„Ik heb nooit geweten dat je zo eenzaam kunt zijn" De gedresseerde vrouw Romantiek voor tieners.. mode in UVS.'E Joego-Slavië Partisanen- ZELFDOEN Blinde koopt de duurste dingen 'W- m liti iJ§! VROUW --S- Voor meisjes die net tiener zijn is het niet gemakkelijk om een leuke jurk of een hip broekpak voor een schoolfeestje te vinden. Want zelfs de meest blitze boetieks hebben in kleine maten maar heel weinig keus. Voor een uitzondering zorgt Hathor het Haagse modewinkeltje van Thea van Loon en Hendrik Jan Koldeweij. Met hun boetiekje annex koffieshop op de hoek van het Maliestraatje en het Smitswater bezetten ze één van de schilderachtigste punten van Den Haag. Hathor zou eigenlijk best een filiaal van Biba of van een ander hip modewinkeltje van de Londense Kingsroad kunnen zijn. Thea en Henk gaan n.1. regelmatig naar Londen om er de allernieuwste truitjes, jurken en broekpakken te kopen. En daarbij geven ze de voorkeur aan creaties die romantisch en toch niet prijzig zijn. Geen wonder dat deze acht meisjes weinig moeite hadden om iets leuks uit te zoeken. Bovendien had Hathor voor alle meisjes een paar bijpassende schoenen of laarzen. Ook al afkomstig uit Londen. Van links naar rechts: José Kwant (13) in een jurkje van wit katoen. Annemarie Norbart (13) in een jurkje van wollen crêpe met pellerlne mouwtjes: Debbie Groen (12) in een kleurige combinatie van rok, blouse en debar- deurtje; Saskia Storimans (13) in een eenvoudige met anemoontjes gebloemde maxijurk. José Broekhuysen (14) in een combinatie van een met margrietjes gedes sineerde blouse en een wijde cocktailpantalon van satijn; Ingrid Peeters (14) in een avondjurk van met gladiolen bedrukte stof; Mieke Luyters (12) in een pastelkleurig broekpak van satijn; Gien Pleunis (13) in een combinatie van etagerok met jumper. er in Finland ie leren kleren 2>\ i laten zien. Dit lodieuze kleding eigen looierijen, >otste industriële ïeel Skandinavië waarmee Friitala {openhagen. Lon- ipok in Arnster- 'kwam, gaf een -;Aeer gevarieerde i i voorjaarsmode ïerpster Karen en straks heeft (zie foto) en de winter, ge- de en lamsnap- combineerd met itie werden an- ude en nappa itgebreide kleu- er lumberjacks en bijvoorbeeld Ie en wikkelj as- es van sude en Onder het motto „mooi staat ons de partisanenbloes" hebben Joego slavische couturiers in Belgrado de nieuwste modellen van de jeugdmo- de getoond. De presentatie van de „Tito"- en „partisanen-look" een mengsel van modeshow, politieke bezieling en amusement werd door de televisie in alle zaken van het land overgebracht. Als de denkbeelden van een decor- schilderes uit Zagreb, een modeko ningin en een textielfirma aanslaan zullen de jongelui in Joego-Slavië gestileerde uniform-jasjes met hoge militaire kragen, laklederen mantels van het type „uni-sex" en blauwe of helrode pelerines gaan dragen. Als hoofdbedekking kan men kiezen tussen baskenmutsen, schermpetten en de kepi's zoals de legendarische „Titovka", de eerste vrouw van het huidige staatshoofd, Tito, deze droeg. ff »i lamsnappa is rts, overalls en en Friitala van wasbaar q de kollektie is avondkleding PARIJS Een onderzoek in frankrijk heeft uitgewezen dat de creaties van de Parijse mode ontwerper Pierre Cardin op het ogenblik het meest worden na gemaakt niet alleen door confec tiefabrieken maar ook door boe tiekjes en modeminnende vrou wen die zelf naald en draad tianteren. Er is vrijwel geen vrouw die in de donkere dagen voor kerstmis de verleiding kan weerstaan om als ze een paar uurtjes vrij is even de stad in te wippen. Zo maar om iets te kopen of alleen maar om gezellig rond te kijken. Het