andbalclubs moeten reven naar topteam Schaakbond verspeelt recht „koninkIijke,, voor naam te zetten APPIE HAPPEE iEVORDERD PLAN SANOCEL/HVL-VOORZITTER KAGIE: DOCOS WIL BOTENLOODS DE VLIET GAAN KOPEN -SPIJKENISSE A.S.C. - QUICK STEPS Het zou belachelijk zijn als wij er doorkomen" edi ieo Bakker krijgt ee wedstrijden BEI SG 9 DECEMBER 1972 I— „Willen wij met al die ngetjes hier in de om- ^de hoogte van een Swift Sittardia bereiken dan [ders moeten worden ge leiden en omstreken zou i topteam moeten worden l van de beste handballers ters van de huidige ver- .^Nauwelijks is het bedje fealvereniging HVL door fabriek Olga gespreid of fw(im) Kagie denkt al ipleen groots opgezette „com- sponsoring van HVL evenals bij Scylla de i van zijn merkartike- |el, voor de clubnaam-red) 3 stap. ;nen een kleine kunst om die voor een topteam te krij- ontvangen wy per jaar e mag aannemen dat we m groter bedrag kunnen Zeker wanneer Foreholte uitmaken van de coalitie, iteam van de Voorhoutse is als eersteklasser in snipperde „Leidse" hand de onbetwiste lijstaan- - c formateur Kagie graag •-reg irenigingskabinet zou wil brinken. Foreholte zelf heeft n di doorschemeren veel voor enge voelen. De prestaties mo- bil itimaal zijn, de penningen e aanslagen van de verre naar Limburg) gemak- bellen, in zij as Foreholte in een over- vereniging dan zouden oed zitten. Ik ben er van m mfdat het damesteam dan uit speelsters van Fore loor iecl;£ res >k aal deniiate iand£ in Apollo-voorzitter Jaap Zioart en Sanocel/HVL-voorzvt ter Wim Kagie spelen elkaar de bal toe. Goed voorteken voor een fusie? (Foto Jan Holvast) te -v Zuii bestaan. Aangevuld met entvolle handbalsters durf !n dat zo'n team binnen doordringt tot de hoofd- ir de heren ligt het wat HVL speelt het hoogst, regionale derdeklasser van de top verwijderd, en fusie dan zullen vooral de aandacht opeisen". ?Üfelt er niet aan dat het Leiden op een betere worden geschoeid„Die er door. Of er twee, drie, jr verenigingen bij betrok - an ik niet zeggen, maar staat vast dat vanaf de competitie deze nieuwe gaat draaien. Gebeurt a komt het er nooit meer al er grotendeels van af- de clubs het chauvinisme kunnen zetten. Ik weet rirdoor de zelfstandigheid maar in dit geval moet den gekeken". Dgrijkste motief tot deze oert 48-jarige Wim Kagie Leiden al dertig jaar een reld gebied is, waar -utionale wedstrijden wor- d en waar je nooit bonds- thof t". Voorts is daar de kos- waarover de handballei- „Je kan de contributies tot in het oneindige op- We moeten af van die atwijl ische gedachte. Daarmee '0—1' er nooit. Goed, er zal eens iromoveren, maar een jaar iirTïH er weer een degradatie". ai i samenwerkingsvorm is duister. „Aan de details og niet toe. De een zegt, ^de senioren bundelen en iten spelen in de huidige Een ander zegt, we ^verenigingen laten bestaan B tot stand brengen, waar- ee heren-, twee dames- en renteams krijgt. Zelf ben "L nder van de eerste sug- het tweede geval houd Je renin! ,auvinisme. En daar moe- gem ten we juist vanaf. Willen wij hoger op komen dan moet er zakelijker worden gedacht. Op het ogenblik werk ik aan een concept, waarin het gehele plan staat beschreven. Over drie weken wordt het aan alle ver enigingen in Leiden en omgeving toe gezonden en zullen zij zich er over moeten uitspreken". Een van die clubs is Apollo, een afgescheiden vleugel van HVL. Be gin dit Jaar deed Kagie een ver geefse poging een verzoening tot stand te brengen. De ledenvergade ring varï HVL steunde het voorstel van zijn voorzitter, maar Apollo ket ste het plan af. Apollo krijgt wel degelijk een uitnodiging. Ik heb er leejADVERTENTIE ZATERDAG 2 UUR K.N.V.B.