„Geen keus" aaiidag begint eriiuizmg Huisvesting buitenlandse arbeiders I. Tfl sjfl ids Elisabethvandaag 80 .1 101(1611 VrOC^Ll 011 1111 \Jv/ iLOT. MAAR 'T KOMT IN BOEKVORM TERUG )AG 9 DECEMBER 1972 LEIDEN Huisvesting van buitenlandse ar beiders is de laatste Jaren regel matig in duscussie geweest. Meestal ontstonden deze discussies naar aanleiding van grote branden in on veilige massa-pensions. De aandacht van gemeenten bleet enkele weken bij het probleem; daarna gingen de zak en de doofpot in. Buitenlandse arbeiders worden aangevraagd door Nederlandse be drijven bij de Gewestelijke Arbeids bureaus. Deze sturen de aanvragen door naar centrale arbeidsvoorziening van het ministerie van Sociale Zaken aan alle aanvragen van de bedrijven. Dit betekent dat er in „economisch vette" Jaren duizenden buitenlanders naar Nederland komen. Maar Nederland zit al sinds de tweede wereldoorlog met een grote woningnood. Deze buitenlanders moeten ook gehuisvest worden. De woningnood wordt dus verhoogd. Het ministerie van Sociale Zaken wil hiervoor echter niet de verantwoor delijkheid nemen. Het schuif t de ver antwoordelijkheid af naar de werk gevers: in iedere modelarbeldso ver- eenkomst (tussen de geworven bui tenlander en zijn aanvrager) staat dat de werkgever voor het contraot- Jaar voor huisvesting moet zorgen. In de praktijk is er echter geen ef ficiënte controle op de toepassing. In Leiden zien we dan ook de si tuatie, dat er overeenkomsten zijn tussen werkgevers en de grote pen sionhouders. Deze laatste zorgen dan voor de zogenaamde „huisvesting". Uiteraard zijn er ook bonafide werk gevers, die zich wél aan deze huisves tingsverplichting houden. Aan de andere kant schuift Socia le Zaken de verantwoordelijkheid voor de huisvesting van buitenlandse arbeiders af op de gemeente. „De fei telijke zorg voor een goede situatie van de huisvesting, de toepassing van de wet, het vaststellen van plannen en verordeningen, het toezicht op de feitelijke huisvesting zijn echter primair een taak van de gemeen ten", zegt de nota buitenlandse werk nemers van Januari 1970. Maar de ze zelfde gemeenten hebben geen en kele zeggenschap in de werving. Zij moeten alleen de gevolgen van een onverantwoorde werving van het be drijfsleven opvangen. Vandaar dat de commissie voor maatschappelijk aan gelegenheden de raad van Leiden vraagt hierover een adres aan de ministers van Sociale Zaken, CRM en Volkshuisvesting te sturen. Kortom, men kan over de zeer slechte huisvesting schrijven en er acties voor voeren, maar je wordt van het kastje naar de muur gestuurd. Immers, iedereen schuift de verant woordelijkheid in iemands anders' schoenen. door de werkgroep buitenlandse arbeiders in Leiden al gedurende en kele jaren gevoerd zijn. De werk groep gooide eind 1970 de knuppel in het hoenderhok door het publice ren van een pemsioninventarisatie. Eenentwintig pensions waren onder zocht en gecontroleerd of ze vol deden aan de pensionverordening van de gemeente Leiden. Negentien vol deden niet en enkel daarvan waren niet meer dan pakhuizen voor men sen. Gevolg van deze publiciteit was dat er enige aktivitelt ontstond op ge meenteniveau. Er werd een commis sie gevormd die een voorstel moest doen voor herziening van de bestaan de pensionverordening. Met name was belangrijk, dat de meldings plicht achteraf (als het pension al vol zit) vervangen zou worden door een vergunningenstelsel voor pensions (controle vóór de opening). Breek punt bij de opstelling van zo'n ver gunningenstelsel bleek de bestraffing bij overtreding: de maximale straf is f 300,-; veel te weinig om ef fectief te zijn. Toen het vergunnin genstelsel op landelijk niveau (de z.g. n. modelverordening) van de Vereni ging van Nederlandse Gemeenten in zicn-t kwam, hief de commissie zich zelf op. Maar intussen is er door deze pa pieren bezigheden in Leiden niets veranderd. De controle op de bestaan de pensions is er nog steeds niet. De behuizing van de buitenlanders is in veel gevallen slechter gewodren. in veel gevallen slechter geworden, sinds 1V2 jaar actief, heeft in Lei den nog niets van de grond kunnen krijgen. Ook zij is de dupe van het steeds doorschuiven van verantwoor- delijkhede nvan gemeente naar mi nisteries, van het ene ministerie naar het andere. De stichting Migrantencentra, Nederlanders van deze situatie. Zij kopen goedkope panden op in af braakbuurten en verhuren daar bedden (geen kamers) voor f 20.