alfiumkrakers robeerden het 4et dynamiet... rs. Janssen verwisselde PPR voor PvdA Officier werd anarchist en moet leger uit OLIE OVERSTROOMT DUITS GRENSGEBIED fiilderswijk leefde op vulkaan nterklaaskraakt lats in Haarlem IADEN POLEN HUIS ^SSADE Protest van hts'ers tegen bezuinigingen bij het onderwijs Zoetermeer houdt bij voorbaat rekening met schade aan kwekerij Hoge Raad beshst over uit levering Paukseh AG 6 DECEMBER 1972 BINNENLAND iderhalf jaar afwezigheid i. P. J. Janssen terug in de lamer, die hij verliet als i weer betreedt als PvdA- ijlcman Kamer. Wij de later afgesplitste groep Aarden waren van mening dat de KVP een duidelijk vooruit strevende politieke koers moest gaan volgen; Ook dat de KVP zich voor de volgende verkiezingen voor sa menwerking met D'66 en de PvdA uit moest spreken. Toen op de bij eenkomst in 1968 in Drachten het trio SchmelzerBiesheuvel en Mei- lema tot de uitspraak kwam: samen uit - samen thuis, ging ons dart; te ver. Van Doom bedankte voor zijn kamerlidmaatschap en Aarden, An nie Kessel en ik gingen de groep- Aarden vormen, die uitgroeide tot de PPR. Ons standpunt was dat een grote groep kiezers zich beduveld moesten voelen doordat de KVP steeds pro gressiviteit preekte, maar er in de praktijk niet aan toe kwam, door dat men de verkeerde partners koos." Voor Paul Janssen betekende de PPR niet meer dan een tussensta tion. In feite heeft hi) die partij ook nooit anders gezien. "Ik dacht dart, er een "overgangstijd" nodig zou zijn, omdat katholieke ondernemers niet zo maar gelijk op de PvdA zou den gaan stemmen." Bij de verkiezingen van 1971 bleek voor Janssen die gedachte niet te kloppen. De PPR hield slechts twee zetels en de koers werd intern ra- gewijzigd, zo radikaal dat de huidige PPR de linkervleugel van de progressieve drie partijen werd. "En dat is mijn bedoeling niet ge weest. Ik voel me in de PvdA veel beter thuis. Die gedachte dat de confessionelen een eigen progres sieve tussenpartij nodig hadden, is ook bij de laatste verkiezingen dui delijk fout gebleken. Slechts 30.000 stemmen kwamen uit de KVP- hook." KAMERLIDMAATSCHAP Vorig jaar oktober stapte Paul Janssen over naar de PvdA. "Niet om kamerlid te worden. Trouwens de verkiezingen leken op dat ogen blik nog drieëneenhalf jaar ver. Toen kwam de kabinetscrisis en de PvdA vroeg me of ik verkiesbaar was. Men heeft mij toen in 't ge west Gelderland op een verkiesbare plaats gezet. Ik ga binnenkort naar de omgeving van Apeldoorn ver huizen." Paul Janssen heeft aan den lijve ondervonden hoe ongewis het ka merlidmaatschap is en hoe gemak kelijk men van de ene op de andere dag op straat komt te staan. "Ik had tot januari 1969 nog een adviseurschap in de bouw aange houden. Toen werd de schadeloos stelling voor kamerleden opeens op getrokken om het kamerlidmaat schap tot volledige dagtaak te kun nen maken. Veel kamerleden heb ben toen hun andere baantjes laten vallen. Mét die verhoging werd ge lijktijdig een groot risico ingebouwd, want kóm je op straat te staan dan heb je niets. Alleen ambtenaren kunnen zo in hun betrekking terug keren; al hebben ook zij vaak de tussenliggende promoties gemist. Hier is nog een vrij gunstige wacht geldregeling. In Engeland word je er zo uit gezet. Janssen heeft gedurende het laat ste jaar als freelance beleidsadvi- seur van het economisch instituut bouwnijverheid gewerkt. Binnen de PvdA zal hij dan ook ondermeer volkshuisvesting gaan doen. )°r -g |AG :us «veelheden verdovende joiferden afgelopen zomer bij twee doelgerichte pharmaceutische groot- ej de arrestatie der da- Ie Haagse recherche bui- qq hoeveelheid dynamiet, enoeg was om vele tien- dkasten mee open te bla- wonder dat men meende hebben gelegd op een akers. B< Angstwekkend uit te leggen op welk adres zij ijkheid bleek gisteren tgse rechtbank veel min- meel. Twee van de vier grasgroene amateurs, :en van jeugdige drug- loevallig hadden kennis- :t een meisje dat werk- ij een statistisch bureau, ivens worden verwerkt ipassing van verdovende medicijnen. nele jongmaatjes lieten en twee keer vertellen idee te komen dat hier in viel. Hun belofte dat rijkste buit konden verwachten. Met