olumbo I HET KLEINE MANNETJE WERD EEN WERELDHIT PETER FALK (COLUMBO) WAS EIGENLIJK GEDOEMD OP HET TWEEDE PLAN TE OPEREN 6B' ft 'W „We hoeven geweld in wereld niet eeuwig te laten zien" EXTRA M t DECEMBER 1972 De retourtjes HollywoodNew York werden talrijker, omdat zijn acteer talent op de podia van Broadway eveneens goed kon worden gebruikt. Langzaam groeide Peter Falk naar zijn rol van Columbo toe. Universal maakte een serie films onder de ti tel „Wereld première" en in twee daarvan werd de figuur Columbo opgevoerd. „Prescription, murder" en „Ramson for a dead man". De films waren zowel voor tv als voor bioscoop geschikt. Voor deze laatste film kreeg hoofdrolspeelster Lee Grant een Emmy nomination. Obsessie Richard Levtoson en William Link, die voor veel van de „Wereld pre- mière"-films waarvan er ook enkele in ons land werden uitgezonden, verantwoordelijk waren, verdiepten zich verder in het figuurtje Colum bo. Het mannetje werd bijna een obsessie voor beiden. Een gevoel dat zij bij het oreëren van „Mannix" en „The Bold Ones" nooit hadden ge kend. Terwijl LeVinson en Link worstel den met hun geesteskind won Peter Falk een Emmy voor zijn rol in „The price of tomatoes". Zijn reputatie als typetjesmaker groeide en tenslotte dankte hij er Columbo aan toen Levinson en Ltok waren uitgedacht. Het recept was niet zo opwindend. Geen Hitchcock-achtige spanning, noch de bekende detective-lijn, waarin de dader tot de laatste minuut verbor gen blijft. Nee, de kijker weet de eerste minuut al wie er een perfecte moord denkt te hebben gepleegd. Sjofel Daarna komt de scherpdenkeode inspecteur in actie, sjofel gekeed, een stompje sigaar in de mond. Zelfs als de schrijvers humor in het script leggen houdt Columbo nog een trieste blik in de ogen. Een in specteur, die veel te hard moet werken voor kennelijk een mager loon. Columbo is ook een man, die geen stormen van geweld om zich heen verdraagt. En als we bij dat punt zijn aangekomen dan begin nen de statements van Peter Falk. Hij zegt dan: „Dat is het fijne van Columbo. De woorden zijn belang rijk, zijn vragen, zijn dialoog. Daar mee ben ik blij". Waarom dat zo? „Omdat ik geloof, dat het langza merhand tijd wordt, niet alleen in ons privé-leven, maar ook in de amusementswereld, dat we terug keren naar de menselijke en posi tieve benadering. Natuurlijk te er geweld in de wereld, maar we hoe ven dat niet eeuwig te laten zien. We weten dat het bestaat, maar te veel filmmakers maken gebruik van al de g weldaden die er rond om ons gebeuren zonder de mensen een beetje uitzicht te geven op een an dere wereld. We zouden eigenlijk alle krachten moeten bundelen om Hij is nog Co- ogen, die zijn in- open gezicht, zijn _opt wat voorover, het gevolg zijn van spelen moet. Hij is er geen jaar jonger kleine mannetje Ik kan hem bijna aanraken, maar dat zou alles voorgoed verpesten. Ik ben op verboden terrein. Een closed- set. De laatste opnamen van een Columbo-seizoen. In een van de soundstudio's op het immense terrein van Univer sal wordt de laatste hand gelegd aan een Columbo-aflevering, voordat men voor een paar maan den de zaak opbreekt. Middelpunt van het geconcentreerde gedoe is Peter Falk, een mannetje dat eigenlijk gedoemd was in Holly wood als acteur van het tweede plan te opereren en op het New- yorkse Broadway in dezelfde anonimiteit verdienstelijk werk te doen. jj inspecteur hielp Falk. Ook de tv-mode hielp hem en De wereld schreeuwt om het mannetje dat in regenjas kat en muis speelt met moordenaars, le perfecte foutloze misdaad te hebben uitgevonden lat het onooglijke inspecteurtje