"lèxoro shirts we gaan de ythe van 7 olerante ederland doorbreken jRPAG 9 DECEMBER 1972 AMSTERDAM De huisultzet- ting-rel rond een Surinaams gezin vorige week in die Amsberdanvse Transvaialbuurt en een viertal aan klachten wegens mishandeling van Surinamers door de Amsterdamse politie vormen de Jongste voorbeel den van de steeds gespannener wij ze waarop de inpassing van de Su rinaamse bevolkingsgroep in de Ne derlandse samenleving verloopt, een ontwikkeling die regelrecht naar een conflict-situatie dreigt af te De Surinaamse volksverhuizing naar Nederland en zijn vleespotten is er een die de laatste Jaren waanzinni ge populariteit onder de rijksgeno ten en stijgende wrevel in heit moe derland verwekt. Sedert begin 1970 vonden 22.000 Su rinamers hun weg naar Nederland. Het totaal aantal kwam daarmee op 56.000 - de helft daarvan verblijft in Amsterdam: voor wie in Surina me woont de sprookjesstad op aar- Werkloos Ruim tien procent van de Suri naamse mannen is er echter werk loos, de gezinnen betalen of exorbi tant hoge huren of hokken tezamen in smerige krotten en de klachten over rascistische behandelingen ne men toe in evenredigheid met de koolachtige groei van de Surinaam se gemeenschap. „Het klimaat waarin de Surinamers in Nederland leven verslechtert snel", zegt htm vertrouwensman, de predikant ds. Rudi Polanen, een neef van de gevolmachtigd minister. „Mijn ervaring is dat de discrimi natie toeneemt. Veel mensen willen niet aan een Surinaams gezin ver huren, veel bedrijven weigeren een Surinamer aan te nemen. Natuur lek ontstaan er dan grote spannin- Griezelig De heer G. Ebbeling van de directie sameniwerkingsopbouw van CRM zegt: „De ontwikkeling is griezelig. Kennelijk is onze samenleving niet voldoende voorbereid op het opne men van minderheden". Aan beide zijden van de scheidslijn wint de verbittering veld: het valt bijv. niet langer te ontkennen dat vele Surinaamse Jongenen die zich in de steek gelaten voelen de rellen niet langer schuwen. „Het doodschieten van Paul Hees been heeft de toorts ontstoken", zei ons In een Surinaams 'trefpunt in Amsterdam de Jonge werkloze Syd ney de Heer op de toon van een beroepsrevolutionair". Onze knok ploegen staan klaar om het onrecht dat ons wordt aangedaan te wre ken. Wat de Palestijnen kunnen, kunnen wij ook. Leve de stadsgue- rilla". Gaat de Meve vrede in de polder bange tijden tegemoet? Men kan Sydney's oorlogsverklaring weliswaar als grootspraak naast zich neerleg gen. Maar het is tevens duidelijk dat op dit moment in Nederland zich een verzetshaard aan het ves tigen is die heel wat brand wil doen uitslaan. Chaos Het Revolutionair Bevrljdingsfront heeft in Amsterdam niet alleen al een centrale commandopost inge richt, ze heeft na de Jongste ver wikkelingen met de politie tevens besloten in Nederland „een totale chaos" .te stichten. Daartoe zal dankbaar worden ge profiteerd van de migratiemogeiijk- heden: de legale weg waarlangs de opstand Nederland moet bereiken. Via het versturen van brieven en het instrueren van de aanhangers in Suriname op redevoeringen gaat het Bevrljdingsfront de bomende maanden over tot een unieke aotde: een grootscheepse oproep aan de Surinamers om in zo groot mogelij ke getale naar Nederland te komen. „Heel Suriname moet komen", aldus Bevri j dingsfront-voorman Henri Cairo", wat wij willen is de onaf hankelijkheid. Die kunnen we al leen in Nederland bereiken. Daar zullen we de nadruk op leggen, we zullen er ook zoveel mogelijk voor zorgen dat elke Surinamer die naar Nederland komt een vijand van de Hollander is". De getergde Cairo zegt nog niet te kunnen voorspellen of de oproep succes zal hebben aan het thuis front. „Als de stroom, die nu al zoveel moeilijkheden veroorzaakt, maar groter wordt", zegt hij, „de chaos die je dan in Nederland gaat krij gen is ons doel. Wij vinden dat het moet. Het moet aan de vrije wereld worden overgebracht dat dit volk te veel heeft geleden. 