de dynamiet-vondst werd ook al geen opzienbarend onderwe reldcomplot opgerold. Voor zo ver de politie heeft kunnen nagaan is er in een heel Jaar tijd maar één poging gedaan om met het dyna miet een brandkast open te blazen Een poging die Jammerlijk mislukte omdat geen van de krakers wist hoe het spul moest worden aangewend. Gevaar de derneming aan de Dirk Hoogenraads- straat te Scheveningen, waar zij twee grote dozen met medicijnen weg sleepten. De volgende dag lazen zij in de "Haagsche Courant" dat de medicij nen levensgevaarlijk waren. Na een verhitte onderlinge discussie en het raadplegen van een onderwereldex pert werd besloten dat het gevaar lijkste deel van de buit zou worden verbrand, in de asemmer van Ted. De ampullen geneesmiddel bleken in het vuur beter te knallen dan het dyna miet. Wel lijkt de Schilderswijk aan een enorm gevaar te zijn ontsnapt, want het ontplofbare goedje zat verstopt in een oude auto die geparkeerd stoifö in de Van Ravesteinstraat, vlak bij de Hoefkade, waar hij in de nieuwjaarsnacht best eens prooi zou hebben kunnen worden van een rampzalig vreugdevuur. De mislukte dynamietkraak werd in de nacht van 14 op 15 Juni ge pleegd in een conservenfabriek aan de Rijndijk te Hazerswoude. Mon teur Ferdinand (21) en zijn oude re vrienden Ted (34) en Loek (35) probeerden tevergeefs de brand kast open te blazen met dynamiet en ontstekers, die ruim een Jaar tevoren door Loek waren gestolen van een slopersonderneming aan de oende reden om precies ■taan gratis voor het verslaafde Nieuweweg. Het trio ging tenslotte teleurgesteld af met een portie ham men en worsten. In augustus deed de 25-jarige chauffeur Bertus zijn intree in het groepje. Hij was degene die be vriend was met de tipgeefster voor de verdovende middelen-handel. Hij van een kleine vijfender- ■ulden gestolen. 1 werd gepleegd toen de n zijn vrouw niet thuis 224 Uit de woning van ndse ambassaderaad in pharmaceutische groothandel aan de zU„Hgi£^nTeraden Sumatrastraat waar de vier mannen een enorme hoeveelheid palfium en „Mystery" Voor de Haagse rechtbank bekenden de vier inbrekers gisteren niet meer dan zij kwijt wilden. Zij toonden zich speciaal onwillig om iets te zeggen over de identiteit van hun afnemer "Mystery", die volgens de officier van justitie niemand anders is dan de roemruchte Rotterdamse construe tiemonteur Cornells P. (26). Officier van Justitie mr. Hillen eis te tegen alle vier de inbrekers een zelfde strafnegen maanden met af trek, waarvan twee maanden voor waardelijk, met toezicht van de re classering gedurende de proeftijd van drie jaar. Als getuigen tegen Cornells P. ble ken de heren hierna niet van zins in deze figuur hun afnemer "Myste ry" te herkennen. Aangezien P. in het vooronderzoek had toegegeven de partij palfium te hebben gekocht, achtte de officier het bewijs toch ge leverd. Terzake van heling eiste hij tegen P. zeven maanden met aftrek waar- Prins Bernhard staat gereed om de nieuwe standaard van het Regiment Huzaren Prins Alexander namens de koningin te overhandigen aan de regimentscommandant tijdens een gis teren in de Prins Bemhard-kazerne in Amersfoort gehouden plechtigheid. De oude standaard dateert uit 1893 en is ver sleten (Onderwijs) om te bezuinigen op de kosten van het hoger beroepsonder wijs. Bezuinigingen zullen volgens hénopnieuw verschraling van het hoger technisch onderwijs ten ge volge hebben. De studenten zeggen dit in een pe_ title, die zij hebben aangeboden aan studieduur, de vaste Tweede-Kamercommissies j was een geheimzinnige figuur, die fetamine luidde vijf maanden, waar- I P* pe eei te nemen DORDRECHT (ANP) De stu-1 in kleinere groepen daarbij noodza- denten van de hogere technische kelfjk en daarvoor biedt het ver school in Dordrecht wyzen de denk- kleinend lesurenpakket nu juist geen beelden van minister Van Veen j ruimte, aldus de studenten. Ook betreuren zij dat er plannen bestaan om het voorbereidende Jaar aan de hts af. te. schaffen. Dat zal volgens hen een soepele verticale doorstroming van het middelbaar onderwijs naar de hts belemmeren en leiden tót een verlenging van de Herhalinggenegeerd ARNHEM (ANP) De