zich bezighoudt met men verdacht wordt. Totdat de vlijmscherpe de mond van Columbo of de onverwachte ter- vraag golven van onzekerheid bij de moorde- innen doen slaan. „Wij moeten laten zien dat er hoop is in deze wereld m deed dat dermate opvallend dat hij bij vrienden in hoog aanzien stond. Maar het toeval wilde, zoals het dan zo vaak luidt bij het succesver haal uit de showbusiness ,dat talen tenscouts hem in die rol aan het werk zagen. Hij werd naar Holly wood gecommandeerd, deed een test, slaagde maar werd afgewezen, omdat men een schele trek bij hem ontdekte die de scouts niet aan stond. Peter heeft namelijk een oog verloren, hetzij bij het spelen van een spelletje, hetzij door een onge luk, dat wordt in het midden gela ten. Peter Falk ging niet terug naar New York, maar bleef in Hollywood, waar een carrière op hem lag te wachten. grote networks, NBC, uit die men onder Movie" op het Drie lepe inspec- het ongewone soort gespeeld door Dennis „McMillan and Wife", Rock Hudson en Su- Een inspecteurs- ons land wordt ge- AVRO en de VARA heeft er drie afleverin- opzitten en de inmiddels de uitwerking die we- zullen Door Peter d'Hamecoui worden. De eerste aflevering van McMillan and wife" geeft een goed uitzicht op een hoge kijkdichtheid. De drie sterren Peter Falk, Deninis Weaver en Rock Hudson worden door Universal in bescherming ge nomen. Opnamen geschieden op een closed-set, geen andere personen dan die, die strikt noodzakelijk zijn worden bij de opnamen toegelaten. En interviews met de inspecteurs? „Ach", klinkt het en Paul Lin- denschmidt perschef tv-produkties van Universal legt begripvol zijn lange armen rond mijn schouder. Hoofdschuddend meldt hij: „Neem deze willekeurige dag. Zestien aan vragen om interviews van de groot ste dagbladen en tijdschriften in de wereld. Begrijpelijk, natuurlijk. Wat moet je ze vertellen. Alle drie heb ben duizenden dollars per jaar uit getrokken voor een eigen perschef, die schrijft kant en klare inter views. Dat geld hebben ze niet voor niets uitgegeven, dat zult u toch moeten begrijpen". Problemen Ja natuurlijk, maar... „Ik weet wat u zeggen wilt", steekt hij al bezwerend de armen in de lucht, „er belde vandaag ook een journalist uit Zuid-Afrika. Ik zei: maar meneer uw land heeft niet eens televisie. Begrijpt u onze pro blemen". Ja natuurlijk, maar... Een glimp en een paar statements, dat is wat hij te bieden heeft. Dankbaar wordt het aanvaard. Met Rock Hudson hebben we meer geluk, maar daarbij zijn blijde om standigheden een grote hulp. Te genspeelster Susan Saint James heeft namelijk enkele weken gele den het leven geschonken aan een wolk van een dochter. Sunshine is haar naam en de vader is de kap per van de McMillan and wifeshow Tom Lucas. Susan wil haar kind zelf voeden en van schone luiers voorzien en daarvoor heeft men bij Universal begrip getoond. Dat levert dankbare pauzes op tijdens de op namen. Dennis Weaver heeft Juist een serie nieuwe McClouds beëindigd. Hij heeft twee dagen volstrekte rust. Daarna stort hij zich op een film, die tevens zijn aangekondigde be zoek naar Nederland van de baan heeft geveegd. Maar daarover alle maal later. Speurhondje Terug naar het nijdige speurhondje, Columbo. Zijn voorgeschiedenis. Pe ter Falk speelde in een Newyorks amateurgezelschap Richard HI. Hij Peter Falk, en Joanna Bar nes in Trials of O'Brien. alle negatieve krachten en het ge weld te bestrijden. We moeten laten zien dat er hoop is in deze wereld en dat er een geestelijke kracht is, die de negatieve krachten elimi neert". Hij is serieus. Het is een boodschap, die