-beker Sgptpark De Bloemert. LEIDEN De tafeltennisvereni ging DOCOS denkt er hard over de "oude" botenloods van de roeivereni ging De Vliet (aan de Rijn en Schie- kade) te kopen. DOCOS zoekt al enige tijd naar een andere accom modatie, omdat de huidige behuizing in de school aan de Potgieterlaan nauwelijks meer voldoet voor de ver eniging met ruim honderd leden. DOCOS-voorzitter Cor van Zijp: "Daar is bijvoorbeeld geen kleed ruimte voor onze dames, daar zijn geen sanitaire voorzieningen, daar is geen ontspanningsruimte. De bo tenloods waarin De Vliet heeft "ge zeten" staat al een tijdje leeg. We zijn inderdaad aan het onderzoeken of we die loods kunnen kopen. Jawel, er zijn problemen. De loods is te laag (2.85 meter) en voldoet daardoor niet aan- de hoogte-voorschriften van de Bond (3 meter). Wij hebben de Bond echter om tijdelijke ontheffing van die voorschriften gevraagd. Eén dezer dagen komt er iemand kijken. Daarna gaan we na of die loods voor ons te betalen is. Er is in ieder geval een goede accommo datie. Er zijn kleedkamers, er is was gelegenheid en er is ook een kantine. Het zou dus alleen om de verbouwing van de speelruimte gaan. Maar bij de bepaling van de prijs, die we wil len betalen, zal het er ook van af hangen hoelang het nog kan duren voordat de voetbalvereniging DOCOS overgaat naar het Morskwartier. De investering die we nu willen doen, is van die tijd afhankelijk. Want gaat de voetbalvereniging over, dan krijgen wij een zaal in dat clubge bouw". wel vertrouwen in dat het nu wel wil samenwerken. Het plan is name lijk niet alleen van ons, maar ook van Foreholte". Verkopen „Zoiets moet toch te realiseren zijn", mijmert Kagie verder. „Nu gaan de teams verloren in de im mense Groenoordhal. Heb Je één topteam dan kun je dat verkopen door het afzonderlijk in de Vijfmei- hal te laten spelen. Want let wel, het gaat uitsluitend om zaalhand bal. Het veldhandbal heeft nauwe lijks toekomst. Het elfhandbal is er binnen drie jaar geheel uit en de zevenhandbalcompetitie is al inge kort. Alles spitst zich toe op de zaal. Daar ligt de kans voor Leiden. Het wordt tijd dat we ons gaan roeren in de afdeling Den Haag". ADVERTENTIE A.S. ZONDAG 2 UUR beker wedstrijd terrein kempenaerstraat Sparta '25 naar FS Den Haag beek en donk Het volgende grapje is populair in Beek en Donk: op 29 oktober lootte FC Den Haag voor de tweede bekerronde amateurkampioen Sparta '25. Sinds dien verdiende dit profteam niet meer de winstpremie. FC Den Haag is kennelijk van onze naam ge schrokken, gniffelen de inwoners van de knusse gemeenschap nabij Helmond. Zondag moet het in de war geraak te FC Den Haag pogen te voorko men, dat de muis gaat brullen in het Zuiderpark. Zelf koestert Sparta '25 géén overspannen aspiraties. Trainer Wim Klaassen: „Het zou belachelijk zijn, als wij er doorko men. Normaal gesproken bedraagt het verschil tussen de top van de ere-divisie en de betere amateurs acht, negen goals. Zo'n afgang wil len we trachten te vermijden" Aanvoerder Pedro Kuipers: „In mijn ;tt me De, Vo" Theo Bakker, reservespeler van Sanocel Scylla, is door voor twee wedstrijden geschorst, omdat hij, zo luidt het ..gespuugd heeft in de richting