeller zag het aaibod als een gelegenheid om via Kisin- ger zijn eigen ideeën in het Vitte Huis te laten circuleren en üvi- seerde hem het te accepteren.ï>at was wat Kissinger acht dagen iter deed. Niemand, ook president Nixo; en Kissinger zelf niet, verwachttedat Kissingers rol als nominale vor- zitter van de Nationale Veiligheds- raad de kleinste van zyn takerzou worden en dat hy binnen vier *ar namens de president alle belag- ryke en historische besprekiyen zou voeren met de leiders in Aos- kou, Peking en Hanoi. Maar iet was als in de jaren van Krefld, toen Kissinger als soldaat het e- wind voerde over een niet onan- zienlyke stad na de capitulatie \n Duitsland, om vervolgens de to- administrateur te worden van en hele provincie. Dr. Henry Kissüiger heeft nun het Witte Huis zyn eigen staf vn ruim 100 man, een soort minister van Buitenlandse Zaken in miniv tuur. Hy is één van de weinig functionarissen die de presides dagelijks ziet, en misschien q enige die door de president onvei vangbaar wordt geacht. De relati tussen beide mannen is onduide hjk, maar het ligt voor de hant dat hun band gevormd wordt dooi Nixons bewondering voor Kissin gers briljante intellect, en van Kis singers kant door diens bewonde ring voor Nixons macht. Toen Kissinger de beslissing nam niet naar Harvard terug te gaan, waar zyn leerstoel in afwachting van zyn terugkeer op non-actief werd gezet, schreef de president hem een briefje: „Eerlyk gezegd kan ik my niet voorstellen wat de regering zou zyn zonder Jou Ik ben dankbaar voor wat Je hebt gedaan, en ik ben dankbaar dat Je biyft". Dat dit briefje in handen werd gesteld van de pers was Nixons grootste gebaar. Kort nadat president Nixon in 1970 de oorlog uitbreidde tot Laos en Cambodja kreeg Kissinger op het Witte Huis bezoek van 12 van zyn voormalige collega's van Har vard University. Het moet een ge denkwaardig gesprek zyn geweest, want de professoren kwamen hem vertellen dat zy geschokt waren door Nixons beslissing en dat zy zich van nu af aan van Kissinger wensten te distantiëren. Kissingers reactie was typerend: „Het was een pynlyke byeenkomst voor iedereen, maar het was ook een teken van vertrouwen dat zy met my kwamen praten". En hy voegde daar even karakteristiek aan toe: „Ik sta niet bekend om myn overdadige bescheidenheid". Be wondering en bescheidenheid zyn inderdaad geen eigenschappen waar dr. Kissinger last van heeft. Zyn helden, Metternich en Bismarck, bewondert hy niet om wie zy wa ren, maar om de macht die zy hadden en de manier waarop zij daar gebruik van maakten. In zyn huidige positie heeft Kis singer (die, omdat hy niet in Ame rika is geboren, geen president kan zyn) een ideale combinatie gevon den: de president heeft de macht, maar het is Kissinger die deze macht vorm geeft. De beslissing, byvoorbeeld, om relaties aan te knopen met Peking was geen idee van Nixon, maar een plan dat Kissinger al voor de verkiezings campagne van gouverneur Nelson Rockefeller in 1968 had uitgewerkt. De Helsinki-onderhandelingen tus sen de Sowjet-Unie en de Verenig de Staten over een wederzydse be spreking van het kernwapen-arse naal verlopen wat Amerika betreft, volgens een scenario dat eveneens door Kissinger werd opgesteld. Uit Kissingers geschriften blykt dat hy zich niet laat leiden door liberale of conservatieve opvattin gen, maar door een visie op de in ternationale politiek als een samen stel van machten dat in evenwicht moet worden gehouden. Wanneer daarvoor het bezit van kernwapens nodig is, dan is het zaak die wa pens niet weg te wensen, maar ze een instrument te maken van de politiek. Deze visie verklaart een passage in een van zyn studies die voor liberalen aanleiding is geweest dr. Kissinger af te zweren als e.n ge- vaarlyke dr. Strangelove: „Over net gebruikt van kernwapens moet niet onderhandeld worden", schreef hy. In plaats daarvan moet de nadruk gelegd worden op „maatregelen om hun effect te matigen". „Het cen trale punt van de ontwapenings onderhandelingen", aldus Kissinger, „moet verlegd worden van het uit schakelen van 't gebruik van kern wapens naar het verminderen van de inwerking ervan". Moeilijk Dr. Strangelove of niet, wat Kis singer in ieder geval met de film creatie gemeen heeft, is dat ook hy als mens moeiiyk te ontrafelen is. zyn