9MPUTER „GELEIDEHOND" m ALLE MAANVAARDERS ZONNE-WACHT LUID poenen berekeningen per seconde in alle (vele) kritieke perioden it#., •ders behoren, of zij nu in Amerika of in Rusland worden geselecteerd, tot de in de meest perfecte lichamelijke conditie verkeren. Over enkele tientallen il waarschijnlijk anders zijn. Dan kunnen ook „normale" mensen als U en wij ers in vliegtuigachtige ruimteschepen de aarde en haar dampkring achter ons vooralsnog is dit avontuur slechts weggelegd voor onverschrokken lieden jngen in hun kiezen, zonder eksterogen, maagklachten of platvoeten en met een ■zelende hartslag. DECEMBER 1972 Toch hebben al die super-mensen, en vooral zij die de Apollo's naar de maan bemannen één gebrek gemeen: in zeker opzicht zijn zij blind en hebben zij een geleidehond nodig om ze veilig bij hun doel en weer thuis te brengen. Die geleidehond heeft een naam: COMPUTER. Zonder de computer was zelfs de onbemande ruimtevaart een droom gebleven maar de bemande helemaal en aan maanlandingen had men zonder beschikking over de computer niet zelfs niet durven beginnen te denken. Het monteren van een van de instrument entingen van een Saturnus-maanraket. Dit gebeurt in de montage hal op Kaap KennedyDe gehele raket, met op de top de Apollo-capsule, wordt na de montage uit deze 140 meter hoge hal naar de startplaats gereden Op het lanceerplatform wordt de juiste werking van alle onderdelen nog eens getest in de dagenlang durende aftelprocedure. iele ruimtevaart, waarbij mensenlevens op het spel keren waren exact berekend door ist beslissingen a-la-minuut, zo niet a-la-seconde, computers, die daarvoor miljoenen elbare factoren verrekend moeten worden. Dat kan j tt- l -i i r. geschiedde in Mission Control in et doen. Hij heeft er een supersnel rekentuig voor Houston. miljoenen calculaties per seconde kan verrichten, computer-programma's voor maan- öidien tevoren een "geheugen" kreeg ingepompt reizen zijn de langste en meest ge- arden gegevens zijn verwerkt, betrekking hebbend compliceerde die ooit zijn geschre- nogelijke situaties op welk moment van de vlucht ven- Die programma's zijn te verge lijken met een stam met vele zijar men. Wanneer alles goed gaat voert de stam rechtstreeks naar de kruin, het doel. De zij-armen stellen de Wetenschap en technologie door P. Bok team van duizenden rekenaars zou bij lange na ide zijn om het werk van de computer voor derge- ihten over te nemen, nog afgezien van de ongetwij- storende eventualiteiten voor die aide fouten en communicatie- en integratieproble- onderweg ^kunnen ^voordoen, het werken met mensen onvermijdelijk zijn. het Apollo-maanprogramma mogelijk geworden. SiAAAAAAAAAAAAi nm I®1 gen in Houston, maar het lijkt on waarschijnlijk dat daarop zal moe ten wordien teruggevallen. Om een indruk te krijgen van de nauwgezetheid van het computer- Het is mogelijk dat, zoals tijdens de [m- dp rnmnutpr 7iin rlp suropsspn in dp ruimtevaart vlucht ran de APol,°"16 die In een werit hoeft men slechts te denken or de computer zijn ae successen in ae ruimtevaart baan om maan moellijkheden aan de precisie-landing die in het 11 kreeg, zijpaden moeten worden be- wandeld maar dat via die zij-armen toch het doel kan worden bereikt. Zonder computer zou men die zij- deze pagina toch hebben even het >r een heel ander een Apollo-maan- ijk het geluid. ni dat kon zonder erekend, dat het forse straalmo- modern verkeers- is dan het ge lhans op aarde le- reer 3% miljard imen luidkeels zouden kunnen n daar zijn dan ts-majoor, opera boze bazen en legrepen. i ook niet veel te rekenen, dat van een Satur- iket meer geluid luceerd dan alle thans leven en le hebben geleefd intstaan van de IJoen jaar geleden schreeuwend op zouden kunnen 'n beetje meer, vond ileden van een dus wel sterke hebben. Het nkoppige) publiek ring staat op een van