ullisten voelen zich in verdediging gedrongen Lastige bioloog Medwedew verkapt in ballingschap Bloed- en lijkenhandel in Haiti voorbij Open week op Lev then rode Dreigende breuk tussen CDU en CSU afgewend -3r in idiiras It de Generaal Christiansen in Duitsland overleden Nieuwe uitgaven ITT: beschuldiging Allende niet terecht I s DECEMBER 1075 T-AU-PRINCE (DPA) Inover de kerk van Sint Jo- 2 Port-au Prince, de hoofd- Jvan Haiti, vloeit geen bloed Het is nog maar twee i geleden dat voor t huis [nummer 13 - dat tegenover kerk staat - 's morgens j al een lange rij uitgemer- t negers stond te wachten Jich voor drie dollar en een ;omatensap een halve liter te laten aftappen. onderneming die zich "Hemo Caribbean d'Haiti SA" noemde verkocht het bloed van arme Haitiaanse boeren, bede laars en werklozen met een zoet winstje door aan bloedbanken in de Verenigde Staten. Direc teur van deze naamloze vennoot schap was de minister van Bin nenlandse Zaken en Defensie, de 41-jarige Luckner Cambron- ne. Op 16 november werd Cam- bronne uit de regering gezet en dat was een van de eerste op vallende daden van de pas 22 Jaar oude president van Haiti, Jean-Claude Duvalier, die zijn verleden Jaar gestorven vader "Papa Doc" is opgevolgd. Op merkelijk feit is dat Cambron- ne een van de voornaamste ad viseurs van Jean-Claude was. Op dezelfde dag dat deze de „bloedkraan" van Cambronme dichtdraaide liet hij ook de an dere duistere affaires van de minister likwideren. Deze had letterlijk overal zijn financiële stekjes uitgezet. Hij exporteer de o.a. ook nog lijken voor de snijtafels van Amerikaanse uni versiteiten. De ten val gebrachte 'sterke man' en naar Columbia ge vluchte Cambronne wordt door de Haitianen niet alleen "de bloedzuiger" genoemd om zijn' 'Hemo Caribbean" -praktijken. Hij was onder de oude Duvalier chef van de "Tontons Macou- tes", de beruchte politie over wier optreden de gruwelijkste verhalen de ronde doen. Over de bloedbank-praktijken van Cambronne merkte een Haitiaanse arts op: "Normaal vult een mens het verlies van een halve liter bloed in drie tot vier dagen aan. Onze mensen hebben daarvoor een maand of langer nodig". Met 'onze mensen' wordt de armste natie van het westelijk halfrond aangeduid. Vijf mil joen mensen die voor het groot ste deel aan een chronische on dervoeding en de gevolgen daarvan lijden. Nog waagt nie mand in Haiti zich aan de voor spellingen over de toekomstige politieke ontwikkeling van de negerrepubliek. Buitenlandse waarnemers achten het waar schijnlijk dat de na het overlij den van „Papa Doe" ingezette liberalisering en normalisering zich onder de opvolger van Cambronne, Roger Lafontant, zal voortzetten. ;wei >t. (Van onze correspondent) et,(GPD) De aanwijzingen stapelen zich de laatste _atsis hoger op dat het gaullistisch regeringskamp zich lam Volksfront van communisten, socialisten en linkse d<xh het defensie voelt gedrongen. Uit de laatste opinie- lS E1 ?n de recente tussentijdse verkiezing, waarbij de vosijen bij de eerste ronde al de absolute meerderheid ir> blijkt dan ook dat het Volksfront ontegenzeggelijk ki de gaullisten. Ook de eerste en tevens laatste CRI se massameeting die de drie linkse partijen eind vo- n het gigantische Parijse Sportpaleis hebben behou- w erstaan van naar schatting 100.000 mensen, bracht i, ht, dat de wind het Volksfront nu krachtig in de zm site (Reuter) Presi- lesto Cruz van Hondu door een staatsgreep ten val gebracht en op- Ie opperbevelhebber generaal Oswaldo Lo- aldus heeft radio-Te- aidgemaakt. In een üuniqué dart; voor de 'oorgelezen stond dat 1963 tot 1971 al Honduras was, ten- de macht zal t. ^atsgreep tegen de 69- lidenit Cruz Is zon- iten verlopen. lem1 de