krijgsraad in Arnhem heeft gis teren de 31-Jarige reserve eer ste luitenant Gerard S uit 'Vlaardingen conform de eis veroordeeld tot negen dagen ge vangenisstraf met aftrek, ontslag uit de militaire dienst en ont zegging van het recht om bij de gewapende macht te dienen. De officier had 21 augustus niet voldaan aan een oproep voor herhalingsoefeningen. Twee da gen later had hij geweigerd zich te laten inschrijven en keuren. Voor de krijgsraad gaf S toe de oproep te hebben verscheurd. De militaire psychiater had hem een normale persoonlijk heid genoemd die verantwoor delijk is voor zijn daden. S. vroeg de president hoe de namen van de leden van de krijgsraad waren. De president zei dit ongebruikelijk te vinden, maar aan het verzoek werd vol daan. De auditeur-militair kon zich wel voorstellen dat iemand van inzicht en politieke overtuiging kan veranderen, maar beklaag de had ervan mededeling moe ten doen aan zijn meerdere. Bo vendien had hij zich bewust moeten zijn van zijn eed. Hij had ontslag uit de militaire dienst kunnen vragen, daarbij een beroep doende op de Wet ge wetensbezwaren. Beklaagde S. zei voor de krijgsraad dat hij van zijn anarchistische levensvisie uit heeft geweigerd in militaire dienst te blijven. Om die reden ls hij ook uit de fractie van D'66 van de Vlaardingse ge meenschap getreden. Hij maak te nog als onafhankelijk lid deel uit van de raad. S. is werkzaam als projectlei der bij de Stichting open jonge ren ontmoetingscentrum Kom- munio te Vlaardingen. Hij hoop te dat veel Jongeren zullen gaan begrijpen dat verandering in de ze maatschappij alleen tot stand kan komen door verzet en strijd. Voorts had hij kritiek op het defensiebeleid en noemde het militarisme geldverspilling, leger en vloot speeldgoed voor het volk. Zijn pleidooi duurde een half uur. Medicijnen De eerste kraak werd in de nacht van 8 op 9 augustus gepleegd in een amfetamine ("speed") buitmaakten. De tweede slag sloeg het viertal vuurwapens zijn j in de naoht van 31 augustus op 1 sep tember in een soortgelijke handelson- De minister heeft voorgesteld de i hun protestactie. Vrijdag zal in de van een maand voorwaardelijk. Von- lessen aan grotere groepen of In col-1 kantine van de Dortse hts een Ian nis in alle zaken op 19 december. j legevorm te geven. Instructie blijftdelijke vergadering worden gehouden. I (ANP) Een als Sin- jedoste medewerker van gezeld van Pieten, heeft in de Haarlemse nieuw- deerwijk drie flats ge- deze wijk staan enkele ats reeds maandenlang volgens Release, de meer aarlemse woningzoeken- staat zijn de huur van - op te brengen. ats werden betrokken zinnen: een echtpaar dat slechte (gekraakte) wo- een echtpaar met vier it reeds enkele maanden elkamers verbleef, nadat huis waren geprocedeerd een Turks gezin van en dat f 350 moest beta- kamertjes in een gast- sion. verantwoordt de kraak wijzen dat het huidige Kidiebeleid moet worden rolgens Release zou uit nderzoek ln Haarlem zijn 70 procent van de wo- n een Inkomen onder r jaar heeft en dus geen in betalen en dat bijna een eengezinshuis wil vervolgt Release, staat over de woningbouw, dat 'n onder de f 250 huur unnen worden gebouwd •or meer dan 60 pet. flats moeten worden gebouwd om een enigszins redelijke grondexploitatie te krijgen. John Thoonen in Australië gestorven NEWBOROUGH John Thoo nen, een uit Nederland afkomstige Australiër die in 1956 in het brand punt van de publiciteit stond toen hij door radio-actieve straling een been verloor, is op 42-jarige leeftijd in Newborough aan een hartverlam ming overleden. Thoonen had Indertijd een op een grasveld gevonden radio-actieve cap sule in de heupzak van z'n overall gestopt omdat hij over de radio had gehoord dat men zo'n ding kwijt was. Het gevolg was dat zijn hele been moest worden afgezet. Sindsdien ging zijn gezondheid voortdurend achteruit. Thoonen kreeg een scha devergoeding ter waarde van tegen de tweehonderdduizend gulden, wat voor die tijd een recordbedrag was. Hij laat een vrouw en drie dochters achter. BONN Miljoenen liters olie uit de pijpleiding van Wilhelmsha- fen naar het Ruhrgebied zijn giste ren door een scheur in een verster- kerpunt