huwehjk met Anne Flei- cher, die ook uit Duitsland vlucht te, werd na vyftien Jaar en twee kinderen, en ruim voor Kissingers presidentiële dienstjaren, ontbon den. Een van de weinige bekende details over him verhouding was de opmerking van zyn vrouw dat wanneer Kissinger thuis aan het werk was, hy een algemeen praat- verbod uitvaardigde. zyn staf is het over een punt eens: dat Kissinger een moeiiyke werkgever is die zelf echter onmen- selyke hoeveelheden werk verzet. Gedurende de eerste vier Jaren van zyn bewind namen ruim 20 hoge functionarissen van zyn staf hun ontslag. Kissinger beschikt over het vermogen onder alle omstandig heden zyn tyd produktief te ma ken. Op weg in de regeringsauto die hem 's morgens vroeg van zyn flat naar het Witte Huis rydt, leest hy de ochtendbladen. Aan boord van het vliegtuig van de president, waarin hy meer uren heeft door gebracht dan mevrouw Nixon, gaan zyn kantooruren door. Ook wan neer hy zich ontspant in een zwem bad, neemt hy in zwembroek aan de rand van het bad stukken door. Ook zyn flat levert geen sleutel op tot zyn persooniykheid. De in richting ervan werd door één van zyn altyd opvallende vriendinnen omschreven als die van een „pro vinciale holiday inn', en het meu bilair als dat van een modern hotel in Grand Rapids. Hoewel zyn sala ris niet officieel bekend is, wordt gezegd dat hy niet meer verdient dan een goedbetaalde zakenman, ongeveer 150.000 gulden per Jaar (de president krijgt het dubbele). In San Clemente, Californië, waar president Nixon zyn buitenverbiyf heeft, huurde Kissinger een villa naast die van de president. Hy be taalt de huur, in ieder geval ge- deelteiyk, zelf. In zyn steeds schaarser worden de privébyeenkomsten met Journa listen is Kissinger informeel, maar het is de informaliteit van een Duitser die moeite heeft om zyn neiging naar het pompeuze de baas te biyven. Ondanks zyn 35 Jaren in Amerika spreekt hy nog steeds Engels met een dik Duits accent, waarover hy zich vaak met een kwinkslag verontschuldigt, zyn stem is zacht en diep, alsof het ge luid in zyn borstkas begint. Zoals de belangrykste stafleden van het Witte Huis is ook Kissinger uitgerust met een „bleeper" een apparaatje dat, waar hy ook is, met een zoemtoon laat weten dat hy contact moet opnemen met zyn kantoor. Als deze elektronische navelstreng met zyn werk al geen grote beperkingen oplegt aan zyn privéleven, zyn het de agenten van de geheime dienst wel die hem dag en nacht vergezellen. Toch slaagt Kissinger erin een levendig nacht leven te leiden. Kleurrijk Hoe onwaarschynlyk het ook is, in Washington is deze styve, ge leerde adviseur van de president makkeiyk de kleurrykste persoon iykheid van Nixons regering, zyn escapades met tweederangs-film sterretjes als Marlo Thomas en Jill St. John, met televisievrouwen en society-dames die elkaar de loef af proberen te steken door Kissin ger voor him cocktails en feestjes te strikken, zyn dan ook dankbare kost voor de dagbladen en niet min der voor de schunnige sensatie blaadjes van Hollywood. Maar ook hier weet Kissinger zyn werk en positie zeer beslist te scheiden van zyn privéleven. Toen de pseudo-actrice Zsa Gabor enige tyd geleden moeiiykheden had met de douane omdat het haar niet werd toegestaan haar honden mee ■je nemen naar Hawaï zonder ze iaar in quarantaine te plaatsen, aelde zy Kissinger op. zy had hem lan een diner by president Nixon n San Clemente ontmoet ensinds- lien by haar thuis op bezoek ge- lad. Kissinger legde haar geduldig lit dat er nu eenmaal wetten wa- en waar iedereen zich aan te hou- len had, en dat hy die niet kon eranderen. ZsaZsa kalmeerde en ertrok zonder honden. Het is onvermydeiyk dat dr. lenry Kissinger na zyn acht spec- aculaire Jaren in het Witte Huis loeite zal hebben zich aan te pas- ;n aan het routinebestaan van een rofessor. Financieel zal hy zich een zorgen hoeven te maken, nu itgevers al met elkaar wedyveren m tegen bedragen van rond de rie miljoen gulden zyn memoires kopen (voor de geschriften van resident Nixon is minder gebo- en). Zeker is in ieder geval dat het atste woord over Kissinger nog iet geschreven of gesproken is (er jn nu al vier boeken over hem :rschenen), want Washington éeft zyn geiyke nooit gezien.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 11