Bernard Dijkdrent (52) is 2o ïaar M, dambaas Nederland manipuleert met kaasprijs: Suggesties voor beleid rond buitenlandse werknemer^ niet hoger PROVINCIALE WERKGROEP LANCEERT NOTA Katwijker liever naar visserijbedrijf dan naar school JYSï V(Jl"lICS or Kerstwedstrijd Eerlijke verdeling van rijkdommen zeebodem ut Dode bij ongeval PAARDEN O RIJKSWEG 9 1 3 GEWONDE Zware beschuldigingen van Frans syndicaat: WOENSDAG 6 DECEMBER DEN HAAG Een door de provincial* commissie coördinatie welzijnsbeleid inge stelde werkgroep heeft een irNota inzake de buitenlandse werknemers" het licht doen zien waarin enkele suggesties zijn neergelegd voor het meest wenselijke be leid rond de buitenlandse werknemers. Voor de gemeenten komt dit simpelweg neer op: het maken van een goede verordening op de vreemdelingenpensions; het vastleggen van een beleidsvisie op de gedifferentieerde woonbehoefte in de komende Jaren, vooral wat betreft alleenstaanden In de nota wordt uitvoerig ingegaan op de achtergrond van het begrip buiten landse werknemer, de problematiek rond deze mensen in ons land en de meest wenselijke aanpak van beleidsproblemen op dit punt. Ook worden uiteengezet de standpunten van rijk en provincie in dezen. Volgens de nota zou het provinciaal beleid zich erop moeten richten dat via het industrialisatiebeleid enige invloed wordt uitgeoefend, waarbij kan worden gedacht aan een planmatig herstructure- ringsbeleld, vooral op rij ksoverheidsni- veau. Een dergelijk beleid zou o.a. moeten inhouden dat bedrijfstakken worden ge adviseerd op de punten van het tempo van afbraak van bestaande industrieën, tempo en relatieve omvang van breedte- en diepte-investeringen, herscholing en bijscholing van werknemers etc. Aan het Industrialisatiebeleid zou een arbeidsmarktbeleid moeten worden gekop peld, dat eerstgenoemd beleid gedeeltelijk overlapt en aanvult. In principe zou de provinciale overheid druk kunnen uit- oeienen op de regering om bestaande in stellingen op het gebied van onderwijs, gezondheidszorg, vrijetijdsbesteding, rechtspositie en sociale dienstverlennig effectiever aan te wenden. Gesuggereerd wordt ook dat de provincie de vestiging van buitenlandse werknemers in de grote steden zou kunnen tegengaan om zodoen de de bevolkingsdruk te verlichten. In het kader van de huisvesting van buitenlandse werknemers zou de provin cie erop kunnen toezien dat rekening wordt gehouden met de woonoorden, die niet geïsoleerd moeten liggen, omdat zij dan het integratieproces in de Neder landse samenleving in de weg staan. De provincie kan ook bij gemeenten aan dringen op het inbouwen van woonruimte in De Stichting Rijn en Lek (Alphen aan den Rijn), die eind 1970 een Stichting Migrantencentra in het leven riep, wordt in de nota uitgebreid genoemd. De Stich ting Migrantencentra wendde de resulta ten van een enqêtte onder de bedrijven in haar werkgebied aan om haar wensen in het gemeentelijk beleid te laten inbou wen. Volgens de nota heeft de gemeente Alphen aan den Rijn daarna meer I voorheen bevordert dat er goede vesting voor de te verwachten a van buitenlandse werknemers besch komt. Ook heeft deze stichting bed stelligd dat in Gouda, Alphen en Lel werkgroepen zijn geformeerd die zichl de huisvestingsproblematiek bezighouj In de nota worden ook de taalci genoemd die in verschillende gemt voor buitenlandse werknemers zijn steld (Leiderdorp, Noordwijk, Alphen f"® den Rijn, Katwijk aan Zee. Bod. Nieuwkoop en Leiden). tel KATWIJK AAN ZEE In z'n overall met daaronder een onafscheidelijke door „moeders" gebreide grijze trui, het grijzende haar wat verward door de wind en „een peuk van de weduwe" in de rechtermondhoek staat Bernard Dijkdrent (52) op de dam van Parlevliet en Van der Plas aan de Prins Hendrikkade. Hij kijkt hoe een vrachtauto volgeladen wordt met tonnen. Export-haring, bestemd voor West-Duitsland. Dijkdrent telt de vaten. Het aantal moet namelijk overeenstemmen met de cijfers op de export papieren. Dat werk doet de Katwijker