350 Jaar uitbui ting is wel een beetje erg lang". Zijn Bevrljdingsfront telt enkele honderden militante leden maar vertrouwt erop dat binnenkort nieu we recruten ijlings zullen komen aanrukken per KLM. Concentratie „Dan zijn we helemaal in staat om te vechten", zegt Henri Cairo", met een grote concentratie staan we veel sterker. Wijken zullen in brand vliegen". Zo heeft Nederland er een re vol te- in-wording bij die al gauw heftig kan escaleren wanneer Cairo en de zijnen er in slagen him opstandige Idealen over te dragen Heit Is in elk geval veel duidelijker dan men een Jaar geleden vermoed de dat de Surinaamse zaak een Su rinaams probleem aan heit worden is: de zwijgende overheden aan i toe schouwers, de ambtelijke migratie commissie onlangs helaas nauwe lijks 'ter zake doende adviezen op tafel legde. De tegenstellingen verscherpen. Deze week deed de goedmoedige ge volmachtigd minister van Suriname, dr. J. Polanen, zijn beklag over dis criminerende politie-beambten en „een gemeenschap met latent racis tische trekken". Hard Het was ver van Cairo's extreme stellingname een eerste harde uit spraak van de bewindsman over de talloze moeilijkheden die de Surina mers in Nederland ondervinden. Maar ze was ook een gevolg van de mentaliteitsverandering die zich on der velen van hen is gaan voltrek ken en ze kwam zelfs onder druk van die gemeenschap tot stand. Het is veelzeggend dat ook de leider van het Bevrijdingsfront een tevre den lachje niet kon onderdrukken toen hij van Polanens reactie hoor de. „Netjes gedaan", sprak de heer Cairo, „het is begonnen als een po litiezaak, maar het krijgt nu ook al een politiek tintje". Mooi zo". Over de stompen, schoppen, beledi gingen en mishandelingen die bij deze „politiezaak" betrokken schij nen te zijn staan twee meningen lijnrecht tegenover elkaar. De verhalen van Surinaamse arres tanten in de Amsterdamse binnen stad spreken over hardhandige en onvergefelijke politie-praktijken. Aan de kant van de politie is hoofd1- inspecteur Jagerman er om het volgende mee te delen: „Er ont staan veel conflicten omdat de Su rinamers bijzonder gevoelig zijn voor hun zwart-zijn. Voor Surina mers die hier met enorme proble men zitten is de politie de enige zichtbare vorm van bestuur". Ze worden in een emotionele toe stand met ons geconfronteerd, ze gaan zich verzetten, er ontstaan problemen In het bureau en de zaak wordt opgeschroefd. Wij zijn echter niet meer of minder racis tisch dan de rest van de Neder landse bevolking. Alle berichten over mishandeling berusten op pure leugens". Weet hij veel Cairo moest hartelijk lachen om dit verhaal: „Jagerman zit de hele dag in zijn bureau. Weet hij veel". De gehele, uit een aantal Surinaamse organisaties opgetrokken, „Acht sep- tember-beweging" is die mening toegedaan: elk Surinaams café in de hoofdstad kent immers zijn gru welverhalen over het bureau War moesstraat. Maar belangrijker is natuurlijk dat zelfs in een zaak die er een van democratisch fatsoen behoort te zijn, de tegenstellingen en de vijand schap zich openbaren. „Voor elke Portugees die wordt ver hoord lopen Jullie de benen uit het lijf", zei de soclologie-student Paul Lindman", als zwarte mensen van ons door de politie uit huizen wor den gezet of in het bureau worden gemolesteerd doen Jullie niks. Wat een vaderland. Het Bevrijdingsfront