Alternatieve kijk Leid se architect op Koudekerk Raad weet ie over plan-Zwanburg ageneï Afstudeerproject van IVA-werkgroep Stuur dan Barend maar RAADSLID VAN DER KROFT: Kreatief Sentrum gaat ook in week open Haven wordt woonboothaven fi a LEIDEN/KOUDEKERK AAN DEN RIJN De pas afgestudeerde Leidse architect Edo Pino (29) heeft samen met Hendrik Rijnsburger (26) uit Koudekerk aan den Rijn en Houshang Nadimi (33) uit Rotterdam, die uit Perzië afkomstig is en al weer dertien jaar in ons land woont, een alternatief structuurplan voor Koudekerk aan den Rijn gemaakt. Een omvangrijke studie, waarmee meer dan een jaar was gemoeid. De drie jeugdige archi tecten hebben het plan ,,ten doop" gehouden voor B. en W. en de raadsleden. Het werd zeer enthousiast ont vangen. Plno Rijnsburger en Nadyni hebben dit stedebouwkundig discussieplan gemaakt als afstudeerproject voor het Instituut voor Architectuur Compleet met een groot aanbal te keningen, een maquette en ontwer pen van woningen. Ze zijn er glansrijk door geslaagd als archi tect en hopen nu maar, dat Kou dekerk iets met hun plan k an doen. Het kan worden beschouwd als een alternatief ten opzichte van de structuurplannen, voorge steld door het Instituut van Stad en Landschap Zuid-Holland. "Met dit discussieplan hoopt de werkgroep IVA waarin we met zijn drieën heel prettig hebben sa mengewerkt en waardoor we ons tenslotte architect mogen noe men. de nodige stof te hebben bij gedragen voor de Koudekerkse gemeenschap om te kunnen komen tot een optimaal woonmilieu, zegt de Leidenaar Pino als hij ons en thousiast de maquette en de teke- k ningen toont. Door Cees Combee Foto Will Dijkman Het meest belangrijke van het plan is. dat men het karakteristieke hart van Koudekerk nieuw leven in wil blazen. De ongeveer zeshon derd woningen, dde aanvankelijk in Oost - dus in de richting van Al phen aan den Rijn - zouden wor den gebouwd, zijn nu georeeërd ten noorden van de Dorpsstraat tussen de hervormde kerk en het befaamde torentje. De uitbreiding van het huidige woningbestand wil men in fasen van ongeveer zeven tig woningen per jaar uitvoeren. Er zullen een ruiling van weide gronden en enige aankopen voor nodig zijn. Herstel en verbreding van de oude Koudekerkse brug zou zoveel geld gaan kosten dat men beter een nieuwe kan bouwen. Deze hebben de drie jonge architecten gedacht in oostelijke richting tussen het dorpshart en de uitbreiding Oost Men wil de dorpskern renoveren en activeren met daaromheen een gerichte bebouwing. Doel is even eens het open landschap dat zo kenmerkend is voor Koudekerk, zo min mogelijk aan te tasten. In de kern van het dorp, dus rond de plaats van de oude brug, wil men een gezellig centrum maken met een terras langs de Oude Rijn, visplaatsen, aanlegsteigers voor pleziervaartuigen, banken, kleine winkeltjes en wat niet meer. Een omloopgebied dus, waar het goed toeven is. De oude smederij Van Heyningen wil men omtoveren in een museum en de boerderij, die een eigen karakter heeft in het dorpsbeeld, zou geschikt gemaakt kunnen worden voor jeugdhuis en kleutercreche. Pino en zijn collega's hebben even eens studie gemaakt van de win kelvoorziening, recreatie, onder wijs en groenvoorzieningen. Een goed plan zo op het eerste gezicht, dat zeker waard er het nader te bestuderen. Het werd door de Kou dekerkse vroede vaderen met blijdschap ontvangen. Vooral om dat de "plannenmakers" getracht hebben het karakteristieke van Koudekerk te behouden en de