nu al vijf en twintig jaar. Het is zijn lust en zijn leven. Als dambaas werkte hij onder vier reders: een Scheveningse en drie Katwijkers. Bernard Dijkdrent is een zeer be kende figuur in de Katwijkse visse rijwereld. Zowat zijn hele leven op ruim vijf Scheveningse jaren na heeft hij gesleten langs het Prins Hendrikkanaal. Hij weet heel wat, zo niet alles, van de visserij. Dat heeft hij van zijn grootvader ook een Bernard Jacobus en van zijn va der Krijn Dijkdrent. Grootvader had een rederij aan de Sluisweg, waar nu Dick Parlevliet zijn expeditiebedrijf Door Cees Cómbee Foto Jaap van Duijn uitoefent, en vader Krijn was dertig Jaar lang bedrijfsleider bij de rederij D. P. E. Meerburg. Het bloed kruipt waar het niet gaan kan! Dijkdrent, die een fraai huis be woont aan de Laan van Nieuw-Zuid met het uitzicht op het sportpark van „Quick Boys", zegt lachend: „M'n vader wilde, dat ik verder leer- de. Toen ik eenmaal viertien was, laad ik er geen zin meer in. Ik wilde i naar de dam. Vader had er niet veel oor naar, doch gaf me toch mijn zin. Hij sprak er met Meerburg over en! het gevolg was, dat ik als jongmaat- I Je in dienst kon treden. Op de daml natuurlijk. Vader was mijn baas. Hij sprong bepaald niet lichtzinnig met my om. 't Was werken geblazen van de vroege morgen tot de late avond. Van hem en door miln ogen en oren goed de kost te geven, heb ik veel geleerd. Mede aan vader dank ik wat ik nu ben". Veertien Jaar was de Jonge Ber nard Jacobus Dykrent by Meerburg, 't Was in 1946 toen zyn vader aan deze reder ging vragen of zyn zoon wat van zyn taken mocht overne men. 't Gesprek eindigde met de woorden: „Tc Zal er nog eens een nachtje over slapen" Ergens had de Jonge Dykdrent er helemaal geen zin in om over mensen van wie hy het vak had geleerd de baas te gaan spe len. Dat lag hem niet. Daarom solli citeerde hy by reder Jac. den Duik in Scheveningen. Deze zocht een dambaas. Bernard had geluk. Hy werd aangenomen en begin 1947 ver huisde hy naar Scheveningen. Zes weken was hy er in de kost. Toen trouwde hy en ging boven het rede- rijpand wonen, 't Werk in Scheve ningen beviel Dykdrent goed. Toch had hy nogal eens heimwee naar zyn geboortedorp Katwyk. Bij Haasnoot Dambaas Dykadrent nadukkeiyk: „Na vyfeneenhalf Jaar kreeg ik myn kans. Reder Niek Haasnoot de zelfde over wie Je na zyn afscheid als voorzitter van de Katwykse Ver eniging van Schlppers-eigenaren uitvoerig hebt geschreven zocht een dambaas. Ik erop af. Laat ik aangenomen worden. Daar heb ik van 1953 tot 22 september 1967, toen het bedryf Jammeriyk werd geliqui deerd, gewerkt. Zó'n baas. Hy leefde in alle opzichten met het personeel mee. Lief en leed deelde hy met ons. Erg Jammer, dat Haasnoot ermee moest stoppen. Panden en grond werden aan de gemeente verkocht voor de realisering van het Tram straatplan. Redery en Haringhandel Parlevliet en Van der Plas kreeg ty- deiyk de beschikking over de dam. Van der Plas vroeg of ik by hem wilde komen als dambaas. Dat heb ik uiteindeiyk na viermaal nee-zeggen gedaan, 'k Heb er geen spyt van ge had. want ook hier werk ik nu al weer vyf Jaar met heel veel genoe gen" Het opmerkelyke is. dat Dykdrent nu weer werkt op de plaats waar hy als jongen zyn eerste schreden zette in het vissersbedryf. Parlevliet en Van der Plas kochten het gebouwen complex van Meerburg aan de Prins Hendrikkade. Veel van het oude is gebleven, maar er is ook veel ver nieuwd. Aan de zyde van het kanaal werd een nieuw pand opgetrokken met koelcellen en verwerkingsafde lingen. Tots zegt Dykdrent (hy noemt zich nog altyd dambaas, doch zyn werke- lyke functie is bedrijfsbaas)„Ook zó'n bedryf. Door energieke aanpak van de beide directeuren Dirk Parle vliet en Dirk van der Plas is het als een meteoor omhoog geschoten. We hebben nu twee schepen, nameiyk de hektreiler KW 170 „Annie Hillina" en de KW 171 „Jan Marie" en er is nog een hektreiler in aanbouw by Duyvendyk met een 2300 pk motor. Dit schip komt omstreeks 20 mei 1973, dus net voor