lijkt zo vanzelfsprekend maar de ruim 10.000 blinden in ons land zullen ook dit jaar niets van de fraaie kerstetalages kunnen zien. Velen kunnen er zich gelukkig nog wel een voorstelling van maken om dat de meeste visueel gehandicapten pas op latere leeftijd blind werden. Zoals Marianne Degenaar, de 33-ja- rige echtgenote van een Scheve- ningse zwemleraar en sportmasseur, voordat ze bijna vier jaar geleden in nog geen uur tijd blind werd kwam ze regelmatig in de stad. Maar nu waagt ze zich nog maar zelden in de grote warenhuizen. „De mensen hebben tegenwoordig zo'n haast dat je haast onderste boven wordt gelopen" zegt ze. Voor Marianne zou dat levensgevaarlijk zijn want ze is ook nog kunstnier- patiënte en door een val zou de in haar arm gemaakte aansluiting ver stopt kunnen raken. Duurste Toen de Bijenkorf een speciale mo deshow voor blinden hield zei ze „Kijk zulk soort individuele presen taties zouden er veel vaker moeten zijn. Eigenlijk zouden alle winkels een keer per mand na sluitingstijd alleen voor gehandicapten nog een uur extra open moeten blijven. Dan kon je tenminste rustig de meest noodzakelijke boodschappen doen. Laatst had ik bijvoorbeeld een broodrooster nodig. De mijnheer die mij hielp demonstreerde maar één apparaat terwijl er vast nog wel anderen waren. En zo gaat het va ker. Als blinde kom je met de duurste dingen thuis omdat Je niet kunt zien of er toevallig een goed kope aanbieding is. De verkoopsters in de grote warenhuizen zijn wel bereidwillig maar die hebben geen tijd om Je behoorlijk voor te lich ten. En de mensen die na Je aan de beurt zijn hebben meestal ook niet veel geduld. Blind Als Marianne Degenaar in de zitka mer van haar Scheveningense bo- venhuls over de meest fatale mo- lijk nooit de moed verloren. Ik heb denken zij wel. Kom er wel weer menten uit haar leven spreekt zegt nooit afscheid van het leven willen bovenop. zij „Het is gek maar ik heb eigen- nemen. Ik dacht altijd weer wat Op 4 mei 1969 was het stralend t - Boeken over emancipatie verschij nen tegenwoordig niet per stuk maar per kilo. In boeken als „De gedresseerde vrouw" van Hannelore Schütz dat de vorige week in de Anthos-reeks verscheen worden de verhoudingen aardig scheef getrok ken. De Westduitse Journaliste Hannelo re Schütz heeft wel gelijk als ze stelt dat vrouwen in het bedrijfsle ven hoe hard ze ook werken vrijwel nooit dezelfde kansen en zeker nooit hetzelfde salaris als mannen krijgen. Maar haar houding tegen over mannen is verder zo negatief dat Je haar nauwelijks serieus kunt nemen. Hannelore's boek is een antwoord op Esther Villar's bestseller „De ge- dresserde man". Maar terwijl Esther de onderdrukte positie van de man nog met de nodige humor beziet komt Hannelore niet verder dan snijdend sarcasme verpakt in grove taal. „De meeste mannen zijn soute neurs" zegt Hannelore Schütz". Niet van het aardige oprechte soort dat in vunzige vervelend rokerige spe lonken moet rondhangen tot een meisje hem een stapeltje bankbil jetten brengt. Dan weet Je waar Je als vrouw aan toe bent, een pak ransel wanneer de poen en de werktijd niet kloppen. Nee verreweg de meeste souteneurs laat zich In het nevenberoep als mijnheer de directeur aanspreken. Ook hij de achtenswaardige pooier buit zijn vrouw uit. Zij werkt voor hem zon der loon en heeft daarbij minder vrijheid dan de snol op de hoek van de straat". En met die weinig elegante schel- partij begint Hannelore Schütz in haar strijd voor gelijke burgerrech ten voor de vrouw net als vele an- achterstand. Want sinds de koude dere feministes als met een ronde oorlog voorbij is en er voor de meeste