unieke dorpskern nieuw leven in te willen blazen, waarbij het oude zoveel mogelijk in zijn huidige staat zal worden gelaten. De drie jonge architecten bij de maquette van het alternatieve structuurplan voor Koudekerk aan den Rijn. Van links naar rechtsEdo Pino, Houshang Nadimi en Hendrik Rijnsburger ROTTERDAM Slechts een paar handenvol mensen had er afgelopen nacht de moeite voor over om The New Jean-Luc Ponty Experience in de kleine zaal van de Doelen te gaan beluisteren. Die mensen kregen ech ter wel het eveneens voor de thuis blijvers bedoelde volume over zich uitgestort. Met muzikale acrobatiek maakte Ponty duidelijk welk soort geluiden er allemaal uit een elektri sche viool kunnen worden gehaald - en dat bleek heel wat. Slechts een enkele maal kwam er muziek uit, die enigszins in het gehoor lag. Voor het overige waren het dan misschien wel technische me estergreepjes maar met een Ponty die volgens de in formatie weer de „meer gebaande paden van de Jazz" was opgegaan, had het niet veel van doen. Eén maal kwam het er helemaal uit. Met Jasper van 't Hof op het rijkelijk van allerhande geluidseffec ten voorziene orgel en Henri Texier op de stringbas werd een sfeertje geschapen, dat regelrecht huivering wekkend was. Op dat moment dacht ik: ja. maar even later was de sfeer al weer opgelost in een wirwar van geluiden. Daarbij kwam dan nog, dat Aldo Romano heel goed met het drumstel oyerweg kan, maar door zijn bijzonder harde slag wel alles in brokken hakte. Ponty zal ook meewerken aan de inzending van de TROS naar het te levisiefestival van Montreux (zou hij daarom al een truitje met het op schrift Montreux aan hebben ge had?) Wat er ook zal gebeuren vast staat wel, dat er samen met Rogier van Otterloo wat anders moet ko men. Als Nederland zich met deze muziek wil laten vertegenwoordigen in de gisteren gepresenteerde vorm. dan kan men beter de show van Ba rend Servet sturen PIETER TAFFIJN Trouwen in een koetsje werd voor het bruidspaar Key er - Mader gisteren een „hachelijk" avontuur. Op de Doezastraat sloegen de beide paarden op hol. Een langs de stoeprand ge parkeerd staande auto kreeg een paar flinke deuken, maar dank zij krachtig ingrijpen van de koetsier bleef de schade beperkt en kwam het bruidspaar toch tijdig bij het Leidse stadhuis aan. WARMOND „Wij betreuren het zeer, dat we geen informatie over liet plan-Zwanburg hebben behalve dat de woningbouw in het plan niet doorgaat. Wanneer komt er een nieuw plan, waarbij wordt vastge steld tot hoe diep we zand kunnen gaan winnen? Kan het college bo vendien zeggen welke werkzaamheden er niet meer uitgevoerd hoeven te worden nu de Kroon uitspraak heeft gedaan, bijvoorbeeld de verbreding van de rivier de Leede? Wanneer komt een tot in details uitgewerkte financiële opzet van het plan Bóot- Jeshaven, en wanneer beginnen de werkzaamheden daaraan?" Deze vragen vormden het belang rijkste deel van het betoog dat het Warmondse raadslid Van der Kroft namens de KVP, protestants-chris- tölijken en PvdA hield by de alge mene beschouwingen over de begro ting 1973. Hij sprak voorts over een reoreatieplan voor de gemeente. „Wat een algemeen recreatieplan betreft, dit plan vindt zijn oplossing nu 'n uitspraak over plan Zwanburg voorhande is in de nadere vaststel ling van plan Zwanburg waaraan een structuur-onderzoek voorafgaat en resulteert in een deel-plan „open lucht-recreatie", eventueel gelijktijdig met een deelnota „milieu, natuur en landschap". Gaarne zouden