hij afrond met: „Het is net als een munt, die heeft een keerzijde. Er is ook een keerzijde aan de menselijke natuur. We heb ban lang genoeg aandacht geschon ken aan de donkere kant daarvan. Het wordt tijd dat we eens uitge breid aandacht gaan besteden aan die vriendelijke kant". Reclame En dat waren Peter Falk's state ments. Weg van de closed-set. Een paar dagen later, zondagavond half negen, zie ik hem aan het werk op de tv. Het is een op lokatie ge maakte aflevering getiteld Scotland Yard, waarin de trotse Yard wordt afgetroefd door Columbo. Het suc ces van Columbo valt af te lezen uit het aantal commercials, dat het werk van de inspecteur steunt. Niet minder dan dertig minuten reclame maken er een twee uur durende af levering van. Op zeven december zond de AVRO voor het eerst een lange Columbo uit, van negentig minuten, volgens welke filmconceptie men hoe langer hoe meer gaat werken in Holly wood. De eerste twee afleveringen trokken in ons land drieëneenhalf miljoen kijkers, die er een waarde ring van 76 punten voor over had den (de waardering van een goede cupwedstrijd). Die cijfers zullen ze ker nog stijgen naarmate de serie vordert. De Mysterie-Movie-afleveringen zijn in Amerika een hit. Peter Falk is gek op zijn inspecteur. Dat is ook wel voor te stellen. Het mannetje is pretentieloos, ontwapenend, bevoor oordeeld na is begenadigd met een stel hersens, waarvoor het woord slimheid slechts een te zwakke kwalificatie is. Toen Columbo toder daad tot een succes uitgroeide heeft Peter Falk gezegd, nadat hij van iedereen complimenten kreeg: „Je hoeft nog geen goed acteur te zijn om deze rol goed te kunnen spelen. Een acteur heeft een script nodig, dat goed is. Zijn talent komt pas op de tweede plaats. Het fabeltje, dat een goed acteur, iemand is, die zelfs het voorlezen uit een telefoon boek nog tot iets boeiends kan ma ken, is geboren in de tijd dat Hol lywood nog ster-allures had. Men sen die zo"n karakter in een script kunnen vastleggen zijn geniën". En dat zijn dan woorden die Levin son en Link tot eer mogen strek ken, want zij maakten Columbo. De inspect eur-privé leeft to Beverly HiHs in een huis, dat naar goed Amerikaans gebruik qua grootte in overeenstemming is met zijn succes. Eveneens in overeenstem ming met de Amerikaanse gebrui ken is hij een verwoed golfspeler. Bezeten Maar ta de eerste plaats is hij be zeten van zijn vak, zo komen we aan de weet. Hij is als een kind zo blij dat Columbo niet een langlo pende serie is over het hele Jaar. maar seizoen gebonden. Dat houdt hem slechts een paar maanden vast aan het inspecteurtje. In de overige maanden van het Jaar kan hij dan terug naar zijn geboorteplaats New York. Niet om de korte beentjes op tafel te leggen en zich te verliezen in succesdromen van zijn speurder. Daarvoor zijn, zelfs voor Peter Falk, wed betere oorden uit te zoeken dan New York. Hij gaat, omdat hij ac teur is, omdat hij toneel wil spelen. In alle nederigheid, niet als de ster, maar naast de ster, Lee Grant. Hij speelt of gaat binnenkort op Broad way spelen „The prosiner of second avenue". Of zijn aanvankelijke studie, poli tieke wetenschappen, hem nog wel eens bezighoudt, hebben we hem niet kunnen vragen en in geen en kel interview, dat zijn perschef persklaar heeft geschreven, wordt er over gerept. Wel staat er dat Peter Falk de allerbeste herinneringen heeft aan zijn base-baü-successen op de universiteit en met zijn 1.52 meter leren we ook, dat hij een verdienstelijk basketbalspeler ls. Een groot man, Peter Columbo Falk...

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 15