nieuwe macht- in Honduras. I, Lèt communiqé vn het 3, I "uz het land in een so- omische chaos gestort, ïhten hebben besloten L^sse volk te redden, de leven in te blazen, mingen in te voeren en otei r economische vooruit iers s meer dan anderhalf geweest, maar Lopez rke man achter hem kon overnemen wan- goeddunkte. edvinden werd in maart Jaar voor het eerst r het volk een presi- Cruz kandidaat van Party kreeg iets n dan zijn liberale te elde een overeenkomst met raal tóen de Nationale en tij de ministerzetels, L&egin van dit Jaar ont- ?ee liberale kabinetsle- het bewind van Cruz >enoemde ambassadeurs Leid opwachting maken, •ide Totocol vereiste dat ze leven aan de president L ii- ano is 52 jaar. Zijn 2,5 rdanen behoren tot de denfcie van Zuid-Amerika. 151 jaar 136 staatsgre- heen zien gaan. rde Honduras geduren de zogenoemde "voet sgen het buurland El oorlog was een gevolg >al-incident waarna re- tien genomen tegen de wonende burgers van Van hen keerden 5.000 d terug. De socialistische en communisti sche voormannen, Mitterrand en Marchais, weten het spel zeer bedre ven te spelen. In hun duet valt geen enkele dissonant meer te beluisteren, zodat nu eindelyk, onder het vaan van een gezamenlijk regeringspro gramma, eensgezind tegen de gaullis ten kan worden opgetrokken. Tegenover dat, voor het oog al thans, gesloten Volksfront hebben de regerinigspartyen tot dusver het beeld van een kakelend hoenderhok gege ven, waarin hanen en hennen elkaar vinnig in de veren vliegen. Nadat president Pompidou vorige week de diverse partyleiders op het matje had geroepen om flink met de vuist op tafel te beuken, lijkt de rust v< het ogenblik weer te zijn hersteld en zijn ze tot de tegenaanval overge gaan. Maar de argumenten die by dat contra-offensief in stelling worden gebracht zyn intussen vaak niet al te sterk. Zo heeft premier Messmer de kleine en grote spaarders by voor baat al de stuipen op het lijf pogen te Jagen door te voorspellen, dat een linkse verkiezingsoverwinning een inflatie zou veroorzaken die hy niet eens durfde te becijferen, maar waardoor de Euromarkt tot explosie zou worden gebracht. Woorden die gesproken werden op hetzelfde mo ment dat de regering zelf alle zeilen moet bijzetten om de inflatie te be teugelen die ze met haar economi sche politiek had veroorzaakt. En verder heeft de oud-minister van Onderwys Peyrefitte die kortge leden tot secretaris-generaal van de gaullistische party werd benoemd, als zyn mening te kennen gegeven, dat de communistische topleider Mar chais een man is die je als automo bilist niet als lifter in je wagen mee zou nemen. Alsof alle gaullisti sche kopstukken die de laatste maanden wegens ontelbare corrup tieschandalen y lings moesten worden weggezuiverd plotseling allemaal zulke engeltjes van fatsoen zouder. zyn geworden. Dat over drie maanden de huidige regeringsmeerderheid het inderdaad by de oppositie van linkse partyen zal moeten afleggen, is nog aller minst zeker. Er kan voordien nog van alles gebeuren. Het is niettemin duidelyk geworden dat die mogelijk heid de gaullisten de stuipen op het ïyf heeft Schietparty in Detroit Drie mannen in een auto hebben gisteren in Detroit op vier politiemannen ge schoten. Een agent verkeert in le vensgevaar en van twee zyn de ver- wondingèn ernstig. De vierde kon na behandeling in een ziekenhuis naar huis gaan. De vier agenten hadden de auto aangehouden. Toen zy dich- terby kwamen openden de inzitten den het vuur. De bemanningsleden van de Apollo, die morgennacht naar de maan vertrekt, dragen maskers voor hun mond om elke kans op besmetting uit te sluitenwanneer zij met anderen in con tact komen. Deze foto werd gemaakt bij een bezoek aan het