wij over legd willen zien een planning waarin het vorige ook is opgenomen Wat betreft de stichting van een recreatieschap zou de oplossing lig gen in de commissie Kagerzoom. Wij Het Kreatief Sentrum, dat sinds I derruimte kan beschikbaar worden maart alleen in de weekends ge- j gesteld. Koffiebar en informatiecen- treorganisa- h»15™ de gehele week open- be" Na de pauze belichtte een diëtiste tae, gaat ook door de week weer open. halve op maandag. Ook met kerst- van het. Voorlichtagsbureau voor de De reorgaiusatie is mmiddels zover I mis en oudejaarsavond kan men I Voeding de problemen rond de kin zouden gaarne geïnformeerd worden over de werkwijze van deze commis sie met name over de resultaten van de gehouden vergaderingen, waarbij wij tevens de vraag stellen of B. en W. bereid zijn nieuwe initiatieven te nemen om alzo daadwerkelijk te komen tot een recreatieschap. Voorstel B. en W. B en W van Wassenaar stellen de raad voor om De Haven aan te wij zen als haven voor woonschepen. Dit heeft tot gevolg dat de watersport vereniging deze haven zal moeten ontruimen, hetgeen echter geen be zwaren hoeft op te leveren, want de watersportvereniging heeft ook al omdat het huidige onderkomen te klein is gevraagd aan de Zijlwate ring ter hoogte van de ontworpen begraafplaats een nieuwe jachtha ven te mogen aanleggen. Met de watersportvereniging is daarover in principe overeenstem ming bereikt. De bedoeling is dat de watersportvereniging een terrein dat ze van de gemeente Wassenaar in erfpacht krijgt dan wel aankoopt en daarop zelf een Jachthaven aanlegt Omdat de aansluiting van woon boten op een riolering technisch niet eenvoudig en daarom erg kostbaar is. moet de doorstroming in de haven bevorderd worden. Dat kan door een ondergrondse verbinding te maken tussen De Haven en de sloot langs de Dr. Weederlaan met daarin een pompinstallatie. Een dergelijke voor ziening gaat ongeveer f 40.000 kos ten. De Coöperatieve Vereniging West- land te Naaldwijk heeft verzocht om een naast haar bedrijf aan de Hof- campweg in Wassenaar gelegen stuk grond te mogen kopen. Op dit stuk grond wil de vereniging 'n bedrijfs ruimte oprichten voor uitbreiding van de bestaande activiteiten en het ontwikkelen van nieuwe activiteiten. De vereniging heeft gevraagd om in afwijking van de gebruikelijke termijn van een Jaar. waarbinnen met de bouw moet worden begonnen een termijn van vijf Jaar in acht te mogen nemen. B en W hebben hier tegen geen bezwaar en stellen ook voor om tot verkoop over te gaan De agenda van de gemeenteraad die a.s. maandag om 19.15 uur be gint vermeldt verder o.m. Voorbe- reicHngsbeshiit hoek Kerkehout/ Charlottestraat; Verlenging huur contract met de Stichting „De Brug" voor het voormalig politiebureau; Wijziging Winkelsluitingsverordening en subsidie voor de Sociëteiten voor Bejaarden. ZATERDAG 9 DECEMBER1 Zaterdag Kreatief Sentrum (Breesl Instuif 8 uur nam., 's mlcidi programma. Breestraat 19, Jeugdhaven rakel. 811.30 uur nam. De Vink, 9 uur nam.