bedrijfstakken in Westeuro pa een cao is, schelden mannen niet meer op een dergelijke manier en worden zelfs de grootste proble men aan de oonferentietafel opge lost. JOS HAGERS Het Internationale Wol Secre tariaat, eigenaresse van het Wolmerk heeft bij de industrie een tweede merk geïntrodu ceerd voor wolrijke produkten. Dit winterseizoen zullen de eerste artikelen voorzien van dit nieuwe Blend Wolmerk in de winkels verkrijgbaar zijn. Het is de bedoeling om met het nieuwe Blend Wolmerk wolrijke produkten te identifi ceren, d.w.z. artikelen waarin minimaal 60 pet. scheerwol verwerkt is. Op het Blend Wolmerk innaai-etiket zal het percentage scheerwol vermeld staan en tevens de aard en de hoeveelheid van de bij-men ding. Scheerwoi g„.. Npw Woo! Uiino Vioryo Schuï-'Wp(|c> Po)yrv;tr>r weer. Maar in het kleine kamertje van het Haagse Johannes de Deo Ziekenhuis waar ik sinds mijn maagbloedig lag werd het steeds donkerder. Het was 's morgens vroeg en ik zei tegen de zuster wat wordt het hier toch schemerig, doet u het licht eens aan. Ze deed het maar de plafondlamp zag ik al niet meer, maar nog wel de klok die aan de muur hing. Het was tien over half negen dat was het aller laatste wat ik zag. Mijn blindheid bereidde zich uit als een inktvlek. Ik kon nog vaag de schaduw van mijn moeder ontdekken die naast mijn bed zat, maar binnen een half uur was alles zwart. Donkerder dan de diepste duisternis. Ik raakte in paniek en een verschrikkelijke angst overviel mij. Want het enige waar ik nog houvast aan had wa ren de Spijlen van mijn bed. Ik ben nooit geweten dat Je Je zo eenzaam kunt voelen. De doktoren ontdekten dat het net vlies door trombose achter mijn ogen totaal was vernield en dat ik dus altijd blind zou blijven. Ik wist mij geen raad meer. Mijn man zat dag en nacht naast mij. Ik liet hem mijn hand vast houden want dan had ik tenminste kontakt. Na een paar weken mocht ik weer naar huis. Het leek mij onmogelijk om er weer te wennen. Toen mijn man mij de stijle portiektrap op droeg zei een burvrouw oh fijn dat u weer thuis bent mevrouw dan kunt u morgen meteen de trap schrobben. Weinig contact Ik vind Hagenaars moeilijke men sen. Ik heb zelf Jaren in Brabant en Gelderland gewoont daar was Je met elkaar één grote familie. Maar hier leven de mensen zo langs el kaar heen. Toen ik laatst wat moeilijk uit een taxi stapte snauw de de chauffeur, zeg kan het niet een beetje vlugger als iedereen zo langzaam was dan verdiende lk geen cent". Iedere woensdag gaat Marianne De genaar voor een kunstnierbehande- ling naar het ziekenhuis. Donder dags is ze meestal zo duizelig dat ze de hele dag in bed blijft. En ze komt eigenlijk alleen het weekeinde, als haar man vrij is, het huis uit. Het zou natuurlijk het makkelijkste zijn als haar man een autootje had want in de tram zijn er vrijwel geen mensen meer die voor een ge handicapte opstaan. Maar haar man die van zijn salaris als zwem leraar ook al een hulp in de huis houding en allerlei andere extra kosten moet betalen, kan dit niet flnanciëren. Bij de gemeentelijk so ciale dienst hebben zij al twee keer een auto aangevraagd en de maat schappelijk werkster reageerde gun stig, maar het verzoek werd toch afgewezen. „Er zijn natuurlijk in zo'n grote stad meer noodgevallen, maar zo'n autootje zou voor ons toch wel zalig zijn". Marianne zegt: „Ik ben iedere keer weer dolblij als iemand mij voor een auto-tochtje komt halen. Ik kan na tuurlijk niets zien, maar het idee dat Je overal naar toe k"nt Is een geweldige bevrijding. Samenstelling Henriëtte v. d. Hoeven

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 19