het begin van de nieuwe teelt, in de vaart" Wat Dyk drent niet vertelt is, dat P.P. ook de KW 3 „Koraalbank" van Meerburg heeft gekocht. Een kwarteeuw is Bernard Dyk drent nu dambaas. Hy heeft het toe zicht op en de leiding over alles wat er zich op de dam afspeelt: zorg voor het beladen en lossen van de sche pen, het transport met vrachtauto's, het behandelen van de haring in de koelhuizen en de export, waarvan negentig procent naar West-Duits- land gaat en voor de rest naar Is raël. Italië en België. Om aan de gro te buitenlandse vraag te kunnen vol doen, wordt er haring geïmporteerd uit Ierland, die reder Dirk van der Plas daar zelf gaat kopen. Dykdrent UTRECHT (ANP) De Neder landse Spoorwegen hebben eind vo rig jaar in de definitieve begroting voor 1972 een bedrag van f 279,6 miljoen opgenomen als bedrag dat overheid zou moeten vergoeden voor verliezen in de reizigerssector bedrag is in de loop van 1972 door efficiencymaatregelen terugge bracht tot f 265 miljoen. Dit heeft Bernard Dijkdrent op de dam van Pcurlevliet en Van der Plas aan de Prins Hendrikkade in Kat- ivijk aan Zee. Op de achtergrond stalen vaten met haring. is ook een graag geziene figuur in de haringafslag. Hy doet zyn werk met liefde en staat er met zyn mensen borg voor, dat er een goed produkt wordt afgeleverd. Dykdrent tenslotte: „Er is in de vissery in die 25 Jaar veel veranderd. Ik heb hele slechte tyden meege maakt. Nu gaat het weer crescendo, al zyn momenteel de vangsten ma gertjes. Het is een boeiend vak. Ik hoop nog lang P.P. en het vissery- bedryf te mogen dienen na deze 25 Jaar. Het geluk was met nie. dat ik altyd by goede, meelevende reders heb mogen werken". LEIDEN Viscollege „De Ruis- voorn" viste in de Ringvaart de Jaarlijkse kerstwedstrijd. De vangst was slecht. De uitslag was als volgt: 1. J. Nieuwenburg Sr., 2. Th. J. Vos kuil; 3. A. C. v.d. Meer; 4. J. de Hoed; 5. J. Nieuwenburg Jr.; 6. J. v. Gtnkel; 7. L. J. Hajrting; 8. P. Dubbeldeman; 9. G. v.d Meer; 10. Kijk in de Vegte. Dat klopt als n bus edelachtbare LEIDEN/ SASSENHEIM Een 22-jarige los werkman uit Sassenheim had. zo las de Leidse Kantonrechter in diens dossier, al enige vonnissen achter de rug wegens het rijden met een motirijwiel zonder in 't bezit van een rijbewijs te zijn. Toen de rechter hem voorhield, dat hij voor deze overtredingen onder meer al een vrijheidsstraf van een week had uit gezeten en 'n geldboete van f 300 had betaald, antwoordde de loswerkman heel laconiek: „Dat klopt als een bus, edelachtbare". Het klopte ook, dat hij weer.eens voor hetzelfde feit terecht moest staan en wel, omdat hij het „motorrijden" nu eenmaal moeilijk kan laten. De officier kwam tot de conclusie, dat verdachte kennelijk maling had aan wettelijke bepalingen en de hem opgelegde straffen. Teneinde ver dachte duidelijk te maken, dat hij „fout was", eiste hij ditmaal drie we ken hechtenisstraf, waarvan één week voorwaardelijk met een proef tijd van 2 Jaar. „Ik moet binnenkort nog een week uitritten. Misschien kan ik aanvra gen om die drie weken meteen ach ter elkaar op te knappen", veronder stelde de allerminst onder de indruk van de vryheidsstraf zynde verdachte „Dat kunt u proberen te regelen", antwoordde de rechter, wiens vonnis conform werd. een woordvoerder van NS verk 1 naar aanleiding van de meded van de ministers Van Veen keer ad interim) en Nelissen nanciën) in hun nota van wijz op het wetsontwerp tot regeling gN de financiële positie van NS. Het Ministerie van Verkeert. Waterstaat heeft het compem bedrag zelf op f 190 miljoen ges-hj Dat gebeurde medio vorig Jaar en, het ministerie ingevolge een Ine,' verordening een begroting moesi stellen in verband met de vergo jtjj van in het reizigersverkeer dot Europese spoorwegmaatschappij h lijden verliezen. Op dat mOj q stonden slechts globale gegeven rerl beschikking om de prognose baseren. De genoemde bedragen duide^l leen op het verlies in de reiz' sector. Het totale verlies van dtui is groter, aangezien