VOER VOOR PSYCHOLOGEN Britse tv-ploeg filmt Katwijk DRIE MASTEN VAN RUIM 30 METER LANG Jos van Driel heeft corso-ontwerpen klaar Slechte resultaten van Alphense voetballers onder Leidse 'loep' PAGINA 4 STREEK DINSDAG 5 DECEMBER 1972 L1SSE Corsogeneraal Jos van Driel en zijn trouwe rechterhand zoon Cees hebben de ontwerpen voor het zes en twintigste Bollen- streekcorso klaar. Niet minder dan vyftig tekeningen z(jn uit het brein van de corso-ontwerpers gespro ten. Op een groot deel daarvan is al die t toerisme in ons land en in 't door de deelnemers beslag gelegd. t Kunnen leuke wagens worden, die onder het motto „Mooi Neder land" gestalte zullen geven aan „Lenteparade 1873". Geheel af gestemd op de belangrijke plaats het toerisme in ons land en in het bijzonder in de Duin- en Bollen- treek inneemt. Het staat nu réeds vast, dat het Nationaal Bureau voor Toerisme met enige Streek-VW's in de stoet vertegenwoordigd zal zijn. Met de datum heeft het bestuur, van de Stichting Bollenstreekcorso ook nu weer de grootste moeilijk heden gehad. Paaszaterdag en de zaterdag voor het 1 mei-weekeinde vielen bij de toeristische industrie niet in de smaak. Tijdens die week einden krijgt men toch de beschik bare bedden wel bezet. Daarom werd de voorkeur uitgesproken voor 5 mei. Het werd dus weer overwegen, welk# datum men dat best zou kunnen nemen. De voorkeur van het Bol- lenstreekcorsobestuur ging uit naar 21 april. Dit bleek, in verband met de schoolvakanties, geen haal bare kaart te zijn. Daarom werd ten slotte na veel wikken en wegen 28 april aangehouden, omdat 5 mei ook weer problemen opriep met het oog op het nog voldoende aanwe zig zijn van hyacintennagels. Bij de talrijke ontwerpen, die de Van Driels hebben gemaakt, ontbreekt de krant niet. Deze wagen kreeg de titel ,.'n Krant als een boeiend boek" mee. Voor degenen, die aan het corso willen deelnemen, is er keuze genoeg. Bij het maken van de schetsen heeft Jos van Driel ken nelijk rekening gehouden met een recorddeelneming. Het is voor het corsocomité te hopen, dat hij gelijk krijgt. ALPHEN AAN DEN RIJN De slechte resultaten van de Al phense voetballers worden voer voor Leidse psychologen. Alle eer ste elftallen degradeerden het vorig seizoen. Dit was aanleiding voor lange onderhandelingen maar tot een definitieve oplos sing is men niet gekomen. Iedere vereniging voerde andere motie ven aan, maar gezamenlijk is men niet tot een gelijkluidende conclusie geraakt. Voor J. A.Vellekoop, redacteur van ARC-klanken, was dit aanleiding om zich eveneens intensief met deze gang van zaken bezig te houden. Hij heeft zich daarbij afgevraagd wel ke de psychologische achtergronden zouden kunnen zijn. Geheel op eigen houtje (dus niet namens het bestuur of namens de vier verenigingen) heeft hij toen contact gezocht met de vakgroep sociale psychologie van de Rijksuni versiteit in Leiden. Ofschoon dit probleem misschien geen landelijke kwestie is, heeft hij gemeend, dat deze zaak toch een onderwerp van studie zou kunnen betekenen, bij voorbeeld voor eerstejaars of twee dejaars studenten. Omdat er een positieve reactie binnenkwam, heeft hij deze op zich zelf interessante zaak aan de belan genvereniging voorgelegd. In de laat ste vergadering hebben de vier voet balverenigingen (A.R.C., Alphen, Alphense Boys en Alphia) besloten tot het houden van een oriënterend gesprek met een vertegenwoordiger van de vakgroep sociale psychologie. VOORWAARDEN dagelijkse besturen van de vierver- dagelijkse besturen van de vier