van een tegenstander tij- competitiewedstrijd voor de promotie-ereklasse tegen e Leidenaar is derhalve niet opgesteld in het tweede team cel, dat morgen in Grouw uitkomt tegen Aloysius. Hij wordt door Wibo van Gennip. Ie stand 41 in het voordeel van Sanocel gestaakte duel AD wordt a.s. dinsdagavond in Schiedam uitgespeeld. Mét [ker. De strafcommissie heeft besloten dat de resterende 'waaronder die van Bakker tegen Jan Baayens) niet door mogen worden gevolgd. I'e beslissing van de strafcommissie, die NO AD- speler Jan «rg met twee wedstrijden voorwaardelijk heeft gestraft, lENlf160 Bakker hoger beroep aan. BOKSEN Muhammad Ali (Cas- sius Clay) zal midden februari in Las Vegas (VS) in de ring staan te gen Joe Bugner, de Europese zwaar gewichtkampioen. Bob Arum, een van de managers van de oud-wereld kampioen heeft dit gisteren bekend gemaakt. ZEILEN Het jacht 'Second Life' van Gerard Dijkstra is gisteren in Engeland aangekomen na de snelste overtocht in een particuliere zeilboot over de Atlantische Oceaan. De Ne derlandse zeezeiler was 14 dagen en 13 uur onderweg van Nantucket Light House aan de Amerikaanse kust naar Bishop Rock in Engeland, een afstand van 3300 mijl. hart besef ik, dat we geen kans hebben. We moeten proberen er wat van te maken. Je zou tevreden ziln met 'n kleine, eervolle nederlaag en een goede wedstrijd van onze kant" Sparta '25 vorig seizoen afde- I lingskampioen van de eerste klasse E, winnaar van de competitie om de landstitel en superieur aan de i zaterdagtopper Zwart Wit '28 (tweemaal winst: 1-0 in Rotterdam. 2-1 in Brabant) heeft niet meer de ongenaakbare vorm van een half jaar terug. Het kampt met een hiaat in de spits van de aanval. Toch heeft het nog het elan van een technisch begaafde ploeg, die zich zondag kan optrekken aan het exclusieve van de opdracht. In de eerste cupronde overdonderde het FC Dordrecht, dat door zijn keeper de ondergang rekte tot de strafschoppen na de verlening. Trainer Klaassen: „We hadden al in de normale speeltijd met 3-0 moeten winnen. Dordrecht had een jonge, nieuwe keeper. Die groeide geweldig. Conditioneel was Dordrecht nog wel iets eerder kapot dan wij. Daarom geloof ik, dat Sparta '25 zou kunnen meedraaien in de eerste divisie. ADVERTENTIE Bezoekt zondagmiddag de bekerwedstrijd Rijpwefering - HERMES DVS 4e klas Ie klas Aanvang 2 uur. FC Amsterdam-Feyenoord. Jan Jongbloed ziet zijn vroegere ausputzer Rinus Israel aanstal ten maken een vrije schop te ne men. Op het moment dat Israel zijn aanloop neemt, sprint Jong bloed zijn doel uit eh stelt zich buiten zijn doelgebied links van het doel op, te midden van reik halzende Amsterdammers en Door Nico Scheepmaker Feyenoordens. Israel ziet het niet, hij schiet de bal in de door hem bedachte richting, recht in de handen van Jongbloed, die er geen stap meer voor hoeft te verzetten. Dat noem ik nog eens anticiperen. Ik heb dat, in een zo frappan te mate, maar één keer eerder gezien. Piet Kraak stond in het doel (van Stormvogels of Elink- wijk) en Hans van Wijngaarden van Blauw Wit dreef de bal op, in de richting van Kraaks doel. Nog voor hij de verwachte hoge pass in het strafschopgebied kon geven, stormde Kraak zijn doel uit. Had Van Wijngaarden dat toen opgemerkt, dan had hij rechtstreeks op het doel ge schoten, met grote kans op suc ces, maar net als Jongbloed re kende Kraak er blijkbaar op dat Van Wijngaarden de gulden regel in