enkele kilo- eft er dus niet zo van. Maar ook indergaan het als 'end gebulder van e omvang. TYYYVYYYYYYVY In het gehele computer-systeem, dat het Apollo-programma voor maanlandingen ondersteunt, waar bij dus de computer de rol van ge leidehond speelt, heeft een van de reuzen op computer-gebied, IBM, een zeer belangrijk aandeel. Onlangs heeft IBM ter gelegenheid van de Apollo-programma gemaakt zijn zo wel op de maan als bij de terug keer op aarde. De maanlandingen worden voor een groot deel door de paden nooit hebben kunnen uitstip- computer aan boord van de Apollo pelen in de korte tijd, die beschik bar was. In het geval van de onge lukkige Apollo-13 moest een (ook tevoren min of meer in de compu- en de maanlander voorbereid. Bij de landing op aarde geschiedt dit in Houston. De koers en de snelheid van de op aarde afstormende cap- Control in Houston over nogal wat computer-apparatuur moet beschik- gecombineerd met meteorologische de ontelbare berekeningen waarop de vluchtlei- Efficiency-Beurs 1972 de brochure t'6r ^gevoerd) alternatief program- suie worden als invoergegevens door IBM Monitor uitgegeven, waarin ook ma worden afgewerkt. Het einddoel diS computer opgenomen. Tot slechts voor de rol van de computer in de bestond toch niet meer uit een minder dan een uur voor de lan- maanlanding maar uit een behouden ding kan de computer nog koerscor- terugkeer op aarde. recties en snelheidsveranderingen ontleend aan en gebaseerd op die Het spreekt vanzelf, dat Mission adviseren voor een optimale lan- publicatie. Tevens zijn gegevens ver- Control in Houston over nogal wat dingsbaan. Deze gegevens worden kregen van de NASA. x Op de vlucht van de Apollo-13 na waren tot dusver alle Amerikaanse maanvluchten een eclatant succes ders hun beslissingen kunnen ne- ondanks telkens weer optredende men. Want uiteindelijk ligt de be- storingen en problemen. Toch was slissing over wat en hoe in mensen die Apollo-13 niet een mislukking, handen! want na de schipbreuk van dit ruimtevaartuig waarmee geen lan ding kon worden uitgevoerd, bleek dat juist het computersysteem op aarde en in de Apollo een veilige terugkeer naar de aarde van de drie astronauten mogelijk maakte Aanvankelijk had men gedcht, dat een ramp in de ruimte van deze omvang het lot van de ruimtevaar ders onherroepelijk zou hebben be- operationeel, zegeld. Computers brachten hen niettemin behouden thuis. Een Apollo-missie is namelijk gegevens zoals windsnelheid, lucht temperatuur etc. De computer kent de massa en het volume van de capsule nauwkeuig en berekent haar gedrag onder de heersende omstan digheden. Het resultaat zijn de coördinaten van het punt in zee waar de capsule terecht zal komen. IBM systemen 360 model 75 voor en Bergingsschepen kunnen zich dan tijdens een maanvlucht in actieve dienst. Dat wil zeggen dat deze twee grote computers met een om vangrijke rand-apparatuur tegelijk het gehele vluchtprogramma afwer ken. Hoe goed de computers hun werk doen blijkt wel uit het feit, dat de landing na terugkeer van de maan, Een van deze twee computers is dus na een vlucht van ongeveer wil zeggen dat twaalf etmalen, zelden meer dan deze computer de gegevens aan de enkele seconden te vroeg of te laat vlucht leiding verschaft. Maar bij heeft plaatsgevonden, en dat na een storingen kan onmiddellijk worden vlucht van meer dan circa een mil- goed voorbereid, doordacht en in overgeschakeld op het andere com- joen kilometer de landing nooit computer-programma's vastgelegd, putersysteem, dat de gehele gang meer dan enkele kilometers van het dat van werkelijk onvoorziens om- van zaken voortdurend ook heeft berekende punt geschiedde. Terwijl de capsule toch met een snelheid van rond 40.000 km per uur op de aarde afstormde! Een enkele secon de verschil met de berekeningen be den omgeschakeld, dan wordt in