lanceerplatform. BONN (ANP. DPA) Priedrich Christian Christianen, commandant van de Duitse troepen in Nederland gedurende de Tweede Wereldoorlog is in Innien bij Kiel overleden. Op 12 december zou hij 93 Jaar zijn geworden. Christiansen werd na de oorlog voor het bijzonder gerechtshof in Arnhem verantwoordelijk gesteld voor heft doodschieten van gijzelaars, (in augustus 1942 na een mislukte aanslag op een militaire trein in Rotterdam en in februari 1943 na het neerschieten van een Duits mi litair in Haarlem). Op 12 augustus 1948 werd hem een gevangenisstraf van twaalf jaar opgelegd. In deze straf werden verdisconteerd de vergeldingsmaaJtregelen die onder zijn verantwoording in oktober 1944 ln Putten tegen de onschuldige be volking werden genomen. Christian sen liet ruim honderd woningen in di't Veluwse dorp plat branden. Vrijwel de gehele mannelijke be volking werd naar Duitsland gede porteerd. Van de circa 600 gearres teerde mannen keerden een half Jaar later slechts enkele tientallen terug. LEIDERDORP De deuren van Leythenrode, het Leiderdorpse re activeringscentrum en verpleegtehuis gaan in de week van 11 t/m 15 de cember wyd open. Iedereen die be langstelling voor het werk van Leythenrode heeft kan binnenkomen. De leiding van Leythenrode heeft deze week georganiseerd omdat het verpleegtehuis een deel van de maatschappy Is en veel verpleegden uit de naaste omgeving komen. In deze „open week" is een tentoonstel ling gepland gewyd aan de Leidse hofjs. De leerlingen van de openbare ba- sischolen in Leiderdorp, die bezig zyn met een project over Leythen rode, zyn de eersten die het ver pleegtehuis bezoeken (11 december, 16.15 uur)'s Avonds (20.00 uur) wordt een film vertbond over Oud Leiden in d Pyramide. Voor belang stellenden ls er van 19.30 en 20.! uur een rondleiding. Op deze avond worden speciaal de mensen uit het Leiderdorpse verenigingsleven uitge nodigd. Dinsdag 12 december is ge reserveerd voor de huisartsen, spe cialisten uit ziekenhuizen en maat- schappeiyk werksters uit de regio Leiden. Geneesheer-directeur Bake- ma zal om 19.30 en 20.30 uur een korte inleiding houden en de bezoe kers rondleiden. Woensdagavond ls er in de Pyr amide voor iedereen die van muziek houdt een concert van Marius Fllpse en TJette Weber (20.15 uur). Voor allen die op het verzorgingsterrein werkzaam zyn ia de donderdag uitgetrokken. Ook dan weer zal geneesheer-directeur Bake- ma een korte inleiding houden en zyn bezoekers rondleiden (19.30 en 20.30 uur). De dlotavond. vrydag avond, is aleen voor de bewoners van Leythenrode. Christiansen heeft ruim de helft van de hem opgelegde straf onder gaan. In december 1951 werd hij ln vrijheid gestold en keerde hij naar Duitsland terug. Christiansen stamde uit een oude familie van zeevaarders. Hij volgde een koop vaardij-opleiding en bracht het tot gezagvoerder. In de Eerste Wereld oorlog was hij oorlogsvlieger. Inter nationaal bekend werd hij als com mandant van de eerste vliegboot ter wereld, de twaalfmotorige Dornler DO-X. In 1933 werd hij rijkscom missaris voor de luchtvaart, later commandant van het nationaal-so cialistische vliegerkorps en in 1939 generaal der vliegers. Grafmonumenten in Nederland "Stenen tussen licht en donker" (Grafmonumenten in Nederland) door Frans van Geldrop, een uitga ve van N.V. Gebr. Van Staden in Apeldoorn. Zo op het oog is het geen onderwerp om een avondje genoege- lijk mee door te brengen, maar wie eenmaal in dit werkje aan het lezen slaat, raakt gauw gefascineerd door de by zonderheden die de auteur by- een heeft weten te garen. Neem nu eens dat hoofdstukje Grafschriften met een glimlach. Van Geldrop ver meldt dat onze voorouders vaak niet zulke deftige en