aoht zou nemen, dat de ogen bij het schieten op de bal gericht moeten zijn, na uiter aard een eerste verkennende blik op de situatie. Enfin, Van Wijngaarden schoot dus en de bal belandde precies in Kraaks handen, aan de rand van het strafschopge bied. Overigens wordt Jong bloed toch af en toe door zijn instinct in de steek gelaten. Bij een andere vrije schop name lijk, gokte hij ook op een lan dingsplaats van de bal op gerui me afstand van zijn doel, maai toen moest hij haastig terug- struikelen om onheil te voorko men. De vrije-schopspecialist. die tevens .ziener" is. moet Jan Jongbloed een keertej kunnen verschalken, dunkt me. Zo'n ziener is blijkbaar Mal colm MacDonald van New Castle United, type van die goal- getter. Zijn manager Birken- shaw zegt van hem (ik citeer de Sunday Times): „Hij is zelfs al bezig met de gedachte hoe hij een doelpunt kan maken als hij op de middenlijn loopt. Wie an ders dan hij zou ook maar aan een doelpunt gedacht hebben, zoals hij dat scoorde tegen St. Johnstone?". Dat doelpunt wordt ons in een diagram uitgelegd. Midvoor Tu dor van New Castle staat klaar om de aftrap te nemen. Mac Donald ziiet dat doelman Ro bertson van St. Johnstone vooi zijn linkerpaal op de rand van zijn doelgebied staat en zegt Tudor de bal een tikje onzij te geven. Tudor gehoorzaamt. Macdonald doet een stap en schiet de bal vervolgens met zijn linkervoet keihard in het doel: Robertson, verrast, ziet de bal in de door hem onbescherm de hoek verdwijnen: 1-0. Dat moest toch haast wel de snelste goal ziin. ooit. eescoord De Sunday Times rept daar echter niet over. hoewel het bij houden van dat soort zaken toch typisch Engels is. Volgens The Encyclopaedia of Associa tion Football staat het snelst- gescoorde doelpunt op naam van J. Fryatt, die op 25 april 1964 voor Bradford scoorde tegen Tranmere Rovers en wel vier seconden na de aftrap. Drie man staan geboekstaafd als doelpuntmakers na zes secon den. eveneens drie man staan op zeven seconden en twee man bleven steken op acht seconden. U ziet, de Engelsen zijn heel punctueel in het bijhouden van zulke zaken. De encyclopedie dateert van 1969, de goal van Macdonald zal inmiddels wel ergens tussen die vier en acht seconden zijn ingeschreven, als hij al niet op drie seconden staat. Macdonald moest met zijn schot een afstand van ongeveer 60 meter overbruggen, deed de bal er inderdaad drie seconden over, dan moet hij dus een snel heid van 72 km-uur hebben ge had. In Nederland staat het re cord op naam van Johan Cruijff, van wie A. Roland Holzt zodra hij door ouder dom in herhalingen gaat ver vallen) nog wel eens zal op merken: "O gij, die sneller scoort dan God kan kijken". De Nederlandse wandelende voetbal-encyclopedie John Frederikstadt (alias Frits Sloo- tenkroost) vertelde me dat Cruijff op 21 november 1971 in de wedstrijd tegen Telstar het nieuwe record op 10 sec. na de aftrap bracht. Vanaf de af trap een hoge bal in de Tel star-verdediging, de verdediger wilde terugspelen op Van der Meeren, de bal bleef steken op het soppige veld en de doorge lopen Cruijff kon de bal in het doel tikken dit alles in het zelfde tijdsbestek als waarin Armin Hary zijn fameuze 100 meter-wereldrecord van 10 sec. rond liep. Verslaggever Wim Hoo- gendoora repte inderdaad van zeven seconden na de aftrap, maar John Frederikstadt heeft het via de tv met zijn chrono meter exact geklokt: het was 10 sec. niets meer