- tot f 30,- per week. In de Groenesteeg en de Jan Vossensteeg ziet men steeds grotere concentraties van buitenlan ders. Deze pensioneigenaars maken op grove schaal misbruik van het feit dat de buitenlander geen keus heeft. Hij kan nergens andere wonen. RINUS PENNIX, LEIDEN Maandag staat op de agenda van de Leidse gemeen- I een voorstel, dat de huisvesting van buitenlandse arbeiders fetreft. Wij schreven er vorige week op deze plaats over. Hoe slecht e woonsituatie van buitenlanders in Leiden is, illustreert vandaag t werkgroep buitenlandse arbeiders in woord en beeld. Van- bestaat het Sint Elisabethzie- in Leiden precies 80 jaar. december 1892 kwamen de eer- zusters met him overste van naar Leiden om aan de Hooi- in een voormalige kostschool de ziekenverpleging te Aan woord is algemeen afé 7 t ingang van morgen krijgt het in De halte wordt hier - verlegd van het Hubrechts- ein. De tijden blijven gelijk. De Ericlaan en Frederik vervallen. Er komt enigszins nieuwe route ook halte bjj het bejaardencen- Leithenrode. directeur van 'Elisabeth' J. Berg- meijer. Die verjaardag kan het be stuur van die stichting St. Elisabeth- j ziekenhuis nog net vieren in de 'oude' verzameling van panden en ruimten j aan de Hooigracht in Leiden, of- schoon daar weinig tijd voor zal zijn want maandag begint de grote ver- huizing naar de Simon Smitweg in I Leiderdorp. Nadat het bestuur van de Stichting J St. Elisabeth Ziekenhuis het beheer en de exploitatie van het ziekenhuis I had overgenomen van de congregatie op 9 juni 1965, werd dit bestuur ge- I confranteerd met een afwijzend ad- J vies van de ziekenhuiscommissie op een verzoek van de congregatie tot I het bouwen van een kinderpaviljoen, i De secretaris van de landelijke com- l missie deelde de directie mede "geen medewerking meer te willen verlenen aan aanvrage» tot gedeeltelijke bouw aan de Hooigracht. Geadviseerd werd met een voorstel te komen tot alge- j hele nieuwbouw aan de Hooigracht I of ergens anders in Leiden. De be- sprekingen en onderhandelingen 1 hierover werden met de gemeente I Leiden in de Jaren '67 tot en met '69 I gevoerd. De onderhandelingen over het bouwrijp maken van het inmid- dels door de stichting aangekochte terrein aan de Haagweg liepen ten- slotte vast. 1 Besloten werd toen grond aan te I kopen in Leiderdorp aan de Persant Snoepweg. Op 21 oktober 1969 werd I de eerste paal geslagen. Het hoogste punt werd bereikt op 14 Juni 1971. Het grootste hoogtepunt van de I 80-jarige boreling Elisabeth zal onge twijfeld op 20 december as. zijn wanneer met de hulp van 60 vrijwil ligers van het Rode Kruis en 10 le den van de B.B. in Leiderdorp, 9 am bulances, bussen van de N.Z.H., 9 motorordonnances van de politie plus het personeel van het ziekenhuis de patiënten in één morgen zuil-u over brengen naar Lelrt°--d~'- spllnternieuwe, moderne ziekenhuis zullen gaan .bezeteen Een ziekenhuis waarin U ge.-n luxe vindt, directeur Bergmeijer stelt dat herhaaldelijk en nadrukkelijk vast, maar een ziekenhuis dat toch zeker ook geen .wegwerpziekenhuis' gewor den is. De materialen zijn van dege lijk en solide kwaliteit. We hebben gebouwd voor voorlopig, een periode van vijftig jaar. De Stichtlngskosten van dit 500 bedden tellend zieken huis komen op byna 85 miljoen gul den. alles inbegrepen. De investeringskosten per bed, ex clusief woonflat voor het personeel, school en aula komen dan op ca. f 150.000,wat volgens directeur J. Bergmeijer een redelijk bedrag is, zeker niet te duur. Het aantal bedden in het nieuwe ziekenhuis bedraagt 500 en zijn als volgt verdeeld: patiënten boven de 12 jaar 411, beneden 12 jaar 35, gezonde zuigelingen 24. De röntgenafdeling, de operatieaf- 'ellng en de