tekent dan meer dan tien kilometer zijn de gevolgen daarvan zo ingrij pend en gecompliceerd, dat mensen ze niet meer op korte termijn kun nen overzien. En dan juist zijn be slissingen op korte termijn nodig. De manoeuvres, die de Apollo-13- bemanning moest uitvoeren na de fatale ontploffing aan boord op weg noodmaatregelen voor een verdere tussen de service-module en de der- naar de maan om veilig terug te verzekering tegen computer-storin- de raket-trap. Deze ring, die na ge- I A Een deel van de computers van het Goddard 1 Réal Time System, dat er ondermeer voor zorgt, dat maanreizigers tijdig gewaarschuwd worden voor zonnestormen, die hun leven in gevaar zou den kunnen brengen. Dit centrum ivordt overi gens ook gebruikt voor zeer veel wetenschappe lijke waarnemingen die niets te maken hebben met de bemande ruimtevaart. zeer korte tijd een derde computer verschil in landingsplaats met het bestaande geheugen en de Op weg naar de maan hebben de inmiddels in de andere computers astronauten bij hun navigatie de ingevoerde gegevens in gereedheid beschikking over boordcomputers, gebracht om stand-by te zijn voor waarvan de belangrijkste zijn on- de stand-by! Er zijn ook nog wel dergebracht in de instrumentenring dane arbeid tegelijk met de derde trap van de raket op de maan te pletter slaat, doet vooral dienst tij dens het loodsen van de capsule uit een parkeerbaan in een baan naar de omgeving van de maan te brengen. Deze computers moeten voor elke fractie van een seconde in him berekeningen vele factoren op nemen, zoals de massa van het ruimtevoertuig met derde rakettrap (die massa wijzigt steeds door het verlies van brandstof), de draaiing van de aarde, de positie ten opzich te van de maan, de hoogte en rich ting van de baan, de snelheid, de afnemende aa/ntrekkingsrkacht van de aarde, de minder wordende wrij vingsweerstand door de atmosfeer Z-ondor deze computers zouden de astronauten, die echt wel wat anders te doen hebben, in hun parkeerbaan, dagenlang rekenwerk moeten ver richten om tot hetzelfde resultaat te komen.en dat zou dan alweer verouderd zijn, terwijl de voorraden zuuirsstof, water en voedsel aan boord dit uitstel niet veroorloven. Buiten de atmosfeer gedraagt de Apollo zich als een hemellichaam, dat aan de kosmische mechanica-wet ten is onderworpen. De astronaut heeft weinig brandstof ter beschik king voor grote koers en baan-ver- anderingen. Hij verkeert iin een heel andere po sitie dan bv. een vliegtuigpiloot. In verband daarmee is ook het Goddard Real Time System tGRTS) in het leven geroepen, dat uitgerust is met twee IBM-systemen 360 model 195. Een van de taken van deze computers is het maken van berekeningen op astronomisch gebied, zoals invloeden van de aan trekkingskrachten op het ruimte vaartuig door aarde, maan en voor al zon op ieder tijdstip op welk punt van de baan tussen aarde en maan dan ook, maar bovendien van neven-zaken zoals invloeden van kosmische straling, aards magne tisch veld en zonnestraling. Tenslotte beschikken de maanlan ders over een boordcomputer, die nauwkeurige metingen verwerkt tot de juiste baancorrectie tijdens de afdelings- en landingsmanoeuvres en voor de zeer gecompliceerde ma noeuvres bij het vertrek van d e maan van een geïmproviseerd lan ceerplatform, dat „ergens" op de maan staat in een niet nauwkeurig horizontale positie. Vanaf dit twij felachtige platform moet een per fecte baan worden bereikt op pre cies het juiste moment, om ergens in een baan om de maan het Apol- lo-moederschip weer te bereiken. Alleen dit moederschip kan de maanwandelaars veilig naar huis terug brengen! De vele kilo's maanstenen die de astronauten naar de aarde hebben gebracht, bevatten wetenschappelijk bijzonder interessante informatie over ontstaan en ouderdom van de maan, en merkwaardigerwijs ook belangwekkende