ver enigingen komen dan in de bestuurs kamer van Alphense Boys bijeen. Daar zal men ondermeer kunnen vernemen, welke de aan het onder zoek verbonden voorwaarden (en kosten) zijn, waarna kan worden be sloten opdracht te verlenen tot het onderzoek. Als dit inderdaad plaatsvindt, dan lijkt het resultaat ervan buitenge woon belangrijk voor de toekomst. Mogelijk zullen er geëigende en doel treffende maatregelen kunnen wor den genomen, die het spelpeil zullen verhogen en het Alphense voetbal op een hoger niveau zullen brengen. Vellekoop zelf is er van overtuigd, dat zijn initiatief er door komt. „En ik geloof ook nog," zegt hij „dat er resultaat zal worden geboekt. Misschien kan een student zelfs in de richting van een proefschrift gaan denken, ondanks dat het op re gionaal niveau speelt. Hoe lang de i hele zaak in beslag gaat nemen is niet bekend. We zijn nog maar in een beginstadium. Als de onderhan delingen zijn afgesloten kan er meer worden gezegd". Drie bomen en lantaarnpaal ALPHEN AAN DEN RIJN Een van de inzittenden raakte vrii ern stig gewond, toen een auto gister avond bij de Gnephoek "vergat" n bocht te nemen. De wagen ramde drie bomen en een lantaarnpaal voor dat hij tot stilstand kwam in de berm. H. K. uit Leimuiden liep ernstig hersenletsel op en aanvankelijk vreesde men voor zijn leven. Van morgen was echter het Wemsge vaar geweken De bestuurder van de auto liep slechts enkele snijwin-den op. De andere inzittende brak een arm. Volgens de politie hadden de nogal wat alcohol gebruikt. ALPHENS WERK VOOR DEENSE SCHOENER ALPHEN AAN DEN RIJN Drie masten, elk ruim dertig me ter lang en met een totaalge wicht van zevenhonderdvijftig - duizend kilo, zijn in de loop van gistermiddag per boot van mas- tenmakerij Van der Neut naar Appingedam vervoerd. Zijn zijn bestemd voor een drie mast-schoener, die in de Gro ningse plaats voor rekening van een Deense firma wordt gebouwd. De boot wordt geschikt gemaakt voor zogenaamde charterreizen. Aan boord wordt dan ook van alles verhuurd tot zelfs water fietsen toe. De eerste contacten voor het vervaardigen van de masten, wer den ongeveer vier jaar geleden gelegd. Er werden offertes ge maakt en deze leidden een half jaar geleden tot een definitieve opdracht. Van der Neut heeft echter even moeten wachten voordat een begin met de masten kon worden gemaakt. De lijm soort, die is gebruikt, droogt bij te hoge temperatuur te snel, waardoor er 'moeilijkheden' kun nen optreden. De masten zijn niet massief doch hol. Door de open ruimte worden vele leidingen (zoals te lefoonkabels. radar aansluiting enz.) aangelegd. (Dit zijn overi gens niet de grootste masten, die de firma Van der Neut heeft ge maakt. Enkele jaren geleden kreeg zij de opdracht een knaap van vierenveertig meter lang te vervaardigen. (Foto Wim DUkman) Niet door Engeland in hoek laten drukken HILLEGOM (ANP) "De toetre ding van Groot-Brittannie, dat over een narcissenarsenaal van 4000 ha beschikt, tot de EEG zal de verhou dingen in het bloembollenbedrijf en het karakter van de produktie van het 1500 ha tellende Nederlandse narcissenarsenaal en de handel in ons land gaan beïnvloeden. Wij moeten streven naar gelijke eisen voor de gezondheid en kwaliteit van het produkt en naar gelijke concur rentievoorwaarden door gelijke kos ten. De Nederlandse kwekers behoe ven zich er niet bij neer te leggen dat de Engelse narcissen door hun grotere bloeirijkdom voor de binnen- en buitenlandse broeierij aantrekke lijk zijn. Wij moeten een oplossing