heeft groot gelijk dat het Jullie gaat Kwalijk De stroom naar de Jungle van het beloofde land weet van geen ophou den en zal straks mogelijk nog meer uitdijen. Kan men dat de Su rinamers kwalijk nemen? Directeur H. Chateau van Welsurta zegt: „De bevolking van Suriname wordt ieder Jaar armer. Ze wordt in sociale zin vrijwel ten grave gedra gen". Natuurlijk vertrekt men dan maar Nederland". In het Caraibisch Centrum in de Bijlmermeer melden ooggetuigen: „De vraag is al nieit meer: ga Je naar Nederland, maar: wanneer ga Je?" Staflid René Graanoogst van de vereniging Ons Suriname zegt: „Ik heb wel begrip voor de mensen die zeggen: we zijn 300 Jaar uitgebuit, nu wil ik wel eens profiteren van de welvaart van Nederland, die is opgebouwd mede door de onbetaalde arbeid van mijn voorvaderen". Zo denken en praten op het ogen- bil k vele Surinamers: de brieven van het Bevrijdingsfront zullen ook niet anders laten horen. De militante Hugo Vos: „Ze komen voor werk, krijgen het niet en moe ten dan horen dat ze te lui zijn. Nederlanders hebben altijd de mond vol over Zuid-Afrika. We zullen de wereld laten zien dat er hier ook discriminatie ls. We sturen Jullie nog eens tienduizenden Surinamers op Jullie dak". Het is de vaste wil van het Bevrij dingsfront dat de bevrijdingskrijg zich op Nederlandse bodem moet afspelen: hoe meer zielen hoe meer kwaad. Vanaf deze week is het al zo dat alle gebeurtenissen op poli tiebureaus en bij hulsuitzettingen in het organisatieplan hun strategische betekenis hebben. Brieven en kran teknipsels over rascistische toneel tjes ln de polders vlogen onverwijld naar Afrikaanse staatshoofden: Nyerere van Tanzanië als de eerste aan wie gepost werd. Henri Cairo: „We gaan buiten Ne derland de mythe over het ver draagzame Holland doorbreken. We streven in Nederland naar de chaos". ADVERTENTIE \\eer''j^SoeVe- dus altijd korrekt moeilijke woorden bij een kabinets- foimatie De formatie-periode na de verkiezin gen. Niet alleen een moeilijke tijd voor politici, maar ook voor de kie zers die het gebruik van al die vreemde en moeilijke „parlementai re woorden" nauwelijks kunnen vol gen. Er zijn nog steeds begrippen en uitdrukkingen die gewone kiezers weinig of niets zeggen. Hieronder een selectie van een aantal van deze woorden, die Juist in deze pe riode vrijwel dagelijks in de krant staan of op de radio en televisie te horen zijn. Centraal akkoord: De afspraak tus sen de werkgevers en de vakbonden over de ontwikkeling van lonen en prijzen. De ondertekening heeft deze week plaatsgevonden. Hoewel de regering aan de tot standkoming heeft meegewerkt, doet deze er offi cieel niet aan mee. Dit akkoord ls in de plaats gekomen van het so ciaal contract, dat een overeen komst had moeten worden tussen werkgevers, werknemers en regering. Dit laatste ging echter niet door omdat de regering op een aantal eisen van de vakverenigingen niet wilde ingaan. Coalitie: Een groep politieke partij en, waarvan de fracties in de Twee de Kamer, zijn overeengekomen de regering te steunen. De partners sluiten compromissen om tot een gemeenschappelijk regeringspro gramma te komen. Confessionele partijen: Partijen, die zich baseren op een christelijke le vensovertuiging. Voorbeelden daar van zijn de ARP (hoofdzakelijk met gereformeerde kiezers), CHU (veel hervormden) en de KVP (met veel rooms-katholleken)Niet-conf esslo- nele partijen baseren zich meer op een ideologie. Zoals bijvoorbeeld de PvdA (Socialisme) en de WD (li beralisme) Extra parlementair kabinet: In dit geval zijn er enkele mogelijkheden. Te eerste een kabinet met niet-par- lementariërs. Een andere vorm is een kabinet