gegevens over ont staan en geschiedenis van de aarde, de wieg der mensheid. Deze gege vens zijn van eminent belang voor tal van wetenschappen, zoals geolo gie, astrofysica, astronomie, kosmo logie en exobiologie. Die informatie hoeft niet uitslui tend door bemande vluchten ver kregen te worden. De Russen heb ben (hoewel veel minder) aange toond o.a. door onbemande maan landing en verzamelen van maan- materiaal, dat het ook met automa tische systemen kan. En dat kan dan veel goedkoper, omdat de vei ligheid (en het gewicht) van de mensen dan geen rol speelt, etc. Maar ook wanneer voorlopig (afge zien van het Skylab-project van 1973 en het Amerikaans-Russisch rendez-vous in de ruimte in de zo mer van 1975) het accent meer zal komen te liggen op de onbemande ruimtevaart, dan nog blijft de com puter een „geleidehond" in de ruimte. Misschien zelfs nog meer dan wanneer de weliswaar niet snel werkende, maar anderszins toch nog meest perfecte computer, de herse nen van de mens, niet meer mee zal reizen. Computers leveren een belangrijke bijdrage aan de veiligheid van astronauten ook in ander opzicht dan het berekenen van juiste ba nen, koerscorrectie etc. Een van de grootste gevaren, die de mens in de ruimte, dus ook op de maan, bedreigen, vormt de zonne straling. Niet langer beschermd door de aardse dampkring staan ruimtevoertuig en bemanning bloot aan de „naakte" zon, die behalve zichtbaar licht ook veel energie uit straalt in andere delen van het elek tromagnetische spectrum, bijvoor beeld als gammastraling. De ge vaarlijke zonnestraling wordt door de aardse dampkring en de Van Al- lengordels om de aarde geabsor beerd, zodat wij normale mensen er geen last van hebben. Astronauten moeten die bescherming ontberen. Het gevaar van bepaalde zonnestra ling wordt in de ruimte accuut wanneer zich op de zon uitbarstin gen voordoen waarbij langgerekte zonnevlammen of protuberansen ontstaan, en grote hoeveelheden materiedeeltjes en energie de ruim te in worden geslingerd. Onder deze omstandigheden ontsnappen levens gevaarlijke protonenstoromen aan de zon, die met snelheden van onge veer die van het licht door de ruim te snellen. Zij zouden mensen in de ruimte binnen tien minuten kunnen bereiken. De kracht van zo'n protonen-uit barsting kan overeenkomen met die van een kernexplosie van honderd megaton. Om astronauten tegen deze gevaren te beschermen is het Solar Early Warning System ont wikkeld. dat gebruik maakt van de radiotelescoop van Prospect Hill in Waltham in Massachusets en een IBM-1800 computer. De telescoop houdt de zon voortdurend in het oog door temperatuurmetüigen te verrichten in de 250 gebieden waar in men de zon heeft ingedeeld. Wanneer de temperatuur in één ge bied een verdachte waarde bereikt, bestaat er kans op zo'n gevaarlijke zonnestorm. De computer reageert op deze waarneming door alle meet apparatuur óp het verdachte punt te concentreren, zodat nauwkeurige voorspellingen kunnen worden ge daan. Wanneer zij tijdig worden gewaar schuwd, kunnen astronauten nog en kele maatregelen nemen om zich te beschermen. Het is de vraag of die in een ernstig geval afdoende zullen zijn, maar iets is beter dan niets. Maanwandelaars zouden zich snel kunnen terugtrekken in de enige bescherming biedende maanlander of in een diepere kloof of krater, waarin het zonlicht niet doordringt en ook niet de rechtlijnig verlopen de gevaarlijke zonnestraling. In de ruimte tijdens de vlucht tussen aar de en maan zouden de astronauten hun ruimteschip zo kunnen wente len, dat zij de grote en massale service-module tussen zichzelf en de zon hebben, waardoor althans een deel van de straling kan worden opgevangen. Schadelijke gevolgen voor de apparatuur zal dit waar schijnlijk niet hebben, althans niet blijvende schade.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 17