MARKT SPRINGLEVE Jantje Doublé is de beste standwerker en de markt is zijn leven R ZEKE VOORT/ meieen i Vrouwen in dure "bontjassen lopen ook op de markt. Want vrouiven blijven vrouwen, of ze geld hébben of niet: ze willen snuffelen Trekken aan een leuke lap, dat leer je de vrouwen nooit af en daarom ook blijft de marlft bestaan en zit de markt gebeiteld. Koos Reijinga „Kijk, hij daar werkt fascinerend mooi, maar die daar ver dient geen droog brood, die heeft een kraam waar nog geen hond of kat tegenaan piest". Koos Reijinga, de ongekroonde koning van het Nederland se marktwezen, gunt ons een kijkje achter de schermen van de Albert Cuyp, een blik in het reilen en zeilen van ,,de Iang9te markt van Nederland". Koos „zeg maar Koosjer" Reijinga (39), afwisselend bijgenaamd Jantje Doublé, Gouden Kareltje en Maupie Caransa heeft z'n handel er speciaal voor thuis gelaten. Vóór hij ons op zijn rondleiding meeneemt, wordt eerst aangelegd bij Annie. Twee broodjes ongeregeld. Vervolgens neemt Koos op 't hoekje een paar citroentjes met suiker in. „Nee, koud heb ik 'het nog nooit ge had. Als je mensen aan Je kraam hebt voel Je geen kou, daar heb je geen tijd voor. Marktkooplieden die last van de kou hebben kunnen maar beter gelijk een baantje gaan zoeken, want wie kou lijdt lijdt ar moe". Wat weten we van de markt? Dat je gulden er een daalder waard is. Dat hij er koopt. En zij. En jij. Wij ook wel eens. Vraag aan Koos: wie koopt er op de markt? „Zie je die vrouw daar in die bont jas? Dat is een lynxjas, die kost zo maar vijdduizend gulden als het niet meer is. En dat koopt op de markt. En die vrouw die vrouw daarnaast, met die dure leren tas? Koopt óók op de markt. Zie Je ze plukken aan die couponnetjes? Kijk, die hebben genoeg geld in hun tasjes om bij weet ik wie te kopen, in de sjiekste zaak kunnen ze terecht, maar ze komen toch naar de markt. Vrouwen blijven vrouwen, of ze nou geld hebben of niet, ze willen snuffelen, ellebogen gebruiken, met andere vrouwen trekken aan een leuke lap. Dat leer je ze nooit af en daarom ook blijft de markt altijd bestaan. Zolang vrouwen aan een couponnetje blij ven trekken, in een bak schoenen graaien, zit de markt gebeiteld". Koos zelf doet in horloges en siera den. Vandaar dat Jantje Doublé en Gouden Kareltje. „Ik ben de enige die met echt goud op de markt staat. Kijk, in m'n begintijd hebben ze geprobeerd me te breken. Op de Jaarbeurs in Utrecht mocht ik niet komen. Wij verkopen niet aan een marktkoopman, zeiden ze. Een Jaar later was het: nou, hier op de beurs kunnen we natuurlijk geen zaken met Je doen, maar kom maar bij me thuis. Dan werd Je in de keuken ontvangen. Maar nu komen zij naar mij toe. Of ik misschien asjeblieft wil inkopen". Vriend en vijand erkent: „Koos is de beste standwerker". Mijn leven De 'act' die hij maakt is afwisse lend te bewonderen op de markten van Amsterdam, Hoorn, Schagen. Deventer, Doetinchem, Almelo, Den Haag, Veenendaal, Sittard en Leek Hij heeft het waarschijnlijk al lang niet meer nodig om elke dag opnieuw in weer en wind op de markt te staan, maar kan het niet laten. „Als ze morgen tegen me zel den: Koos Je mag niet meer naar de markt, zou ik er vandaag een eind aan maken. De markt dat is m'n leven". Ook vandaag kruipt het kooplieden- bloed waar het niet gaan kan. Hij heeft er eigenlijk al weer spijt van dat hij z'n horloges heeft thuisgela- ten. Maar hij mag alles verkopen Zijn vergunning is goed voor alle handel als het maar ambulant is. „Alleen etenswaren mag ik niet aankomen". Bloemen wèl. Dus zegt hij tegen een bloemenkoopman bij wie de loop er die dag maar niet in wil komen, „hé zei jij niet dat je een kejakkie ging drinken? Ik pas wel even op je kraam". Ben de bloe- menman is al weg. Een kwartier later, als Ben terug is van weggeweest, heeft Koos hem inmiddels 'los' gemaakt. Alle chry santen zijn verkocht. Zestig bossen voor 1,75. „Een geintje is leuk, maar wat heb Je met m'n handel gedaan. Waar is het?", vraagt Ben. „Hier is Je geld". Ben slikt een paar keer en begint te tellen. Helemaal begrijpen doet hij het nog niet. De hele ochtend