inrichting van de hart- bewaking ziln in het nieuwe zieken huis 2 Mi maal zo groot geworden als in het oude ziekenhuis. Nieuw is de i inrichting van de fysische therapie-1 afdeling welke in het oude zieken huis nauwelilks aanwezig was. De inrichting van de röntgenafdeling heeft het meeste geld gekost, bijna 2Vn miljoen met als tweede de in richting van het laboratorium 1 milj. 800 duizend gulden. De inrichting van de operatieaf deling komt od 1)4 miljoen gulden te staan Nieuw in dit ziekenhuis zijn ook de patlëntendag-verblyven. Moet er nu in een nis in de gang een siga retje gerookt worden, in de nieuw bouw zijn er op elke 36 bedden een verblijf waarvan sommige met tv zy-n uitgerust. Het sanitair in het oude ziekenhuis was onder de maat. Nu heeft elke kamer (de grootste kamer bevat 6 bedden) eigen toilet ten en doucheruimten. Door de nieuwbouw is het beddenpotentieel verhoogd van 364 naar 500. Men denkt minstens een Jaar aanlooptijd nodig te hebben om een bezetting van 90% te bereiken. De verpleeg- prijs per dag voor de 3e klasse komt op ongeveer 160 gulden. De le klas se is 1% en de tweede klasse 1% maal dat bedrag. Buiten de dagverblijven zijn er ten behoeve van de kinderen, die met ouders meekomen op bezoek en zich dreigen te vervelen op de 3e verdie ping een kindercrèche gemaakt. Be- (Foto Jan Holvast) zoekers kunnen nu doorgaan naar boven en wachten in de hal op da verdieping waar de patiënt ligt. Bul ten wachten is er niet meer bij. Architect is ir. P. J. Knibbeler b.1. bouwer Melchior N.V. beiden uit Maastricht. KLOKKEN Friese Staart en Stoeltjes, Zaanse- en Sallanders. Echte antieke Franse en Comtoise klokken, enz. Uw specialist met vak-service v. d. Water Haarlemmerstr. 181 - Lelden Maar ook in ander opzicht verwijst de linkerfoto naar een lang verleden tijd. Zij dateert uit omstreeks 1880 Het paard op de foto trok in die tijd over een bepaald gedeelte de water schuit van Haarlem naar Leiden. Als koetsiermende de heer Van Schra- vendijk, die zich in later jaren bezig hield „met het verzenden van inboe dels". het paard naar zijn bestem ming. Tot 1896 bevond zich op deze plaats een schutsluis. In de loop der jaren is de Neksluisbrug verbreed en aan het verkeer aangepast (foto Jan Holvast). Van de oorspronkelijke bebouwing is vrijwel niets overgebleven, terwijl er ook stadswaarts gezien grote veran deringen zijn aangebracht. De laatste aanwinst is de uitbrei ding vrijwel midden op de foto) van het Gemeentelijk Archief aan de Boi- sotkade, die nog m de tijd van de oud gemeentearchivarismej. mr. A. Versprille, tot stand kwam. De Jan van Goyenkade, die eertijds als jaagpad dienst deed, ontleent haar naam aan de bekende Leidse landS schapsschilder, die bi 1596 in Leiden werd geboren en van wiens hand en kele stukken in „De Lakenhal" be waard zijn gebleven. SAM PLATTEEL BIDEN Het is vandaag binnen 'ïaanctijdsverloop van bijna een jaar to vijftigste gang door de Leidse torie. Voor ons het moment, dat wij even mee stoppen om directie en hnici op veler verzoek gelegenheid 9tven om oud en nieuw Leiden in itrekkélijke boekvorm samen te ui'imdelen. ik ba» Op ernze wandeling door de geschie- lt v(, *is van de Sleutelstad, waarbij het iui wieden en heden steeds naast elkaar zijn geplaatst, moet het een ieder op gevallen zijn, dat vele karakteristieke stadsbeelden zijn verdwenen om plaats te maken voor moderne zake lijkheid dan wel opgeofferd zijn aan het verkeer. Over de vraag valt te twisten of dit een winstpunt is ge weest. Echter. de tijd staat nu éénmaal ook in een stadsgeschie denis niet stil. Dwaalden wij de vorige week rond in de eeuwenoude Piet&rskerkwijk, waar de geschiedenis zo sterk tot de verbeelding spreekt, ook in deze vijf tigste aflevering klinkt een stuk his torie door. Het was immers in 1574, dat de gevzenvloot bij de Neksluis brug ter hoogte van de Jan van Goyenkade vanuit de richting Lam- meschans de bedreigde veste binnen voer en aan de bevrijding symbolische beteknis gaf: Leiden ontzet, Holland gered

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 3