-2 uur Breestraat 19, Sociëteit (voor kamerbewoners en den) 9—12 uur nam. Oegstgeest (Geversstraat teit voor kamerbewoners en staanden, 8 uur nam. Doopsgezinde Kerk Zevendt ventisten bijbelstudie, 10 ui prediking 11 uur Schaakzolder (Morsweg ll< Jeugd scliaaksociéteit 25.30 By molen De Valk, Posf Kleine Burcht, Tentoonstelii Snelvlieger", 7 uur nam. Maria Gijzensteeg, Tentooi „De Zanger" 10 uur voorm. Zondag LEIDEN Met ingang van maan dagochtend 11 december aa. zal de Korte Mare tussen de LBF en de Lammermarkt voor een periode van ongeveer drie weken voor alle ver keer worden afgesloten. Deze af sluiting is nodig in verband met de aanleg van een gasleiding nabij de dam in de Mare. Het gedeelte van de Korte Mare tussen de Oude Singel en de Langegracht wordt in verband met deze werkzaamheden maandag voor rudm een week afgesloten. Leerlingen voerden fijne musical op LEIDEN in de gymnastiekzaal van de Marnix van Sint Aldegonde- sohool vond gisteren de jaarlijkse ou deravond plaats. Voor de pauze werd door de leer lingen de musical „Het koffertje van meneer Van Dalen" opgevoerd. Het enthousiasme waarmee de onderwij zeressen Loes van der Mee en Ma rion Wijkhuizen deze musical had den ingestudeerd was overgeslagen op de 22 leerlingetjes: het werd een leuke, vlotte voorstelling die in de volle zaal erg insloeg. gevorderd dat dit mogelijk is. Van af 5 december is het Kreatief Sen trum weer open 's avonds vanaf 20.00 uur. Men kan dan tercht in de bo- venbar en in de krealokalen. waar op dinsdag gewerkt kan worden met zeefdrukken, op woensdag met teke nen en schilderen en op donderdag met fotografie en ruimtelijke vor men. Binnenkort gaat men ook be ginnen met pottenbakken. Buiten deze opening 's avonds gaat het KS vanaf 12 december 's middags open. Vanaf 13.00 uur is de koffiebar dan open. waar behalve verschillen de soorten koffie en thee. ook brood jes te koop zullen zijn. In de kof- I fiebar komt een leestafel met aller lei soorten lektuur. Naast de koffiebar is vanaf 14.00 uur het nieuwe informatie-centrum ge opend. Hier zal, behalve het ver strekken van Informatie aan be zoekers over allerlei zaken als huis vesting, drugs, medische zaken, sexua- liteit en politiek ook dokumentatie over deze en andere onderwerpen verzameld worden. Veel Leidse aktie- groepen zullen meewerken aan dit informatiecentrum en er Is plaats voor akticgroepen die zich hier bij willen aansluiten. Het infor matiecentrum beschikt over moge lijkheden om te typen te stencillen en affiches te drukken. Ook verga- i dervoeding. LEIDEN De eerste Leidse ka narievereniging „De Zanger" houdt deze dagen voor de 40-ste keer haar jaarlijkse tentoonstelling in de zaal Maria Gijzensteeg. Gisteren en van daag waren alle exoten en kleurvo- gels al te zien, wie nog niet ln de gelegenheid is geweest om te gaan kijken kan ook morgen van 10.00 tot 5.00 uur terecht. Inmiddels zijn de prijswinnaars van de tentoonstel ling bekend. De gevederde vrindjes die de keuring met de meeste glans doorstonden waren: le meesterzanger S Colle 2e mees terzanger Th. v. d. Jagt. Klasse 1 le prijs Th. v. d. Jagt, 2e C. v. d. Berg, 3e S. Colle, klasse 2: le S. Colle, 2e S. Colle, klasse 3 le Th. v. d. Jagt, 2e Th. v. d. Jagt, klasse 4 le S. Colle. Kampioen kleur J. G. C. Verhaar en J. C. Verhaar. Klasse 6 J. G. C. Verhaar, Klasse 7 le J. L. van Went, 2c J. G. C. Verhaar, 3e J. C. Ver haar. Klasse 8 le H. Gijsiman klasse 9 le J. G. C. Verhaar en J. C. Ver haar 89 pt. 3e J. Brouwer, 4e C. Vijlbrief, 5e J. C. Verhaar. Klasse 10 J. Prins le 88 pnt. Klasse 11 1 C. A. Knuist, 2 P. Roelandse. Kampioen Exoten J. Dijkstra. Klasse 12 H. de Groot, B. Schouten klasse 13 J. Dijkstra, klasse 14 J. Dijkstra, klasse 15 J. Dijkstra stel len, klasse 16 J. Dijkstra stammen, klasse 16c B. Schouten H. de Groot. Klasse 19 H. Doelman. Op de foto penningmeester Dolle man (links) en voorzitter J. Brou wer. (Foto Jan Holvast) ll f Kreatief Sentrum (Breestri Blues-session 8 uur nam. Middelweg 19c Leids poppen kinderprogramma 2.30 uur nam Breestraat 19 Jeugdhaven 8 rakel 11 uur voorm.1.30 ui Jeugdcafé 810.30 uur nam. Anthonlusclubhuis Dansen Breestraat 19 Socletelt (voor kamerbewoners en all) den) 912 uur nam. Oegstgeest Geversstraat teit voor kamerbewoners en 11 uur voorm.2 uur nam. uur nam. Leiderdorp (Wilhelmlnli Gespreksavond Baha'i 8.15 i Kleine Burcht Tentoonstel!] Sn^'vlleger" 10 uur voorm.