hiervoor zien te vinden in ie sfeer van de teelttechniek". Dit zei P. A. van der Saase, voorzitter van de Ka tholieke Vereniging van Onder nemers van het Bloembollenbedrijf (KVOB) gistermiddag op een verga dering van deze organisatie in Hille- gom. De heer Saase verwachtte forse loonstijgingen per 1 maart 1973. De kostenstijging zal voor een aantal bedrijven niet op te vangen zijn. De ze ontwikkeling heeft invloed op de werkgelegenheid. Bij de agrarische sociale fondsen is vorig Jaar het aantal vaste werknemers in verge lijking met 1970 met 14 procent te rugkonen. Het aantal losse werk- ls daarentegen toegenomen, aldus de voorzitter van de KVOB. Drie weken cel voor bakker uit Noordwijkerhout DEN HAAG Voorwaardelijke in trekking van het rijbewijs gedurende vier maanden en drie weken onvoor waardelijke gevangenisstraf was het vonnis voor een 48-jarige bakker uit Noordwijkerhout die op het NoQrd- einde in Alkemade een auto onder invloed van alcohol had bestuurd. De politie had bij de man een promilage van 1.50 geconstateerd. De officier van Justitie wilde er wel rekening mee houden dat de bakker zijn rijbewijs moeilijk kan missen en volstond derhalve met een voorwaar delijke intrekking. ALPHEN AAN DEN RIJN Streng is de politie dit weekeinde op getreden tegen parkeerovertreders. Alleen in het centrum van Alphen vonden zo'n dertig automobilisten een bon onder de ruitenwisser. De poli tie blijft de gang van zaken rond he>t parkeren sterk in de gaten hou den. Zonder pardon zal er proces verbaal worden opgemaakt. KATWIJK East Anglia T.V.- producer John Swinfield (34) sprong, toen hij gistermiddag na de lunch hotel Savoy op de hoek van de Boulevard en Rijnmond verliet, figuurlijk een gat in de lucht. Hij riep in onvervalst En gels: ,,'k Heb het waar ik de hele morgen al naar heb lopen te zoe ken. Een opening voor mijn t.v.- programma over Katwijk". Swin field wees naar een bordje bij de deur van het hotel met in vier talen de woorden „Denk om het afstapje". „Een leuke start", ging hij verder. „Nu kunnen ze in En geland ook zien, dat in Holland rekening gehouden wordt met gasten, die het Nederlands niet kunnen lezen en spreken. Dat noem ik service". Door Cees Combee Foto's jaap van Duijn Swinfield was met ploeg van de East Anglia T.V. een regionale maatschappij in het gebied, waarin ook Katwijks partner-ge meente Lowestoft ligt naar Katwij k gekomen om daar opnamen in klem- te maken van een programma van minuut of acht tot tien over de >rs- en badplaats. Deze „public relations" heeft Katwijk te danken de goede contacten met Lowe stoft. Toen het gemeentebestuur van deze Engelse vissersplaats hoorde, dat de East Anglia T.V. een pro gramma over Nederland wilde ma ken, gaf het het advies contact op te nemen met burgemeester A. G. Vermeulen. Deze was, zeker nu het Nationaal Bureau voor Toerisme en de V.V.V. „Katwijk" wat de wer vingsacties betreft mede intensief het zoeklicht op Engeland laten schijnen, zeer enthousiast over het plan en de mogelijkheid Katwijk in het dis trict Suffolk bekendheid te geven. Het voorlopige draaiboek werd gis termorgen eerst in het Katwijkse raadhuis doorgenomen, nadat burge meester Vermeulen de Engelse gas ten had begroet. Katwijks voorlich tingsambtenaren J. Visser en W. Hartog leidden de cameraploeg door Katwijk rond. Het eerst werd de Oude Kerk aangedaan, waar met medewerking van de klederdracht- groep van het Genootschap „Oud Katwijk" opnamen werden gemaakt van in Katwijkse klederdracht gesto ken „figuranten" met als achter grond het unieke witte bedehuis. „Oud-Katwijk"-voorzitter Jan P. van Brakel gelukkig weer hersteld had een aantal leden bereid ge vonden medewerking aan de opna men te verlenen. Dat geschiedde in samenwerking met Cees Varkevisser, de ijverige commissaris van mate riaal van het genootschap. Er werden daar bij het gazon van het hofje bij de kerk heel wat meters film ge maakt. In hotel Savoy genoten de Engelse t.v.