stemmige graf schriften maakten, maar wat luchti ger te werk gingen. Hij vermoedt dat de reden daarvan was dat de mensen in vroeger tijden wat dich ter bij de dood stonden, doordat zij hun doden ln de kerkgebouwen be groeven. "er werd dagelijks over de grafstenen gelopen en geen mens die daar wat oneerbiedigs in zag". Hier het grafschrift voor Grietje Pieters Yevedal uit 1653: „Hier triumpheer lek worm Bij 't afgeleefde Lijck Van haer wiens Siel nu juicht Int Hemelsch Koninckrijck" In dit 104 pagina's tellende boekje heeft Van Geldrop een macht aan wetenswaardige details op allerlei gebied gestopt. Hij heeft ze zelf ver zameld op zyn tocht langs kerken, kerkhoven en begraafplaatsen. Het enige wat op dit werkje is aan te merken, is de prijs: 24 gulden. Dat had wel een beetje minder gekund. Vier bommen ontploft in Cookstown BELFAST (AFP, UPI) In Noordierse plaats Cookstown zijn gisteravond in twintig minuten tijd vier bommen ontploft. Er was van tevoren gewaarschuwd zodat nie mand werd gewond. Wel werd scha de aangericht aan het kantoor van het elektriciteitsbedrijf, het postkan toor, een winkel en een café in het centrum van de plaats. Britse militairen hebben gister avond in de rooms-katholieke wijk Ardoyne in Belfast een sluipschut ter doodgeschoten. Het lichaam van de man bleek later door onbekenden naar een ziekenhuis te zijn gebracht. Ian Smith acht akkoord met Londen mogelijk SALISBURY (AP) De Rhodesi- sche eerste minister Ian Smith heeft maandag tot verbazing velen ln zijn regerende Rhodesische Front partij gezegd, dat hij hoopt dat er begin volgend Jaar stappen gedaan zullen worden om te komen tot een regeling tussen zijn regering en die in Londen. In een tv-interview zei Smith dat zijn regering voortdurend contact heeft onderhouden met de Engelse regering sinds de Engelse commis sie onder leiding van Lord Pearce eerder dit Jaar tot de conclusie was gekomen dat de Afrikanen in Rhodesië de voorwaarden van een regeling tussen Smith en de Engelse conservatieve regering in meerder heid verwierpen. Volgens Smith komt een toenemend deel van de Afrikaanse bevolking in Rhodesië, steeds meer tot de conclusie dat zy de regeling met Engeland niet had moeten verwerpen. Maar Smith waarschuwde wel dat het probleem van de Afrikaanse nationalisti sche terroristen ernstiger is dan de man in de straat denkt. Gezamelijk optrekken verzekerd sche oppositieparty en in West-Duits- land is afgewend. De voorzitters van de bij de Bondsdagverkiezingen verslagen zusterpartijen CDU en CSU NEW YORK (AP, Reuter) In ning te betalen. Volgens de woord- antwoord op de beweringen van de voerder hoopt de ITT nog steeds dat Chileense president Salvador lende maandag voor de algemene vergadering van de Verenigde Na ties heeft een woordvoerder van de International Telphone and Tele graph Corporation (ITT) gezegd dat ITT nimmer tussenbeide is gekomen of zich gemengd heeft in de binnen landse aangelegenheden van Chili. De woordvoerder ontkende dat er feiten waren om een dergelijke beschuldi ging te ondersteunen. Volgens deze woordvoerder is ITT alleen geïnte resseerd in het welzijn en de veilig heid van de werknemers in Chili en in het krijgen van een rechtvaardi ge schadevergoeding voor de bezit tingen die de Chileense rege ring heeft overgenomen. Volgens de ze woordvoerder heeft de huidige Chileense regering het internatio nale recht geschonden door de Chi leense telefoonmaatschappij over te nemen zonder enige genoegdoe- een wederzijds bevredigende regeling kan worden getroffen. Chili's president Allende had ver klaard dat met name de ITT had geprobeerd in Chili een burgeroorlog te verwekken. „Wij noemen zoiets im perialistisch optreden", verklaar de