dat niet kan rekenen op een vaste meerderheid in de Tweede Kamer. De derde mogelijk heid is een kabinet dat is samenge steld zonder dat de fracties bij de formatie betrokken zijn geweest. Deze kabinetten hebben wel het vertrouwen van de Kamer. In ons land zijn zij ongebruikelijk. Deel-kabinet: Een door de progres sieve drie PvdA, D'66 en PPR gepresenteerde ploeg van kandi daat-bewindslieden. De portefeuilles zijn niet verdeeld. Dat gebeurt bij de feitelijke formatie. De ploeg wordt dan aangevuld totdat alle posten bezet zijn. Formatie: Het formeren, het sa menstellen van een kabinet. Formateur: De politicus, die belast wordt met het samenstellen van een kabinet. In de meeste gevallen wordt deze persoon ook de nieuwe minister-president. De formateur borduurt dikwijls door op het werk van een informateur. Wanneer een formatie-opdracht gemakkelijk lijkt, wordt de informatie-periode overge slagen. Fractieleider: De leider van een groep vertegenwoordigers van een politieke partij in de Eerste of Tweede Kamer. (Ook in de Provin ciale Staten en in de gemeente raad). Bij de landspolitiek vraagt de koningin adviezen aan de frac tieleiders uit de Tweede Kamer. Informateur: De man of vrouw die het politieke terrein verkent en de mogelijkheden aftast voor de vor ming van een kabinet. Hij of zij is de wegbereider voor de formateur, die met de uiteindelijke samenstel ling wordt belast. Meerderheidskabinet: Een minister- ploeg die steun geniet van een meerderheid in de Tweede Kamer. Minderheidskabinet: Een regering die slechts op de vaste steun van een minderheid in de Tweede Ka mer kan rekenen. Minister van Staat: Personen, die zich zeer verdienstelijk hebben ge maakt voor het land krijgen soms deze eretitel. Wij kennen momen teel zeven ministers van Staat: mr. E. N. van Kleffens, Jhr. mr. A. W. L. Tjarda van Starkenborgh Sta- chouwer, prof. dr. L. J. M. Beel, dr. W. Drees mej. dr. M. A. M. Klom- pé, prof. mr dr. C. P. M. Romme en mr. dr. J. Donner. Oppositie: Eigenlijk alle partijen die niet in het zittende kabinet zijn vertegenwoordigd. Meer feitelijk wordt de naam vooral gebruikt voor die partijen, die zich afzetten tegen het beleid van de regering .Polarisatie: Verscherping van de politieke tegenstellingen. Raad van State: Het hoogste ad viescollege dat wij kennen. Vroeger voornamelijk bedoeld als raadgever van de Koning, die volgens de Grondwet dan ook voorzitter ls, ter wijl de vermoedelijke troonopvolger (en andere leden van het Konink lijk Huis, met name Prins Bernhard en Prins Claus) van rechtswege zit ting in de Raad hebben. Tegenwoor dig wordt de Raad voornemelijk ge raadpleegd door de regering, die o.m. advies moet vragen over in te dienen wetsontwerpen. Regeerakkoord: Een pakket van af spraken bij de samenstelling vn een regering gemaakt. De ministers zijn gehouden aan deze afspraken. Regeringsverklaring: Een door de minister-president van een nieuwe regering uitgesproken verklaring waarin deze de plannen voor de ko mende regeringsperiode uiteenzet. Rompkabinet: Een onvolledig kabi net, een of meer ministers ontbre ken. Dit kan gebeuren wanneer een politieke partij zich uit het kabinet terugtrekt. Sociaal contract: Afspraak tussen regering, werkgevers en werknemers omtrent inkomens-, prijs- en belas tingsmaatregelen. Stembusakkoord: Het geheel van afspraken die met elkaar samen werkende politieke partijen voor de verkiezingen maken. Zakenkabinet: Een ministersploeg die de lopende regeringszaken af handelt zonder dat een eigen beleid wordt gevoerd. Zij doet dit in af wachting van nieuwe verkiezingen.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 7