-mensen van een uitstekende Katwijkse lunch. Dat etentje voor hen aanleiding ook daarvan beelden te schieten. Evenals van ge sprekken met Visser en Hartog tij dens de maaltijd gevoerd. Swinfield zat nog steeds te puzzelen over een „shot" voor de start van zijn pro gramma. Ede vond hij, door dat bordje met „Denk om het afstapje", ook in „Savoy". Haring Helaas liep het middagprogramma door de weersomstandigheden wat in duigen. De molen „De Gerechtigheid" kon door de felle wind niet draaien en by nader inzien bleek het door de duisternis ook niet mogelijk te zijn beelden te maken van het duin gebied van de Leidse Duinwater Maatschappy en het Panbos. Geen nood echter. Toen producer John Swinfield met de Katwijkse voorlichtingsmensen naar het nieu we gebouw van de N.V. Rederij en Haringhandel N. Parlevliet Jr. aan de Van der Vegtstraat gingen reed de cameraman door Katwijk rond om NatuiDrlijk filmden de Brit se cameramensen eei Zwarte Piet op het dak van de bungaloio van burge meester A. G. Vermeulen. enige markante dorpsbeelden op h celloloid vast te leggen. We zage hem aan het werk in de Princestra en de Voorstraat, langs het Pril Hendrikkanaal en in Cleyn Duin. Hoewel het aanvankeiyk in de b doeling lag in het kantoor v derij N. Parlevliet Jr. met oud-red D. F. E. Meerburg, die tevens voc zitter is van de Redersverenigi voor de Nederlandse Zeevissery, e gesprek over de vissery te hebben verband met Engelands toetredi tot de E.E.G., moest door plotselin verhindering van de heer Meerbu naar een andere oplossing word gezocht. Reder Niek Parlevliet vertelde daarom aan de Engels iets over de Nederlandse vissery de verwerking van Hollandse Nieui Tevens liet hy het bedrijf waarby werd voorgedaan hoe de der landers hun haring consumer Voorts werden er opnamen gemaa in de verschillende afdelingen Tl het bedrijf. Terug in het raadhuis hadden mannen van East Anglia T.V. gesprek met burgemeester A G. V< meulen. Deze vertelde het een ander over het dorp en over de pr< tige contacten met Lowestoft. 0 werden onder meer gesprekken voerd met twee Engelse dames, met Katwykers zyn getrouwd, nan lyk mevrouw S. v. d. Duim-Finch mevrouw Bezembinder-Storr Hó gins. By dit onderhoud wa tegenwoordig de heren H. Aschffl neit, directeur van de Vissery i D. Postel, leraar van de Juliai Mavo en mr. J. v. d. Plas, voorzit! van de V.V.V. „Katwyk". De slot-opnamen werden gen in en om de bungalow van bi meester A. G. Vermeulen, waar terklaas op bezoek was en present! aan wat kinderen, die rond haardvuur waren gezeten, uitre Buiten zagen ze een zwarte Piet ert het dak lopen en door de steen pakjes naar beneden lat glyden. Het was een echt Hollai huiselyk tafereeltje, dat wel inslt Sinterklaas en Piet bleken niet leen goed Nederlands te kuna spreken. Ze beheersten ook de Engt se taal uitstekend. Straks v wist producer Swinfield nog niet pi cies zullen honderduizenden B gelse kykers geconfronteerd word met een echt stukje Katwyk. E goede propaganda voor de famili badplaats dunkt ons!

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 4