— Maria Gijzensteeg Tent» 'T)e Zanger" 10 uur vooi Maandag Instuif 8 uur r Breestraat 19 Jeugdhavt café 7.3010.30 uur nam. Stadhuis (kamer 3) Spreekt Burgerlijk Pensioenfonds 2.30- Steenschuur 6 Rullavond postzegelvrienden 8 uur nam. Stadhuis Gemeenteraad 7.30 uur nam. Steenschuur 6 Splrltlsch schap medium mevrouw Hut Dinsdag str Stadhuis Openbare commissie voor het onderwl er 204, 4.f Morsweg 10 Werkgroep sti plan 8 uur nam, werkgroep held en stadsverfraaling 8 uur Informatiecentrum Werkgrw keer en vervoer 8 uur nam. Steenschuur 6 Filmavom 'Op reis door het Midden-Oo uur r Bevrijdingskerk (MontgoiA Ruilbeurs het Boshuis 7.10 uur Volmolengracht 19 Weifan Rode Kruis 2.3" Stad WBV Museum van Oudheden dr. F. L. Bastet over "Nederlac derzoekingen in het huis var tius Fronto te Pompei (191 [DE Kantine Adlerfabrieken (Rc straat 20) Contactavond vriend" 8 uur nam. Museum voor Volkenkunde FLio 16 "Das Kablnett des dr Cl uur nam. n rt ïstr mei Sentrum (Breestr Instuif 8 uur nam. Breestraat 19 Jeugdhaven soos 2-5 uur nam. Jeugdcafé 7 uur nam., expressiegroep voor oaoten 2-5 uur nam. Breestraat 19 Sociëteit voor g uw cpten 2-5 uur nam. Gerecht 10 Dienstencentrum stad Bridgeclub voor beginners uur nam. Breestraat 19 Sociëteit (voor kamerbewoners en allee den 9-12 uur nam. Driftstraat 49. spreekuur raadsvrouw 10.30-11.30 uur vocr>n h Rijnsburgerweg 163, ypreei: gemeen Bureau voor levens- er vragen 7.30-8.30 uur nam. Hooigracht 38. spreekuur i huisvesting werkende Jongere 8.30 uur nam. Diamantplein 27, Gespreksavi ha'l 8.15 uur nam. Doktersdiensten Leiden Tot zaterdagmorj if uur raadplege men de eigen daarna tot zondagnacht 12 u sluitend voor spoedgevallen de telefoon 22222 (wijkzusters E Berg, Marlënpoelstraat 17a, en Van Dam, Lammenschanswt 32098). Leiderdorp Dokter Hennlri ritssingel 166, tel. Oegstgeest Dokter D. Hel laan 36, tel. 52255 (wilkzustdf Warmenhoven. M. H. Trompa tel 53448. b.g.g. 54500). Voorschoten Dokter J. Leidspweg 51. tel. 2520. Warmond. Dokter Walenkai straat 45, tel. 2220 (wljki Vriend, Frlezenhorst SassenheM 12022). '\oothekers De avond-, nacht- en zondi wordt waargenomen door apolil hulp der mensheid, Hooigracht apotheek Oegstgeest, Wilhelm 8. Wetswinkeltje Juridisch adviesbureau rechtskundige bilstand Adres Leids Volkshuls - Gezinsverzorging Aanvragen hulp bejaarden 4 durlg zieken en gezinsverzorgll singel 8 tel 24800 9-10 uur Aanvragen vooi halve dage cerkerkelijke opleidingsschool zlnsverzorging, Rijnsburgerweg 55336 vunrm 9—10 uur Dienstverlening Humanltas, gracht 246a Spreekuur maand 2.30 nuur nam., woensdag ft voorm. tel 26277. Release Hulpverleningsdienst Releasef^ we Rijn 20a, tel 24555 Maanc R t vrijdag 20-22 uur; dinsdag t.f jg derdag ook 15-18 uur Vrilc uur nam. Ftül 50S-dienst 80S-relefonlscbe HuipdlM nt} (01710) 252(12 Voot alle die li M lykbeden verk»reD bereikt»» Op werkdae van aebt uui om uut V m dour.openo in net we' ,5 dwz van vriidag acht uui ofJ'le maanaag acht uux v-m.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 2