heeft Ben twaalf bossen chrysanten verkocht, voor 1,50. Koos heeft op goed geluk 1,75 gevraagd en is in krap een kwartier alles kwijt ge raakt. Hoe dan ook, Ben is blij en ook Koos voelt zich een stuk beter. Hij heeft ons, maar ook zichzelf, weer even bewezen dat hij het nog kan. Je hebt je babbeltje bij Je of niet. Koos heeft het altijd bij zich. Of het nou horloges zijn, wasmachines, chrysanten of warmwaterzakken. Hij verkoopt het achter elkaar. ADVERTENTIE f auto-inzittenden brand glas inbraak ongevallen rechtsbijstand wettelijke aansprakelijkheid voor particulieren ziekte RING ziektekosten ..omTjékertezijnl „Alles moet weg Rijnmond-verzekeringen of [~5^ wend u rechtstreeks tot n.v. verzekeringsmaatschappij \s-gravmH|hwul 68 r'tow-R tel. 810-366844^ „Het zit nu eenmaal in m'n bloed". Toch staat „Caransa" net vijf jaar op de markt. Hij zat eerst in de confectie, maar was meer op het Waterlooplein te vinden dan dat hij in z'n winkeltje stond. Ten slotte waagde hij de grote stap. Zo groot was de gok nu ook weer niet. Hij werd zeg maar op het Waterloo plein geboren, onder een markt kraam. „Lezen en schrijven kan ik niet". Telmachine Met een telmachine gaat het ook. En hoe! Ja hoe? Daar laat Koos zich niet over uit. De babbelaar zwijgt op dat punt als het graf. Er moet iets te raden over blijven. Maar in het algemeen zegt Koos: „Met een marktkoopman hoef Je geen meelij te hebben. Wie het op de markt niet kan rooien, heeft zichzelf iets te verwijten". De meesten rooien het. We staan met Koos te luisteren naar de toer die een collega-standwerker maakt. Zijn artikel: een gezinsfles after shave voor één hele gulden. Een mini-meisje dat aan zijn kraam in dubio staat, pakt hij als volgt in: „Weet wèl wat Je doet als je dit aan Je verloofde geeft, je krijgt concurrentie. Wat zeg Je: heb je geen verloofde. Nou, dan krijg je mij erbij. Ben Je bang? Acht schat, dat hoeft niet hoor, ik gebruik de pil!" Koos becommentarieert: „Kijk, hij doet het goed, hij blijft praten, hij heeft geen haast en dan moet Je straks zien hoe de mensen kopen. Zie Je ze staan met geld in hun handen? Maar hij wacht nog even, hij houdt hun aandacht gevangen door die toer met dat meisje zo lang mogelijk uit te spinnen". Koos krijgt gelijk. Tien, twaalf mensen willen een flesje after sha ve voor een gulden, maar de koop man doet of hij ze niet ziet. Hij ziet alleen het meisje. „Hoe oud ben je? Zeventien? Achttien? Wat zeg je: zestien? Mensen, mensen, zes tien jaar is ze. Dat kost je een kus je, even opzij mensen ik ga dat meisje van zestien een kus geven.." In het geroezemoes van de Albert Cuyp klappen twee zoenen, op elke wang één. „Zo, dat is dat. En Jul lie? Wat komen Jullie doen? O, jul lie willen zo'n flesje kopen. Nou, dat kan. Maar niet dringen, één tege lijk". Even verderop wijst Koos op een vrouw in een koekkraam. Ze heeft haar arm in een draagdoek. „Kijk", zegt Koos, „in een gewone baan zou zo'n vrouw al lang in de ziektewet lopen. Maar zij niet. Ze gaat toch naar de markt, wérken, al had ze drie armen in verband. Dat is het verschil". Rommelen We staan stil voor een kraam met schoenen. Op een stuk karton staat: „Even rommelen loont de moeite, 't Lijkt wel diefstal". Koos: „Kijk, gewoon een brutale tekst, 't Lijkt wel diefstal, zoiets doet het, dat willen de mensen. Zie ze maar graaien. En dan die kraam ernaast. Die kan wel inpakken, die verkoopt niets. Kijk, zo iemand kan zich beter sociaal - en economisch in veiligheid stellen door een baan tje aan te nemen". Koos: En die daar ook. Die staat kou te lijen, die staat te wensen dat hij morgen aow| er ook, natuurlijk, kooplieden verdieneij brood, met wat eroj tegorie die liever j sterft". De statistieken vertj er niet veel naast i laten enkele tienta de markt. Maar hetl in Nederland neemt aantal marktkoopman. Ond^ ders", de kooplieder een of andere geven, is de markt| springlevend. „Dat zal altijd zo l Koos. f Falk Koos: „Wat heb gelend jongen staat geld te vi En u weet het: uw daalder waard, geen verloofde hebix ook.„ ZATERDAG 9 DR G

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 14