hij. Hij noemde ook de Amerikaanse agressor, die de Chileense economie ernstige schade heeft toegebracht. De moeilijkheden die Kennecott ver oorzaakte na de nationalisatie van zijn belangen ln Chili, betekenden verlies van vele miljoenen dollars, al dus de Chileense president. Hij hekelde de „drieste" verzoeken van Kennecott aan de Justitie in om beslag te laten leggen op de Chi leense koperuitvoer. „De basis voor dit optreden kon uit Juridisch en moreel standpunt onmogelijk minder aanvaardbaar zijn", zei Al lende. Bonn overeenstemming bereikt om de sinds 1949 bestaande fractiege meenschap ook in het nieuwe parle ment voort te zetten. Na een onderhoud van 4% uur to de woning van Barzel konden de twee politici de crisis bezweren die dreig de op een splitsing van de Bonner oppositie uit te lopen. In een ge- meenschappelyke verklaring lieten zij weten dat ze in principe over al le essentiële problemen overeen stemming hebben bereikt. De CDU/CSU-fractie die in de nieu we Bondsdag over 225 van de 496 ze tels beschikt, zal volgende week maandag worden vastgesteld. Het belangrijkste punt van die bijeen komst wordt het kiezen van de frac tievoorzitter waarvoor opnieuw Ral- ner Barzel de enige kandidaat is. Blijkens de verklaring maakt de CSU geen bezwaar tegen Barzel als gemeenschappelijk fractievoorzit ter, al gingen er eerder geruchten dat Strauss Barzel slechts voor een Jaar gekozen wil zien. De crisis tussen de twee partijen ontstond toen leidende CSU-pollticl na de verkiezingsnederlaag van 19 november de kwaliteiten van Barzel als kandidaat-kanselier en oppositie leider in twijfel trokken. Anderzijds werd vanuit de CDU de eigenzinnige persoonlijkheid van Strauss verant woordelijk gesteld voor stemmenver lies, met name in het noordelijk deel van de Bondsrepubliek. In het conflict speelde ook de ratificering van het basisverdrag met de DDR, dat de CSU verwerpt, terwijl ver scheidene invloedrijke CDU-mensen hun goedkeuring aan het verdrag hechten om vooral niet van de we reldpolitiek geïsoleerd te raken. MOSKOU (Reuter ,UPI) De Sow- jetrusslsche bioloog Zjores Medwe dew heeft een uitreisvisum gekregen en mag een Jaar bij een universiteit in Engeland gaan werken, zo is uit goedlngelichte bron in Moskou verno men. Medwedew ls een internationaal be kend deskundige op het gebied van de erfelijkheidsleer. Hij heeft herhaal delijk met de Sowjetrussische autori teiten overhoop gelegen omdat die zich naar zijn mening met zijn we tenschappelijk» contacten bemoei den. Medwedew. die woont in Obninsk even ten zuiden van Moskou, wordt niet terugverwacht in de Sowjet-Unie na zijn buitenlands bezoek. De verle ning van een uitreisvisum wordt ge zien als een verkapte vorm van poli tieke ballingschap. Het nieuws over het vertrek van Medwedew kwam minder dan twee weken na het vertrek van de natuur kundige Waleri Chalidze, eveneens een dissidente Intellectueel, die las tig werd voor de Sowjetrussische au toriteiten. In het boek „de Medwedew-docu- derheden hoe Russische autoriteiten zijn banden met buitenlandse ge- eerden verbraken. In 1970 werd Medwedew na protes ten van Russische en buitenlandse geleerden uit een psychiatrische in richting ontslagen waar hij negentien dagen was vastgehouden. In Juli van dit Jaar had hij weer een conflict met de autoriteiten. De politie haalde hem weg van een in ternationaal congres voor gerontolo gie in Kiew en stuurde hem terug naar zijn woonplaats Moskou. Naar aanleiding van zyn kortston dige verblijf in een psych?0- -he in richting schreef Medwedew samen met zijn broer Rov. een geschied kundige, een boekwerk waarin hij verslag doet van het incident.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 9