maar ook niets minder. Overigens een record verbetering van vier seconden. Het oude nationale record stond op naam van Bert Theunissen van DOS, die op 20 augustus 1961 precies 14 sec na de aftrap tegen AJax scoor de. Het heeft dus 10 jaar ge duurd voordat Ajax deze smaad met 4 sec. kon uitwis- De Nederlandse Schaakbond, die het morele recht om "Ko ninklijke" voor zijn naam te zetten in de affaire-Pachman verspeeld heeft, en dr. Max Euwe, president van de Fide, hebben zich tegenover deze Tsjechische grootmeester op een genante wijze gedra gen. Euwe liet vier brieven van Pachman. waarin deze om hulp en interventie verzocht, onbeantwoord, secretaris Kap- senberg van de KNSB beant woordde een verzoek van Pach man om hulp bij een verblijfs vergunning in Nederland en bij zijn deelname aan toer nooien met een slordig katte belletje ,dat je als Nederlander het schaamrood naar de ka ken doet stijgen. Op die manier wijst zelfs een grootwinkelbedrijf de zoveel honderdste sollicatie naar de post van magazijnbediende niet af. Sterker nog: zelfs de Pool se schaakbond zou Ludek Pachman's verzoek om hulp waarschijnlijk met meer egards hebben beantwoord. De ver ontschuldigingen van de ver antwoordelijken hebben het er bovendien niet beter op ge maakt. Kapsenberg heeft ver klaard dat de KNSB niets me» politiek te maken wil hebben "Schaken vinden we best maar zonder politiek". Het is echter de KNSB zjedf die aan politiek doet dooi Pachman als schaker alle steun te onthouden. Pachman heeft toch niet gevraagd poli tieke meetings voor hem te or ganiseren? De KNSB wil voor komen dat de Russen Neder landse toernooien gaan boy cotten vanwege Pachman's aanwezigheid in Nederland of zijn deelname aan die toer nooien, maar Juist da-ardoo^ bedrijft men politiek. Als de Russen wegblijven vanwe ge Pachman's politieke opstel ling. brengen zij immers de politiek in het schaken. Als de KNSB om die redeD de Tsjech alle medewerking weigert, verleent de KNSB hand- en spandiensten aan de (alleen maar dreigende) poli tieke boycot van de Russen. "We bedrijven geen politiek to onze sport, voor niemand", heeft Kapsenberg gezegd, maar in dit geval bedrijft hij dan toch wel politiek ten behoeve van de Russen. Dr. Max Eeuwe verklaarde zijn zwijgen op de vier brieven van Pachman als volgt: "Bij een officieel protest zou Rus land misschien uit de Fide zijn gestapt. Ik vind het niet laf daar rekening mee te hou den. Maar het kennen van Je verantwoordlijkheid". Het lijkt wat onnozel geredeneerd. De Russen hebben het inter nationale schaken voor hun prestige in de wereld hard no dig: het is een van die terrei nen waarop zij op Bobby Fi scher na) ondubbelzinnig hun superioriteit kunnen bewijzen Aan binnen vettende schaak grootmeesters heeft Rus land niets en Brezjnew cs. zijn "Realpolitiker" genoeg om daar rekening mee te houden. Bo vendien: volgens de reglemen ten van de Fide mag geen schaker gediscrimineerd wor den op grond van ras. gods dienst of politieke overtuiging, dus ook wat dat betreft was er alle reden Pachman de door hem gevraagde steun te ver lenen. In plaats dat de KNSB en dr Euwe hun goede betrekkingen met de Sowjet-schakers ge bruikten ten gnnste van Pach man, misi"-Mikten zij ze voor het onthouden van hun steun aan juist die grootmeester die de steun het hardste nodig had. Hollandse koopmansgeest op zijn smalst.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 13