de tekort* het (nog) niet rendabele goed Brg vervoer niet worden gecompen^ Met het oog op het in deze ye' verwachte verlies heeft NS in tember een obligatielening van miljoen uitgeschreven, rigens een regeling in de maakL'. de compensatie van verliezei onrendabele goederen-lijnen di verzoek van de overheid dooi*" worden gehandhaafd. NEW YORK (ANP) Aanvaar ding van een aantal voorstellen die bij de Verenigde Naties zijn inge diend over de uitbreiding van de nationale zeggenschap over de zee- en oceaanbodem betekent meer voor deel voor de rijke dan voor de arme landen. De kuststaten van de 38 rij ke landen zouden van de uitbreiding van de nationale zeggenschap meer dan vyftig procent krijgen. De rest blijft dan over voor de kuststaten van de groep van 98 ontwikkelings landen, aldus de vertegenwoordiger van het Koninkrijk der Nederlanden mr. George Wehry in de politieke commissie van de Algemene Verga dering van de Verenigde Naties. Hy sprak tydens de behandeling van een ontwerpresolutieingediend door 31 landen, waarin een onder zoek wordt gevraagd naar de econo mische betekenis van het deel van de oceaanbodem dat overblijft na een mogelijke aanvaarding van de uitbreiding van de nationale aan spraken. De Nederlandse vertegenwoordiger stelde dat de Koninkrijksdelegatie ernstig bezorgd is over de wijze waarop bezwaren tegen deze ont werpresolutie zijn geuit door landen die reeds gevraagd zijn met een rui me toegang tot de zee en de rijkdom men ervan. Truman in ziekenhuis Oud- president Truman van de Ver. Sta ten is gisteren in Kansas City in een ziekenhuis opgenomen wegens een longaandoening. Zijn toestand wordt redelijk genoemd. Hij is 88 Jaar. Nieuwe minister De 58-jarige Servische politicus Milos Minic is dinsdag voorgedragen als nieuwe Joe goslavische minister van Buitenland se Zaken en tevens vice-premier. Premier Djemal Biljedic heeft een voorstel tot Minics benoeming voor gelegd aan de commissie voor de benoemingen van het Joegoslavische parlement. Minic volgt als minister van Buitenlandse Zaken Mirko Tepa- vac op. die in oktober aftrad. Zuidpoolexpeditie Het Sowjet- russische onderzoekingsvaartuig "Ob", het vlaggeschip van de antar- tische sow jet-vloot is zondag in het kader van de 18de Russische Zuid poolexpeditie uit Leningrad vertrok ken voor een reis naar het Zuidpool gebied. Het schip, dat wordt voortge stuwd door diesel-elektrische moto ren, vervoert voedsel, wetenschappe lijke apparatuur, vliegtuigen, heli kopters, weerkundige raketten en een "Minsk-32" computer voor het nieuwe Russische computercentrum in het Molodezjnaja-observatorium. NOORDWIJKERHOUT jarige B. Zandbergen uit Nc kerhout is gistermiddag by geluk in de Dorpsstraat van wijkerhout om het leven gek< toen hij met zijn personen waj een slip raakte en tegen een moetkomende auto botste. Het luk gebeurde gistermiddag om voor vyf en gladde wegen zj vermoedelijk de oorzaak van. D stuurder van de andere auto ter plaatse door een arts beha zijn duo-passagier werd met onbekend letsel naar een ziekt overgebracht. BEVERWIJK (ANP) paarden die ergens waren losg ken, hebben gisteravond op de weg 9 van Alkmaar naar Haf vlak by de Velsertunnel enkele singen veroorzaakt. Van de tegen een van de paarden werden twee inzittenden gei paard was dood. Een tweede auto kon bytydsj men, maar een derde auto de tweede hierin werd de gewond. De gewonden werden ziekenhuis te Beverwyk opgi De politie probeert te achl wie de eigenaar van de paard» PARIJS Het Syndicat National Interprofessionel G. E. M. (Gouda, Edam, Mimolettes et Assimiliés) be schuldigt de Europese Gemeenschap pen van manipulaties in de verta ling van antwoorden van de Euro pese Commissie. Verder is men ver ontwaardigd over het feit dat in Ne derland toestemming gegeven zou zijn kaas uit melkpoeder te berei den. Men heeft hierover een commu niqué uitgegeven, dat de volgende tekst behelst. "De eenzijdige houding van en de interne onenigheid onder de Neder landers heeft veel schade