bij Ochtrup over het om liggende land gestroomd. Een land bouwgebied van vijf vierkante ki lometers heeft ernstige schade op gelopen. Het kan weken, zo niet maanden duren, voordat de gevol gen van de ravage ongedaan zijn gemaakt. Een afsluitingsmechanisme, dat dadelijk in werking had moeten ko men toen zich de lekkage bij het versterkersstation Ochtrup voor deed, weigerde op onverklaarbare redenen dienst. Een landbouwer waarschuwde gisteren de politie, die dadelijk groot alarm gaf. Spoe dig daarna waren brandweerkorp sen uit de omgeving ter plaatse, maar doelmatig optreden werd pos mogelijk toen enkele uren latei specialisten van het leger en parti culiere ondernemingen ter plaatse verschenen. Het wegpompen van de olie geeft grote problemen, door dat de vloei stof zich over een groot oppervlak heeft verspreid. De oorzaak van het lek is nog niet vastgesteld. Er zijn volgens de autoriteiten geen aanwijzingen dat er sabotage in het spel is. De pijpleiding is 353 km lang en Jaarlijks vloeit er 25 miljoen ton olie door naar raffinedarijen Naar de politie meedeelt is er een scheur van ongeveer 50 centimeter ont staan. waaruit de olie in een acht meter hoge fontein omhoog spoot. De minister van Sociale Zaken van NoordrijnWestfalen, Werner Figgen, deelde op de plaats van het ongeluk mee dat de breuk geen onmiddellijk gevaar voor het Neder- saksische randgebied en Nederland i pompt of afgeschut, zei hij. Bo- oplevert. Alle beken en stromen in vendien heeft men olie bindende het betrokken gebied zijn leegge- chemicaliën gestort. ZOETERMEER Zoetermeer op de kwekerij is geconfronteerd, verwacht dat de woonwagenbewo- heeft overigens nog nooit melding ners komend Jaar voor 1500 gulden gemaakt van de opsporing van een aan gewassen op de gemeentelijke I dader. kwekerij zullen vernielen. Dat blijkt Volgens de directie financiën bin- uit de nieuwe gemeentebegroting: nenlands bestuur van het ministerie daarop staat dat bedrag geboekt bij I van Binnenlandse Zaken is dat Zoe- de verwachte kosten van het Zoeter- termeerse geval iet eerder voorge- meerse woonwagenkamp. komen. Overigens staat men er niet Burgemeester en wethouders heb- afwijzend tegenover. "Wij vatten dit ben de bestemming van die 1500 gul- op als een verduidelijking van een den toegelicht nadat AR, CHU en jkostenpost, die kennelijk vaststaat" KVP-raadsleden vragen hadden ge- j werd gezegd. Bij het ministerie zél steld over de hogere begrotingspost men verder dat er ook wel "onei- voor het kamp. Ze veronderstelden genlijk kosten" zijn die niet direct blijmoedig dat het geld misschien I in een begroting zijn terug te vin- zou worden gebruikt om het aan te den, zoals bijvoorbeeld kosten ver passen aan de eisen die in de woon- j bonden aan het herstel van verniel- wagenwet worden gesteld. Niets is de straatlantaarns, minder waar: burgemeester en wet houders zijn bang voor de gemeen telijke tuin. De rijkspolitie, die de afgelopen Jaren herhaaldelijk met vernielingen Aan het einde van de 24 oktober j.l. door Max Tailleur gestartte actie „Geef Max de zak" is van de opbrengst aan twaalf patiënten een buitenlandse vakantiereis aangeboden. Door veertien lager scholen in Eindhoven is een bedrag van f 12.000 opgehaald. Op de foto: Max Tailleur in ge sprek met mevrouw Wekers die op 13 januari samen met haar man naar Majorca vertrekt DEN HAAG. De advocaat-gene- raai bij de Hoge Raad, mr. F. C. Kist, heeft gisteren toestemming ge vraagd om de 33-Jarige Duitse narcotica-koning" Kalle Paukseh toch aan Zweden uit te leveren. De Maastrichtse rechtbank had uitlevering van Paukseh, die hier wegens illegaal verbluf was opgepakt, afgewezen. Motief: De smokkel van amfetaminen, waarvoor de Zweedse Justitie hem wil vervolgen, zou zfjn gepleegd voordat de in- en uitvoer van deze pepmiddelen hier strafbaar werd gesteld. De advocaat-generaal stelde, dat het er alleen om gaat of op de feiten waarvoor uitlevering werd gevraagd een straf van een jaar gevangenis of meer staat. En dat is volgens hem in de zaak-Paukseh het geval. De Hoge Raad zal op 16 Januari uitspraak doen.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 7