toege bracht aan de gehele melksector van Europese gemeenschap en benadeelt nog steeds de melkprodu centen in het algemeen. De Franse vakmensen zijn vast van plan niet langer een dergelijke situatie te aanvaarden en streven indien de conjunctuur zich niet snel herstelt naar een tijdelijke sluiting van de grenzen voor Nederlandse kaaspro- dukten. Dit voor zo lang als de ver storing van de markt, die is voort gevloeid uit de Nederlandse dumping- praktyken, aanhoudt. Bovendien houden zij hierbij rekening met het feit, dat de Nederlandse minister van Landbouw, tot grote verontwaardi ging van de Belgische en Franse kaasproducenten, toestemming zou hebben gegeven tot het maken van kaas uit melkpoeder. De richtprijs voor melk is door de EEG-ministerraad met acht pro cent verhoogd voor de huidige melk- campagne, welke op 3 april aanving Dit betekent, dat deze prijs is vast gesteld op 11,77 eenheden per 100 ki lo, wat neerkomt op f 42,61 per 100 kilo melk, franco zuivelfabriek. Won derlijk genoeg hebben de Nederlan ders rond diezelfde datum hun kaas noteringen op de beurs van Leeu warden verlaagd, eerst met tien cent per kilo in maart en vervolgens met 17 cent op 5 mei. Monopolie Hierdoor ontstond de volgende si tuatie. In Frankrijk streven de zui velfabrieken ernaar de richtprijs, die in Brussel is vastgesteld, uit te be talen aan melkproducenten of zelfs meer dan die richtprijs. Dat gaat op basis van een jaarlijks gemiddel de. In Nederland wprdt het daaren tegen als normaal beschouwd dat de melkprijs onder de garantieprijs ligt die deze zomer werd vastgesteld op 92 procent van de richtprijs. Het is duidelijk, dat Nederland het mono polie wil bemachtigen op de Gouda en Edammer kaasmarkt door o.m. op de Franse markt kaas aan te bieden, die één franc goedkoper is dan de Franse produkten van het zelfde soort. Dit komt neer op een melkprijs, die tien centimes oftewel 6,4 cent per liter lager is dan in Frankrijk. Door deze lage prijs daalt het vertrouwen van de consument in het produkt". Laudrin (Frans tweede kamerlid) en Martens (Belgisch senator) stel den de Europese Commissie vragen over deze praktijken. Als antwoord kwam er, dat deze situatie zich al meer heeft voorgedaan en gewoon lijk van korte duur is. In het al gemeen herstelt het evenwicht zich. zodra de seizoengebonden daling van de produktie optreedt. Het Svrdi- caat vraagt zich, wat de waarde Is van een gemeenschappelijk vastge stelde garantie- en richtprijs. Daarbij wordt nog eens de nadruk gelegd op het feit, dat in het officië le antwoord van de commissie een duidelijk verschil is geconstateerd, tussen de Nederlandse versie ener zijds en de Franse, Duitse en Ita liaanse versie anderzijds, waarin respectievelijk wordt gesproken van een melkprijs Juist bóven en een melkprijs Juist ónder de garantie prijs. De Belgische en Franse melk producenten kunnen, aldus het Syn dicaat, uiteraard geen genoegen ne men met deze Nederlandse interpre tatie, omdat ze menen dat voor een edel produkt als kaas zo niet de richtprijs dan toch minstens een aan zienlijk hogere prijs moet worden be taald dan de garantieprijs. Niet van plan "Er is niets aan te merken op de concurrentiepositie van de Belgi sche en Franse fabrieken, de kwali teit van hun produkten en hun keting" zo staat in de verkl "De Fransen en Belgen zijn niec van plan deze situatie te k' vaarden en handhaven en onde pen de reeds eerder gedane schuldiging aan het adres Nederlanders inzake de van kaas". De Belg Martens heeft korL den nieuwe schriftelijke vragei he steld aan het Europees Pariemei jnj wil hij weten of de Nederlandsi 81 sie van het antwoord van de con ha< sie Juist of onjuist is, wat men ai staat onder "korte duur" wa m, het gaat om herstel van het wicht, hoe de commissie het dele anderd blijven van de Leeuward ort tering verklaart en of de lage nis prijzen wel of geen schade men berokkend aan het inkomen vitiig melkproducenten. bil)

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 4